5PORT 5P6L De nationale 12 Voetsjollenkampioenschappen. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Haamdag BwoeesEL VAN DE STADT EN V. LIJNEN NOOMEN WINNEN TWEEMAAL. Nadat vorige Zondag de wedstrijden om het nationaal kampioenschap der 12 Voets- jollen-kampioenschappen tot resultaat had den gehad, dat er van de vier gehouden voorwedstrijden twee ongeldig werden ver klaard wegens windstilte, werden Zaterdag middag de wedstrijden voortgezet. Van wedstrijden kon echter niet gesproken wor den. Wel startten de twee groepen deel nemers, maar het werden weer drijfpar- tijen zonder eind. Er stond nauwelijks 1 of 2 M. wind. Toen de zeilers dan ook twee uur op de plassen gedobberd hadden en de baan on mogelijk in den vereischten tijd kon wor den afgelegd, werd de wedstrijd afgebroken en ongeldig verklaard. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. De voorwedstrijden. Gelukkig leverde de Zondag een geheel anderen aanblik op de Kagerplassen op, Na een windstillen vroeg-ochtend bracht de zon nu wat wind mee en toen de zei lers zich gereed maakten voor den nieu wen wedstrijd, kwam er een briesje van 5 a 6 Meter uit het Oosten, waardoor de kans op echte zeilwedstrijden al dadelijk toenam. Het wedstrijdcomité had Zaterdag be sloten zoo vroeg mogelijk te starten om althans een zoo groot mogelijk aantal wed strijden te kunnen houden. Zoo viel te kwart voor négen het start schot voor de eerste grpep en vijf minuten later voor de tweede. De zenuwen speelden de zeilers echter al dadelijk parten, want Broer en v. d. Stadt waren de startlijn al gepasseerd voordat het vertreksein gegeven was. Dies werden zij teruggeroepen, zoodat zij reeds onmid dellijk achter lagen. Landman nam den kop en wist tot aan het Zweiland de lei ding te behouden, terwijl v. d. Staat, die zijn achterstand spoedig ingeloopen was, op de tweede plaats kwam. Dan volgden Kro ger, de Jong en Broer, die leelijk achteraan kwam en reeds nu 'n goede kans had op de laatste plaats met een kans tevens om in de voor wedstrijden als laatste geklasseerd te worden. Op het tweede kruisrak, van Norremeer naar Dieperpoel, wist v. d. Stadt meer en meer op Landsman in te loopen, waarna hij tenslotte de leiding overnam. Op den terugweg de baan was hier geheel bezeild kwam er geen verandering meer in de situatie en het resultaat werd ten slotte: 1. v. d. Stadt, 2. Landsman, 3. Kröger, 4. de Jong, 5. Broer. De tweede groep liet intusschen zien, dat de kans op 'n beslissingswedstrijd al heel groot was geworden. Na 'n slechten start van de tweede groep was v. Vliet vrij spoedig reeds zoo onhan dig om door 'n ontijdig overstag gaan Bar- zilay aan te varen. Wanneer Schaap nu als laatste eindigen zou, werd een beslissings wedstrijd noodig. Zoo werd het inderdaad, want de Fries, die nu reeds achteraan lag, verloor steeds meer terrein en slaagde er niet in zijn positie nog te verbeteren. Het resultaat van dezen wedstrijd werd: 1. v. Lijnen Noomen, 2. Evers, 3. Barzilay, 4. Schaap. Na deze twee wedstrijden was de stand als volgt geworden: v. d. Stadt 2 pnt., v. Lijnen Noomen 4 pnt., de Jong 5 pnt., Landsman en Barzilay 6 pnt., v. d. Valk, Evers en Kröger 8 pnt., Broer en Schaap 9 pnt. De twee laatsten, die het hoogst aantal punten hadden opgeloopen, moesten nu een toeslissingsraoe zeilen. Daarvoor werd twee maal de baan Startlijn—Zweiland gevaren. Wie gedacht had, dat deze race tusschen slechts twee deelnemers een saaie vertoo- ming zou worden, vergistte zich. Althans voor zoover betreft het eerste gedeelte van de race. Toen gaven beide zeilers elkaar niets toe. Schaap had aanvankelijk de beste positie, al was het verschil met Broer