MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 welke fout de gevaarlijke midvoor, die dezen middag niet veel gevaarlijks deed, vrij voor Kramp kwam te staan. Deze prachtige kans ging echter op onbegrijpe lijke manier door naa-t schieten verloren. Even voor de rust ziet U. V. S. haar har de werken echter beloond als Kamphues hard in den rechterhoek schiet, waar de keeper zich juist niet bevond. Heel tac tisch gezien en rustig geschoten (11). Als de tweede helft eenige minuten oud is gebeurt het voor U. V. S. ongelukkige moment. Wallaart wil terugspelen op Bur- gy, maar doet dit iets te zacht, waardoor v. d. Leur Jr. onverwachts een prachtige kans kreeg die hij dan ook dankbaar be nutte om den stand op 12 te brengen. Onvermoeid en met nog grooter elan speelt U. V. S. verder, maar in de voor hoede wil het maar niet vlotten, waar door soms door goed samenspel opgezette aanvallen steeds een prooi der D. O. S.- verdediging worden. De thuisclub had in deze tweede helft zeer zeker gelijk kunnen maken. Zoo kreeg den Daas even voor het einde nog een prachtgelegenheid daartoe, maar ook diens schot bleek niet van goe de richting te zijn. Hoe het publiek ook riep om den gelijk maker, deze bleef uit en toen de goed lei dende scheidsrechter het eindsignaal floot, had U. V. S. een kleine nederlaag geleden hetgeen, zooals wij reeds schreven, met een beetje geluk niet had behoeven te geschie den. HILLEGOM—A. S. C. 2—3. Ondanks het feit, dat A. S. C. reeds in haar eersten competitiewedstrijd uit moest komen zonder haar centervoor Mooteh, is deze wedstrijd in een kleine doch niette min verdiende overwinning, in het voor deel der Leidsche Rood-Zwarten geëin digd. Verdiend, eensdeels door betere tech niek, anderdeels door taaie volharding. Vooral dit laatste kwam tot uiting in de laatste minuten van den strijd, toen de aan vallen van Hillegom bijzonder gevaarlijk werden. Over het spelverloop het volgende: Als beide elftallen zich opstellen, blijkt H. geen, en A. S. C. 1 invaller te hebben. De opstelling der oudste Leidsche club was nu eenigszins gewijzigd en luidde als volgt: Doel: Freyser. Achter Secrève, Schoneveld. Midden: Ten Cate, Bronsgeest, v. Nierop. Voor: v. Duuren, Prevo, v. Duyn, v. Leeuwen, v. d. Leeden. Hillegom wint den toss en verkiest met wind mee te spelen. Ondanks de tegen wind onderneemt A. S. C. eenige gevaar lijke aanvallen die echter geen succes hebben Spoedig neemt Hillegom het spel in handen en het duurt dan ook niet lang of zij weet met een uitstekend schot door haar linksbinnen de leiding te nemen. A. S. C. speelt niet ontmoedigd verder. Inte gendeel! Het tempo wordt verhoogd en na een uitstekende aanval van links kopt Prevo rakelings over. A. S. C. zag nu haar kans. En na een van de aanvallen van links, laat Prevo de bal listig loopen, waardoor van Duuren een fraaie kans krijgt, die hij met een laag schot, onhoud baar voor v. Dijk, benut. Een uitstekend doelpunt! Nu was het A. S. C., dat de lakens uit deelde, want nauwelijks drie minuten la ter scoorde van Duyn met een formidabel schot in de linker bovenhoek. Hillegom ondernam hierna nog enkele gevaarlijke aanvallen. Zoo noteerden wij op een ge geven moment 4 corners achter elkaar op het A. S. C.-doel. Even hierna ontkwam A. S. C. aan een zeker schijnend doelpunt. Midhalf Bronsgeest, die een uitstekende partij speelde, maakte even buiten het strafschopgebied free-kick. De paal bracht echter redding. Zoo kwam de rust met 21 in het voordeel v. A. S. C. Na de thee hadden wij gedacht een sterk aanvallend A. S. C. te zien. Hillegom dacht er echter anders over en gedurende een kwartier lang beleefden wij een ware be kogeling op het A. S. C.