Het nieuwe motor en rijwielregelement Ingrijpende nieuwe verkeersregels. MAANDAG 5 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ..«samum ilOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: zwakke tot matige wind, uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog, lichte nachtvorst, weinig verandering in temperatuur over dag. Hoogste barometerst.:: 774.3 te Abisko. Laagste barometerst.: 748.9 te Memel. De depressie, welke Zaterdagmorgen over Finland was gelegen, bewoog zich Zuid-Oostwaarts. Een uitlooper strekte zich zelfs tot onze omgeving uit en tastte het hoogedrukgebied ten onzent aan. De de- presssie werd gevolgd door sterke stijgin gen van de barometers, waardoor zich over Scandinavië een nieuw hoogedruk-gebied ontwikkelde. Krachtige tot matige winden voeren uit het Noorden en Noord-Oosten koude polaire lucht aan. Sedert Zaterdag is boven 2500 m. de temperatuur ongeveer tien graden gedaald. In bijna geheel West- Europa zijn de temperaturen beneden normaal. In Scandinavië komt reeds mati ge vorst voor. De depressie in het Westen bleef vrijwel stationnair; aan haar Zuid zijde nam zij een weinig in beteekenis toe, zoodat over de golf van Biscaye een vlak laag drukgebied ligt. De drukverdeeling en haar veranderingen wijzen op aanhouden van het fraaie herstweer ten onzent. LUCHTTEMPERATUUR, 9.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 5.58 uur tot Dinsdagmorgen 5.40 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 6 Oct. voorm. 6.13 en nam. 6.41 uur. Aan onze geloofsgenooten In het herderlijk schrijven van het ge zamenlijke Episcopaat, dat op Zondag 4 October van den predikstoel is voorgele zen, werd medegedeeld, dat „eenigen het initiatief hebben genomen om zich te ver eenigen en alle krachten van ons rijke katholieke leven samen te trekken om de eer van God in het persoonlijk en open baar leven te bevorderen, en alle vormen van Godsonteering met kracht te bestrij den". Zij, die dit initiatief hebben genomen zijn begonnen met de vorming van een Algemeen Comité van Katholieke Actie „Voor God". Dit Algemeen Comité bestaat uit de navolgende personen: Z. Exc. prof. mr. P. J. M. Aalberse; He gent N. L. A. Ammerlaan; J. P. J. Assel- bergs; mr. F. J. H. Bach; mr. B. Berger; Rector J. F. A. Bots; prof. dr. T. Brands- ma O.Carm.; Rector I. Broekman; prof. dr. G. Brom; mr. A. Diepenbrock, pr.; prof. dr. F. J. Feron; mgr. F. B. J. Frencken; mr. C. M. Goseling; mgr. F. N. J. Hen- drikx; mgr prof. dr. J. Hoogveld; mr. J. J. A. H. Houben; S. de Jong; drs. P. Kasteel; prof. dr. W. J. M. Koenraadt; mr. dr. D. A. P N. Kooien; prof. dr. J. Kors O.P.; pastoor Perquin (K.R.O.); C. J. Kuiper; W. A. Maas; J. Maenen; mr. H. P. Mar- chant; pastoor H. Mets; dr. H. W. E. Mol- ler; jhr. C. M. O. van Nispen tot Seve- naer; mgr. dr. G. v. Noordt; mgr. dr. H. A. Poels; prof. mr. C. P. M. Romme; jkvr. M. de Roy van Zuidewijn van der Does de Willebois; ir. Th. S. J. M. van Schaik; prof. dr. J. I. J. M. Schmutzer; mevr. F. SteenbergheEngeringh; prof. dr. A. M. A. A. Steger; J. Th. Verheggen; J. B. Ves- ters; mr. A. I. M. Baron van Wijnbergen. Het Algemeen Comité heeft uit zijn le den een Uitvoerend Comité gekozen, dat de leiding der actie zal voeren. De samen stelling van het Uitvoerend Comité is als volgt: prof. dr. Alphons Steger, voorz.; mgr. prof. dr. J. Hoogveld, onder-voorz.; mr. A. Diepenbrock, secretaris; prof. dr. J. Schmutzer penningmeester; rector J. F. A. Bots; mgr. F. Frencken; dr. H. W. E. Moller; jhr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer; mgr. dr. H. A. Poels. Dewijl alle krachten