DONDERDAG 8 OCTOBER 193b DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 1! KERKNIEUWS MEER DAN 400 INLANDSCHE FRIESIERS IN 12 JAREN TIJDS Dit is de oogst van de Nederlandsche af- deeling van S.P.L. Deze 406 priesters uit het eigen volk be- hooren tot 94 verschillende missiën. Sinds 1924, liet jaar, waarin de eerste twee semi naristen, die een Nederlandsche beurs had den genoten, de H. Priesterwijding ont vingen, i3 het aantal wijdelingen, door ons geholpen, regelmatig blijven stijgen; van 2 tot 5, tot 16, 24, 20, 34, 33, 34, 39, 48, 57, 55 per jaar; over dit jaar 1936 bereikte ons reeds het bericht van ruim 30 priester wijdingen. In het schooljaar 19341935 telde S.P.L. in zijn geheel 267 priesterwijdingen; daar van genoten 57 wijdelingen een Neder landsche beurs of ongeveer een vijfde deel van het totaal. Deze cijfers meen ik naar voren te mo gen brengen op den feestdag der H. The- resia van Lisieux, die Paus Pius XI, tot algemeene beschermster van alle missiën en missionarissen uitriep, nadt hij reeds in 1925 haar heel bijzonder aan het Sint Pe trus-Liefdewerk als patrones had aange wezen. Vooral op haar feestdag moeten wij met groote dankbaarheid gedenken tot welk grootsch werk wij iets mochten bijdragen en met vertrouwen bidden, dat onder haar bescherming de zielenoogst van deze hon derden werkers in den Wijngaard over vloedig moge zjjn. De grootsche omvang van den arbeid van S.P.L., moge op dezen dag ook een aansporing zijn voor de talrijke vereerders i dezer heilige eenvoudige, om dit werk, dat zoo heerlijk de macht van het kleine toont, te steunen, te bevorderen, te helpen uit breiden. Want uitbreiding heeft het noodig. Op de Nederlandsche afdeeling rust de verantwoordelijkheid voor de ondersteu ning van meer dan duizend seminaristen, en 't is slechts met groote moeite, dat wij den steun kunnen blijven geven, die van ons wordt verwacht. Voor eenige jaren konden wij dit gemakkelijk doen, en daar enboven nog belangrijke bedragen afzon deren om den bouw van seminarisies mo gelijk te maken. Dit laatste is ons thans geheel onmogelijk, en het eerste kost groote zorg: Nu komt daarbij nog de waardevermin dering van onze gulden, die vooral waar deze buiten onze koloniën moet worden gebruikt, zwaar zal worden gevoeld., Het is droevig maar noodzakelijk: het aannemen van meerdere beschermelingen moet worden stopgezet; op de talrijke aan vragen om bouwsubsidie moet een weige rend antwoord worden gegeven. Het is om deze redenen, dat wij op de zen feestdag een zeer bijzonder beroep doen op de groote liefde, die ons volk steeds voor de opleiding van priesters ge toond heeft, opdat het ook daardoor, nog meer dan tot dusver, de ontwikkeling der missiën moge bevorderen. Het lidmaatschap van S.P.L. vraagt 1 cent per week; men kan zich daarvoor aanmelden in elke parochie. Een studiebeurs vraagt ófwel een kapi taal van ƒ2500, ófwel gedurende een aan tal jaren ƒ250 per jaar. Lezer of lezeres: mag ik het u „op den man af" vragen: steunt u S.P.L.? Zoo niet, ga het dan nu doen, en goedl Moge St. Theresia zeer velen ingeven dit, haar werk, bijzonder te steunen. Alle gewenschte inlichtingen geeft gaarne TH. M. BEKKERS, Pr. nationaal secretaris S.P.L. Voorschoten, 2 October 1936. BIJ HET VEERTIG-JARIG PROFESSIE- FEEST VAN DE EERWAARDE MOEDER MECHTILDE (WITTE ZUSTER). Wie met blijden trots het mooie program maboek van onze ALMA doorbladert om de vele foto's van degenen, die uit liefde tot God, alles verlieten om de blijde bood schap des heils aan hunne arme, nog in het heidendom levende medemenschen te bren gen, vindt daarin op de