niet bijster groot. Hij kon echter zijn jol lang niet zoo goed aan den wind houden en ge raakte ten slotte achter. Nog gaf hij zich niet gewonnen en bij den boei op het Zwei land kwam hij opnieuw aan den kop door het voordeel van den binnenibocht. Hij wist hiervan echter wel een heel slecht gebruik te maken, want door zijn onhandig manoeu- vreeren liep zijn jol flink met water, zoo dat hij kon gaan hoozen. Daarbij verwaar loosde hij echter zijn zeil, dat door een te lossen schoot veel te ver uitstond. De wind liep er daardoor uit en hij geraakte meer en meer achter. Hij kon Broer niet meer inhalen en werd door deze nederlaag van de eigenlijke kampioenswedstrijden uitgeschakeld. De eindstrijden. 't Was intusschen weer 12 uur gewor den alvorens de eerste kampioenswed strijd een aanvang kon nemen. In twee groepen gingen de deelnemers weg. Aan den kop lagen v. d. Stadt, de Jong, v. Lïj- i' -n Noomen en Landsman, met gering ver schil gevolgd door Barzilay, terwijl v. d. Valk, Evers, Broer, Kröger en Vliet de rij sloten. Reeds spoedig slaagden v. <L Stadt, v. Lijnen Noomen en de Jong erin een kopgroep te vormen, die vrijwel voor de overigen onbereikbaar bleek. Intusschen schakelde Barzilay zich slechts enkele minuten na den start reeds uit, toen hij den afstand tusschen zijn jol en dien van Kröger niet goed berekende en hem bij het passeeren aanvoer. Barzilay keerde daarop onmiddellijk terug. Intus schen had v. Lijnen Noomen de tweede plaats achter v. d. Stadt weten te veroveren en mèt de Jong bleven deze drie flink aan den kop gaan, totdat bij het opkruisen van het rak NorremeerDieperpoel de Jong meer en meer afzakte, v. d. Stadt en v. Lijnen Noomen moesten daarop alleen den strijd om de overwinning uitvechten. Even geleek het of laatstgenoemde zou winnen, want vóór den wind liep hij op den terug weg geholpen door zijn zwaarder ge wicht meer en meer op v. d. Stadt in, zoodat zij op het Norremeer nagenoeg weer gelijk lagen. Daarna liep v. d. Stadt weer uit en hij won tenslotte onbedreigd. Hier gaven v. d. Valk en Landsman, die ver ach ter lagen op. De uitslag werd: 1. v. d. Stadt, 2. v. Lij nen Noomen, 3. de Jong, 4. Kröger, 5. Broer, 6. Evers, 7. v. Vliet. Tweede zege van v. d. Stadt. Te 2.10 uur viel het startschot voor den volgenden wedstrijd. De zeilers lagen dicht opeen toen het tijd van vertrek was, doch Landsman en v. Vliet waren te gehaast om weg te komen, zoodat zij de startlijn reeds gepasseerd waren bij het vallen van het schot en teruggeroepen werden. De overige deelnemers waren al weer 'n flink eind weg toen zij opnieuw startten. Barzilay, v. d. Stadt en v. d. Valk kozen zich onmiddellijk goed positie en slaagden erin met heel gering verschil aan den kop te komen. Barzilay was het eerst bij den boei op het Zweiland, doch evenals in de eerste race was hij weer onfortuinlijk. Nu raakte hij den boei en hij was uit den strijd. De Rotterdammer v. d. Valk kreeg daar door al heel gemakkelijk de leiding, maar v. d. Stadt maakt het hem danig lastig. Weliswaar viel er op het rak vóór den wind van Zweiland naar Norremeer nog niet veel te beleven, maar op het volgend kruisrak werd de strijd weer feller en toen v. d. Valk eens verzuimde tijdig over stag te gaan en bovendien zijn gaffel niet wilde vallen, verloor hij veel ruimte en daarme de de leiding. Dit was het keerpunt in den wedstrijd, want v. d. Stadt liet nu niet meer los, hij had den kop en bleef aan den kop, terwijl de overigen om de verdere niet meer van belang zijnde plaatsen vochten. Het resultaat werd: 1. Van de Stadt, 2. Landman, 3. v. d. Valk, 4. v. Lijnen Noomen, 5. de Jong, 6. Broer, 7. Evers, 8. v. Vliet, 