VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERSBOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. VAN ES. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN onderdagavond, 8 October a.s, des ten 8 uur eerste ledenvergadering dit seizoen in den foyer van „De cht". en woordje ter aanbeveling bij onze te ledenvergadering. De maanden van en rust zijn weer voorbij, ook onzen Vrouwenbond. Met nieuwen gaan wij weer aan den arbeid, onze enkomsten zullen weer een aanvang ien. Zal ons werk dezen winter slagen? et veel zorg heeft het bestuur het pro- in elkaar gezet. Rekening moest daarbij houden met alle gevoelens, in den vrouwenbond tot uiting ko- Dit lijkt op het eerste gezicht een gemakkelijke taak, maar inderdaad dit niet mede. Ook in het bestuur zijn stroomingen. Maar ten slotte de bestuursleden het dan toch eens orden en mogelijk ook wel „zeer eens", m we hopen, dat ook de leden het zeer i zijn met de samenstelling van dit ;ram en dat ze van hun medeleven met wel en wee van den bond door hun nwoordigheid ook allen blijk zullen In het vorige seizoen gaf die op- st een enkele maal wel eens reden tot ars telling. Teleurstelling voor het be- r, omdat het zijn werken met zoo wei succes bekroond zag; teleurstelling omdat het wist, dat zoovele leden gemist hadden, dat toch zoo goed en nuttig voor hen had kunnen zijn. Wij ;n, dat dit in het nieuwe seizoen an- zijn moge, dat de vele moeiten en ook- rele kosten niet voor niets of slechts weinig besteed zijn. doen dan ook een beroep op de le- om in dezen hun leven eens te verbe- a. Gij hebt het program voor het ge- seizoen achter op uw lidmaatschaps- t; bovendien kunt ge het vinden in rubriek en ook meestal in de agenda de Leidsche Courant. Op verschillen- /ijzen kunt gij dus van de data kennis en en gij hebt dus volop de gelegen- om daarmede rekening te houden en daarvoor ook vrij te houden. derhalve, dat de zaal op al onze den, welke toch zeer leerrijk zijn, ld is. ize eerste ledenvergadering behoeven bijzonder aan te bevelen. De aan- ling is reeds van het programma uit- an. De Witte Zusters van de missiona- n van Kardinaal Lavigerie uit Afri- velke haar moederhuis te Boxtel heb- zullen u van haar werken onder de van Afrika vertellen. Op Donder- vond, 8 October a.s. zullen zij u bij lezing door lichtbeelden het leven laten zien en zullen zij u over de opgedane ondervndingen het een en r mededeelen. Die mededeelingen zul- zonder belangrijk en zeer interes- zijn, waar zij zullen komen uit den van Zuster Emanuel zelve, welke gedurende 40 jaar heeft gewerkt. In tijd kan men toch wel eenige onder- hebben opgedaan. Aanbeveling ditmaal zal dus wel overbodig zijn, rekenen op een volle zaal! En ook! WINTERPROGRAMMA 1936—'37 September. Donderdag, 's Avonds te uur openingslof met toespraak door geestel. adv. Prof. A. Cleophas, in de 1 van het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Donderdag, 's Avonds 8 uur: in den foyer van den Lezing met lichtbeelden over het in Afrika, door de eerw. Witte :rs van kardinaal Lavigerie uit Box- November. Donderdag, 's Avonds 8 ledenvergadering in den foyer van waarna causerie, snelteekenen over de Hollanders in Neder- ch-Indië door den heer v. Rooyen uit n. Januari 1937. Donderdag, 's Avonds 8 in de kleine Stadsge- Voorlezing van de jaarverslagen ifdeeling en onderafdeelingen, afge- ld met zang van het Graalkoor on- eiding van den heer Mizée. Feestavond, welke nader in de ek van de Leidsche Courant bekend gemaakt. April. Donderdag, 's Avonds 8 uur ngsavond in de kleine Stadsgehoor- Voordrachten door mevr. Rie Baten- De Varkenshoeder; De Nachtegaal; op de erwt, van Andersen e.a. „SANCTA VERONICA" gauw als de eerste herfstverschijn- in de natuur zijn waar te nemen, er ook een stukje van de St. in deze rubriek, om bijstand en in 't allernoodzakelijkste te vragen, hebben n.l. al direct een dringende om jongensjasjes, leeftijden van 5 jaar, en kunnen de menschen hier