allerlaatste plaats, het portret van een oud nonnetje; onaan zienlijk van persoon, doch hetwelk verdient dat we het heden met een eerekrans sie ren, wijl het juist heden veertig jaar gele den is, dat zij zich door eene plechtige ge lofte aan God toewijdde, om Hem te die nen door mede te helpen aan de bekeering van Afrika. In niets onderscheidde ziea dit eenvoudi ge boerenkind van de andere meisjes uit hare omgeving, dan misschien door eene groote hulpvaardigheid voor anderen,en den eenigzins droomerigen blik, waarmede ze soms als in een vreemde verte scheen te staren," toen ze op negentien-jarigen leeftijd het plan opperde om in de Congregatie der Witte zusters van Kardinaal Lavigerie te treden. Wat een moed was er noodig voor zulk een eenvoudig meisje, in te treden in eene nog bijna onbekende Congregatie, wel ke hare werkzaamheden uitoefende in het toen nog pas ontdekte donkere Afrika. O, men meene niet, dat zulks zonder strijd is gegaan. Zelf verklaarde ze soms aan hen met wie ze meer intiem was, hoe ze wenschte, dat die gedachte nooit bij haar was opgekomen. „Waarom kan ik toch niet zijn zooals gij anderen", zeide ze soms; „maar zoovelen zouden misschien willen en kunnen niet, zoovele anderen kunnen misschien wel maar willen niet; ik kan en ik wil, daarom. Het was op den 24en September 1894 op den feestdag van O. L. Vrouw der Slaven, dat ze intrad in het postulaat der Witte zusters te Vucht, waar nog alles getuigde van de armoede eener pas begonnen Con gregatie. Reeds drie maanden later werd ze door hare Oversten naar Parijs gezon den, ten einde vlugger de Fransche taal te leeren en zes weken daarna begon ze haar noviciaat in het moederhuis te Algiers, waar ze den 4en October 1896 hare plechti ge geloften aflegde. Slechts korten tijd bleef ze in Noord- Af rika werkzaam, toen ze in 1898 als een der eerste Witte Zustere naar Uganda in midden Afrika vertrok. Eerst eene zeereis van drie weken, welke voor haar drie weken van onafgebroken zeeziek zijn beteekenden, zoodat ze reeds geheel uitgeput te Mombassa aan de West kust van Afrika aankwam. Toen drie maan den in karavaan, soms op een ezel, meestal te voet, onder een verzengende zon, met geheel ongewoon, en dientengevolge vaak onvoldoende voedsel, uitgeput door ver moeienis en koorts, zoodat ze reeds meen den, dat ze het einddoel niet zou kunnen bereiken. Toch voort, meegesjouwd in een soort hangmat door vier negers gedragen, wat bij hun ongelijke stap een voortdurend heen en weer stooten was, vaak nog ver moeiender, dan het loopen zelf. Zoo kwam ze lichamelijk als gebroken in Entebbe aan vanwaar ze in een uitgeholde boomstam door de negers over het Victoria Nyanza- meer werd geroeid raar Rubaga, de plaats van here bestemming. Maar wat gebroken was, niet haar geest. En het. is die geest geweest welke het broze lichaam tot een werkzaamheid heeft opge voerd, welke waarlijk bewondering af dwingt. Reeds spoedig na eenigszins ingewerkt te zijn, vertrok ze naar Villa Marya, waar ze nu reeds 38 jaren onafgebroken is werk zaam geweest. Het zoude mij te ver voeren, wanneer ik al die werkzaamheden zou moeten opnoe men; 't zij genoeg te zeggen, dat toen de vreeselijke slaapziekte nog in volle hevig heid woedde, zij honderden van die arme lijders heeft verpleegd. Na 13 jaren repatrieeerde ze en toen ze een jaar daarna weer naar haar missie post terugkeerde, stond heel de bevolking ze op te wachten om ze in triomf onder luid „you you" geroep naar huis te geleiden. Toen begon ze haar groote levenstaak, haar sdoor haar bisschop, mgr. Streioher, opge dragen, de stichting van een