Belangrijk Herderlijk Schrijven van Graaf von Galen, Bisschop van Münster. WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Felle aanval op het Duitsch Nachrichten-Bureau. Hoe staat de Regeering tegenover de vervolging der Katholieken? Op Zondag 4 October heeft Mon seigneur Clemens August Graaf von Gajen, Bisschop van Münster in alle kerken van zijn Diocees een Herderlijk Schrijven laten voorlezen waarvan wij vanwege de groote belangrijkheid de voor naamste passages hieronder in vertaling volledig laten volgen. Nadat de Bisschop van Münster eerst enkele woorden heeft gewijd aan de groo te beteekenis van het „Dankfeest voor den Oogst" vervolgt de Kerkvorst: Mijne geliefde Diocesanen! Ik betreur het pijnlijk, dat ik vandaag tot U nog over een ander onderwerp moet spreken. Maar de ernst van de zaak laat niet toe, dat ik lang er het zwijgen bewaar tegenover een ergernis die in de laatste weken is geschied en waartegen wij moeten protesteeren en ons verdedigen. In de eerste dagen va: de afgeloopen week, hebben de meeste kranten in West- Duitschland, ook de beide in de stad Münster verschijnende dagbladen, een ar tikel gebracht onder het opschrift: „Gr.oote zorgen in Fulda". Het artikel is afkomstig uit een hier on bekend klein krantje, het „Frankfurter Volksblatt" en werd door het officieele Duitsche Nachrichten-Bureau verspreid, en moest waarschijnlijk ir alle kranten „ver plicht" opgenomen worden. In den aanvang spreekt de schrijver op hoonende wijze ove. het Gemeenschappe lijk Schrijven der Duitsche Bisschoppen, waarvan hij botweg bt weert: „Wij hebben het vaak beleefd dat deze Herderlijke Brie ven de eischen van den tijd niet begrepen, en dat de tijd ook hen niet begreep." Dan schrijft hij over „Spanje" en over het „Bolsjewisme" eii beweert: „De Bisschopsconferentie van Fulda heeftandere zorgen." Hij besluit deze uieenzettingen met den uitroep: „Waar blijft de Paus, waar blijft de strijdkreet van de Bisschopsconferentie van Fulda, waar een klinkende en duidelijke activi teit der Kerk en van al hare organen?" Men behoeft zich misschien niet te ver wonderen over het feit, dat een Hoofdre dacteur van een blad in Frankrijk niets vernomen heeft van het Herderlijk Schrij ven van de Bisschopsconferentie van Fulda, dat op 30 Augustus 1936 in alle Katholie ke Kerken van Duitschland werd voorge lezen en waarin juist het onderwerp ..Spanje en het dreigend gevaar van het Bolsjewisme" uitvoerig behandeld werd. Immers dit Herderll'k Schrijven mocht niet in de Duitsche pers, zelfs niet in de ker kelijke weekbladen afgedrukt worden, en de kerkbladen die het afgedrukt hadden, werden door de politie in beslag genomen. De Duitsche Pers heeft ook de tallooze toe spraken en waarschuwingen van den Paus over deze onderwerper niet gepubliceerd. Maar het s meer dan verbazingwekkend, dat men het durft wagen, in alle Duitsche bladen een artikel af te drukken, dat ge tuigt van eer volslagen onbekendheid met de feiten, en dat waarheden die algemeen bekend zijn eenvoudig loochent. Alle Ka tholieken, welke op ^30 Augustus het Her derlijk Schrijven der Duitsche Bisschop pen hebben hooren voorlezen, weten toch, dat deze bewering omtrent het stilzwijgen van den Paus en de Bisschoppen tegenover de gruweldaden van het Bolsjewisme een voudig onwaar is, en dat derhalve reeds tevoren die kranten als onbetrouwbaar ontmaskerd zijn, die iets dergelijks dur ven beweren. Alle Katholieke lezers van dit artikel zullen onmiddellijk tot deze erkenning zijn gekomen en het zal hun klaar voor oogen hebben gestaan, en ze zullen met mij in de overtuiging bevestigd zijn, om heel te rughoudend en voorzichtig te zijn met het geloof schenken aan berichten en bewerin gen van die krante welke dergelijke aperte onware berichten verspreiden. Met beroep en in het vertrouwen op de herinnering van den op 30 Augustus voor gelezen