ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE HUUR BETALING TE DEN HAAG Herhaling van georganiseerde en collec tieve contractbreuk zal voorkomen worden Het Haagsche raadslid J. W. van den Ak ker heeft op 22 September eenige vragen tot B. en W. gericht inzake moeilijkheden bij de huurbetaling. B. en W. antwoorden thans als volgt: Inderdaad hebben zich zoowel bij de ge meente- als bij de vereenigingswoningen moeilijkheden voorgedaan, doordat een aantal bewoners, die steun genieten van Maatschappelijk Hulpbetoon, bezwaar maakte om de (op de normale wijze vast gestelde en nog onlangs aanmerkelijk ver laagde) huren te betalen, in verband met de door de regeering aangebrachte wijzi ging in de steun verleening. Tegelijk met een verzoek om huurverlaging, ingediend door middel van een blijkbaar door derden verstrekt vast formulier, weiger den zij, de overeengekomen huur te beta len; B. en W. zijn van oordeel, dat in geen geval kan worden geduld, dat de huurders zelf vaststellen welke huur zij voor een be paalde woning in verband met hun indi- vidueele omstandigheden zullen betalen. Zij achten het gebeurde, dat neer komt op georganiseerde en collectieve contractbreuk, zeer ernstig en zullen geen middelen onbeproefd laten om herhaling te voorkomen. Zoowel de stichting „Centraal Woning- beheer" als besturen der woningbouwcor poraties hebben geweigerd een door de be woners in afwijking van de contractueele verplichting eigenmachtig vastgestelde huur in ontvangst te nemen. De betrokken bewoners zijn schriftelijk en/of mondeling opmerkzaam gemaakt op het onhoudbare van hun standpunt onder mededeeling, dat bij handhaving daarvan huuropzegging zou moeten volgen; De uitleggingen welke de wethouder van Sociale Zaken aan de circulaire van de re geering heeft gegeven, is de juiste, blijkens nader rondschrijven van den minister van Sociale Zaken d.d. 21 September j.l.; Ook B. en W. achten het billijk, dat de op 9 Augustus ingegane verlaging der hu ren van gemeente- en vereenigingswonin gen wordt gelijkgesteld met huurverlagin- gen, die tegelijk met of na de verlaging van den huurbijslag ingaan. Zij hebben dit standpunt dan ook reeds eerder bij den minister bepleit, en mochten nu vernemen, dat tegen een dergelijke toepassing bij den minister geen bezwaar bestaat. Als gevolg hiervan zal dus voor de bewoners van de gemeente- en vereenigingswoningen de nieuwe huurbijslag (1/3 van wat de huur meer is dan ƒ3.50) worden berekend naar de voor 9 Augustus geldende hoogere huur, zoodat de toen ingegane huurverla ging geen extra verlaging van den bijslag medebrengt, doch voor het volle bedrag een bate vormt, die tegenover de bijslag- verlaging kan worden gesteld. Het nadeel, dat de verlaging van den huurbijslag voor de bewoners van deze woningen medebrengt, is daardoor wan neer men den toestand van thans met dien van begin Augustus vergelijkt in vele gevallen geheel gecompenseerd, in de over- groote meerderheid der overige gevallen tot zeer luttele bedragen teruggebracht. B. en W. hebben zich terstond na de raadsvergadering van 7 September tot de regeering gewend, met het verzoek, om een verdere verlaging van de huren der gemeente- en vereenigingswoningen moge lijk te maken. Op dit verzoek, dat enkele punten van inderdaad principieel belang raakt, is echter tot heden geen antwoord ontvangen NIEUWE SPIJSOLIE-CONVENTIE. De spijsolie-conventie is op 24 September 1936 opgeheven. Een nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen, waarvan de werk zaamheden worden uitgevoerd door het se cretariaat „Spijsolie-overeenkomst", geves tigd te 's-Gravenhage, Parkstraat 105, tel. 113780. In deze groep kunnen alle koopers als Volgt worden ingedeeld: Groep a: Zij, die in de jaren 1932 of 1933 een omzet in spijsoliën behaald hebben van minstens 100 ton; in groep b: zij, die in deze jaren min stens 75 ton omzetten en in groep c: zij, die een omzet van minstens 50 ton bereikten. Aan alle belanghebbenden, d.w.z. zij die in een van de jaren 1932 of 1933 een omzet van minstens 50.000 Kg. hebben bereikt, wordt in overweging gegeven zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met bovengenoemd secretariaat te 's-Gra venhage. Onder