Het afscheid van Amsterdam. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 l.EGERMANOEÜVRES IN BRABANT. Zooals reeds was aangekondigd, zal in de volgende week voor het eerst sedert 1931 weder een oefening op groote schaal (manoeuvre) worden gehouden onder lei ding van den commandant van het veld leger. Het terrein van actie dezer manoeuvre zal zijn de vierhoek: BredaRoosendaal N isp enZundertPrin c enhage. Van te voren echter worden oefeningen van de lichte brigade gehouden, die op 17 September aanvangen in de omgeving van Boxmeer en op 21 September eindi gen in de omgeving van Breda, waar de lichte brigade dan zal worden versterkt met andere troepen om daarmede in de groote manoeuvre de roode partij te vor men, die in conflict komt het den vijand, de blauwe partij. Hierover echter later meer. Samen met „oorlogscorrespondenten" van verschillen de dagbladen is ook een redacteur van het A. N. P. ijlings naar het front vertrokken om den strijd welke geleverd zal worden, van nabij te kunnen gadeslaan, en even- tueele successen en verliezen der strij dende partijen zoo spoedig mogelijk we reldkundig te maken. Het wachten is thans op den dag van morgen. Intusschen zijn wij reeds nu in staat eenige mededeeüngen te doen om trent de oefeningen der lichte brigade, welke onder leiding zullen staan van den commandant dier brigade, generaal-ma- joor Fh. A. C. Fabius. Het is de laatste keer, dat deze oefeningen onder zijn com mando worden gehouden want binnen kort gaat generaal Fabius den militairen dienst verlaten en in verband met dit feit zullen de troepen na afloop der oefenin gen voor hem defileeren. Generaal Fabius heeft als leidraad voor de oefeningen dit jaar gekozen een epi sode uit de krijgsgeschiedenis en wel den veldslag bij Lodz in November 1914, met de bedoeling om door deze groote les uit den wereldoorlog den officieren naast theoretische schoolkennis ook in de prak tijk te doen leeren, hoe men zich op het slagveld door stategie en tactiek soms kan redden uit een theoretisch schier onmo gelijke positie. En daarvoor is genoemde veldslag bij Lodz uitstekend geëigend. Hier stonden de Duitsche en Russische legers tegenover elkaar en na een poging van een deel der Duitsche troepen onder generaal von Scheffer tot omsingeling van den Russi- schen rechtervleugel, kwam dat deel in een zeer moeilijke en bijna hopelooze po sitie en kon het ternauwernood aan een vernietiging ontkomen. Deze Duitsche troepen hebben zich echter bij een door breking in den rug van den vijand schit terend uit den klem der Russen kunnen losmaken, zoodat een met energie door gevoerde terugtocht tenslotte een over weldigend succes is geworden in de krijgsgeschiedenis. Bovengeschetste positie van het leger van generaal von Scheffer heeft generaal Fabius als uitgangspunt genomen voor zijn oefening, waarvan we het verloop in vol gende artikelen zullen beschrijven. Thans volstaan we met de mededeeling dat aan deze oefeningen zullen deelnemen 250 of ficieren, 4000 onder-officieren en minde ren, 1000 paarden, 120 auto's en 200 mo toren. Tenslotte willen we nog eenige beschou wingen wijden aan de groote manoeuvre van 22 tot 24 September. Zooals algemeen bekend mag worden verondersteld, is het doel dat met manoeuvres wordt beoogd, het oefenen in het verband van groote eenheden. Ons legerstelsel heeft ertoe geleid, dat zeer veel theorie is moeten komen in de plaats van praktijk. Bij de theorie spe ciaal de oefeningen op de kaart en alle andere oefeningen zonder troepen, treden echter geen wrijvingen op, legertreinen komen niet te laat, er vallen geen auto's uit, bevelen komen op tijd, men neemt aan, dat de troepen op tijd ter plaatse zijn, in een woord alles verloopt zooals men dit meent te mogen hopen. Te velde echter treden wrijvingen op van allerlei aard, en het is noodig voor een goede bevelvoering die wrijvingen te ondervinden, die er reeds zijn zonder de schade, welke de vijand toebrengt. Voorts kan bij manoeuvres de samenwerking tus- schen de verschillende wapens en met den vliegdienst eerst goed tot haar recht ko men. Als zoodanig vormen de manoeuvres een toets van hetgeen na mobilisatie met het leger kan worden gedaan. Daarom ook zijn bij de komende manoeuvre de oefenonderdeelen uit zooveel