BI-ARLITA" Een verschil van 60 Dekalumen! Huiselijk DRAMA met goeden afloop? MAANDAG 5 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 HILLEGOM. Arbeidsbeurs. Bij het gemeenelijk arbeidsbemiddelingsbureau staan thans als werkzoekenden ingeschreven 300 perso nen; vorig jaar per denzelfden datum be droeg het aantal 331. LEID SCHEND AM. St. Josephsgezellen. Zondag 4 Oct. is de aanvang geweest van de win terwedstrij den; men vergete dit niet. Maandag 7.30 uur Tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag te 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeen komst. Donderdag te half acht Tooneelclub .Adolf Kolping" en biljartclub A.D.O. Za terdag na het Lof bijeenkomst. K. J. M. V. Maandag 5 October: Ope ningsavond van het seizoen. De heer Hans Hermans, redacteur van de „Tijd", zal spreken over „Middenstand tusschen Fas cisme en Socialisme". Aanvang 8.30 uur. Dinsdag 6 October: 8 uur Maria-Congrega tie en Vrijdag 0 October: Sociëteitsavond. Sportvereeniging A.V.V. Onder voor zitterschap van den heer W. Vader hield de R.K. Sportvereeniging A.V.V. te Leid- echendam hare jaarvergadering in het pa tronaat. Door den voorzitter wordt dan met hartelijke woorden den nieuwen Geestelij ken Adviseur, Kapelaan Wentholt geïnstal leerd, die hierop eveneens eenige hartelij ke woorden tot bestuur en leden richt. In bespreking komt de Bondscontributie; met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, dat de leden zelf deze contributie betalen. Tot kas v erificateurs worden benoemd de heeren W. Spigt en Jac. Scheenaard. Bij de bestuursverkiezing worden de aftreden de bestuursleden W. Vader, Th. v. d. Meer en C. Arkesteyn by acclamatie herkozen, evenals de aftredende commissarissen W. de Jong en S. Sonius. Met algemeene stem men wordt tot voorzitter herkozen de heer W. Vader. Tot leden van de elftal- oommissie worden herkozen de heeren Th. v. d. Meer, W. v. d. Meer en W. van Leeu wen en gekozen G. van Veen en Th. Meester en als reserve-lid A. v. d. Zalm. Hierna sluiting. VEUR. Geboren: Theodorus Henrkrus Ger- trudis, z. van N. J. Bolleboom en G. J. v. d. Voort Cornelis Eugenius Maria, z. van W. Holstijn en E. P. v. Benten Cor nells Gerard us, z. van J. P. Pijnacker en H. M. Franzen. Gehuwd: J. C. P. v. d. Akker en M. G. Halverhout. STOMP WIJK. Geboren: Jacobus Johannes, z. van G. J. Hoogweg en C. J. v. d. Zalm Adrian us Cornells, z. van N. J. Olsthoorn en A. M. Hooijmans Robert Nicolaas, z. van L. M. J. v. d. Mark en M. J. KroL Ondertrouwd: C. v. d. Eijk en Th. G. Kempenaar J. J. Heppe en J. C. Verberg. TER AAR. Inbrekers slaan hun slag. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de villa's van de heeren Bos en P. Kroon, aan den Kerkweg. Het eerst moeten zij een bezoek hebben gebracht by Bos. Door het indrukken van een ruit, naast de voordeur, is men erin geslaagd binnen te komen. Verschillende kasten en laadjes zijn omvergehaald en niet geheel zonder resultaat, want in totaal wordt een bedrag van 110 gulden vermist. De buit had nog grooter kunnen zijn, daar op een der tafels ruim twintig gulden aan zilvergeld lag, doch mogelijk hebben zij dit niet in de gaten gehad of was de som te gering. Bij Kroon zyn de ongenoode gasten door het kelderraam geklommen. Het schijnt dat zij hier hun werk niet geheel onbelemmerd konden uitveoren, alhoewel ongeveer der tien gulden plus deir rywielmerken ver dwenen zijn. Vermoedelijk heeft dit nachte lijk bezoek plaats gehad na twee uur, daar een der bewoners op dat tijdstip wel eenig gestommel heeft gehoord. In de meening verkeerende, dat een van de huisgenooten dit veroorzaakte die eenigen tijd ziek ligt ging men haar bezoeken. Niet uitge sloten moet het worden geacht, dat de die ven toen aan de haal zijn gegaan. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld, maar zij staat voor een ho- pelooze taak. Vingerafdrukken zijn niet te bespeuren, waaruit mag worden afgeleid, dat hier beroeps-inbrekers aan het werk zijn geweest. VOORSCHOTEN. Inbraak. Zaterdag, 3 October jJ., is inbraak ge pleegd ten huize van den heer S. aan den Leidscheweg alhier tusschen 1 en 10 uur n.m., terwijl de bewoners afwezig waren. Men heeft zich toegang tot de woning ver schaft door het keukenraam en blijkbaar door de keukendeur het huis verlaten. Er wordt niets vermist. Aangifte bij de po litie is gedaan. Pastoor Meyer. De zeereerwaarde heer P. Meyer, pastoor der parochie, die om ge zondheidsredenen een rustkuur heeft on dergaan, hoopt den 13en October a.s. we derom in de parochie terug te keer en. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag, 7 October 1936 des namiddags 8 uur. Agenda: 1. Inge komen stukken. 2. Aanbieding Gemeente- begrooting 1937 en die vem de Gemeente bedrijven. 3. Herstemming voorstel ontslag- Waal. 4. Uitloting obligaties geldleening. 5. Vaststelling gewijzigde verordening op de heffing en invordering van een vergoeding voor bet verstrekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister. 6. Idem van een verordening tot wijziging van de verordening op de heffing en inning van leges ter secretarie, enz. 7. Vaststelling verordening besmettelijke ziek tengelden. 8. Vaststelling zekerheid tijdelijk gemeente ontvanger. 9. Huur ver laging woningen Bur gemeester Vernèdepark. 10. Afdoening adres bestuur Hervormde school en afkoop ver goeding ex art. 205 der L.O.-wet 1920. 11. Ontheffing van artikel 22 der bouwveror dening. 12. Afdoening adres J. G. Verstee- gen e.a. inzake verlaging pers.belasting. 13. Verhooging kosten van controle van de be drijven en de woningbouwvereeniging. 14. Lidmaatschap Stad en Landschap van Zuid- Holland. 15. Subsidie R.K. H.B.S. „St. Bo- naventura" te Leiden. 16. Afrekening ex artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1934. 17. Overneming gedeelte Er as- musstraat 18. Verbreeding hoek School straat en Gebroeders Treubstraat. 19. Be noeming Gemeenteontvanger, enz. 20. Idem administrateur Maatschappelijk Hulpbe toon enz. 21. Vaststelling jaarwedden van verschillende ambtenaren by de Gemeente en de bedrijven. 22. Reclame hondenbelas ting. 23. Vaststelling Capitulanten-verorde- ning. 24. Wijziging verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters. 25. Wijzi ging Bouwverordening. 26. Besluiten comp tabiliteit. Aanrijding. De heer J. L. uit Leiden is Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur nm. aan den Veurscheweg alhier aangereden door een luxe auto, doordat de auto links van den weg reed. De autobestuurder reed snel door; de auto was gemerkt H.Z. 20473. Een onderzoek wordt ingesteld. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM In tegenstelling met de vergaderingen van den Raad gedurende de zomermaan den welke 's avonds plaats hebben, had burgemeester Gouverneur de raadsleden tegen Vrijdagmiddag 2 uur bijeengeroe pen, waar zij onder zijn leiding een agen da van 8 punten behandelden. De heeren Vogelaar en van Zonneveld waren met kennisgeving afwezig. Bij de opening memoreerde de voorzit ter de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard, die spontaan de harten van alle Nederlanders gewonnen had. Ook de wijziging der monetaire politiek der regeering noemde de voorzitter een belangrijk feit, hetwelk vooral voor de bollenstreek van groote beteekenis kan zijn. Spr. hoopt dat het sein van een op bloei thans gegeven is. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd, waarna de voorzitter o.m. mededeelde dat het in de vorige ver gadering genomen besluit tot afkoop van de gebruiksvergoeding aan de ingebouwde R. K. meisjesschool, ingevolge zijn wensch, door de Kroon geschorst was tot 17 Maart 1937. Het bestuur der „De Visserschool" (Beu kenlaan) heeft bij Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt tegen de toevoeging der 3 bekende voorwaarden, welke het in strijd met de wet acht, Ged. Staten hebben aan het gemeentebestuur advies hierom trent gevraagd, hetwelk geantwoord heeft dat de gegrondheid der voorwaarden reeds blijkt uit het feit dat er bezwaar tegen wordt gemaakt. Van het Centraal Bureau voor Verifica tie en Financieele adviezen der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, het welk de administratie van den gemeente ontvanger en van den administrateur der bedrijven had gecontroleerd was bericht ingekomen dat alles in orde was bevon den. De commissie tot nazien van de ge meenterekening 1935, bestaande uit de heeren Beekman, van Breda en Kortekaas bracht bij monde van eerstgenoemde ver slag uit. O.m. wees de commissie er in haar rap port op dat zoo weinig door nabestaanden wordt bijgedragen in de kosten van ver pleging van armlastige krankzinnigen. De voorzitter beantwoordde de opmer kingen der commissie en wees er o.a. nog op dat aan een 8-tal werkloozen een voor schot was verleend om hen vooruit te hel pen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ425. Hiervan was nog slechts 172.terug ontvangen, welk terug ontvangen meestal moet geschieden door inhouding op het steunbedrag. Uit eigener beweging komt zoo goed als niets terug, ondanks heilige beloften en verzekeringen. De rekening 1935 werd voorloopig vast gesteld en de commissie dank gebracht voor hare bemoeiingen. Een verordening ter voorkoming, we ring of beteugeling van besmettelijke ziek ten in scholen en kinderbewaarplaatsen, waarvan de behandeling in de vorige ver gadering was aangehouden, werd, nadat de heer van Breda nog een wijziging trachtte aan te brengen, vastgesteld zoo als ontworpen. Een op verzoek van Gedeputeerde Sta ten aangebrachte wijziging van minder be lang in de overeenkomst betreffende de levering van gas door de gemeente Lisse aan de gemeente Sassenheim ontlokte een langdurig debat, over de vraag op welke wijze de bewoners aan den Rijksstraatweg vanaf de Warmonderdam tot aan de Post- brug in het vervolg van gas zouden wor den voorzien. Tot nu toe waren deze bewonefs aange sloten op de „persleiding" waardoor Lei den het gas naar de gashouder aan de Mo lenstraat voerde. Deze leiding is eigendom van Leiden. De „distributieleiding" welke tot aan de Warmonderdam ligt is eigen dom onzer gemeente. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan Leiden hebben voorgesteld de persleiding vanaf de Warmonderdam tot „Drama" is NIET to sterk uitgedrukt. Wat is tragischer dan achteruitgaand gezichtsvermogen? Vlugge vingers reppen zich. Oogeh turen op fijne steken en warrelende motieven. Bij onvoldoende licht. En langzaam voltrekt zich het drama van oogbederf... Oogen verdragen geen constant licht» tekort. Gaat ernstig na,of de midden» lichten van al Uw vertrekken wel een lamp van ten minste 150 deka lumen bevatten. Laat Uw installateur zonder eenige verplichting gra tis een lichtmeting bij U verrichten. Zorgt evenzeer voor een goede bijverlichting op de plaatsen, waar U handwerkt of leestl Goed licht is goedkoop. Voor 1 cent geeft een Philips' „Bi-Arlita"-!amp van 150 de kalumen een heelen avond helder licht, berekend naar de meest-ge» bruikelijke stroomtarieven. a Niemand verzuime ons gratis werkje „Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het voorkomt veel