-doel. Freyser, Se crève en Schoneveld weerden zich achter schitterend en er was werkelijk voor Hil legom geen doorkomen aan. En zooals het in de meeste gevallen gaat, was het A. S. C. en niet Hillegom, dat wist te doelpun ten. Na een snelle doorbraak kreeg van der Leeden de b-1 toegespeeld en uit moeilijke positie wist hij den stand op 31 voor A. S. C. te brengen. Nadien is H. steeds in den aanval geweest, hoofdzake lijk doordat de A. S. C.-voorhoede iets verslapte. H. wist hiervan te profiteeren en wist de achterstand tot 32 te reduceeren. Spoedig hierna was het einde daar en heeft A. S. C. met kleine cijfers haar eerste wedstrijd gewonnen. Tot slot nog iets over de elftallen. H. be schikte over een stevig, hardwerkende ploeg, zonder bepaald uitblinkers te tel len. A. S. C. was voor de rust goed op dreef over alle linies. Na de rust liet zij zich echter in een teveel verdedigende po sitie terugdringen. Over het geheel echter heeft A. S. C. toch wel voldaan. De ach terhoede speelde waarlijk in grootschen vorm. De middenlinie vatte haar taak goed op. De voorhoede was zeker gehandicapt door het niet medespelen van Mooten, doch wanneer deze a.s. Zondag tegen Gouda speelt, mogen we ook van deze linie iets goeds verwachten. NOORWEGEN—DENEMARKEN 3—3. Voor dertigduizend toeschouwers is gis teren te Oslo de landen wedstrij d Noor wegenDenemarken gespeeld, de voor laatste ontmoeting van het tournooi om den Scandinaafschen voetbalbeker. De Noren waren goed op dreef en leid den met de rust met 21. Tenslotte ein digde de match in gelijk spel 33. De situatie is thans deze, dat Zweden a.s. Zondag te Helsingfors van Finland zal moeten winnen, om den beker te verove ren. Indien deze ontmoeting in gelijk spel mdigt zou Zweden niettemin op den be- •»r beslag kunnen leggen door een even tueel beter doelgemiddelde, waarop dan Denemarken als tweede zou volgen. DE WESTELIJKE EERSTE KLASSERS. D.F.C.Ajax. 13. DFC is het eerst in den aanval, doch de Amsterdamsche verdediging staat pal. Als de gasten wat zijn ingespeeld gaat de strijd geruimen tijd vrijwel gelijk op. In het laatste kwar tier komen de gasten sterk in de meer derheid en vlak voor de rust doelpunt van Reenen onhoudbaar (01). Na de hervatting blijkt duidelijk dat Ajax technisch een beter spel speelt dan DFC, dat in de aanvallen den hechten steun van de middenlinie mist. Na een kwartier spelen vergroot van Reenen den voorsprong tot 02, waarna de Dordtena- ren zichtbaar ontmoedigd zijn. Als Punt in de voorhoede gaat spelen, worden nog enkele verwoede pogingen gedaan om de eer te redden maar tevergeefs. Vijf minu ten voor het einde brengt van Wijngaar den den stand op 03, waarna Punt slechts uit een strafschop het eenige te- genpunt weet te scoren (13). SpartaV.S.V. 20. Sparta miste den middenvoor Voormolen, in wiens plaats de nieuweling Smeets speelde, die na 7 minuten snel profiteerde van ontijdig uitloopen van doelman Mickel en 'n heel goed doelpunt maakte (10). Dat was veruit het beste, wat hij in den wedstrijd presteerde. Voor de rust wogen beide par tijen goed tegen elkaar op, 't laatste kwar tier is Sparta echter wat in de meerder heid. V.S.V. tracht in de tweede helft de Sparta-verdediging met snelle aanvallen te overrompelen, de linksbinnen Sterk mist een goede kans door naast te schieten. Weldra neemt Sparta weer het initiatief over, als de Boer, de linksbuiten van Sparta, een hoekschop neemt, mist de doelman, geen der Spartanen is echter in staat om die fout uit te buiten. Na een tijdlang van gelijkopgaand spel krijgt de V.S.V.