congregatie voor Zwarte Zustere. En wanneer u nu in het programmaboek der ALMA leest, dat er in Afrika reeds 384 Zwarte Zustere zijn, dar. zijn daarvan meer dan driehonderd door haar persoonlijk gevormd. Daar stichtte ze het heerlijke Bwanda, met z'n kapel, z'n noviciaat, z'n kostschool, z'n kweekschool 'enz. Daar was ze diplo maat, advocaat, rechter, architect, die vaak zelf op den steiger stond om aanwijzingen ce geven, ook docter, ziekenverpleegster, landbouwkundige en wat al meer; maar vooral, ze was er moeder. En als jaarlijks al die „banabikiri" zwarte zusters) op retraite komen, dan gevoelt ze zich in waarheid „matrem filiorum laetentem", de olijde moeder van al die kinderen, die naast God aan hare liefde en zorg hun kindschap Gods en hunne uitverkiezing te danken hebben. En nog staat ze ondanks ziekte, ondanks ouderdom, ondanks zelfs een ernstige ope ratie, nog ongebroken op haar post, niet aan rusten denkend, totdat de Heer van den wijngaard haar zal oproepen om een over vloedig loon te ontvangen. Wanneer u dan dat laatste portret in het programmaboek nog eens beschouwt, vlecht dan een eerekrans om dat oude verwelkte gelaat, - de eerekrans van uw gebed, de eere krans ook van uw milde geestdrift en uw geestdriftige mildheid bij uw bezoek aanstonds aan onze ALMA. Maar zorg s.v.p., dat deze regelen haar jiimmer onder de oogen komen, ze zou het den schrijver nooit vergeven. MGR. DEKKERS. De Hoogeerw. heer Mgr. dr. M. F. Dek kers, eerekanunnik van Den Bosch, die Dinsdag zijn zilveren jubileum vierde als rector van Mariënburg, het Moederhuis der Congregatie van J.M.J. te 's Hertogenbosch, is door H. M. de Koningin benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. GOUDEN KLOOSTERFEEST. Bij de Paters Minderbroeders te Maastricht. Dinsdag werd in de kerk der Patere Min derbroeders aan de Tongerechestraat te Maastricht het gouden kloesterfeest gevierd van een zestal patere, onder wie tw^e uit Maastricht en wel de Paters Remigius Looyaard en Romualdus Peetere. Pater Victorius Megens O.F.M., Pastoor te Woerden, droeg om acht uur des mor gens, een plechtige H. Mis op, waaronder de jubilarissen de onderscheidingsteekenen van hun gouden Jdoosterfeest ontvingen, n.l. de gouden kroon, kaars en staf. De predicatie werd uitgesproken door den Pro vinciaal, den hoogeerw. Pater Caminada uit Weert. De professie werd hernieuwd aan hetzelfde altaar, waar de jubilarissen vijf tig jaar geleden hun professie-geloften af legden. Onder het zingen van het Franciscuslied werd door de kerk getrokken en vandaar naar het klooster. Hier ontvingen de jubilarissen de geluk- wenschen der communauteit en van ver scheidene particulieren. ONDERWIJS KATHOLIEK ONDERWIJS IN NOOD! S.O.S. Wat hébben de Katholieken van Neder land vele millioenen weten te offeren voor de „Katholieke School". En hoeveel het ons ook heeft gekost, we hebben er vol strekt geen spijt van, dat we zoo ontzettend veel geld voor ons Katholiek onderwijs hebben uitgegeven. Het was een geweldige daad van geloof, die de bewondering zal wekken van al degenen die na ons zullen komen. Maar nu komen drie groote Oostersche bisschoppen, en smeeken ons om hun te hulp te komen. Het zijn H.H. Exc. Mgr. Salman in Transj ordanië, Mgr. Varuohas in Turkije, Mgr. Chalavazis in Griekenland. De laatste is in Nederland geen onbekende, sedert zijn reis van het vorig jaar, zijn be geesterende toespraken in verschillende ste den van ons land, en de lage diffamatie van den Griekschen gezant te 's-Gravenhage, die nog altijd in gebreke blijft zijn klaar blijkelijke laster terug te roepen. De eerste