STADS NIEUWS MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 VER. OUD-LEERLINGEN M. S. G. Herdenking 25-jarig bestaan. Zaterdagavond heeft de Ver. van Oud- Leerlingen van het Kon. Genootschap Ma thesis Scientiarum Genitrix haar zilveren bestaansfeest en het 151-jarig bestaan van het Genootschap herdacht met een feest avond in de Stadsgehoorzaal, welke zeer goed bezet te noemen was. Toen de oud-leerlingen met hun dames zich te ongeveer 8 uur in de zaal bevon den, werd het bestuur van M. S. G. en verdere genoodigden met den heer O. S. Knottnerus binnengeleid, waarop de aan wezigen het eerste couplet van het Ma- thesuslied zongen. Hierna sprak de heer Knottnerus het openingswoord en uitte er zijn vreugde over, dat we leven in een jubel week, nu door de verloving van Prinses Juliana het Oranjehuis zich weer bevestigd ziet. Deze verloving toch van onze kroonprinses houdt een groote belofte in voor de toe komst. Nadat het Wilhelmus gezongen was, besloot spr. deze Oranjehulde met een leve de Koninklijke Familie. Spr. herinnerde voorts aan de oprich ting der vereeniging. Toen in 1910 het ge nootschap M. S. G. 125 jaar bestond werd dit op initiatief van een feestcommissie feestelijk herdacht. Deze herdenking had tot resultaat, dat de Vereeniging van Oud leerlingen werd gesticht, waarbij als eer ste doel voorop stond jaarlijks een zekere bijdrage te storten in het toen gestichte Fonds, van de rente waarvan boekwerken voor het Genootschap konden worden aan gekocht, terwijl voorts werd bepaald, dat jaarlijks de stichtingsdag van het Genoot schap zou worden herdacht. Dit is altijd met groot enthousiasme- gedaan en het was vorig jaar, bij het 150-jarig bestaan van M. S. G., voor de oud-leerlingen een blijde mededeeling te heoren, dat het Ge nootschap het praedicaat Koninklijke was verleend. Na het zingen van het Mathesislied werd met de afwerking van het rijk ge varieerde programma bebonnen. The Dutch Players onder leiding van Alb. Gerritsen openden dit programma met eenige nummers muziek en daarna werden de aanwezigen afwisselend ont haald op acrobatiek, muziek en zang, snel- teekenen door een zingende schilder enz. Stella Seemer en Tholen en van Lier na men hiervoor een belangrijk stuk en hun optreden lokte herhaaldelijk een langdu rig applaus uit. Ook na de pauze werd het programma op dezelfde wijze afgewerkt en bij den aanvang van het tweede gedeelte werden de aanwezigen onthaald op een filmvoor stelling van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard, welke voor stelling aangeboden was door den heer M. Groenewegen, directeur van het Casino Theater en eveneens oud-leerling van M. S. G. Toen te ongeveer half twaalf het pro gramma beëindigd was, hield het bestuur van Oud-leerlingen receptie in de recep tiekamers der Stadsgehoorzaal. Het eerst werd hier het woord gevoerd door mr. C. J. Goudsmit, die namens het Kon. Genootschap M. S. G. zijn gelukwen- schen aanbood en wees op de beteekenis der Ver. van Oud-leerlingen voor M. S. G. De zeer bijzondere band tusschen M. S. G. en Oud-leerlingen is daarom wel zoo bij zonder goed, omdat de Vereeniging de schakel daartusschen vormt. Ieder trou wens, die met M. S. G. kennis maakt is getroffen door de zeer bijzondere sfeer, die daarin heerscht. Die sfeer is voornamelijk wel te danken aan de Ver. Voor die zeer bijzondere sfeer wil spr. namens M. S. G. de Ver. van Oud-leerlingen en haar be stuur hartelijk danken. Namens de Vdr. van Mathesianen sprak hierna de heer v. d. Linden woorden van gelukwensch en dank voor alles wat de oud-leerlingen voor M. S. G. hebben ge daan. Namens de Vereeniging de Ambachts school sprak de directeur der school, de heer E. J. J. Kuyntjes, terwijl de heer v. Weerlee namens de Ver. van Oud-leerlin gen van Ambachtsschool zijn gelukwen- schen aanbood. Tenslotte bracht de heer F. v. d. Steen de gelukwenschen van „Nut en Vermaak" over. De heer Knottnerus dankte alle sprekers afzonderlijk voor hun gelukwenschen en tevens voor de aangeboden bloemstukken. Hiermede was de receptie ten einde en werd de avond besloten met een bal. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Vrijdagavond vergaderden de R. K. Me taalbewerkers in het gebouw van den R. K. Volksbond. De goed bezochte ver gadering werd geopend met den chr. groet waarna de voorz. een woord van welkom sprak tot den G. A., den weleerw. pater A. J. v. d. Snoek, den spreker van den avond den heer J. van Abbevé en verder alle aanwezige leden. De voorzitter herdacht het overleden lid, den heer W. J. Blom, die 12 jaar zijn beste krachten als bestuurslid aan de afd. had gegeven. Hij hoopte, dat hij daarvoor reeds zijn loon zal ontvangen hebben. Hierna werd voor den overledene door de vergadering gebeden. Bij de mededeelingen werd verzocht de formulieren gezonden aan de leden lood gieters in te vullen en zoo spoedig moge lijk terug te zenden. De leden werden voorts gewaarschuwd voor patroons, die tegenwoordig als lid van een nieuwe po litieke beweging bij ontslag wegens slap te enz. den leden weigeren een ontslag- bewijs te geven. Volgens hen werkt dit maar het steuntrekken in de hand. Maar zij vergeten daarbij te zeggen, waar dan zoo'n gezin, dat door werkloosheid geteis terd wordt, van moet leven! Daarna verkreeg de heer J. van Abbevé het woord. Deze deelde mede, dat de be sprekingen voor het nieuwe contract voor de electriciens nog loopende zijn. Tijdens deze besprekingen blijft het oude contract gehandhaafd. Het loodgieterscontract blijft steeds de aandacht vragen; overal wordt het werk zooveel mogelijk met jongens klaar ge maakt, terwijl de oudere gezellen aan de deur worden gezet. Vervolgens werd het propagandaplan voor den a.s. winter be sproken. In 90 plaatsen zal in den loop van dezen winter de geluidsfilm uit de metaal industrie en het bondsleven gedraaid wor den. De leden met hun vrouwen zullen op deze avonden genoodigd worden. Maar de plaatsen met het grootst aantal candidaat- leden, komen het eerst aan de beurt. De voorzitter bedankte spreker voor al deze mededeelingen en vroeg de mede werking van de leden. De G. A. pater v. d. Snoek liet daarna in een korte toespraak de noodzakelijk heid van de propaganda zien. Deze pro paganda is niet alleen een materieel, maar ook een geestelijk belang. Men moet niet langer wachten, gezien de voorbeelden uit het buitenland. Spr. bracht vervolgens dank aan de leden voor het cadeau, ont vangen bij zijn 25-jarig kloosterfeest, dat hij eenige weken geleden vierde. De aan dacht der leden werd nog gevraagd voor de tentoonstelling der smeedwerken van den heer van Dijk ten huize van den heer W. van Kesteren, Kapteinstraat 39. Wil men deze bezoeken, tot 1 Oct. is deze ten toonstelling geopend. De heer H. Goddijn bedankte voor zijn benoeming tot lid van verdienste; hij zag daarin een hulde, die men wilde brengen aan een vorige generatie, welke de afd. had opgericht en groot helpen maken. Na een drukke rondvraag volgde met een woord van dank aan alle aanwezigen sluiting met den chr. groet. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 12, Betonvlechters 41, Betonwer kers 61, Fundeeringwerkers 3, Glazenma kers 1, Glazenwasschers 9, Granietwerkers 15, Grondwerkers 84, Metselaars 152, Op perlieden 111, Polijsters 1, Schilders 117, Sloopers 10, Straatmakers 2, Hulp-Straat- makers 2, Stucadoors, witters 86, Timmer- lieden 256, Uitvoerders 5, Voegers 27, On- gesch. Bouwarb. 