-verdediging het weer wat drukker, maar vooral van der Griend is nagenoeg niet te passeeren. Bijna verrast Heins, V.S.V.'s rechtsbuiten door een snellen aanval. Zijn schot vliegt evenwel langs. Twaalf minuten voor het einde breekt Sterk door en doelpunt. Scheidsrechter Boeree had echter te voren „hands" ge constateerd en kent het doelpunt niet toe. Onmiddellijk daarop maakt Papenhoven, na goed aangeven van Seton, met een hoog schot er 20 van. In den resteeren- den tijd kan Sparta dien voorsprong ge makkelijk behouden. D.H.C.A.D.O. 32. In het begin is een overwicht van de Hagenaars te con- stateeren en reeds in de eerste minuut komt het D.H.C.-doel in gevaar. De bal ketst echter op den paal af. De midden linie van D.H.C., waarin voor Bakker en v. d. Lem invallers zijn, blijkt niet op volle kracht te spelen, doch het achtertrio verdedigt heel goed. Er is ongeveer 25 mi nuten gespeeld, als D.H.C. er begint in te komen en succes heeft. Uit een pass van van Nellen weet Ditmar te scoren (10). In de 38ste minuut maakt v. d. Berg met een fraai schot gelijk (11). Na de rust is D.H.C. veel energieker, maar met de middenlinie is het nog niet geheel en al in orde. Toch weet Buyink, wanneer in de tweede helft reeds 26 minu ten gespeeld is, den Delftenaren de lei ding te bezorgen en raakt A.D.O. er even uit, zoodat van Dijk er weldra kans voor ziet den stand op 31 te brengen. In de laatste minuut weet Loof nog te scoren, zoodat het einde komt met een stand van 3—2. V.U.C.—K.F.C. 1—1. In een niet al te belangrijken en spannenden wedstrijd hebben V.U.C. en K.F.C. de punten ge deeld. In de eerste helft nam V.U.C. na 10 minuten de leiding. Klein maakte den bal goed vrij, gaf over aan Stam, die een hard schot loste, dat in den linkerboven hoek verdween. Na 22 minuten trok K.F.C. ten aanval en van Wensveen loste een vliegend schot, dat doel trof (11). Veel moois gebeurde er voor de rust niet meer, zoodat deze met 11 inging. Na de rust was het hetzelfde spelletje. De middenlinie van V.U.C. deed iets meer productief werk. Van Gelder miste een paar prachtkansen, door den bal van vlakbij naast en over te schieten. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De uitslagen van de Zaterdag voor de Engelsche League gespeelde wedstrijden waren: Eerste afdeeling. Charlton AthleticBirmingham. 22 ChelseaWest Bromw. Albion 30 Derby CountyPreston Nort End 12 EvertonLiverpool 20 Grimsby TownLeeds United 41 Hoddersf. TownBolt. Wand. 20 Mach. UnitedSheff. Wedn. 11 PortsmouthManch. City 21 Stoke CityMiddlesbrough 62 SunderlandBrentford 41 Wolverh. Wand.Arsenal 20 Tweede afdeeling. Aston VillaFulham 03 Blackburn RoversNorw. City 10 BlackpoolNew Castle United 30 Bradford CityBurnley 13 BuryWest Ham United 11 ChesterfieldDoncaster Rovers 51 Nottingham ForestCoventry City 11 Plymouth ArgyleLeicester City 21 Sheffield UnitedBarnsley 20 Swansea TownSouthampton 51 Tottenham HotspurBlackpool 51 KORFBAL NEDERLANDSCHE KORBALBOND. OVERZICHT. Fluks is gisteren niet op den zoo goed ingeslagen weg voortgegaan. Met 32 werd van Rozenburg verloren, nadat de Leidenaars met 21 de leiding hadden ge- Z.F.C.—H.D.V.S. 0—2. Geleidelijk kwam H.D.V.S. in de meerderheid. Mid voor A. v. d. Tuyn schoto er lustig op los, doch vond keeper Dijkstra steeds op zijn weg. Na een ruim kwartier werd Z.F.C. een hoekschop noodlottig. Uit den goed voor A. v. d. Tuyn schoot er lustig op los, Schiedammers de leiding (01). Z.F.C. trachtte wel het spel te verplaatsen, doch H.D.V.S. kwam steeds gevaarlijk terug. Nog voor de rust kreeg H.D.V.S. eenige goede kansen, terwijl de weinige door braken der thuisclub keeper Beun weinig moeite gaven. In de tweede helft scheen het, dat Z.F.C. den achterstand zou inloopen, doch het Schiedamsche doel werd veelal op de ver keerde plaats gezocht. De bezoekers lieten zich allerminst insluiten en ondernamen weldra goede uitvallen. Uit een pass van I. v. d. Tuyn pikte van Eembergen den bal op en gaf keeper Dijkstra op korten af stand geen kans (02). Nog gaf Z.F.C. niet gewonnen, doch zij vond de Schiedam sche verdediging in goeden vorm. -Vooral keeper Beun verrichtte in deze periode goed werk. H.D.V.S. bleef rustig doorspe len en was vooral door hooger tempo de meerdere der Zaandammers. Vermelding verdiende een kogel van linksbuiten de Beer, die keurig door Janse uit het H.D.V.S.