dezer drie bisschoppen, Mgr. Salman, heeft het vorig jaar wegens geld gebrek, op 3 na al de scholen in zijn bis dom moeten sluiten. De Katholieke kinde ren moeten daar nu de scholen bezoeken van de Muzelmannen, en ontvangen dus in de school niet een Katholieke maar een Muzelmansche opvoeding. Wat moet er van die arme kinderen terecht komen? De tweede bisschop woont in Konstanti- nopel (Instanboel). De jong Turksche re geering erkent alleen de scholen van Turk sche nationaliteit. Het ligt daarom in het verschiet, dat de scholen der Fransche mis sionarissen na eenigen tijd gesloten zullen worden. Het eenige middel om de Katho lieke opvoeding van deze kinderen te red den bestaat hierin, dat de bisschop ze kan onderbrengen in zijn eenige Grieksche school, welker Turksche nationaliteit door de regeering is erkend. Maar hoe zal de arme bisschop, die nu reeds met zijn school in geldverlegenheid is, deze handhaven, nu ze veel meer moet worden uitgebreid? De derde bisschop, Mgr. Chalavazis, is bezig met het bouwen eener school in Athene; maar hij kan niet voort bouwen, omdat hy geen geld meer heeft. In October moet de school gereed komen, om aan de toestemming der Grieksche regeering te be antwoorden. Zou ze niet gereed zijn dan zijn de ellenden voorloopig niet te over zien. Katholieke landgenooten, we hébben zoo veel geofferd voor eigen scholen en we hebben er geen spijt van, integendeel, we gaan er fier op. Komt, laten we die drie arme bisschoppen van het Oosten te hulp komen, alsof het onze eigen kinderen gold. De nood is dringend, en het Katholieke le ven van duizenden kleinen wordt zeer ern stig bedreigd. Oudere wier kinderen het voorrecht ge nieten van een Katholieke schoolopvoeding, hebt medelijden met deze arme kinderen van Turkije, Transjordanië en Griekenland. Laat al de oudere voor elk kind dat ze op school hebben, één dubbeltje opsturen. Doet het allen ouders, dan groeien die kleine gif ten samen tot een goede hulp. Zendt Uw giften, kleine en groote, per giro aan de „Stichting Apostolaat der Her- eeniging" no. 138750, 's-Gravenhage. Voegt er bij „Voor de Oostersche scholen", of zendt met hetzelfde bijschrift een postwis sel of chèque naar onzen penningmeester, mr. H. van Haastert, Bezuidenhout 76, 's-Gravenhage. Pater H. VAN KEULEN. C.ss.R., voorzitter. Pastoor J. SCHOLTENS, (N. Heeten), secretaris. LUCHTVAART BJOERKVALL'S OCEAANVLUCHT MISLUKT. De vlieger bij Ierland opgepikt. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deel mede, dat de Fransche trawler „Im- brin" verklaart, den Oceaan vlieger Bjoerk- vall te hebben gered en zijn vliegtuig op sleeptouw te hebben genomen naar Valen- tia, aan de Z. W. kust van Ierland gele gen. WEDEROM TWEE BRITSCHE VLIEGTUIGEN GEBOTST. Nabij Navenby in Lincolnshire zijn gis teren wederom twee vliegtuigen van de Britsche luchtmacht tegen elkaar gebotst. De bestuurder van een der toestellen is om gekomen. Zijn metgezel kon zich met zijn parachute redden en werd slechts licht ge wond. ONDERHANDELINGEN OVER OCEAANVLUCHTEN MET ZEPPELINS. Dr. Eckener heeft met den Amerikaan- schen minister van Handel, Johnson, on derhandelingen gevoerd over de trans-At lantische vluchten van de Duitsche lucht schepen, welke het volgend jaar zullen worden uitgebreid. Ook werd gesproken over het aanleggen van havens voor de luchtschepen. Volgens dr. Eckener zouden Baltimore en Hydla Valley in Virginia hiervoor in aanmerking komen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN COALITIE. Het Volk heeft er bezwaar tegen, dat in een der Kameroverzichten van de „Maasbode" vreugde werd uitgesproken