van ons katholieke leven georganiseerd zijn, voor het kerke lijk leven in parochies en voor het maat schappelijk leven in vereenigingen, zal het streven van het Uitvoerend Comité zijn deze allen, parochies en vereenigin gen te laten samenwerken vóór God en tegen de beweging der godloozen en der nieuw-heidenen. Daartoe is eensecreta riaat noodig. Met instemming van het ge- heele Episcopaat en met goedkeuring van Z. H. E. den Bisschop van Haarlem, is dit secretariaat gevestigd in het Seminarie Hageveld: het correspondentie-adres is: mr. A. Diepenbrock, pr. Postbox 2. Heem stede. Bedoeld secretariaat is bereids met zijn werkzaamheden begonnen. Terwijl het Uitvoerend Comité degenen voor wie het zijn werk moet verrichten langs an deren weg als het dagblad bereiken zal, hoopt het dat degenen, die het met een extra gift willen steunen, deze zullen gi reer en: prof. dr. J. Schmutzer, Utrecht: gironummer 160566. Het tweede Comité waarvan het Her derlijk Schrijven gewaagt en dat onder den naam „Katholiek Comité voor Vluch telingen" reeds gedurende negen maan den werkzaam is, stelt zich ten doel hulp te brengen aan de slachtoffers van de ge loofsvervolging in de verschillende landen en daarvoor een blijvende instelling in het leven te roepen. „Bestaat voor U" zoo vraagt het Epis copaat, ,,niet de christenplicht uw broe ders en zusters, die om het geloof vervolgd worden, die dikwijls opgejaagd als wilde dieren, van huis en hof verdreven en van alles beroofd, rond moeten zwerven, ten minste in hun uiterste nooddruft bij te staan?" Het Bureau van het „Katholieke Comité voor Vluchtelingen" is gevestigd in Utrecht Drift 10; giften kunnen worden gestort bij de Ned. Arbeidersbank, Utrecht, gironum mer 181076. De wereld in vogelvlucht Na de devaluatie is de toestand in Frankrijk er niet bijzonder op gewijzigd. Het slappe en toegevende bewind van Blum heeft de devaluatie waartoe reeds eenige maanden geleden onderhandelingen met Engeland en Amerika geopend zouden zijn, volgens de bewering der Fransche regee ring in ieder geval niet weinig in de hand gewerkt. Dezelfde slapheid zal er toe leiden, dat verscheidene voordeelen van deze monetaire manipulatie voor Frankrijk verloren zullen gaan. Vanzelfsprekend zal het leven ook daar iets duurder moeten wórden, maar de regeling daarvan zal de regeering wel ontglippen. Dat blijkt al uit de hotel-staking, waar de stakers een loons- verhooging hebben afgedwongen. Over het al of niet gerechtvaardigd zijn van deze staking op zich, kunnen wij niet oordeelen, maar gezien in het licht van de vorige sta kingsbewegingen is dit een symptoom, dat niet vain bovenaf prijsregelend zal worden opgetreden, maar van onder af. Hier te lande zit de ernstige wil voor, om de regeling der duurte in de hand te hou den. Daarvan geven de circulaires van den minister van binnenlandsche zaken aan de burgemeesters een duidelijk blijk. Vooral de eerste levensmiddelen moeten gevrij waard blijven tegen elke prijsopdrijving en voor verscheidene artikelen heeft de mi nister reeds elke prijsverhooging gebrand merkt als prijsopdrijving (behoudens na tuurlijk de gewone marktschommelingen). Overigens is elke prijsverhooging niet aan te merken als onredelijke prijsopdrijving. Alle artikelen, die geheel of gedeeltelijk uit het buitenland geïmporteerd moeten worden, kunnen niet op den ouden prijs gehandhaafd blijven. Men mag zelfs niet verwachten, dat eerst de oude voorraden zonder prijsverhooging worden uitverkocht. Dat zou een onredelijke eisch zijn, daar dê oude voorraden direct moeten worden aangevuld en niemand kan nagaan, wan