No. 8526 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 2.7 ste Jaargang ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Eenheidsfronters Onder de werkloozen hier ter stede en ook elders, natuurlijk wordt een cir culaire verspreid, om hen op te wekken een eenheidsfront te vormen. Wij behoeven daarover niets te zeg gen nu Spanje laat zien, hoe een een heidsfront van „arbeiders" werkt! laat zien, dat een eenheidsfront leidt naar een communistische dictatuur, met alle ver schrikkelijkheden! Neen, geen enkele werklooze, hoe hard zijn lot ook moge zijn, zal zich laten wy's maken, dat hij zóó naar verbetering mag streven. En nu laten we nog buiten be schouwing, dat hy zóó ook geen werke lijke stoffelijke verbetering verkrij- gen zou! Een kerk, die niet vlagt 't Is erg. Men heeft ontdekt, dat in één gemeente in ons land op één katholieke kerktoren in deze dagen van nationale feestvreugde niet de vlag is geheschen. Misschien zijn er wel meerdere geweest onder de honderdtallen in ons land maar van één is het geconstateerd. En die kerk in Den Haag (de kerk in de Laan van N. O. Indië) wordt in „Volk en Vader land" gefotografeerd, met het bijschrift: is er politiek in het spel? Nu nemen wij aan, dat de photo juist is, genomen op een der dagen van de na tionale feestviering. Maar dan staat 't voor ons vast, dat hier een verzuim is begaan dat niet had mogen voorko men! maar dat er van opzet geen spra ke is. Nat uur 1 ij k niet! Ieder weet, dat de Katholieken in Oranje-liefde niet achterstaan bij anderen! Intusschen grijpt „Volk en Vaderland" weer de gele genheid aan, om tegen de Katholieken te stoken door het plaatsen van bedoelde photo. Als dat niet de bedoeling is wat is dan de bedoeling? 't Is treurig! „Gaat en onderwijst alle Volkeren" Om aan dit Goddelijk bevel te kunnen voldoen, trekken de missionarissen naar den vreemde, om vaak een leven te gaan lijden van ontzaglijke offers, van armoede, van vervolging. En wij.... wij blijven achter. Maar wij blijven n i et achter onver schillig, daden-loos! Zoo laf, zoo onchristelijk mogen en wil len wij niet zijn. Wij leven mee met de missonarissen met onze belangstelling met ons gebed en met onzen materieelen steun. Zoo móet het zijn. Dat is een plicht, die op ons, als Katho lieken, rust. Om in ons dezen plicht op te wekken of te verlevendigen, om onze missie-liefde te verwarmen en in vlammenden ijver op te jagen daarvoor is georganiseerd de ALMA (Algemeene Leidsche Missie Actie) van 1825 October. Door een tentoonstelling, door lezingen, door filmen zal de belangstelling voor de missie worden getrokken. De Alma moet slagen! Dat is de wensch, de hartelijke wensch van ieder onzer. Welnu laat ieder onzer, voor zooverre daartoe in staat, daaraan mede werken. KOOPT LOTEN. Koopt het geïllustreerd programmaboek, dat zoo juist verschenen is. DE LABOUR PARTIJ EN HET ENGELSCHE BEWAPENINGSPROGRAM. LONDEN, 19 Sept. (A.N.P.) Het verluidt, dat zich in de gisteren gehouden bijeen komst der Labour-leiders een aanzienlij ke meerderheid heeft uitgesproken vóór steunverleening aan het bewapeningspro gram der regeering. De „Daily Telegraph" meldt, dat er ter conferentie op is gewezen, dat het een machtige versterking voor de fascistische regeeringen zou zijn, indien de Engelsche arbeiderspartij de bewapening van Enge land in den weg zou staan. Na het eerst ieder op een eigen fiets te hebben geprobeerd, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard ook een tochtje per tandem gewaagd in de tuinen van het Koninklijk Paleis te Den Haag. Zooals men op de foto kan zien eischte de stuur- vrouwkunst van de Prinses groote inspanning! Fotobureau Schimmelpenningh DE GEWEIGERDE INTERPELIATIE-KUPERS. WAAROM DE KATHOLIEKE FRACTIE TEGEN WAS. Gelijk gisteren is gemeld, heeft de Tweede Kamer gisteren