ELTAX VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER ZACHTER. DE BILT SEINT: •Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Hoogste barometerst.: 771.3 te Lerwick. Laagste barometerst.: 757.3 te Vestmanoer. De hooge drukking verplaatst zich in de richting van het vasteland. De diepe Oceaandepressie trekt verder Noordwaarts en breidde zich weinig over de Britsche Eilanden uit. De Oostelijke depressie trekt Oostwaarts weg, maar bracht nog vrij veel regen. Op de Britsche Eilanden loopt de wind naar het Zuiden en steeg de tempera tuur, zonder dat nog veel regen viel. Over de Iersche kust waait het krachtig uit Zuid- Oost. Frankrijk heeft windstil weer met vrij veel mist in den ochtend en vooral in het Zuiden ver onder normale tempera tuur. Over Duitschland en Denemarken was de ochtend koud, zonder dat het vries punt werd bereikt. In het Oosten en Zui den is veel regen gevallen. In de Middel gebergten valt sneeuw. In het Oostzèege- bied waait het stormachtig uit het Noor den, plaatselijk wordt hagel gemeld. In Midden-Scandinavië nam de vorst iets toe, in het Noorden af, bij de nadering van een ondiepe depressie, die daar vrij veel regen en sneeuw brengt. De nadering van het hoogedrukgebied belooft opklaring en droog weer, dat ,tot Zondag kan aanhou den, indien de Noordelijke depressie niet te snel nadert. LUCHTTEMPERATUUR. 11.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 7.04 uur tot Za terdagmorgen 6.35 uur: van Zaterdagna middag 7.02 uur tot Zondagmorgen 5.36 uur; van Zondagnamiddag 6.00 uur tot Maandagmorgen 5.38 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 3 Oct. voorm. 4.36 en nam. 5.02 uur; op Zondag 4 October voorm. 4.28 en nam. 4.53 uur; op Maandag 5 Oct. voorm. 5.18 en nam. 5.46 uur. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE BERKUM. De gewonden maken het goed. Omtrent het ongeval op den onbewaak ten overweg te Berkum bij Zwolle (men zie hiervoor het 4de blad) vernemen wij nog het volgende: Doordat, zooals gemeld, de opruimings werkzaamheden gisteravond terstond met kracht zijn ter hand genomen, slaagde men er in, omstreeks half twaalf, één lijn weer vrij te maken, zoodat, kort na dat tijdstip, het treinverkeer weer voortgang kon vin den. Sinds vanmorgen acht uur is ook de andere lijn weer vrij. Daar deze echter ern stig beschadigd werd over een afstand van ongeveer 300 meter waren vrijwel alle bouten er af gewrongen heeft het ver keer hierover thans met zeer beperkte snelheid plaats. Het verslag van het gebeurde behoeft in zooverre nog een verbetering, dat de auto, waarmede de aanrijding geschiedde, niet toebehoort aan de firma Buttinger te Zwolle, doch aan de NV Buta-gas te 's-Gra- venhage, van welke zaak de firma But tinger depothoudster is. Het slachtoffer, de 44-jarige A. de Koning uit Nieuwenhoorn in Zuid-Holland was gehuwd en vader van één kind. De machinist, de heer Huisman en de stoker, de heer van Dijken, beiden uit Groningen, die thans nog in het Sophia- ziekenhuis te Zwolle worden verpleegd, maakten het hedenmorgen, naar omstan digheden, goed. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Woensdag 7 October a.s. tot den Wasse- naarscheslag, op Donderdag 8 en Vrijdag 9 October tot Katwijk, telkens van 1014.30 uur, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. Burgemeester van Tiel. Bij Koninklijk besluit van 29 September 1936 is aan mr. C. G. Schattenkerk, op zijn verzoek, me^ ingang van 1 November 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tiel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen. Hotel Prins Bcrnhard. Te Vierhouten is een hotel met toestem ming van H. K. H. Prinses Juliana hotel Prins Bemhard gedoopt. Het 3 October-feest. Morgen is het de groote dag van het 3 Octoberfeest, den herdenkingsdag van Lei den's Ontzet, tevens het gouden jubileum dei' 3 Octobervereeniging zelf. Maanden en maanden lang is weer aan de voorbereiding van dit feest gewerkt, speciaal voor den veelbelovenden optocht. Hier en daar in de stad is aan dit jubi leumfeest een bijzonder cachet gegeven door een passende straatversiering. In dit verband wijzen we speciaal op hetgeen in de Diefsteeg is gedaan om een zeer bij zondere versiering te verkrijgen. Verder noèmen we de Doezastraat, het Noordeinde, de Hoogewoerd, den Lage Rijndijk, waar door het aanbrengen van versieringen ge tracht is, de feestvreugde zooveel mogelijk te verhoogen. Het feest is vandaag eigenlijk al begon nen. Het Lunapark werd hedenmiddag ge opend en vanavond wordt de traditioneele taptoe gehouden, met grooter deelname dan ooit tevoren en met medewerking van zes muziekkorpsen. De route van de taptoe vindt men in het Programma-boek. De dagorde van het programma morgen is als volgt: 7 uur: Reveille van het balcon der Stads gehoorzaal. 