Het was weer feest in Leiden Een prachtig geslaagde 3-October-viering MAANDAG 5 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Woelige drukte Grandioose optocht Hossen en Dansen Een knallend vuurwerk De Vigilie *Y. KLEURRIJKE EN OVERWELDIGENDE TAPTOE. Het 3 Octoberfeest heeft dezen keer een 6erie van voor feesten gehad, welke Woens dag- en Donderdagavond reeds een aanvang namen met de Jubileum-revue in de Stads gehoorzaal. Meer onmiddellijk aan de feestviering ging vooral de openstelling van het Luna park op het Schuttersveld en aangezien dit Vrijdagmiddag van 3—6 uur geopend was, bestond er begrijpelijk reeds onmiddellijk een overweldigende belangstelling voor het feestterrein. Dan kwam de onmiddellijke inleiding tot 3 Octoberfeest, de taptoe aan den voor avond. Nog nimmer is een taptoe zoo uitstekend geslaagd. De deelname was overweldigend, want niet minder dan 54 vereenigingen werkten hieraan mede ter gelegenheid van het gouden jubileum der Vereenigingen. Het waren de volgende: De Muz.ekvereenigingen: Werkmans Wilskracht; Perosi; Leidsche Chr. Harmonie Vereeniging; T. en D.; Mond-accordeon Ver- eeniging Kunst en Genot; De Post; Athalia. Verder: Leidsche Gymnasiasten Bond H.S.A.; Chr. Gymnastiekverg. D.O.S.; Brun- hilde; Muziekgezelschap der N.Z.H.T.M.; Padvindersbond: Redden en Dienen; Chr. Oranje Vereeniging; Vereeniging Koningin nedag; Oranjegarde; Bijzondere Vrijwillige Landstorm; Athletiek Vereeniging Holland, Voorschoten; Ned. Amusements Club; Leid- Schermvereeniging A.E.W.; De Princevlag; Leidsche Wandelsport Vereeniging; Meis- jesvereeniging Weest een_ Zegen; Dames Gymn. Vereeniging Concordia; Leidsche Korfbalclub Fluks; Muziek en Tooneelver- eeniging Nut en Vermaak; St. Petrus Kruis vaart; De Graal; Leidsche H.B.S. Vergeen. Emtegëes; Leidsche Meisjes H.B.S. Vereen. Dispereert niet; Chr. Hist. Jongerengroep; Leidsche Wandel en Sportvereen. D.E.S.; Chr. H.B.S. Vereeniging; Buurtvereeniging Eengezindheid; Kruisvaart Aeterne Pater; Leidsche Padvinders en Meis jes Gilde; R. K. H.B.S. Vereeniging; Leidsche Chr. Pad vinders vereen.; Leid sche Chr. Padvindstersvereen.; Christelijk Georganiseerde Werklieden; Chr. Jonge mannen Vereen. Levendaal; Nationaal Jon geren Verbonw; R. K. Stud ent en vereen. St. Augustinus; School U.L.O. Hoogl. Kerk- gracht; Chr. Jongelingsvereeniging Prediker Wandelclub Het Overschotje; Leidsche Ren en Toervereen. Nieuw Swift; Nederl. Meis club; Chr. Gymnastiekvereen Jahn; Wan delsport vereen. Eendracht Maakt Macht; Leidsche Zweefvlieg Club; Chr. Gymna- sastenbond; Chr. Nationale Werkmansbond; Voetbal Ver. A.S.C.; Leidsche Ren en Toer- ver. Swift. Een zeldzaam kleurrijke stoet was het dit maal geworden. Als altijd was het Leidsche Studentencorps met al zijn vaandels ver- tegenwooidigd terwijl de Graal door een bonte kleurenmengeling van vaandels bij zonder de aandacht trok. Een markante groep was ook dit der Leid sche Zweefvlieg Club doordat de deelnemen de dames en heeren in witte overalls een zweefvliegtuig aan een startkabel van rood lint meevoerden. Ook andere vereenigingen kwamen heel aardig voor den dag en zoo werd het onder het schijnsel der flambouwers en lampions een bonte kleurenmengeling van een onaf zienbare rij van deelnemers en deelneem sters. Het duurde een ruim half uur alvorens de stoet het Kaasmarktterrein had verlaten en in gesloten gelederen duurde het voorbij trekken ook 25 minuten. In het Gemeentehuis aan het Rapenburg werd aan het bestuur van de 3 October-ver eeniging de eere-wijn aangeboden en vond de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen gelegenheid dat bestuur te huldigen voor de prachtige wijze, waarop 't elk jaar weer het feest ter herdenking van Leidens ontzet weet te organiseeren. Een aardig intermezzo was hierbij, dat de Burgemeester de gelegenheid aangreep om den voorzitter der 3 October Vereeniging, den heer W. v. d. Laan mededeeling te doen van zfjn benoeming tot lid van den ge meenteraad in plaats van mr. Romijn en nadat