geweigerd den heer Kupers een interpellatie te laten houden over de gewijzigde steunregeling. Onder de tegenstemmers behoorde de Katholieke fractie. Wijl het gewenscht is, dat over deze houding onzer vertegenwoordigers geen misverstand ontsta, de socialistische pers van gisteravond heeft zich al tot taak ge steld, zulk een misverstand te kweeken en te prop ageer en laten we hier woorde lijk de rede volgen van den voorzitter mr. Goseling, waarin deze die houding duide lijk motiveerde: De heer Goseling (Kath.) zegt: Ons ge acht medelid, de heer Kupers, heeft ver zocht dat de Kamer hem zal toestaan, aan den Minister vragen te stellen, naar aan leiding van de wijzigingen, welke zijn aan gebracht in de steunregeling voor werk looze arbeiders. De formuleering van het verzoek is niet zonder belang. Er blijkt uit, dat de interpellatie wanneer zij wordt gehouden dezelfde hoogst belangrijke onderwerpen zal betreffen, welke op 10 en 11 September j.l. breedvoerig in de Eerste Kamer zijn besproken. Het tijdsverloop van acht dagen kan bezwaarlijk de gelegenheid hebben geschapen, wezenlijk nieuwe ge zichtspunten te ontwikkelen. Twijfel over het standpunt van onze fractie behoeft niet te bestaan Eenstemmig en ten volle onder schrijven wij het oordeel, dat is uitgespro ken in de door de Eerste Kamer aangeno men motie van den heer De Bruyn c.s. Wij zijn dus met de Eerste Kamer van meening, dat de regeling van de standaardloonen, behoudens de in de motie-De Bruijn bedoelde beperking, niet behoort te worden doorgevoerd en dat de regeling met betrekking tot den huurbijslag behoort te worden opge schort, totdat door afdoende maatre gelen de noodig geoordeelde hurenver- laging bereikt is. Inmiddels is er één belangrijk verschil, vergeleken met den toestand op 10 en 11 September. Toen ging het er om gelijk de geacht interpellant in de Eerste Kamer, de heer De la Bella, het uitdrukte de ramp van 13 September af te wenden. Nu zijn de wijzigingen in werking getreden. De Minister van Sociale Zaken meent over voldoende compensaties te beschikken tegenover de geldelijke nadeelige gevolgen der wijzigingen. Die overtuiging kunnen wij niet deelen. Maar er bestaat geen rede lijk uitzicht, dat debatten in deze Kamer, welke politieke strekking men daaraan ook zou willen geven, op korten termijn het doorzetten der wijzigingen kunnen voor komen. Deze werkelijkheid moet men er kennen. Werkelijkheid voor de allernaaste toe komst blijft slechts een mogelijk gewijzigd inzicht van den Minister, op grond van een werking der maatregelen anders dan Z. Exc. blijkbaar thans verwacht. Natuurlijk zal de Minister Z. Exc. zelf heeft in de Eerste Kamer daarom gevraagd daarover ter verantwoording worden ge roepen, zoodra blijkt, dat de verwachtingen van den Minister gelijk wij vreezen niet in vervulling gaan. De debatten in de Eerste Kamer hebben in dit opzicht in ongewone volgorde voorbereid hetgeen de Tweede Kamer in deze belangrijke zaak, die helaas zonder medewerking van den wetgever kan worden geregeld, eventueel nog zal kunnen en moeten doen. Daartoe zal de Kamer ongetwijfeld het juiste oogen- blik weten te kiezen. In het volle bewust zijn harer vera itwoordelijkheid zal onze fractie in dit opzicht haar houding bepalen. Maar wij kunnen niet inzien, dat het waarachtig belang der werkloozen, van de overigen, die bij de wijzigingen be trokken zijn en van het geheele land, gediend kan worden door een herhaling van de besprekingen op dit oogen- blik. Wij laten ons daarbij ook leiden door de overweging, dat in de situatie, zooals die na de bespreking in de Eerste Kamer is ontstaan en duidelijk uit de Handelingen blijkt, de Minister gemakkelijker tot een gewijzigd inzicht, mag ik zeggen tot een bekeering zal komen, naarmate om die be keering bij voorbaat minder gerucht