ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Sneltrein op vrachtauto met gascylinders ingereden - Bestuurder gedood, machinist en stoker ernstig gewond. 3 October tot 2 uur n.m. normaal tarief; daarna 50 cent per wagen voor stadsritten inclusief vóór rijden. ELTAX 666 6186 ATHLETIEK RECORD ERKEND. De tijd van 59,2 sec. gevestigd in de relay 200, 100, 80, 60 meter voor dames op 12 Juli 1.1. te Haarlem, door de A.D.A.- ploeg, is als Nederlandsch record erkend. KREIGSMAN NAAR NEDERLAND? In principe daartoe bereid. Naar de „Tel." verneemt, worden er op het oogenblik pogingen in het werk gesteld om den beroemde Zweedsohe athletiek- coach Kreigsman naar Nederland te doen komen. De onderhandelingen tusschen de K.N.A.U. en Kreigsman, die de Nederland- sche athleten in de periode voor de Olympi sche Spelen van Amsterdam reeds tot groo- ten steun is geweest, zijn in een vrij ver gevorderd stadium. De Zweed heeft zich in principe bereid verklaard naar Nederland te komen voor een periode van vijf jaren. Alles zal thans er van afhangen, of men tot een financieele regeling zal kunnen ge raken, die naar het genoegen is èn van Kreigsman èn van de K.N.A.U. Mocht dit zoo zijn, dan kan men cle Ne- derlandsche athleten gelukwenschen. Zij zouden een der beste coaches ter wereld als leider krijgen. WIELRENNEN 1STE ROTTERDAMSCHE ZES- DAAGSCHE VAN 6—12 NOVEMBER. Zoo langzamerhand begint men aan het Rotterdamsche stadsleven te merken, dat over eenige weken de lste Rotterdamsche Zesdaagsche begint. Binnen afzienbaren tijd worden wieler baan en tribunes van Amsterdam,, waar zij vier jaren goede diensten hebben bewe zen, naar Rotterdam getransporteerd. Aan dit transport zijn natuurlijk -groote kosten verbonden, maar de directie heeft beslo ten deze uitgaven te doen, daar algemeen bekend is, dat rijvlakte en bochtenconstruc tie deze baan tot de snelste van Europa ge maakt hebben. Bij een nieuwe baan loopt men altijd het risico, dat zij niet aan de hoogste eischen voldoet, iets wat bij de Amsterdamsche baan verzekerd is. Bij den bouw van de baan komen natuur lijk nog andere diverse bouwwerken en in stallaties, alles bij elkaar genomen heeft een leek geen idee van den omvang der werkzaamheden. Zoo wordt er bijv. een complete verwar mingsinstallatie aangebracht voor de hal en alle aangrenzende gebouwen, zoodat de toeschouwers geen last van koude of tocht zullen- hebben. Eveneens komt er een goed werkende ventilatie, de geheele lichtinstal latie wordt doelmatig omgebouw, kortom, Rotterdam zal zijn Nenijto-Hal niet meer herkennen. Van bijzonder gewicht is het feit, dat in tegenstelling met Amsterdam vanuit iede re plaats de renners zeer goed gevolgd zul len kunnen worden, daar het contructie- werk het uitzicht niet in het minst belem merd! Van groote beteekenis is ook, dat de or ganisatoren blijkbaar een goeden kijk op de tijdsomstandigheden hebben, -want de- prijzen der entrée-kaarten zijn pl.m. 30 pet. lager dan de vroegere prijzen in Am sterdam. De toegangsprijs zal varieeren van ƒ1.50—ƒ4.— Met betrekking tot de wielrijders zijn nog geen beslissingen gevallen, omdat de directie eerst de resultaten van het nu be ginnende winterseizoen wil afwachten, daar Rotterdam vanzelfsprekend een zeer bij zonder veld van internationale grootheid aan den start wil zien. „SWIFT." Zondag a.s. zal er een 60 km. peletonrit gereden worden voor A. en B.-klasse. C.- klasse 30 km. Samenkomst 9 uur. Start 9.30 uur precies. C. Verburg en T. Maat ryden Zaterdag 3 October a.s. in de ronde van Edam, tus schen een sterk bezet veld. C. Vink start 3 October in Brabant. Het bestuur vernacht hedenavond de renners om 7.45 uur op de Kaasmarkt met hun fietsen. Niemand verzuime te komen. MOTORRIJDEN HULDIGING ZESDAGENRIJDERS. De prachtige prestaties van de Neder- landsche ploeg in den internationalen mo torwedstrijd, die van 1722 September in Zuid-Duitschland is gehouden, hebben de K.N.M.V.