ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Prosector anatomie. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, met ingang van 1 October 1936, aan dr. J. Goedbloed, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als prosector bij de anatomie aan de rijksuniversiteit alhier, terwijl dr. J. Denkmeyer als zoodanig tijdelijk is be noemd. TER BESTUDEERING VAN HET STRAFRECHT Bij zijn afscheidsrede heeft de afgetre den rector-magnificus prof. mr. A. S. de Blécourt Maandag er melding van ge maakt, dat mr. H. A. E. Modderman te Amsterdam op den 50sten verjaardag van het Wetb. v. Strafrecht in het leven heeft geroepen een stichting, genaamd „Prof. A. E. J. Modderman-stichting voor bestu deering van het Strafrecht en zijn hulpwe tenschappen, verbonden aan de Rijksuni versiteit te Leiden". Als bestuurders van deze stichting zijn aangewezen de stichter mr. H. A. E. Mod derman, mr. J. Wijnveldt, advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad, en prof. mr. J. M. v. Bemmelen, hoogleeraar in het straf recht alhier. Laatstgenoemde is secretaris penningmeester. Mr. Modderman heeft aan de stichting een kapitaal verbonden en het ligt voorloopig in het voornemen der bestuurders om uit de inkomsten van dit kapitaal te Leiden een seminarium voor het Strafrecht en zijn hulpwetenschappen in het leven te roepen. Het ligt verder in de bedoeling geleidelijk een strafrechte lijke criminologische en criminalistische boekenverzameling samen te stellen, ten behoeve van studenten en verdere belang stellenden. Voorts ligt het in de bedoeling cursussen en het uitgeven van geschriften op straf rechtelijk gebied te bevorderen. ALG. R. K. PROP. CLUB „Dr. SCHAEPMAN". Gisterenavond werd in de Foyer van den Burcht een algemeene vergadering van de Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman" gehouden, onder leiding van der heer Mr. Donders, die de aanwezigen welkom heette en speciaal de Weleerw. Heeren Pater Geise O.F.M. en Rector Reynen. Na lezing en goedkeuring der notulen verleende de voorzitter het woord aan Pater Geise, die in een kort woord het doel van de ALMA uiteenzette en de propagan disten aanspoorde tot actieve medewerking bij de a.s. missie-tentoonstelling Vervolgens heette de voorzitter den heer H. J. Kuiper welkom, die hierna het woord verkreeg. Spr. begon met den toekomstigen strijd van de R. K. Staatspartij bij as. ver kiezingen te karakteriseeren als een prin- cipieelen strijd, zich hiervoor beroepende o.a. op de uitspraak van Mgr. Aengenent z.g. op den Katholiekendag in 1928 te Maastricht gedaan. Onze strijd op politiek terrein is allerminst een belangenstrijd Juist in onze dagen Van godsdienstig-zede- lijke ontreddering, gevoegd bij de maat schappelijke ellende allerwege, hebben wij ons politiek zoowel als economisch te be zinnen en ons ervan te doordringen, dat onze strijd op de eerste plaats een princi- pieele zal moeten zijn. Van de extremisti sche partijen, zoowel van uiterst links ais van uiterst rechts is op de allereerste plaats de aanval gericht tegen onze beginselen. Daarom zullen onze propagandisten, zelf diep doordrongen van onze mooie beginse len in dienenden ijver die beginselen moe ten uitdragen aan anderen en vooral bij die groepen der bevolking, die ten offer drei gen te vallen aan de valsche en demago gische voorspiegelingen van die extremis tische partijen. Maar niet alleen als afweer tegen de aanvallen van anderen, hebben wij onzen propagandistischen ijver te ontplooien. Meer nog hebben wij alle krachten in te spannen in de positieve taak van de uitdra ging van eigen mooie beginselen. Juist om dat wij weten, dat onze beginselen geba seerd zijn op de vernieuwing van onze maat schappij in rechtvaardigheid en liefde, zul len wij met de grootst mogelijke eenheid en op de meest krachtige wijze dienaars moe ten zijn in den a.s. strijd, die geweldig en belangrijk zijn zal als nooit te voren. Spr. doet daarbij een dringend beroep op allen, die van goeden wil zijn en vooral op de jeugd. In een gloedvolle peroratie spoorde de spr. aan tot groote eenheid en ijvervol enthousiasme opdat ook in Leiden de actie voor de R. K. Staatspartij tot een groot suc ces zal mogen leiden. De voorzitter dankte den spreker voor zijn opwekkend woord, daarbij de hoop uit sprekend, dat de heer Kuiper by een vol gende gelegenheid er getuige van zal kun nen zijn, dat het door hem uitgestrooide zaad ruimschoots vruchten heeft gedragen. Hierna werden verschillende zakelijke besprekingen over de te maken propagan da gevoerd, waarna de voorzitter de ver gadering met den Chr. groet sloot. R.