12. Totaal 1010. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18. Lompen- sorteerders 16, Vellenblooters 5, Steenfabr.- Arb. 123, Zeeufabr. Arb. 5, Ongesch. Fabr.- Arb. 51. Totaal 218. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 92, Reizigers, Colp. 49, Winkelbedienden 32, Etaleurs 3, Incasseerders 14, Musici 6, On derwijzers 10, Overheidspersoneel 9, Ver plegers 5. Totaal 220. Hoel-Café-pers.: Huispersoneel 11, Kell- ners 45, Koks 9. Totaal 65. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 70, Kistenmakers 7, Kuipers 9, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 2, Meubel makers 29, Meubelstoffeerders 18, Politoer- ders 1, Ongesch. Arbeiders 31. Totaal 173. i Kleermakers: Kleermakers 95, Kappers 10, Schoenmakers e.a. 16. Totaal 121. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 28, Land arbeiders 20, Tuinlieden 30, Warmoeziers 14, Ongesch. Landarb. 8. Totaal 100. Metaalbewerkers: bankwerkers 119, blikbewerkers 21, burgersmeden 44, elec triciens 46t gasfitters 14, gereedschapma kers 4, instrumentmakers 6, isoleerd-ers 8, kernmakers 2, kettingsmeden 40, klinkers 11, koperslagers 2, lab. bedienden 2, las- schers 9, loodgieters 70, machinisten 29, metaalboorders 9, metaaldraaiers 16, me taalschavers 2, metaalslijpers 2, monteurs 27, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 3, rijwielherstellers 15, scheepstimmerl. 9, scheepsschilders 2, stokers 22, tegenhou- ders 17, verw. monteurs 9, voorslaanders 8, voor warmers 7, vulcaniseurs 1, vuur werkers 11, wagenmakers 7, ijzerwerkens 47, zandspuiters 3, zandvormers 1, onge schoolde arbeiders 43. Totaal 692. Sigarenmakers: sigarenmakers 8t siga- rensorteerders 1, strippers 2. Totaal 11. Technici, opzichters: apothekersass. 1, bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3, technikers 6, teekenaars, opz. 17, werkmeesters 20. Totaal 54. Textielarbeiders: hekelaars 16, katoen- drukkers 26, kluwers e.a. 9, luikers 24, plaatsnijders e.a. 19, schrobbelaars 2, spin ners 43, spoelers 7, staaldraaddraaiers 18, stekers 2t strijkers 12, wevers 116, wolbe werkers 40, ongesch. textielarb. 76. To taal 402. Transportarbeiders: Chauffeurs 126, Em- balleurs 5, Exp. knechten 25, Koetsiers 15, Loopknechten 38, Schippers 102, Magazijn knechten 65, Spoor- en Trampers. 17, Wa kers 5, Transportarbeiders 73, Losse arbei ders 434. Totaal 905. Typografen: Boekbinders 36, Boek drukkers 17, Fotografen 2, Hulp-vakarbei ders 3, Letterzetters 31, Steendrukkers 2. Totaal 91. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 81, Mo lenaars 6, Ovenisten 6, Slagers 59, Suiker werkers 20, Wijnkooperskn. 12, Zoutzie- ders 2, Zuivelbereiders 4, Ongesch. fa- brieksarb. 26, Totaal 211. Vrouwen: Apothekersass 2, bakers 1, Breisters 1, Naaisters 22, Mangelsters 1, Linnen juffrouken 1, Boekbindsters 1, Maasters 1, Winkeljuffrouwen 18, Serveer sters 3, Kantoor bed,ienden 36, Verpleeg sters 5, Huisel. diensten 150, Kooksters 1, Fabrieksarbeidsters 22, Onderwijzeressen 4, Teekenaressen 1, Bedrijfsleidsters 1 To taal 271. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. TER GELEGENHEID VAN DE VORSTELIJKE VERLOVING. Aan degenen, die onderstand genie ten van het Burg. Armbestuur en daarvoor naar de meening van dat College in aanmerking komen, zal ter gele genheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana éénmaal een extra-uitkee- ring van 1.25 worden toegekend. Zooals bericht, doet het Burg. Armbe stuur (Maatschappelijk Hulpbetoon) te Leiden ook extra-uitkeeringen aan de ge- steunden. Hillegom stelt eveneens zulk een goede daad. Wat hebben andere gemeentebestu ren gedaan? Niets? Tram rijdt op auto in. Nabij Oostein- derbrug is gisteravond omstreeks 12 uur een tram op een auto gereden, welke laatste in den mist nabij het wissel stond. De auto werd zwaar beschadigd en één der inzitten den werd aan het hoofd verwond. Dr. Ver- sluys en E.H.B.O. verleenden eerste hulp. De inzittenden waren onder den invloed van sterken drank. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer W. Sepp, is benoemd tot ambtenaar bij de politie te Den Haag ter opleiding voor In specteur. Zwijntjesjagers. Zaterdagavond is aan Loosterweg H een rijwiel, dat voor een perceel stond, gestolen. De politie stelt een onderzoek in. KATWIJK. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad te houden op Woensdag a.s., des namiddags 7.30 uur. Punten van behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 27 Februari, 25 Maart en 13 Mei 1936, nos. 345, 346, 347; 2. Mededeeling van ingekomen stukken; 3. Benoeming van de leden der Raadscommissies; 4. Voorstel tot verhuring van twee huizen; 5. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een per ceel land; 6. Voorstel tot verkoop van het perceel Burgersdijkstraat 18; 7. Prae-advies op het rapport der commissie inzake wij ziging van de precarioverordening; 8. Voor stel tot wijziging der verordening op de tarieven voor de levering van electriciteit; 9. Voorstel tot wederhuren van de brug wachterswoning aan de Noordwijkerweg; 10. Voorstel tot vaststelling der vergoeding ingevolge 'artikel 101 der L. O. wet 1920 over 1933 en afrekening dier vergoeding over 1931, '32 en '33; 11. Prae-advies op het verzoek om een bijdrage van de christelijke H.B.S. te Leiden; 12 Prae-advies op het ver zoek om subsidie van de Zuid-Hollandsche Vereeniging het Groene Kruis; 13. Voor- loopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf en vaststelling van de rekening van de schoolartsendienst, over 1935; 14. Voorstel tot wijziging van de be grooting van het grondbedrijf over 1936; 15. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting over 1936; 16. Prae-advies op het voorstel van den heer van Rijs e.a. inzake opheffing van het ambt van Inspecteur van Politie; 17. Prae-advies met betrekking tot het verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken inzake salariskorting; 18. Voorstel tot vaststelling van een rechtsposi tieregeling van de bekleders van neven betrekkingen; 19. Prae-advies op het adres van P. Bauw met betrekking tot het ver- leenen van toestemming tot het uitsteken van reclamevlaggen; 20. Prae-advies op het voorstel van den heer Van Rijs met betrek king tot de wijziging van de steunregeling van werklooze arbeiders; 21. Rondvraag. LISSERBROEK. Oranjefeesten. Ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard werden Zater dag te Lisserbroek eenige feestelijkheden gehouden. Des middags werd een groote kinderoptocht gehouden en die bijna den geheelen Lisserdijk afliep, zoodat de bevol king ruimschoots de gelegenheid had deze fleurige stoet gade te slaan. De muziekver- eeniging V.O.V.A. verleende hare mede werking en liep voorop, daarna kwamen de kinderen met versierde wagentjes enz. Ons viel op, dat in de stoet medeliep een com pleet bruidspaar met bruidsmeisjes, het welk een aardig geheel vormde. Voorts liep in deze optocht nog mede iets ongewoons, n.l. een levend schaap getooid met oranje. Nadat de stoet op het daarvoor bestemde terrein aangekomen was, werden de