ALMA KEok verzetten! 28ste Jaargang VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 No. 8537 Sk Geid&eh^Goti/tei/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei weèki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. eindigt de Zomertijd. Men late dus de klok'savonds een uur stilstaan of zette de wijzers een uur achteruit. V Twee lichtpunten Wij willen in dezen donkeren tijd gaar ne wijzen op twee lichtpunten daar zijn er, gelukkig, méér! die ons een hoopvol perspectief openen. Het eerste is de wijze, waarop de ver andering in de tot nu toe door Nederland gevolgde munt-politiek is tot stand ge bracht en geleid. „Heel het land is het er over eens, dat die operatie is geschied op een wijze, waarvoor den chirurg enkel lof toekomt" constateert de "„Volkskrant" zéér te recht. De regeering, gedwongen om haar munt-politiek te wijzigen, heeft daarbij al het mogelijke gedaan en tot op heden met bevredigend succes om een débacle te voorkomen. Het tweede lichtpunt wij wezen het gisteren ook reeds aan is, dat het kabi net, hetwelk met zijn tot nu toe gevolgde politiek terecht of ten onrechte, maar in ieder geval feitelijk het vertrouwen van een groot deel van de volksvertegen woordiging niet meer bezat, dit vertrou wen blijkt te hebben terug gekregen. En er is geen reden, om ons over te geven aan de pessimistische verwachting, dat deze nieuw-geschapen toestand slechts van kor ten duur zal zijn. Wij 'willen, en wij moe ten ook, in dezen tijd vooral, optimistisch gestemd zijn. Wij hopen er dus 't beste van! Alle partijen in de Tweede Kamer, be halve de uitgesproken revolutionairen en de R.K. Volkspartij, hebben eergisteren door een motie van de Communisten af te stemmen, een daad van eensgezind ver trouwen in de Regeering 'willen stellen. Na de uiterst moeilijke laatste dagen, die de Regeering heeft moeten doorworstelen, en de uiterst voorzichtig gevoerde politiek dier laatste dagen, doet dit optreden van de volksvertegenwoordiging ons allen welda dig aan. Nu de toekomst in! Het bezwaar, dat wij altijd tegen deva luatie hadden n.l. dat de gevolgen er van voor een groot deel in het duister lig gen en dat die gevolgen juist voor de minst- draagkrachtigen het noodlottigst kunnen zijn dit bezwaar staat nu vóór ons in de practijk. Vast staat, dat wij nog lang niet kunnen overzien, hoe 't loopen zal, en vast staat ook al, dat de minst-draagkrachtigen doordat de kosten van levensonderhoud laat 't dan misschien niet veel zijn, doch in ieder geval eenigermate stijgen, door de devaluatie het pijnlijkst getroffen zul len worden, althans voor den eersten tijd. En dat terwijl anderen, die nog wel een veer zouden kunnen laten, als 't moest, er financieel beter van worden. Maar 't kon niet anders. En, als ten gevolge ven een devaluatie de oeconomi- sche toestand over het geheel beter wordt, dan profiteeren daarvan allen, direct of indirect. Laten wij dat hopen! Laten wij naar die verbetering streven met vereen de krachten in krachtige eensgezindheid! De wereld in vogelvlucht De Fransche devaluatie heeft, thans ein delijk haar beslag gekregen, nu Kamer en Senaat het eens zijn geworden over de monetaire wet en deze hebben aanvaard. Het geschil ging om de gevolgen der de valuatie van den Franschen franc voor het binnenland. De regeering wilde de nadee- lige gevolgen voor groote groepen en per sonen Qpheffen, en de Kamer ging daar mee accoord. Doch de Senaat zag in, dat de regeering daarmede zóó royaal zou zijn, gedreven als zij werd door het Volksfront, dat de voordeelen van de devaluatie daar mede geheel te loor zouden gaan, terwijl de nadeelen zouden neerkomen op de niet beschermde groepen. In dit conflict heeft men een compromis gevonden. De Fran sche regeering krijgt nu wel het recht om maatregelen ten gunste van loonen en sa larissen te nemen, doch uitsluitend na een conform advies van den Nationalen Economischen Raad. De volmachten van het gouvernement worden hiermede uit geschakeld en de werknemers krijgen een zekeren waarborg voor de toekomst. Het beeld, dat het Fransches parlement te zien heeft gegeven, is wel een geheel andere dan het beeld in de Nederlandsche Staten Generaal. De toestand bij ons te lande verschilt dan ook wel hemelsbreed met