DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De waarde-vermindering den gulden. van ZONDAGSBLAD 28ste Jaargang WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 No. 8540 S)e £eid&eli£(Bou/^a/nt DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitVehfiiig: Voor Leideü 19 cent pei weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De versoberingsleuze. In een gehouden vergadering van de Ned. Vereeniging voor Waardevast geld heeft prof. dr. ir. J. Goudriaan een rede ge houden wij hebben er reeds melding van gemaakt waarin hij o.m. zeide: „De versoberingsleuze is een afschrik kende absurditeit. Op den langen duur immers moeten verbruik en productie aan elkaar gelijk zijn, want men kan voorra den niet tot in het oneindige accumuleeren. De „versoberaar" is öf voorstander van verhooging van werkeloosheid öf van terug drijving der productiviteit öf van steeds grootere verkorting van den arbeidsduur". Deze professor keert zich dus tegen de versobering. Als men het goed wil verstaan, is voor zijn meening alles te zeggen! Wij hebben zelf ook meermalen in dezen geest geschre ven. Inderdaad drijft de versobering naar wantoestanden in het oeconomische leven. En wantoestanden in het oeconomisch le ven hebben een ongunstigen invloed op het geestelijk leven van de menschen, die het slachtoffer zijn van bedoelde wantoestan den. Die wantoestanden, voortvloeiende uit het versoberen, zijn, zooals prof. Goudriaan terecht constateert: öf vermeerdering van werkloosheid, wat natuurlijk een ramp is, öf kunstmatige terugdringing van de productiviteit, wat op de menschelijke energie verlammend werkt, öf steeds meer dere inkorting van den arbeidsduur, wat ook, in het algemeen genomen, niet aan den menschelijken geest ten voordeele strekt. Wij herhalen daarom: als men het goed wil verstaan, heeft prof. Gou driaan groot gelijk, wanneer hij de verso beringsleuze een „afschrikkende absurdi teit" noemt. Als men het goed wil verstaan! Wie versobert, omdat hij moet vanwege gemis aan geldmiddelen, handelt goed, doet zijn plicht. Men moet diepen eerbied heb ben voor zoovele hoogstaande huisvrouwen, die in dezen tijd versobering in haar huis houdens toepassen dikwijls diep-in- grijpende versobering, en dikwijls zóó, dat een buitenstaander niet begrijpt, hoe ze 't klaarspelen, zonder dat het gezin maat schappelijk inzinkt. Wie versobert, omdat hij zelf met min der wil toekomen, om over te houden voor anderen, die hij helpen en steunen wil hij begaat geen „afschrikkende absurditeit", maar hij behoort tot de geestelijke aristo cratie van ons volk. Deze „versoberaars" zijn menschen van geestelijken adeldom. En wie hen niet kan navolgen moét hen toch zeker bewonderen en respecteeren. Op deze soort „versoberaars", die niet alleen geestelijk en zedelijk hoogstaan, maar ook oeconomisch goed handelen, had prof. Goudriaan eigenlijk ook moeten wij- V Ook Italië De N. S. B. zoekt vaak een propagandis tische werfkracht in het wekken en stoken van ontevredenheid. Wij citeeren uit het laatste nummer van „Volk en Vaderland": „De onbekwaamheid en de verkwistin gen der demo-liberale en marxistische re geeringen hebben nuinalleparlemen- tair geregeeerde staten de waar de van het geld doen ineenstorten. Parle mentarisme beteekent altijd vorksverar ming, onrecht en chaos!" Aldus de con clusie van het hoofdartikel van het jong ste nummer van „Volk en Vaderland". Wij hebben een paar woorden in dit citaat gespatieerd. Maarenkele dagen, nadat het boven staande was geschreven, heeft Mussolini de lire met niet minder dan 40 pet. gede valueerd. Italië is niet een parlementair geregeer de staat! In Italië is de fascistische dictatuur. Zal „Volk en Vaderland" nu zoo eerlijk zijn, om te erkennen, dat niet alléén DE MONETAIRE TOESTAND EN DE BEZUINIGINGSPOLITIEK. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de regeering ten opzichte van de maatregelen tot verlaging van de pu blieke uitgaven, met inbegrip van het aanhangige wetsontwerp tot herbereke ning van de pensioenen, haar standpunt in verband met de gewijzigde monetaire politiek nog niet heeft bepaald, doch de ontwikkeling van den toestand wenscht af te wachten. R.-K. OVERHEIDSPERSONEEL EN MUNTCORRECTIE. Maatregelen gericht op vermindering van inkomen dienen uitgesteld te worden. Het bestuur van de R.-K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel was Dinsdag 6 October in vergadering bijeen. Besproken werd de positie van het over heidspersoneel in verband met de maatre gelen der regeering betreffende de munt- correctie, waarbij werd vastgesteld, dat over de gevolgen van het besluit der re geering thans nog geen definitief oordeel is uit te spreken. Juist echter daarom kwam de vergadering tot de conclusie, dat be handeling van aanhangige maatregelen, ge richt op vermindering van inkomen, dient te worden uitgesteld. Gezien dit uitgangspunt, besloot de ver gadering een adres te zenden aan den raad van ministers, waarin verzocht zal worden, de behandeling van het wetsont werp tot herberekening van burgerlijke en militaire pensioenen op te schorten. De in het voorloopig verslag betreffend genoemd wetsontwerp gemaakte opmerkingen over de gevolgen van de muntcorrectie voor de gepensionneerden werden daarbij omschre- Vervolgens werd aandacht geschonken aan de overige maatregelen die, bijzonder onder den invloed Jer regeering, tot stand kwamen of nog aanhangig zijn voor het personeel der lagere bestuursorganen. Naar het inzicht der R.-K. Centrale behooren ook deze in uitzicht gesteld maatregelen, in zooverre deze zouden leiden tot verla ging van loonen en salarissen, te worden opgeschort. Overeenkomstig dit inzicht zal in de aan de orde zijnde en komende gevallen wor den opgetreden. De ontwikkeling van den toestand behoudt de bijzondere belang stelling. Zoo spoedig hiertoe aanleiding be staat, zal de R.-K. Centrale nader haar standpunt bepalen. INTREKKING VAN CONTINGENTEERINGEN. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat thans ook de contingenteeringen van meubelen, van hout en van wollen en half wollen dekens zullen worden ingetrokken. Wij herinneren er aah, dat de directeur van „Zaalberg" te Leiden, de heer Schrandt, reeds voor de devaluatie ver klaard heeft, dat de contingenteering van dekens kan worden opgeheven, daar de Nederlandsche, speciaal ook de Leidsche industrie voldoende „aangepast" was, om met de buitenlandsche te kunnen concur- reeren. Nu zal na de devaluatie, dus van opheffing van de contingenteering zeker niets gevreesd behoeven te worden. DE INTREKKING VAN DE HEFFING OP VA"RKENSVLEESCH. Verzocht wordt mede te deelen, dat de intrekking van de heffing op varkens- vleesch reeds heden (Woensdag) 7 Octo ber is ingegaan. „parlementair geregeerde staten de waarde van het geld doen ineenstorten"? Ook een dictatuur-staat is gedwongen tot waarde-vermindering van het geld. En de operatie geschiedt er toch wel heel wat pijnlijker, dan zij in onzen Nederlandschen staat plaats heeft. Ondanks het feit, dat wij hier onder een „demo-liberale" regee ring zuchten en dat in Italië de dictatuur haar zegeningen verspreidt. Partij-politiek kan onwaarachtig zijn. Daarvan geeft de N.S.B., helaas, nog al 'ns een voorbeeld! DE GOUDVOORRAAD DER NEDER LANDSCHE BANK. Honderd millioen voor het egalisatiefonds. De per 5 October j.l. opgemaakt verkor te balans van de Nederlandsche Bank geeft o.m. een vermindering van den goudvoor raad te zien ten bedrage van ongeveer hon derd millioen gulden. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat deze vermindering is ontstaan doordat de bank een gedeelte van haar goudvoorraad als werkkapitaal ter beschikking heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 September 1935 (Staatsblad No. 403) ingestelde ega lisatiefonds. De stijging van den post „ber leeningen (inclusief voorschotten in reke ning-courant op onderpand)" op den week staat der bank houdt voor het grootste gedeelte verband met deze goudtransactie. MAATREGELEN TEGEN PRIJS OPDRIJVING. In enkele persorganen zijn berichten ver schenen, volgens welke zich hier of daar gevallen van onredelijke prijsstijging van landbouwproducten hebben voorgedaan, zulks in strijd, met. de desbetreffende wet, doordat bepaalde voor den handel be stemde voorraden van die producten zou den worden vastgehouden.. Wij .hebben naar aanleiding hiervan den minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde: Ook ik .heb kennis genomen van pers berichten omtrent onredelijke prijsverhoo ging.. Mocht blijken, dat er landbouwers zijn, die voor den har lel bestemde voorra den vasthouden, 'in lie hoop, dat zij er straks een extra-winst op zullen behalen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatrege len te nemen. Zoo noodig zal ik er niet voor terug schrikken, het bedrijf van dengeen, wien de gemeenschapszin zoo zeer ontbreekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de landbouwcrisiswet wordt geboden. Ik heb echter aller vertrouwen, dat der gelijke maatregelen achterwege kunnen blijven. Onze boeren bewezen meermalen, dat zij ook hebben voor de belangen van hun medeburgers. Mochten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoisme die be langen zouden schaden, dan zal met ge strengheid tegen hen worden opgetreden. PRIJSSTIJGING VAN LEVENS MIDDELEN. Kruideniers adresseeren. De Nederlandsche kruideniersbond, de federatieve bond van winkeliersorganisa ties in het kolonialewarenvak „Febowiko" en de R.-K. bond van kruideniersvereeni- gingen, vereenigd in het comité van samen werking, verzonden het volgende adres aan het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart: Zooals Uwe Excellentie bekend zal zijn, hebben de drie kruideniersbonden, ver eenigd in het comité van samenwerking op 27 September j.l. hunne volle medewer king toegezegd om onnoodige prijsverhoo- gingen te voorkomen. Nu beginnen zich echter groote moei lijkheden voor te doen, welke oorzaak zijn, dat verschillende artikelen in prijs zullen moeten worden verhoogd. Zoo hebben de importeurs van zuidvruchten de prijzen met 20 percent verhoogd voor alle artike len, welke uit het buitenland worden ge ïmporteerd en deze verhooging ook toe gepast op de loco-vorraden. Vervolgens stijgen ook de prijzen voor producten van eigen bodem. Voor peul vruchten liggen de prijzen, vergeleken bij die van voor 27 September j.l. reeds ƒ2. per 100 K.G. hooger. Deze prijsstijgingen zijn oorzaak, dat de. detaillisten de prijzen voor al deze artike len zullen moeten verhoogen. De kleinhandel, als laatste schakel, ver keert echter niet in de gunstige positie van den producent, om de prijsstijgingen op den voet te kunnen volgen. Het publiek beschouwt dergelijke prijs- verhoogingen als prijsopdrijving, reden dat de kleinhandel nog steeds een afwach tende houding aaneemt en niet tot prijs- verhooging durft overgaan. Lang kan de ze toestand echter niet duren, aangezien de kleinhandel niet voldoenden weerstand bezit om zijne artikelen zonder