Minister Colijn verdedigt zijn monetaire koerswijziging. De Tweede Kamer spreekt zich uit. HEEFT UAL GRATIS RADION BADHANDDOEKEN EN THEEDOEKEN? De invloed der valuta-daling. DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Nieuwe goudwaarde van den gulden voorloopig niet vast te stellen. Knip het op onderstaande afbeelding aangewezen stukje van de zijkant van het Radion pak uit, waarop staat: „Radion .'n top-prestatie"; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Voor 8 dezer uitknip sel» „top-prestatie" kunt U een prima, sterke badhanddoek bekomen en voor 5 „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij. N.v.. Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot, of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. De bekende Radion geschenkenbons blijven bovendien hun waarde behouden, zodat U behalve bovengenoemde verrassingen nog een keuze kunt maken uit de geschenkenlijst. Een reden te meer om uitsluitend Radion te gebruiken. Alleen het krachtige Radion sop geeft volmaakte helderheid aan al Uw wasgoed, zonder Op het Nederlandsche bedrijfsleven. VOORTGEZETTE BESPREKINGEN. De Tweede Kamer heeft gisternamiddag voortgezet de bespreking van de door de regeering op 29 September 1936 aan de Kamer gedane mededeeling betreffende de monetaire politiek der regeering en de in verband daarmede door haar getroffen en te treffen maatregelen. De heer Bierema (Lib.) constateert, dat thans overal maatregelen van mone- tairen aard zijn genomen. Thans moeten wij kijken naar de toekomst. Naast maat regelen tot stabilisatie in overleg met New York, Londen en Parijs, dient te worden gestreefd naar een vrij handelsverkeer. Toen opzichte van de goudwaarde van den gulden geeft spreker uiting aan de vrees, dat deze een speelbal zal worden voor speculanten. (Minister C o 1 ij n interrumpeert: het Egalisatiefonds Voorts zal al het mogelijke dienen te worden gedaan om opdrijving van produc tiekosten te voorkomen en spreker hoopt, dat de regeering geen gevolg zal geven aan de influisteringen van den heer Al- barda ten aanzien van de loonen. De heer Schouten (A.R.) betuigt zijn volledige instemming met de genomen maatregelen en de door de regeering ge volgde gedragslijn. Hij bestrijdt voorts de opvatting van den heer Westerman, die geen genoegen wil nemen met een zweven- den gulden, doch wiens eigen positie in deze Kamer in zeer sterke mate zwevende is. (Gelach). De heer Joekes (V.D.) verheugt zich over de groote instemming met de maat regelen der regeering, waarbij hier alleen de communisten en aan de overzijde alleen de N.S.B. uitzonderingen waren. Spreker verwacht, dat de thans genomen maatregelen zoowel hier te lande als in Ned.-Indië tot ontspanning zullen leiden. Internationaal overleg zal, met behulp van het egalisatiefonds tot bespoediging van resultaat kunnen leiden. Wat de maatregelen tegen prijsopdrijving betreft, dringt spreker er op aan, zooveel mogelijk overleg tusschen regeering en commercieele organisatie te plegen. Hij acht het niet juist, het te doen voor komen, gelijk enkele sprekers hebben ge daan, alsof thans een streep kan worden ge zet onder de landbouwcrisismaatregelen. Spreker hoopt, dat de mededeeling en van den minister-president ten aanzien van wij ziging van den maatregel met betrekking voor den huurbijslag voor de werkloozen spoedig tot een goede oplossing mogen lei den. Over de goudclausule in de bestaande contracten dient de regeering zich spoedig uit te spreken. (Opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). De heer De Visser (Cpmm.) herinnert aan de actie van zijn partij tegen de aanpas singspolitiek, tegen devaluatie en voor de vorming van een volksfront op de basis van het volksfront. Ondanks depreciatie van den gulden wil de regeering haar aanpas singspolitiek thans voor de loontrekkenden voortzetten. De rijken worden ontzien en de armen worden getroffen. Noodzakelijk acht