ALMA DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VERKOOP MET AUTOMATEN NOG MEER BEPERKT. DE ALMA. 27ste Jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 No. 8531 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Is er geen bereidheid tot samenwerking? In de „Tijd" van gisteravond bespreekt ir. Feber den „dierbaren wensch tot her stel van de coalitie", welke door den heer van Wijnbergen wordt gepropageerd. Hij zegt daarvan, dat dit ook zijn dier bare wensch is, maar.... „maar het feit, het onontkoombare en als zoodanig te aan vaarden feit is, dat de partij van den heer Colijn, en in het bizonder de heer Colijn zelf, tot nog toe geen blijk hebben gegeven van bereidheid tot samengaan en samen werken met ons, Katholieken, tot verwe zenlijking van datgene waar het thans om gaat, tot maatschappelijke omvorming vol gens het project van Quadragesimo Anno" aldus de heer Feber. Deze opwerping is verklaarbaar. Wij be grijpen ze, evenals wij volkomen verstaan, wat de „Gelderlander" gisteravond op merkte, n.l. dat „zeer velen der onzen zich begrijpelijkerwijze afvragen, of onder de gegeven omstandigheden de waarborgen aanwezig zijn, om de beginselen, die de drie partijen gemeenschappelijk hebben, grond slag en uitgangspunt te doen zijn voor een zoodanige samenwerking, dat hetgeen uit die beginselen voor het politieke leven voortvloeit ook met groote energie zal wórden nagestreefd". Dat er niet veel blijk is gegeven van bereidheid tot samenwerking op het aller belangrijkste punt van een maatschappelij ke omvorming; dat er geen waarborgen voor een hier-bedoelde vruchtbare samen werking zijn gegeven wij willen dat alles niet tegenspreken. Maar: zijn er onzerzijds daden aan de orde gesteld, concrete voorstel len gedaan, waarop verzet van de zijde der Protestant-Christelijke groepen is ge volgd? Hebben Verschuur, Steenberghe, Gelissen daden op het terrein van maat schappelijke omvorming niet kunnen stel len, o m d a t zij daarvoor de gevraagde me dewerking van Protestant-Christelijke zij de niet verkregen? Ons niets van bekend! Heeft indertijd minister Aalberse voor zijn sociale wetgeving, toen hij niet slechts daarover mooie woorden sprak, maar met diep-ingrijpende daden kwam niet voor de volle honderd procent de mede werking gehad aller rechtsche groepen? Wij meenen van wel! Wij moeten eerst beginnen met de Pro testant-Christelijke partijen te vertellen, zeer concreet, waar wij nu eigen lijk voor zijn. Als z ij dan tegen zijn ja, dan is samenwerking uitgesloten. Maar eerst dan. Ook ir. Felber oppert het denkbeeld (het zelfde deed de Haagsche Briefschrijver van de „Tijd") om te beproeven een Kabinet te vormen door een combinatie van per soonlijkheden, „wanneer de combinatie van groepen waarbij wij ook allereerst denken aan de rechtsche groepen faalt", aldus ir. Feber. Wij herhalen wat wij gis teren schreven, dat in ieder geval ook dan voor een zoo vruchtbaar mogelijken ar beid een zekere samenwerking en over eenstemming tusschen de partijen, waaruit bedoelde „persoonlijkheden" voortkomen, noodzakelijk zal zijn. Vanaf heden PROGRAMMABOEKEN en LOTEN verkrijgbaar, beide 25 ct. per stuk, bij de navolgende adressen te Leiden: Firma J. N. GEIJER, Botermarkt. Firma J. A. HUIBERS, Haarl.straat Z\NDVLIET's BOEKH., Haarl.str. Belangrijke wijzigingen in wetsontwerp. Aan de memorie van antwoord van mi nister Gelissen inzake het ontwerp van wet tot regeling van den verkoop door middel van automaten ontleenen wij het volgende: Bij het optreden van den minister was betreffende het onderhavige ontwerp van wet het voorloopige verslag bereids ver schenen, doch beantwoording van de daar in gemaakte opmerkingen had nog niet plaats gevonden. Alvorens de voortzetting van de behandeling