MAANDAG 5 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Oud-Min. Steenberghe over de devaluatie „De politiek van prijs- en loondruk dient op te houden" Oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe is in Juni 1935 uit het Kabinet getreden, omdat bij hem de overtuiging leefde dat de deflatiepolitiek der regeering alleen op den duur geen uitkomst van beteekenis zou kunnen brengen. Op het oogenblik van zijn heengaan, was mr. Steenberghe n 1. de stellige over tuiging toegedaan, dat de „aanpassing" gekomen was op een punt, waarop er niet verder méde kon worden voortgegaan, omdat volgens hem de gelijkmaking van den Nederlandsohen kostprijs met dien in het buitenland, uitsluitend door aanpas sing, onmogelijk zou zijn te bereiken. De weerstanden daartoe waren te groot en resultaten zouden te lang op zich laten wachten. Thans deelt mr. Steenberghe In een onderhoud met het „Handelsblad" als zijn meening mede, dat de devaluatie nu gebruikt moet worden als sluitstuk voor de aanpassing. De eigenlijke aanpassing behoort te worden stopge zet. Het tot heden gevolgde economi sche beleid, in engeren zin, behoort als geëindigd te worden beschouwd. De politiek van prijs- en loondruk dient op te houden. „VOOR WAARDEVAST GELD" Een optimistische rede van prof. Goudriaan over de devaluatie De Ned. Ver. voor Waardevast Geld heeft Zaterdagmiddag in „Diligentia" te s Gra- venhage een druk bezochte openbare ver gadering gehouden, waarin prof. dr. ir. J. Goudriaan uit Eindhoven, heeft gespro ken over „waardevast geld, de eerste voor waarde voor het behoud van welvaart, vrijheid en cultuur". Prof. dr. ir. J. Goudriaan begon met te constateeren, dat het plotselinge besluit van de regeering, om den Nederlandschen gulden te devalueeren, door de overgroote meerderheid van het volk met een gevoel van groote opluchting is begroet. De angst voor steeds meer toeneming van de werkloosheid is thans van ons weg genomen. Er is alle reden om de toekomst met groot vertrouwen en optimisme tege moet te zien en te verwachten, dat Ne derland weldra de plaats in de wereld zal hernemen, waarop krachtens zijn gehele geschiedenis de economische en moreele kracht van zijn bevolking recht heeft, namelijk te zijn een van de al lerbeste landen van de wereld. De geheele versoberingsleuze is van een afschrikwekkende absurditeit. Op den lan gen duur immers moeten consumptie en productie aan elkaar gelijk zijn, want men kan voorraden niet tot in het oneindige ac- cumuleeren. De productie nu kan men globaal zien als het product van drie factoren: het aantal tewerk gestelde arbeiders; het aantal arbeidsuren per arbeider per jaar en de productiviteit per arbeidsuur. Wie dus de consumptie wil verlagen, moet ook de productie verlagen en moet er zich duidelijk over uitspreken, welke van deze drie factoren hij wil verlagen. Dat wil dus zeggen: de voorstander van versobering is of voorstander van verhoo ging van de werkloosheid of verdediger van een terugdringen van de productivi teit of voorstander van een steeds verdere verkorting van den arbeidsduur. Een vier de mogelijkheid is logisch niet aanwezig. Stabilisatie der valuta is niet mogelijk, zoolang niet eerst op nationale i basis een stabiel prijsniveau is verkregen.1 Er is, zoo besloot spreker, reden voor groot optimisme. Uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving Ten vervolge op zijn circulaire van 1 Oc tober en naar aanleiding van de vele ge stelde vragen heeft de minister van binnen- landsche zaken Zaterdag een tweede circu laire aan alle burgemeesters doen uitgaan betreffende de uitvoering van de wet te gen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artikelen, welke behooren tot de eerste levensbehoeften, in verband met de ge troffen maatregelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhoo- ging daarvan als prijsopdrijving is te be schouwen. *x) Aardappelen, zoomede aardappel meel, stijfsel en puddingpoeder x) Boter. Brood, x) Consumptievetten. x) Eieren, x) Groenten, xxHuisbrand, x) Kaas. Margarine. Melk. x) Roggebloem. Slaolie, x) Spek. Suiker. Tarwebloem, x) Vleesch. Voor de met een x) gemerkte artikelen behoudens geringe bij de artikelen steeds optredende marktschommelingen. xx) Normale winterprijs. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaai. Zoo noodig zal zij te zijner tijd nog uitge breid worden. Zij bedoelt den burgemees ters een richtsnoer te geven voor de prij zen der voornaamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden getrok ken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig verhoogd mogen worden. De looper.de contracten (afgesloten voor 27 September) moeten volledig gehand haafd worden. De daarin bepaalde prij zen mogen dus niet worden verhoogd. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hun leveranciers ontvan gen. Indien onvermijdelijk, dan zal in dit geval een geleidelijke geringe prljs- verhooging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het be drag, waarmede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor 5.50 en werd verkocht voor 7, terwijl de nieuwe offert van den leverancier met 10 pel. is 55 ct. verhoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal 7 plus 0.55 is 7.55. Deze mogelijkheid zal zich in de eerste plaats voordoen bij ver schillende textiel-, hout- en metaalwaren. Mochten er zich in de praktijk ten aan zien van de uitvoering van deze handlei ding moeilijkheden voordoen, dan houden de ministers zich voor nadere vragen en mededeelingen aanbevolen. Prijsverhooging Het levenspeil zal niet meer dan gemiddeld 5 k 7 stijgen. In een vergadering van de Kamer van Koophandel te Tilburg heeft oud-minister steenberghe een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende opmerkte wat de prijsverhooging betreft: De oud-minister vestigde er de aandacht op, dat men ietwat voorzichtig zij met de beoordeeling van de prijszettingen en het hanteeren der aangenomen machtigings wetten ten deze. Het mag slechts de be doeling zijn overdreven verhoogin gen tegen te gaan. Men behoeft er zich niet over te ver wonderen, indien sommige artikelen wel met 20 pet. gingen stijgen. Dat hangt er vooral maar van af, hoeveel buiten- landsche grondstof in het product verwerkt zit. Maar in het algemeen kan als het ware met zekerheid worden aangenomen, dat de kosten van het levengpeil over de geheele lijn met niet meer dan gemiddeld 5 a 7 zullen oploopen. Een berekening, die ook trouwens prof. Polak uit Rotter dam ten vorigen jare reeds heeft gemaakt. Nadrukkelijk vestigde mr. Steenberghe er hierbij echter de aandacht op, d a t e e n stijging der levensmiddelen- prijzen niet zal plaats vinden. Met de landbouw-crisiswetten heeft de regeering dit volkomen in haar macht. Ik zelf heb dit alles in 1935 nagegaan, en kan daarvoor dus met zekerheid instaan". „De omstandigheden zullen vervolg de mr. Steenberghe „intusschen binnen korten tijd verhooging der minimale Ico nen en steunutkeeringen, wenschelijk en noodzakelijk maken". De meening van den Ned. R. K. Te Utrecht vergaderde dezer dagen het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond met vertegenwoordigers van zijn diocesane bonden en zijn nationale vakorganisaties. Bij de besprekingen was men eenstem mig van meening, dat de besturen van de middenstandsorganisaties volkomen te recht onmiddellijk gehoor hebben gegeven aan het verzoek der regeering om mede te werken, teneinde paniekstemmingen in de prijszetting te voorkomen. Men aan vaardde ten volle dat de middenstand in deze dagen een bijzondere taak heeft te vervullen, door zich te verzetten tegen alles wat zou kunnen leiden tot het onge