spreker maatregelen tot loonsverhoo- gin.g althans tot stopzetting van de loonda ling. Vertrouwen in het kabinet heeft spreker niet. Dit kabinet dient spoedig te verdwij nen en door een regeering berustende op het volksfront te worden vervangen. Spreker dient twee moties in: le tot in trekking van de regeeringsmaatregelen van 13 September voor zoover deze nadeelig waren voor de steuntrekkenden; 2e tot het uitspreken van wantrouwen in het beleid van de regeering ten aanzien van de mone taire politiek. De eerste motie wordt voldoende onder steund, de tweede niet, zoodat alleen de eerste motie in behandeling wordt geno men. De heer Van Houten (C.D.) betwijfelt de gunstige verwachtingen, welke de Re geering koestert van de door haar getroffen maatregelen. Al vele jaren lang zuchten de werkloozen onder den druk van hun toestand. Met intrekking van den maatre gel betreffende den huurbijslag kan niet worden volstaan. Spreker vraagt verder of nu de voorgenomen verlaging van de pen- sioënen van de baan is. Zoo moeten een groot aantal maatregelen tot eenzijdige aan passing worden ingetrokken. De conse quentie van de monetaire maatregelen eischt dit. De heer De Geer (C.H.) herinnert aan de dagen van het begin der mobilisatie in Augustus 1914, toen, evenals thans, onder den indruk van het noodlot ,het parlement met grooten spoed ingrijpende maatrege len goedkeurde. De onderhavige beslissing inzake de mo netaire politiek is gevallen op een oogen- blik, waarop onze goudvoorraad bij de Ne derlandsche Bank nog een kleine 670 mil- lioen bedroeg. Dit beteekent een gunstige constellatie. Spreker verheugt zich erover, dat de operatie is geschied in een rustige sfeer, met de modernste hulpmiddelen door den knapsten chirurg en buiten afwezig heid van publiek, zooals spr. destijds wenschte voor het toen onverhoopte geval van een loslaten van den gouden standaard. Bij de begrooting zal de financieele politiek nader kunnen worden besproken. Spr. onderschrijft volkomen de aanspo ring van den minister-president tot kalmte. Ook het Engelsche volk heeft den val van het pond kalm opgevat. Het staatscrediet zal niet lijden door de genoemde maatregelen. Het tegendeel blijkt. Met blijmoedigheid en opgewektheid ga men thans aan den arbeid voor weder opbouw voor de toekomst van ons volk. De heer Kersten (S.G.P.) brengt in herinnering, dat het loslaten van den gou den standaard destijds door de regeering als muntvervalsching zou zijn beschouwd. Toch is deze loslating thans een feit gewor den, tot nadeel van duizenden gezinnen. Spr. is het geheel eens met de opvatting van dr. Kortenhorst, die geschreven heeft, dat de val van den gulden het echec van het regeeringsbeleid accentueert. Ook is spreker het eens met de mededee ling van minister Colijn, dat wij thans zeer vele moeilijkheden zullen ondervinden, maar hij twijfelt, of deze zullen worden overwonnen. N Reeds bij den val van het pond hadden maatregelen tot egalisatie van den gulden moeten zijn genomen. Het feit, dat dit toen niet is geschied, heeft aan talloos vele inge zetenen schade gebracht. De heer Arts (K.D.P.) erkent, dat het besluit der regeering in den lande met vol doening is begroet, hoewel men Zondagoch tend een geheel andere monetaire politiek moest vernemen dan enkele uren tevoren nog was verzekerd. Spreker vraagt welk standpunt de regeering nu zal innemen ten opzichte van de contingenteeringen. De heer Sneevliet (R.S.P.) betoogt, dat de wonderdokter, dr. Colijn, aan het werk is geweest en dat deze nog een aantal recepten in voorraad heeft. Het vertrouwen in het sociaal gevoel van dezen bewindsman is bij spreker echter niet groot. Spreker vraagt o.a. aan de Regeering, wat deze zal doen om den werkloozen tegemoet te ko men. MINISTER COLIJN ANTWOORDT. Minister C o 1 ij n, de sprekers beantwoor dende, acht het onvruchtbaar, thans in te gaan op vragen inzake afschaffing van di verse belastingen, die