verschillen de onderdeelen en personeel samenge steld, dat daardoor min of meer een beeld wordt verkregen van onze oorlogseenhe den na mobilisatie. Het spreekt vanzelf, een dergelijke ma noeuvre zeer veel voorbereiding heeft ge- eischt, te meer waar de oorlogssamenstel ling geheel afwijkt van de vredessamen stelling der onderdeelen. Naar wij van deskundige zijde vernamen, zal de thans ontworpen oefening, welke op zich zelf 36 uur duurt en waaraan 16.000 man deel nemen, niet gemakkelijk zijn, doch staan den troepen vermoeiden dagen te wach ten. Vol spanning wachten wij dan ook de komende dagen af. COMMISSIE IN STAATS-INRICHTING, SOCIOLOGIE EN STAATHUIS HOUDKUNDE. Bij de K. S. A. te Leiden. Door het Centraal Bureau der Katho lieke Sociale Actie te Leiden zullen dezen winter wederom schriftelijke cursussen in Staatsinrichting, in Sociologie en in Staathuishoudkunde georganiseerd wor den. Aan het èinde der lessen wordt een mondeling examen afgenomen. Voor de cursussen, welke in October beginnen, diene men zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij het Centraal Bureau der K. S. A., Steenschuur 17, Leiden. SCHOOLSTRIJD TE WADDINXVEEN. Het verzoek van de Ned. Herv. School- vereeniging niet Ingewilligd. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Waddinxveen is het verzoek van de Ned. Herv. Schoolvereeni- ging om beschikbaarstelling van gelden voor 240 leerlingen, behandeld. De heer A. Vis Jr. heeft namens de fi- nancieele commissie rapport uitgebracht. Spr. verklaarde dat de bezwaren van de aanvragers, tegen het Chr. Nat. schoolon derwijs uitsluitend van organisatorischen dus niet van principieelen aard wa ren. De commissie is overtuigd, dat het meerendeel der ouders, die voor een nieu we school hebben geteekend, evenzoo denkt. De commissie adviseert in aan sluiting op het door B. en W. uitgebrachte praeadvies afwijzend op het verzoek te beschikken, wegens ongenoegzaamheid van de stukken. Letter en geest van de L.O.- wet verzetten zich, aldus de commissie, te gen de inwilliging van een verzoek waar door de gemeente 50000 zou moeten of feren. De heer Vis (C-H.) heeft daarna als raadslid zijn stem tegen het verzoek ge motiveerd. Volgens spr. wordt reeds 70 ja ren met succes Chr. nat. schoolonderwijs gegeven. De voorzitter van de nieuw opge richte schoolvereeniging heeft volgens spr. unfaire middelen ter hand genomen. De heer T. A. v.. d. Hee (herv. gr.) laakte mede namens den heer Uitbeierse de be handeling van deze kwestie door B. en W. Spr. concludeerde dat de aanvraag in ieder opzicht gerechtvaardigd is. Wethouder J. v Tol (a.-r.) wijst op het schandelijke en het droevige in deze kwestie. Schandelijk omdat door het ge- heele land volgens spr. de naam Waddinxveen in minder vleiend verband genoemd wordt. Droevig omdat op roeke- looze wijze de één tegen den ander is opge hitst. Spr. protesteerde tegen de wijze waarop de leerkrachten der Chr. nat. school door de voorstanders van Herv. onderwijs zijn aangevallen. Erg is volgens spr. de fi- nancieele zijde, doch erger de moreele zij de. Spr. zal tegen inwilliging stemmen. De heer P. v. d. Berg (s. g.) verklaarde tegen te zullen stemmen. De heer Oudijk betreurde het, dat deze kwestie zoo'n omvang heeft verkregen. Spr. verklaarde als Hervormde nooit zijn stem aan een dergelijk verkwistend schoolbou- wen te zullen geven. De heer Pille (s. d.) ziet in deze kwes tie een bewijs van de deugdelijkheid van openbaar onderwijs waar, volgens spr., dergelijke kwesties nooit aan de orde ko men. Spr. zal met zijn fractie tegenstem men. Burgemeester Troost heeft hierna een rede gehouden, waarin hij verklaarde van dit geding geen persoonlijke kwestie te zullen maken, ofschoon hem zelfs persoon lijke beleedigingen en dreigementen niet gespaard zijn gebleven. B en W. gaan aldus spr. vrij uit. Deze zaak is moreel reeds veroordeeld Hierna werd de verga dering geschorst. Na heropening hebben nog verscheide ne leden gerepliceerd, waarna tot stem ming werd overgegaan. Het voorstel van B. en W., afwijzend te beschikken, is aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Hee en Uitbeierse. „N. R. Crt." REGEERINGS- EN VOOGDIJ KINDEREN. Subsidie met ƒ50.000 verhoogd. Om te voorkomen, dat de vereenigingen, bedoeld bij de artikelen 12 