spijsoliën worden verstaan alle geraffineerde plantaardige oliën vloeibaar bij 15 graden Celsius. DE MALVERSATIES BIJ DEN B.V.L. Het S.D. Eerste Kamerlid mr. M. Men- dels, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Heeft de minister zich op de hoogte ge steld van de malversaties die zich hebben voorgedaan bij het beheer van de geldmid delen van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm in de gewesten Limburg en Zeeland? Is de minister in staat en bereid inlich tingen te verstrekken omtrent aard en om vang van die malversaties met mededee ling tevens van de voorschriften regelende het beheer van de geldmiddelen van ge noemd instituut en van de wijze en fre quentie van de controle die op dat beheer werd uitgeoefend? Heeft de minister in het voorgevallene aanleiding gevonden te overwegen of in dat beheer en in die controle wijziging ware aan te brengen? DE VOORSTELLEN TOT GRONDWETS HERZIENING. Naar de „Stand." verneemt, heeft het afdeelingsonderzoek van de Regeerings- voorstellen tot herziening van de Grond wet, dat op 22 September j.l. plaats vond, een vlot verloop gehad, zoodat verwacht mag worden, dat tegen half October reeds het verslag van de Commissie van Rap porteurs zal verschijnen. Naar gebleken is, werd in groote lijnen instemming betuigd met de voorstellen der Regeering. Gelijk evenwel verschil van meening bleek te bestaan in de Staats commissie over bepaalde ingrijpende wij zigingen, o.a. inzake de persvrijheid en revolutionaire volksvertegenwoordigers, zoo openbaarde zich ook dit verschil van inzicht bij de besprekingen in de afdee- lingen. Intusschen beteekent dit nog niet, dat inzake punten, waarin de Regeering de voorstellen van de Staatscommissie niet overnam, b.v. art. 7 van de Grond wet, van de zijde der Kamer voorstellen zijn te verwachten, om deze toch in de herziening te betrekken. Ook binnen de verschillende Kamerfracties bestaat ten aanzien van een belangrijk vraagstuk als het preventief toezicht op de pers-uitingen geen eenstemmigheid. Overigens bleek, dat bij een bepaalde zijde een verdergaande herziening van de Grondwet wenschelijk werd geacht. DE WET OP HET AFBETALINGS- BEDRIJF. Staatsblad no. 645 vermeldt een Kon. Besluit van den lOden September 1936, tot uitvoering van artikel 1, tweede lid, van de wet op het afbetalingsbedrijf. Daarbij worden als zaken in den zin van artikel 1, tweede lid, van deze wet aangewezen de zaken, waarvan de ge heels koopprijs, als bedoeld in artikel 1576c, tweede lid, van het burgerlijk wet boek, een bedrag van vijftig gulden niet te boven gaat. BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUIN BOUWBEDRIJF IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. De beide bedrijfsraden voor het tuin bouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland kwamen dezer dagen te Haarlem in verga dering bijeen. Na de behandeling der in gekomen stukken stelde de voorzitter, in verband met het terugtreden van den heer ir. A. W. Ausems, aan de orde het benoe men van een nieuwen secretaris. Op voorstel van verschillende leden werd voor beide bedrijfsraden benoemd als secretaris de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. De raden hebben voorts breede bespre kingen gewijd aan diverse belangrijke aangelegenheden, w.o. collectieve contrac ten, tuinbouwonderwijs etc. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Dezer dagen kwam te Lisse de bedrijfs- raad voor het bloembollenbedrijf voor het eerst in vergadering bijeen. De bedrijfsraad, welke in opdracht van den Minister van Sociale Zaken was bij eengeroepen door den heer Th. F. van Rijn te Lisse, werd door dezen geinstal- leerd. De raad maakte een rooster op, volgens welke de leden achtereenvolgens telkens voor een jaar als voorzitter zullen optre den. Voor de eerste maal treedt als voorzit ter op de heer Th. F. van Rijn te Lisse en als tweede voorzitter de heer A. J. Loer akker te Haarlem. Op voorstel van ver schillende leden werd tot secretaris be noemd de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. Voorts werd de begrooting voor 1937 vastgesteld- Een commissie werd samengesteld om enkele belangrijke aangelegenheden, met name de kwestie van de werkloosheid, de loonbijslag e.d. nader te bezien en zoo mogelijk tijdig eventueele voorstellen dienaangaande aan den bedrijfsraad voor te leggen. VERGOEDING VOOR DENATURATIE VAN AARDAPPELEN, OOGST 1936. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van Maandag 28 Sept. as. ver goeding zal worden verleend voor het dena tureer en van aardappelen van den oogst 1936 met uitzondering van vroege aard appelen en fabrieksaardappelen welke zijn geteeld en worden gedenatureerd met inachtneming van de dienaangaande ge stelde voorschriften. De grootte van de denaturatievergoeddng zal afhankelijk zijn van de rubriek, waar in de aardappelen worden ingedeeld, en van het tijdstip van denaturatie. Het bedrag der denaturatievergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept. tot 1 Dec. 1936 ƒ0.70 per 100 K.G., van 1 December 1936 tot 1 Maart 1937 0.80 per 1000 K.G., en van 1 Maart tot en met 15 Juli 1937 ƒ0.90 per 100 K.G., met dien verstande, dat voor aardappelen der rubriek a, welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatureerd zullen worden en behoudens nadere wijzi ging dezer rubriek, 1.50 per 100 K.G. zal worden uitbetaald. In de rubriek a zullen worden ingedeeld de volgende rassen van den kleigrond, voor zoover de aardappelen voldoen aan nader te stellen eischen: Bevelander, Noordeling, Bonte Star (Bon te Roode Star), Roode Star, Blauwe Eigen heimers, Eigenheimers, Furore, Westein der Blauwe, Zeeuwsche Blauwe, Zeeuw- sche Bonte. Omtrent deze nadere eischen zullen t.z.t. verdere publicaties worden gedaan. Hoofd zaak is hierbij, dat de aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen, welke rede lijkerwijze aan een goede consumptieaard appel gesteld kunnen worden. Alle andere aardappelen worden in de rubriek ingedeeld. De denaturatie kan geschieden zoowel door georganiseerden bij een der provin ciale landbouw-crisis-organisaties, als door handelaren bij de Nederlandsche Akker- bouwcentrale als georganiseerde aangeslo ten. De aanvragen om denaturatie moeten op dezelfde wijze als vorig jaar door georga niseerden by een L.C.O., geschieden aan die L.C.O., en door handelaren, die uit sluitend bij de Nederlandsche Akker- bouwcentrale zijn georganiseerd, aan deze centrale. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aardap pelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 35 m.M. vierkantsmaat, terwijl ook nat-rotte knollen moeten zyn verwij derd. Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen aardappelen, die, naar het oordeel van genoemde centrale, zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder geschikt kunnen worden geacht, en partijen, die stukken bevatten, welke op andere wyze dan bij het rotten of omwerken ofwel door vreterij van in secten zijn ontstaan. CONGRES R.-K. FABRIEKS- ARBEIDERSBOND. De Nederlandsche Roomsch Katholieke Fabrieksarbeidersbond „Sint Willibrordus" hield gisteren en heden zijn drie-jaarlijk- sche algemeene vergadering in hotel Cen tral te 's-Gravenhage. Gistermiddag om 2 uur opende de voor zitter van den bond, de heer P. J. Kleys, de vergadering met een rede, waarin hij de afgevaardigden en de vertegenwoordi gers van buitenlandsche organisaties aller eerst verwelkomde, in het bijzonder den heer De Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond. Na de begroetingswoorden betoogde spre ker, dat de doorgevoerde loonsverlagingen gebruikt zijn als middel om uit de crisis te geraken. De werkloosheid is toegenomen; de steunuitkeering aan werkloozne werd ver laagd. Hij becritiseerde de politiek der re geering, die als hoogste wijsheid de aan passing verkondigt. Zij speelt met deze po litiek hoog spel en spreker vroeg zich af, of deze politiek geen gevaar oplevert voor onze samenleving. Vervolgens gaf spreker een overzicht' van het verloop van het ledental van den bond. De teruggang van het ledencijfer is nog niet tot staan gekomen. Door krachti ge propaganda zal deze teruggang gestuit en in een uitbreiding van het ledental om gezet moeten worden. De secretaris, de heer Fred. Brussel, deed mededeeling van een reeks felicitaties ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den bond uit alle oorden des lands in gekomen. Hij deelde