motiveerd verhoogen van prijzen of tot het kunstmatig kweeken van schaarschte aan bepaalde producten door het z.g. ham steren. Maar ook wanneer dit ten, volle wordt erkend en vooropgesteld, blijft toch de moeilijkheid, dat de middenstand vaak wordt gedwongen tot prijsverhooging, om dat de voorgaande schakels in het distri butieproces daartoe zijn overgegaan. Wat de grossier en de fabrikant doen, is aan het publiek niet bekend. Wat de mid denstand zelf doet, blijkt echter oogen- blikkelijk aan het publiek. Uit de verga dering werd er dan ook op aangedrongen het publiek in den breede voor te lichten. De eerste levensbehoeften zullen waar schijnlijk niet in prijs behoeven te stijgen, wanneer de regeering hier maar hanteert het middel van verlaging der crisisheffin gen. De artikelen echter, welke geheel of gedeeltelijk uit het buitenland komen, zullen geleidelijk in prijs moeten stijgen, omdat de winkelier, evenzeer als fabri kant en grossier, rekening moet houden met het feit, dat hij bij aanvulling van zijn voorraad tegen hoogere prijzen moet inkoopen. Wil hij tot deze inkoopen voldoende be drijfskapitaal hebben, dan moet hij uiter aard reeds thans met de straks verhoogde prijzen rekening gaan houden. Daarnevens werd uit de vergadering sterk aangedrongen op regeeringstoe- zicht op prijsverhoogingen door fabri kanten en grossiers. Het is van het grootste belang dat de regeering hier op haar volle aandacht richt, daar de middenstand in vele gevallen slechts verkeert in een dwangpositie, want hij moet prijzen vragen, die rekening houden met de verhoogingen in den groothandel. De vergadering kon de door de Staten- Generaal vastgestelde wet tegen de on redelijke prijsverhoogingen volkomen aan vaarden, omdat ook de middenstand be seft, dat maatregelen tegen misbruiken moeten kunnen worden genomen. Echter was men wel bevreesd voor de uitvoering van deze wet, aangezien aan de burgemeesters de bevoegdheid wordt verleend reeds bij gegronde verdenking tot inbeslagname van goederen over te gaan. Zeer vele burgemeesters zullen deze bepaling met het noodige inzicht hantee ren, anderzijds is te vreezen dat er in de practijk toch moeilijkheden uit deze bepa ling zullen voortvloeien. Aanbevolen werd daarom plaatselijke commissies van advies in het leven te roe pen, welke zouden zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de plaatselijke middenstandsorganisaties, maar daarnaast ook uit vertegenwoordigers van plaatse lijke vereenigingen van arbeiders en huis vrouwen. Dergelijke commissies zouden met kennis van zaken en objectief de oor zaken van de prijsstijgingen kunnen be- oordeelen. Besloten werd, dat het bestuur zich naar aanleiding van de besprekingen tot de be voegde instanties zal richten om te be reiken, dat, vooropgezet de volle medewer king van den middenstand, èn aan de re geering èn aan het publiek duidelijk wordt gemaakt, dat niet elke prijsverhoo ging prijsopdrijving mag worden genoemd Regeling standaardloonen Met ingang van gisteren voorloopig opgeschort. De regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: Een dezer dagen is, in aan sluiting op hetgeen door den minister-pre sident daaromtrent in de Tweede Kamer werd verklaard, door den minister van So ciale Zaken bekend gemaakt, welke rege ling in de plaats van den huurbijslag is ge troffen. Bij de circulaire van 31 Juli, waarin de herziening van de steunregeling, welke 13 September j.l. in werking trad, is vervat, is, behalve de gewij zigde regeling van den huurbijslag, o.m. nog opgenomen een bepaling omtrent vaststelling van standaardloonen voor arbeiders, die langdurig werkloos zijn. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging in de monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal komen, heeft de minister van Sociale Zaken besloten, ook in dit laatste voor schrift wijziging aan te brengen. Deze wijziging komt hierop neer, dat de bepaling wordt opgeschort voor arbeiders, die uitsluitend tengevolge van gebrek aan werkgelegenheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereidheid tot arbeiden geen twijfel bestaat. Immers deze hebben thans de kans om weer aan den arbeid te komen. De regeling tot vaststelling van de standaardloonen zal echter van kracht blij ven voor die ondersteunden, van wie is gebleken of moet worden aangenomen, dat hun langdurige werkloosheid moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat zij niet of niet voldoende naar werk om zien. Zal dus eenerzijds het voorschrift be treffende de standaardloonen worden op geschort voor zoover het arbeiders betreft, die weliswaar reeds geruimen tijd werk loos zijn, doch die niettemin geen prikkel tot het zoeken van werk behoeven, ander zijds zullen de bedragen der vastgestelde standaardloonen, waar de regeling uitslui tend voor de beroepswerkloozen en in het algemeen voor diegenen die op den steun blijven leunen, zal gelden, worden ver laagd. Waar aan de regeling een ander karak ter zal worden gegeven, heeft de minister, in afwachting van de nadere ten deze aan de gemeenten te geven voorschriften, be sloten, de regeling der standaardloonen met ingang van 4 October elc. voorloopig op te schorten. BLOEMBOLLEN SURPLUSFONDS Winst van den exporteur moet in het fonds gestort Het bestuur van de Stichting Bloembol- len-Surplusfonds, gevestigd te Haarlem, deelt mede, op grond van artikel 4 van het Bloembollensaneerngsplan 1935 (export) besloten te hebben, dat de exporteurs ver plicht zijn met de Stichting een overeen komst te sluiten, waarbij zij zich verbin den aan de Stichting te betalen het ver schil tusschen den buitenlandschen mini mumprijs op den dag van de boeking van de order en dien op 23 September 1936 en voor deze betaling zekerheid te stellen ten genoegen der Stichting. Het betreft hier, zoo zet bet „Weekblad voor Bloembollen cultuur" uiteen, de valuta-winst, die de exporteur maakt op de orders, die na deva luatie zijn geboekt, te doen toekomen aan het geheele vak, door deze extra-winst te doen vloeien in het Surplusfonds. De mi- nimum-pj ijzen worden voor de landen, die niet gelijktijdig gedevalueerd hebben en die den invoer van bloembollen niet heb ben gecontingeerd, verhoogd met een per centage, overeenkomend met het devalua tie-percentage. Het verschil tusschen dezen minimumprijs en den ouden minimumprijs (in guldens) moet de exporteur aan het Surplusfonds afstaan, zoodat er voor den exporteur geen enkele reden is om te ver koopen beneden den prijs (in het buiten- landsch geld), die ook voor dien tijd werd genoteerd. RICHTPRIJS TARWE. Wijziging van de bestaande regeling. Naar aanleiding van de verschillende verzoeken, tot den minister van Land bouw en Visscherij gericht, om den richt prijs van tarwe, welke 9 bedraagt, te verhoogen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den minister afwijzend is be schikt. Wel heeft de minister gemeend, in de bestaande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuist heden, die speciaal bij de verlaging van den richtprijs zwaar drukken, weg te nemen. De richtprijs werd toch door de telers eerst behaald voor tarwe, die omstreeks 1 Februari door hen werd afgeleverd. De tarweverbouwers ontvingen voor de tar we, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. De minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen door den richtprijs op een vroegeren datum te doen bereiken. Voor dit jaar is deze da tum vastgesteld op 1 September. De aflevering in den aanvang is wat aantrekkelijker gesteld, wijl het van groot belang werd geacht, de aflevering door de landbouwers zonder stagnatie te doen plaats hebben. Voor latere leveringen wordt de prijs