dien in Frankrijk. Hier hebben wij als het ware een eenheidsfront gekregen ach ter de regeering, van wie wij een krach tige houding verwachten; daar staat het Volksfront achter de regeering, van wie men een slappe houding veronderstelt. Hoe het gesteld is met de reactie van het Fransche volk op de devaluatie weten wij nog niet. Hier te lande is van overijling en i onrust geen sprake; de prijzen zetten zich in overeenstemming met de nieuwe situa tie. Volgens de eerste wisselkoersen van vanmorgen bleeft de gulden schommelen op 20 pet. boven zijn vroegere pariteit. De toestand in Spanje, dien wij dank zij de monetaire deining in binnen- en bui tenland wat uit het oog verloren hadden, is sinds weinig veranderd. Het voornaam ste is thans de bedreiging van Madrid. De troepen van generaal Franco concentreeren zich rondom de hoofdstad en sluiten haar langzaam in. Aan beide zijden bereidt men zich voor op een hardnekkigen strijd. Intusschen vergadert de Volkenbond,, maar de besprekingen te Genève zijn tot j nog toe zóó onbelangrijk, dat wij onze lezers er niet mee willen vermoeien. Tenslotte nog iets over de Johannesburg- race, die een groote mislukking is gewor den. Het doel van deze luchtrace was, Zuid-Afrika, dat naar Engelsch oordeel te veel vliegtuigen uit het buitenland, met name uit Duitschland betrok, eens te la ten zien tot welke prestaties de Britsche vliegtuigindustrie in staat is. Daarom mochten er geen buitenlandsche deelne mers zijn: de luchtrace zou „all-British" worden. Eén vergelijking met de Melbourne-race, waaraan ook andere landen mochten mee doen, gaat dus niet op. Het doel is even wel allerminst bereikt, want alleen Scott, die ook de Melbourne-race won, is te Jo hannesburg aangekomen. Dat is een de monstratie geweest, die verkeerd heeft uit gepakt! (ALGEMEENE LEIBSCHE MISSIEACTIE) 18-25 PCTOBER Koopt het inteessante geïllustreerde programma-boel t 0.25; koopt loten, prijs per lot t 0.25. Iedere Katholbk werkt naar zijn krachten mede aan het welslagen van de ALMA mQ Dr. C. W. LUNSINGH SCHEURLEER benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. WAT MOET UW ZOON BEGINNEN? „The Houghton Line" is een smeerolie- tijdschrift, met welke betiteling geenszins is bedoeld, dat de inhoud ervan smerig of de redactie ervan in de olie zou zijn. „The Houghton Line" is een van de vele Ameri- kaansche reclame-,.magazines", zooals wij die ook in ons land kennen, waarin goede raad gegeven wordt in hoofdzaak over de toepassing en het juiste gebruik van ma chine-olie, en, als bijzaak, over meer luch tige onderwerpen, zooals de vermijding van wereldoorlogen, de juiste beleving van het huwelijk en de vermoedelijke stij ging der effecten-koersen. In de laatste aflevering van „The Hough ton Line" wordt de opvoeding van jonge 'jongens besproken. Deze bespreking is ty peerend Amerikaansch, wat ons van de redactie van „The Houghton Line" niet verwonderde! Amerikanen vinden het schoonste en edelste op aarde een man, die, arm en sjofel, begon met het verkoopen van kranten, en zijn leven eindigde schat rijk en multi-millionair door het opkoo- pen van kranten. De waarde van school-diploma's slaat de schrijver van het smeerolie-blad niet hoog aan. Ook onzerzijds is tegen de di- ploma-overschatting gewaarschuwd. „Waar het voor den jongen man in de eerste plaats op aan komt, is een optimistische kijk op de velerlei mo gelijkheden, die het leven biedt. Het is de plicht van iederen vader schrijft het Amerikaansche tijdschrift zijn zoon ervan te overtuigen, dat de om standigheden niet zoo zwart zijn, als zij zich voordoen. De omstandigheden zijn zeker niet slechter, dan in den „goeden ouden tijd". De tegenwoordige generatie van baan tjes-snorrende jongelui is pessimistisch en cynisch. Maar dit is misschien hun fout niet, merkt het amateur-paedagogische monteurs-orgaan op. Een half dozijn jaren heeft de jongeman niets anders gehoord van zijn ouders dan verzuchtingen en ver vloekingen: „De eerste plicht van het vader schap dezer dagen is deze zwaarmoe dige onzin uit de hoofden van de jon gere generatie te slaan". „Nog een andere taak heeft de va der ten opzichte van zijn zoon. De ge- heele wereld heeft met den jongen ge speeld als met een zuigeling. Hij is door