mede, dat 246 afge vaardigden aanwezig zijn, vertegenwoordi gende 157 afdeelingen. Daarna werd een korte bespreking ge voerd over het beleid van het hoofdbe stuur. De secretaris, de heer Brussel, beant woordde de sprekers. Nadat het verslag van den secretaris was goedgekeurd, verkreeg het Eerste Kamer lid De Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, het woord, die den heer Kleys complimenteerde met zijn pau selijke onderscheiding. Spreker bracht den bond hulde voor de solidariteit, welke je gens het Werkliedenverbond steeds werd betoond. Hij uitte zijn vreugde over het feit, na gewezen te hebben op de moeilijk heden van dezen tijd, dat de katholieke ar beiders, ook de werkloozen, de politiek van het Verbond begrijpen. Niets wordt nagelaten, om de materieele toestanden voor de arbeiders zoo goed mo gelijk te doen zijn. Maar hij, die beweert, dat het Verbond alle verslechteringen had kunnen tegenhouden, misleidt de arbei ders Als het moet schroomt ook het Ver bond niet voor het middel van de staking.. Geen gelegenheid wordt onbenut gelaten, om het belang der werkloozen te dienen. Voor de jeugdige werklooze arbeiders wordt jaarlijks ruim 30.000 beschikbaar gesteld. Uit de huidige moeilijkheden moet nieuwe kracht geput worden voor de toe komst. Wat zou er van de sociale positie der srbeiders zijn overgebleven, indien er geen krachtige vakorganisatie was ge weest? Uit dezen tijd moet leering getrok ken worden voor de toekomst. Wij leven nog, aldus spreker, ineen kapitalistische maatschappij. Wij moeten strijden voor een geordende maatschappij, waarin de factor arbeid in het productieproces minstens een even groote rol moet speeln als de factor kapitaal. Wanneer het gelukt, bedrijfsra* d#n in het leven te roepen met groote be voegdheden, dan zijn wij daarmede een stap in de goed richting gekomen. Een politiek van onzekerheid zal niet kunnen brengen, wat sociaal geboden is. Met zulk een politiek zal de katholieke vakbeweging zich nooit en te nimmer kunnen vereeni gen. Spreker wekte ten slotte allen op, hieraar mede te werken, om een hechte eenheid te vormen, waartegen het natio naal socialisme zich met ongekende hevig heid te pletter zal loopen (instemming). Om 8 uur gisteravond werd de vergade ring voortgezet. Aan de orde kwam nu het financieel ver slag en de begrooting van den penning meester, den heer J. Heynis. In de middagvergadering had de voorzit ter reeds meegedeeld, dat de financieele toestand van den bond gezond is. Het fi nancieel verslag werd goedgekeurd even als de begrooting. Na de bespreking van de redactie van het orgaan werden eenige wijzigingen ge bracht in het Huishoudelijk Reglement. De bondsvoorzitter werd bij acclamatie herkozen. De voorzitter van de Internationale Fe deratie van Fabrieks- en Transportarbei ders, de heer Strijbos, felicieterde den-bond met zijn zilveren jubilé en den voorzitter met zijn onderscheiding en wekte op de christelijke gedachte ook op internationaal gebied te verbreiden, de revolutionnaire gedachte te bestrijden en krachtig mede te werken aan maatschappelijke ordening van onder-op, opdat de overheid deze dan kan reglementeeren en sanctioneeren. De heer Dralle, voorzitter van de feest commissie, bood vervolgens het feestge schenk der afdeelingen aan het hoofdbe stuur aan, bestaande uit een raam van ge brandschilderd glas voor de bestuurska mer van het bondsbureau. Tevens over handigde hij een album met de namen der afdeelingen, die aan dit geschenk hebben bygedragen. Nadat de voorzitter namens het hoofd bestuur het feestgeschenk in dank had aan vaard, werd de vergadering geschorst tot hedenmorgen 11 uur. De voorzitter wees vervolgens op de noodzakelijkheid, dat ook de fabrieksmeis jes zich organiseeren. Deze arbeidskrachten worden veel uitgebuit. De fabrikanten pro- fiteeren van den jeugdigen leeftijd. Ook voor hen geldt het devies: „gelijk loon voor gelijke prestaties". Men versterke de vak organisaties, opdat de jeugd een mensch- waardiger bestaan zal krijgen dan wij ouderen, aldus spreker, gehad hebben. De jeugdige fabrieksarbeiders moeten overtuigd worden van de waarde van een vakorganisatie. Zij zullen tevens geschoold moeten worden, om in de