MAANDAG 5 OCTOBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S ürr DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Een oplichter aan het werk. Zaterdag avond vervoegde zich bij den boekhande laar B. in de Hooftstraat een onbekend per soon, die voorgaf een woordenboek te wil len koopen. Onderwijl de winkelier naar het gevraagde zocht, veroorloofde de be zoeker zich de vrijheid een vulpenhouder te ontvreemden ter waarde van 11 gulden, waarop de man, zonder iets te koopen, heen ging. De winkelier kwam al spoedig tot de ontdekking wat vermist werd en waar schuwde de politie. Deze stelde een onder zoek in, met het resultaat dat het heer schap werd aangehouden in de horlogerie van mej. T. De verdachte werd naar het politiebureau overgebracht, doch deed tij dens zijn overbrenging eerst nog een po ging om per rijwiel te ontvluchten Op den hoek'v. Mandersloostraat liep hij echter ten tweeden male in handen der politie. Bij fouilleering van den man, kwam de gesto len vulpenhouder te voorschijn. Tegen den oplichter, zeker J. uit Katwijk, werd proces-verbaal opgemaakt Dam wedstrijd. Van den dam wedstrijd SpringerVaessen op Dinsdagavond a.s. in hotel „Centraal" zal de burgemeester de openingszet verrichten. Herwonnen Levenskracht. De speld jesdag ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht" bracht alhier 172.30 op, terwijl met inbegrip van Aarlanderveen to taal f 205.06 werd bijeengebracht. Tusschen de brug bekneld. Een ne genjarig zoontje van H. uit de Oranje straat, geraakte Zaterdagmorgen met zijn voet bekneld tusschen het brugdek van de Hofbrug. Op het gekerm van den jongen liet de brugwachter het electrisch gedre ven dek onmiddellijk omhoog gaan, waar na het jongetje kon worden bevrijd. Hij werd naar dr. H. gebracht, die de jongen, welke een ernstige verwonding had beko men, heelkundige hulp verleende. Daarna werd hij naar de ouderlijke woning ver voerd. BOSKOOP. BrugweeK. Woensdag 7 October des namiddags half vijf zal alhier ten gemeente- rens H. W. M. Korse van Zevenbergen P. D. Stolwijk van Utrecht S. J. Ham ming van Avereerst J. Postma van Bar- woutswaarder. Vertrokken: J. Jungeling naar Haar lem A. van der Plaat en gezin naar Rijs wijk Wed. F. van Andel-van der Pol naar Rijswijk G. Lagro naar Gronin gen F. Hummel naar Alphen a. d. Rijn J. M. A. Piscaer naar Groningen E. Wientjes naar Delft G. C. van Eijk naar Oegstgeest M. Beu ving naar Ro den G. A. Kraan naar 's-Gravenhage W. V. Ver woerd naar Alphen a. d. Rijn Wed. P. van Geel-Boot en gezin naar Rijs wijk M. Grebe-Zundorf en kind naar Dortmund G. E. van der Vlist naar Gou da G. H. Twigt naar Amsterdam. NOORDEN. D.S.V. Van de vier puntjes, die te win nen waren, konden wij er geen winnen. De junioren moesten in S.N.A. met een 20 him meerdere erkennen; ruststand 01. Oir 2 30 uur bond het eerste elftal den strijd aan tegen S.N.A. Voor de rust wist S.N.A. driemaal te scoren (03). Na de thee pakte D.S.V. nog eens goed aan en wist de eer te redden. (13). Vlak voor het eind mocht S.N.A. nog een penalty nemen, die goed be nut werd (14). De S.N.A.-mannen kon den dus met een 41 overwinning naar huis. Het tweede toog met tien man naar Nieuwveen, wat daar verloor met 41. ZOETERWOUDE (DORP). Oprichting zangclub en naai- en knip cursus. De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" heeft haar winterprogramma in elkaar gezet en wy hopen, dat we in staat zullen zijn, al onze plannen voor de volle 100 pet. te kun nen uitvoeren. Doch dit kunnen we niet alleen, maar hebben hiervoor de hulp noodig van alle meisjes van Zoeterwoude. Daarom, lees on derstaande agenda goed door en geef je voor club of cursus op. Iedereen is van har te welkom. 