verdriet, - en wijst U den weg naar gezelligheid en gezondheidI PHILIPS' 99 jMi'imiiJUiUimwinniMiag aan de Postbrug aan de gemeente Sassen heim te verhuren, welke deze dan op haar distributieleiding zou aansluiten. Leiden wenscht dit te doen tegen een jaarlijksche huur van f 350.per jaar, de verhuring te doen plaats hebben van jaar tot jaar met een opzegtermijn van acht maanden. Het onderhoud (geen vernieu wing) zal voor rekening van Sassenheim komen. B. en W. wenschten hierop in te gaan. Doortrekking van de bestaande distribu tieleiding zou tot aan de spoorwegover gang 5.000.kosten en tot aan de Post brug 13.000. Dit laatste zal niet kunnen plaats heb ben daar de exploitatie van het gedeelte KlinkenbergPostbrug zeker niet renda bel zou zijn. De daar aangeslotene inge zetenen (momenteel hoogstens 5) zouden dan van gas verstoken worden. De heer van Breda wenscht dat het oontract hetwelk eventueel met Leiden voor verhuur der persleiding gesloten zal worden aan den Raad ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Wethouder Warnaar wil B. en W. mach tigen deze zaak met Leiden af te hande len, waartegen zijn collega Bader is. De heer Verkley wil het aan B. en W. over laten.. spr. wenscht in ieder geval dat Sassenheim alle ingezetenen bedient. De voorzitter wenscht ook een leiding tot aan de Postbrug waardoor alle inge zetenen bediend kunnen worden. Nu zijn er slechts 5 woningen aangesloten, maar als straks de nieuwe weg klaar zal zijn, en de trambaan dus verdwenen is, komt er een mooie strook grond vrij, zeer ge schikt voor bouwterrein. De beste manier om daar gas te behou den is de persleiding huren voor 350. per jaar. Aanleg van een distributielei ding ad 13 mille zou aan rente alleen reeds f 650.kosten. Ten slotte wordt besloten dat deze zaak nogmaals in den Raad behandeld zal worden als het conceptcontract met Lei den gereed is. Onder deze discussie deelde de voorzit ter nog mede dat het gasgebruik, dank zij I de gevoerde propaganda en dé verminder - de tarieven met pl.m. 12 pet. is toegeno men. Nadat een tweetal reclamanten over de wegenbelasting succes gehad hadden, kwam als punt 7 in behandeling de „Hef- fings- en Invorderingsverordening school geld". De heer Beekman juicht het voorge stelde systeem van wekelij ksche betaling van het schoolgeld ten zeerste toé, kan zich echter niet vereenigen met de inning 1 door het onderwijzend personeel. Over de kinderen heen worden de ouders gedwon gen tot betaling. De kinderen zullen om schoolgeld vragen, de moeder zal het kind zonder geld wegzenden. Het kind zal te genover de onderwijzer zijn moeder niet afvallen en zal dus zeggen dat het geld vergeten is: dus liegen. Bij herhaling krijgt het kind een uitbrander, later straf, gevolg van school wegblijven. Ook is het absoluut onpaedagogisch dat, doordat de onderwijzer aan een deel kin deren om schoolgeld zal vragen, en aan anderen, wier ouders geen schoolgeld be hoeven te betalen, niet, er twee catego- riën komen, een betalende, een niet beta lende. Kinderen bemerken dat spoedig. Spr. acht het innen ook niet de taak der onderwijzers en nadeelig voor het onder wijs. De voorzitter is het met de meening van den heer Beekman niet eens; hij wijst er op dat een groot gedeelte kinderen van betaling zullen zijn vrijgesteld, dat ande ren per maand of per kwartaal zullen be talen. Wethouder Warnaar acht versterking van het contact tusschen ouders en onder wijzers noodig, hetgeen volgens spr. door de voorgestelde manier van inning zal ge schieden. Spr. acht inning door de onder wijzers te verkiezen boven inning door een orgaan i.e. de gemeente-ontvanger. De ouders behooren beter de zedelijke plicht te gevoelen iets, want het