-sportcommissie doen besluiten de rijders ten aanschouwe van zooveel mo gelijk Nederlandsche motorrijders te hul digen. De wedstrijden om de K.N.M.V.-baan- kampioenschappen geven hiervoor een ongezochte gelegenheid, zoodat Zondag 4 October a,s. te Alkmaar deze voorgeno men huldiging zal plaats hebben. Tevens zal dan de grasbaanrenner Jaap Houtop gehuldigd worden, die Zondag 20 September j.l. te Praag den voornaamsten wedstrijd van den dag, de 600 c.c.-klasse, wist te winnen uit een zeer sterk bezet veld en daarmede krachtig heeft bijge dragen tot het hooghouden van den naam der Nederlandsche motorsport in het bui tenland. GEMENGDE BERICHTEN Noodlottige huiselijke twist. Zoon steekt vader met een broodmes. Bij de familie D., wonende te Didam is gistermiddag een hevige twist ontstaan tusschen vader en zoon, toen de eerste den laatsten over diens gedrag onderhield. De zoon werd toe zoo kwaad, dat hij een broodmes nam en daarmede zijn vader een steek in den rug toebracht. Een schoonzoon van den getroffene heeft getracht dezen op de fiets naar het zieken huis te vervoeren, doch onderweg was de man door bloedverlies zoodanig uitgeput, dat men hem in het tolhuis binnenbracht, waar men in allerijl dr. Bunselman waar schuwde, die den gewonde voorloopig verbond. Later is hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar operatief werd ingegrepen. De zoon is gearresteerd en zal voor den rechtercommissaris te Arnhem voorgeleid worden. MOTOR TEGEN AUTO GEBOTST Een doode en een gewonde Op den oprit van de Rijnbrug (Zuid zijde) te Arnnem had Woensdag een ern stig ongeluk plaats. Om ongeveer acht uur reed een motorrijder, de ongeveer 30- jarige A. G. uit Nijmegen, tegen een stil staande drie-assige vrachtauto. Aan de achterzijde Van de auto was juist de bestuurder het achterlicht aan ret repareeren. Hij werd door den motor aangereden en bekwam een hersenschud ding en eenige lichte kwetsuren. De mo torrijder werd ernstig gewond. Hij kreeg zware inwendige kneuzingen. In den loop van den avond is hij in het gemeente-zie kenhuis overleden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK Twee zwaargewonden In de gemeente Oldpnbroek is gister avond omstreeks zeven uur in de buurt schap Hattemerbroek op den Zuiderzee straatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Amersfoort kwam een twee-persoonsauto, bestuurd door een dame, uit Amsterdam, die alleen in den wagen zat. Door het springen van een voorband zwenkte dc auto naar links en reed tegen een motorfiets, die uit de richting Zwolle kwam. Deze reed toen met volle snelheid tegen een boom, terwijl de auto even verder eveneens tegen een boom tot stilstand kwam. De inzittende dame bleef ongedeerd, doch de molorijder en de duo-passagier waren deerlijk gewond. Het waren de heeren Bannink en Wildeboer, beiden uit Zwolle. Artsen uit Ol^enbroek en Hattem heb- en de eerste hulp verleend, waarna beide slachtoffers naar het Sophiaziekenhuis zijn vervoerd. Voor beider leven wordt gevreesd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 79-jarige De Bont uit Wehl, die on langs een val van een ladder deed, is thans in het ziekenhuis te Didam aan de gevol gen overleden. EEN GERAFFINEERDE INBRAAK TE ROTTERDAM Een kist met geld uit een postwagen van de R.T.M. gestolen Gistermiddag is, naar het „Vad." meldt, te Rotterdam een brutale inbraak ge pleegd, waarbij de dieven een kist met geld in handen hebben weten te krijgen, welke kist even tevoren in een postwagen van de R.T.M. was geplaatst. Een bankinstelling te Rotterdam had een geldzending