-K. S. V. „S. Augustinus". De inschrijving als candidaatlid van de R.-K. S. V. „S. Augustinus" te Leiden is vastgesteld op Maandag 28 September a.s. Het bestuur zal alsdan zitting houden van 14—16 uur in het Vereenigingsgebouw, Ra penburg 24. De Candidaatleden moeten op deze in schrijving mede brengen een bewijs van storting van een bedrag van 310 op post rekening N. 42000 ten name van de Rijks universiteit te Leiden, benevens twee pas foto's, aan de achterzijde voorzien van een duidelijke handteel-ening. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Gisteravond werd de eerste bijeenkomst gehouden in het Nutsgebouw. De presidente, mevr. T. Kranenburg Siemens, opende te acht uur de bijeen komst. Een half uur daarvoor was er ge legenheid tot het probeeren van verschil lende gehoorinstrumenten. Daartoe was de heer Giebel van het Centraal magazijn te Amsterdam overgekomen met de aller nieuwste apparaten. Dit kan vanzelfspre kend maar één keer gebeuren, doch dege ne die nog gaarne een nieuw instrument wil probeeren, gelieve dit op te geven aan het bestuur. Van de gelegenheid werd veel gebruik gemaakt en de presidente bracht den heer Giebel hartelijk dank voor zijn aanwezigheid. De opkomst was schitterend, velen van de oude bekenden gaven weer blijk te waardeeren, wat op de bijeenkomsten ge boden wordt. Ook veel nieuwe gezichten merkten we op. Mevr. Kranenburg heette allen hartelijk welkom, inzonderheid mej. I. Timmerman, die zingen zou. Weldra werd haar dan ook het woord gegeven en zij ving aan met Hollands Vlag, waarna we op het doek eenige foto's te zien kregen van H.K.H. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bernhard, waarop spontaan het Wilhelmus gezon gen werd. Dit was een fijne verrassing. Nog een viertal liederen liet mej. Timmerman hier op volgen, waarbij zy ons wel liet hooren over welk een goede stem zij beschikt. Mej. M. Driessen ving daarna aan met liplezen, waarna de presidente het woord weer nam om te spreken over de oprich ting van een handwerkclub-timmerclub voor mannen, onder leiding van den heer Sermondt. Hiervoor bestond niet veel am bitie. Een handwerkclub voor dames sloeg beter in, een twintig-tal gaf zich hiervoor direct op. Na het gebruik van een kopje thee met toebehooren, verraste mej. Timmerman de aanwezigen nogmaals met eenige mooie zangnummers en gaf een der meest slecht- hoorende dames haar reisindrukken weer van een Zwitserschen bergtocht, die zij met een eveneens hardhoorenden gids dezen afgeloopen zomer ondernam. Zij deed dit aan de hand van zeer mooie lichtbeel den op een aangename, hurrtoristische wtjze. Het doel dezer korte, doch zeer gees tige voordracht was, haar medeslecht- hoorenden te laten zien en voelen dat er ook op dit gebied nog veel voor ons te be reiken valt, waarmede zij volkomen slaag de. Na afloop hiervan bracht de presiden te mej. Timmerman namens de vergade ring hartelijk dank voor haar mooie zang, hetgeen zij vergezeld deed gaan van een bloemenhulde, deelde vervolgens nog me de, dat de volgende bijeenkomst op 23 October zal plaats vinden en sloot daarna dit eerste, zeer druk bezochte gezellig sa menzijn. RAADSLEDEN-EXCURSIE NAAR DE L.D.M. Op uitnoodiging van commissarissen en directie van de Leidsche Duinwater My hebben zeer vele leden van den Gemeen teraad gisterenmiddag een excursie onder inomen naar de terreinen van genoemde Mij te Katwyk. Vanaf het kantoor aan den Stationsweg alhier werd de tocht ondernomen mét een Vios-autocar. Te Katwijk aangekomen heet te de pres.