Nederland in den nieuwen monetairen koers WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 d.w.z., wanneer het oogenblik is gekomen, dat die stabilisatie kan worden doorgevoerd is er aanleiding tot herwaardeer in g van den goudvoorraad en realiseering van de even- tueele winst daarop. Waarom is het fonds 300 millioen groot?, zoo vroegen wij verder. Dat bedrag aldus mr. Trip is een schatting. In elk geval is het een flink bedrag. Men kan er een heeleboel mee doen. De loop van zaken moet bepalen, of met dit bedrag kan worden volstaan. Ook in Engeland is' men begonnen met een la ger bedrag dan tenslotte in het fonds is gestort. Voor welken tijd zoo luidde een volgende vraag is dit fonds ingesteld? Het fonds wordt geliquideerd, ant woordde mr. Trip, bij de definitieve stabili satie. De middelen van het fonds komen uit den verkoop van het schatkistpapier, of de beleening er van. Als er veel geld in de open markt is, kan dit papier ook daar wor den geplaatst en dan kan de Nederland- sche Bank het voorschot, dat zij er op ge geven heeft, verminderen. Ik behoef niet direct het geheele bedrag van 300 millioen in voorschot te geven. Natuurlijk zoo vervolgde mr. Trip blijven de bijzonderheden omtrent de wer king en de resultaten van het fonds ge heim, maar de Nederlandsche regeering, die er toezicht op uitoefent, kan door een accountant, die de staten van het fonds DE BOND „ST. PAULUS" EN DE MUNTPOLITIEK. Het dagelij ksch bestuur van den Neder- landschen R. K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus" kwam Dinsdag in bij zondere vergadering bijeen, ter bespre king van den toestand, ontstaan door de regeeringsmaatregelen ten aanzien van de muntpolitiek. Uiteraard werd daarbij vooral aandacht geschonken aan de positie van het over heidspersoneel en semi-overheidsperso- neel. De vergadering sprak'zich uit, dat de organisatie tot taak heeft een rustige ont wikkeling van den overgang naar den nieuwen toestand te bevorderen. Zonder vooruit te loopen op de gevol gen, welke zich zullen doen gelden, stel de het dagelijksch bestuur tevens vast, dat er momenteel een toestand van onze kerheid is. Naar aanleiding van dit laatste gaf het bestuur als zijn oordeel te kennen, dat opgeschort dient te worden de behande ling van het wetsontwerp tot herbereke ning van de burgerlijke en militaire pen sioenen en van de maatregelen, welke ten doel hebben te komen tot verlaging der loonen en salarissen van het personeel in dienst der lagere bestuursorganen. Voorstellen in dezen geest zijn bij de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel aan -de orde gesteld. Over na der te treffen maatregelen zal binnenkort het hoofdbestuur van „St. Paulus" in ver gadering bijeen komen. VERLAGING VAN HEFFINGEN. GRAANHANDELAREN VRAGEN Het comité van graanhandelaren te Rot terdam heeft het volgende telegram ge zonden aan den minister-president dr. H. Col ij n: Het bestuur van het comité van graan handelaren te Rotterdam veroorlooft zich Uwe Excellentie te wijzen op de sterke verhooging van de graanprijzen tenge volge van de blijkbaar lagere waardee ring van den gulden op de Londensche en New Yorksche wisselmarkt. Daardoor zijn de prijzen voor tarwe met ongeveer 1.25 rogge met f 1.20, gerst en mais met ƒ1. per 100 K.G. gestegen, terwijl deze prij zen tengevolge van andere oorzaken reeds aanmerkelijke verhoogingen ondergingen. Wij meenen u in het algemeen landsbe lang met nadruk te mogen verzoeken, de monopolieheffingen op broodtarwe, voer- granen en andere artikelen, overeenkom stig de plaatsgevonden prijsverhoogingen te verlagen. DE HEFFING OP BOTER. Met tien cent verlaagd. De heffing op boter is te rekenen van 27 September j.l. gewijzigd en nader vast gesteld op 75 cent per K.G. De oude hef fing, zooals die Vrijdag jL nog was vast gesteld bedroeg 85 cent. De boterprijs zal vrijwel stabiel blijven. De