aan niet helpen, omdat onze kas nieuwe koopen niet toelaat en dit artikel ook nog niet op onze zittingen of door onze thuis werksters gemaakt werd. Wie kan ons misschien hiermede van dienst zijn? Wellicht hangt hier of daar een jasje, waar uw jongen is uitgegroeid of hebt u een lap stof, waar u niets mede doet, en waar wij zooveel moeders geluk kig mee zouden kunnen maken, want de winter staat voor de deur met guur, nat en koud weer en moeten vele Jongens nog een jas of cape hebben om naar school te gaan. Ook naar het artikel „schoenen" is al tijd een dringende vraag en kunt u er ons nooit genoeg sturen, als de -zooien maar heel zijn, in alle maten en soorten. Gaarne laten wij ook een en ander bij u afhalen na ontvangst van een berichtje, aan onderstaande adressen. Helpt ons allen, zooveel gij kunt, opdat wij met uw onmisbaren steun, nog heel veel nood dezen winter kunnen lenigen. Vele handen maken 't werk licht. Goederen en boodschappen worden gaarne in ontvangst genomen bij de mag.meesteressen: Mevr. Jongmans, de Meij v. Streefkerkstraat 17; Mej. Bayer, Hoogewoerd 86; Mevr. Rippe, Breestraat 106 en bij het secretariaat: Mare 23. DE RUBRIEK In 't vervolg zal de rubriek weer gere geld om om 2 weken verschijnen. Het be stuur gelooft hierdoor in den geest van de leden te handelen. INTERPAROCHIEELE ONBEGRIJPELIJK. Dat heel wat menschen een oordeel vel len zonder kennis van zaken! Zelfs zijn er, die zich zelf beschouwen als super-men en daarom alles veroordeelen, wat hen bij an deren niet zint. Vroolijkheid b.v. kan in overdreven mate gedemonstreerd worden. In haar wezen is zij echter, mits ongeveinsd, het resultaat van een goed geordend en zuiver ziele- leven; steunt zij op het gouden licht, dat brandt in zuivere harten en dat aan de blijheid iets geeft van de blijheid der kin deren Gods, welke teert op godsdienstzin en arbeidskennis. Geen clubs voor zang, muziek en tooneel zijn beslist noodig om de vroolijkheid te bevorderen. Zij blijven middelen, die bij misbruik zich zelfs tegen de ware vreugde keeren en ons onvoldaan maken. Wanneer wij echter genoemde clubs accep teeren als factoren van beschaving en dus van cultureele vorming, dan zijn wij dich ter bij hun doel dan ze te zien uitsluitend voor de vroolijkheid. Ja, een zwaar woord: cultuur. Maar ook een waar woord, dat door velen te licht wordt opgevat. De cultureele vorming is van enorm belang, want we moeten wor den van het christendom door- deesemde persoonlijkheden... Vandaar, dat de Gez.-Ver. kunstzin be vordert bij haar leden; want dan pas zullen de jongeren de vruchten waardeeren, die gerijpt zijn in het eigen volk. En alle schatten van cultureele aard, alle resulta ten van christelijke kunst moeten de jon geren weten te waardeeren. Om er met nog meer ijver op voort te bouwen en zoo zich zelf en anderen van nut te zijn. Is dat hetgeen de Gez.-Ver. wil? Ja, de godsdienstige, sociale en cultureele vor ming van haar leden. En dat alles door trokken van blijheid en eendracht, zooals Kolping het heeft gewild. S. M. DE TOP BEREIKT. Vorige week werd in deze rubriek afge drukt het schrijven van Mgr. Bekkers, waarin deze ons liét weten, dat onze stu dent Joh. Villavarayen tot priester is ge wijd. Na janrenlang studie is dan nu de top bereikt en na jarenlang offeren smaakt onze vereeniging de eer, in het verre Ceylon een priester te hebben, die er het zaad van het H. Evangelie zal uitstrooien tusschen zijn eigen volk. Het was de onvergetelijke Gezellenvader Ger. Kemperman, die het Sint Petrus-Lief dewerk in onze vereeniging populariseerde. Van de leden werd en wordt nog steeds ge vraagd te bidden voor de uitbreiding der inheemsche geestelijkheid, terwijl de gelde lijke steun 10 cent per maand bedraagt. Zoo simpel de opzet was, zoo eenvoudig is het gebleven. En circa 12 jaren lang heb ben Gehuwden en Gezellen telken jare 250.afgedragen voor „onzen eigen stu dent". En nu is hij priester, nu staat hij aan het