over het feit, dat de muntkwestie uit de politiek verdween. Het blad schrijft: De parlementaire redacteur van „De Maasbode" trekt uit dit opzichzelf ver heugend gevolg van de gebeurtenissen van de laatste weken een gevaarlijke conclusie. Hij ziet hiermede een kwestie uit den weg geruimd, die verdeeldheid dreigde te brengen tusschen katholie ken en anti-revolutionairen en tus schen deze laatsten en de christelijk- historischen. Met andere woorden: hij ziet een belemmering voor herstel van de rechtsche coalitie uit den weg ge ruimd. Wel erkent hij nog, dat de toe passing van de beginselen die de „rechtsche" partijen zouden verbin den ligt op sociaal-economisch ter rein, doch de schrijver heeft dan toch maar van de gelegenheid gebruik ge maakt om eer woordje te zeggen ter ondersteuning van het drijven van den heer Van Wijnbergen. De Maasbode merkt hierbij op: „Inderdaad verheugen wij ons over den val van elk beletsel, dat de samenwerking der Katholieke Staatspartij met de groote rechtsche partijen verhindert of bemoei lijkt. Wij zijn van meening, dat land en volk gediend zijn met een zoo spoedig mogelijk hersmeden van een zoo hecht mogelijke staatkundige coalitie, zooals wij deze heb ben gehad. In zooverre baron Van Wijn- bergien dit bedoelt, zijn wij het met zijn „drijven" volkomen eens en in zooverre zegt de heer Van Wijnbergen niets anders dan hetgeen ook Nolens wilde en Ruijs wil de en Aalberse wil en Goseling wil en wij allen willen. Wij willen dat, omdat het verleden heeft bewezen, dat de coalitie èn op staatkundig terrein óók op sociaal-economisch ge bied èn in het bestuur des lands in veel opzichten een zegen is geweest. Wij kunnen ons de mogelijkheid van een krachtig kabinet met een krachtige poli tiek van eenigszins langeren adem slechts vooretellen, als Katholieken en Protestanten royaal en loyaal de handen ineenslaan met bet vaste voornemen den arbeid van Kuy- per, Lohman en Schaepman voort te zet ten in rüeywen vorm. Wij schamen ons voor dit verlangen niet. Want wij meen en, d at ons volk met zulk een hernieuwde coalitie gediend zou zijn. En daarop komt het voor ons aan, zeker in een tijd als de onze, vol van geestelijke gevaren voor elk volk, gevaren die wij slechts kunnen keeren, door de handen in een te slaan en op de basis van de christe lijke levensbeschouwing onze staatkunde te formeeren. Het „Volk" moet 't ons niet euvel dui den: dat was zoo en dat is zoo". Wij deelen niet de meening van de Maasbode dat „wij allen" gelijkelijk naar een staatkundige coalitie der rechtsche partijen verlangen. Zóó is de toestand wat te mooi gezien. Er is zeker nog al eenig verschil onder ons in..vurigheid van dat verlangen. En de heer Van Wijnbergen kan alle aanleiding vinden, om dat verlangen onder ons te verlevendigen en aan te wak keren! RECHTZAKEN BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Voor den Zutphenschan politierechter heeft zich te verantwoorden gehad de 27- jarige tuinman K. H. van de K. uit Deven ter, die op 21 Juni j.l. te Deventer drie geschriften heeft aangeplakt, welke belee- digend waren voor minister Colijn. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. Conform den eisch werd verdachte ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht te Alphen aan den Rijn werden gisteren de navolgende veretekvonnissen gewezen: wegens over treding van de motor en rijwielwet: L. de B. te Gouderak 20.subs. 15 dg.; P. J. C. S. te Breda 25.subs. 20 dg.; C. S. te Reeuwijk 5.subs. 5 dg.; K. S. te Alkmaar 7.subs. 7 dg.; G. B. te Bo degraven 2.50 subs. 2 dg.; C. O. te Kat wijk 2.50 subs. 2 dg.; J. D. de J. 2.50 subs. 2 dg.; P. R. te Rijnsburg 3.