Herderlijke Brief over de Chris tenvervolging in Spanje en het dreigend gevaar van het Bolsjewisme, welks inhoud nog versch in Uw geheugen moet liggen, zou ik afgezien hebben om hier nog te spreken over dit artikel, dat waarachtig niet het aanzien van de Duitsche Pers en van het Duitsch Nachrichten-Bureau ver hoogt, wanneer niet het tweede ge deelte van de beweringen in het artikel van het „Frankfurter Volksblatt", dat juist door het D. N. B. verbreid werd, onze aan dacht en opmerkzaamheid zou verdienen. Na te hebben bewezen dat hij van de stellingname van de Paus en d: Bisschop pen tegenover het thema „Spanje en het Bolsjewisme" niets afweet, toont de schrij ver van het artikel namelijk, dat hij ken nis genomen heeft van' een ander Herder lijk Schrijven, dat eveneens na de Bis schopsconferentie van Fulda van dit jaar gepubliceerd werd. Dit Herderlijk Schrijven is op Zondag 20 September van dit jaar in alle kerken 'oorgelezen. Het handelt over de Bijzon dere School in Duitschland en spoort de Katholieken aan, om deze te beschermen, daar het een gewetensplicht voor de Ka tholieken en een goed recht voor de Ka tholieke Kerk is, en daar de opwerpingen en bezwaren, die tegen het bestaan en het werk der Bijzondere School worden in gebracht, onhoudbaar zijn en reeds lang geleden weerlegd werden. Deze beginselen omtrent de Bijzondere School, die door de Duitsche Bisschoppen aan de Katholieken van Duitschland wer den uiteengezet, hebben den toorn van den schrijver van bedoeld artikel opgewekt, want hij is aanhanger en voorvechter van de z.g. Duitsche Gemeenschapsschool. Over de betrouwbaarheid in deze berichtgeving omtrent den inhoud van het Herderlijk Schrijven en betreffende de beoordeeling van de hier te behandelen ernstige vraag stukken, is na de bovengemaakte consta teering van feiten geen woord meer te verspillen. Ik kan in dit opzicht slechts aanraden en aanbevelen om de ernstige woorden van het Herderlijk Schrijven van Fulda aandachtig te lezen en telkens op nieuw te overwegen. Maar het door het Officieele Duitsche Nachrichtenbureau verbreide artikel be vat den zin: „Staat en Partij zien in ieder geval hun hoogste streven daarin de Duit sche eenheid der natie door de eenheids- school ook voor de toskomst gewaarborgd te zien. De bijzondere school geeft hun daarvoor slechts beperkte of heelemaal geen zekerheid." Deze zin bevat de bewering, dat niet al leen de thans heerschende partij, maar ook de Duitsche Staat er naar stresft, om door de invoering van de eenheidsschool de een heid der natie, die blijkbaar door hst be houd der Bijzondere School niet voldoende gewaarborgd schijnt te zijn, ook voor de toekomst te verzekeren. Een duidelijke vraag. Is deze bewering juist? Dat is de vraag die ik mij thans openlijk verplicht gevoel te stellen. Is deze bewering juist? Ik vraag dit niet aan den Hoofdredacteur van het Frank furter Volksblatt, die men nist als maat staf kan aanleggen en die zijn totale onbe kendheid met de feiten reeds in hst eerste gedeelte van het artikel overduidelijk be wezen heeft. Maar ik vraag dit openlijk aan die instanties, in welks opdracht het Duitsche Nachrichten-Bureau werkt. Ik richt mijn vraag tot die officieele in stanties, welke de kranten gedwongen hebben dit artikel in dezen zin af te drukken. Is het dan toch waar, dat de Duitsche Staat, wiens Führer in een plechtige ston de, ten aanhoore van de geheele wereld verklaard heeft, dat de „Nationale Regee ring in de beide Christelijke belijdenissen de belangrijkste factoren ziet voor het behoud van onzen Volksaard", thans de basis tot behoud van deze gewichtige fac toren, de Bijzondere School, wil terug dringen en vernietigen, en het als haar hoogste ideaal beschouwt „de eenheid der natie gewaarborgd te ziei; voor de toe komst door de Eenheidsschool?" Wanneer de staat werkelijk, zooals in het