MAANDAG 5 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenscbte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telet. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerban< e. straat 30. DE DIEFSTALLEN BIJ STOKVIS TE ARNHEM. 21 Personen, in arrest. De politie te Arnhem zet nog steeds het onderzoek voort in verband met de dief stallen bij de firma W. J. Stokvis. Telkens worden arrestaties verricht, zoodat nu reeds een en twintig personen ter zake diefstal of heling zijn aangehouden. INBREKERS AANGEHOUDEN TE ELST. Op den Rijksweg Arnhem—Nijmegen zijn Zaterdagnacht twee mannen door de poli tie van Eist aangehouden. Het waren de 22-jarige G. van R. uit Arnhem en de 19- jarige P. R. uit Nijmegen. De heeren ble ken in het bezit te zijn van inbrekerswerk tuigen en hadden verscheidene sieraden by zich, waarvan zij de herkomst niet vol doende konden verklaren. Het bleek dat de politie een goeden slag had geslagen, want beide arrestanten Wor den er ernstig van verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verscheidene inbra ken, welke in de laatste dagen te Arnhem zijn gepleegd, zooals een inbraak in een papierfabriek, een in een tramkiosk en een in een kleedingmagazijn. MANOEUVRE-HUMOR. Fictie tegen fictie. Men schrijft aan het „Hbld.": Bij de jongste manoeuvres werd op een bepaald punt een brug gemarkeerd met het opschrift „Opgeblazen". Dit beteekende dat in den ontworpen strategischen toestand deze brug niet meer bestond en dan ook niet als overgang kon worden ..gebezigd. Een korporaal en tien manschappen, uit gezonden op patrouille, stonden voor de brug die er, ondanks het opschrift, stevig en zeer bruikbaar uitzag. Na eenig beraad vervolgden zij hun wegover de brug. Een controleerend officier maakte de pa trouille opmerkzaam op het bordje „Opge blazen", en gelastte haar terug te keeren en desgewenscht de rivier door te waden. Uit een verdekte opstelling aan de overzijde zag hij korporaal en manschappen beraad slagen over de beste manier om, met een minimum aan natte kleeren, over de rivier te komen. Op een bepaald moment scheen de verga dering tot een resultaat te hebben geleid. Een der manschappen nam een blad papier en zette daarop letterteekens. Even later zag de officier tot zijn stomme verbazing, dat in optocht de brug werd betreden. Zij passeerden het bord „opgeblazen" en liepen achter elkander voort. De voorste man droeg het papier op zijn bajonet geprikt. Het bleek de woorden te bevatten: „Wij zwemmen...." BOERTJE VERKOCHT HONDERD ZILVEREN GULDENS VOOR ACHT BRIEFJES VAN TIEN! „De gulden zal met twintig a dertig pro cent devalueeren!" las een boertje uit de omgeving van Enschede in de krant. En met zijn ega overwoog hij, wat hem te doen stond. Hij nam een „kloek" besluit. Hij ging mét honderd zilveren guldens naar een café. En bood ze daar te koop ean A'j mi'j acht breefkes van tien d'r vuur doot, kui'j ze krieg'n! zei hij in zijn gemoedelijk Twentsch taaltje. Nee, antwoordde een der menschen, die zich in de zaal bevonden; je kunt er van mij tien briefjes van tien voor krij gen Niks d'r van! luidde het antwoord. Dow hoofs 'n strop alléén nioh te drèèg'n: (je behoeft de strop alleen niet te dragen). En dow hoofs mi'j nich alleen breefkes van tien te doön; met aandere zin'k ok te- vrèè. Ok dubelkes en kwatjes kan 'k broek'n (ook dubeltjes en kwartjes kan ik gebruiken Zoo werd er nog wat over en weer ge praat. En het slot van het tragi-komisch lied was, dat de boer zijn honderd guldens ver kocht voor acht tien-gulden-briefjes, kocht voor acht tien-gulden-briefjes al dus vertelt het „Volk" als beslist, maar. onder de boeren zal men er niet gemakke lijk één vinden, die zoo dom is. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: De N.Venn. Vleeschwiarenfabriek Ver hoef en Malmberg te Sassenheim. Hoofdstraat 20. Cur.: mr, C. J. Goudsmit te Leiden. Vernietigd: L. F. Spaanderman, weduwe M. Kulk te Leiden. Opgeheven: C. Staring, Sassenheim. RECHTZAKEN BELEEDIGING VAN MINISTER VAN SCHAIK. De leider van Zwart Front staat terecht wegens een artikel „Nieuwe onthullingen over de relatie van clr. Colijn". Het O.M. vraagt 3 maanden gevangenisstraf wegens beleediging van een minister in functie. Voor de rechtbank te Breda heeft te rechtgestaan de 31-jarige A. J. M. uit Ois- terwijk, leider van He Nederlandsch volks- fasclsme Zwart Front. Aan den verdachte was in de zeer om vangrijke dagvaarding o.m. ten laste ge legd, dat hij op of omstreeks 25 Juli 1936 te Oisterwijk, opzettelijk, door middel van verspreide geschriften de eer en den goe den naam van mr. J. R. H. van Schaik, mi nister van justitie, heeft aangerand door opzettelijk, met het kennelijk doel daaraan ruchtbaarheid te geven, in het op 25 Juli 1936 te Oisterwijk verschenen nummer van het blad Zwart Front, van welk blad hij de persoonlijke leiding had, op te nemen en te oubliceeren em.door hem zelf «eschrev artikel, getield: „Nieuwe onthullingen over de relatie van dr. Colijn" in welk artikel hij voornoemden mr. J. R. H. van Schaik ten laste legde dat deze in Nederland, toen hij wel lid, maar nog niet voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal was, als permanent adviseur van den R.K. Steenfabriekaxbeidersbond„Sint Stephanus" te Utrecht, een indertijd door den admi nistrateur van dien bond J. Zandvoort, ten nadeele van dien bond gepleegde verduis tering tot een bedrag van 80.000 met zijn persoon heeft gedekt, de belanghebbende arbeiders daarvan onkundig heeft gelaten en den administrateur Zondvaart de gele genheid heeft gegeven naar Indië te ver trekken. Het bovenvermelde kwam voor in een artikel, onder het hoofd: Minister van Schaik sanctioneerde een diefstal van 60.000. Subsidiair werd in de dagvaarding belee diging in geschrifte ten laste gelegd. Van de zijde van het O. M. waren geen getuigen gedagvaard. De rechtbank was als volgt samenge steld: mr. Ch. Roebroek, president, mr. Bis schop Boele en mr. Bielders, rechters. Het O.M. werd waargenomen door mr. W. Kneepkens. De president deed mededeeling van een door den officier van justitie aan den mi nister van justitie verzonden kennisgeving, dat hij een vervolging op gronden aan hot algemeen belang ontleend, tegen verdachte wenschte in te stellen. De minister heeft blijkens een aanteekening op de copie niet bericht, tegen een dergelijke vervolging bezwaar te hebben. De verdachte erkende het artikel ge schreven te hebben en te hebben laten drukken. Hij zeide niet het opzet te heb ben gehad den minister te beleedigen, doch alleen het algemeen belang op het oog te hebben gehad. Naar zijn meening mocht mr. van Schaik niet tolereeren, dat een diefstal van 60.000 niet werd gestraft. De president: Maar minister Van Schaik was toen advocaat van den Steenfabrieks arbeidersbond en handelde dus waarschijn lijk in het belang van zijn cliënt, in casu van den bond. Het is zelfs mogelijk, dat het zeer onbehoorlijk zou zijn geweest, aangifte bij de justitie te doen. Verdachte: Met deze rechtsnormen kan ik het niet eens zijn. De officier van justitie: U beweert dat de arbeiders van den diefstal niet op de hoogte waren, doch het bestuur wist dat wel en dat zijn toch ook