neer nog uit den ouden en wanneer uit den nieuwen voorraad geleverd wordt. Overigens is het 't beste ons aan te slui ten bij het slot van de rede van oud-mi nister Steenberghe, die zeide, dat thans de basis is gelegd voor een actieve welvaarts- politiek. „De politiek van prijs- en loon- druk moet thans definitief worden beëin digd. Wanneer dit met het noodzakelijk vertrouwen geleidelijk en voorzichtig, doch consequent geschiedt, gaan wij onder God's zegen een betere toekomst voor ons volk tegemoet". Zoo zij het. In Spanje is nog voortgang te merken in de opmarsch der nationalisten naar Ma drid. De voorbereiding geschiedt evenwel zoodanig, dat het verzet waarschijnlijk wel niet lang zal duren, wanneer eenmaal tot den aanval wordt overgegaan. Franco is reeds bezig met de richtlijnen van zijn nieuwe regiem uit te stippelen. Voorloopig is alles nog vrij vaag; op de uitwerking komt het aan. De spanning in China schijnt te zijn ver minderd. Nieuwe onderhandelingen zijn ge opend met Japan en reeds wordt een fun dament van overeenstemming gemeld. Ge zien de Oostersche taaiheid in het onder handelen zal het waarschijnlijk nog wel eenigen tijd duren, voordat deze onderhan delingen geëindigd zijn. DE ONTSPANNING IN CHINA. SJANGHAI, 5 Oct. (A.N.P.) Koewas- jima is hier gearriveerd met verzoenings gezinde instructies van de Japansche re geering, die naar men aanneemt, Kawa- goe in staat zullen stellen binnenkort nieuwe onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek te openen. De diplomatieke span ning is sterk verminderd en men heeft den indruk, dat de Japansche eischen minder vergaande zullen blijken. EEN BRAND VAN 52 JAAR! NEW YORK, 5 Oct. (A.N.P.) Men heeft belangrijke vorderingen gemaakt bij het afsluiten van een brand, die sedert 52 jaar woedt in een kolenmijn bij New Straitsville in Ohio. De brand, die zich uiterst langzaam voortbeweegt in de rich ting der stad, heeft reeds een hoeveelheid steenkolen tot een waarde van 50 millioen dollar vernield. Het vuur werd door 300 tewerkgestelden bestreden. VERKEERSREGELING. Heden wordt afgekondigd Staatsblad no. 578, houdende het Koninklijk Besluit van 18 September 1936 tot nadere wijziging van het motor- en rijwielreglement. Wjj laten den hoofdinhoud der nieuwe verkeersbepalingen hier volgen: HOOFDINHOUD DER NIEUWE VERKEERSBEPALINGEN. Voorrang voor het hoofdweg- verkeer. De allerbelangrijkste bepaling is ongetwij feld de instelling van z.g. voorrangswegen, het verkeer dat daarop rijdt, heeft bij krui singen, splitsingen, enz. voorrang, zoowel boven het voor hem van links als van rechts naderende verkeer. Hoe de voorrangswegen aangeduid zul len worden zal op in motor-, rijwiel- be schikking te bepalen wijzaan de wegge bruikers worden kenbaa gemaakt. Niet alleen op als zoodanig aangeduide voorrangswegen heeft zoowel het van links als van rechts komende verkeer voorrang, doch bij kruising van een ver harden weg met een cuverharaen weg of een rijwielpad wordt de verharde weg als hoofdweg beschouwd. In het nieuwe motor- en rijwielregle ment is nu ook de verplichting vastgelegd, in elk geval voorrang te verleenen aan begrafenisstoeten, tot dusverre gold deze verplichting voor trams en militaire co lonnes. Inhalen van trams. Als grondregel geldt, dat men trams rechts moet voorbijrijden, indien ter rech terzijde evenwel niet voldoende weg- breedte is, mag men de tram ook links in halen. Een tram, die ten behoeve van de passagiers stilstaat, mag men slechts dan voorbijrijden aan de zijde waar moet wor den -in- of uitgestapt, indien daar een vluchtheuvel ligt of door het