officieel verspreide artikel beweerd wordt, thans op dit standpunt staat, dan mag ik openlijk spreken! Dan is het een dubbele plicht alle va derlandslievende Duitschers met ernstige bezorgdheid te herinneren aan het woord van het Herderlijk Schrijven der Bisschop pen van Fulda: „Gerechtigheid is de grondslag voor de Staten. Die volken gaan ten gronde waarbij recht en trouw een ijdele waan zouden wor den!" De Bijzondere School is verankerd in het Duitsche Recht. De Führer heeft in een plechtig oogenblik ten aanhoore van heel de wereld verklaard, dat de Duitsche regeering in de beide christelijke belijde nissen de belangrijkste factoren ziet voor het behoud van onzen Volksaard." „Zij zal de tusschen haar er, de verschil lende landen afgesloten verdragen eerbie digen; hun rechten zullen niet aangetast wordenDe nationale regeering zal in de school en opvoeding aan de Christelijke belijdenissen den invloed afstaan die hen toekomt. Haar voornaamste zorg geldt de oprechte samenwerking tusschen Kerk en Staat." Als resultaat van deze bekentenis heeft het Duitsche Rijk reeds op 20 Juli 1933 door het Rijksconcordaat een plechtig ver drag met den H. Stoel gesloten, waarin aan de Katholieke Kerk de haar toekomende invloed in school en opvoeding op onweer sprekelijke wijze wordt toegekend. Im mers art. 23 van het Rijkseoncordaat bevat de zwaarwichtige en duidelijke verklaring: „Het behoud en het oprichten van nieuwe Katholieke Lagere Scholen blijft gewaar borgd", en in Artikel 24 wordt gezegd: „Aan alle Katholieke Volksscholen worden slechts dergelijke onderwijzers aangesteld, die tot de Katholieke Kerk behooren, en die waarborg bieden, dat zij voldoen aan de bijzondere eischen die de Katholieke Bijzondere School stelt." „Derhalve moeten deze onderwijzers De burgerbevolking ontruimt Madrid. DE OMSINGELING DER HOOFDSTAD. De nationalisten zetten hun omsingeling van Madrid voort. De troepen onder com mando van generaal Varela zijn vanuit To ledo opgerukt naar Aranjuez en zijn in de voorsteden slaags geraakt met de regee- ringstroepen. Men verwacht, dat de recht- sche troepen binnenkort de stad zullen be zetten. Aranjuez is van veel beteekenis als knooppunt van spoorwegen. Regeeringstroepen uit Ciudad Real trach ten de voorposten van de nationalisten aan het Toledo-front terug te drijven, doch zij werden met groote verliezen eenige kilo meters teruggeslagen. De nationalisten maakten een aanzienlijke hoeveelheid wa pens en ander materieel buit. Bommen op Madrid. De zend>ars van Teneriffe en Valladolid deelen mede, dat de vliegtuigen der natio nalisten wederom vluchten boven Madrid hebben uitgevoerd en de stations, kazernes etc. met bommen hebben bestookt. Tegelij kertijd zijn weer duizenden tot de bevol king gerichte vlugschriften naar beneden geworpen, waarin zij wordt opgeroepen de hoofdstad te ontruimen. De bevolking neemt de waarschuwing ook ter harte, want er wordt voorts nog medegedeeld, dat de ontruiming van Ma drid reeds is begonnen. De arbeidersorga nisaties geven vrijgeleide aan alle perso nen, die niet voor de verdediging der stad kunnen strijden. MEDEDEELÏNGEN DER NATIONALISTEN. Radio-Jerez heeft medegedeeld, dat de linksche troepen gisteren een heftigen aan val op Oviedo hebben gedaan. Vliegtuigen wierpen meer dan 400 bommen op de stad. Tegen den avond deed het garnizoen een uitval, waarbij de belegeraars verliezen leden. De rechtsche troepen in de streek van Oviedo zijn versterkt. In den sector Saragcssa werd een linksche af deeling op de vlucht gedreven, waarbij zij 40 dooden verloor. Dertig vliegtuigen van Franco's lucht macht hebben Madrid gebombardeerd en een arsenaal werd geheel vernield. In den sector Toledo werden 100 aanhangers der regeering gedood. De rechtsche luchtmacht heeft ook Ma laga weer gebombardeerd. Generaal Franco heeft verklaard voor den aanval op Madrid 