humbug en bioscopen gaan ge- looven, dat het leven een grabbelton is, waarin de gulzigste handen de grootste prijzen graaien". Niet alzoo is 't leven, vermaant „The Hough ton Line", welke, na kort te voren opge wekt te hebben tot optimisme, thans geheel anders uit de slof schiet: „Like hell it is".... En de schrijver vervolgt met de volgende behartenswaardige beschouwing: „Het leven is één lange arbeid; ge riefelijkheid en vrede zijn het gevolg van zweetenden arbeid. De succes-volle mannen van thans begonnen met baantjes aan te nemen, waarvan zij niet hielden, en deze verla tende, voor betere. Een of ander baan tje, was de eerste sport op de hooge ladder. De beste genezing voor datgene, wat een jongen tegenwoordig scheelt, is een flinke hoeveelheid gezond verstand en inzicht van zijn eigen onbeduidend heid in het wereldverloop Zij hebben niet veel te verkoopen en zij zijn niet waard, wat zij verlangen, dat er voor betaald zal worden. Datgene, wat met een jongen gedaan moet worden is zijn geestkracht ver sterken en opfrisschen, zijn optimisme aanmoedigen, en hem vertellen, ieder baantje, dat hy kan krijgen, te ne men en er van te houden. De jongen, die zich heenbreekt door de ontmoediging van de wereld, welke hem niet noodig heeft, is de jongen, die uitziet naar een baantje, niet naar een carrière. Het kan zijn, dat de car rière later komt. En indien niet, dan is daar altijd nog het baantje". De goede raadgevingen van het Ameri kaansche blad zijn hiermede in de kern weergegeven. En de kern is samengeperst deze: laat de jongen iets uitvoeren, het komt er niet op aan wat. Het is ons b.v. onbegrijpelijk, dat ontwikkeling-commissies I voor jeugdige werkloozen zoo uiterst slecht bezocht worden. De vaders moesten hun jongens een hart onder de riem steken hen uit hun vergeeflijke zwakmoedigheid I opheffen en hen tot deelname aan derge lijke commissie dringen. „The Hougton Line" is maar een smeer olie-tijdschrift, doch d.e raad, die het dezen keer heeft gegeven, kunnen de vaders in hun oor knoopen. Verlaging zuivelsteun In aansluiting aan de gedane mededeelin gen, dat de uitkeering over de tot zuivel- en melkproducten verwerkte melk zal wor den verlaagd, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze uitkeering met ingang van Zondag 4 October a.s. wordt verlaagd op basis van 2.24 cent tot 2 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. De thans vastgestelde nieuwe uitkeering stemt overeen met een toeslag van 52.5 cent per K.G. boter en 62.5 cent per K.G. melkvet, aanwezig in zuivel- en melkpro ducten. Bij verwerking van melk tot boter, zoo danig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pet. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.6 X 0.523 1.89 per 100 K.G. melk bedragen. BINNENLAND PRINSELIJK HUWELIJKSFEEST. Boskoop zal het Paleis versieren. H. M. de Koningin heeft goedgevonden dat de burgerij van Boskoop op zich zal nemen de versiering van dat .gedeelte van het Pa leis, waar de huiselijke viering van het hu welijk van Prinses Juliana met Prins Bern- hard zal geschieden, In verband hiermede zal te Boskoop een commissie worden gevormd. WIJZIGING VERKEERSRECHT GEREED. Toelichting via radio door Minister van Waterstaat. Naar wij vernemen, is de tekst der be palingen tot wijziging van het Motor- en Rijwielreglement thans gereed gekomen. Op a.s. Maandag 5 October zullen de ar tikelen in het „Staatsblad" gepubliceerd worden. Voorts vernemen wij, dat de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, a.s. Maandagavond van 7.30 tot on geveer 8 uur voor den A.V.R.O.-microfoon een toelichting bij deze wijzigingen zal ver strekken. HET WETSONTWERP TOT REGELING VAN DE ZIEKENVERZORGING. Het hoofdbestuur van de Roomsch-Ka- tholieke Artsenvereeniging heeft aan de leden van de Staten-Generaal een adres ge zonden, dat een aantal condities bevat, waarin het zijn waardeering uitspreekt voor het nader gewijzigde wetsontwerp betref fende de regeling van de ziekenverzorging, hetwelk het voornamelijk van 4€ ethisch- sociale zijde heeft geschouwd. Het hoofdbestuur laat tevens uitkomen dat het onjuist is te betoogen, dat dit wets ontwerp voor vele ziekenfondsen, door in voering van vrije artsenkeuze, meerdere kosten mee zal