8 uur: Koraalmuziek Van der Werffpark. 8.10 uur: Uitdeel ing van Haring en Wit tebrood. 9 uur: Aankomst van het Tamboers- en Pijpercorps „Jubal" uit Dordrecht in het Noordeinde. 9 uur: Aankomst Geuzenvloot aan de Waag. 1011.30 uur: Aankomst deelnemers Sterrit. 1—5 uur: Groote Jubileum-optocht. 7.30 uur: Revue-opvoering in de Stadsge hoorzaal ,,'t Is Alles Hutspot". I.30 uur: Avondfeest Schuttersland. II.15 uur: Vuurwerk. Wenken in het belang van een goede feestviering. We laten hieronder eenige wenken vol gen, welker opvolging voor een goed ver loop der feestviering zeker bevorderlijk is. Het publiek wordt verzocht in de stra ten, waar taptoe en optocht passeeren, te zorgen, dat zooveel mogelijk alle beletse len zijn opgeruimd. Het kan buitengewoon hinderlijk zijn als b.v. een auto, handwa gen of dergelijke op den rijweg is ge plaatst. Zet daarom uw auto, handwagen enz. tijdig in een garage, schuur of in een zijstraat. Ge voorkomt dan Is regel be schadiging van uw wagen en bevordert het algemeen belang. Rijdt ook niet in stra ten, waar de optocht in aantocht is of waar groote verkeersdrukte is. Een kleine omweg maken bespaart u langdurig wachten en beschadiging van uw auto, terwijl ge uw goed humeur behoudt. Ten overvloede wordt er aan herinnerd niet den optocht op te wachten op het Kort Rapenburg, de Prinsessekade of de Steen straat. Aldaar is als regel zoo veel publiek verzameld, dat er voor de meesten geen sprake van is den optocht te zien. Aange raden wordt een plaatsje te zoeken op de Hooigracht, Kaiserstraat, Botermarkt, Jan van Houtkade, Doezastraat en Levendaal, waar voldoende ruimte is. Tenslotte wordt herinnerd aan de af spraak niet kort voor de nadering van den optocht cp^het midden van den rijweg te loopen, doch zich tijdig een plaatsje te ver zekeren aan den kant achter degenen, die reeds staan. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht, dat voor de aanstaande feesten door de politie de navolgende maatregelen zijn getroffen: 1. het Van der Werffpark wordt Vrijdag 2 October te 8 uur des avonds voor het publiek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park; 2. Zaterdag 3 October is de toegang tot het Vander Werffpark voor de deelne mers aan de Koraalmuziek over de voetpa den langs het water. Het publiek heeft toe gang over de paden van gymnasium en museum. Niet medeloopen met de optochten. Tijdens het passeeren van een optocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Niet met serpentines werpen of iets an ders doen, waardoor de paarden van den optocht kunnen schrikken. Zich houden aan de bevelen van de po litie. Voor of tijdens het afsteken van het vuurwerk zich niet ophouden op het ter rein van de Haarlemsche tram, de daar achter gebouwde remise, den spoorweg overgang of -brug. De Eerste Hulpdienst bevindt zich in de school Schuttersveld, de Politie bevindt zich mede in die school en in een houten gebouw op het terrein zelf. De Commissaris van Politie alhier brengt ter kennis; dat het bij politieverordening verboden is op den openbaren weg: A. Vertooningen te geven (acrobatiek e.d.); B. aapjes, marmotten e.d. dieérn te ver- toonën; C. verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelname aan de spelen; D. zonder vergunning een standplaats in té nemen met een wagen e.d. Bij constateering van overtreding zal pro- ces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, inbeslag zullen worden genomen. Past op de zakkenrollers! P. T. T.