te bevorderen, heeft hij er prijs op gesteld, zich grondig op de hoogte te stellen van den ontwikkelings gang van* den verkoop door middel van automaten, welke zich inmiddels steeds duidelijker heeft afgeteekend. Als gevolg hiervan heeft hij aanleiding gevonden, mede ook in verband met de daaromtrent in het voorloopige vérslag gemaakte op merkingen, het wetsontwerp in belang rijke mate te wijzigen. Automaten in en buiten winkels. De voornaamste wijzigingen worden als volgt toegelicht: le. De vrijstelling van de verkoopauto maten van de regeling der Winkelslui tingswet als gevolg waarvan de winkel, waarin een verkoopautomaat geplaatst is, te allen tijde, dus ook gedurende den z.g. gesloten tijd, geopend mag zijn voor den verkoop door middel van dezen automaat, heeft tot ontduiking van bovengenoemde wet geleid en groote moeilijkheden met betrekking tot de controle op de naleving daarvan met zich medegebracht. Aanvan kelijk is, in het thans aanhangige ontwerp, gepoogd dit bezwaar te ondervangen door, met behoud van de in de Winkelsluitings wet gegeven vrijstelling, het automaten- vraagstuk ten volle, dus ook voor wat den verkoop door middel van in winkels ge plaatste automaten betreft, in de Verkoop- automatenwet te regelen. De minister meent intusschen de voorkeur te moeten geven aan een andere oplossing, namelijk schrapping uit de Winkelsluitingswet van de bepaling, krachtens welke de automa- tenverkoop buiten de toepassing van deze wet gesteld wordt. Als gevolg daarvan zal deze wet thans zonder eenige beperking toepassing vinden ten aanzien van allen verkoop, welke in den winkel geschiedt, onverschillig of deze al dan niet door mid del van een automaat plaats heeft. Ander zijds is het de bedoeling, dat verkoop- automaten, buiten den winkel en het daarbij behoorende winkelhuis of op of aan voor het openbaar verkeer openstaan de land- en waterwegen geplaatst, uitslui tend zullen vallen onder de Verkoopauto maten wet. Doordat de Winkelsluitingswet van toe passing zal zijn op alle in winkels ge plaatste automaten, is de noodzakelijkheid vervallen, in het ontwerp bepalingen op te nemen, betrekking hebbende op het bij vullen en de plaatsing van deze automa ten, hetgeen een belangrijke vereenvoudi ging met zich mede brengt. Daar behalve de gewone winkels ook café's, restaurant en hotels onder het be grip winkel van de Winkelsluitingswet vallen en deze ten aanzien van dergelijke inrichtingen dus eveneens van toepassing is, zal ook de verkoop door middel van binnen deze inrichtingen geplaatste automaten zich hebben te richten naar hetgeen de Winkelsluitingswet bepaalt. Geen buitenautomaten voor hotels. 2e. Aanvankelijk liet het ontwerp de mogelijkheid open, dat houders van de hierbedoelde inrichtingen door het exploi- teeren van verkoopautomaten op den openbaren weg, althans buiten hun in richting, zich op een terrein zouden be geven, dat terecht als het domein van den winkelier wordt aangemerkt en zoodoende de reeds bestaande concurrentie zouden gaan verscherpen. Intusschen is de mi nister van meening, dat het karakter van het restaurant en het café en meer nog dat van het hotel zich voor het gebruik van „huiten-automaat" feitelijk niet leent. Het hotel is een zuiver binnenbedrijf, dat bestemd is om in de behoeften van logeer gasten te voorzien, doch dat niet in con currentie met de gewone winkeliers het buiten-publiek behoort te bedienen. In verband hiermede schrijft het gewijzigde ontwerp thans voor, dat hotels geen „bui ten-automaten" mogen hebben. Eenzelfde overweging geldt tot op zekere hoogte voor restaurants en café's, doch hier doet zich de omstandigheid voor, dat vele van die inrichtingen zich allengs gaan toeleg gen op de bediening van het publiek door middel van