ten vervoer aangeboden, bestemd voor een beetwortelsuikerfabriek op een van de Zuid-Hollandsche eilanden. Het geld was bestemd voor het uitbetalen van loonen en de zending béstond dan ook voor een groot gedeelte uit specie. Bij el kaar was het een zeer aanzienlijk bedrag, dat niet minder dan ruim tachtig kilogram woog. De verzegelde kist, waarin de geldzen ding was geborgen, is geplaatst in een postwagen van de R.T.M., welk rytuig stond op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen aan de Rosestraat te Rotterdam. Nadat de kist in den wagen was getild, heeft men het rijtuig afgeslo ten. Vrij kort daarna is personeel van de tram gekomen, om den postwagen achter een locomotief te koppelen. Op dat oogen blik merkte men, dat de wagen open stond, Het slot was geforceerd en weldra zag men ook dat de wagen leeg was. In het zand naast de rails waren sporen, welke er op duidden, dat men de kist uit den wagen had gekanteld en op den grond had laten vallen, waarna de kist naar den iets ver demp liggenden weg is gesleept. Vermoe delijk is de kist daar op een wagen gela den, waarna de dieven er kalmpjes mee zijn weggereden. Terstond werd de politie met het ge beurde in kennis gesteld en de justitieele dienst van de afdeeling Zuid te Rotterdam heeft dadelijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat gisteravond laat evenwel r.og niet tot een positief resultaat had ge leid. De omstandigheid, dat deze kist werd gestolen uit de vele goederen, welke zich ten allen tyde op het terrein bevinden, duidt er op, dat hier dieven aan den gang zijn geweest, die met de situatie zeer goed op de hoogte waren. VERDUISTERINGEN OP GROOTEN SCHAAL TE SOEST De rijksveldwachter van Monttvoort, te Soest, had sedert eenigen tijd onregelma tigheden opgemerkt bij het vervoer van graan uit magazijn „Labor" te Soest. Hem was gebleken, dat herhaaldelijk meer graan werd geladen en vervoerd, dan door de cliëntèle was besteld. Er is komen vast te staan, dat het sur plus door bet personeel van de betrekken firma werd verkocht aan derden, afkom stig uit Amersfoort en Soest. In verband hiermede zijn eenige arres taties verricht. Vier personen werden aangehouden t.w. J. B., chauffeur te Soest, P. B., maalknecht te Amersfoort, N. J. V., bedrijfsleider van de firma, woonachtig te Soest en P. H., chauffeur te Soest. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is, dat de verdachten reeds se dert een jaar de verduisteringen hebben gepleegd. De omvang van de schade, die de firma hierdoor lijdt, staat nog niet vast. Het onderzoek is nog in vollen gang. Vermoedelijk zullen nog meer arresta ties volgen, daar men aanwijzingen meent te hebben dat er heling in het spel is. De gearresteerden zullen ter beschikking van de Justitie te tUrecht worden gesteld. VIJF JEUGDIGE INBREKERS TE DEN HAAG GEARRESTEERD De politie te Den Haag heeft vijf jonge mannen van 18 tot 24 jaar, gearresteerd, die zich als daders van een 10-tal inbra ken aldaar hebben ontpopt. De gestolen goederen, gouden en zilveren voorwerpen, en een bedrag aan geld, zouden ten huize van den 18-jarigen M. P. bewaard worden. Dit was de politie ter oore gekomen. Zij stelde een onderzoek in, waarbij zij inder daad het gestolene ten huize van P. vond. Deze legde een volledige bekentenis af en gaf de poliie ook aanwijzingen met betrek king tot het verblijf van zijn vrienden, die mede in het complot waren. M. P. en J. F. K. zijn reeds ter beschik king gesteld van de Justitie. De overige leden van het gezelschap zijn op vrije voeten gesteld. Bij het verhoor bleek de jeugdige M. P., die voor de politie geen onbekende was, de gangmaker te zijn. Het optreden van dit veelbelovende quin tet was dikwijls bijzonder brutaal. De twee ter beschikking