-DIENST OP 3 OCTOBER. Op 3 October a.s. zal het Postkantoor te Leiden te 12.30 worden gesloten. Er zullen twee briefpostbestellingen worden uitge voerd, n.l. te 7 en 18 uur en één pakket postbestelling te 8 u. 45. Busrechthouders zullen hun correspondentie na 12 u. 30 tot 18 uur in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Bloem- markt. De 3e lichting der stadsbrieven- bussen en van die te Oegstgeest zal niet worden uitgevoerd. Invordering van quitantiegelden zal niet plaats vinden. De postagentschappen, met de daaraan verbonden telegraaf- en tele foonstations zullen den geheelen dag ge sloten zijn. De brief- en pakketpostver zending door het hoofdkantoor en de lich ting der stationsbussen- ondergaan geen wijziging. DE BENOEMING VAN Dr. C. W. LUNSINGH SCHEURLEER. Zooals gisteren gemeld, is dr. C. W. Lun- singh Scheurleer benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Grieksche arehaeologie aan de Universiteit alhier. Constant Willem Lunsingh Scheurleer is den 7en September 1881 in 's-Gravenhage geboren. Na in de residentie de H. B. S. te hebben afgeloopen studeerde hij in Dresden Handelsonderwijs. Hierna was hij van 1902 tot 1932 werkzaam bij de firma Scheurleer en Zoonen, bankiers te 's-Gra venhage, waarvan hij in 1912 firmant werd. Naast deze zakelijke functie heeft de nieuwe hoogleeraar zich vrijwel geheel gegeven aan kunst en de klassieke arehaeo logie. In 1902 reeds maakte hij een reis naar Griekenland en Egypte. In 1920 werd hij voorzitter van den raad van bestuur der Academie van beeldende kunsten te Den Haag, een functie, welke hij tot 1932 vervulde; in 1920 valt ook de opening van het museum van reproducties van beeld houwwerk, behoorende bij genoemde aca demie. Drie jaar later benoemde het Duit- sche archeaologisr^ instituut hem tot zijn lid en in 1925 benoemde de hoogeschool van Danzig hem tot doctor-ingenieur hono ris causa. In 1924 viel voorts de opening van 't museum v. Egyptische en Grieksche kunstnijverheid, het bekende museum- Scheurleer, aan de Carnegielaan in Den Haag. Van de overige functies.en onderscheidin gen van dr. Scheurleer noemen we die van voorzitter der vereeniging tot bevordering van kennis van de antieke beschaving; die van lid der commissie van beheer der ge meentelijke musea; doctor in de letteren en wijsbegeerte honoris causa van de Univer siteit van Amsterdam (1926), en ten slotte de functie van voorzitter der vereeniging „Directeurendag". Sedert 1908 reeds geeft dr. Lungsingh Scheurleer lezingen voor volksuniversitei ten en andere instellingen van onderwijs; sinds 1933 is hy privaat docent in de Griek sche arehaeologie, aan de Leidsche Univer siteit. Zijn voornaamste publicaties zijn: cata logi van verzamelingen en tentoonstel lingen van Egyptische, Grieksche, Romein- sche en andere oudheden (1909—1913), en het Corpus Vasorum Antiquorum Pays Bas I en II. Voorts verschenen van zijn hand ver scheidene artikelen over Grieksche beeld houwkunst en kunstnijverheid in Else- vier's maandschrift; het bulletin van den Oudheidkundigen Bönd, het Bulletin der Ver. tot bev. der kennis van de antieke beschaving en het jaarboek van het Duitsch Archaeologisch Instituut. PATER P. C. FRIGGE. Zonder veel uiterlijk feestbetoon, maar onder hartelijk meeleven van zeer velen, heeft de weleerw. pater Frigge vapdaag herdacht zijn intrede in de Orde der Min derbroeders, veertig jaren geleden. Om kwart voor 8 droeg de Pater een ge zongen H. Mis op aan het in zijn feesttooi schitterende hoofdaltaar. Na de H. Mis werd een feest-cantate ge zongen. Van de gelegenheid om den Pater te fe- liciteeren werd tusschen 121 uur door zeer velen, particulieren en afgevaardigden, gebruik gemaakt. Pater Frigge ontving de belangstellenden in de pastorie-zaal, waar een schat van bloemen aangeboden ge schenken was opgesteld. ZILVEREN JUBILEUM C. BROCAAR. Bij de Stedelijke Lichtfabrieken jubi leert vandaag wederom een der werklie den. Ditmaal is het de fitter C. Brocaar, die heden zijn 25-jarige dienstvervulling bij dat bedrijf herdenkt. Nadat hij eerst in een hartelijke toe spraak door de Directie, in bijzijn van zijn chef, was gefeliciteerd en daarna de amb tenaren van de Inspectie Gas van hun be langstelling hadden-doen blijken, volgde een meer intieme huldiging door zijn col lega's, die het er op hadden gezet