brengen en dat het voor- loopig buiten werking stellen van art. 50 der Ziektewet in het belang van vele arbeiders, een daad van wijs beleid moet worden ge acht. De R. K. Artsen-Ver eeniging kan zich met d'it ontwerp accoord verklaren, voorname lijk omdat zij van oordeel is dat daardoor eindelijk een toestand van vrede ook op ziekenfondsgebied zal intreden, hetgeen zonder wettelijke regeling niet mogelijk is. Zij is overtuigd dat elk langer uitstel van de invoering van deze wet in het nadeel zal zijn van de ziekenverzorging in het alge meen, en verzoekt met aandrang te willen medewerken dat deze wet, die op een com promis berust, in haar huldigen vorm zal worden aangenomen. DE PROEFBORINGEN VOOR EEN IJ-TUNNEL TE AMSTERDAM. Tot op 40 Meter nog geen zand aangetroffen. Sedert een week ligt in het IJ te Am sterdam ruim 100 meter ten westen van den Valkenwegsteiger, een boot van het bu reau de Waal Malefijt, aan boord waarvan proefboringen worden verricht in den bo dem van het IJ, ten einde de gesteldheid te leeren kennen van deze bodem in ver band met de plannen tot het bouwen van een tunnel onder het IJ als verbinding van het centrum der hoofdstad met Amsterdam Noord. Het boren geschiedt met handkracht met behulp van holle koperen buizen, die steeds verder den grond ingedreven worden en die het mogelijk maken van afstand tot af stand grondmonsters naar boven te halen. Naar wij vernemen heeft men met deze bo ringen thans reeds een diepte bereikt van Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. NIET VERSCHIJNEN. Morgen (Zaterdag), feestdag van Leidens Ontzet, zal „De Leidsche Courant" NIET verschijnen- DE DIRECTIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Compromis tusschen Kamer en Senaat in Frankrijk over het monetaire wetsont werp. (2de blad). Voorloopige vlootovereenkomst tusschen Engeland en Rusland. (2de blad). Nieuwe onderhandelingen in Palestina. (2de blad). Nog een vliegtuig op de route Ports mouthJohannesburg verongelukt. (Lucht •vaart, 2de blad). Ned.-Indische sportvlieger in Australië vermist. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Schrijven van de Regeering aan de bur gemeesters inzake hun optreden wat be treft prijsstijgingen. (1ste blad). Een verlaging van den zuivelsteun. (1ste blad). De prijszetting van diverse artikelen in verband met den nieuwen monetairen toestand. (2de blad). Gisteravond is op den onbewaakten overweg te Berkum een vrachtauto met gascylinders door een trein gegrepen. De chauffeur werd gedood, stoker en machi nist liepen brandwonden op. Auto en lo comotief geraakten in brand. (4de blad). Bij een huiselijken twist te Didam heeft een zoon zijn vader met een mes gestoken. (4de bl*d). Ernstig verkeersongeluk te Hattemcr- broek. (4de blad). OMGEVING. Doodelijke ongelukken te Sassenheim en te Wassenaar. (2de blad). 40 meter, waarbij men nog altijd niet op zand is gestuit, doch nog steeds klei naar boven haalt. De boringen zullen nog de ge- heele week worden voortgezet en vermoe delijk worden beëindigd wanneer het vast staat, dat men op een zoodanige diepte, die reeds niet meer geschikt is voor den bouw van een tunnel, nog steeds geen zand heeft bereikt. De extra-uitkeering te Amsterdam. Nu de regeering aan het gemeentebestuur heeft doen weten, dat de extra-uitkeering van 2.50, welke ten laste van het rijk is verstrekt aan alle ondersteunde werkloo zen, voor de armlastigen niet voor rekening van het rijk kan worden genomen, hebben B. en W. van Amsterdam besloten zij zyn er niet erg vlug mee geweest! de volgende week aan de van gemeentewege ondersteunde armlastigen een gift ten laste van de gemeentekas uit te keeren. De uitkeering aan gezinnen zal bedragen bij een ondersteuning van: 4 en minder i ƒ1; boven 4 t/m 7 1.50; boven 7 t/m 10 2; boven 10 2.50; terwijl de uitkee ring aan alleenstaanden maximaal 1.50 zal zijn. Nog één schip te Amsterdam opgelegd. I Het aantal opgelegde schepen te Amster dam, dat den laatsten tijd gestadig is af genomen, is thans reeds tot één verminderd. Dit laatste schip is het Nederlandsche s.s. „Enggano", metende 5406 bruto register ton en toebehoorende aan de Stoomvaartmaat- schappij „Nederland" te Amste^--^.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1