wordt gemaakt. Wij moeten dus thans de volle verant woordelijkheid laten bij de Regeering, waar bij wij nog eens uitdrukkelijk wenschen uit te spreken, dat in de eerste plaats de Regeering dient te bedenken, dat juist in een zaak als de steunregeling voor de werk loozen het nalaten van verontrustende wij zigingen een eminent landsbelang is. Op deze gronden, M. de V., zouden wij onze stem niet kunnen uitbrengen vóór het verleenen van het gevraagde verlof op dit oogenblik. Wij zullen dus vóór het voor stel- De Geer stemmen. De wereld in vogelvlucht Zooals wij gisteren reeds konden melden, is het Alcazar te Toledo gisterochtend door de roode militie opgeblazen. Wij verwacht ten in nadere berichten te zullen lezen, dat de heele bezetting en de honderden vrou wen en kinderen en andere non-combattan ten den dood zouden hebben gevonden in de puinen. Het aantal dood en zal inder daad schrikwekkend hoog zijn, maar het bleek hedenmorgen, dat alle tegenstand nog geenszins gebroken was. Zoodra de ont ploffing voorbij was, stormden de regee- ringstroepen op de ruïnes af, maar de over gebleven belegerden wisten zich terug te trekken in het laatste gebouw, dat nog overeind stond en opende het vuur op de aanstormende militiemannen. Weliswaar slaagden deze laats ten erin, de republi- keinsche vlag te planten op de puinhoopen van het totaal verwoeste paleis, maar zij moesten tegen den avond terug trekken. De nog staande resten worden nu opnieuw be schoten. Hoeveel dooden men vinden zal in de ingestorte kelders en onder de roo- kende puinhoopen, is niet te schatten. Het aantal menschen, dat zich in het Alcazar bevond, wordt geschat op rond 1800. Men is erin geslaagd, verscheidene kinderen nog levend uit de puinen te redden. Deze gru welijke verwoesting bewijst weer eens te meer, met welke een verbittering er ge streden wordt. Zoolang menschen nog op deze wijze kunnen vechten, lijkt het vredeswerk van den Volkenbond hopeloos. De Volkenbond is gisteravond bijeen gekomen. Avenol deed verslag van zijn besprekingen te Rome, over de weder-deelname van Italië aan de Voljkenbondszitting. Italië weigert terug te keeren als de delegatie van Abessinië wordt toegelaten. In Volkenbondskringen gelooft men over het algemeen, dat de Volkenbondsvergade ring de geloofsbrieven van de door den Ne gus benoemde Abessinische delegatie niet zal goedkeuren, ook al schijnt de Negus eenige bewijsstukken te zullen overleggen, dat hij in verbinding staat met de nieuwe regeering van Abessinië in het nog niet door Italië bezette deel, Goré. LANDBOUW-CRISISFONDS. UITKEERING VAN STEUNGELDEN. De begrooting van het landbouwcrisis fonds voor 1937 bedraagt 181.059.700 voor den gewonen dienst en 19.550.000 voor den In den algemeenen opzet der begrooting is ten. aanzien van die voor 1936 een niet onbelangrijke wijziging gekomen. Voor 1936 toch was voor eenige artikelen ge raamd het bedrag, hetwelk in dat kalender jaar voor steun zou worden uitgegeven, ongeacht het oogstjaar, waarop de steun betrekking had. Aangezien de steungel den voor een bepaalden oogst echter veelal ook nog in het kalenderjaar, volgend cp dat, waarin het product geoogst wordt of grootendeels gegroeid is, worden uitge keerd, had dit stelsel ten gevolge, dat het deel der steunbetalingen welke na 31 De cember plaats vonden, ten laste van de be grooting van het volgend jaar moest wor den gebracht. Ingevolge gedane toezegging is bij het onderhavige ontwerp wederom geheel tot het consequent doorgevoerde oogstbeginsel teruggekeerd. Alle steunuitkeeringen welke betrekking hebben op producten, die ge rekend kunnen worden tot den oogst 1937 te behooren, zijn thans volledig in de ra ming opgenomen. Zooals uit de ontwerp-begrooting blijkt, neemt de minister het standpunt in, dat een steunverleening aan den land- en