tezamen 80 millioen per jaar opbrengen, of invoering van nieu we uitgaven vorderende maatregelen. Het wetsontwerp inzake verlenging van de crisispachtwet zal tijdig worden inge diend. In bewerking is een wetsontwerp betref fende de goudclausule in contracten. Maatregelen tegen onredelijke prijsver- hooging zijn ook in Indië reeds getroffen. De Regeering zal haar volle aandacht schenken aan de bestrijding of voorkoming van dumping. Met voldoening heeft spreker geconsta teerd, dat de maatregelen der regeering algeheele instemming hebben gevonden in de volksvertegenwoordiging. Aan den heer Westerman antwoordt spre ker, dat geen enkel land vrijwillig den gou den standaard heeft verlaten. Na Zwitserland stonden wij practisch al leen. Donderdag j.l. vernam spreker, dat men iri Frankrijk voorbereidingen trof om Vrijdag den gouden standaard te verlaten. Zwitserland handhaafde toen den gouden standaard nog. De maatregel van Frankrijk gaf onze Regeering nog geen aanleiding, het voorbeeld te volgen. Hieraan werd eerst gedacht toen Zwitserland evenals Frank rijk ging devalueeren. Om afvloeiing op groote sohaal van goud te voorkomen, heeft de Regeering toen het gouduitvoerverbod afgekondigd. De Regeering acht het volstrekt onmoge lijk, thans reeds een nieuwe goudwaarde voor den gulden vast te stellen. Het is spre ker bekend, dat landen, die reeds gedeva lueerd hebben, een nieuwe devaluatie over wegen. Wilde men thans een goudwaarde vaststellen, dan zou men zoo diep moeten grijpen, dat werkelijk ernstige nadeelen zouden worden toegebracht. Het gaat niet aan, over een half jaar weer te deprecieeren. De vraag, waarom wij niet hebben gedaan als Zwitserland, zou beter kunnen worden gericht tot den Zwit- serschen Bondsraad, in dien zin, dat men daar de vraag zou kunnen stellen waarom 'niet werd gehandeld gelijk in Nederland, is geschied. Het verloop van de koersen van den gul den op de wisselmarkt wijst erop, dat het egalisatiefonds belangrijke diensten zal hebben te bewijzen en dat het rustpunt niet lang op zich kan laten wachten. Spreker zal gaaren medewerken aan internationale stabilisatie. Wat het economïsch-sociale element be treft, het spreekt vanzelf, dat een groot aantal nieuwe problemen zich voordoet. Het is niet mogelijk daaromtrent thans zijn houding definitief te bepalen. Het beste antwoord, dat spreker geven kan, is wellicht dit: dat eiken morgen om 9 uur 15 een commissie aanwezig is, bestaande uit de minister van Financiën Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Landbouw en Visscherij, Sociale Zaken en spreker, om de problemen van den dag na te gaan. Wat de huurbijslagen voor werkloozen betreft, deze zullen in de komende week geheel worden ingetrokken, doch tegelij kertijd worden vervangen door een maat regel, waardoor de toestand van vóór 13 September practisch wordt hersteld. Indien ten aanzien van loonen of pensioenen zon blijken, dat deze nadeel zouden ondervinden van den ontstanen toestand, dan zal deze opnieuw onder de oogen moeten worden gezien. Eveneens is dit het geval met mogelijke prijsvenhooging, als gevolg van invoer van noodzakelijke grondstoffen of producten uit het buitenland, die duurder mochten zijn geworden. Zooveel mogelijk zal worden ge let op het belang van de bedrijfsvrijheid. Spreker acht de motie-De Visser volko men overbodig, na hetgeen spr. reeds heeft gezegd. Hij eindigt met een woord van dank aan het Nederlandsche volk voor de wijze, waarop dit heeft gereageerd op sprekers aansporing tot kalmte. De motie-De Visser wordt met 69 tegen 6 stemmen verworpen .