— subs. 3 dg.; O. v. L. te Wassenaar 3.subs. 3 dg.; C. v. d. F. H. te Gouda f 2.subs. 2 dg.; C. v. G. 7.50 subs. 5 dg.; wegens overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeeling: C. J. te Stad aan 't Ha ringvliet 20.subs. 15 dg.; overtreding der visscherijwet: J. H. T. te Delft 2.50 subs. 2 dg. met uitl. hengel of f 0.50 subs. 1 dg. hechtenis; M. C. v. d. W. te Delft, idem; J. v. d. B. te Den Haag idem; H. v. N. te den Haag idem; F. H. R. te Lei den idem; C. W. B., den Haag; G. H. B. den Haag; J. A. C. te Delft, allen f 3. subs. 3 dg.; W. v. d. V. te den Haag 3. subs. 2 dg.; overtreding der algemeene politieverordening der gemeente Alphen J. A. de H. te den Haag f 2.subs. 2 dg.; 'idem der gemeente Bodegraven A. C. J. v. d. P. 3.subs. 3 dg.; J. V. zonder be kende woon- of verblijfplaats f 4.subs. 4 dg.; A. J. V. te den Haag 3.subs. 3 dg.; idem der gemeente Hazerewoude H. W. v. d. M. 1.subs. 1 dg.; idem der gemeente Woubrugge W. S. te Leiden f 1.subs. 1 dg.; keur der polder Nieuw koop H. A. v. V. te Nieuwkoop 4.subs. 4 dg.; overtreding van art. 453 wetb. v. strafrecht A. C. v. d. L. zonder bekende won of verblijfplaats 10.subs. 5 dg.; K. E. 15.— subs. 15 dg.; H. v. Z. 4.— subs. 4 dg.; Art. 314 wetb. v. strafrecht J. v. G. 1 maand tuchtschool v.w. met proef tijd van 1 jr.; leerplichtwetovertreding: C. F. M. te Boskoop f 3.— subs. 3 dg.; F. A. H. de B. te Woubrugge f 3.subs} 3 dg.; N. M. K. 2 maal f 1.50 subs. 1 dg.; B. S. te Bodegraven 4.subs. 4 dg. Waar geen woonplaats is vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 12de lijst Trekking van Donderdag 8 October 1936 Hoogc Prijzen f 1000.— 5806 f 400.— 321 5202 19624 20025 f 200.441 9761 12996 20049 f 100.-J- 966 1679 2770 3153 4544 7286 11680 13874 15560 17034 17038 18368 19439 Prijzen van 70. 3 118 206 210 407 495 504 563 697 724 748 754 935 943 1003 1066 1160 1197 1304 1411 1654 1744 1874 1885 1886 1896 1940 2181 2303 2391 2476 2496 2602 2660 2728 2744 2760 2788 2889 3087 3103 3265 3393 3499 3718 3834 3841 3858 3945 3988 4056 4163 4169 444Ó 4525 4626 4677 4725 4733 4746 4790 4858 5022 5281 5318 5409 5477 5566 5722 5982 6084 6144 6210 6227 6337 6377 6401 6510 6563 6565 6635 6682 6740 6942 6971 7185 7192 7459 7615 7704 7727 7730 7739 7771 7799 7873 8062 8120 8191 8247 8332 8435 8477 8498 8588 8594 8646 8728 8858 9031 9183 9261 9590 9637 9655 9671 9755 10008 10123 10140 10205 10270 10433 10672 10711 10957 11022 11082 11180 11393 11463 11709 11726 11798 18885 12021 12244 12252 12324 12355 12485 12533 12597 12613 12656 12779 12875 13066 13103 13164 13498 13556 13632 13672 13317 13952 13994 14048 14052 14059 14114 14210 14229 14230 14532 14576 14628 14707 14794 14848 14912 14992 15047 15125 15142 15184 1519U 15196 15205 15231 15349 15479 15545 15546 15664 15750 15832 15846 15968 16095 16126 16231 16288 16317 16331 1S384 16415 16538 16694 16892 16893 16959 17130 17318 17333 17385 17411 17444 17535 17541 17609 17651 17794 17822 17899 18022 18028 18108 18220 18289 18313 18363 18432 18435 18494 18707 18710' 18791 18793 18927 19077 19157 19360 19470 19541 19566 19580 19675 19734 19737 19797 19883 20256 20351 20600 20620 20648 20798 20840 .weten 50 61 78 81 100 120 131 214 218 238 300 328 413 447 456 462 465 507 515 568 627 714 727 766 863 881 900 921 1009 1016 1017 1049 1063 1084 1099 1158 1168 1241 1252 1286 1338 1369 1374 1402 1479 1531 1534 1535 1557 1571 1581, 1583 1643 1662 1721 1793 1840 1857 1861 1933 1935 1943 1945 1952 1958 1991 1997 2024 2064 2079 2102 2116 2157 2159 2164 2169 2171 2185 2199 2235 