automaten aan den openbaren weg, waarbij dan meestentijds croquetten en dergelijke, tot het gewone debiet van zulke inrichtingen behoorende eetwaren aan den man worden gebracht. Hieraan is het publiek gewend geraakt en deze toestand brengt uit een oogpunt van con currentie geen ernstig bezwaar met zich. De minister heeft om deze redenen ge meend, het exploiteeren van „buiten automaten" niet geheel aan de houders van de hierbovenbedoelde inrichtingen te moeten ontzeggen, doch te kunnen vol staan met een regeling, waarbij die ex ploitatie beperkt blijft tot den verkoop van aan spoedig bederf onderhevige eet waren. De café's en restaurants zullen door deze regeling zooveel mogelijk het karakter van binnenbedrijf behouden en zich dus hebben te onthouden van den verkoop op straat van waren, waarmede zij in concurrentie met den winkelstand zouden komen. Verkoop van rookartikelen voor ge bruik ter plaatse in „gesloten" tijd in café's. 3e. Het valt niet te ontkennen, dat de mindere exploitatie-mogelijkheid van ver koopautomaten, die voor de café's en res taurants zal voortvloeien uit de hiervoren aangeduide wïjzigingeft, voor deze inrich tingen niet zonder bezwaar is. In het bij zonder geldt dit ten kanzien van de om standigheid, dat door: de toepasselijkheid van de winkelsluitingswet op den verkoop door middel van binnen deze inrichtingen staande verkoopautomaten, daardoor in het vervolg in den z:g. ..gesloten" tijd ook geen tabaksartikelen meer zullen mogen worden verkocht, zooals tot dusverre. In aanmerking dient hierbij te worden geno men, dat het karakter van een restaurant of koffiehuis meebrengt, dat het gewoonte is, dat de bezoekers daar tabaksartikelen kunnen verkrijgen; anderzijds bestaat er geen enkele aanleiding, den restaurateur en den, caféhouder, welke immers thans van den openbaren weg zullen verdwij nen als exploitanten van automaten, door middel waarvan tabaksartikelen worden verkocht, nog bovendien te benadeelen, door hun ook den verkoop van deze arti kelen binnen hun inrichting in den z.g. „gesloten" tijd onmogelijk te maken. Het wil d.en minister voorkomen, dat de bil- lijkste en minst bezwaarlijke oplossing, om den restaurateur en den caféhouder tegemoet te komen, deze is, hun den ver koop van tabaksartikelen in den z.g. „ge sloten" tijd in het algemeen toe te staan op denzelfden voet als den verkoop van spijzen of dranken, d.w.z. onbeperkt voor zoover betreft verkoop voor verbruik ter plaatse van verkoop. Dit geldt dan niet alleen voor den verkoop door middel van automaten, doch ook voor dien langs niet- automatischen weg, aangezien het geen zin heeft, te dezen onderscheid te maken. Een desbetreffende regeling is thans in het gewijzigde ontwerp opgenomen. Maatregelen tegen z.g. automaathallen uitgezonderd die waarin eetwaren worden verkocht. 4e. een ander onderwerp, dat nadere voorziening behoefde, betreft de zuiver automatische winkels, open of besloten ruimten, waar uitsluitend door middel van automaten wordt verkocht. Zooals reeds werd uiteengezet, beoogt dit ontwerp het reserveéren van den verkoop door auto maten voor den typischen winkelstand en is in dit verband de automaat als het ware als een verlengstuk van den winkel ge dacht. Nu is de vrees niet denkbeeldig dat, indien het exploiteeren van automatische winkels onbeperkt wordt toegelaten, zi.ch allengs een categorie van „winkeliers" zal gaan vormen, die feitelijk met het nor male distributiebedrijf niets te maken heeft, en dat aldus het doel, dat de wet zich wil stellen, niet zal worden bereikt. De symptomen daarvan zijn reeds aan wezig. Zoo treft men hier en daar reeds open hallen aan, „winkels" in den zin der winkelsluitingswet, waarin niet anders dan verkoopautomaten zijn geplaatst, zon der