9. Kröger. v. Lijnen Noomen wint eveneens. De derde wedstrijd zou de beslissing hebben kunnen brengen, indien v. d. Stadt ook deze race maar gewonnen had, doch zoover kwam het niet. Jac. Barzilay toch en v. Lijnen Noomen verdedigden deze hun laatste kans en wel zoodanig, dat de strijd om de overwinning alleen tusschen deze twee ging. De overigen lagen dezen keer zoover achter, dat zij ook zelfs niet de ge ringste kans op de overwinning hadden, v. d. Stadt, die als derde nog het best ge plaatst lag van de kanslooze groep, had na het laatste kruisrak zelfs drie minuten ach terstand op Barzilay. Deze had intusschen de handen vol om v. Lijnen Noomen van zich af te houden. Enkele vinnige aanval len had hij inderdaad met succes afgesla gen, doch op het rak NorremeerZweiland slaagde v. Lijnen Noomen er toch in hem te passeeren om tenslotte op fraaie wijze als eerste te eindigen. Barzilay werd twee de, de overigen hadden maar opgegeven, wijl toch alleen de eerste plaats van be lang was. De vierde wedstrijd ook voor v. Lijnen Noomen. Te zes uur werd aan de vierde race be gonnen. Ook deze bracht nog geen beslis sing. Aanvankelijk viel moeilijk te zeggen wie de leiding zou hebben, doch Barzilay maakte tenslotte aan alle onzekerheid een einde door op het tweede kruisrak gedeci deerd naar voren te komen. Hij eindigde ook als eerste, gevolgd door van Lijnen Noomen, v. d. Stadt en v. d. Valk. De ove rigen hadden opgegeven. Evenwel werd Barzilay door het wedstrijdcomité uitgeslo ten, omdat hij bij den boei op het Zweiland den jol van v. d. Stadt had geraakt. Aldus werd v. Lijnen Noomen toch eerste en heeft hij mèt v. d. Stadt dus twee overwin ningen op zijn naam. Zaterdagmiddag worden de wedstrijden weer voortgezet. VOETBAL DE EERSTE ZEGE VAN S. J. C. Gelijk spel voor Lisse, nederlagen voor Teylingen en Blauw Zwart. Het eerste treffen heeft gisteren plaats gehad. De eerste mee- en tegenvallers zijn geïncasseerd en de noodige verrassingen bleven niet uit. In de eerste klasse van West II valt in de eerste plaats te noemen de onverwachte groote verrassing van Excelsior, de nieuwe Rotterdamsche eerste klasser, op haar stad- genoote Leonidas. Met 52 bleven de de butanten in de meerderheid. S. J. C. begon de competitie evenmin slecht door een 42 zege op een lastigen tegenstander als G. D. A. De Loosduiners hadden een dergelijke nederlaag niet ver diend, doch S. J. C. had ditn aal het geluk wat meer aan haar zijde. 'n Zelfde zege behaalde Spartaan op Santpoort. De kampioenen blijken dus nog wel in vorm. Dat waren dus drie overwinningen voor de thuisclubs, de twee anderen waren niet zoo gelukkig. Graaf Willem nl. werd met 31 door H. B. C. en D. H. L. met 32 door Onze Gezellen geklopt. In de 2e klasse boterde het niet best in het Leidsche District. Lisse alleen slaagde er in een gelijk spel te behalen, hetgeen temeer voortreffelijk is, wijl het tegen D. S. S. H. ging. Teylingen stelde echter danig teleur en nam het vernieuwde Sporthoff in gebruik met een nederlaag tegen Vitesse. Zoo moet het niet gaan, Sassenheimers! V. V. E. klopte A. D. O. met 20 en de twee andere ontmoetingen eindigden in een gelijk spel". In 2 B incasseerde Blauw Zwart zoo als we wel vermoedden de eerste ne derlaag tegen het Rotterdamsche Celer. D. O. N. K. beet gisteren flink van zich af, Aeolus klopte Spartaan met 41 en Wilhelmus bracht de punten uit Pijnacker mee. De uitslag-en. Zuid I le kl.: LauraSitt. Boys 35; RKVVLValkenburg 31; Kerkrade RKNAC 1—0. Zuid II 1 es k 1.: BrabantiaWilhelmi- na 12; Best VooruitSchijndel 21; DongenKolping 32. Oost. le kl.: AltiorQuick 55; Tref fersSDOUC 41; 's HeerenbergLobit- sche Boys 32. West I le kl.: VolendamWilskracht 3—1; De Meer—SDO 3—2; VVY—EMM 1—4. West II 1 e k 1.: ExcelsiorLeonidas 52; SpartaanSantpoort 42; SJC GD A 4—2; Graaf Willem—HBC 1—3; DHL Onze Gezellen 23. 