verlaging van de heffing op boter heeft ten doel te voorkomen dat de boter prijs in het midden der week tengevolge van de monetaire maatregelen der regee ring zou stijgen. Men moet haar dus be zien in het licht der maatregelen die de regeering neemt tegen onredelijke en on- noodige prijsstijging. De Leeuwarder commissienoteering voor boter was de vorige week Donderdag vast gesteld op 53 cent; de voor deze week gel dende heffing op boter werd bepaald op 85 cent. Dat geeft dus een groothandels- prijs van 1.38. Te verwachten is, dat a.s. Donderdag de commissienoteering onge veer 18 a 20 hooger zal zijn. Bij die krijgt, den gang van zaken laten contro leeren. Het publiek toont vertrouwen in den gulden.- Ten slotte deelde mr. Trip nog mede, dat de bij hem ingekomen berichten er op wij zen, dat gevlucht kapitaal in Nederland terugkeert. Overigens zit er nog heel wat kort kapi taal in het buitenland. Het blijkt, dat Ne derland toch een rijk land is. Naar de mee ning van mr. Trip is onze betalingsbalans volkomen in orde. De geheele vraag van den guldenkoers is in hoofdzaak een psy chologische kwestie. Op zulk een beperkt terrein, als er voor den gouden standaard was overgebleven, kan de gouden stan daard niet spelen; dat heeft geen zin. Daar zijn wij alleen te klein voor. Maar het publiek toont vertrouwen in den gulden. Mr. Trip was zeer tevreden met het ver loop van zaken, nu de beurs weer open is gegaan.Er hebben zich ook geen verschijn selen van onrust voorgedaan. Gewoonlijk gaat in tijden van zenuwachtigheid of van paniek het disconto naar boven, evenals yoor prolongatie en call money. Vandaar was de rente voor particulier disconto 1 y2 pet., voor prolongatie 1% pet. en voor call money pet. Een en ander wijst er op, dat wij de toe komst met verrtouwen tegemoet kunnen gaan. verwachting is uitgegaan van een depre ciatie van den gulden ten opzichte van den koers van het pond op Donderdag jL van 18 a 20 De noteering zal dus ver moedelijk liggen tusschen 62 en 64 cent. Bij een noteering van 64 cent zou, ware de heffing voor deze week onveranderd gehandhaafd, de groothandelsprijs in het midden van de week op 1.49 komen. Deze stijging is'thans bij voorbaat ge coupeerd door de verlaging van de heffing met een dubbeltje, die, bij een noteering van 64 cent, een groothandelsprijs van 1.39 geeft, dus nagenoeg gelijk aan die van de vorige week. Daaruit blijkt, dat de boterpolitiek van de regeering er op gericht is er voor te zorgen, dat de boterprijs in het binnen land ook na de monetaire maatregelen sta biel zal blijven. Men kan er dus op re kenen, dat de boterprijs, zeker den eer sten tijd, niet of nagenoeg niet zal stijgen. In verband met de gisteren aangenomen wet tegen de prijsopdrijving heeft de Kon. Ned. Middenstandsbond aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het hoofdbestuur van den bond zegt, ten volle in te stemmen met de strekking van de wet. In dit verband zou het hoofdbestuur het op hoogen prijs stellen, indien de re geering tegenover de volksvertegenwoor diging zou willen uitspreken, dat zij be reid is, bij de uitvoering dezer machti gingswet voortdurend contact met het ge organiseerde bedrijfsleven te onderhou den en van de deskundige adviezen van die zijde gebruik te maken. Dit is van groot belang, teneinde een juiste toepas sing der beoogde maatregelen te verkrij gen. Ten opzichte van artikel 4 stelt adres sant, de vraag, of deze wettelijke bepalin gen ook kunnen worden toegepast in ge vallen, dat een fabrikant onredelijke prijs- verhooging ten aanzien van zijn afnemers doorvoert, waardoor deze uiteraard in een dwangpositie komen. Met betrekking tot het bepaalde in ar tikel 5 acht het hoofdbestuur het met het oog op de rechtszekerheid noodzakelijk, dat, indien de rechter in een geval als in dit artikel bedoeld (in bezitneming van handelsgoederen wegens