dat daaraan feitelijk een winkelbe drijf annex is. Met den middenstandsraad is de minister van meening, dat deze wijze van exploitatie niet in het belang is van den middenstand, te wiens behoeve de on derhavige wet moet dienen, en dat er dan ook aanleiding bestaat daartegen matare- gelen te nemen, zij het dan, dat uiteraard door een behoorlijke overgangsbepaling met de belangen van tegenwoordige ex ploitanten van zulke gelegenheden moet worden rekening gehouden. Tegen een bepaalde categorie van deze automatische „winkels", namelijk de auto matische café's en restaurants, geldt het hiervoor geschetste bezwaar niet of al thans in veel mindere mate. Van deze in richtingen, die overigens in een bepaalde behoefte voorzien, kan niet gezegd wor den, dat zij rechtstreeks den middenstand benadeelen, en een maatregel om de ex ploitatie daarvan onmogelijk te maken acht de minister dan ook niet op zijn plaats. Met het oog op het een en ander werd in het onderhavige ontwerp, hetwelk zich thans voor de omschrijving van het be grip „winkel" aansluit bij de in de Win kelsluitingswet gegeven definitie, een wij ziging aangebracht, waardoor dat begrip een beperking ondergaat en daarvan wordt uitgezonderde de ruimte, waar uitsluitend door automaten wordt verkocht, tenzij die ruimte een automatisch café of automati sche winkel of een met automaten gevul de hal geen „winkel" in den zin dezer wet meer zijn en zal de exploitatie daar van niet meer zijn toegelaten; immers de daarin geplaatste verkoopautomaten vol doen niet aan het voorschrift van artikel 3, eerste lid, van het ontwerp, dat zij bij een winkel moeten behooren. De gewij zigde definitie komt tevens tegemoet aan de in het voorloopig verslag gemaakte op merking, dat het bij den aanvankelijk ge kozen opzet niet uitgesloten is, dat de rechter tot de conclusie zou komen, dat iedere ruimte, waarin maar een automaat staat, door middel waarvan aan het pu bliek verkocht wordt, daardoor vanzelf een „winkel" zou worden, een opvatting, die, gelijk vanzelf spreekt, in de practijk groote moeilijkheden zou hebben gege- Beperkte mogelijkheid tot bijvullen. 5e. Tenslotte kan dan nog gewezen wor den op de reeds besproken wijziging, waardoor het mogelijk zal zijn, verkoop automaten na sluitingstijd der winkels op beperkte schaal bij te vullen met aan spoe dig bederf onderhevige eetwaren. Het ont werp laat die bijvulling op Zondag twee keer en op werkdagen een keer geduren de een korte periode toe. (Zie de uitvoe ring dezer beperking in de practijk niet heel moeielijk en oncontroleerbaar blij ken? Red. L. Crt.). Met het bovenstaande zijn de belang rijkste wijzigingen, die bij de nota van wijziging in het wetsontwerp werden aan gebracht, aangeduid. De wereld in vogelvlucht Uit Spanje worden weer aan alle fron ten gevechten gemeld, in 't bijzonder in het Noorden bij Oviedo en aan het Tala- vera-fornt. Talavera ligt aan een rivier, de Alberche, wiens bedding tengevolge van waterwerken hooger op bij Madrid nage noeg droog is. De nationalisten rukten in deze rivierbedding op in de richting van Madrid en de regeeringstroepen hebben hen daar verrast door het water uit de reservoirs te laten loopen, waardoor de rivier plotseling sterk steeg. Met alle mid delen wordt gestreden en het kan nog lang duren, voordat de nationalisten de Spaan- sche hoofdstak in hun bezit hebben. Op de kaart zijn zij er dicht bij, maar in werke lijkheid is deze korte weg een zeer moei lijke. In China is de toestand zeer dringend. Het eene incident met Japan volgt op het andere en Japan begint reeds weer te spre ken van „hulp" aan China, wiens regee ring geen orde weet te houden. Zoo heeft generaal Matsumuro, de politieke vertegen woordiger van het Japansche garnizoen in