kinde ren allereerst toegesproken door den heer P. de Zeeuw, wethouder der gemeente Haarlemmermeer, die de kinderen wees op de beteekenis van het Oranjehuis. De feestvreugde steeg ten top toen des avonds de gondelvaart werd gehouden. Langs den geheelen Lisserdijk hadden de bewoners lampions gehangen en versie ringen aangebracht. Het effect van deze feeërieke verlichting in het Kanaal was werkelijk verbluffend. De voortuigen en roeibootjes waren keu rig versierd en verlicht met lampions. Zelfs was er nog een vaartuig, dat geheel ver anderde was in een Zeppelin, genaamd „de Juliana". De geheele bevolking van Lisserbroek leefde mee, terwijl het een ware uittocht uit Lisserbroek leek, die naar deze gondel- vaart kwam kijken. Het is dan ook niet weer te geven hoe de keurige en fleurige stoet op het breede kanaal zich bewoog en zulk een bijzondere lichteffecten in het wa ter maakte. Deze gondelvaart is schitterend geslaagd. Des avonds bleef men nog lang gezellig bijeen om te genieten van het schouwspel der aangebrachte verlichting. Het was een gezellige sfeer en drukte in de Lisserbroek in een volkomen eenheid. LIS SE. Bijz. Vrijw. Landstorm. De afdeeling Lisse van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm, vergaderde Vrijdagavond in het gebouw van „de Kleine Vereeniging" al hier. De heer J. C. van Woerden, pl. leider heette de plm. 100 opgekomen leden der afdeeling van harte welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Punt 1 der agenda, het vormen van een bescheiden kas, werd door den leider nader toegelicht. Uit de vergadering komt de vraag naar voren voor welke doeleinden is het nood zakelijk, dat er iets wordt bijgedragen door de landstormers. De leider noemt als voorbeeld thans het prijsschieten, waarvoor nu eenmaal geld 'noodzakelijk is. Spreker en andere brengen ook wel eens offers, terwijl het inrichten van de schietbaan eveneens kosten met zich brengt. Bij dergelijke gelegenheid niet de beschikking te hebben over eenig geld is zeer lastig en onprettig werken, zooals ook gebleken is, met het medeloopen met de lichtstoet door den B.V.L. en de tocht naar Alphen aan den Rijn, welke de deelnemers zelf hebben moeten bekostigen. Spreker wil op een manier, die geen enkele persoon aan den lijve voelt, eenig geld bij elkander zien •te verkrijgen, b.v. van iederen landstormer 2 cent per week, hetgeen op een jaar de af deeling binnenbrengt een bedrag van on geveer 250.Hierdoor en hiermede zou de afdeeling veel kunnen bereiken en tot een grootere bloei kunnen komen. De vergadering verklaart in beginsel er genoegen mede te nemen dat wekelijks een buscollecte wordt gehouden. De vorming van eigen tambours en 2 hoornblazers werd uitvoerig besproken, doch definitieve besluiten hieromtrent kon den om technische redenen nog niet wor den genomen, evenals het aanschaffen van een onderscheidingsteeken voor de land stormers. Hierna werd na uitvoerige toelichting door den leider besloten om een propa- ganda-commissie in te stellen. Tot leden dezer commissie werden be noemd de heeren C. Soldaat, A. van Oef- felen, S. Abbink, L. Woudstra, C. van Voorst Hzn., D. Koelewijn, J. A. M. Pinxteren en J. van Rooijen. Een gehouden collecte ten bate van de kas der afdeeling bracht op een bedrag van 3.91, waarna de leider de zeer goed be zochte vergadering sloot. OEGSTGEEST. EEN ROOVER IN DE KEMPENAERSTRAAT. Rukte dame een taschje uit handen. Mevr. T. D. alhier deed bij de politie aan gifte van het feit, dat zij terwijl zij zich be vond in de Kempenaerstraat, is beroofd ge worden door een tot nu toe onbekend ge bleven manspersoon. Genoemde