DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 No. 8535 Ste ^clóclveSou^tit DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Monetaire problemen. De gulden zweeft, omhoogomlaag. Financieele problemen zijn niet bepaald gemakkelijke problemen. Over 't algemeen heeft ieder probleem de eigenschap,, dat het niet gemakkelijk op te lossen is an ders zou het geen probleem zijn maar financieele kwesties zijn bovendien voor den leek nog vrij onoverzichtelijk op den koop toe. Naar aanleiding van verscheidene ver zoeken daarom nog even in 't kort een uit eenzetting van een paar begrippen, waar mede dezer dagen veel geschermd wordt en die blijkbaar nog niet voor een ieder duidelijk zijn'. Men maakt thans een scherp onderscheid tusschen „devaluatie" en „waardevermin dering" van den gulden. Eenige jaren geleden kende men slechts het begrip „inflatie", waaronder men ver stond iedere waardedaling van den munt. ISinds in den bekenden inflatie-tijd de Duitsche Mark, de Oostenryksche Kroon en de Russische Roebel zoozeer in waarde daalden, dat zij tot ongeveer nul terugvie len, heeft inflatie een bijzonder leelijken klank gekregen en zag men in „inflatie" een niet te controleeren en niet te remmen val van den munt. Vervolgens kwam het begrip „devalua tie" in de mode, waaraan de beteekenis ge hecht werd van beheerschte en gewilde daling van de munt-waarde tot een be paald punt. Men kan dat op twee manieren doen. Nu noemt men speciaal „devaluatie" die methode, waarbij het goudgehalte van de standaard-munt wettelijk omlaag gebracht wordt. Hierbij stapt men dus niet van het goud af, doch hangt z'n muntstelsel een voudig wat lager aan den gouden kap stok. Dit heeft tot voordeel dat iedereen dan precies weet, hoeveel de gedevalueer de munt na de devaluatie waard is. De tweede methode is, de goudbasis ter zijde te stellen, door den gouduitvoer stop te zetten en het goudverkeer voorloopig niet meer vrij te laten. De munt „zweeft" dan op en neer met vraag en aanbod, wordt afhankelijk van de betalingsbalans. Dat heeft voor den handel ongetwijfeld z'n nadeelen, want niemand weet dan precies, welke waarde de munt morgen hebben zal. De Nederlandsche regeering heeft deze vorm van waardevermindering gekozen. Zij heeft den gulden los gemaakt van het goud en hem vervolgens laten zweven, in afwachting op welke hoogte hij in even wicht zou blijven hangen. Niet iedereen is het daarmee eens. Zoo schreef „Dikaios" gisteravond in de „Tijd": „Nu wij de situatie wat beter kunnen overzien, blijkt, dat de regeering een wel zonderlingen weg heeft gekozen. In tegen stelling met Zwitserland en Frankrijk, waar bepaalde devaluatiepercentages zijn vastgesteld, doet men hier te lande feite lijkniets. Men wil niet aan eens an ders jaspand hangen maar ook niet zelf den knoop doorhakken. Zelfs schemert de hoop door, dat de gulden t.z.t. misschien weer op zijn oude goudpariteit zal komen. Ondertusschen krijgt men het gevoel, dat men wordt overgeleverd aan onbekende aspiraties van de Nederlandsche Bank, die wel het Egalisatiefonds zal dirigeeren. In dertijd bij haar bestrijding der „deva- luïsten" heeft de regeering zwarte taferee- len opgehangen van de gevaren van insta biele wisselkoersen na devaluatie. Nu is het volkomen duidelijk, dat een zoodanige onstandvastigheid er in het geheel niet be hoeft te wezen als men zich hetzij aan het sterlingbloc aansluit, hetzij een nieuwe goud waarde kiest. Wat men nu doet of lie ver niet doet, is veel erger. Niemand kan thans ook maar bevroeden in welke rich ting zich de wisselkoersen zullen bewegen. Ten slotte wordt de prijs van een