verdenking van overtreding) tot de uitspraak komt, dat van onredelijke prijsverhooging geen sprake is, in afwijking van het bepaalde in het vierde lid, 100 van den hoogsten taxatieprijs als schadeloosstelling zal wor den uitgekeerd. NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN SPOREN TOT KALMTE AAN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen meent goed te doen, zich langs dezen weg tot de Ne derlandsche huisvrouwen in het algemeen en tot de leden der vereeniging in het bij zonder te richten, om haar, in verband met de tijdsomstandigheden tot het trach ten van de noodige kalmte aan te sporen. Minister Colijn heeft het zoo uitdrukke lijk gezegd, dat het van groot belang is, de gewone levenswijze niet te veranderen, geen overmatige inkoopen te doen of te hamsteren. Plotselinge groote vermeerde ring van vraag lokt prijsopdrijving uit en doet daardoor de levenskosten stijgen. Dit moet steeds en thans in het bijzonder wor den vermeden. Geeft daarom gehoor aan de raadgevingen van den voorzitter van den ministerraad en voorziet in de be hoeften van uw huishouden op de wijze, die gij gewoon zijt geweest te volgen. Gij helpt daardoor maatschappelijke ontwrich ting te voorkomen en maakt het moge lijk, dat het economisch leven zich ver der zonder hinderlijke schokken ontwik kelen kan. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat elke huisvrouw zich van haar plicht bewust zal zijn. HAAGSCHE POLITIE TREEDT OP TEGEN PRIJSOPDRIJVING. De politie te den Haag heeft, naar aan leiding van ingekomen klachten van het publiek in zake de prijsopdrijving, eenige winkeliers gewaarschuwd. Wordt aan deze waarschuwing niet on middellijk gevolg gegeven, dan zal, in af wachting van de verdere maatregelen, voor den betrokken winkel een politie post worden geplaatst om het publiek te waarschuwen. OOK DE UTRECHTSCHE POLITIE TREEDT OP. Gistermorgen constateerde een agent te Utrecht, dat in een heeren-kleedingmaga- zijn een aantal bedienden reeds om 6 uur aan het werk was. Zich nader op de hoog te stellende kwam de agent te weten, dat hier de arbeidswet werd overtreden niet alleen, doch dat men bezig was al de prij zen te verhoogen. Er werd hard gewerkt, zoodat tegen het openingsuur der zaak de prijsverhooging algemeen zou zijn. Dank zij de oplettend heid van den betrokken politie-agent werd deze laakbare daad vomkomenWant er werd tevens een klacht ingediend bij de Kamer van Koophandel. Nog andere bedrijven te Utrecht hebben gepoogd de prijzen geheel ongemotiveerd op te drijven, doch in een paar gevallen werd de Kamer van Koophandel met het feit in kennis gesteld, waardoor een en an der voorkomen werd. Zulke zakenlieden werpen niet alleen een smet op den handel in het algemeen, maar zij bevorderen een paniekbeweging, welke niets dan schadelijke gevolgen met zich kan sleepen. Het publiek wordt dan ook aangeraden zich onverwijld tot de Ka mer van Koophandel te wenden, in geval ontdekt wordt, dat een winkelier de prijzen onnoodig opdrijft NEDERLAND SC H CLEAR ING- INSTITUUT. Het Nederlandsche Clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van Woens dag 30 September, weder stortingen in de clearingen met Bulgarije, Chili en Roe menië worden aangenomen. Ten aanzien van de stortingen in de clearingen met Duitschland, Italië en Tur kije volgt zoo spoedig mogelijk een nadere mededeeling. UIT HET AANNEMERSBEDRIJF. Een voorloopig advies. De Besturen van den Ned. Aannemers- bond en Patroonsbond van de Bouwbedrij ven in Nederland en van de R. K. en Chr. Patroonsbonden hebben aan de werkge vers in de bouwbedrijven het navolgende rondschrijven gezonden: Naar aanleiding van het besluit der Re geering tot verbod van gouduitvoer en de daaruit voortvloeiende wijziging in de waardeverhouding tusschen den gulden en de buitenlandsche betaalmiddelen hebben wij nagegaan welke gevolgen genoemde gebeurtenissen kunnen hebben voor de bedrijven der leden en welke houding ten deze kan worden aangenomen. Vóór alles is het goed zijn kalmte te be waren en geen overijlde stappen te doen. Het is nuttig den loop der dingen voor loopig rustig af te wachten. In tusschen hebben de dagelij ksche be sturen reeds overleg kunnen plegen met de vertegenwoordigers van de bonden van handelaren. Mede naar aanleiding hier van is het voorloopig advies onzer bonds- leiding als volgt: A. Handel. 