tramperso neel toestemming tot doorrijden wordt gegeven. Vluchtheuvels. Hetlangzame verkeer (fietsers, paar- denkarren, enz.) moet vluchtheuvels (daaronder begrepen tramuitstapheuveUs altijd rechts voorbijrijden, voor auto's en motorrijwielen geldt deze verplichting even eens, tenzij op den vluchtheuvel is aange geven, dat ter weerszijden mag worden voorbij gereden. Niet hinderlijk stilstaan. Tot dusverre was alleen het rijden ver boden op zoodanige wijze, dat men de vei ligheid in gevaar brengt of de vrijheid van het verkeer belemmert. Dit voorschrift is nu ook uitgebreid tol het stilstaan (zoowel met auto's, motorrijwielen en rijwielen als handkarren, enz.). Het is verboden, op bruggen stil te staan. Voor uitritten en binnen 8 meter van autobushaltebordjes mag men alleen stilstaan voor onmiddellijk in- en uitstap pen; in bochten binnen bebouwde kommen en onoverzichtelijke bochten aarbuiten, binnen 8 meter van vluchtheuvels of bin nen 8 meter van straathoeken is het daar enboven ook nog toegestaan, onmiddellijk te laden of te lossen. 's Nachts geen geluidsignalen. Tusschen een half uur na zonsondergang en 10 uur des avonds mag men, indien een geluidssignaal noodig is, in plaats van zoo'n sein ook knipperen met de koplich- ten; van 10 uur 's avonds tot een half uur voor zonsopgang zijn geluidssignalen ver boden (tenzij natuurlijk in een noodgeval; dan moet men echter tevens zichtbaar vaart verminderen). Voorts zijn nu ook bepalingen vastge steld inzake de maximum geluidssterkte van den hoorn en in het algemeen ook van het geluid, dat het motorrijtuig voort brengt; voor ziekenauto's is een speciaal drietonig signaal voorgeschreven. Lantaarns van motorrijtuigen. Automobielen, motorische bakfietsen, motorrijwielen met zijspan, kortom alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen, moeten aan de voorzijde voorzien zijn van twee ongeveer even heldere gele of witte lichten, aangebracht op nadere te bepa len wijze (overgangstermijn tot 1 Januari 1938). Auto's, langer dan 9 meter, moeten bo ven hun roode achterlicht een tweede rood achterlicht voeren (lengtelicht), zoodat men direct ziet, dat mer een zeer lange auto moet inhalen. De bermlampen (mistlampen) moeten links zitten, hun stralen moeten bij nade ring van andere weggebruikers, rechts ge richt zijn. Stilstaande auto's. Alleen als een auto staat op een als zoo danig aangeduid parkeerterrein of niet verder dan 30 m. van een brandende straatlantaarn, behoeven de lichten bij j avond niet te branden. Een rechts langs den weg stilstaande auto behoeft slechts een lichtbron te voe ren (links aangebracht, naar achteren rood en naar voren wit licht gevend). Een links van den weg stilstaande auto mag van 1 Januari 1938 af slechts één lichtbron voeren (rechts aangebracht, naar voren rood en naar achteren wit licht gevend). Verblindend licht. Verblindend licht-is verboden: 1. Voor wielrijders onder alle omstandig heden; 2. voor motorrijtuigen tijdens het stil staan; 3. voor motorrijtuigen tijdens het rijden: a. binnen bebouwde bommen, waar straatverlichting aanwezig is; b. tijdens het tegemoetkomen van de overige weggebruikers van het moment af, dat de tegenligger zich in de gerichte stralenbundels der koplampen bevindt tot het oogenblik, waarop men elkaar gepas seerd is. Snelheid en verlichting. 1. Motorrijtuigen die niet sneller rijden dan 40 km. per uur behoeven den weg voor zich niet verder dan tot op 25 m. te ver lichten. 