1. De zangclub zal weer beginnen, en den heer W. Hoogzaad heeft zich bereid verklaard om de leiding van deze club op zich te nemen. Dit belooft een geweldig koor te worden. Geef je dus spoedig op. 2. Een naai- en knipcursus zal worden DE OPTOCHT-PONNYWAGEN. FRAGMENT UIT „HET VERVOERWEZEN DOOR ALLE EEUWEN* VERVOLG VAN PAG. 5. De jaren volgden nu elkander snel op. Een greep uit 1924, toen de Gouden Eeuw werd uitgebeeld, en de Stedendwinger Frederik Hendrik de held van de optocht was, ging vooraf aan de reclame-praalwa gen van de 3 October-Vereeniging, waar mede in 1925 deze Vereeniging een beroep op de burgerij deed om als lid toe te tre den. Dat deze wagen nu nog eens meereed, had natuurlijk z'n beteekenis; weliswaar zjjn de tijden veranderd, maar de 3 Octo ber-Vereeniging verandert, in dit opzicht althans, niet. Veel tijd tot mijmeren heeft men niet bij het snel voorbij trekken van de stoet, maar als men ziet, naar de mannen, die in 1420 de intocht van Jan van Bieren binnen de DE OPTOCHT. UIT DEN BIEDERMEU ER-TIJD. FRAGMENT UIT „HET VERV OERWEZEN DOOR ALLE EEUWEN." huize de brugweek officieel worden ge opend, waarna men met een speciaal voor deze week gekomen paardentram vanaf het gementehuis zal vertrekken naar de nieuwe brug om deze feestelijk te openen. De brug is voor dit doel geheel electrisch verlicht, terwijl bij de opening een paar parachute-springers uit de hooge heftorens zullen springen. Geboren: Margaretha d. van A. de Pa ter en M. Poot. Johanna d. van G. Voor- lander en J. Zwanenburg. Arie z. van J. Nieuwerf en C. v. Bemmel. Ondertrouwd: T. J. Kaptein en F. J. Groeneveld. Getrouwd: J. Koning 34 j. en H. H. Oskam 33 j. W. Elsholz 49 j. en J. van Essen 36 j. J. C. Slingerland 28 j. en W. P. de Vries 22 j. Overleden: Aaltje Schouten echtge- noote van A. de Jong 51 j. Adrianus v. cL Hoeven 45 j. BODEGRAVEN. Vrouwenbond. Onder leiding van mej. v. Miert zal een aanvang worden gemaakt met een handwerk-cursus en wel Dinsdags avonds. Aanmelding bij het bestuur. Boekhoudcursus. Het bestuur van de R.K. Middenstandsvereeniging de Hanze is voornemens een cursus te laten geven in boekhouden. Een bekwaam leeraar is hier voor aangezocht. Deelname voor kinderen van leden boven de 17 jaar. Er zal gegeven worden eenvoudig practisch boekhouden, eenmaal per week, vast te stellen door de deelnem enden. De cursus duurt circa 18 weken. Lesgeld zal bij deelname van min stens 20 personen bedragen 40 cent per les, plus eenige noodzakelijke onkosten, zooals boeken e.d. Opgave uiterlijk Maan dag as. bij den heer N. A. v. Rossum, Overtocht 55. Geboren: Wilhelmina, d. van W. Mar tens en L. van Noort. Lena Cornelia, d. van J. Manschot en C. M. Botterop. Ondertrouwd: J. de Jong 21 J. en D. Streefland 21 j. G e t r o u w d: R. M. de Groot 25 j. en Th. Fortuin 28 j. T. van der Leden 24 j. en M. van der Voorst 2 3j. Gevestigd: A. Koning van St. Lau- gegeven door mej. C. Schuur op Dinsdag avond om 7.30. Opgaven zoowel voor de zangclub als voor de naai- en knipcursus worden vóór 11 Oct. verwacht bij mej. Schuur. 3. Woensdagavond 7.30 uur charitatief naaien. Ook thuis kan hiervoor gewerkt worden o.a. breien, haken, enz., Want ieder arm gezin willen we met Kerstmis weer blij maken met een pakket. 4. Vrijdag 7.30 uur volksdansen. We be ginnen met nieuwe dansen, dus ieder kan zich hiervoor opgeven, ook zij, die het nog nooit hebben gedaan Excelsior! Vooruit! stad Leiden hebben opgeluisterd, dan denkt men toch onwillekeurig even aan den snel vlietenden tijd, en aan het onbestendige van al het aardsche. Welk een verandering na 5 eeuwen, welk een verschil tusschen toen en thans. Toen ridders hoog te paard geze ten en zwaar gepantserd, thans.... De stoet gaat verder: de Leidsche Hout! Een prachtige wagen met de godin van het. bosch, kaboutertjes en een allerjeugdigst boschgodje, dat er met zijn kroon ietwat scheef op het hoofd vermakelijk uitzag, maar dat een gezicht trok, alsof hij zich heel wat pleizieriger zou gevoelen, indien hij even van den wagen af mocht. Het is eigenaardig, maar hoe kleiner de deelne mers of deelneemsters zijn, des te meer trekken zy de aandacht en des te grooter is hun succes. Dat was ook het geval met de kleine meisjes in den ponney-wagen, deel uitmakend van hef fragment uit „Het vervoerwezen door alle eeuwen". (Wij zijn inmiddels reeds in het jaar 1928). Zij krij- geen haast een hoeraatje. Verder ging het, in bonte mengeling volgden de tafreelen elkander op. Daar was de Rijnvorst in zijn „Trinklaube", want zonder den wijn is-de Rijn ondenkbaar; en vlak daarachter de Bloemenwagen der 3 October-Vereeniging uit het Bloemencorso van 1930. Welk een schitterende wagen was dat toch, al zagen de elfjes en de feeën er