150.000 man beschik baar te hebben. De radiozender van Ik Coruna deelt mede, dat het aantal soldaten, dat in de laatste dagen uit Marokko naar het Iberisch schiereiland is overgebracht, 16.000 be draagt. VLIEGVELD VAN HUESCA DOOR REGEERINGSTROEPEN BEZET. De Spaansche minister van oorlog heeft per radio o.a. het volgende medegedeeld: „Aan het front van Aragon hebben de regeeringstroepen na een kort gevecht het vliegveld van Huesca bezet. In den sector van Bujaraloz (prov. Sara- gossa) hebben de regeeringstroepen een aanval gestuit var, de opstandelingen, die zich met achterlating van een veertigtal dooden terug moesten trekken. Aan het front van Guadarama heeft de artillerie twee kanonnen der opstandelingen vernield. Bij het aanbreken van den dag heeft een een opvoeding genieten die hen in staat stelt en bekwaamt om te voldoen aan deze bijzondere eischen de Katholieke Bijzon dere School". Daarmee staat de Katholieke Bijzondere School op den vasten bodem van het recht, zij is verankerd in een Internationaal Ver drag, dat vwettelijke rechtsgeldigheid ver kregen heeft. Wanneer wij derhalve ver langen dat Katholieke kinderen door Ka tholieke onderwijzers, in den geest en volgens de grondbeginselen van het Katho lieke geloof onderricht en opgevoed wor den, dan verlangen wij niets anders dan ons recht, dat ons bij een plechtig verdrag is gewaarborgd. Niemand van ons kan ge- looven dat in Duitsche landen plechtige verdragen miskend worden. Wij weten dat trouw aan het gegeven woord en jegens een gesloten verdrag en een opkomen voor het recht, tot de schoonste eigen schappen van het Duitsche volk behooren. Wij vertrouwen derhalve dat de Rijksre- geering op grond van de door haar aange gane verplichtingen, de pogingen die in het werk 0esteld worden om de Bijzondere School te bestrijden, zal afkeuren en be ëindigen. God beware onze jeugu voor de onver- schüligheid tegenovei de waarheden van den geopenbaarden godsdienst, want dat is het doel dergenen, die naar het invoeren van de gemeenschapsschool streven; God beware- onze jeugd voor de daaruit voort vloeiende godloosheid, de ontijdige vrucht van het Bolsjewisme, waarvoor het den weg bereidt. Laat ons vooral gedurende de Octobermaand bij ons Rozenkransgebed tot God bidden, om het gevaar der god loosheid af te weren om vrede en vrijheid voor onze H. Kerk, om Gods bescherming en zegen voor ons volk en vaderland. w.g. CLEMENS AUGUST, Bisschop van Münster. Dit Herderlijk Schrijven moet op Zon dag 4 October van dit jaar in alle kerken tijdens de godsdienstoefeningen worden voorgelezen. Nadruk ervan is geoorloofd, doch slechts bij weergave van den volle- digen, on verkorten, woordelijken tekst. sterke afdeeling opstandelingen getracht een omtrekkende beweging tegen de stel ling Santa Cruz de Retamar (prof. Toledo) uit te voeren. Zij werden echter terugge dreven. EEN „TOTALITEITS-REGEERING". In verband met de organisatie van een regeering der nationalisten te Burgos wordt medegedeeld, dat het karakteristieke van deze regeering is, dat dit een totaliteits-re- geering is met één enkel verantwoordelijke leider. De regeering bestaat verder uit deskun digen. De regeeringschef heeft vijf organisaties onmiddellijk in de hand, n.l.: Ie. een secretaris-generaal van het staatshoofd, onder leiding van den broer van het staatshoofd, Nicolaas Franco; 2e. een ministerie van oorlog onder lei ding van generaal Gil Yusto; 3e. een ministerie van buitenlandsche zaken onder leiding van Francesco Serrat; 4e. een technische commissie onder lei ding van Fidel Davila; 5e. een gouverneur-generaals-bureau on der leiding van generaal Francesco Fer- mosa. De technische commissie bestaat uit 7 on- derafdeelingen, n.l. financiën, rechtswezen, handel en industrie, landbouw, arbeid, on derwijs, openbare werken, en P.T.T. De gouverneur-generaal heeft tot taak te waken