-commissaris, wethouder Verwey, de aanwezigen welkom, waarna door den directeur, den heer ir. Lindenbergh, aller eerst aan de hand van zeer duidelijke kaar ten een theoretische toelichting werd ge geven over den aard en de inrichting van het bedrijf. Hierna v/erd met een allergezelligst „mo tortreintje" een tocht gemaakt over de uit gestrekte terreinen en meer speciaal naar de in uitvoering zynde kanaalgraving, waar bij de deelnemers tevens hebben kunnen genieten van een prachtig uitzicht cp het fraaie duinlandschap. Bach-avond in de Hooglandsche kerk. De heer Feike Asma en Jr. L. van Gel deren e.i. (viool), de laatstgenoemde be kend door zyn meerdere malen optreden voor de A.V.R.O.-microfoon, zullen op 14 Oct. aa. een Bach-avond in de Hoogland sche kerk geven. Opleiding tot dienstbode. Blijkens een oproep in onze advertentie kolommen begint binnenkort weer een cursus voor werklooze meisjes voor de opleiding tot beginnende dienstbode. De Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning voor Werkloozen, aangemoedigd door het resultaat van vorige cursussen en gezien het nog steeds voortdurende ge brek aan goed onderlegde Hollandsche dienstmeisjes, vertrouwt terecht, dat ve len aan haar oproep gehoor zullen geven. Uitslag der inschryving van de onder- handsche aanbesteding van den aanleg eener electrische installatie in den water- winplaats der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappy: Heemaf, Hengelo ƒ14600. Groeneveld en v. d. Poll en Co., Amster dam 10990.Langezaal en Inniger, Lei den 9894.HeringhaWuthrich, Haar lem 9699.H. L. J. Tobé, Leiden 8932.50; N.V. Rotterd. Electriciteits My. v.h. H. Croon en Co, Rotterdam f 8390. N.V. Iemco, Leiden 7725. Door C. H. is by de politie aangifte ge daan, dat hij door-iemand is opgelicht, die hem onder allerlei verhalen over huiselijke omstandigheden een kistje sigaren van een bekend merk verkocht, 25 stuks a 6 cent. By nader onderzoek bleek echter, dat het niet het bekende merk was, doch een min derwaardige sigaar. Zoo werd de rooker de sigaar! VAN ONZE ADVERTEERDERS. SIGARENMAGAZIJN „SUCCES". In het perceel Vrouwenkerkkoorstraat 3 heeft de heer P. Kantebeen hedenmid dag een zaak geopend in sigaren en siga retten, tabak en aanverwante artikelen. De zaak ziet er welverzorgd uit en is uit stekend gesorteerd, zoodat we een bezoek durven aanbevelen. Lido. Lido heeft v^n de -week een by zonder goed gevuld programma. Het brengt twee prachtige films, die ieder afzonderlijk een gang naar het theater waard zyn. De voor film „Vliegende Duivels" brengt ons naar de „Groene Hel" van het veel omstreden Gran Chaco-gebied in Zuid-Amerika. Jack Holt is daar de vlieger-kapitein, die ge durfde staaltjes van vliegkunst uithaalt. Hy suist door de luchten, scheert over de bergtoppen en de vy andelij ke vliegtuigen suizen brandend naar beneden. De kapi tein raakt echter verstrikt in de netten der liefde en bemerkt dat hy verliefd is geworden op de vrouw van zyn vriend en superieur. Als deze na een luchtgevecht in de wildernis van de „Groene Hel" moet dalen, opent zich voor den kapitein de mogelijkheid, dat hy met de weduwe van zyn rivaal kan trouwen, maar hij stelt trouw boven verliefheid en weet zyn vriend na vele avonturen in het oerwoud en in de lucht te redden. Een echt Ame- rikaansche film met veel vliegtuiggeronk, maar ook met spanning. De groote film na de pauze geeft ons een geheel ander „slagveld" te zien, n.l. een stryd tusschen echtgenoote en secre taresse. Eigenlijk is het geen stryd, want de vrouw vertrouwt haar man en het blykt, dat dit vertrouwen niet misplaatst was. Zy wordt echter wel op een harde proef gesteld, als de zakenman voor een zakenreis naar Havana moet en uit een telefoontje blykt, dat de knappe secreta resse zich by hem bevindt, op een zeer ongewoon uur en op een plaats, waar men dat niet zou verwachten. Wat de toeschou wers evenwel weten, kon de vrouw niet weten en er dreigt een echtscheiding. Ten slotte loopt alles goed af en komt aan het licht, dat het vaak slechts misverstanden zyn, die tot de mislukking van een huwe lijk leiden. Wanneer u weet, dat