winst om te zetten. Het is op deze gronden, dat wij uw excellentie verzoeken spoedig maatregelen te treffen om te komen tot een publieke voorlichting, welke den detaillist vrijwaart voor onverdiende blaam van de zijde van den consument. De wereld in vogelvlucht Dit nummer bestaat uit drie bladen. De omsingeling van Madrid vordert ter gend langzaam. De aanval is echter ingezet met luchtbombardementen vanuit vlieg tuigen, die tevens vlugschriften over de stad strooien, waarin de burgerbevolking wordt aangeraden, zoo spoedig mogelijk" de stad te ontruimen. De bevolking laat zich dat blijkbaar niet tweemaal zeggen en is reeds bezig uit de bedreigde hoofd stad weg te trekken. Het wordt ook, hoog i tijd, want naar gemeld wordt, hebben de I troepen, die onder bevel staan van gene raal Varela, vorderingen gemaakt met hun opmarsch vah Toledo naar Aranjuez. Zij zijn daarbij gestooten op de regee- ringstroepen en eenige gevechten zijn daarbij geleverd. Aranjuez heeft als een belangrijk spoorwegknooppunt bijzondere strategische beteekenis. Wordt de stad bezet, dan is daarmede de ring om Madrid geheel gesloten. Te Genève hebben Frankrijk en Enge land eén resolutie aan de Assemblée ter goedkeuring voorgelegd, waarin de As semblée alle staten der wereld zal uit- noodigen, om met elkaar, in samenwer king te treden, teneinde een stabiele basis voor de handelsbetrekkingen te vinden en zulke maatregelen te nemen, waardoor het economisch evenwicht hersteld kan worden. In 't bijzonder wordt aanbevolen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot op heffing der contingenteeringen en der de viezen controle. Laten wij hopen op een spoedig succes. Wij hebben al meer illusies gekoesterd te Genève, welke nog al eens tot dèsillusies zijn geworden, zoodat wij wat sceptisch blijven staan, tegenover zulke mooie pers pectieven. Maar 't is te probeeren! DE INVLOED VAN DE REGEERINGS- MAATREGELEN OP DE VLEESCHPRIJZEN. De Nederlandsche Slagershond te Utrecht deelt mede: Het besluit van den minister van Land bouw en Visscherij om de heffing op var- kensvieesch buiten werking te stellen, is door de besturen van den Nederlandschen Slagers Bond en den R. K. Hanzebond van Slagerspatroons met groote ingenomenheid begroet en deze besturen spreken de ver wachting uit dat de minister op dezen weg verdere stappen zal doen en ook de heffing op rundvleesch, die 10 pet. van de waarde van het rund bedraagt, zal intrekken, als mede tot verlaging van de crisisheffing op gesmolten vet (bedragende 40 ct. per K.G.) zal mogen besluiten. De slagers hebben in het algemeen het advies der Bondsbesturen opgevolgd om ondanks de stijging der vee- en varkens- prijzen, rustig de houding van de regeering af te wachten Het heeft den slagers geld gekost, maai nu heeft de regeering de hel pende hand toegestoken. De intrekking der crisiswetten op varkensvleesch, zijnde 6 cent per K.G is echter ternauwernood vol doende om de ingetreden prijsverhooging der varkens te compenseeren er de slagers, die vleesch en reuzel van de baconfabriek betrekken, moeten ook daar duurder in- koopen. De nog.steeds op verhoogd peil blij vende markt voor rundvee en de verder stijgende groothandeLsprijzen voor rund- vet, nopen de'slagers tot prijsverhooging te besluiten, tenzij ook hier de regeering spoe dig verlichting brengt. Wijl de slachting van varkens voor deze week meest op Maandag en Dinsaag is ge schied, hebben de slagersbonder de regee ring verzocht, de opschorting der crisis heffing van terugwerkende kracht te doen zijn, n.l. van Maandag 5 October af. DE VERLAAGDE INVOERHEFFING OP KOFFIE. Naar aanleiding van de verlaging der invoerheffing op