toekomst de plaats van hun oudere makkers te kunnen innemen. Wat de werkloosheid betreft, betoogde sprekeer, dat de bond al het mogelijke voor zijn werklooze leden heeft gedaan en nog doet. Spr. becritiseerde de houding van de werkgevers, die hun personeel onmiddellijk ontslaan, zoodra er geen voldoende werk meer is en vergunningen aanvragen voor overwerk, om met weinig personeel te kun nen arbeiden. De koopkracht van de arbei ders moet verhoogd worden. Aan de loons verlaging moet nu eens een einde worden gemaakt. Het dokteren der regeering heeft lang genoeg geduurd. Een sterkere organi satie had bij verschillende werkgevers doorgevoerde verslechteringen kunnen voorkomen. Niet voor alle bedrijven waren de loonsverlagingen bittere noodzaak. De regeering beseffe, vooral in dezen tyd, het belang van collectieve arbeidsovereen komsten. De 25 jaren van strijd, welke de bond achter zich heeft, zijn van groot belang voor de arbeiders geweest. Het leed, dat in sommige landen over de arbeidersklasse is gekomen, is ons land tot nu toe bespaard gebleven (instemming). De materialistische geest, zoo ging spre ker voort, heeft veel ellende over de we reld uitgestort. Onze leuze zij: „Terug tot Christus". Ook voor onze stoffelijke belan gen en de maatschappelijke toestanden. Spr. hekelde scherp het nationaal- socialis me, dat het heidendom propageert. Doch wij zullen blijven strijden voor onze idea len, zoo besloot spreker. Een krachtige weerstandskas is voor onzen strijd noodig. Eendrachtig gaan wij voorwaarts, onze plicht doende tegenover God, strijdende voor het geluk en de welvaart van onze arbeiders. (Applaus). Pastoor Rombouts, geestelijk adviseur van den bond in de Zaanstreèk, sprak woor den van dank voor hetgeen de fabrieksar beidersbond in de afgeloopen 25 jaren heeft gedaan en bereikt. De aanwezigen zongen daarna staande het Bondslied. De adviseur van den bond, pastoor Mol- ler, deelde vervolgens mede, dat Z. H. de Paus den bondsvoorzitter, den heer Kleys, heeft doen geworden het gouden eerekruis Pro ecclesia et Pontifice. (Luide toejuichin gen). DE WINTERDIENSTREGELING. Bijna geen wijziging in de treinenloop. Wijzigingen in den treinenloop,ingaan de de Winterdienstregeling, aanvangende 4 October a.s.: Lijnen LeidenUtrecht v.v. en Leiden Gouda v.v. geen wijzigingen. Lijn AmsterdamRotterdam v.v. voor zoover Leiden betreft: Tr. 3815 Leiden A. 10.08, V. 10.10 wordt van af invoering Zomertijd in België Lei den A. 10.15, V. 10.16. Tr. 1069 AmsterdamDordrecht Leiden A. 13.21, V. 13.23 loopt ook op Z. en F. Tr. 1099 Leiden A. 16.21, stopt niet meer op Z. en F. te Warmond. Tr. 1139 Leiden A. 19.52, stopt te War mond alleen op Z. en F. van 11/417/5» Tr. 1153 Z. en F. Leiden A. 21.44, V. 21.48 wordt 21.37/21.39. Tr. 3851 Leiden A. 22.42, V. 22.43 wordt 22.38/22.39. Tr. 3834 Leiden A. 14.56, V. 14.57, loopt alleen op werkdagen tot invoering Z.T. in Belgie, daarna Leiden A. 14.56, V. 15.11. Tr. 436 (Boottrein) Ledden A. 21.16, V. 21.18 wordt Leiden A. 20.21, V. 20.23. Tr. 1156 Z. en F. Leiden A. 20.50, V. 20.52 wordt 20.48, V. 20.50. Tr. 3854 Leiden A. 23.20, V. 23.21 wordt 23.16/23.17. De alleen op Zaterdag loopende treinen, loopen niet op den tweeden Kerstdag. Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 21 tot 26 September 1936 is door de Nederlandsche Bank in to taal een bedrag van omstreeks RM. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deut sche Verrechnungskasse uitstaande vorde ringen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 92332—92824. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot Als de huisarbeidswet in werking treedt. Waarmee belanghebbenden rekening moeten houden. Op 1 October a.s. zullan de Huisar beidswet 1933 en het daarop gegronde Huisarbeidsbesluit 1936 in werking treden. In verband hiermede volgt hieronder een beknopt overzicht van eenige bepalin gen, waarmede werkgevers en huisarbei ders reeds direct rekening hebben te hou den. Als huisarbeid worden o.a. beschouwd de navolgende werkzaamheden, welke voor een onderneming worden verricht in open of besloten ruimten, welke geen deel uitmaken van die onderneming, te weten: Het plakken van gummi-artikelen en het