over het beheer van de provincies in samenwerking met de civiele gouver neurs en de provinciale commissies. RUSSISCHE HULP AAN SPANJE. Gisteren is te Moskou een groote schil derijententoonstelling geopend, waarvan de entree-gelden gestort zullen worden in het fonds tot hulp van de vrouwen en kinde ren van de strijders in Spanje. De tentoon stelling is georganiseerd door de echtge- n-ooten van schüders en beeldhouwers in Moskou en omgeving en 250 kunstvoorwer pen zijn hier tentoongesteld. Het s.s. „Neva", dat levensmiddelen voor de Spaansche vrouwen en kinderen naar Alicante heeft gebracht, is te Odessa te ruggekeerd. Het schip werd ontvangen met een groote demonstratie van de arbeiders van Odessa, waarin de solidariteit met het Spaansche volk werd betuigd. EVACUATIE VAN GEWONDEN NAAR RUSLAND? De Russische ambassadeur te Madrid heeft uit naam der arbeidersorganisaties van zijn land den Spaanschen minister president aangeboden, gewonden en herstel lenden van het republikeinsche leger naar Rusland over te brengen. De Russische ar beiders organisaties zouden alle kosten voor haar rekening nemen. Largo Caballero heeft den ambassadeur hartelijk dank gezegd voor zijn voorstel. BUITENLAND VOLKENBOND. DE ECONOMISCHE DISCUSSIES. Fransch-Engelsche resolutie. Aan het siot van de oeconomische en fi- nancieele discussies van gisteren in. de tweede commissie van de Volkenbondsver gadering hebben de delegaties van Enge land en Fi ankrijk gemeenschappelijk de volgende resolutie ingediend: De Volkenbondsvergadering, met voldoe ning acte nemend van de gemeenschappe lijke verklaringen van de règeeringen van Frankrijk, de Vereenigde Staten en Enge land van 26 September, en van de instem ming, die verschillende staten haar onmid dellijk hebber, gegeven. erkent, dat deze verklaring in overeen stemming is met de aanbevelingen van de oeconomische Volkenbondscommissie, overwegende, dat een overeenstemmende politiek, die ten doel heeft: le. Het herstel van een duurzaam even wicht tusschen de oeconomieën van de ver schillende ianden; 2e. Het leggen van meer hechte grond- Siagen voor de stabüiteit der oeconomische betrekkingen en 3e. De oevordering van den internatio nalen handel. doeltreffend zou bijdragen tot de bevesti ging van den vrede, tot het herstel van de internationale orde, tot de ontwikkeling van de welvaart ir. de wereld en tot dt verbete ring van den levensstandaard dei volkeren, bevestigt het algemeene verlangen van de Volken bondsstaten om de verwezenlij king van deze doeleinden te blijven nastre ven en noodigt alle staten, zoowel de niet- Volkenbondsstalen als die welke tot den Volkenbond behooren, uit hun volle mede werking aan dit doel te geven, beveelt dringend aan de belanghebbende staten als essentieele voorwaarde voor het eindsucces aan: le. Zonde' eenig verwijl een actie te or- ganiseeren um de vastberaden en voortdu rende toepassing der bovenaangehaalde politiek te verzekeren; 2e, de buitensporige hinderpalen tot den internationalen handel en het internationale verkeer uit den weg te ruimen en in het bijzonder 3e. de tegenwoordige stelsels en contin- genteeringen en deviezencontrole te ver zwakken en zoo spoedig mogelijk af te schaffen. DUITSCHLANB. STAATSMONOPOLIE VOOR DEN BUITENLANDSCHEN HANDEL. In Duitschland is een staatsmonopolie ge sticht voor den buitenlandschen handel in zekere levensmiddelen. Een door de rijks- regeering uitgevaardigde noodverordening stelt een staatsbureau in, dat groenten, planten, zaden, fruit en wijn ,roor invoer zal het bureau het artikel koopen van den ten zal verdeelen. De maatregel heeft ten doel te verhinderen, dat de invoer dezer artikelen een nadeeligen invloed zal uit oefenen op de prijzen van dergelijke Duit sche producten. Volgens deze wet zal iemand, die in Duitschland deze producten zou willen in voeren, ze moeten aanbieden aan