2274 2295 2350 2362 2414 2420 2495 2553 2568 2581 2582 2610 2659 2662 2697 2711 2718 2720 2740 2743 2757 2759 2806 2825 2839 2851 2878 2880 2887 2932 2949 2954 2967 3040 3047 3063 3076 3114 3194 3207 3233 3234 3235 3247 3249 3253 3258 3266 3270 3306 3311 3312 3402 3501 3514 3550 3574 3744 3766 3774 3832 "3879 3920 3927 3973 3990 4011 4013 4036 4038 4071 4082 4092 4100 4141 4142 4144 4157 4191 4236 4280 4298 4340 4349 4469 4493 4518 4540 4594 4608 4664 4711 4726 4730 4794 4799 4824 4846 4877 4895 4909 4937 4968 5038 5108 5109 5141 5155 5192 5206 5273 5296 5384 5387 5400 5533 5534 5588 5590 5651 5674 5684 5691 5698 5727 5733 5750 5772 5872 5876 5952 5965 6035 6172 6174 6175 6209 6291 6343 6347 6375 6376 6391 6398 6412 6463 6502 6516 6526 6554 6607 6610 6643 6646 6665 6688 6709 6728 6747 6755 6834 6897 6907 6916 6917 6932 6968 6972 6991 7051 7079 7086 7113 7172 7173 7240 7282 7298 7351 7445 7480 7516 7544 7560 7600 7612 7624 7654 7678 7682 7735 7748 7751 7804 7826 7841 7883 7892 7918 7986 7997 8043 8044 8103 8107 8141 8185 8207 8225 8230 8236 8249 8260 8265 8270 8281 8326 8407 8531 8537 8553 8631 8632 8637 8647 8690 8747 8790 8822 8841 8869 8942 8996 9024 9053 9075 9156 9157 9253 9326 9401 9403 9414 9433 9442 9449 9536 9623 9669 9675 9714 9721 9753 9765 9781 9787 9827 9842 9854 9857 9863 9871 9912 9924 9970 9977 9982 10045 10088 10157 10161 10318 10443 10529 10531 10542 10584 10600 10728 10733 10770 10771 10809 10816 10829 10832 10845 10848 10863 10872 10874 10885 10894 10930 10981 11072 11087 11090 11220 11244 11287 11325 11337 11365 11396 13465 11536 11544 11549 11589 11598 11605 11619 11652 11668 11670 11674 11677 11686 11705 11803 11805 11892 11904 11911 11932 11937 12048 12078 12101 12116 12158 12186 12262 12265 12274 12282 12286 12308 12354 12382 12391 12453 124&3 12486 12496 12522 12530 12537 12543 12549 12605 12664 12688 12746 12749 12751 12758 12762 12790 12807 12828 12829 12865 12946 12978 13014 13024 13035 13132 13138 13148 13186 13192 13^48 13261 13270 13390 13403 13418 13431 13445 13470 13430 13519 13595 13634 13667 13700 13708 13722 13798 13823 13845 13865 13901 13908 13938 13948 13955 13958 13966 14071 14080 14137 14146 14148 14164 14174 14193 14244 14263 14337 14468 14474 14481 14537 14584 14597 14609 14615 14630 14710 14711 14723 14732 14738 14747 14757 14779 14798 14815 14829 14847 14864 14900 14905 14922 14924 14952 14954 14985 15002 15060 15075 15076 15129 15192 15215 15257 15265 15365 15418 15419 15452 15453 15512 15537 15544 15616 15618 15698 15707 15738 15772 15800 15360 15912 15998 16012 16136 16184 16212 16223 16234 16251 16357 16375 16389 16390 16430 16442 16520 16544 16675 16676 16630 16392 16728 16745 16747 16801 16802 16832 16835 16856 16859 16897 16919 13933 1695c 16972 17004 17045 17074 17078 17094 17220 17266 17394 17428 1744'-! 17530 17581 17616 17624 17643 17679 17687 17711 17760 17801 17816 17817 17819 17824 17863 17886 17976 17979 17980 18014 18015 18018 18129 13149 18161 18192 18219 18230 18239 18249 18264 18269 18271 18282 1829ö 18311 18324 18361 18395 18401 18431 18447 18458 18475 18483 18484 18495 18524 81552 18615 18621 18899 18717 18722 18756 18761 18780 18911 18945 18962 13968 18989 19033 19042 19064 19076 19116 19205 19208 19313 19354 19357 19367 19414 19445 19460 19637 19700 19710 197H 19723 19744 19776 19821 19898 19916 19920 19965 19999 20013 20014 20072 20200 20247 20257 20375 20392 20404 20452 20469 20534 20590 20767 20769 20773 20777 20809 20813 20829 20862 20866 20914 Verbetering: 5e kl. He lijst: 13881 ontbreekt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11