tuin bouw, van een omvang als in dit ontwerp tot uiting komt, niet gemist kan worden. Hij grondt deze meening op het feit, dat de prijzen der landbouwproducten nog im mer op een dusdanig laag niveau liggen, dat, hoezeer het streven van de beoefena ren van den land- en tuinbouw ook op ver laging van de bedrijfsuitgaven gericht is. van een loonende productie geen sprake kan zijn. Hieruit vloeit voort, dat de maat regelen getroffen tot steun aan den land bouw, welke geen ander oogmerk hebben, dan om op de voor de producenten cata- strophale prijsdaling der landbouwproduc ten een correctie aan te brengen, teneinde het landbouwbedrijf in stand te houden, nog niet beëindigd kunnen worden. Dat de minister zoowel door, waar mo gelijk, de richtprijzen te verlangen, als door vermindering van de verwerkings kosten, bij zijn landbouw-crisisbeleid er Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De belegerden handhaven zich nog in het verwoeste Alcazar. (2de blad). De zitting van den Volkenbondsraad geopend. (2de blad). Een Chineesch-Japansch incident bij Fengtai. (2de blad). De orkaan aan de Amerikaansche kust. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De eerste dag van de oefeningen van de lichte brigade in Noord-Brabant (1ste blad). In de begrooting van het Landbouwcrisis fonds worden eenige mededeelingen gedaan betreffende de steunverleening. (1ste blad). Poging tot moord te Bussum. (Gem. Berichten, 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Twee nieuwe records van Tini Wagner. (4de blad). naar streeft, de lasten, welke uit de steun maatregelen ten behoeve van den land bouw voortvloeien, zoo gering mogelijk te doen zijn, is gebleken. Er worde hier slechts herinnerd aan de verlaging van de richtprijzen door tarwe van 10 op 9, en aan de vermindering van de verwerkings kosten in de suikerindustrie en de kosten van de baconbereiding. Deze maatregelen hebben er mede toe geleid, dat het aan vankelijk geraamde tekort op den dienst 1936 in de jaren 1936 en 1937 grootendeels zal kunnen worden ingehaald. DE PERSPECTIEVEN VOOR DEN TUINBOUW. Hoewel op dit oogeniblik moeilijk te voor spellen is, hoe de toestand van den tuin bouw zal zijn in 1937, mag nog niet wor den aangenomen, dat het jaar 1937 gunsti ger zal zijn dan de voorafgaande jaren. De perspectieven voor den export zijn nog steeds ongunstig en ondanks de scher pe teeltbeperking, die in het jaar 193435 is toegepast, kan de totale productie niet geheel in eigen land worden geplaatst. De veilingomzet 1935 bedroeg 57.000.000, derhalve 4.000.000 meer dan in 1934. Dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat de factoren die in 1934 den aanvoer be- invloeden en een achteruitgang in de to tale hoeveelheden ten gevolge hadden, in 1935 over het algemeen minder sterk heb ben gewerkt. Het tekort van 1935 werd tot de opnieuw vastgestelde richtprijzen geheel aangevuld, terwijl voorts aan de door misoogst betrof fen tuinders een extra steun werd uitge keerd. Het ligt in de bedoeling, de steunuitkee- ring aan de verbouwers van fruit en war- moezerijgewassen zooveel mogelijk te doen geschieden aan de producten van goede kwaliteit, waarvoor de controle op het pro duct zal warden uitgebreid. Het ligt voorts in de bedoeling, indien dit bij een of meer producten mogelijk zou zijn, de gedachte „steun naar kwaliteit' nog scherper tot uitdrukking te doen komen. Een en ander geeft aanleiding, voor de groenten en fruitcentrale het tekort voor 1937, op het oogenblik niet lager te ra men dan voor 1936 en de steunverleening en te begrooten op hetzelfde bedrag, n.l. 12.000.000.—. De prijsregeling voor vroege aardappelen heeft in 1934'35 goed voldaan, zoodat ook voor 1937 een dergelijk plan in overweg: wordt genomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1