het Clark Gable is, die het middelpunt is tusschen vrouw en secretaresse, dan weet u ook, dat deze film behoort tot het amusante soort. Luxor. De hoofdfilm van deze week is de UFA- detectivefilm „Een zonderlinge gast" ver vaardigd onder regie van Gerhard Lamp recht. Met Herman Speelmans in den titel rol kunnen de bezoekers hier genieten van een zeldzame reeks gehein zinnige gebeur tenissen, die zich afspelen in een hotelle tje, waar een zonderlinge gast voor 'n ver rassende ontknooping van een drama weet te zorgen. Herman Speelmans speelt hier een van zyn meest onverschillige rollen en daarom is de verassende wending aan het slot des te beter te waardeeren. Vóór de pauze wordt vertoond „De hel der dobbelaars", een levensdrame, dat een avontuurlyke geschiedenis geeft van een modern man, slechts aan geld- en win zucht denkend en daarvoor alleen levend. Spencer Tracy is die moderne man, een fantast in den waren zin des woords, die in een Lima-park een afbeelding weet te geven van Dante's Inferno, van Dante's Hel. Dat wordt int'-^chen een catastrophe, want het bouwwerk stort ineen en slechts door leugens van hem en zyn vrouw, ont komt de avonturier-fantast aan de gevan genis. Zyn vrouw heeft met hem mede gelogen terwille van hun kind, maar daar na besluit zy haar eigen weg te gaan, wyl zy zich niet kan vereenigen met den man, die slechts voor geld leeft. Hy intusschen gaat voort op den ingeslagen weg, een zee kasteel maakt hy tot danspaleis, maar dit brengt hem evenmin geluk en als het schip in vlammen opgaat, kan hy zich slechts ternauwernood redden Dan komt hij tot beter inzicht en een hereeniging volgt. Voor volwassenen toelaatbaar. Casino. „Vrees om iets te ondernemen zoo rede neert de President der Vereenigde Staten in de film „Hoera de tyd wordt beter!" „is de oorzaak van de crisis, die we doorma ken. Een tegengif voor vrees is vroolijk- heid en daarom moet het publiek opge- vroolykt worden, dan keert de onderne mingsgeest weer terug". Om zyn ideaal te verwezenlyken roept hy een Minister van Amusement in 't leven met Lawrence Cromwell (Warner Baxter) als minister, wiens eerste werk is een amu sements-afdeeling voor kinderen, waaron der Shirley Temple, op te richten onder leiding van Mary Adams (Madge Evans). De ouders volgen dan van zelf, denkt hy. En zoo krijgen we in deze film allerlei amusements-voorstellingen te zien bege leid door goede muziek en het slot is, dat de crisis wijkt voor een beteren tyd, altyd dan volgens de film. „Agent van den geheimen dienst" is de andere hoofdfilm. Die agent is Joe Mortel, die er alles op gezet heeft Al Rossi, een berucht bandiet, in handen te krygen. Bob, de zoon van Joe, is verloofd met Muriet, een zuster van Al, zeer tegen den zin van den vader en den broer. Na heel veel moeite en strubbelingen, die deze film laat zien, komt het huwelijk toch tot stand. Met het goed verzorgde voorwerk is dit programma met het oog op de eerste film slechts toelaatbaar voor volwassenen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE DELFT. Wielrijder door vrachtauto met militairen, die van de manoeuvres terugkeerden, aangereden. Hedenmiddag heeft te Delft een doode- lijk verkeersongeluk plaats gehad. Een 22-tal vrachtauto's, waarop militai ren zaten, die van de manoeuvres in Noord- Brabant terugkeerden, reed op den Oost singel, toen een der auto's by het passee- ren van een motorryder meer gas gaf. Van den anderen kant naderdt een wielryder, de 19-jarige G. van de W. uit Delft, die met de vrachtwagen in aanraking kwam en daarbij den laadbak van den wagen te gen het lichaam kreeg en tegen den grond werd gesmakt. Zeer ernstig gewond werd 't slachtoffer naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar het bij aankomst reeds bleek te zyn over leden. Naar de schuldvraag wordt een na der onderzoek ingesteld. LAND- EN TUINBOUW De methode van Hofius: steeds verse he melk en overal! Weet u, dat er blindheid bestaat door ondervoeding; dat er bepaal delijk in onzen Oost jaarlyks honderden kinderen blind worden door eenzb'dige voe ding en gebrek aan