1. Bestaande contracten worden afge wikkeld. 2. Bij moeilijkheden stelle men zich in verbinding met zijn bondsibureau. 3. Indien bericht omtrent moeilijkheden binnenkomt, zullen de bureaux van onze Bonden zich met die van den handel ver staan. B. Opdrachtgevers. 1. By aanbestedingen op korten termijn schrijve men in onder voorwaarde van verrekening bij prijsverhooging van de voornaamste artikelen, en wel hoofdzake lijk van die, welke van het buitenland af hankelijk zijn. 2. Bij verder afliggende bestedingen (dus waar de tijd zulks toelaat) dienen de ge gadigden (nog liever de afdelingsbestu ren) zich met de directies in verbinding te stellen om te geraken tot basisprijzen van de voornaamste artikelen als boven bedoeld, vóór de aanbesteding door de di recties vast te stellen. 3. Bij gunning van werken, waarvoor bereids vóór den getroffen maatregel van de regeering was ingeschreven, versta men zich met de directie tot het vaststel len van basisprijzen in onderling overleg. 4. Bij moeilijkheden wende men zich tot zijn bondsbureau. Tal van onwillige huurbetalers te Amsterdam. Op tal van plaatsen in de hoofdstad heb ben de steuntrekkende huurders van week- woningen gisteren geweigerd het verschul digde huurbedrag geheel te betalen. Welis waar zijn deze weigeringen niet steeds ge moeid gegaan met strubbelingen, zooals in West en in de Indische buurt, doch zij om vatten zeker het meerendeel van de werk- loozen. Zoowel de Vereeniging van huiseigenaren „Het Eigendomsrecht" als de Amsterdam- sche Huiseigenaarsvereeniging hebben aan geboden de helft van de verminderde steun- uitkeering voor him rekening te nemen. Ook enkele huiseigenaren, die niet bij één dezer organisatie^ zijn aangesloten, hebben een zelfde houding aangenomen. De meeste werkloozen daarentegen, gesteund door ad viezen van de vakvereenigingen, hebben de vermindering van de uitkeering voor de De valuta-deining in het buitenland ZWITSERLAND HANDHAAFT DEN VRIJEN GOUDUITVOER.. De Bondsraad dreigde met aftreden. In den Zwitserschen Bondsraad heeft de Bondspresident Meijer er den nadruk op gelegd, dat Zwitserland de vrije goudbe weging zal handhaven. Zwitserland zal de valuta's van de groo te mogendheden met eep marge van 10 pet. volgen. De Zwitsersche valuta zal op goud geba seerd blijven. Het alignement met den dollar, het pond sterling en den Franschen frank zal eerst plaats vinden naar gelang deze deviezen gestabiliseerd zullen worden. De winst, die Zwitserland op zijn goud reserves zal behalen, zal besteed worden tot stichting van een compensatiefonds, teneinde de valuta te steunen. Het fonds zal eerst geeliquideerd kunnen worden, in dien normale verhoudingen zijn terugge keerd. Het voorstel tot goedkeuring van het rap port van den Bondsraad werd met 36 te gen 5 stemmen aangenomen. De bladen bevestigen dat gisteren een groote hoeveelheid goud van het vliegveld Dubendorf naar het buitenland is verzon den, zonder dat de autoriteiten dit belet hebben. In verband met de reactie van het par lement op de devaluatie van den Zwitser schen franc, waarschuwde de bondsraad, dat hij zou aftreden indien hij niet het vertrouwen van het parlement zal krij gen. Dit heeft in het land diepen indruk gemaakt. De notionale raad heeft in de slotstem- ming met 80 tegen 39 stemmen het besluit goedgekeurd den bondsraad volmachten te verleenen voor het nemen van dringende economische noodmaatregelen. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat de wettelijke gouddekking 40 pet. blijft. De limieten van de devaluatie zijn 34.5 pet. en 25.9 pet.; in feite is het voorloopig ni veau 30 pet. beneden de vorige pariteit. Dit moet een voldoende aanpassing van den productieprijs in Zwitserland toestaan en een hernieuwde vlucht van den Zwit serschen export mogelijk maken. De bankactiviteit en de handel in goud en deviezen is op geen enkele wijze be perkt door den monetairen toestand, welke zeer solide is gebleven; de gouddekking blijft hoog, de financieele politiek blijft voorzichtig en de toestand van de begroo ting blijft gezond. Tenslotte zijn alle maat regelen genomen om een verhooging van den levensstandaard te voorkomen. DE VERHOUDING TUSSCHEND POND EN DOLLAR. Definitieve stabilisatie nog onmogelijk. De Londensche correspondent van de „Telegraaf" schrijft: Naar uit Morgenthau's nadere verkla ring omtrent de draagwijdte van de Ame- rikaanschBritsche afspraken in zake wis selkoersbescherming blijkt, is een nauwe re samenwerking tusschen de nivellee- ringsfondsen van beide landen tot stand volle honderd procent op de huiseigenaren willen verhalen. De huurophalers van de georganiseerde eigenaren hadden geen opdracht sitreng op te treden tegen onmilligen. Wel hebben zij een nauwkeurige lijst van hun namen op gemaakt. Deze lijst is thans overgelegd aan een commissie 'uit de besturen der beide eigenaarsvereenigingen, welke zich verder zal beraden over de thans te nemen maat regelen. Verhooging steunnormen gevraagd. In de afd. Gouda der R. K. Staatspartij is gisteren de volgende motie aanvaard, welke gezonden zal worden aan de R. K. Kamerfractie: De afdeeling Gouda van de R. K. Staats partij vertrouwt, dat de R. K. Kamerfrac tie bij een eventueel toenemen van de kosten van het levensonderhoud ten ge volge van de monetaire maatregelen, haar invloed zal uitoefenen tot een oogenblik- kelijke verhooging der steunnormen. AFKONDIGING WETSONTWERPEN IN VERBAND MET DE NIEUWE SITUATIE. Heden zijn afgekondigd: 1. de wet van 30 September 1936 (St.bid. 101) betreffende verbod van uitvoer van gouden munt en goud-munt-materiaal. 2e. de wet van 30 September 1936 (St.bld. 403), houdende eenige voorzieningen in verband met de buitengewone omstandig heden ten aanzien van de wisselkoersen op, het buitenland. 3e. de wet van 30 September 1936 (St.bld. 039d), houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. De wetten opgenomen in de Staatsbla den 101 en 403, treden in werking 1 Oc tober en de wet, inzake maatresgelen te gen prijsopdrijving is in werking getre den onmiddellijk na de afkondiging. gekomen. Dit wettigt de verwachting, dat in de toekomst beide landen him wissel koersen meer op elkander zullen instellen. Een vaste verhouding in den pond-dollar koers is evenwel, naar Morgenthau zeide, niet overeengekomen en ook hier ver klaarde men ons opnieuw, dat de Britsche regeering er voor het oogenblik niet aan zou denken om in zulk een overeenkomst te treden. De vraag mag echter gesteld worden of naar een bepaalde verhouding tusschen het Amerikaansche en Britsche betalmiddel zal worden gestreefd en of deze binnen stabiele grenzen zal worden gehandhaafd. Wij kregen den indruk, dat men hierop zoowel van Britsche als van Amerikaan sche zijde gaarne zou aansturen, doch dat omtrent het niveau der koersverhouding nog uiteenloopende opvattingen heer- schen. In de V. S. acht men 5 voor het pond een geschikten en gemakkelijken koers; in Engeland meent men, dat de dollarkoers de laatsten tijd kunstmatig is beinvloed door de frankbeweging en dat de 5 dollar- verhouding niet de intrinsieke waardever houding weerspiegelt en dat deze zelfs niet zal worden weergegeven door de oude pariteit van 4.86. Hier zou men dus op een voor Groot- Brittannië gunstiger verhouding willen