gestelden gingen al tijd naar binnen en de rest stond op den uitkijk. Eens werd een nachtelijk bezoek gebracht aan een hotel, waar werd door gedrongen tot een kamer, waar een oude dame te bed lag. De buit bestond bij die gelegenheid uit een damestasch, waarin een klein bedrag aan geld was opgebor gen. Toen de gast merkte, dat er iets niet pluis was in haar kamer en om hulp riep, maakte het tweetal zich snel uit de voe ten. De politie heeft door deze arrestatie thans een einde gemaakt aan deze serie var inbraken. EEN NEDERLANDER TE ANTWERPEN IN ARREST Opbrengst van een partij diamanten niet verantwoord Drie diamanthandelaren hebben bij de justitie te Antwerpen een klacht ingediend tegen een Nederlander, een zekeren P., wonende te Scheveningen, aan wien zij voor een bedrag van meer dan 250.000 franken aan diamanten hadden toever trouwd, die P. voor hen zou verkoopen, meldt de „Tel.". P. heeft de diamanten inderdaad ver kocht, doch droeg, ondanks herhaald aan dringen, den verkoopprijs niet aan zijn op drachtgever af. De politie is er in geslaagd P. gisteravond te Antwerpen te arrestee ren. De man is ingesloten en zal ter be schikking van den officier van justitie worden gesteld. GELDEN VERDUISTERD DOOR EEN ONTVANGER? Bij een gehouden controle bij den ge meente-ontvanger te Montfoort, zijn on regelmatigheden ontdekt en er zou een kastekort zijn van ruim drie en dertig hondera gulden. De ontvanger zou ver klaard hebben de gelden ten eigen bate te hebben aangewend voor het afdoen van oude schulden. Hoewel het bedrag is aan gezuiverd, is de ontvanger met ingang van gisteren uit zijn functie ontslagen. STOOMSCIIEEPJE IN MOEILIJKHEDEN? Uit den Helder wordt gemeld: Gister avond omstreeks zeven uur werd door de kustwacht ter hoogte van de Noorderhaaks bij den rooden boei een klein stoomschip ontdekt, dat stil lag. Vermoed werd, dat het schip machine-schade had gekregen. Even later is de sleepboot Utrecht van de firma Wijsmuller ter assistentie uitge varen. POGINGEN OM DE „BALTIC" VLOT TE KRIJGEN MISLUKT De verwachting, die de bergingsmaat schappij Doeksen te Terschelilng had om de motorschoener „Baltic" welke op 7 September' j.l. op de Koffieboomplaat een zandbank tusschen Terschelling en Ameland gestrand was, is niet in ver vulling gegaan. Nadat het schip Woensdagmiddag 24 Gisteravond is op den onbewaakten overweg te Berkum gemeente Zwol lerkerspel een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat groote afmetingen heeft aangenomen. Omstreeks zeven uur is daar name lijk een vrachtauto uit Zwolle die be laden was met cylinders, gevuld met Buta-gas en op weg was naar Dalf- sen, gegrepen door den sneltrein Am sterdamGroningen, welke om 17.08 uur uit de hoofdstad was vertrokken en om zeven uur Zwolle had verlaten. De gevolgen waren ontzettend. Terstond na de botsing vlogen namelijk zoowel de locomotief als de auto in brand. De machinist stond temidden der vlam men, toen hij den trein tot stilstand moest brengen. Dank zij een groote mate van tegen woordigheid van geest, slaagde hij daar evenwel in, dooh toen waren zijn kleeren en die van den stoker reeds in brand ge raakt, zoodat beide mannen in êen langs de spoorlijn loopende sloot moesten sprin gen om hun kleeren te dooven. Door rei zigers zijn zij weer op het droge gebracht. Met brandwonden aan hoofd en handen zijn beide mannen naar het Sophiazieken huis te Zwolle vervoerd. Vrachtautobestuurder gedood. De bestuurder van de vrachtauto, die, terwijl zijn kleeren brandden, uit de ca bine werd geslingerd, was op slag dood. De auto is geheel vernield. Onder de reizigers brak na de bot sing, die zeer hevig was, een paniek uit. Deze werd nog verergerd, door dat door de ontploffende gascylinders ook de voorste