koffie met 50 procent, welke vandaag is ingegaan, vernemen wij van goed ingelichte zijde, dat bij dezen maatregel o.m. de volgende factoren zijn overwogen: De oorspronkelijke heffing drukte vrij zwaar vooral op de goedkoopere soorten. Voor de gebrande koffie bedroeg die 16 cents per K.G. Toen de heffing werd inge steld, is de prijs der koffie hier te lande nagenoeg niet gestegen, hetgeen toege schreven moet worden aan de felle con currentie tusschen de branders, benevens aan het feit, dat zich hier te lande op het tijdstip dat de heffing werd ingesteld, vrij groote voorraden bevonden. Nu deze voorraden door zeer geringe invoeren in de laatste maanden geslonken zijn, was de kans op prijsverhooging niet uitgesloten, waarbij nog uit den aard der zaak het volle depreciatie-effect komt. Wat de steun verleening voor de koffie cultuur in Nederlandsch-Indië betreft, is VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De burgerbevolking is reeds begonnen met de ontruiming van Madrid. (2de blad). Een Fransch-Engelsche resolutie te Ge nève. (2de blad). De geloofsafval in Duitschland. (2de blad). Het georganiseerde verzet in Abessynië waarschijnlijk ten einde. (2de blad). BINNENLAND. Minister Deckers bedreigt de landbou wers, die voor den handel bestemde voor raden zouden vasthouden met uitsluiting van steun uit het crisisfonds (1ste blad). Ook de contingenteeringen van meube len, hout en wollen dekens zullen binnen kort worden ingetrokken (1ste blad) Het egalisatiefonds gesticht. De Ned. Bank stelt goud ter beschikking (1ste bl.) Onder Kralingscheveer op de Maas is hedenmorgen een motorbootje overvaren, waarbij een moeder en haar kind verdron ken (Gem. Ber., 3de blad). Haringlogger na aanvaring op de Noord zee gezonken (Gem. Ber., 3de blad). Verscheidene ernstige verkeersongeluk ken vonden weer plaats (Gem. Ber., 3de blad). Overal branden (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De dammatch SpringerVaessen; de vierde partij remise te Alphen (3de blad). De schaaktournooien te Amsterdam (3de blad). De Zesdaagsche te Parijs (3de blad) Weekabonpé's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. het duidelijk, dat deze aangelegenheid door de gewijzigde monetaire omstandigheden andere aspecten heeft gekregen. Deze verlaging der heffing met de helft, die ge heel in de lijn ligt van de in den laatsten tijd getroffen maatregelen, beteekent een aanmerkelijke verlichting. De gang van zaken dient nu verder te worden afgewacht. PRIJSVERHOOGING VAN DE HOUTEMBALLAGE. De fabrieken, die houtemballage als va ten, fusten, kisten enz. vervaardigen, heb ben aan him afnemers medegedeeld, dat hun vroegere noteeringen niet meer geldig zijn en worden ingetrokken. De nieuwe prijzen worden bij aanvraag voor levering medegedeeld. TEGEN VERHOOGING OLIEPRIJZEN VOOR BAKKERS. Uit Den Haag meldt men ons: Naar ons werd medegedeeld door de bakkersorganisaties, is gebleken, dat tus schen de offertes van 25 September en 29 September j.l. een prijsverschil van 4 ct. per K.G. voor alle soorten oliën bestaat, zoodat deze met voornoemd bedrag geste gen zijn. De voorraden worden eveneens slechts tegen dezen verhoogden prijs geleverd. Protest daartegen, ingediend bij de be trokken handelaren, vermocht tot dusver re geen uitwerking te hebben, weshalve de ten deze samenwerkende bakkersorga nisaties zich telegrafisch tot de commissie uit den ministerraad tegen de prijsopdrij ving hebben gewend, met het verzoek na te willen gaan of in dit geval niet van on gerechtvaardigde prijsverhooging moet worden gesproken en zoo ja, daartegen stelling te willen nemen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1