ir. Bosman voor een benoeming had bedankt. Met luid applaus werd deze mede deeling ontvangen. Na het oponthoud in het Gemeentehuis trok de stoet verder en daarbij sloten zich toen aan de burgemeester, de gemeente secretaris en de wethouders Splinter en Tepe. In het v. d. Werffparkhad de hulde aan burgemeester van der Werff plaats. Door schijnwerpers verlicht stond daar het mooie standbeeld van Leiden's grootsten burge meester daar fierder en forscher dan ooit. Het was onmogelijk alle deelnemers rond het standbeeld te scharen, zoodat het pro gramma hier werd afgewerkt, toen nog een groot gedeelte der deelnemers zich buiten het park bevond. De Harmonie-kapel „Werkmans Wils kracht" speelde op indrukwekkende wijze oe taptoe-muziek en aan het slot bij het Wilhelmus legde de voorzittn. der Vereeni ging een krans aan den voet van het stand beeld neer. Daarna vervolgde de stoet de aangege ven route en op de Kaasmarkt werd hij wederom ontbonden. De Groote Dag Nu de Spanjaarden de degen kruisen in eigen land en de wreede dolk in eigen boe zem steken, heeft Leiden, met grooter glo rie dan ooit, den dag gevierd, dat het van deze heeren werd bevrijd. De Spanjaarden destijds waren al niet veel beter dan de Spanjaarden van tegen woordig. Wij konden ons op den morgen van 3 October levendig indenken, welke een heerlijke opluchting en verademing het voor onze goede voorvaderen was, toen, op dienzelfden morgen 362 jaar geleden, de Lammenschans verlaten bleek en de Span jolen op de vlucht waren gedreven door het water. Ieder jaar herhaalt zich de heugenis aan deze blijde gebeurtenis. De Leienaren wor den op 3 October wakker met de heerlijke opluchting, dat het een vrije dag is en, de zen keer, met de verademing dat Leiden van water bevrijd zou blijven. Het water, dat eens onze vriend was, is nu de vijand ge worden. Doch zelfs deze vijand had de moed opgegeven om met zijn booze buien het ontzette Leiden schrik en ontzetting aan te jagen. De morgen bloeide open tot een zonne- stralende herfstdag. DE REVEILLE. Ofschoon men de bevolking van Leiden gevoegelijk kan verdeelen in langslapers en luilakken gaat deze splitsing op de Groote Dag van het jaar mank aan nauw keurigheid. Want er zijn op dien dag hon derden burgers, die vroeg uit de veeren kruipen om de reveille bij te wenen, die vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal de stad wordt ingeblazen. Gelukkig, dat hun voorbeeld door de over groote meerderheid der burgerij niet wordt nagevolgd; anders zou dit nummer van het feestprogramma moeten worden af gevoerd. Reveille-blazen als er niets of niemand meer te wekken valt, heeft weinig zin. De reveille is ook dezen keer weer ge blazen door het kranige politie-muziekge- zelschap onder leiding van directeur Bol- derdijk, en er waren doch het slechts van hooien zeggen! weer velen opge staan vóór de wekker afliep, om deze hul de aan de dagvorstin mee te maken. De muziek had niet voor niets geschald binnen de muren der „benaauwde veste". Honderden en horderden verzamelden zich tegen achten in het Van der Werff park rond het standbeeld van den kloeken ver dediger onzer stad om de koraal-muziek, uitgevoerd door meer dan duizend kinde DE TRADITIONEELE UITDEELING VAN HARING EN BROOD. ren en door vele zangers en zangeressen aan te hooren. Het muziekgezelschap „Orpheus" zorg de voor begeleiding. Plechtig weerklonken de oud-vaderland- sche liederen tusschen het geboomte van het perk, met aan het einde een massaal meegezongen „Wilhelmus van Nassouwe". Intusschen had in de Waag de uitdeeling j van haring en wittebrood een aanvang ge- nomen. Er waren dit jaar ongeveer 4000 liefhebbers een paar honderd meer dan verleden jaar, toen men reeds een record hoogte bereikt meende. Deze uitdeeling is een aardig gebruik, doch met een navrante zijde. De eenige troost bij het zien van deze optocht der armen is de overweging, dat Goddank geen 4000 menschen in Leiden behoefte hebben aan zulke noodzakelijke levensmiddelen. De meeste hunner be