is slechts een klein gedeelte der kosten die door het schoolgeld gedekt worden, voor het on derwijs hunner kinderen te betalen. Ook de heer Bisschops is voor wekelijk- sche inning door het personeel: een kind gaat niet graag zonder schoolgeld naar school. Spr. verwacht niet dat de onder wijzer zoo ontactisch zal zijn de kinderen minder te behandelen als zij hun school geld niet betalen. Ook de heer v. Breda acht het voorge stelde systeem aanbevelenswaardig; beta ling in 40 termijnen is zeer gemakkelijk. De heer Schrama zou de voorgestelde regeling voor een jaar als proef willen aanvaarden. Spr. voelt veel voor de be zwaren van den heer Beekman; hij haalt een voorbeeld uit de praktijk aan. De heeren Kortekaas en van Breda vra gen inlichtingen omtrent het systeem van heffing. De voorzitter zet uiteen, dat in tegen stelling met het thans geldende systeem, waarbij alleen het inkomen als maatstaf werd genomen, thans ook de aanslag in de personeele belasting als maatstaf kan wor den genomen. Hierdoor wordt voorkomen dat personen, die volgens hun wonen en hun levensstandaard zeer goed eenig schoolgeld zouden kunnen betalen, hier van vrijgesteld waren doordat zij geen in komen hadden door verlies. Spr. preciseert dat de maatstaf: „aan slag naar het nikomen en vermogen" het eerst wordt genomen, is aanslag daarop niet mogelijk, dan wordt als grondslag de aanslag in de personeele belasting geno men. Aanslagen beneden 10.in de personeele belasting zijn in dat geval vrij. Dit is een groot aantal; van de 1075 aan slagen in de P. B. zijn er 600 van 10.— en minder. De verordening wordt tenslotte onge wijzigd aangenomen met de stem van den heer Beekman tegen. Gedeputeerde Staten wenschen nog eenige wijzigingen in de begrooting voor het loopende dienstjaar. O.a. maakte dit college aanmerking op de kosten der straatverlichting. Er zal worden geant woord dat verdere beperking der verlich ting niet verantwoord is; de gemeente Hillegom en Heemstede hebben voor de verlichting van dezelfde drukke Rijksweg eerst kort geleden een geheel nieuwe na- trium-verlichting aangebracht. Ged. Staten verlangen ook nog dat in 1937 de vergoeding per leerling aan de Lagere en ULO-scholen resp. 8.en 16.zal bedragen. In de kosten van vervoer naar Lisse van 16 kinderen die daar de openbare school bezoeken moet door de ouders bij gedragen worden volgens de wensch van Ged. Staten. De Raad besluit dat door twee huisge zinnen welke resp. 1 en 3 kinderen heb ben welke vervoerd worden een gedeelte zal moeten worden betaald. Bij de Rondvraag memoreerde de voor zitter nog de installatie van het Burger lijk Armbestuur, en deelt mede dat de loontoeslagregeling zeer waarschijnlijk af- geloopen is. Voor de resteerende 3 maanden van 1936 is nog slechts pl.m. 13.000,be schikbaar voor de geheele bollenstreek. Gezien dit minieme bedrag en de groote administratie is voortzetting niet aan te bevelen. Werkgevers welke beslist extra werk willen laten doen kunnen hierop altijd nog een toeslag bekomen. De heer Beekman wil voortaan weer 's avonds vergaderen, hetgeen tegen het gebruik in de wintermaanden is. De heer Bisschops verzocht om subsidie voor even tueel te organiseeren feestelijkheden door de Oranjevereeniging. Wethouder Warnaar deelt mede dat Bos koop de vertrekken van het Koninklijk Paleis in den Haag zal versieren bij gele genheid van het huwelijk der Prinses. Hij zou het aardig vinden indien Sassenheim aanbood de terrassen en tuinen van „Het Loo" voor deze gelegenheid met bloembol len te beplanten. De voorzitter meent dat dit meer op den weg van „Bloembollen cultuur" ligt. Hierna een korte geheime vergadering.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12