wagons van den trein in brand waren geraakt. Dank zij het krachtig optreden van het treinpersoneel en de reizigers, die hun tegenwoordigheid van geest hadden be houden, konden allen echter in veiligheid worden gébracht. Met geweldige knallen ontploften nog geruimen tijd de gascylinders hetgeen tot ver in den omtrek hoorbaar was. Het treinverkeer was in beide richtin gen gestagneerd. De laatste wagons van den trein zijn door een locomotief naar Zwolle terugge bracht, waarheen ook de reizigers zijn ver voerd. Met man en macht werd er gewerkt om het verkeer in één richting over één lijn gaande te kunnen houden. Op den overweg, waar het ongeval ge beurde, zijn reeds verscheidene ongeluk ken gebeurd, o.a. het vorige jaar toen er een auto met 18 kinderen door êen pas- seerenden trein werd gegrepen en ver splinterd. Persoonlijke ongelukken hadden toen echter niet plaats. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij nog, dat de auto toebehoorde aan de firma Buttinger te Groningen, die een filiaal heeft te Zwolle. Deze firma handelt in sanitaire artikelen en bouwmaterialen. De chauffeur van do auto is toen hij den overweg naderde nog gewaarschuwd door een wachtenden land bouwer uit Dalfsen, doch waarschijnlijk heeft hij deze waarschuwing niet opge merkt. De auto reed namelijk met volle vaart door en vervolgens tegen den met groote snelheid naderenden trein op. Een hevige slag volgde. Het was het explodee- rende gas uit de cylinders. Verschillende ruiten van woningen in den omtrek zyn door den luchtdruk gesprongen. De chauf feur van de auto, de 44-jarige A. de Ko ning uit Nieuwerhoorn (Z.-H.) moet op slag dood zijn geweest. Zijn verkoold lijk is naast de spoorlijn gevonden. De machinist en de stoker van den trein hebben zich zeer moedig gedragen. De eerste wist den trein namelijk niettegen- meter verder in diepzee is gesleept, meen de men, dat de boot bij het volgende getij wel los zou komen. Doordat echter de wind van West naar Oost draaide is deze verwachting geen werkelijkheid geworden. Toch blijft men hopen, dat bij komend hoog water, het schip vlot zal. komen en binnengaats zal kunnen worden gesleept. HET MOEILIJKE PROBLEEM „Vlucht" in rijksdaalders en dubbeltjes Dat niet iedere Nederlander alle tech nische knepen van de devaluatie beheerscht is geen schande. Het munt-probleem is nogal ingewikkeld, aldus het „Volk". Maar het wordt toch langzamerhand wel tijd, dat het publiek de allereenvoudigste beginselen van het vraagstuk onder de knie krijgt. Zoover zijn we intusschen nog niet! staande het feit, dat de locomotief een vuurzee was, binnen vijftig meter tot stil stand te brengen. Beiden zijn daarop, zoo als gezegd in een sloot gesprongen, waar uit zij even later door reizigers zijn gered. Bij een nabij wonenden landbouwer zijn de mannen van droge kleeren voorzien, terwijl hun daar onmiddellijk de eerste medische hulp is verleend. Onder de passagiers brak onmiddellijk na de botsing een paniek uit, doordat de trein door een vuurzee reed, doch tot ern stige incidenten kwam het, door het koel bloedig optreden van degenen, die hun kalmte wisten te bewaren, niet. Door een'locomotief van een hulptrein, die terstond uit Zwolle naar de plaats van het ongeluk was gedirigeerd, zijn de ach terste wagons van den trein met de rei zigers naar Zwolle gebracht. Hoewel het ongeluk wat de daarbij be trokken personen betreft, betrekkelijk gunstig is afgeloopen, is het wat aard en omvang aangaat, toch wel een der ern stigste geweest, die de laatste jaren bij Zwolle zijn voorgekomen. De locomotief van den trein is ernstig, vernield, terwijl de goederenwagen en een personenrijtuig zijn uitgebrand. Al deze treindeelen zijn uit de rails geloopen, waardoor ook het nevenspoor is