-doel gekopt werd. Ofschoon Z.F.C. vooral tegen het einde in de meer derheid kwam, wisten de bezoekers den voorsprong te behouden en wonnen ten slotte volkomen verdiend. FeijenoordD.W.S. 52. De ope- ningsw'edstrijd van Feijenoord, de Neder- landsche kampioensclub, waarbij D.W.S. als tegenpartij fungeerde, mocht zich in zeer groote belangstelling verheugen. Beide ploegen waren geheel volledig. Voor de rust had het spel al heel weinig te beteekenen, het was eigenlijk niets an ders dan een heen en weer getrap. Over en weer deden zich wel eenige kansen voor, maar die werden even regelmatig alle gemist. Eerst kort voor de rust had Feijenoord een goed moment en het was daarbij dat Kantebeen overigens nog met een slecht schot, waarbij de bal via de paal in het net belandde de thuisclub de leiding verschafte (10). Na de rust was bij Feijenoord aanvoer der van Heel, die hinder had van een te gen Blauw Wit opgeloopen knie-blessure, vervangen door van Ooyen. Spoedig na de hervatting ondernam D.W.S. 'n fraaien aanval waarbij Mol den stand gelijk maak te (11). Feijenoord gooit er dan een schepje op, zoodat D.W.S. niet veel meer heeft in te brengen. Het duurde niet lang of Linssen bracht met een goed schot den stand op 21. De verdediging van D.W.S. kon den druk niet weerstaan en Kante- been scoorde een derde doelpunt (31). Even nog een opflikkering bij D.W.S., be kroond met een doelpunt van P. Melebers, die middenvoor was gaan spelen (32), doch daarna was Feijenoord aan het woord. Linssen kreeg een gemakkelijke kans, die hij dankbaar benutte (42). En kort voor het einde maakte Kantebeen er 52 van. In het laatste gedeelte was de. verdediging van D.W.S. volkomen uitge speeld, zoodat Feijenoord nog verschillen de kansen kreeg. Stormvogels—C. V. V. 1—3. De nieu we Rotterdamsche eerste-klasser heeft in IJmuiden een welverdiende overwinning behaald. Het eerste doelpunt komt uit een hoekschop. Deze wordt naar Zaanen ge plaatst, die den bal frai langs Hollenberg in het IJmuidensche doel kopt (01. Door een fout van Tol had C.V.V. bijna onmiddellijk daarop een tweede doelpunt gemaakt. De Stormvogels brengen er wei nig van terecht. C.V.V. daarentegen speelt een fraai open spel. Vijf minuten voor de rust schiet Verhoef een voorzet van Zaa nen langs Hollenberg (02) en een mi nuut voor de rust doelpunt dezelfde spe ler opnieuw (03). Ook in het begin van de tweede helft krijgt Hollenberg in het IJmuidensche doel nog volop te doen. Menigmaal stopt hij op uitstekende wijze felle schoten, o.a. van van Bokkum. Scheidsrechter Ver- voort kent Stormvogels een penalty toe wegens hands van een C.V.V.'er. Schone plant den bal in het Rotterdamsche doel en de eer van IJmuiden is gered (13). had. Jammer, dat een strafworp niet werd benut! Deetos boekte 'n nieuwe overwinning. Met 50 werd HKV op eigen terrein ge klopt en het Zuiden verloor tenslotte voor de tweede maal, nu van DKC. In de Noord-Hollandsche eerste klasse verpletterde Westerkwartier DTV met 8 1, doch in den wedstrijd DVDKoog Zaan dijk vielen nog drie punten meer, al waren ze ook meer verdeeld. Blauw Wit won op het nippertje van Sportief, terwijl Luto en Swift de punten deelden. De uitslagen. Ie klas Z.-H.: DKC—Het Zuiden 3—1; FluksRozenburg 23; HKVDeetos 05. 2e klas A: OosterkwartierOlympiaan 26; EmmaGymn. II 13; Die Haghe— HSV III 2—3; Odi—Achilles 13—3. 