het bu reau in kwestie. In geval van goedkeuring zal het bureau het aritkel koopen van den importeur en het hem« onder zekere voor waarden terugverkoopen. Indien het bu reau zulks weigert zal het betreffende ar tikel niet kunnen worden ingeklaard. Voor het oogenblik zijn slechts eenige soorten groenten en fruit aan deze bepa lingen onderworpen, doch zij zullen gelei delijk aan op andere soorten groenten, fruit en wijn worden toegepast. De nieuwe wet doet de bezorgdheid blijken der regeering de controle te behouden oo alle factoren, welke van invloed op de prijzen kunnen zijn, om wat ook gebeure het evenwicht tus schen de prijzen en de loonen te handhaven. DE „JUNKERS" WORDEN DUITSCHE HEIDENEN. „Voor toekomstige leiders van het Derde Rijk is geen plaats meer iii de Kerk". Op de „Ordensburgen" waar de toekom stige leiders van het Derde Rijk in een drie jarige cursus hun opleiding ontvangen zij worden thans volgens middeleeuwsch gebruik officieel „Junker" genoemd wordt er stelselmatig naar gestreefd om deze jonge menschen te ontkerstenen. Op het opleidingsinstituut Vogelsang in den Eifel is rondweg verklaard, dat er voor een toekomstige leider in het Derde Rijk geen plaats meer is in een Kerkgenootschap en dat diegenen die niet uit de Kerk treden hun eigen loopbaan schade berokkenen. DE GESTAPO IN DE DOM TE AKEN. Herderlijk Schrijven in beslag genomen. Door de Gestapo was een verbod uitge vaardigd om in de dagbladen den volledigen tekst te publ-ceeren van de drie Herderlijke Brieven die door het Duitsche Episcopaat te Fulda waren opgesteld en goedgekeurd. Zelfs de Kerkelijke Weekbladen die den tekst durfden publiceeren, werden in be slag genomen. Daarom had de Bisschop van Aken deze drie Herderlijke Brieven afzon derlijk laten drukken en in de kerkgebou wen laten verkoopen, opdat de geloovigen den inhoud van deze belangrijke documen ten thans nog aandachtig zouden kunnen bestudeeren Al de exemplaren die aan de heeren Pastoors beschikbaar waren gesteld, vlogen weg en er waren geen voldoende exemplaren meer voorradig om in de voort durende navrage te kunnen voorzien. Op verschillende plaatsen heeft de Gestapo het verkoopen van dit herderlijk schrijven, dat in de kerk plaats had, ver hinderd en de Herderlijke Brieven in be slag genomen In de Dom van Aken heb ben de leden der Gestapo zelfs d$ brieven aan de handen der geestelijkheid ontrukt. ITALIË. MAATREGELEN TEGEN PRIJS OPDRIJVING. De Italiaansche regeering heeft strenge maatregelen genomen tot controle van de prijzen ten einde ongerechtvaardigde prijsopdrijving te voorkomen. Niets mag verkocht worden tegen hoogere prijzen dan vastgesteld door een centraal comité, en de inter-syndicale provinciale commis sies. Voor goederen, waarvan de prijs niet is vastgesteld door deze commissie gelden de marktprijzen van September. Voor den tijd van twee jaar zullen de bestaande huurprijzen en prijzen voor wa ter, gas, electriciteit en transporten niet worden verhoogd. Tot 31 December mogen de hotelprijzen niet worden verhoogd, en voor 1937 en '33 zullen maximumprijzen worden vastgesteld. Overtredingen zullen worden gestraft met boete tot 10.000 lire of gevangenisstraf tot 1 jaar. Tegen het hamsteren van levensmiddelen zullen zwaardere straffen worden geëischt. HONGARIJE. DE BIJZETTING VAN GOEMBOES. Officieel is thans vastgesteld, dat de plechtige bijzetting van het stoffelijk over- I schot van minister-president Goemboes j Zaterdagochtend zal plaats hebben. De re- geering heeft gisteravond de plechtighe den in bijzonderheden geregeld. JOEGQ-SLAVIE. GEEN DEVALUATIE VAN DEN DINAR. Naar het agentschap Avale verneemt, heeft het Joego-Slavische ministerie van financiën in overleg met de Nationale Bank van Joego-Slavië besloten niet te de- valueeren en de waarde van den dinar te handhaven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6