bewerken, sorteeren en verpakken van oelluloid-waren. Het vervaardigen, herstellen en afwer ken van onder- en bovenkleeding, daar onder begrepen schoeisel en hoofdbedek king. Het vervaardigen, herstellen en afwer ken van huishoudgoed, zooals lakens, sloo- pen, servetten en dergelijke. Het vervaardigen en afwerken van lam- pekappen en van vormen voor lampe- kappen. Het schoenstikken. Het op kaartjes naaien of op andere wijze bevestigen van knoopen. Het strijken en opmaken van wasch- goederen. Het behandelen van vuil waschgoed. Het behandelen van lompen en anderen afval. Het schoonmaken van fruit en het le zen van peulvruchten en koffieboonen. Iedere werkgever, die werk in huisar beid doet verrichten, is verplicht zich te voorzien van een huisarbeidersregister, een loonlijst en een loonregister. Deze zijn tegen betaling bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage verkrijg baar en kunnen door tusschenkomst van de postkantoren worden besteld. De werkgever moet voorts zorgen, dat de huisarbeider voorzien is van een loon- boekje. Deze loonboekjes worden door of vanwege den burgemeester uitgereikt en kosten 0.50 per stuk. Voor personen be neden 18 jaar worden geen loonboekjes afgegeven. Gelden bovenstaande bepalingen alleen yoor huisarbeid, de in artikel 3 der wet neergelegde bepalingen ten aanzien van de bestrijding van gevaar voor de gezond heid, de zedelijkheid of het leven gelden niet alleen voor huisarbeiders maar voor alle ondernemingen, waar bovenvermelde werkzaamheden worden verricht. Deze bepalingen zijn nader uitgewerkt in de artikelen 3 tot en met 10 van het huisarbeidsbesluit. Daarin worden allerlei eischen gesteld ten aanzien van de ruimten, waarin de werkzaamheden worden verricht. Voor de verschillende werkzaamheden loopen deze eischen uiteen. Zoo "mag, om een voor beeld te noemen, het strijken en opma ken van goederen niet geschieden in lo kalen, waarin, zij het ook op andere ge deelten van den dag, geslapen wordt. Verscheidene andere werkzaamheden, waarvoor hetzelfde voorschrift geldt, zijn bovendien verboden in lokalen, waarin, zij het ook op andere gedeelten van den dag, gegeten, gekookt of gewoond wordt. Door of namens den Minister van So ciale Zaken kan van de hierbovengenoem- de verbodsbepalingen vrijstelling worden verleend. Voor nadere inlichtingen omtrent deze nieuwe wettelijke bepalingen kan men zich richten tot de districtshoofden der arb eidsinspectie. uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 5 millioen De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelf de periode in totaal een bedrag van onge veer R.M. 450.000 met de begunstigden af gerekend. Het hoogste afgerekende volg ordenummer was 31345. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 8 billioen. De Treuhaender konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Stichting tot verzekering tegen de kosten van sanatoriumverpleging. Onder auspiciën van een groot aantal vereenigingen, werkzaam op het gebied der tubercolose-bestrijding, o.a. de Ned. Centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, de Ned. maatschappij tot be vordering der geneeskunst, de Landelijke federatie ter behartiging van het zieken fondswezen, de Federatie van vereeniging- gen voor ziekenhuisverpleging, het Groene en het Wit-gele kruis is destijds opgericht de stichting tot verzekering tegen de kos ten van sanatoriumverpleging. Het doel van deze stichting is: leden van bij de stichting aangesloten vereenigingen en in stellingen tegen een wekelijksche bijdrage te verzekeren tegen de kosten van sanato riumverpleging. Deze stichting zal thans binnenkort haar werkzaamheden aanvan gen. Vereenigingen, stichtingen en fondsen, oneer welke benaming ook, die ten doel hebben of mede ten doel hebben, aan ver zekerden de kosten van verpleging geheel of gedeeltelijk te vergoeden, zullen in de gelegenheid gesteld worden zich bij de stichting aan te sluiten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zich alleen via genoemde vereenigingen en fondsen bij de stichting kan verzekeren. Individueele ver zekering is dus uitgesloten. Het secretariaat is gevestied v 63, Utrecht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6