2e klas B: Rood WitSchiedam 21; Zuiden IIIOns Huis 23; ASCR IITer gouw 19; PhoenixKlimop 51. Ie klas N.-H.: DTV—Westerkwartier 18; Blauw-WitSportief 21; Luto Swift 22; DVDKoog Zaandijk 47. Ie klas Gelderland: Onder OnsEkca 24; 't OverschotjeVada 21. Ie klas Overijsel: RigterbleekHKC II 20; NaasAKC 14; AchillesZwart Wit 2—5. Ie klas Noord: NICVitesse 02. FLUKS—ROZENBURG 2—3. De eerste wedstrijd op eigen terrein heeft voor Fluks niet het verwachte resultaat op geleverd. 't Is weer een nederlaag gewor den. al zou een gelijk spel de verhouding beter hebben weergegeven. De nederlaag H.B.S.Haarlem 05. Ondanks het feit, dat H.B.S. haar 40-jarig eerste klas seschap herdacht, heeft deze wedstrijd ons niet kunnen overtuigen, dat zij er in den loop van dien tijd bijster op vooruit is gegaan in haar spel. Dank zij een veel beter samenspel, goede balcontrole en grootere snelheid, zijn de roodbroeken er in geslaagd, een stevige overwinning te behalen, welke zij in alle opzichten ver dienden. Het zag er voor de rust nog niet naar uit, dat H.B.S. een zware nederlaag tegemoet ging. Weliswaar zaten de Haar lemmers beter op den bal, maar de 10 voorsprong, dien zij na 25 minuten door een kopbal van de Winter hadden ver overd, gaf hun toch wel iets meer dan zij verdienden, omdat hun doel tot tweemaal toe als door een wonder aan doorboring ontkwam, eerst bij een schot van van der Vegt, daarna bij een kopbal van Bakhuys. In de tweede helft was het vrijwel met H.B.S. gedaan. Toen de Winter na 10 mi nuten spelen reeds tweemaal den inval ler-doelman het nakijken had gegeven, speelde Haarlem een gewonnen wedstrijd. Van der Hulst maakte er na een kwartier 04 van, terwijl Smit ten slotte na 24 mi nuten, met een scherp schot voor het vijfde doelpunt zorgde. Haarlem deed het verder kalm aan en H.B.S. kon zelfs de traditioneele eer niet redden. Blauw WitExcelsior 13. In de eer ste tien minuten was het slechts een heen en weer getrap, waarbij Blauw Wit iets sterker in het veld was en tengevolge daarvan twee corners op het Excelsior- doel kon nemen. Het blauw Wit-doel kwam eerst na 20 minuten in gevaar, toen een corner werd genomen, waaruit Maas kant inkopte. Ferwerda grabbelde het le der nog juist van de lijn. Toen Jongste een schot van Pais, van veraf en hoog in geschoten, waarschijnlijk door de zon ge hinderd verkeerd beoordeelde, was Berg man er snel bij om handig langs den Rot- terdamschen keeper te komen en in het leege doel te trappen (10). Reeds spoedig na de hervatting kwam de gelijkmaker. De Blauw Wit-verdedi- ging maakte enkele kapitale fouten, waarvan Niehoff profiteerde (11). Het tweede doelpunt van Excelsior was even min fraai. De rechtsbuiten zette van de lijn af voor, de Blauw Wit-achterhoede bleef staan, appelleerde voor out, doch scheidsrechter Kotte negeerde dit en Maaskant kon rustig inkoppen (12). Aanvankelijk bleef Excelsior nog sterker, doch langzaam maar zeker werd het spel verplaatst naar de Rotterdamsche helft. Een doelpunt kwam juist aan dien kant, waar men het 't minst verwacht had. Bij een plotselingen uitval der Rotterdamsche voorhoede liep Maaskant op een ver naar voren gespeelden bal in, hij kwam vrij te staan en met een keurig schot verhoogde hij den voorsprong van zijn club tot 31. R.C.H.—Xerxes 2—9. R.C.H. toonde zich dezen wedstrijd al zeer zwak, ter wijl Xerxes een vlot samenspel liet zien. De Haarlemmers hebben eerst den hevi- gen wind mee. Toch is Xerxes direct flink in den aanval en scoort al spoedig (01). De vreugde is kort van duur. want direct maakt Hout voor R.C.H. gelijk (11). De Rotterdammers blijven goed spel vertoo- nen, terwijl R.C.H. volop moet verdedi gen. Een der R.C.H.-backs is dan zoo on handig in eigen doel te trappen (12). Xerxes heeft den smaak beet en weldra maakt Westdijk 13. Nog voor rust laat de Xerxes-doelman dan een ver schot over zich heen in doel belanden (23). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de hervatting is dan even R.C.H. aan het woord, maar succes brengt dit niet. Xerxes komt dan weer opzetten en doordat de R.C.H.-backs nogal eens over tredingen begaan, krijgt Xerxes een vijf tal strafschoppen te nemen, waarvan Westdijk er vier weet te benutten (2—7). Het spel wordt iets vuriger, maar niet be ter. Vooral R.C.H. raakt er geheel uit en hetgeen zij vertoont, is al heel zwak. Xer xes doet beter en na fraai samenspel weet zij nog tweemaal te doelpunten (29). Het publiek betoonde zich al heel on sportief door den scheidsrechter, Kraats, steeds te hoonen, door bij elke beslissing, die hij gaf te roepen: „penalty". is vooral te wijten aan gebrek aan uithou dingsvermogen, dat in den laatsten aan val tot uiting kwam. Als begonnen wordt, blijken de partijen gelijk op te gaan. Na een kwartier is de Leidsche verdediging echter de kluts kwijt en ontsnapt ternauwernood aan een gevaar lijken aanval van de Rotterdammers, 't Duurt echter nog weer vijf minuten en dan bezorgt Poel met een mooi ver schot aan Rozenburg de leiding. Dan is 't de beurt aan den Fluks-aanval, waar De Wolf spoedig voor den gelijkmaker zorgt. En binnen tien minuten maakt in den nieu wen aanval Van Nierop een doelpunt van af de lijn, zoodat de rust ingaat met een 21 voorsprong voor Fluks. Kort na het begin der tweede helft moet in de verdediging een Fluksdame wegens een blessuur even het veld verlaten en krijgt de Leidsche verdediging he' zwaar te verantwoorden, maar ook wanneer ze haar plaats weer heeft ingenomen, blijft de Ro zenburg-aanval gevaarlijk. Na tien minu ten is het dan ook gelijk door een doelpunt van mej. Minkema. Na wisselen gaat het spel weer gelijk op. In het Fluks-midden- vak doet Van Nierop vaak goed werk, maar wanneer nog een kwartier te spelen is, en de Leidsche aanval veel werk te doen krijgt, blijkt deze te zijn „uitgespeeld" en brengt van het aanvalsspel niet veel te recht. Ook de Rozenburg-aanval geeft tee kenen van vermoeidheid, maar een minuut of vijf voor het eind weet Goetzee een klein kansje te benutten en bezorgt aan Rozen burg de overwinning, want als het einde wordt aangekondigd is in dezen stand geen verandering meer gekomen. ZWEMMEN Nieuwe Ned. records te Amsterdam, Nida Senff evenaart haar wereldrecord 100 M. rug. Voor een uitverkocht huis vonden gis teravond in het Sportfondsenbad te Am sterdam internationale zwemwedstrijden plaats, waaraan behalve door de beste Ne- derlandsche zwemsters en zwemmers ook werd deelgenomen door een aantal Ame- rikaansche leden van de Olympische ploeg van wier prestaties wij. in den laatsten tijd reeds zooveel gehoord he:bben. Onder hen bevond zich o.a. de wereldrecordhouder rugslag A. Kiefer. Na het gebruikelijke voorstellen en het spelen der volksliederen werd met het verwerken van het met zorg samengestelde programma begonnen. Allereerst kwamen de dames aan den start voor de 100 M. schoolslag. Er werd hier in twee series gezwommen, waarvan de tweede de belangrijkste was. Hierin startten naast de Amerikaansche zwem ster D. Schiller onze landgenoote J. Waal- berg, J. Kastein, J. Stroomberg en G. Brouwers. De Amerikaansche zwemster had een slechten start en lag direct achter. De strijd ging tusschen J. Waalberg van de A. D. Z. en J. Stroomberg van het IJ. Beiden gaven elkaar weinig toe en het verschil was dan ook niet groot. J. Waalberg won in den tijd van 1 min. 25 /5 sec, waarmede zij slechts 1/5 sec boven het Ned. Record van G. Brouwers bleef, die thans derde werd. Het volgende nummer was de 100 M. vrije slag voor heeren, waarvan de laatste serie de belangrijkste was. Hierin