versperd. De overige wagons zijn in allerijl van het brandende gedeelte afgekoppeld. Eenige treeplanken hadden reeds vlam gevat, maar men slaagde erin het vuur te doo ven. De brandweer van Zwollerkerspel was spoedig met de motorspuit ter plaatse en heeft het vuur in de laatste "resten der vernielde wagons gedoofd. Om half elf was het treinverkeer in beide richtingen nog gestremd. Het opruimingswerk stond onder leiding Ivan den stationschef te Zwolle, den heer P. Dekker. In verband met het ongeluk zijn de met den laatsten avondsneltrein uit Groningen komende reizigers vanaf Amersfoort per extra-trein naar Amsterdam vervoerd. Volgens de normale dienstregeling wordt te Amersfoort overgestapt in den van En schede komenden trein, doch aangezien de vertraging te Zwolle te groot was, kon er van de gewone aansluiting geen sprake Zijn. Onderhoud met d^n post- conducteur. Hedennacht hebben wij, nadat de trein, die de botsing had meegemaakt, om 1.05 uur het station Groningen was binnengere den, een onderhoud gehad met den post- conducteur. De man, die nog sterk onder den indruk was van hetgeen hij had meegemaakt, ver telde: „Als gewoonlijk was ik bezig met het sorteeren der poststukken toen ik, het liep ongeveer tegen kwart over zeven, een hevige schok voelde. Ik greep mij vast aan de postzakken en zag, dat vlammen sloe gen langs en tegen de ruiten, gevolgd door het geluid van hevige explosie. Toen ik in allerlijl de deur opende, teneinde uit den wagen te springen, vlogen groote stukken hout en ijzer mij rakelings voorby. Geen wonder dat ik dacht: „Jongens daar gaan we". De trein stopte vrijwel onmiddellijk en door den 6chok viel ik en kwam aan den kant van den weg te liggen. Ik had mij niet bezeerd en keek om mij heen om te zien wat er gebeurd was. Onder de post zaken zag ik een groot brandend voor werp liggen. Met nog iemand snelde ik er naar toe en zoo goed en kwaad als het ging kregen wij het brandende vorwerp onder den postwagen vandaan en brachten het naar den kant van den weg. toen er op eens geroepen werd: „Pas op. dat ding ont ploft". Wij hadden het juist losgelaten, tóen de groote cylinder, die naar later bleek met Buta-gas gevuld was, onder een he vige knal uit elkaar vloog. Ik heb nog den machinist en den stoker gezien, die met brandwonden overdekt waren. De stuk ken vel hingen aan hun handen en armen. Beide mannen leden veel pijn. Uit den aard der zaak heerschte er een groote verwar ring. welke nog verergerd werd door de steeds weer voorkomende ontploffingen. Overal lagen en stonden de reizigers. Na een ingesteld onderzoek bleek wonder boven wonder niemand hunner gewond te zijn. De auto met de Buta-gas cylinders kwam uit Schiedam. Hij vervoerde ongeveer een vijftigtal van deze cylinders. De wagen is geheel in vlammen opgegaan. De chauffeur is op slag gedood. Toen ik de vlammen I langs de ramen van mijn wagon zag lek ken kon ik niet denken er zoo goed te zul len afkomen." Zoo vertelde een betrouwbaar man ons de volgende ervaring: Een huismoeder zegt tegen haar vol wassen dochter, dat - zij zooiets gehoord had, dat de gulden in waarde was ver minderd. „Dat is zoo', antwoordde de dochter. „Wat een geluk", zucht de moeder. „Ik heb juist nog twee rijksdaalders in m'n knipje. Daar zal ik dus geen last van heb ben. Een handelsreiziger vertelde gisteroch tend in den trein, dat zijn vrouw al haar guldens had omgewisseld in dubbeltjes en kwartjes. Hij was er niet ingeslaagd om haar het doellooze van deze „monetaire" maatregelen aan te toonen. „Zeker is ze ker", vond ze. Het wachten is nu op iemand, die denkt, dat minister Oud van alle guldens de randjes gaat afknippen en dat d a t nu eigenlijk devaluatie is

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15