arbeiders. Verdachte: Ja, maar de leden-arbeiders wisten het niet. Verdachte legde vervolgens aan de recht bank foto's over van contracten met de handteekening van minister van Schaik, uit welke contracten moest blijken, dat de gewezen en naar Indië vertrokken admi nistrateur van den R.K. Steenfabriekarbei dersbond verschillende vorderingen op der den aan den bond had overgedragen ter gedeeltelijke dekking van het door hem verduisterde bedrag. Het primair ten laste gelegde uitgeschakeld. De rechtbank begaf zich vervolgens in raadkamer om te beslissen over de vraag van verdachte om de juistheid van zijn be wering door getuigen te mogen bewijzen. Na 40 minuten in raadkamer te zijn ge weest, werd de rechtzitting hervat en deel de de president mede, dat naar het oordeel van de rechtbank in het artikel, zooals het door verdachte is gepubliceerd, geen be paalde feiten aan mr. van Schaik zijn ten laste gelegd, zoodat de verdachte niet tot bewijsvoering kon worden toegelaten. Verdachte: Dit houdit dus feitelijk in, dat de rechtbank met het primair ten laste ge legde niet medegaat. President: Inderdaad is de rechtbank van oordeel, dat van het primair tenlaste ge legde niet veel terecht zal komen. Op aandrang van den verdachte werd dan toch als getuige gehoord de koopman Antonietti uit Rotterdam. De door ver dachte gestelde vragen werden echter door den president niet toegelaten. Requisitoir. Het O.M. nam vervolgens requisitoir en begon met op te merken, dat z.i. wel dege lijk in het artikel bepaalde feiten waren tenlaste gelegd. President: Pardon, de rechtbank heeft uitgemaakt, dat dit niet zoo is, dus daar over laat ik geen debat toe. Het O. M.: Ook niet in myn requisitoir? President: Neen, ook niet in uw requisi toir. Het O. M.: Dat is iets nieuws, doch ik UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Pastoor J. P. Buys. Geheel onverwacht kwam hedenmor gen het bericht, dat de pastoor der pa rochie Katwijk aan den Rijn door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem met in gang van 16 Oct. was benoemd tot pas toor der parochie van de H. Bonifacius te Kwadendarrane, tot welke parochie be- hooren Hoedekenskerke, 's-Heer Abts- kerke, 's-Gravenpolder, Nisse, Baarland, Oudelande en Kwadendamme. Pastoor Buys werd te Katwijk aan den Rijn be noemd op 20 Maart 1933 na kapelaan te zijn geweest te Amsterdam (Haarl. Hout tuinen), Rijswijk en Waddinxveen. Pas toor Buys is dus pas 3% jaar pastoor in Katwijk, doch in dien korten tijd heeft pastoor Buys zich de harten van alle pa rochianen weten te veroveren en voor de parochie veel tot stand gebracht. We we ten, dat we in den geest van de pastoor doen met niet zijn vele verdiensten als pastoor van Katwijk aan den Rijn te gaan opsommen. Het zou een lange lijst zijn. Nog Zondagavond is door pastoor Buys een devotiekapel ter eere van O. L. Vr. van Altijddurende Bijstand ingewijd. Dit prachtig stuk werk van schitterend mar mer is door bemiddeling van pastoor Buys aan de parochiekerk ten geschenke gege ven. Het was het laatste belangrijke werk. Veel tvas er reeds gedaan. Er wachtte nog meer. De parochianen zien pastoor Buys noode vertrekken, pastoor Buys, we mogen het wel zeggen, hield veel van de parochie en de parochianen. De Bisschop heeft ge sproken, pastoor gaat heen en de pa rochie Katwijk aan den Rijn krijgt een nieuwen Herder in den zeereerw. heer C. J. Hesp, priester gewijd in 1916, thans Rector aan het gesticht voor weezen en ouden van dagen te Dordrecht (parochie van den H. Bonifacius). Stand der werkloosheid. Mannen 279; jeugdige werkloozen: jongens 