2. Motorrijtuigen die sneller rijden dan 40 km. per uur moeten den weg tot op minstens 100 m. voor zich verlichten. De Minister van Waterstaat kan voorts bepalen, dat op sommige wegen verblindend licht steeds verboden is (b.v. waar natrium- verlichting aanwezig is); hier moet men dus hetzij met stadslicht rijden of met ge dimde koplampen). Diversen. Het is verboden, een voorbij rijdende auto in te halen, indien deze op zijn beurt al bezig is een voor hem uit rijdende auto voorbij te rijden. Bij het ingehaald worden moet men zooveel mogelijk rechts houden en mag men zijn snelheid niet vermeer deren. Naast den autobestuurder mogen slechts dan twee personen zitten indien de totale breedte van de bank minstens 140 cm. be draagt (120 cm., indien die personen nog geen 12 jaar oud zijn). Naast of voor den bestuurder mag men niet anders zitten dan op de daarvoor bestemde zitplaatsen (kin deren tot 5 jaar mogen op schoot zitten). Voor fietsers die op een rijwielpad rij den dat geen deel uitmaakt van een verhar den weg, is een verharde weg welke hun pad kruist, in alle gevallen een hoofdweg; wordt hun pad gekruist door een niet-ver harden weg of door een andere soortge lijk rijwielpad, dan geldt de bestaande re gel: „rechts gaat voor." Er zijn nieuwe voorschriften opgenomen, waarin aangegeven wordt, hoe tijdelijke wegafsluitingen en omleggingen moeten worden aangegeven. Het zware verkeer. Massieve banden worden verboden, be halve voor aanhangwagens. De wegenin- deeling wordt grondig herzien, Momenteel zijn de wegen in vier groepen verdeeld (le, 2e en 3e klas-wegen, alsmede wegen, die niet ingedeeld zijn). De voornaamste restricties zullen in het vervolg slechts gelden voor de z.g. b-wegen, waarop men rijden mag mits de feitelijke wieldruk 2400 kg. niet overschrijdt (max. breedte 2.10 m.). Indien een weg niet als b-weg is aan gegeven wordt h'j als a-weg beschouwd (ongeveer gelijk te stellen met de huidige eerste-klas-wegen). In het inschrijvingsbewijs wordt in het vervolg vermeld, dat, indien aan bepaalde eischen is voldaan, de wagen voor veever- voer mag worden gebezigd. Op a-wegen gelden de volgende snelheids beperkingen: voor zware motorrijtuigen: 1. Geen limiet voor autobussen en an dere zware motorrijtuigen op luchtban den, mits hun wieldruk de 240C kg. niet overschrijdt. 2. 60 km. per uur voor autobussen boven 2400 kg. wieldruk. 3. 45 km. per uur voor andere zware mo torrijtuigen boven 2400 kg. wieldruk, als mede voor aanhangwagens' boven 350 kg. wieldruk. In alle bovenstaande gevallen moeten de voertuigen voorzien zijn van luchtbanden; hebben zij cushionbanden, dan is de maxi mum-snelheid 20 km. per uur en voor aan hangwagens met massieve banden slechts 12 km. per uur. Op b-wegen gelden de volgende snel heidsbeperkingen voor zware motorrijtui gen: 1. 40 km. per uur voor autobussen tot en met 2400 kg. wieldruk; 2. 30 km. per uur voor andere zware motorrijtuigen tot en met 2400 kg. wiel druk; 3. 30 km. per uur voor aanhangwagens boven 350 kg. wieldruk. N.B. Wieldrukken boven de 2400 kg. zijn op b-wegen niet toegelaten Voor cus hion- en massieve banden geldt hetzelfde als voor a-wegen. In het bovenstaande wordt verstaan onder: a. autobussen: motorrijtuigen, waarvan alle wielen voorzien zijn van luchtbanden en die ingericht zijn voor het vervoer van ten minste acht personen buiten den be stuurder; b. Zware motorrijtuigen: motorrijtuigen, niet vallende onder a, waarvan alle wie len voorzien zijn van luchtbanden en waar van de belasting van eenig wiel meer dan 1800 kg. bedraagt; c. motorrijtuigen of aanhangwagens, GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. fXfc' PRIJSOPDRIJVING. De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat, ingevolge art. 