dezen dag voor den jubilaris tot een waren feestdag te maken. Daartoe werd hij met zijn familie in de versierde fitterij ontvan gen. alwaar, voor zoover de dienst zulks toeliet, het betrokken personeel zich had verzameld. Een der collega's was de tolk der aanwezigen en feliciteerde den jubila ris in welgekozen woorden met zijn zil veren feest. Als blijvende herinnering en als bewijs van de goede verstandhouding onderling werden enkele mooie cadeaux aangeboden. Nadat de jubilaris hiervoor zijn dank had uitgesproken kregen de aanwezigen de gelegenheid hem persoonlijk de hand te drukken. Het verdere van den dag kon de ju bilaris in huiselijken kring doorbrengen. Ongetwijfeld zal hij pok thuis nog vele bewijzen van hartelijk meeleven hebben ontvangen. EXPORT VAN SPEK NAAR DUITSCHLAND. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland is aan de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschèrij een adres ge richt over den export van spek naar Duitschland. Dit naar aanleiding van ingekomen klachten, dat meer en meer het streven van de Nederlandsche Veehouderijcentrale aan den dag treedt om bij den export van spek naar Duitschland de bemoeiingen van de betrokken Nederlandsche exporteurs uit te schakelen. Op zichzelf genomen betreurt de Kamer van Koophandel het, dat de Nederlandsche Veehouderij centrale zelf spek op de bin- nenlandsche markt opkoopt en daarna de exporteurs het spek in commissie naar Duitschland laat verkoopen. Wat dit betreft zou de Kamer van Koophandel het wenschelijk achten, als ernstig zou worden nagegaan of er met Duitschland geen regeling getroffen kan worden, waardoor het niet langer noodig zal zijn dat <de overheid zelve optreedt als öpkooper en indirect als exporteur van spek en de overheid alsdan alleen als con trole-instantie zal fungeeren. Een derge lijke controle is thans juist met behulp van de clearing h.i. zeer wel mogelijk te achten. In elk geval acht de Kamer het noodig, dat worde voorgeschreven, dat de Neder landsche Veehouderijcentrale niet bo vendien zelf naar Duitschlan'd zal verkoopen, maar daartoe voor a 1 1 e gevallen het intermediair van de Nederlandsche exporteurs zal benutten. Deze exporteurs hebben in den loop der jaren hun export opgebouwd en hun re laties verkregen, zij weten ook welke eischen aan het product .gesteld moeten worden en aan welke andere voorwaarden moet worden voldaan om deze export tot zoo hoog mogelijk peil op te voeren. De Kamer zou het daarom op prijs stel len, indien, geheel overeenkomstig het streven der regeering om Jiet overheidsin grijpen tot het strict noodzakelijke te be perken, aan de exporteurs de mogelijkheid zou worden gelaten om de voor hen zoo bijzonder waardevolle verbindingen met hunne afnemers en distribuanten in Duitschland te blijven onderhouden, zij het dan zoo noodig voorloopig nog via de j Nederlandsche Veehouderij centrale. VOLKSBOND-NIEUWS. Dinsdag 6 October a.s. zal een bijeen komst worden gehouden voor penningmees ters der rèsp. vakafdeelingen, ressorteeren- de onder de afdeelingen Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond. De vergadering vindt plaats in het ge bouw, Steenschuur 15, des avonds te half acht. Men wordt verzocht de gegevens over de maand September mede te brengen. Jongenscongregatie Parochie O.L.Vr. Hem. en St. Joseph, Afdeeling A (ouderen). Op Zondag 4 Oct. a.s. (Rozenxrans-Zon- ciag) zal tijdens de congregatie-oefening door de leden een kaarsen-hulde gebracht worden aan Maria. Zooveel mogelijk zal ieder lid persoonlijk zijn offertje brengen aan Maria in den vorm van een kaarsje, dat verkrijgbaar gesteld zal worden vóór de congregatie-oefening a 10 ots. J. Lansbergen, Directeur. GEMEENTEL AANKONDIGINGEN. De Burgemeester van Leiden, met vol doening vaststellende, dat zich sedert het in werking treden van het uitvoerverbod van goud, hier ter stede tot dusver geen ernstige gevallen van prijsopdrijving heb ben voorgedaan, doet hiermede een ernstig beroep op de loyale medewerking van alle ingezetenen, om ook in den vervolge in 's lands belang, ontoelaatbare prijsverhoo- gingen te voorkomen. Mochten zich niettemin gevallen voor doen waarin men meent, dat de prijzen van goederen of van diensten, dan wel de hu ren van onroerende goederen onredelijk worden verhoogd, dan verzoekt hij met aandrang, daarvan onverwijld in kennis te worden gesteld door aangifte bij den Com missaris van Politie, Zonneveldstraat 10-14, Tel. 2323, of door mededeeling ten Ge- mentehuize, Rapenbrg 12, Tel. 1415. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 2 October 1936. 6192 OPHALEN VAN HUISVUILNIS. In verband met de 3-Octoberviering zal het ophalen van huisvuil uit die percee- len, welke gewoonlijk op Zaterdag wor den bediend, plaats vinden op Dinsdag d. a. v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Maandag geen emmers aan de straat te plaatsen. Jeugdige dief aangehouden Door de politie is gisteren aangehouden de 12-jarige A. B., die op het Stationsplein uit een asch van een tramconducteur, wel ke hij ir de tram had laten liggen, vier guldens en een rijksdaalder had gestolen. Na verhoor is de jongen op vrije voeten gesteld. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 6815. P. G. de Jong. Aannemersbedrijf, Oegstgeest. Oegstgeest, van Assendelftstraat 12. E.: P. G. de Jong, Oegstgeest. De eerste ploeg van de lichting 1937 van het bereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie, niet bestemd voor de offi ciersopleiding of voor den dienst bij een treinafdeeling, zal 4 Januari ingelijfd en direct daarna naar Leiden gezonden wor den. De buitengewone dienstplichtigen, die in dit jaar 40 jaar oud worden of zijn ge worden, zijn, met ingang van 1 October van dit jaar, uit den dienst ontslagen we gens diensteindiging. Bewijzen van dit ontslag kunnen, desge- wenscht, door belanghebbenden, voor zoo ver zij in deze gemeente woonachtig zijn, worden aangevraagd aan de afdeeling Mi litaire Zaken der Gemeente-secretarie, Breestraat 119, alhier. Het kantoor van den ontvanger der rijks belastingen, dat tijdelijk was gehuisvest in het voormalig Academisch Ziekenhuis zal met ingang van 15 dezer definitief wor den ondergebracht in het gebouw van het voormalig Ethnografisch Museum aan de Breestraat tegenover de Papengracht. AGENDA LEIDEN. Woensdag, R.-K. Bond van Handels- Kan toor- en Winkelbedienden, leden vergadering „De Harmonie", 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, Kors, Lahr en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Sept. tot en met Zaterdag 3 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. Zondag 4 Oct. a.s. nemen'waar: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 eh D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Normaal tarief op 3 October TOT I UUR, in plaats van tot 2 uur, gelijk op pag. 15 vemeld. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Het eeuwfeest der firma Bernard Reeds van verre was het gisteren te zien, dat er feest was in dë zaak van de firma Bernard, Breestraat 55. Zooals we reeds vermeldden werd daar gisteren het feit herdacht, dat vóór 100 ja ren deze firma is opgericht. In lichtende cijfers schitterden de jaar tallen 1336 en 1936 aan den gevel, die, door de fraaie versiering en door schijnwer pers belicht getuigde van dit eeuwfeest. In den winkel prijkte een bloemenpracht, waarmee klanten en leveranciers, vrien den en personeel hun sympathie wel on dubbelzinnig deden blijken. Velen kwa-i men in den loop van den dag hun per- soorlijke felicitatie brengen, zoodat deze dag voor de jubileerende zaak zeker niet onopgemerkt is voorbijgegaan, zooals ook te verwachten was. Nog eonige dagen zal de versiering en verlichting blijven, waardoor ook tijdens de 3 October-viering dit punt van de Bree straat bijzoi.dere aandacht zal trekken. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: Geslaagd: Candidaatsexamen Theologie de heer II. J. E. Caron, Rijswijk; Doctoraal examen Indisch Recht de heer H. M. van Kleef, Den Haag; Artsexamen 1ste gedeelte mej. J. J. Jant- zen, Merano en de hqer N. Wakkie Wasse naar. tot doctor in de Lt'lteren en Wijsbegerte, op proefschrift getiteld: Nilamata or teachings of Nila"-, de heer K. S. J. M. de Vreese, geboren te Gent (België) (cum laude). tot arts de heeren: L. A. Hanrath, Hil- legom, K. A. Wouters, HottevAam

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2