Chaotisch spoorweg-ongeluk bij Woerden. No. 8541 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Goederentrein botste op een ontspoorde personentrein. Een schouwspel van vernieling en verwoesting. Twee dooden, een zwaar gewonde. 28ste Jaargang DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 S)e ^d&di£0ou/fca/iit OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yooruitl-efcüng: Voor Leiden 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegeh betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De laatste trein, die Woensdagavond uit Utrecht naar Gouda en den Haag vertrok, is even voor het station Woerden, ter hoogte van Kattebroek, ontspoord en even later door een goe derentrein, die uit Woerden naar Utrecht was vertrokken, aangereden. De gevolgen hiervan waren ver schrikkelijk: de ontspoorde trein werd voor een groot gedeelte nog eens in elkaar gereden, terwijl de goederen trein eveneens Voor een gedeelte werd vernield. Ter hoogte van Kattebroek ligt de laatste wissel voor het station Woer- dep,; waar de trejn uit Utrecht te 23.28 uur moest aankomen. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is de trein ontspoord. Hoe groot de schade was, welke tenge volge van deze ontsporing ontstond, kon nog niet worden vastgesteld. DE MACHINIST ZAG DE TWEEDE TREIN NADEREN. De machinist van den trein bemerkte, nadat de ontsporing was geschied en een aantal wagens dwars over de rails was te rechtgekomen, tot zijn grooten schrik, dat van den anderen kant een trein naderde. Met een lantarentje in de hand is hij toen langs de rails geloopen, den naderenden trein tegemoet, om te trachten dezen tij dig te doen stoppen. Dit mocht echter niet gelukken. Met een geweldigen klap vloog de na derende trein, een goederentrein van Rot terdam naar Utrecht, op de ontspoorde rij tuigen van den personentrein. De botsing, welke volgde, was zoo hevig, dat deze in Woerden, dat een halve kilometer verder is gelegen, werd gehoord. Het is waar schijnlijk dat op het moment van de bot sing vele passagiers van den personen trein de wagons reeds hadden verlaten voor zoover hun dat na de ontsporing mo gelijk was en hieraan is het te danken, dat het aantal slachtoffers niet grooter is. Gedood werd de heer Buiterman, majoor van het Leger des Heils te 's-Gravenhage. Verder is naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht een ernstig ge wonde, de ongeveer 30-jarige heer Ginjaar, cargadoor van beroep, wo nende Hooge Rijndijk 87 B te Z o e- terwoude. Deze is zoo zwaar ge wond, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. Hij is met een bekken- en schouderfractuur benevens zware in wendige kneuzingen in het ziekenhuis te Woerden opgenomen. Nog vijf of zes passagiers hebben lichtere verwondingen, schaafwonden, ontvellingen of lichte kneuzingen op- gelooperi. Zij konden na verbonden te zijn naar hun woningen worden over gebracht. Direct nadat dé spoorwegramp te Weor- den bekend werd, werd de hulpverleening georganiseerd. Op het station Woerden werd een eerste hulp-dienst ingericht, waar o.a. dr. W; van der Giesen en dr. A. Schreuder aanwezig waren. Hier werden tal van lichtgewonden geholpen, doch geen van hen behoefde naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Het waren reizigers, die tengevolge van de ontsporing lichte ver wondingen hadden opgeloopen. Ook de burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen, de burgemeester van Gouda, de heer Gaarlandt, en andere plaatselijke autoriteiten waren spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. DE CHAOS WAS ONTZETTEND. Hier was de chaos ontzettend. Verschei dene rijtuigen van den personentrein wa ren eerst tengevolge van de ontsporing en daarna door de botsing zoo verwoest, dat niet dadelijk kon worden vastgesteld hoe veel wagons er wel vernield zijn. De lo comotief van den goederentrein was met een gedeelte van de aangehaakte wagens na de botsing langs de sloot terechtgeko men. De machinist van dezen trein werd licht gewond. Hij kon zich te voet naar het station Woerden begeven. De verwoesting ter plaatse is zoo groot dat ook de telefoon- en telegraaflijnen werden vernield, zoodat het telefoonver keer met Woerden gedurende een groot gedeelte van den nacht gestoord is ge weest. Langs een omweg gelukte het verbin ding te krygen met de spoorwegen in Utrecht, die - onmiddellijk hulpmateriaal naar de plaats van het ongeluk zonden. Een hoofdingenieur van weg en werken der spoorwegen en eenige ingenieurs gin gen met den hulptrein mede naar Woer- HOE DE GESTRANDE REIZIGERS HUISWAARTS GINGEN. De reizigers van den verongelukten trein moesten zich te voet naar het station Woerden begeven, vanwaar zij of per auto, of met een trein die uit den -Haag was aangekomen en de reis toch niet kon voortzetten, hun reis met belangrijke ver traging voortzetten. Hoewel het ongeval eerst tegen half twaalf plaats had, waren spoedig tal van nieuwsgierigen uit de omgeving samen gestroomd. De politie van Woerden en de rijkspolitie zorgden echter voor een goe de afzetting om het opruimingswerk