8, meis jes 12. Totaal 299. DRIETAL INBRAKEN. De dader gesnapt. Tijdens d.e kermisdrukte is Donderdag avond in een drietal woningen ingebro ken en wel bij den heer T. aan de Hee- renweg, bij den heer S. op de Vuursteeg en bij den kapper G. in het dorp. Bij den heer S. is een spaarpot met een vermoe- delijken inhoud van een gulden of acht en eenig goud ontvreemd, bij den kapper is de inbreker blijkbaar gestoord door de thuiskomst van diens dochter, zoodat ook daar niets wordt vermist. Deze laatste deedJVrij"dagrriidda^l'eerst aangifte bij de politie, toen hij, op aanwijzing van een buurmeisje zekerheid had omtrent den dader. Dit meisje had n.l. iemand het poortje zien binnengaan en een half uur tje later er weer zien uitgaan. Na aan gifte ging de politie tot arrestatie van dit jongmensch, een zkere L. alhier, over. Na op het gemeentehuis terdege aan den tand te zijn gevoeld, heeft hij de inbraak bij G. bekend. Lustrum H. K. W. De afdeeling van den R. K. Handels-, Kantoor- en Winkel- bediendenbond „St. Franciscus van As- sisië" herdacht gisteren haar 3e lustrum. De dag werd begonnen met te kwart voor acht in de parochiekerk van de H. Agatha een H. Mis waaronder algemeene H. Com munie der leden. Gisteravond werd in het patronaatsgebouw een feestelijke bijeen komst gehouden voor de leden met hunne zal mij aan uw leiding onderwerpen. Ik be houd mij echter het recht op appèl voor. Het O. M. vroeg vervolgens vrijspraak voor het primair tenlaste gelegde, doch meende dat in elk geval de beleediging van een minister in functie bewezen was. Met het oog op het feit, dat verdachte reeds eenmaal voorwaardelijk tot twee maanden gevangenisstraf wegens beleedi ging is veroordeeld, van welke veroordee ling de proeftijd nog niet verstreken is, en mede met het oog op het feit, dat ver dachte aan welgemeendé waarschuwingen geen gevolg heeft gegeven, eischt het O. M. wegens beleediging van een jninister in functie drie maanden gevahgenisstraf. Verdachte verdedigde zichzelf. Hij kwam tot de slotsom, dat hij in het algemeen be lang gehandeld had en dat het artikel als zoodanig niet beleedigend was. Uitspraak 15 October. dames en de damesleden met hunne hee ren waaronder zang, muziek en voor drachten en een dansje de avond gezellig werd doorgebracht. Het was een goed ge slaagde feestavond. Nu voorwaarts naar het 4e lustrum! Geboren: Johanna Maria, d. v. L. J. de Jeu en A J. van der Lans. Johanna Catharina, d. v. A. J. Driessen en C. A. Heemskerk. Adrianus Eleonore Gerar- dus, z. v. A. G. H. in 't Zandt en H. J. B. Meyer. Ondertrouw d: C. J. Kapitein, oud 36 jaren met E. C. Möller, oud 26 jaren, bei den te Lisse. A. M. Sohilpzand, oud 27 jaren, te Hillegom met A. van Waveren, oud 26 jaren, te Lisse. Gehuwd' A. Donker en G. H Nieuwen* huis. H. J. Clemens en A. H. A. van Zeist. Ingekomen: Mej. P. A. Heemskerk, van Haarlem; Mej. M. M. Tijssen, van Voor schoten; Th. P. van der Aart, van Hoorn; G. Neelen, van Fijnaart c.a.; Mej A. H. Hoogkamer, van Haarlemmermeer; P. Muysson en gezin, van Schiedam; W. van Wageningen, van Koudekerk, Vertrokken: Mej. H. J. Ruigrok, naar Hillegom; Mej. E. Wilbrink, naar Sas senheim; J. Brama en gezin, naar Noord- wijk; Mej. G. E. M. van Dijk, naar Sassen heim; Mej. W. Sprengers, naar Bloem en daal; Mej. H G. Beelen, naar Bergen (N.H.) Mej. C. H. Schoorl, naar Denekamp; Mej. E. Poldervaart naar Rotterdam; Mej. P. van Stein, naar Lieden; B. A. Creijghton, naar Oegstgeest; Mej. J. v. d. Oudenaller, naar Monster; Mej. A. C. van Velzen, naar 's-Gra- venhage. NIEUWVEEN. Jaarvergadering „Nicolaas