NoordijChina, verklaard in een inter view, dat Japan Noord-China kan helpen en daarom wenscht het een stabiele regee ring, welke aan geheel China ten voor beeld kan worden gesteld. Matsumuro stelde de Kwomingtang verantwoordelijk voor de voortdurende onrust onder het Chineesche volk. Hij acht thans den tijd gekomen voor een scherpe en gevoelige les. Waaruit die les bestaat, weten wij sinds de bezetting van Mandsjoekwo thans wel. PRINS BERNARD BIJ DE NEDERLANDSCHE HANDELMIJ. Naar wij vernemen, heeft Prins Bernard heden zijn werkzaamheden aanvaard ten hoofdkantore van de Nederlandsche Han del Maatschappij te Amsterdam, welke werkzaamheden er op gericht zijn, van de werkwijze dezer groote financieele instel ling op de hoogte te komen, hetgeen te meer waarde heeft in verband met de ver- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAHD. Het Alcazar nog niet geheel veroverd. Heftige strijd aan het Talavera-front. (2de blad. Italië zal niet uit den Volkenbond treden tengevolge van de toelating der Abessijn- sche gedelegeerden. (2de blad). Het Fransche disconto verhoogd. (2de blad). De spanning tusschen China en Japan. (2de blad). BINNENLAND. Onze uitvoer naar Griekenland stop ge zet. (2de blad). Prins Bernard bij de Nederlandsche Han delmaatschappij. (1ste blad). Overleden is de zeereerw. heer pastoor W. M. Nix te Spierdijk. (Kerkn., 2de blad). EN HAAR PROGRAMMA-BOEK. Wij willen een enkel woord schrijven ter aanbeveling voor den verkoop van het Programma-boek van de Alma. Een enkel woord slechts. Het boek be veelt zichzelf aan. Hoe? Door den inhoud, welke zeer velen interesseeren moet. Wij willen vier redenen aangeven, waaromde inhoud zoo interessant is. Eerstens: Men krijgt een volledig over zicht van wat er gedurende de week van de Alma (1825 October) te doen is. Wie heeft daar geen belangstelling voor? Vervolgens: men kan in dat Programma boek lezen een duidelijke uiteenzetting van doel en werking van enkele missie-veree- nigingen, met name van de Pauselijke Missiegenootschappen. Vooral de Pause lijke Missie-genootschappen moet toch eigenlijk iede re katholiek kennen! Weet U nog niet, wat dat zijn? In het Programma-boek vertelt mgr. Bek kers het U héél duidelijk. Op de derde plaats: men kan in dat Pro gramma-boek zien door de foto's hoe veel van de nu levende missionarissen er uit Leiden en omgeving afkomstig zijn, wie dat zijn en waar dezen hun arbeid ver richten. Op de vierde plaats; Wie wat weten wil van de twaalf exposeerende missie orden wordt daarover ook in het Pro gramma-boek ingelicht. Dat Programma-boek kost25 cents! ailllllllllllllllllllimilillllllimillllimilllllllU Ons nieuw Feuilleton f 1 Het Raadsel van het 1 onbewoonbare huis. Alle huurders van de groote villa, E behoorende bij het kasteel, zeggen E achtereenvolgens na enkele dagen de E huur op. E jjs En door het'dorp gaat het gerucht, E dat het spookt op het kasteel. Maar E S een dame, die momenteel geldgebrek E heeft, neemt het aanbod om er een E half jaar gratis te wonen en nog geld E toe te krijgen aan. En dan begint het feest. lederen nacht spookt het, maar E de dame houdt voet bij stuk tot het einde, dat zeer gelukkig is en tevens de oplossing van het sensationeel 2 en spannend geschreven spookver- S r haal brengt. Dit Raadsel van het on- bewoonbare huis is het feuilleton, ■S waarmede wij heden aan aanvang maken. ElllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIK bindingen, welke de maatschappij onder houdt met onze overzeesche gewesten. De aanstaande Prins-Gemaal zal voorloopig op de ddrectioneele afdeeling werkzaam zijn, doch het ligt in de bedoeling dat hij zich ook van de gang van zaken in de andere afdeelingen op de hoogte zal stellen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1