(vóór de communis ten en de heer en Sneevliet, Arts en Van Houten). Te 5 uur wordt de vergadering ver daagd, behoudens onvoorziene omstandig heden, tot Dinsdag 20 October. Huurbijslag vervalt Wordt vervangen door over gangstoelage De minister van Sociale Zaken deelt ter nadere toelichting van hetgeen de minister president gistermiddag in de Tweede Ka mer heeft verklaard, het volgende mede: De huurbijslag wordt met ingang van 4 October geheel afgeschaft. De betrokkenen zullen, te rekenen van 4 October a.s. af, een overgangstoelage op den steun ontvangen, welke zal worden berekend naar den huur prijs op 30 September volgens de regeling van den huurtoeslag, welke voor 13 Sep tember j.l. bestond, dus als regel naar 2/3 van de som, welke de huur meer is dan een bepaald bedrag. Wijzigingen in het huurbedrag naar boven dan wel naar beneden zullen geen wijziging brengen in deze toelage. Deze toelage zal mede worden ontvangen door hen, die later dan 1 October in onder steuning komen, mits zij ook reeds gedu rende eenigen tijd steun genoten hebben in het tijdvak MaartOctober 1936. Evenals zulks met den huurtoeslag het geval was, zal de overgangstoelage begre pen worden in de maximum-steunuitkee- ring. PLUIMVEEHOUDERS VRAGEN MAATREGELEN. Anders met ondergang bedreigd. Door de vereeniging van boerderijen en pluimveefokbedrijven in Nederland werd gisteren het volgende telegram aan den mi nister van landbouw verzonden: „Vernemen dat de monopolie-winsten bij invoer en de restitutie daarvan bij uitvoer gehandhaafd zullen blijven op hetzelfde peil als de vorige week. Van Januari j.l. tot en met 21 September, loco Amsterdam Rotterdam, liep de tarwe op 100 K.G. op van 5.456.55, mais per 2.000 K.G. van 56.tot 84.50 en gerst van 63.50 tot 89.50. Mede door de geheel onvoldoende werking der restitutieregeling was daar door reeds vóór het treffen der monetaire maatregelen de toestand voor de pluimvee houderij zeer zorgelijk geworden. Door deze monetaire maatregelen loopen de graan prijzen nog meer op, blijft de monopolie winst ongewijzigd, bestaat er weinig of geen uitzicht, dat de restitutieregeling beter zal werken dan het geval was, zoodat de toestand onhoudbaar is geworden. Verzoeke derhalve eerbiedig in.den. korst mogelijken termijn maatregelen te willen treffen, welke de pluimveehouderij voor een ondergang zullen behoeden", INTREKKING HERBEREKENING ONDERWIJZERSPENSIOENEN GEVRAAGD. Door het Bestuur van het Katholieke On derwijzers Verbond is het volgende tele gram aan de Regeering verzonden: Het Bestuur van het Katholieke Onder wijzers Verbond in Nederland vestigt de aandacht van de Regeering op het 30 Juli 1936 door het Vérbond ingediende adres In zake Wetsontwerp tot Herberekening der pensioenen, waarin op principieele gron den verzocht werd, genoemd wetsontwerp in te trekken. De gewijzigde monetaire po litiek der Regeering zal vele gepension- neerden reeds in groote moeilijkheden bren gen en afgescheiden van principieele be zwaren acht het Katholieke Onderwijzers Verbond nu ook om sociale redenen door voering van genoemden maatregel verwer pelijk en dringt met des te meer klem aan op intrekking van ontwerp tot herbereke ning der pensioenen. Een gelijkluidend telegrafisch verzoek is ook gericht aan de Tweede Kamer. TEGEN ONREDELIJKE WONING UITZETTING. In voorbereiding is een wetsontwerp om het op onredelijke gronden uitzetten van huurders uit woningen tegen te gaan. Naar wij vernemen, is de voorbereiding van dit wetsontwerp reeds zoover gevorderd dat het het departement van Sociale Zaken heeft verlaten en thans in nadere studie is bij het departement van Justitie. TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Rotterdam roept speciale politie-afdeeling in 't leven. In verband met het in werking treden van de Wet tot het Tegengaan van Prijs opdrijving, is door de Rotterdamsche politie een speciale afdeeling in het leven geroe pen, welke tot taak heeft de naleving van de bepalingen van bedoelde Wet te verzek- ren. Deze afdeeling zal bestaan uit 2 inspec teurs en een aantal rechercheurs en zal ressorteeren onder de Centrale Recherche. De aan deze afdeeling verbonden ambte naren zijn, overeenkomstig het bepaalde bij art. 5 van bovengenoemde wet, door den burgemeester aangewezen