van 9.per 100 K.G. met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand van deze regeling zullen de tarwe-organi- saties, ieder voor eigen gewest, speciale regelingen ontwerpen. Een bijeenkomst van afgevaardigden dezer organisaties is te dien einde gehouden. DE NED. SPOORWEGEN. Tarieven naar het buitenland verhoogd. Naar wij vernemen zien de Ned. Spoor wegen, nu de ons omringende landen een grooter bedrag in Nederlandsch geld eischen voor het reizen in him landen, zich genoodzaakt de tarieven naar het buitenland aan de gestegen buitenlandsche munt aan te passen. De prijzen voor de Nederlandsche trajecten blijven natuurlijk gelijk, doch voor de buitenlandsche wordt de prijs aangepast aan den koers, die geldende is in het tijdvak van de reis. Ook is de Rheingold-toeslag verhoogd. Voorloopig is deze tot Keulen gebracht van 1.95 op 2.25 en voor verdere bestemmingen in Duitschland van 2.55 op 2.95. VERHOOGING KOLENPRIJS. De vereeniging van importeurs van huisbrandkolen „Verkolim" deelt mede, dat de importeurs van steenkolen in den afge- loopen week besprekingen hebben gevoerd en zich, zij het dan ook tegen hun wil, ge noodzaakt zien de prijzen der in te voeren kolen voor den groothandel direct ingaan de, te verhoogen. De verhoogingen zullen tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. Over prijsverhoogingen in den detailhandel voor deze soorten zal met de regeering overleg gepleegd worden. DE SALARIEERING VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. De commissie van samenwerking, be staande uit vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van het nationaal verbond van gemeente-ambtenaren, den Nederland schen bond van gemeente-ambtenaren, den Algemeen en Nederlandschen Politiebond en den Algemeenen bond van provinciaal personeel heeft in een speciaal daartoe be legde bijeenkomst te Utrecht, op 1 Octo ber j.L onderzocht, welke maatregelen met betrekking tot de salarieering van het ge meentelijk en het provinciaal personeel ge- wenscht zijn, als gevolg van de wijziging onzer monetaire poliitek. Een sub-commissie werd belast met de voorbereiding dier maatregelen op korten termijn. Nieuwe devaluatie van de Tsjechische kroon GOUDGEHALTE MET 16 PCT. VERMINDERD. De regeering te Praag heeft thans beslo ten, het goudgehalte van de Tsjechische kroon van 37.15 milligramtot 31.21 milli gram te verlagen, hetgeen overeenkomt met een waardevermindering van 16 pet. Het parlement zal deze week bijeenkomen om den maatregel der regeering te sanc- tionneeren. De Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag, de Senaat zal Vrijdag bijeenkomen. OOSTENRIJK EN DE TSJECHISCHE KROON. De Oostenrijksche minister van finan ciën heeft verklaard, dat de devalutatie van de Tsjechische kroon geen wijziging brengt in de houding van Oostenrijk. De Schilling wordt niet gedevalueerd. Ook de lire gedevalueerd MEDEDEELING VAN MUSSOLINI IN MINISTERRAAD. Ofschoon nog pas bericht was, dat de Italiaansche lire niet zou devalueeren, blijkt thans uit een telegram uit Rome, dat de lire is gedevalueerd tot het peil van 4.677 gram goud per 100. In de heden gehouden ministerraad heeft Mussolini voorgesteld, de waarde van de Officieele Bekendmakingen. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbou wc entral e maakt bekend, dat de steun ver goed in g voor groen erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 21 Sep tember 1936 tot en met 26 September 1936 f 2.60 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steun vergoeding f 2.10 per 100 K.G. bedragen. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt békend, dat de steunvergoeding voor veldiboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak van 23 September 1936 tot en met 26 September 1936 ƒ23.25 per 100 K.G. zal bedragen. ONTHEFFING ZOUTVERBOD VISSCHERIJ. De Nederlandsche Visscherijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van (beperkte) ontheffing van het z.g. zout- verbod, hetwelk met ingang van 1 October 1936 weder in werking is getreden, op ver zoek verkrijgbaar zijn bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolberg- plein 34, 's-Gravenhage, alsmede bij het ui tv oercertifica ten-bureau, Rijksvischhal te LJmuiden en bij de controleurs der Neder landsche Visscherijcentrale te Vlaardingen, Da Costastraat 18 en te Katwijk aan Zee, Ten Brittenstraat 60. Zonder de op deze aanvraag-formulieren af te geven vergunningen is het gebruik van zout ter verduurzaming van alle soor ten haring in verschen, gekoelden of be vroren toestand verboden. 's-Gravenrage, 2 October 1936. Italiaansche lire terug te brengen tot het niveau, dat in December 1927 was vastge steld, na de redevoering te Pesaro en voor de devaluatie van het pond sterling, d. w. z. tot 90 lire pond sterling en 19 lire per dollar. De ministerraad keurde met algemeene stemmen het voorstel van Mussolini goed. Mussolini verklaarde nog, dat deze maat regel den toestand opheldert ten aanzien van den uitvoer en het tourisme, die bei de de voordeelen hiervan zullen onder vinden. Alleen een stijging van de binnen- landsche prijzen zou deze voordeelen in gevaar kunnen brengen. Mussolini stelde' echter voor en de ministerraad hechtte zijn goedkeuring daaraan zekere prij zen te blokkeeren en uiterst streng con trole uit te oefenen over de schommelingen der andere prijzen, welke in verband staan met de prijzen op de wereldmarkt. De ministerraad machtigde vervolgens den onderstaatssecretaris voor wisselkoer sen en valuta-aangelegenheden het volumen en de contingenten van de op groote schaal verbruikte artikelen te varieeren en het systeem van compensaties voor particulie ren op te heffen. De koopkracht van de lire, d. w. z. de feitelijke en werkelijke waarde van het geld zal met systematische energie op alle gebieden worden verde digd. Mussolini besprak voorts nog de En- gelsch-Fransch-Amerikaansche verklaring, welke voorafgegaan was aan de alignee- ring van den frank en verklaarde eveneens van meening te zijn, dat een economisch herstel der wereld een der noodzakelijke voorwaarden is voor de samenwerking der volkeren in het belang van den vrede. Men moet echter uit den voorloopigen toestand te voorschijn komen om in de stabiliteit binnen te treden. De ministerraad bevestigde tenslotte we derom op de meest catogorische wijze de Italiaansche politiek, die er naar streeft een maximum van economische autonomie te bereiken. Deze politiek zal worden voort gezet, aangezien zij van essentieel belang is voor de nationale militaire verdediging. NIEUWE ZWITSERSCHE DOUANETARIEVEN. De Zwitsersche Bondsraad heeft een aantal nieuwe douanetarieven ingevoerd, waarbij de invoerechten op ooft, groente en eieren worden opgeheven, of met 50 tot 75 procent verminderd. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax o.m.: „Medegedeeld wordt, dat het losser maken van de douanebanden te Parijs gunstig ontvangen is. De Zwitsersche Bondsregeering volgt het voorbeeld van Parijs na en men meent te weten, dat de volgende week Nederland zal volgen. LETTEREN EN KUNST MEVROUW MANN—BOUWMEESTER HEEFT EEN OOG-OPERATIE ONDER GAAN Mevrouw Th. MannBouwmeester, die sedert eenigen tijd leed aan sterk vermin derd gezichtsvermogen van haar rechter oog, is Vrijdag in de ziekeninrichting aan de Prinsengracht te Amsterdam door prof. dr. W. P. C. Zeeman geopereerd. Ondanks den hoogen leeftijd van de pa tiënte, is de operatie uitstekend geslaagd, zoodat mevr. Mann na verloop van onge veer twee weken weer haar volle gezichts vermogen zal terug hebben, zij het dan met behulp van een speciaal gesleoon br;1

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6