aansturen dichter in de buurt van 4.50 ge legen. Vandaar dat een definitieve stabilisatie overeenkomst tusschen de V. S. en Groot- Brittannië, naar Britsche opvattingen nog niet tot de practische mogelijkheden be hoort alvorens de valuta-omwenteling, welke zich thans voltrekt, geheel is uitge werkt en men tot bepaalde conclusies kan komen. Toch schept de nauwe samenwerking der nivelleeringsfondsen een toestand van sa mengaan, die ten slotte wel zou kunnen neerkomen op het practisch vasthouden aan zekere stabiele grenzen in de notee ringen der wederzijdsche betaalmiddelen, zonder dat van een monetair accoord en de facto stabilisatie tusschen beide landen ge sproken kan worden. DE OOSTENRIJKSCHE SCHILLING GEBASEERD OP HET POND STERLING? Volgens de „Neue Freie Presse" is de Oosten rij ksche Schilling gebaseerd op het pond sterling. WAT ZAL DUITSCHLAND DOEN? De correspondent van het „Vaderland" te Berlijn meldt: In vrijwel alle Duitsche bladen is een artikel van den rijksboerenleider Walter Darré verschenen, waarin wordt medege deeld, dat Duitschland in zijn behoeften aan brood, meel, aardappelen en suiker en melk kan voorzien, doch in zijn behoef ten aan groenten en vleesch voor 90 tot 94, eieren en zuivelproducten voor 80 tot 85 en aan vetten slechts voor 50 tot 55 pet. Daar Duitschland zijn export niet kan verruimen komt slechts een beperkte hoe veelheid buitenlandsche betaalmiddelen voor den import beschikbaar en deze be perkte hoeveelheid moet in de eerste plaats voor den aankoop van grondstoffen wor den gebruikt, waar anders weer werkloos heid zou ontstaan, welke erger zou zijn dan de schaarschte aan vet, vleesch en eieren. De Duitsche huisvrouw moet dit begrijpen en met tact de voedingsmidde len, iVelke schaarseh zijn, door andere ver vangen. Deze toespeling op de nu reeds bestaan de onmogelijkheid voor Duitschland om van het exportoverschot naast de onont beerlijke grondstoffen ook nog de ontbre kende levensmiddelen in het buitenland in te koopen, doet zien, dat het verlaten van het goud in Frankrijk, Nederland en Zwit serland voor Duitschland een slag is op het gevoeligste punt. Frankrijk, Nederland en Zwitserland zijn tot dusver de beste afnemers van de Duit sche industrieele producten geweest. Zij hebben bijv. in de maanden April, Juni en Juli voor 218 millioen mark Duitsche producten gekocht, terwijl Duitschland In denzelfden tijd uit deze drie landen voor 95 millioen mark heeft gekocht, zoodat het uitvoeroverschot voor Duitschland ten op zichte dezer drie landen in bovengenoem de maanden 122 millioen mark bedroeg. Dit is meer dan het dubbele dan uit alle andere landen van de wereld samen. INSTELLING VAN EEN „EXPORT LIRE"? Zonder dat van gezaghebbende zijde eeni ge bevestiging te verkrijgen was, verluid de gisteren in sommige financieele geïnte resseerde kringen te Rome, dat de Italiaan- sche regeering plannen zou overwegen tot het instellen van een z.g. „export-lire" die 25 tot 30 pet. beneden de voor het binnen land gehandhaafde lire zou liggen. Het doel zou zijn Italië in staat te stel len zijn export op cc 'curreerend peil te handhaven, nu Frankrijk door zijn deva luatie op dit gebied een belangrijken voor sprong op Italië verworven heeft en als af nemer van minder beteekenis dreigt te worden. JAPAN EN DE DEVALUATIE VAN FRANK EN GULDEN. Het Japansche ministerie van financiën heeft besprekingen gevoerd ten aanzien van den toestand, zooals die geworden is na de devaluatie van frank en gulden. Besloten werd geen wijziging aan te brengen in de Japansche valuta-politiek, noch in den prijs waartegen goud gekocht wordt. Ondanks dit besluit van de regeering echter steeg de goudprijs op de markt tot een recordhoogte, n.l. 30 yen 60 sen per momone, d.w.z. een prijsstijging van 20 sen. De eerste gevolgen van de munt-politiek

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7