schouwen het als een extraatje (waarbij dan nog komt koffie en tabak), en als zoo danig is deze uitdeeling ook bedoeld. DE GEUZEN KOMEN! Ter eere van het gouden feest der 3 Oc tober-Vereeniging had de haring- en witte- brood-uitdeeling een bizonder tintje. Een Geuzen vloot voer naar de Waag op met platboomde schuiten, waarop haring en brood waren geladen. Als het eenigszins kan, zo aden wij het bestuur willen verzoeken, deze intocht tot een traditioneel nummer te verklaren. Van verre hoorde men reeds het doffe ontploffen van de musketten en mortieren der gewapende sloepen, die de schuiten be geleidden. Het was een fleurig schouwspel, toen de vloot onder Korenbeurs- en Vischbrug doorvoer. Aan de uitgehongerde burgerij, op den waterkant werd va.iaf de schuiten haring en brood letterlijk in de mond ge worpen. Een gil van angst steeg op, wanneer een haring door de lucht buitelde, zilverflitsend in het zonnelicht, en „klets-klats" tusschen het publiek terecht kwam. „Eten zullen jullie ze" werd vanaf de schuit dreigend geroepen. Meerdere harin gen zwierden door de lucht, welk bombar dement werd vergezeld door het kogelen met brooden, die over de straat rolden als of zij ontsnappen bilden, doch door drom men straatjongens onmiddellijk werden achterhaald en soldaat gemaakt. Bij de Waag aangekomen werd de vloot- aanvoerder, Admiraal de Boisot, begroet door den burgemeester, wien uit erkente lijkheid voor dit eerbetoon; een haring werd aangeboden. Of de burgemeester ook ge smuld zal hebben!....? De geuzen kwamen vervolgens aan land cm de uitgemergelde Leienaars met visch en brood te spijzigen. Na afloop van de uitdeeling werden aan de assisteerende dames door het bestuur der Drie-October-Vereeniging fleschjes eau de cologne aangeboden.... DE HUTSPOTTOCHTEN. Een jubileum geeft altijd aanleiding tot het organiseeren van bijzondere dingen en zoo was het ook thans by dit 3 October- jubileum. De bijzondere attractie werd ditmaal ge vormd door de Hutspottochten voor auto mobilisten, motorrijders, wielrijders en wandelaars. De deelnemers hieraan kwamen uit ge heel het land. Aan den sterrit voor automobilisten en motorrijders hamen 130 personen deel, doch de deelname in de andere categorieën was nog grooter De wielrijders telden 441 deelnemers, w.o. Jong Oegstgeest 11, Ambtenaren R. v. A. 16, A.S.C. 24, (12 tandems), St. Petrus Kruisvaart 12, Kamerlingh Onnes Labora torium, 16. Reddingsbrigade O.-Wetering 10, R.-K. Clubo Esperantista 10, Brunhilde 10, de Graal 10. Padvinders 50, en verder in- dividueelen. De deelnemers uit andere plaatsen wa ren eveneens talrijk. Onder hen bevond zich de renner Mosheuvel uit Hillegers- berg, die des morgens reeds vandaar was gestart en daarna den sterrit volbracht. De deelnemers moesten hier en daar verschil lende controleposten passeeren. Het aantal wandelaars bedroeg 304. Daags tevoren hadden zich nog 100 lief hebbers aangemeld en Zaterdagochtend kwamen er nog tientallen. Een gevolg van de verkeerde gewoonte der wandelsport- vereenigingen, om wanneer de inschrijving op een bepaalden dag gesloten is, toch nog steeds de inschrijving open te houden tot den startdag. Alle laatkomers werden natuurlijk af gewezen. Onder de 304 deelnemers waren: LWSV Leiden 25, Jong Oegstgeest 13, KWC Uit geest 14, Roode Kruis Wassenaar 10, On der Ons Leiden 12, ALO Oegstgeest 10, DES Leiden 15, 't Kadetje Sassenheim 13, DES Den Haag 10, De Princevlag Leiden 12, Leidsche Burgerwacht 12 en de Prin cevlag Den Haag 13. Alle deelnemers aan de sterritten ontvin- gen een bronzen huotspotplaquette, de ver- eenigingen bovendien een groote. HET VERLICHTE STANDBEELD VAN BURGEMEESTER v. d. WERF DE JUBILEUM-OPTOCHT. De optocht, telken jare „het" glanspunt van den 3 October-dag, het meesterstuk waarop lang bezonnen en waaraan reeds vroeg begonnen wordt de optocht is dit jaar in elk opzicht uitstekend geslaagd. Het zonnetje, dat zich om onnaspeurlij ke redenen zoo vaak afzijdig houdt van dit voor Leiden zoo belangrijke feest, was