melkproducten; dat het aantal blinden daar een kwart millioen be draagt, waarvan echter by een goede oog heelkundige behandeling vier vyfden ge nezen kunnen worden? Dr. J. Tyssen heeft er van verhaald, en hoe hy op zyn reizen telkenmale 100 tot 200 operaties verrichtte. Hy noemde deze gevallen van blindheid gemakkelyk te ge nezen. Denk u eens even in: honderdduizenden Indonesiërs, die, naar wel beweerd wordt, van 2 cent per dag kunnen leven, missen het licht der oogen, omdat er voor hen geen melk, geen boter is! En dat, terwyl hier allerlei middelen worden beraamd en toegepast om den melkstroom tegen te gaan. Schreit dit niet ten hemel? „Ja maar", hoor ik me toevoegen: „al ware hier nog zooveel melk beschikbaar, daarom had men ze nog niet ginder in bruiikbaren, verschen toestand". Dat kon tot heden gezegd worden, maar straks kan dit dank zij de uitvinding van den apotheker Theodoor Hofius te Duis burg en m o e t dit tot het verleden be- hooren. U hebt er toch al in een kranten berichtje iets over gelezen? Laat ik u hier wat uitvoeriger inlichten. Gedurende tientallen jaren heeft de heer Hofius zich bezig gehouden met het pro bleem om melk en andere zuivelproducten voor langen tijd in den oorspronkeiyken, dus ra uwen en verschen toestand te hou den. Hy was een der velen, die zich met dit vraagstuk onledig hielden. Maar hem is het ten slotte gelukt, en men mag zeggen, dat hy alleszins naar wensch geslaagd is. Voor de uitvoering van het procédé wor den tanks (vaten) gebruikt, die een langen levensduur hebben en een druk van 10 at mosfeer kunnen dóórstaan; niettegenstaan de dezen druk kunnen er geenerled schei kundige of andere verbindingen van het metaal met de melk of met de andere te verwerken melkproducten, ontstaan. De roestvrije stalen vaten kunnen ten allen tijde worden vervoerd. De tank wordt voor 90 pet. met melk, gepasteuriseerd of rauw, room, karnemelk enz. gevuld. Daarna wordt zuurstof ingelaten, tot de tank onder druk van 8 tot 10 atmosfeer staat. Men moet er voor zorgen, dat de ge vulde tanks steeds boven een temperatuur van 0 graden Celsius, resp. boven 302 gra den Fahrenheit, weggezet worden. En wat is nu het resultaat van deze be handeling? Dat men ten allen tijde van deze tank een grootere of kleine hoeveelheid melk kan ontnemen, mits men de voorschriften stipt nakomt, zonder dat dit aan de melk scha doet: de inhoud zal steeds twee tot drie maanden in ab soluut verschen toestand bly- ven. Dat wil zeggen: melk, room, karne melk, enz. blyven voor het gebruik ge schikt, en bevatten alle waardevolle biolo gische eigenschappen, welke ook direct na het melken aanwezig waren. En niet alleen wordt de melk door de toepassing van deze methode verduurzaamd, maar zij wordt veredeld bovendien: talryke proefnemingen hebben bewezen, dat de smaak wordt verbeterd, doordat de dik wijls onaangename stalsmaak (knollen- smaak) wbrdt weggenomen, terwyl de vol gens het Hofius-procédé behandelde room van 27 pet. een gehalte geeft van onbe handelde room van 40 pet. Het wil ons toeschynen, dat deze uitvin ding van zeer groote beteekenis zal blyken te zyn. De Amsterdamsche Keuringsdienst nam er proeven mee, onder controle van dr. A. van Raalte: na 40 dagen was de melk nog normaal en de smaak onberispelyk. Dr. Van Raalte noemde dan ook de uitvinding van groot belang, vooral met het oog op de Nederlandsche melkproductie, welke bij toepassing er van op het gewenschte peil kan gebracht worden. Ook met room ver kreeg hij gelijke resultaten. De practijk heeft zich reeds van de uit vinding meester gemaakt, in zooverre, dat op een van de grootste Duitsche Scheep vaartlijnen van Hamburg naar Kaapstad en terug een proef met een „Hofius"-tank is genomen: 't resultaat was van dien aard, dat bij een volgende reis meer tanks BIOSCOPEN. Casino: Toelaatbaar voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Toelaatbaar voor volwassenen. i i i =a BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Catharina d. van L. F. Phi- lippo en H. Kuiters Jacoba Gerarda d. van P. Groenendyk en H. Redel Frits Fredrik