uit, alsof zy 's avonds niet meer te ont dooien zouden zijn. Voor zulke bloemen kind ertj es wordt het in October al vrij koud. Groote hilariteit verwekten de twee reu zen uit de afdeeling „Oost en West" (1931), die thuis behoorden bij een Javaansche Bruidstoet. Dat was indertijd ook een zeer geslaagde optocht en dit welgekozen frag ment herinnerde daar weer eens aan. Iets geheel anders was de optocht „Plus en Min", een demonstratie in 1932 van de toepassingen der electriciteit, Godin Electra op haar praalwagen van technische onder- deelen, deed de herinnering weer herle ven. Geheel traditioneel was weer de inhaling van prins Willem IH te Leiden in 1659, wel ke gebeurtenis het onderwerp van den op tocht van 1933 was. De prins, die hier aan de universiteit kwam studeeren, reed te paard de stad binnen en de burgemees te ren met het hooggeleerde Academie-be stuur haalden hem met veel praal binnen. In onzen tijd doet men dat eenvoudiger, als een vorstenkind de universiteit komt be zoeken: eenvoudiger maar misschien ook hartelijker. Wij naderen nu den laatsten tijd. Uit den optocht „Belangrijke personen en feiten uit de geschiedenis der Elf Provin ciën" had men Hendrik IH, Graaf van Nas sau, heer van Breda, gekozen, die met zijn gemalin en zijn hofhouding het jaar 1934 vertegenwoordigde. Hier reed de Markie zin van Cenete in den befaamden gouden koets van wijlen koningin Victoria van En geland, zooals bekend een geschenk van het Leidsche Gemeentebestuur aan de 3 Octo ber-Vereeniging. En tot slot de „Kalief van Bagdad". Hij werd direct door het publiek herkend. „O, die was hier verleden jaar ook", hoorde men overal. „Die heeft hier zeker overwinterd!" En ook de prinses, met den onuitsprekely- ken naam was een oude bekende. De Moorsche ruiters, die den langen stoet onherroepelijk sloten, lokten het was haast onvermijdelijk het grapje uit: „Daar heb je den Negus!" Toen de stoet voorbij was, liepen de meesten naar een ander punt in de stad, om hem nog eens te zien. Er viel ook zoo veel te bewonderen. Niet minder dan 700 personen en 200 paarden namen er aan deel. En er was één roep over. 't Is dit jaar weer bijzonder mooi ge weest. 4 October DE LICHTSTOET OP DEN VOORAVOND DER 3 OCTOBERFEESTEN. Verlaten ligt de straat, verstorven is 't geluid, Al 't feest is nu voorbij, de menschen slapen uit. Een enk'le ziet men slechts zich op de straten wagen, Die heeft zich op het feest vry menschelijk gedragen. Die heeft het feest gezien en zich daarin verheugd Der Vaad'ren moed en trouw, dat deed hem dapper deugd. De vlaggen hangen nog en wapperen en zwaaien, Maar kunnen nu o-peens de stad niet meer verfraaien, De feestvierders zijn thuis en nu na hun vertrek, Staan al die vlaggen in de stad een beetje gek. Nu z' allemaal gewoon zyn, zich weer menschen voelen, Nu 't uit is met lawaai, met schreeuwen, zingen, joelen, Nu denken zy pas goed, die door de straten gaan: 't Was gis'ren anders toch, wat hebben wij gedaan? Wij hebben in café's by glazen bier gezeten, Wij hebben flink gehost en even flink gezweeten, Losbandig hebben wij de heele stad doorkrost, Wij hebben gek gedaan, gehutspot en gehost. En dat met heel veel lust, omdat wij daarin eerden, De mannen, die destyds de Spaansche furie keerden. Dat was geen eigen vreugd, dat was alleen het feit, Dat van der Werf ons met de vrijheid had verblijd. Maar had hy nu gezien het feest in onze straten, Hij had de Spanjaarden misschien erin gelaten. Als men nu vragen zou: welk jaar is het geschied?; Het feestelykste deel zou zeggen: ik weet het niet. En 'k wil dus m aar alleen de Leiden aren vragen Om over 't Spanje (van voorheen) niet zoo te klagen. Want waren zij toen niet vlak voor de stad geweest, Dan was er nu ook niet zoo'n 3 October!eest. Vergeten wij dus niet bij alle vreugde klanken, Dat w'im ieder geval den hutspot Spanje danken, En was het buikje onzer vaad'ren dien dag hol, Nu is 't bij velen 3 October overvol. Laat ons dus uit dit feest ook deze wijsheid leeren, Dat wy niet slechts den vriend, maar ook den vijand eeren; Dan voeden wij niet slechts de maag, maar ook de geest, En is de Spaansche hutspot niet voor niets geweest TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8