nu present, had zelfs een bovenst beste bui en zette het gouden feest der 3 October- Vereeniging in den gouden glans, die bij het geheel paste. Het blonk in de gouden en zilveren harnassen van wijlen prins Maurits en den hertog van Beieren, deed zijn evenbeeld, de stralende zon, op den bloemenwagen der 3 October-Vereeniging blinken, maakte de kleuren der aloude costumes tot een levende weelde^ kortom deed alles wat men van een October-zon maar verwachten kon. De optocht kwam dan ook zoo mooi mo gelijk uit. Men had voor dezen Jubileum-optocht geen bepaald gegeven uitgekozen, geen in tocht bijv., welke anders een geliefkoosd onderwerp is voor dergelijke feestelijke stoeten; maar men had een soort pot pourri gekozen, een overzicht van hetgeen de 3 October-Vereeniging in de laatste ja ren de burgerij te zien heeft gegeven. Daar door was er geen leidende gedachte, welke het geheel in een bepaald verband tezamen hield. Dat hinderde evenwel niet; had zelfs nog het voordeel, dat men al kijkende er niet bij behoefde te redeneeren en niet voort durend in z'n Feestwijzer behoefde te ky- ken om den draad niet kwijt te raken. De stoet werd geopend.behalve door de traditioneele autoriteiten in hun rijtui gen, zooals den commissaris van politie en het bestuur der 3 October-Vereeniging, mitsgaders muziek en de onvermijdelijke politie-mannen te paard door een frag ment uit den optocht van 1919, welke de geschiedenis van de stad Leiden in beeld had gebracht. Wederom schreden de gilden met de emblemen van hun vak voorop, gevolgd door den wagen, waarop de nood binnen Leidens benauwde veste werd verzinne beeld door het bekende gebaar van Pieter v. d. Werff, die zichzelf tot spijs aanbood. Dat v. d. Werff gedurende den urenlangen heldhaftigen blik, die bij zulk een moment past, heeft kunnen bewaren wie zal het hem kwalijk nemen? Achter hem kwamen trouwens reeds de Watergeuzen op hun schip met haring en witte brood en het was hun aan te zien, dat zij om een „Piraatje" zouden hebben gebedeld, als het niet zulke heel jeugdige mannen waren geweest. Opvolgend in den rij der jaren herleefden vervolgens de Spanjaarden uit de „Volke- rij der aarde", die in 1920 het oog der Leid sche toeschouwers hadden geboeid. Zij schenen zich naar een stierengevecht te begeven in him felkleurige costumes; al leen de stier was er niet bij. Om begrijpe lijke redenen trouwens. Dat de Spaansche dames het zachte gemoed van Samuel Pickwick, die er vlak achter schreed, niet verteederd hebben, is ons een psychologisch raadsel. Maar 't is werkelijk zoo: de oude romantische vrijer Pickwick liep daar on bewogen temidden van zijn volgelingen en bewonderaars en de heele leutige bent uit het bekende verhaal van Dickens was er by tegenwoordig, tot zelfs de dikke jongen in cluis, die echter sinds Dickens' tijd verma gerd moet zijn en het eten en slapen moet hebben afgeleerd. Dat was groep IH, fragment uit den ro- mantischen optocht van het jaar 1921. Het volgende tafereel verplaatste ons op eens een paar eeuwen terug; het was een stuk uit den optocht van prins Maurits binnen Bergen op Zoom op 3 October 1622. Het sprak haast vanzelf, dat deze intocht in Leiden herhaald werd op 3 October 1922. Thans reed de prins voor de derde maal Bergen op Zoom binnen en zijn gouden harnas schoot felle stralen uit naar ma gistraat en markiezaat van de stad, te paard en in karos gezeten. Het was een trotsch gezicht en men zou het haast betreuren, niet in dien tijd geleefd te hebben, toen men van dergelijke schouwspelen nog niet kon zeggen, dat zy tot het verleden behoor den. Nog verder schreden wij terug in de historie en wij zagen een fragment van den intocht van prins Willem I binnen Brussel in het jaar 1577; dat was uit den optocht van 1923. Welk een verschil in klee- dij zoo'n 50 jaar geven kan, gaf een verge lijking met het vorige fragment duidelijk te zien. ZIE VERVOLG PAG. 8. DE GEUZENVLOOT TREKT DE SLEUTELSTAD BINNEN.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5