i. van F. F. v. d. Mark en J. Taf- fyn Brigitha Johanna d. van J. den Hoed en Chr. J. Langezaal Arie z. van K. v. Leeuwen en J. Rietveld Lena d. van K. Baartman en C. v. d. Pol Jacob x. van J. Korpershoek en M. Vooys Leonardus Theodorus z. van H. Soonius en J. A. M. Snelleman Adriana d. van S. F. v. d. Hulst en W. Nieuwenhuis. Overleden: D. J. de Laaf m. 37 j. P. J. de Wit wedn. 49 j. A. C. Huner v. Dam wede. 93 j. werden geplaatst. Zoo wordt het dus mo gelijk de melk aan boord der schepen in frisschen toestand te houden en te consu- meeren, wat tot heden alleen het geval was op groote luxe schepen, die levende koeien meenamen. Ook kunnen de sche pen thans het overschot der Nederlandsche productie brengen, waar een tekort is. Hier ligt een mooie taak, een prachtig arbeids veld, voor den Hollandschen ondernemings geest. Zyn wy wèl ingelicht, dan worden thans ook pogingen in het werk gesteld, om de levering van melk en room naar Nederlandsch Oost-Indië voor Holland te bemachtigen. Sinds we het eerste couran tenbericht betreffende de uitvinding lazen, hebben we vol verwachting naar die po gingen uitgezien. Mogen ze thans spoedig met succes bekroond worden! Het procédé is reeds in meer dan 40 lan den gepatenteerd. In ons land is in de hoofdstad ter exploitatie van de Hofius-pa- tenten, behalve voor Duitschland, opge richt de Metra N.V., Maatschappy voor Verduurzaming van Zuivelproducten, Oost einde 21. De methode-Hofius zal ongetwyfeld een ruime toepassing vinden, daardoor groote economische voordeelen afwerpen en voor al in de tropische- en subtropische landen bevorderlyk kunnen zyn aan de volksge zondheid. Men kan aannemen, dat over eenige jaren, indien de noodige installaties eenmaal zyn aangelegd, koelschepen met duizenden 1000-litertanks, of met enkele groote tanks, de oceanen zoo zullen door kruisen, als thans het geval is met de tank schepen der Shell en dergelyke lynen, waaraan men tot voor enkele jaren ook in de verste verte niet heeft gedacht. En niet minder groot zyn de perspectieven voor het vervoer van melk en room in de lan den van onze zone, van de melkproducee- rende streken naar de groote steden. Het Hofius-procédé is voorts van groot belang voor ziekenhuizen en sanatoria; voor patiënten, die op dokters-advies on- gepasteuriseerde, rauwe melk moeten drin ken; voor de bereiding van consumptie-ys, roomys kan thans veel goedkooper ver vaardigd worden; voor restaurants, hotels, lunchrooms, automatieken, bakkeryen, enz. De kleine melkhandelaar is, evenals de groote melkery, nu in de gelegenheid over de geleverde hoeveelheden beter te kun nen beschikken dan voorheen, en verliezen, die door het zuur worden, of door bederf ten gevolge van onweer, kunnen oyjstaan, uit te sluiten. Eindelyk is, met behulp van het Hofius- procédé, de boer niet meer genoodzaakt, dagelyks, of zelfs meermalen per dag, zyn producten naar de melkery of ten ver koop naar de stad te brengen. Hy kan nu de melk op de boerdery afroomen, de room volgens voorschriften behandeld, ge durende langen tyd in de Hofius-tanks be waren en deze dan naar de melkerij bren gen, en bespaart hierdoor het transport naar de melkery en terugtransport van de afgeroomde melk, die hy als veevoeder gebruikt. Maar ook wanneer hy deze met behulp van het Hofius-procédé geduren de eenigen tyd bewaart en, wanneer hij dit noodig acht, verder vervoert. B-r. TELEGRAMMEN GERUCHTEN OVER REVOLUTIONAIRE WOELINGEN IN PORTUGAL TEGENGESPROKEN LISSABON, 26 Sept. (A.N.P.) In be voegde kringen verklaart men, dat de ge- rucnten ongegrond zyn, die melding ervan maken, dat in de Portugeesche koloniën revolutionaire stakingen zouden zyn uit gebroken, en dat de stad Porto Alegre zou zijn ingenomen door opstandelingen, waar by zich de troepen van het vijfde regiment zouden hebben geschaard. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Beriyn 59.50 Londen 7.46 New York 1.48% Parijs Brussel 25.06 Zwitserland 48.20 Madrid Oslo37.50 Kopenhagen 33.30 Stockholm38.50 Milaan Praag 6.10 Weenen Boedapest

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3