2e kl A.: DSSH—Lisse 2—2; Teylingen Vitesse 2—3; GVO—Geel Wit 1—1; VVE ADO 20; Santpoort IIREM 22. 2e kl. B.: CelerBlauw Zwart 41; VVP—DONK 26; AeolusSpaartaan 41OliveoWilhelmus 02. S. J. C.—G. D. A. 4—2. Het heeft in den eersten competitiewed strijd niet aan spanning ontbroken en slechts op het kantje af heeft S. J. C. hier bij beide puntjes aan zich gehouden. Het liet zich In de tweede helft niet aanzien, dat dit resultaat bereikt zou worden, want na rust gaf G. D. A. over het algemeen den toon aan en eerst in de laatste minu ten kwam de beslissing in dezen spannen- den en in het laatst ietwat forschen wed strijd. Als te half drie wordt aangevangen ope nen de gasten den aanval, doch buitenspel werd hierbij onderbreker. Dan volgde S. J. C. maar het zachte schot van v. Dam werd door den keeper gekeerd. Beide elf tallen pakten goed aan en aan weerszijden worden goede aanvallen afgeslagen. Na 10 minuten spelens weet Peeters voor G. D. A. te scoren, echter in buitenspel positie, zoodat deze goal werd geannuleerd. Meer en meer begint nu S. J. C. den toon aan te geven en nadat de G. D. A.-doelman enkele 'gevaarlijke aanvallen heeft onder schept, weet Ruigrok op handige wijze een pass van Rietmeijer te benutten waar door na 17 min. S. J. C. de leiding neemt. (10). Het spel golft snel op en neer. waar bij S. J. C. steeds iets in de meerderheid blijft, zoodat de G. D. A.-verdediging DE JAARVERGADERING VAN DE R. K. F. De voorzitterskeuze uitgesteld. Gisteren werd in het Oranje-hotel te 's-Hertogenbosch de algemeene vergade ring gehouden van de R. K. Federatie, welke werd gepresideerd door den vice- voorzitter, den heer R. de Grood uit Til burg. Deze heette, aldus de „Maandagmorgen" alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den oud-voorzitter, den heer P. D. v. d. Heijde uit Den Bosch. Hierna deelde de heer De Grood mede, dat het afgeloopen jaar voor de Federatie een bewogen jaar is geweest, in 't bijzon der wegens het aftreden van den voorzit ter, den heer v. d. Heijde. Spr. was van meening, dat de heer v. d. Heijde geduren de vijf jaren de Federatie krachtig en met vaste hand heeft geleid en hij bracht hem dank voor al hetgeen hij voor de Federa tie heeft gedaan. Hierna wees spr. er op, dat velen over de Federatie niet tevreden zijn. Ligt zulks aan den organisatievorm van de Federatie, of aan de taak, of aan de personen die het bestuur van de Federatie vormen? Of is men de Federatie moe? Spr. meende van niet, en hij zette hierna breedvoerig uit een de taak van de Federatie in haar be ginjaren. Hij wees er op, dat ook thans de Federatie nog een groote taak heeft te vervullen, welke het bestaan van de Fe deratie alleszins rechtvaardigt. Spr. spoor de alle aanwezigen aan tot onderling ver trouwen en eensgezindheid, om door on derlinge samenwerking de Federatie te versterken. Na vaststelling van de notulen van de vorige algemeene vergadering kwam aan de orde het jaarverslag van den secretaris penningmeester. Naar aanleiding van dit jaarverslag wees Rector Vissers op de moeilijkheden welke de Federatie zoowel van binnen als van buiten in. het afgeloopen jaar heeft moeten meemaken. Spr. wees verder op het nuttige werk door den oud-voorzitter, den heer v. d. Heijde, verricht, die echter van sommige zijden niets dan ondank en onrechtvaar dige critiek heeft moeten ontvangen. Bij sommigen heerscht een geest van ontevredenheid, maar laten allen begin nen zich aan het bestuur te onderwerpen en de leiding ontvangen die men noodig heeft. Spreker spoorde allen aan de ware liefde te beoefenen. Dit kan niet anders dan de Federatie ten goede komen. Nadat het jaarverslag met eenige toe voegingen was aangevuld, werd het door de vergadering goedgekeurd. Ook het financieel verslag van den pen ningmeester werd door de vergadering goedgekeurd. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Benoemd zijn door den R. K. L. V. B. de heeren A. H. Kockelmans en H. Heynen; door den D. H. V. B. de heeren A. Putter en G. Kruyver; door den R. K. V. B. de heeren Dr. P. Rooymans en Luchtenberg; door den R. K. B. V. B. de heeren R. de Grood en G. Weijers; door den R. K. U. V. B. de heeren H. Alferink en Richter; door den I. V. C. B. de heeren Gorsse en Roo senboom. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren Roskam en van Roes- sem. Tot leden van de commissie van be roep, werden alle aftredende leden her kozen. Afscheid van den heer v. d. Heijde. De oud-voorzitter, de heer P. v. d. Heij de nam hierna afscheid van de Federatie. Hij dankte allen voor den steun in meer dere of mindere mate ontvangen en be sprak hierna de moeilijkheden in de afge loopen jaren ondervonden. De grootste moeilijkheid bestond wel in het gebrek aan eensgezindheid. Spr. wil de niet in détails uitweiden, doch beval de eensgezindheid als een groote nood zakelijkheid aan en hij hoopte, dat de nieu we voorzitter boven de bonden zou staan. De groote eenheid moet er komen, anders gaat het den verkeerden kant uit. Ieder die niet medewerkt aan het tot stand komen van deze eenheid, doet af breuk aan de principieele sportbeweging. Spr. deelde hierna mede, waarom hij als voorzitter van de Federatie was afge treden. Dit motief was, dat de resultaten in de afgeloopen jaren niet beantwoorden aan de energie, waarmee hij voor de bewe ging had gewerkt. Men werkte niet mee voor de belangen van de Federatie. Spr. paste er voor alleen maar te moeten fungeeren als een stroo-voorzitter. Hierna nam de oud-voorzitter in het bij zonder afscheid van rector Vissers, den heer Versteegh en den heer R. de Grood, dien hij roemde als een onbaatzuchtig en bekwaam leider. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat de moeilijkhe den, welke hij heeft ondervonden, aan zijn opvolger zullen bespaard blijven. Dit zal de Federatie ten goede komen. Aan de orde kwam thans de verkiezing van een voorzitter. In verband hiermede had de R. K. U. V. B. het volgende voor stel ingediend: „In verband met het bedanken van den heer P. D. A. v. d. Heijde als voorzitter wordt het huishoudelijk reglement van de R. K. F. gewijzigd in dier voege, dat het bestuur voortaan zal bestaan uit ten hoog ste 12 leden, waarvan elke aangesloten bond er ten hoogste twee aanwijst. De al gemeene vergadering wijst uit deze leden den voorzitter aan. Door den heer Kruyver was op dit voor stel het volgende amendement ingediend: „Het aantal bestuursleden worde vermin derd tot vijf, te kiezen door de algemeene vergadering van de R. K. F. met dien ver stande, dat uit ieder diocees één bestuurs lid werde gekozen. De voorzitter wordt uti deze vijf bestuursleden door de algemeene vergadering als zoodanig gekozen. Naast het bestuur van vijf leden, wordt gevormd een bestuursraad, bestaande uit de voorzitters en secretarissen van de aan gesloten bonden. Deze bestuursraad komt minstens tweemaal per jaar in vergade ring bijeen. De bevoegdheden van dezen bestuursraad worden nader in het huis houdelijk reglement omschreven." Door den heer Kruijver werd dit amen dement nader toegelicht, waarbij hij een opvatting ten beste gaf over de redenen van bestaande ontevredenheid. Door den waarnemend-voorzitter, den heer R. de Grood, werd het amendement van den heer Kruijver ontraden. Het amendement-Kruijver werd hier na ingetrokken. Het bestuur van de Federatie stelde hierna voor art. 56 zoodanig te wijzigen dat het luidt als volgt: „De bestuurscom missie belast met de dagelijksche leiding bestaat ten hoogste uit zeven leden." Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Hierna kwam het voorstel van den R. K. U. V. B. aan de orde. Het werd nader toe gelicht door den heer van Doessem. De heer Putter maakte bij de behandeling van dit voorstel gebruik om opnieuw zijn klachten te accentueeren. In zijn antwoord aan den heer Putter weerlegde de heer R. de Grood deze klachten. Ten slotte meende de heer De Grood het vuorstel van den R. K. U. V. B. te moeten afwii zen. Het voorstel Utrecht werd hierna in stemming gebracht. Uitgebracht werden 192 stemmen. 112 stemmen waren voor het aannemen van het voorstel Utrecht en 80 stemmen waren er tegen. Daar het voorstel niet tweederde van het aantal stemmen had behaald, was het verworpen. De oude toestand blijft dus be staan. Daar de verkiezing van een nieuwen voorzitter moeilijkheden opleverde van reglementairen en practischen aard, stelde de Utrechtsche Bond voor de verkiezing voorloopig aan te houden. Dit voorstel werd aangenomen met 117 tegen 75 stem men. Door het bestuur van de Federatie zal omstreeks Kerstmis een algemeene verga dering worden uitgeschreven, waarop dan de nieuwe voorzitter zal worden gekozen. soms voor moeilijke problemen kwam te staan. Er waren nog 5 min. te spelen als v. Dam goed voorgeeft, waaruit Ruigrok onhoudbaar 20 inzet en met deze nutti gen voorsprong breekt rust aan. Na de thee waren de bordjes geheel ver hangen en gaven de Loosduiners den toon aan en aanval op aanval volgde op het S. J. C.-doel, maar dank zij de hard wer kende verdediging werd het gevaar steeds bezworen. Wel trachtte S. J. C. zich uit de beknelling los te werken, maar dit ge lukte niet, temeer daar zij telkens in den buitenspelval liepen, welke goed door de ver opgedrongen G. D. A.-verdediging was opgesteld. De G. D. A.'ers bleven echter on stuimig aanvallen en als het eerste half uur bijna verstreken is weet Peeters met een goed schot den stand op 21 te bren gen. Dit brengt nog meer vuur bij de gas ten en direct hierop weet Peeters uit een scrimmage voor doel den gelijkmaker te zetten (22). Nu zag het er naar uit dat de Loosduiners met de winst zouden gaan strijken, want alles werd door hen op het spel gezet om de winnende goal te maken waardoor critieke momenten voor het S. J.C.doel ontstonden doch door 't resoluut in grijpen van de S. J. C.-verdediging, waar bij eenige jongere spelers goed hun vuur doop doorstonden, werden verdere doel punten voorkomen. Dan zette S. J. C. de tanden nog eens op elkaar en Ruigrok kreeg de kans van den dag om te doelpun ten, maar één der G. D. A.'ers sloeg met de hand den bal uit het doel, wat slechts uitstel van executie werd, want de 11 me ter schop werd door Groenewoud onhoud baar in 32 omgezet. Er moet nog 7 min. gespeeld worden. Het leefde weer geheel op in het S. J. C.-team en in een pracht- combinatie trekken zij naar het vijande lijke doel. Het scherpe schot van v. Dam keert de keeper echter, doch de bal belandt tegen een G. D. A.-back en via deze spe ler springt de bal in het gastendoel (42). Met dezen stand bekwam S. J. C. nog eens onverwachte overwinning. Een gelijk spel had ons inziens beter de verhouding weer gegeven. Intusschen heeft S. J. C. zijn competitie goed ingezet en het succes geeft moed voor de komende wedstrijden

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9