markt- artikel bepaald door de verhouding tus schen vraag en aanbod, en het is moeilijk in te zien waar op het oogenblik de groote vraag naar dollars vandaan moet komen, die tot de thans eindelijk moeiteloos te be reiken devaluatie kan leiden. In Zwitserland weet men ten minste waar men aan toe is. In Frankrijk ook. Maar onze vaderlandsche eigengereidheid doet het weer eens op haar manier, die ditmaal heelemaal geen manier is. Theo retici mogen nu wel beweren, dat de gulden nu wel zijn eigen peil zal zoeken en vin den en zij denken daarbij natuurlijk aan de carrière van sterling in de jaren 1932 1936, maar Nederland is met Engeland niet te vergelijken, en onze wereldomzet van goederen is veel te klein om er voldoende valutarische trekkracht van te verwach ten. Zoo zal onze valuta wel de speelbal blijven van min of meer toevallige saldi onzer betalingsbalans, min of meer van dag tot dag, en dan weet onze handel hee lemaal geen raad meer." Het spreekt vanzelf, dat een „zwevende" gulden geen ideaal ruilmiddel is, en op den duur zal men tot stabiliteit moeten ko men, maar wij gelooven, dat het inder daad goed gezien is, om thans in de eer ste deining van de algemeene verwarring na de devaluatie van den Franschen franc nog geen bepaald peil vast te stellen. Het percentage, waarmede de waarde van onzen gulden verminderd zal moeten worden, staat nog geenszins vast. Wanneer wij den loop der wisselkoersen op de Am- sterdamsche beurs nagaan, dan zien wij een scherpe daling tot ongeveer 20 pet. gister morgen, welke daling echter reeds vrij spoedig gevolgd werd door een lichte stij ging. Men scheen te laag geschat te hebben. Vanmorgen werd deze stijging niet voort gezet, zoodat de klacht van „Dikaios", dat de ,hoop" doorschemert den gulden weer op de oude goudpariteit te kunnen opdrij ven, hoewel niet tot de onmogelijkheden behoorend, toch in het verloop der wissel koersen van gisteren en vandaag weinig voet vindt. Gistermorgen noteerde het pond sterling 9.07, 's middags om 12 uur 8.90 en om 3 uur 8.91. Hedenmorgen om 10.15 uur luidde de noteering 8.85. Nu moet men hierbij in aanmerking nemen, dat het pond sterling zelf ook „zwevende" is, hoewel vrij stabiel. Vergelijken wij den gulden met den aan het goud gebonden dollar, dan zien wij de volgende cijfers: Gistermorgen was de prijs voor dollars te Amsterdam 1.84, 's middags om 12 uur 1.80 1/4 en om 3 uur 1.79 1/2. Heden morgen noteerde de dollar 1.78 1/4. Dat scheen te wijzen op een voortgezet redres van den gulden, maar om 12 uur was de koers van het pond sterling alweer 8.96 en van den dollar 1.80 3/4. Wij zweven! Mr. H. F. A. GEISE. V Een onvaderlandslievende schobber De N. S. B. verklaart zich tegen de munt-politiek der Regeering, tegen de de valuatie gesteld dan, dat de huidige politiek van den zwevenden gulden de valuatie ten gevolge heeft, wat niet abso luut zeker, doch o.i. wel héél waarschijn lijk moet worden geacht. En de N. S. B. doet zulks op een wijze, die buitengewoon ergerlijk is. Als men dan bedenkt, dat diezelfde N. S. B. tot nu toe nooit als tegenstand ster van devaluatie is opgetreden en zich eerst nu als zoodanig ontpopt, dan ziet men onmiddellijk dat dit anti-devalu atie-optreden een uiting is van partij-poli tiek in den slechtsten zin; van partij-poli tiek, die in troebel water wil vissohen, om zóó buit voor de partij te vangen. Als degenen, die altijd zich tegen deva luatie hebben gekant, nu de Regeering een verwijt van haar optreden zouden ma ken, zouden wij zulks niet goedkeuren omdat het óók hun o.i. allerduidelijkst moet zijn, dat de Regeering handelt, zoo als