persoon ontrukte haar handtaschje en maakte zich ijlings uit de voeten. Daar zich in genoemd handtaschje een flink bedrag aan geld be vond, is dit voor haar een ernstig schade- postje. Men zij vooral in de avonduren gewaar schuwd voor dezen persoon. De politie zal trachtten dezen persoon op te sporen. Diefstal. De heer H. V., wonende al hier, deed bij de politie aangifte van het feit, dat zijn rijwiel was ontvreemd. Ge noemd rijwiel had hij opgeborgen in de rij- wielloods van de Zendingsschool. Aanrijding Op den Haagsche Straatweg had een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's bestuurd door A. de L. wonen de te 's-Gravenhage en W. J. M. de R., wo nende te Amsterdam. Beide auto's werden zwaar beschadigd en zijn door den kraan wagen van den garagehouder van den Ameelen naar diens garage overgebracht. De oorzaak van dit ongeval is te wijten aan de mist, waardoor de eene bestuurder den anderen bestuurder te laat opmerkte. De schade werd onderling geregeld. Schaken. Op Dinsdag 15 September j.l. hield de Oegstgeester Schaakclub in Huize Wijnstok haar jaarlijksche vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer A. Zweers, werd de vergadering geopend door den penningmeester, den heer V. v. d. Linden. De secretaris, de heer H. Th. Juffermans, las de notulen en het jaarverslag. Na een woord van waardeering voor het vele wat de afgetreden voorzitter voor het welzijn der club had gedaan, werd tot voorzitter gekozen dr. P. Eldering. De periodiek aftre dende penningmeester werd bij acclamatie in zijn vorige functie herkozen. De sympathieke geste van den afgetreden voorzitter, den heer A. Zweers, om de rij der donateurs te mogen openen, werd door de leden met veel bijval begroet. Het bestuur deelde den leden mede, dat de dlub in het a.s. seizoen met twee tien tallen in den Bond zal uitkomen. De on derlinge competitie zal in drie groepen ge speeld worden en wel in dubbele ronden. De avond werd besloten met een gong-wed strijd, waarvoor zeer veel animo bestond en waaraan enkele attracties verbonden waren. Harmonie „Triumph" De heer Jac. Kroon treedt ongeveer half October af als directeur der Harmonie. Tot directeur is benoemd de heer Corn, de Haan, o.m. ook directeur der R. K Fanfare „Excelsior" te Noordwijk. Het ligt in de bedoeling offi cieel van den heer Kroon afscheid te nemen. ALKEMADE. Geboren: Mathilda Cornelia Ignatia, d. v. W. J. Rode wijk en M. C. Volwater. Maria Helena, d. v. C. Clemens en A. P. van Diemen. Joannes Gerardus, z. v. P. Wortman en C. H. M. Daleman. Gerar dus Johannes, z. v. H. van Veen en H. P. Kennis. O n d e r t r o u w d: C. J. de Jong, jm. oud 29 jaren en H C. M. Bakker jd. oud 29 j. J. L. van Reeuwijk jm. oud 26 j. en A. M. de Graaf jd. oud 21 j. G. L. Lange- veld jm oud 27 j. en C. J. Heemskerk jd. oud 27 j. SASSENHEEM. WIELRUDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Op gevaarlijk kruispunt Gisterenavond had te ongeveer 8 uur op de afrit van Postbrug, bij de gevaarlijke oversteek, een aanrijding plaats tusschen de 24-jarige mej. Cleutjens uit Amsterdam en een voorbijgaande auto. Genoemde juf frouw wilde bij de verkeersstreep overste ken en liet eerst een motorrijder voorbij gaan, doch had geen erg in de daar achter komende auto. Zij werd met een smak te gen den grond geworpen. Haar verloofde en eenige toegeschoten hulp zorgden, dat doktershulp en politie werden gewaar schuwd. Het duurde eenigen tijd, voordat een dokter kwam, welke bij aankomst een hersenschudding constateerde. Ook geeste lijke hulp werd verleend, waarop het slachtoffer met een ontboden ziekenauto uit Oegstgeest naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. De fiets werd deerlijk ge havend bij de familie Ciggaar opgeborgen. Vertrokken: Ja. Helmus naar Ha- zerswoude J. A. van der Geest naar Uden R. Broer naar Scheveningen E. L. J. van Reisen naar Ahlen (Duitschland) P. M. Smit naar Heemstede J. P. Noordermeer naar Dusseldorf (Duitsch land). WARjrfOND. Vertrokken: T. Rietkerk naar Sas- senheim. H. J. Kooyman, naar Heem stede. J. J. M. A. van Rek, naar IJmui- den. J. A. Schneyderberg, naar Heem stede. P. Schoneveld, naar Oegstgeest. E. Schoneveld, naar Leiden. I. Tu bes naar Hagen (Duitschland). G. K. Pecskovzky, naar 's-Gravenhage. G. H. Derriks naar Hulst (Zld.). H. A. J. Roo- sen, naar Hovenkarspel. Gevestigd: W. A. G. Schoneveld geb. Bijvank B177. M. J. Duynhoven 841. A. Simek, woondschip Julia. A. Pronk A79. G. P. v. d. Kerkhof en gez. A49. W. Wynhof A79. Th. J. Naarstig P8. 30 Studenten, Philosophicum A101. J. A. Disseldorp A79. H. Zegers en gez., Fll. A. Saers A101. C. Smit en gez. E24. A. v. d. Aar A114d. L. M. Geluk en gez. E5. ZILK. Nieuwbouw. Door den aannemer P. uit Noordwijkerhout zal een dubbel woon huis worden gebouwd aan den Regenvliet alhier. Beterschap. Het zoontje van de hoofd onderwijzer R., dat eenige dagen geleden op den Zilkenbinnenweg alhier werd aan gereden door een vrachtauto en ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam, is zoodanig hersteld, dat hij Zaterdag j.l. het ziekenhuis heeft verlaten. Vaccinatie. Op Donderdag a.s., des middags 12 uur, zal in de R.K. school van het H. Hart van Jezus, gelegenheid gege ven worden tot kostelooze vaccinatie. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantw. van de redactie). Roomschen dat zijn we met ziel en harte,i Roomschen, dat zijn we in woord in daad. De N. S. B. te steunen is door de Bis schoppen in Nederland hoe men dit nu ook tracht te verdedigen voor Katho lieken verboden. Het socialisme te steunen is eveneens voor Katholieken verboden. Zelfs is reeds langen tijd het lidmaatschap van de S. D. A. P. of roode vakorganisatie voor iederen Katholiek verboden. Men zou zelfs kun nen zeggen, dat een gradueel verschil be staat tusschen het verbod van deze beide; tegen het socialisme zijn de uitspraken nog absoluter De ideale propaganda van partij idealen is de pers Getuige het feit, dat ook „Volk en Vaderland" een dagblad gaat uitgeven. De kapitalen die een dagblad kosten, moeten worden gevonden in de advertenties. De „Vooruit" heeft ter gelegenheid van het ingebruik nemen van een nieuw pand een extra-editie uitgegeven. Het is nu opvallend, dat in deze extra editie talrijke advertenties en niet de kleinste voorkomen van zaken, die ge leid worden door Katholieken. Dit zijn feiten, geen insinuaties! Zondags gaan we naar de kerk en wor den gewaarschuwd tegen de in strijd met onze levensopvatting gehuldigde principen van het socialisme. Trouwens katholicisme en socialisme is water en vuur. Dagelijks lezen we van de heerlijke resultaten van rood bestuurde landen. Het N. V. V. stuurt geld naar het Volks front in Spanje om kerken te laten sprin gen en priesters op te hangen. En mocht ooit wat God verhoede ook hier in Nederland het roode grauw de straten vullen en alle winkels kapot slaan de strijd zal gaan van rechts tegen links dan vragen de Katholieken zich af, hoe kan het toch! Katholieken van den daad, adverteert in roode kranten. Mogelijk, dat ook hier latex- je winkels worden opgeblazen, indirect met van uw verdiende centen. Un homme averti en vaut deux, zie Spanje! Mr. J. F. M. MOLKENBOER

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8