altaar en offert, nu deelt hij de Sacramen ten uit, nu gaat hij als een andere Christus weldoende rond en redt wat verloren dreigt to gaan. Hulde en dank aan allen, die dat resul taat hebben bewerkt. Aan de trouwe leden, oudere en jongere, die zoo menigmaal hun „duppie" geofferd hebben. Aan de zela- teurs, van wie er twee vanaf de oprichting hun werk met ijver hebben gedaan. Gezellen, in een ver missieland werkt een priester. Bidt voor hem en voor het volk. voor zijn eigen volk, dat hij redden moet. Gezellen, blijft trouwe leden van het S. P. L. en als straks een nieuwe student ons wordt toegewezen, dan weer eensgezind bidden en offeren. Senior. ASPIRANTEN-CURSUS. Vrijdagavond te 8.30 uur de laatste aspi ranten-cursus uitsluitend voor hen, die a.s. Zondag geïnstalleerd worden. BEPALINGEN VOOR HET FEEST. Zondag 11 Oct. te 8 uur de H. Mis met algemeene H. Communie, waarna te 9.15 uur gemeenschappelijk ontbijt. Dien avond, alsmede Maandagavond d.a. v. de uitvoeringen in de Stadsgehoorzaal. De leden ontvangen 3 kaarten, de aspiran ten 2 kaarten; bij de leden boven de 21 jaar worden ze thuis bezorgd, de andere le den moeten hun kaarten Zondagavond ko men halen tusschen 3.30 en 9.30 uur. Kaarten ruilen kan onderling plaats vin den en zeker niet aan het Gezellenhuis of aan de Pastorie. Kaartverkoop aan de volgende adressen: Gasstr. 68, Genestetstr. 37, Kapteynstr. 10, Hooge Rijndijk 106, P. K. Koorsteeg 17 en Rapenburg 52. De prijs is 40 cent. PROPAGANDA-AVOND. De uitnoodigingen voor Zondagavond zijn verzonden, en wij hopen, dat zeer ve len van hen, die zijn uitgenoodigd, Zondag avond eens een kijkje komen nemen in ons Gezellenhuis, Rapenburg 52. De uitnoodiging is verzonderi aan hen, die in de loop van dit jaar 17 zijn gewor den of binnen enkeel 'maanden 17 zijn, ook zij, die ouder zijn dan 17 en wel tot den leeftijd van 25 zijn zeer welkom. Dus tot Zondagavond. WERKKAMP TE BAARN. Voor het kamp te Baarn (dat 2 weken duurt) kan men zich heden- en morgen avond melden bij den Senior. Daar het groote kamp te Egmond voorloopig nog niet aanvangt (het kan nog weken duren) rekenen wij op vele deelnemers voor Baarn. Voorwaarde is lidmaatschap van stands- of vakorganisatie. PALADIJNEN EN KOLPINGS-LIJF- WACHT. Zondagavond worden alle Paladijnen en Kolpings-lijfwachters verwacht, ook zij, die zich Dinsdagavond 1.1. hebben opgegeven moeten aanwezig zijn. Zijn er nieuwe le den, die zich wenschen op te geven bij Pa ladijnen en Kolpings-lijfwacht, doet dit dan dezen avond. BIBLIOTHEEK. Van enkele nieuwe boeken zullen we een korte bespreking laten volgen: „Kruisridder der lucht", door Pater Paul Schulte. In dit boek heeft Pater Paul Schulte, de bekende „Vliegende Pater", getracht weer te geven, welke moeilijkheden hij heeft ge had om tot opriohting te komen van de M. I. V. A., en om zijn vliegbrevet te halen; het is een beschrijving van diverse reizen, welke hij gemaakt heeft per vliegtuig, per boot of epr trein, met of zonder filmopname. Hij is hierin uitstekend geslaagd; de wijze waarop dit boek geschreven is geeft hieraan een bijzonder aangenaam cachet. Het is bovendien keurig verzorgd en van vele mooie foto's voorzien. „Per auto door het hart van Afrika" door Frans Demers. Dit is een reisbeschrijving van een auto tocht door het hartje van Afrika. We ma ken hierin kennis met de moeilijkheden en de gevaren, welke aan zoo'n reis verbon den zijn, met de prachtige dieren en de mooie landschappen, welke daar zijn; door de persoonlijke getuigenis van den schrij ver, toegelicht met foto's, een bizonder werk. Het is een keurig en vlot geschreven boek en zal zeker bij onze lezers in den smaak vallen. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 4 October. Achttiende Zondag na Pinksteren. Mis: Da pacem. 