zij handelt, noodgedwongen maar wij zouden bedoelde critiek toch kunnen begrijpen. Erger en ergerlijker is echter de hou ding van een politieke partij, als die der N. S. B., welke zich nooit tegen devaluatie heeft Verklaard toen 't haar klaarblij kelijk toescheen, dat uit zulk een houding geen partij-winst was te behalen! Dit is een soort partij-politiek, en een vorm van dat soort, welke ergernis moet opjagen bij allen, die er onbevooroor deeld tegenover staanJ, Wij hebben gezien een strooibiljet door de N. S. B. verspreid, waarin het volk wordt opgeruid tegen de Regeering, die nu door devaluatie hun inkomen en loo- nen en steunbedragen verlaagt! 't Is demagogie volksmisleiding, volksbedrog! De schrijver van bedoeld strooibiljet is, zooals Minister Oud het gisteren in de Eerste Kamer uitdrukte, volstrekt niet te sterk: een onvaderlandslievende schobber. VERDEDIGERS VAN HET ALCAZAR GEDECOREERD. TOLEDO, 30 Sept. (A.N.P.) De opmarsch naar Madrid wordt voortgezet onder bevel van generaal Varela. De regeeringstroepen hebben de stad verlaten met medeneming van materiaal en kanonnen. Alleen de wijk bij het Alcazar is geheel verwoest. Generaal Franco is te Toledo aangekomen en heeft de verdedigers van het Alcazar in de ruïnen van het gebouw gedecoreerd. Geen prijsstijging van eenige belangrijke eerste- levensmiddelen. Gelijk reeds werd medegedeeld, is het de bedoeling der regeering zoodanige maatregelen te nemen, dat zekerheid be staat, dat de prijzen van brood, aardappe len, boter, melk, consumptie-zetmeelen en suiker zich niet zullen wijzigen als ge volg van de nieuwe monetaire situatie. De heffing op boter is daarom met te rugwerkende kracht van Maandag 28 September af verlaagd van 0.85 op 0.75, terwijl met ingang van dien datum de res titutie bij export van boter f 0.75 zal be dragen. De steun uit het landbouw-crisis- fonds op zuivel zal, in verband met de stijging van de zuivel waarde, met ingang van 5 October a.s. worden verlaagd. De prijs van consumptiemelk zal tenge volge van een en ander geen verhooging ondergaan. De restitutie bij export van kaas wordt verlaagd voor volvet en 40 plus tot 1 cent en voor 30 plus en 20 plus tot y* cent per kilogram. Ten aanzien van tarwe zijn zoodanige maatregelen getroffen, dat zekerheid be staat, dat de bloemprijs en dus de prijs van brood, niet beinvloed wordt door de monetaire maatregelen. Ten einde een ontwrichting van de markt van consumptieaardappelen te voorkomen, is de denaturatietoeslag op dezelfde hoogtt. gehandhaafd; de toeslag bij export is echter vervallen, zoodat de aardappelprijs ongeveer in evenwicht is op hetzelfde peil als in de vorige week. Voor zoover de suiker betreft zal de cri sisheffing op suiker evenveel worden ver laagd, als de stijging van de wereldmarkt prijs bedraagt. De heffing op de voornaamste zetmeelen zal met ingang van 30 September a-s. evenveel worden verlaagd als de wereld marktprijs gestegen is. In verband met de stijging van de we reldmarktprijs van rogge en gerst is met ingang van 28 Sept. jl. de denaturatie-toe- slag op rogge verlaagd van 2.25 tot f 0.75. In verband met een en ander worden de monopoliewinsten bij invoer en de res titutie daarvan bij uitvoer, gehandhaafd op hetzelfde peil als de vorige week, zulks met uitzondering van eenige technische wijzigingen als gevolg van bovengenoemde maatregelen, zoodat de monopoliewinst van rogge vastgesteld wordt op 4.