4 van de Wet van 30 September 1936 Stsbl. No. 639D, met betrekking tot het te koop aanbieden of verkoopen van goederen, het verrichten van diensten, het te huur aanbieden of verhuren van onroerende goederen, Voorts, dat overtreding van dit verbod kan leiden tot strafvervolging al of niet gepaard gaande met in bezitneming van de goederen, ten aanzien waarvan verdenking van prijsopdrijving bestaat. Hij noodigt de ingezetenen uit en raadt hen in het algemeen belang aan, vermeen de gevallen van prijsopdrijving onver wijld te zijner kennis te brengen. Blijkens een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 2 October 1936 is als prijsopdrijving te beschouwen, elke prijsverhooging van de navolgende levensbehoeften: x Aardappelen, zoomede aardappelmeel, stijfsel en puddingpoeder, x Boter. "Brood. x Consumptievetten. x Eieren, x Groenten, xx Huisbrand. xKaas. Margarine. Melk. x Roggebloem. Slaolie, x Spek. Suiker. Tarwebloem, x Vleesch. Voor de met x gemerkte artikelen be houdens geringe, bij deze artikelen steeds optredende marktschommelingen. xx Normale winterprijs. Geenszins mag uit deze lijst de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van ar tikelen, welke waarop niet voorkomen, wil lekeurig verhoogd mogen worden. Loopende contracten, afgesloten voor 27 September, onverschillig over welke arti kelen moeten volledig gehandhaafd worden. De daarin bepaalde prijzen mogen niet worden verhoogd. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 5 October 1936. Afsluiting rijverkeer Haarlemmerstraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de ge- heele Haarlemmerstraat, van Prinsessekade tot Havenplein, met i igang van Dinsdag 6 October a.s., tot nadere aankondiging, voor alle rijverkeer zal zyn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 6231 AGENDA Dinsdag, De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, R.-K. Bond van Handels- Kan toor- en Winkelbedienden, leden vergadering „De Harmonie", 8.15 De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Oct a.s, waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telefoon 274. voorzien van cushionbanden: motorrijtui gen of aanhangwagens, waarvan de wielen voorzien zijn van cushionbanden of waar van sommige wielen van luchtbanden en de andere van cushionbanden voorzien zyn. d. Aanhangwagens, waarzien van mas sieve banden: aanhangwagens, waarvan alle of sommige wielen voorzien zijn van massieve banden. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. Commissies bijeen. GENèVE, 5 October. (A.N.P.) De ste commissie heeft vanmorgen de ont werpen betreffende onderdrukking en voorkoming van terrorisme behandeld. De zesde commissie behandelde het rapport over de werkzaamheden van het instituut tot intellectueele samenwerking en de tweede' commissie besprak economische en financieele aangelegenheden op de ba sis van de rapporten. De voorzitter dezer commissie wees op het belang van de Fransch-Engelsch-Ame- rikaansche overeenkomst op monetair ge bied voor de aligneering der valuta's. Hij stelde voor den Franschen minister Spinasse tot rapporteur te benoemen. De Engelsche gedelegeerde, Morrisson, die dit voorstel gesteund had, hield, nadat het was aangenomen, een rede, waarin hij o.m. zeide: De aligneering van de valuta's is geen doel op zich zelf, maar eenvoudig een middel om de uitwisseling van goede ren en diensten over de grenzen heen vrij te maken. De tegenwoordige situatie schijnt de gelegenheid te bieden zich te ontdoen van de hinderpalen voor den internationalen handel.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2