niet te doen belemmeren. De machinist van den personentrein heeft na de botsing bij een eerste verhoor I aan de politie medegedeeld, dat hij de oorzaak van de ontsporing, die mede de botsing tot gevolg heeft gehad, niet weet. Volgens hem stonden alle signalen veilig. De personentrein had een snelheid van ongeveer 90 K.M. per uur, doch daar de trein spoedig op het station Woerden moest stoppen, was de machinist reeds be gonnen te remmen. Desniettemin .had de trein bij de ontsporing nog een groote vaart, waardoor de meeste rijtuigen uit de rails vlogen en geheel of gedeeltelijk om sloegen. Op ae plaats van ae ramp. De chaos in de nabijheid van het Woer- densche station is volkomen. Twee treinen zijn voor een groot gedeelte vernield. De personentrein 648, die om 23.16 uit Utrecht vertrekt bestond uit een zware locomotief van de serie 3700, 4 rijtuigen voor Den Haag, een bagagewagen en achteraan vier rijtuigen voor Rotterdam. De goederentrein, die eveneens door een sneltreinlocomotief van hét type 3700 werd getrokken, had 38 wagens achter zich. Hoeveel van die 38 wagens zijn vernield staat nog niet vast, in totaal zijn van den goederentrein 16 rijtuigen ontspoord. Betreffende de oorzaak van dit ongeluk bestaat nog geen zekerheid. Uit den aard der zaak is deze pas vast te stellen, wan neer het opruimingswerk verder gevor derd is en meerdere getuigen uitvoerig zijn gehoord. Op de plaats van de ramp lig gen vier sporen, n.l. tusschen blokhuis C aan den Kattenbroekdyk en het station Woerden. De personentrein uit dè richting Utrecht, die daar ter plaatse nog een snelheid heeft van 85 a 90 K.M. verlaat even voorbij blok huis C. het hoofdspoor om op spoor B. te komen. den om ter plaatse het opruimingswerk te leiden. Het spoorwegverkeer tusschen Utrecht en Gouda, waar ter plaatse een dubbel stel rails 'ligt, is geheel gestremd. Het zal geruimen tijd duren voordat de spoorlij nen weer vrijgemaakt zijn. Een tweede lijk gevonden. Hedenmorgen is het opruimingswerk op het terrein van de spoorwegramp bij Woerden met groote voortvarendheid voortgezet. De Spoorwegen hadden zooveel mogelijk hulpmateriaal naar Woerden gezonden en onafgebroken werd voortgewerkt. In den loop van den ochtend heeft men onder de puinhoopen van de ver ongelukte treinen een tweede lijk gevonden He.t bleek te zijn de 28-ja- rige J. W. Muylwijk uit Gouda, een zoon van den oud-wethouder P. D. Muylwijk van deze gemeente. De heer Muylwijk was gistermiddag met zijn verloofde, mej. W. Walrooy, die te Doetinchem woont, naar Arnhem ge reisd om daarna met den laatsten trein naar zijn woonplaats terug te keeren. Men had hem reeds gisteravond thuis verwacht en toen hij niet kwam en men ook niets van hem hoorde, maak te men zich na het bekend worden van het ongeval ernstig ongerust. Het lijk van het slachtoffer is voorloopig naar het ziekenhuis te Woerden over gebracht. Hedenochtend is het parket, bestaande uit de heeren mr. Quarles van Ufford, Of ficier van Justitie en de rechter-commissa- ris mr. Altena op de plaats van de ramp aangekomen om een onderzoek in te stel len. Op last van de Justitie is het seinhuis in Woerden verzegeld. In den loop van den ochtend zijn vele nieuwsgierigen naar de plaats van het on geval gekomen om de ontzettende ver woesting in oogenschouw te nemen. Het zal wel laat in den middag of avond wor den voordat een der spoorlijnen weer vrij is. Vlak bij de wissel is de trein ontspoord en op spoor C. geloopen. Waarschijnlijk ook dit is nog niet absoluut zeker is eerst de locomtief uit de rails gewipt, eenige wagons volgden en met daverend gekraak kwamen twee wagons geheel dwars over de baan te staan. De machinist had zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren. Hij had onmiddellijk stoom afge sloten en alles gedaan om zijn uit de rails geloopen machine zoo vlug mogelijk tot stilstand te brengen. Alles is veel sneller gegaan, dan wij dit kunnen beschrijven. De ontsporing is het werk van enkele oogenblikken geweest. Vóór de machine naar de linkerzijde overhelde hebben zoo wel de machinist als de stoker zich in vei ligheid kunnen ^tellen. Een groot deel van de passagiers de trein was gelukkig ma tig bezet was, doodelijk verschrikt uit den trein gesprongen. Gelukkig, want bin nen enkele oogenblikken zou de ramp nog op ontstellende wijze worden vergroot. Ik zat er boven-op voor ik er erg in had." Op dat moment, misschien een halve mi nuut na de ontsporing komt van de andere zijde, dus van Gouda naar Utrecht, de snel- goederentrein No. 4043. Er is geen signaal meer dat den machinist van den goederen trein een halt kan toeroepen, het is niet zoo spoedig tot hem door kunnen dringen, dat daar enkele oogenblikken geleden een trein is ontspoord en hem den doortocht verspert. Er liggen wagons dwars over zijn weg en met een daverenden slag rent de goederentrein op de versperring. Een daverende slag, die tot zeer ver in den omtrek den stillen, kouden October- nacht verscheurt. Het tweede ongeluk is gebeurd. De zware sneltrein-loco-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1