2e gebed v. d. H. Franciscus van Assisië, Belijder; 3e v. h. octaaf v. d. H. Bavo (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Allen worden wij geroepen tot het brui loftsmaal des hemels. Maar om daaraan te kunnen deelnemen, moeten wij de oude mensch d.i. de zonde in ons dooden en leven een nieuw leven, gesierd met het bruiloftskleed der heiligmakende genade (Epistel en Evangelie). Prijzen wij God om onze roeping tot de hemel (Alleluja vers) maar bidden wij ook, dat Hij alles, waf ons een beletsel is voor de hemel, van ons wegneme (Graduale en Gebed). Vra gen wij, dat het heilig Misoffer ons heil zaam moge zijn (Stilgebed), ons geve voort te gaan op de weg des Heeren (Com- munio) en onze heilige Communie ons de kracht verleene Gods heilige Wet aan te hangen (Postcommunio). Want dan zullen wij eenmaal behooren tot de „uitverkore nen" en God zal ons Heil zijn, onze Heer in eeuwigheid. (Introitus). N.B. Waar Rozenkransfeest gevierd wordt Mis v. h. feest: Gaudeamus. 17 Oct. Gloria 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag. 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Franciscus. Credo. Pre fatie v. Maria. MAANDAG 5 Oct. Mis van een dag on der het octaaf v. d. H. Bavo: Gaudeamis. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom op 1 Oct.); 2e gebed v. d. Heilige Placidus en Gezellen, Martelaren; 3e Concede (ter eere van Maria). Kleur: Wit. DINSDAG 6 Oct. Mis v. d. H. Bruno, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. Tijdens zijn verblijf te Parijs maakte de heilige Bruno het volgende voorval mee: Bij het bidden der Getijden voor de Over ledenen bij gelegenheid van de dood van een professor richtte de overledene bij de woorden „responde mihi" d.i. „antwoord mij" het hoofd op en riep: „Ik ben aangeklaagd door een rechtvaardig oordeel Gods". Dit herhaalde zioh drie maal. Dit voorval gaf de doorslag aan het besluit van Bruno om in het klooster te gaan. De overweging over de gestrenge oordeelen van Gods rechtvaardigheid brachten hem tot de stichting van de zeer strenge Orde der Karthuizers. Bruno stierf als Abt van zijn Orde den 6en Oc tober 1101. WOENSDAG 7 Oct. Feestdag van O. L. Vrouw v. d. Allerheiligste Rozenkrans. Mis: Gaudeamus. 2e en 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Marcus L Paus en v. d. H.H. Sergius en Gezellen, Martelaren. Prefatie van Maria (invullen: En U op het"feest). Kleur: Wit. „Verheugen wij ons op het feest v. d. Allerh. Rozenkrans, bij het bidden waar van wij herdenken de geheimen van le ven en dood en verrijzenis van Gods Zoon". DONDERDAG 8 Oct. Octaafdag v. d. H. Bavo. Mis: Gaudeamus (als op 1 Oct. in het feesteigen der Heiligen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Birgitata, Weduwe. Kleur; Wit. „St. Bavo's feest is voor ons een reden tot vreugde, want glorievol is hij in de he mel, waar hij voor ons een voortdurende voorspreker zal zijn". VRIJDAG 9 Oct. Mis v. d. H.H. Diony- sius en Gezellen, Martelaren: Sapientiam. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. Geen Credo. Kleur: Rood. Dionysius de Areopagiet, d.i. lid v. h. gerechtshof te Athene, bekeerde zich op de predikatie v. d. H. Apostel Paulus, ge houden op de Areopaag (d.i. de plaats waar het gerechtshof vergaderde). De heilige Paulus doopte hem met vele anderen. Dio nysius werd eerst aan het hoofd der Kerk geplaatst te Athene, later is hij naar Frankrijk gezonden om het Evangelie te verkondigen. Daar is hij met de priester Rusticus en de Diaken Eleutherius na veel kwellingen te Parijs onthoofd. ZATERDAG 10 Oct. Mis v. d. H. Fran ciscus Borgias, Belijder: Os Justi. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den Paus. Geen Credo. Kleur: Wit. Toen de heilige Franciscus Borgias het reeds misvormde gelaat zag van de over leden keizerin Isabella, werd hij zoo ge troffen door de menschelijke verganke lijkheid, dat hij besloot afstand te doen van al zijn bezittingen en, zoodra hij kon, alleen den Koning der koningen te die nen. Na de dood vanzijn echtgenoote werd hij Jesuiet en later zelfs Generaal- Overste. Buitengewoon was zijn liefde voor het heilig Sacrament. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Dagelijks Gloria en Credo. Prefatie v. d. H. Franciscus, behalve Woensdag. ZONDAG. Feestdag van den Serafijn- schen Vader, den H. Franciscus van Assi sië, Belijder. Mis: Gaudeamus. 2e gebed en laatste Evangelie v. <L Zondag. Kleur: Wit. MAANDAG. Mis v. d. Z. Felix Meda, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. H. Maria-Francis- ca v. d. heilige vijf Wonden, Maagd: Di lexisti. 2e gebed v. d. H. Bruno; 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. H. Birgitta, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus. Kleur: Wit. VRIJDAG. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e Concede. ZATERDAG. Mis v. d. H.H. Daniël en Gezellen, Martelaren: Sapientiam. 2e ge bed v. d. H. Franciscus Borgias; 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 4e voor den Paus. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. HET TOOROP-IVIONUMENT. Men schrijft ons uit Den Haag: Een paar maanden geleden gaven we hier ten aanzien van het Toorop-monument u weet wel; de kop van den meester, ge flankeerd door twee andere koppen, voor stellend de Kracht en de Verbeelding als onze meening te kennen, dat het beter ware het kunstwerk niet gelijk voor loopig in den tuin van het Gemeentemu seum het geval is op een paal te plaatsen zoodat men er aan alle zijden omheen kan loopen, maaL in een nis. Zoodoende zou de verbijsterende achterzijde van het monu ment voor het oog verborgen blijven, waar door het symbolieke geheel beter tot zijn recht zou komen. Een recht, welke het alleszins verdient. De tijd is thans gekomen voor de defini tieve plaatsing van het gedenkteeken. In het desbetreffende voorstel van B. en W. aan den Raad lezen we nu: „Reeds bij de bezichtiging op 3 Maart was gebleken, dat het toen voltooide gedeelte van het monument zich beter leende om tegen een betrekkelijk gesloter achtergrond te worden geplaatst dan op een plaats, zoo als de aanvankelijk daarvoor gedachte, waar heJ aan alle zijden zichtbaar zou zijn. Met het oog daarop is reeds aanstonds rondgekeken naar plaatsen, waar aan dien eisch zou kunnen worden voldaan. „De aandacht is toen gevallen op het unt, waar de Jacob-Catslaan en de Buitenrust- weg elkander ontmoeten. Het denkbeeld was het monument daar op te richten achter de balustrade van de overkluizing over de beek, in het zich daar bevindende bosch. Het in den aanhef genoemde comité zou, de plaatsing daar zeer toejuichen. Het ver moeden, dat dit punt goed gekozen zou zijn, wordt, nu het ontwerp geheel vast staat, volkomen bevestigd. Ook de Schoonheids commissie, die zich met het ontwerp van het voetstuk kan vereenigen, is van oor deel, dat deze plaats bij uitstek geschikt is, bij welke meening B. en W., zoomede de Commissie voor de Plaatselijke Werken en Eigendommen, zich aansluiten. Het beeld zal daar een voortreffelijken achtergrond hebben, reeds van verre in het oog vallen en ook wat de lichtwerking betieft buiten gewoon gunstig geplaatst zijn. Bezichtiging van de drie zijden, waarvan het monument bezihtigd wil zijn, is daar mogelijk. Ook de verdere omgeving is waardig en aantrek kelijk en ontleent in dezen, een bijzondere bekoring aan het feit, dat Toorop in de laatste jarer. van zijn leven hier veel en gaarne vertoefde". 't Is zonder meer duidelijk, dat we dit met instemming gelezen hebben. Het ge denkteeken komt nu weliswaar niet in een nis, maar zal toch slechts „van drie zijden" bezichtigd kannen worden. De minder ge lukkige acnterzijde blijft voor 't oog ver borgen juist wat wij bedoelden. Als bekend mag ondersteld worden, dat deze steen en triptiek ontworpen en ge beeldhouwd is door John Radecker en dat Tooroops dochter Charlie er haar instem ming mee betuigd heeft. „Maar man, heb je er nog nooit over ged-^ht, hoe wreed het is om te henge len?" „Neen, dame, want bij mij willen de visschen toch niet bijten

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10