om de uitleve ring te vorderen van de in bezit te nemen goederen, terwijl zij tevens voorzien zyn van een algemeenen schriftelijken last van den burgemeester om ook tegen den wil van den bewoner diens woning binnen te treden. De dalende gulden en de landbouw MOETEN DE LANDBOUWCRISIS MAATREGELEN VERDWIJNEN? De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijke Neder- landsch Landbouw Comité en de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond in Neder land hebben een adres gezonden aan den raad van ministers, inzake het besluit der regeering om den gulden los te maken van het goud. Zij stellen voorop, dat zoo wordt in het adres gezegd de georganiseerde land bouw er ten volle van overtuigd is, dat ons volk door het losmaken van den gulden van het goud, voor nieuwe vraagstukken is geplaatst. Zooals vanzelf spreekt, is de landbouw ten volle bereid om, voorzooveel dit in zijn vermogen ligt, mede te werken aan een zoo goed mogelijke oplossing dezer moei lijkheden. Intusschen dient niet uit het oog te wor den verloren, dat er voor den boerenstand een bestaansmogelijkheid behoort te blij ven. c, De drie centrale landbouworganisaties verzoeken den raad van ministers dan óok dringend, niet het oor te leenen aan dege nen, die meenen, dat thans de moeilijkhe den voor den boerenstand van de baan - zijn en dat mitsdien de landbouwcrisis maatregelen reeds onmiddellijk en geheel zullen kunnen worden gemist. De moeilijkheden, waarmede land- en tuinbouw sinds tal van jaren hebben te kampen, worden voor een groot gedeelte veroorzaakt door de steeds toenemende be lemmeringen, welke bij den afzet hunner producten op de belangrijkste buitenland- sche markten worden ondervonden, waar door van een vrije prijsvorming op de we reldmarkt voor vele producten nauwelijks meer sprake is. Door het losmaken van den gulden van het goud worden deze moei lijkheden niet verminderd. Voorzoover nog een vrije wereldmarkt voor sommige producten van onzen land en tuinbouw was overgebleven, waren de prijzen, welke daar konden worden be dongen, vóór dat de gulden van het goud was losgemaakt, veelal zoodanig, dat het verschil, dat moest worden overbrugd, om de voortbrenging hier te lande in. stand te houden soms meer dan 100 pet. van den prijs op de wereldmarkt bedroeg. En zulks niettegenstaande het prijspeil onzer land bouwproducten in vergelijking met de laatste jaren voor den oorlog allengs tot 70 a 75 pet. was gedaald, zoodat de aan passing van de prijzen in den landbouw veel verder was voortgeschreden dan in vrijwel iedere andere bedrijfstak. Hoewel de kans bestaat, dat door het losmaken van den gulden van het goud de prijzen onzer producten op de wereldmarkt, in guldens uitgedrukt, een stijging zullen vertoonen, valt toch voorshands niet aan te nemen, dat hierdoor een verschil van 100 pet. en meer van den wereldmarktprijs kan wor den overbrugd. Een derde omstandigheid waarmede moet worden rekening gehouden is, dat als ge volg van het genomen besluit tot het losma ken van den gulden van het goud, een stij ging van de bedrijfsonkosten van den land en tuinbouw moet worden verwacht, waar bij nog komt, dat in de veehouderij de prij zen .der belangrijkste bedrijfsbenoodigd- heden, de voederstoffen, ook in de laatste voorafgaande maanden reeds circa 20 pet. zijn gestegen. Zal eenerzijds de veehouderij in staat' worden gesteld zonder verhooging van de prijzen hai-er producten het bedrijf voort te zetten, dan zal de prijsstijging van de voederartikelen moeten worden tegenge gaan. Anderzijds doet zich dan de vraag voor, in hoeverre dat mogelijk is zonder het voortbestaan van den akkerbouw in ge vaar te brengen. Nu de regeering heeft bekend gemaakt, dat een groot gedeelte van de landbouw crisismaatregelen voorloopig wordt opge- schort, zal wellicht in sommige kringen worden verondersteld, dat deze maatregc-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5