Boys". Vrijdagavond hield de R. K. sportvereeni- ging ter plaatse in café Lok haar tweede jaarvergadering, waarvoor behoorlijke in teresse was. Na een begroetingswoord van den heer Haakman, las de heer L. van Vliet zyn notulen, welke onder dank wer den gearresteerd. By de mededeelingen bracht de voorz. o.m. de nieuwe competitie-indeeling te berde, een indeeling, welke al heel weinig rekening houdt met de kasmiddelen eener vierde-klasser. Reisjes naar Oudewater, Gouda, Waddinxveen voor het eerste elf tal en naar Katwijk en Noord wijk voor het tweede en derde zijn niet te fietsen, doch waar moeten de buskosten vandaan komen? vragen wij aan de D.H.V.B. Het jaarverslag van den secretaris was uitvoerig, gedegen, leerzaam en gekruid met humor, waardoor de belangstelling geboeid bleef. De groote momenten uit het voorbije vereenigingsjaar herrezen even; wij noemen: de uitnemend geslaag de bazar, de feestavond van Februari, de Pauline-tocht, voorts de propagandawed- strijden, de technische vooruitgang in het zomerseizoen, o.a. door training, waardoor de nieuwe competitie met goede verwach tingen begonnen wordt enz. enz. Ten slotte volgde eeri danklitariie zóó volledig, dat de voorz. ze slechts had aan te vullen met een hartelijk woord tot den secretaris zelf, die zijn drukke werkzaamheden in het tweede jaar met zoo'n puik jaarver slag bekroond had. Trouwens, het ap plaus der aanwezigen was donderend. Vervolgens kwam de thésaurier, de heer W. J. de Boer, voor de draad met zijn fi nancieel jaarrapport. Kassaldo 1935-1936 f 9.44, ontvangsten 1.057,75 (w.o. 407 netto winst bazar), totaal generaal 1.067,19. De totale uitgaven bedroegen 1.067,96 (w.o. 390 voor aflossing, ge put uit de bazaropbrengst), zoodat in feite 77 cents verlies geleden is. Zulke buiten- nissigheden als bazar en boottocht de laatste bracht 113 winst op kunnen moeilijk onder de gewone ontvangsten ge rekend worden; krachtproeven moesten eigenlijk niet noodig wezen. De voorz. kon de kaspositie dan ook niet zoo gunstig noemen en drukte allen op 't hart in aller lei vorm, hetzij moreel, hetzij financieel, door prompte contributie-betaling, wer ving donateurs enz., de zorgen van den penningmeester te verlichten, die voor zijn veelomvattende en accurate werkzaamhe- dena warme dank gewerd, naast goedkeu ring van zijn verslag. Na de pauze werden de heeren Haak man, de Boer en D. P. Akerboom, aftre dend, bij acclamatie in het bestuur herko zen, resp. als voorz., penn. en commis saris. Inzake de elftalcommissie werd bepaald, dat deze in den vervolge zeven leden zal tellen, n.l. 4 neutrale waarnemers de hee ren J. A. Bakker, J. v. Tol Jr., J. v. Eijk M.Czn. en A. Hilders en de 3 elftalaan voerders t.w. C. Hoogervorst, C. Bader en X., de groote onbekende uit het derde elf tal. Aan de rondvraag ging een breedvoe rige gedachtenwisseling over de reisge legenheid voor de verre wedstrijden voor af, gevolgd door een hartig woordje van kap. Nicolaas over: eensgezindheid, de ze delijke plicht tot tijdige betaling van het vereenigingsgeld en derdens een ernstig beroep op degenen, die, ondanks zoovele vorigé aansporingen nóg de oefeningen der Maria-congregatie verzuimen. De secretaris wees op ieders plicht zijn legitimatiebewijs van gerechtigd, speler bij thuis- en uitwedstrijden bij zich te dra gen, want verzuim kost 50 cents. Eenige sprokkelingen volgden en na drie uur prettig vergaderen was de' volle agenda afgehandeld en zocht ieder zijn slaap stede op. Geboren: Martinus Jacobus z. van A. C. Verhaar en A. E. Plasmeijer. Gehuwd: P. J. Akerboom en G. C. Rekelhof. Gevestigd: C. Hus van Eindhoven Adr. de Boer van Bussum. Vertrokken: H. Eijkenboom naar Sittard S. Storm naar Huizen. NOORDWIJKERHOUT. Bouwen. Door B. en W. is aan F. Ros- man alhier vergunning verleend voor den bouw van een schuur en 2 broeikassen langs de Kerkstraat en aan R. v. Dijk, al hier tot het bouwen van een koe- en var kensstal langs de Leidschevaart. ZILK. Tuinbouw-cursus. Met het bestuur van den Landarbeidersbond „Leo XIII" is overleg gepleegd om a.s. winter een twee jarige Tuinbouwcursus te geven onder leiding van de heeren J. H. Caro uit Vo gelenzang en P. J. M. de Witar uit Heem stede. Er zal 3 avonden per week les ge geven worden, van 2 uur per avond, be staande uit scheikunde, natuurkunde, plant- en dierkunde, bemesting, planten ziekten en praktische bollencultuur. Het cursusgeld bedraagt 2.50 per win ter. Meerdere leden uit één gezin genie ten een belangrijke reductie, terwijl on- vermogenden ontheffing van betaling kunnen krijgen. Gelegenheid tot opgeven is slechts opengesteld tot uiterlijk Dinsdag 6 Octo ber bij den heer H. Nederstigt, Regen- vlietweg 4. Voor degene, die den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt is deze cursus toegankelijk. Vermoedelijk zullen deze lessen gegeven worden in de school van het H. Hart van Jezus. Mocht de belang stelling groot genoeg zijn, dan vangt de cursus aan half October en eindigt met Paschen. WASSENAAR ROOFOVERVAL IN DE DUINEN Kranige vrouw vecht voor haar leven Vrijdagavond 7.45 uur, kwam een man in de consumptietent „Sunney Home" gelegen in Meyendel. Aan de vergunning- houdster, die zich alleen bevond, vroeg hij een kop koffie. Toen de juffrouw die klaar maakte en met den rug naar den man stond gekeerd, greep deze haar plotseling krachtig beet en duwde haar met geweld de keuken in, terwijl hij trachtte haar de keel dicht te knijpen. De juffrouw, die zich hevig verzette, wist zich tenslotte los te rukken. Hierop nam de indringer een brandend petroleumstel en gooide dat naar de juffrouw. Deze werd gelukkig niet geraakt, doch wel ontstond er een begin van brand, dat. later is gebluscht. Ziende dat dit niets had geholpen, greep de man een volle flesch room en sloeg die op het hoofd van de vrouw stuk, waar op zij in elkaar zakte en bleef liggen. De dader ging hierna naar voren en deed een greep in de geldlade. Onderwijl echter kwam de juffrouw reeds weer by kennis en liep cor de achterdeur naar buiten, waar zij om hulp schreeuwde. De man liep haar ook hier achterna, doch verdween eens klaps m het duister. Doordat de tent vrij eenzaam Is gelegen in een uitgestrekt duinterrein kon de man ongehinderd vluchten. Toen hulp kwam opdagen, was er geen spoor meer van hem te bekennen. Zijn slachtoffer is er met kleine wondjes en een flinken buil op het hoofd afgeko men. Een bedrag van 10 a 15 is ont vreemd. Als signalement van den dader gaf zij op. 30 a 35 jaar oud, schraal postuur, on geveer 1.70 M. lang, bleek, ingevallen ge zicht met uitstekende jukbeenderen, don- kei blond, baard noch knevel, bruin cos- tuum. TOONTJE VAN TEUTEN. DE MILLIONAIR. 251. Een juffrouw stond juist in haar tuintje naar haar prachtige rozenstruik te kijken toen de eerste druppels vie len. De juffrouw was erg blij want er was dringend behoefte aan water voor de bloemen en planten. 252. Op hetzelfde oogenblik trof een bliksemstraal de balonnen waarop Toontje rustig lag te slapen en hij viel naar beneden, juist in het tuintje waar de juffrouw stond en pardoes boven op de prachtige rozenstruik. Wat was de juf frouw kwaad

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11