startte naast Kreffer (D. J. K.), Moolenaar (IJ), Sipkema (HPC) en G. Regter (RZC) de Amerikaan. Wie hier de winnaar zou zijn stond wel vast. Zonder eenigen strijd won hij in den schitterenden tijd van 59 1/5 sec. Zijn snelle zwammen was vanzelfspre kend ook van invloed op onze jongens. Moolenaar van het IJ maakte een tijd van 1 min. 1 2/5 sec. Een openbaring was het zwemmen van den Rotterdammer Ho ving van RCZ, die denzelfden tend noteer de als Moolenaar en het was zeer jam mer, dat hij niet in dezelfde serie lag daar we dan zeer zeker een prachtigen strijd te zien gekregen zouden hebben. De 100 M. vrije slag voor dames werd op gemakkelijke wijze door Tini Wagner van het IJ gewonnen in den tijd van 1 min. 8 2/5 sec. Annie Timmermans werd goede tweede in den tijd van 1 min. 10 1/5 sec. Bij het schoonspringen voor dames waar aan behalve door Ronner en Tholen van de HDZ ook werd deelgenomen door de Ame rikaansche miss Mansfield kregen we prachtsprongen te zien en hoewel onze landgenooten ook fraai werk toonden, ston den zij toch nog een flink aantal punten achter. Bij de 100 M. rugslag voor dames liet Nida Senff zien, dat zij haar wereldrecord waardig is en zij slaagde er dan ook in haar te Aarhuus gevestigde werelrecord van 1 min. 15.4 sec., dat nog niet gehomologeerd is, te evenaren, een pracht prestatie. Een goede prestatie leverde I. van Feg- gelen van het IJ, die na een mooien strijd met afwiselende kansen tegen Willy den Ouden tweede werd in den tijd van 1 min. 17 sec. Als laatste nummer voor de pauze werd de 200 M. rugslag voor heeren verzwom- men. Dit was het nummer van den avond. Hier konden we den wereldrecordhouder Kiefer aanschouwen. Het was phenome- naal zooals hij zwom en vooral het keeren was iets speciaals. Zonder natuurlijk maar een oogenblik bedreigd te zijn, won hy in den tijd van 2 min. 25 4/5 sec., hetgeen dus wel bewees, dat hij er geen demonstra tie van had gemaakt, doch wel degelijk strijd geleverd had. Onze recordhouder Scheffer (D.J.K.) wiens keeren ook bijzonder goed was, wist na een mooien strijd met zijn grootsten te genstander Metman (Het IJ) zijn eigen record op dit nummer met 4/5 sec naar be neden te halen en te brengen op 2 min.- 37 sec. Hij komt dus steeds dichter bij het Europeesch record en schaart zich dus daarmede onder de beste Europeesche rug- slagzwemmers. Het eerste nummer na de pauze, de 4 maal 100 M. estafette vrije slag voor hee ren bracht wederom een record. Na een prachtigen strijd met R.Z.C. slaagde de D. J. K. met de zwemmers van Schouwen, Winckel, Kreffer en Scheffer er in het op naam van Neptunus (Ban doeng) staande Nederlandsche record met 2 4/5 sec. te verbeteren en te brengen op 4 min. 11 sec. Deze fraaie prestatie is in groote mate te danken aan het schitte rende zwemmen van Flip Winckel, voor wien we een tijd noteerden van 1 min. 2 sec. De R. Z. C. wier ploeg door het mee- zwemmen van Hoving zeer versterkt was, werd goede tweede in den tijd van 4 min. 16 1/5 sec. Bij het schoonspringen voor heeren vormde de Amerikaan A. Greene, die te Berlijn derde werd, een klasse op zichzelf. Zijn springen was phenomenaal en men kon geen vergelijking maken met de pres taties der onzen. Het springen van Schaters en Denne- boom was stuken minder en zij hebben zeer zeker heel wat kunnen leeren. De Amerikaan moest vele sprongen her halen en een oorverdoovend applaus was steeds zijn belooning. Het slot van dezen schitterend geslaag den avond werd gevormd door een water- polowedstrijd tusschen het officieus® Ne derlandsche zevental „De Kikvorschen" en het IJ, welke door de Kikvorschen na een mooi gespeelden wedstrijd met 42 gewonnen werd, nadat de rust ingegaa- was met 30.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11