(f 2 monopoliewinst op gedenatureerde rogge plus 2.denaturatietoeslag). WANNEER REDELIJKDE PRIJS. VERHOOGING? Commissie ingesteld. Door den raad van ministers is, onder leiding van den minister-president, inge steld een ministerieele commissie, waarvan ook de ministers van financiën, van sociale zaken, van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart deel uitmaken. Deze commissie heeft tot taak na te gaan voor welke goederen, in ver band met de gewijzigde valutaverhoudin- gen, een redelijke prijsverhooging onver- De radiorede van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De vorstelijke verloofden In de studio der P.T.T. te den Haag. Rechts de directeur- generaal Ir M. H. Damme Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Devaluatie-deining in het buitenland. (2de blad). De aanval op Madrid wordt thans voor bereid. (4de blad). Z. H. de Paus keert heden naar het Va- ticaan terug. (4de blad). Een nieuw hoogte-record van Engel- schen vlieger. (Luchtv., 4de blad). BINNENLAND. De Staten-Generaal hebben de drie wetsontwerpen in verband met de nieuwe monetaire situatie aangenomen. Zij zijn heden afgekondigd. (2de blad). Regeeringsmaatregelen om prijsstijging te voorkomen. (1ste blad). DANK VAN H.M. DE KONINGIN. Hare Majesteit de Koningin, zeer getrof fen door de buitengewoon groote belang stelling en het medeleven ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Ju liana der Nederlanden met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instellin gen, vereenigingen en particuliere personen, hoogstderzelver oprechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal ge- lukwenschen het Hare Majesteit niet moge- lyk maakt om een ieder afzonderlijk te be danken. De particulier secretaris van H.M. Van Heemstra. mijdelijk moet worden geacht. Zij verga dert eiken dag, met uitzondering van den Zondag, om 9.15 's voormiddags, aan het departement van koloniën. Verzoeken van fabrikanten of andere belanghebbenden moeten intusschen aanhangig worden ge-, maakt by een der departementen, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn. GEEN BRIEVEN AAN DEN MINISTER PRESIDENT. De minister-president ontvangt vele brieven, verband houdende met hier en daar locaal optredende prijsverhoogingen. Aangezien deze brieven ter behandeling moeten worden doorgegeven, hetzij aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, hetzij aan dat van land bouw en visscherij of van sociale zaken, verzoekt de minister-president klachten van dezen aard voortaan, .voor zooveel zulks na de totstandkoming van de wet tegen prijsopdrijving nog noodig is, niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aanhangig te maken hetzij bij den burgemeester der betreffende gemeente, hetzij bij de Kamers van Koophandel, het zij bij een der drie genoemde departemen ten rechtsreeks. SLAGER DOOR HET PUBLIEK BEDREIGD. Omdat hij den vetprijs wilde verhoogen. Een Amsterdamsche slager, die zijn zaak heeft in de Dotterbloemstraat aan den over kant van het IJ, heeft gisteravond aanlei ding gegeven tot het requireeren van een politiemacht, aangezien hij had aangekon digd, dat hij den prijs voor een pond vet met 5 cent zou verhoogen, omdat naar hij voorgaf hy zijn leveranciers ook meer moest betalen. Het gevolg was, dat hij mede van de zij de van het publiek een aankondiging ont ving, hierop neerkomend, dat zij hem, als hij zijn voornemen zou uitvoeren, „een kopje kleiner zouden maken". De politie, die ernstige onregelmatighe den vreesde, trok daarop in de nabijheid van den winkel een politiemacht samen. Tot eènig ingrijpen is het echter niet ge komen, omdat de slager, uit vrees voor wraakneming, besloot, geen gevolg te ge ven aan zijn voornemen en den ouden pr voor vet handhaafde.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1