en 15 der Wet van 12 Febr. 1901 door financieelen nood gedwongen worden haar krachtige mede werking bij de verzorging van Regeerings- en Voogdijkinderen te staken of te beper ken, is een verhooging van het subsidie onvermijdelijk. De regeering heeft daar om de post, tegemoetkoming in de alge- meene kosten, waarvoor verleden jaar 500.000 was toegestaan, thans gebracht op 550.000. JAARWEDDEN, SOLDIJEN EN ZAKGELD VAN DIENSTPLICHTIGEN. Ruim ƒ40.000 hooger geraamd. De post: jaarwedden, soldijen en zak geld van dienstplichtigen is op de Defen- sle-begrooting 1937 ruim ƒ40.000 hooger geraamd. Hoe komt dat? Deze verhooging moet, zoo lezen we in de Toelichting, aan de volgende oorzaken worden toegeschreven: I. De sterkte van de gewone dienst plichtigen van de lichting 1937 is 1000 man hooger gesteld dan voor de lichting 1936, op grond van de wijziging van art. 27, le lid der Dienstplichtwet. II. De duur der eerste oefening is voor hen, die de onderofficiersopleiding zullen volgen bij de onbereden wapens en korp sen, van 9 maanden op 12 maanden ge bracht. in. Vervroegde opkomst van eenige ploegen dienstplichtigen. IV. In 1937 komen geen dienstplichti gen in werkelijken dienst, die voorgeoefend zijn, zoodat voor alle dienstplichtigen ge rekend moet worden op het volbrengen van hun volle eerste oefening. WIT-GELE KRUIS Nieuwe geestelijk adviseur der Federatie Door Z. H. Exc. den aartsbisschop van Utrecht werd aan den hoogeerw. heer A. Asselbergs, te Breda, ontslag verleend geestelijk adviseur van de Nationale Fe deratie het Wit-Gele Kruis, terwijl als danig werd benoemd de zeereerw. heer C. Venings, te Utrecht. DAHLIA-TENTOONSTELLING TE AALSMEER. Hedenmiddag geopend. Hedenmiddag heeft in gebouw „De Oude Veiling" te Aalsmeer, de opening plaats gehad van de Dahlia-tentoonstel ling welke aldaar op 18, 19 en 20 Septem ber wordt gehouden. Daarbij heeft de burgemeester van Aalsmeer, de heer Kastelein, een toe spraak gehouden. Deze expositie aldus spr. zal geen uitweg aanwijzen om uit de zoo pijnlijke misère te komen, die de bloemisterij al eenige jaren zoo heeft aangegrepen. Maar wat ze wel kan en dan ook zal doen, dat is bij de inzenders en bij de be zoekers de overtuiging wekken, dat de kweeklust er nog lang niet uit is; inte gendeel, dat ook nu weer blijkt, dat steeds gestreefd wordt naar mooier bloemvor men, dat crescendo nog steeds de leuze der dahliakweekers is. Het is nu ruim 300 jaar geleden, dat voor^'t eerst de aandacht werd gevestigd op planten uit Mexico, die later den naam kregen van dahlia, genoemd naar den Zweedschen botanicus Dahl, een leerling van Linnaeus. In dat tijdsverloop van 3 eeuwen heeft de dahlia heel wat wijziging ondergaan, vooral nadat ze in 1787 naar Europa was overgebracht. Nederland neemt in de geschiedenis van de dahlia's een zeer belangrijke plaats in. Wij weten natuurlijk niet, tot welke hoogte de dahlia-cultuur zich nog verder zal ontwikkelen. Maar dat wij nog niet aan het einde van den vormenrijkdom der bloemen zijn gelooven wij zeker. Intus schen dient gezorgd, dat alleen het beste in cultuur blijft. Daarom doet de Neder- landsche Dahlia-vereeniging zoo bij uit stek nuttig werk door het houden van keu ringen en het organiseer en van tentoon stellingen. Na deze rede verklaarde de burgemees ter de tentoonstelling geopend. Het Leidsche wapen in de Goudsche kerkramen. De restauratie van de beroemde Goud sche glazen in de St. Janskerk is voltooid. Op Zaterdag 17 October a.s. zal het groot- sche werk van 35 jaar worden bekroond met de plechtige overdracht aan het kerk bestuur van een tiental glazen, welke na de vorige onthulling zijn gerestaureerd. Het herstel van de kunstwerken van de gebrs. Crabeth is besloten met het plaat sen van een nieuw raam, een gedenk raam, venster 28 B, dat zich bevindt in den Zuiderzijbeuk bij den Westgevel. Hebben de andere glazen betrekking op de bijbelsche geschiedenis en op 's lands historie, het gedenkraam bevat wapens en symbolen van personen en lichamen, die vaak op onbekrompen wijze mede gewerkt hebben aan de restauratie en het is een bewijs van dankbaarheid voor den grooten steun tot behoud van de in de St. Jan aanwezige schatten, welke de trots van de stad Gouda en een nationaal be zit vormen. Voor dit glas heeft de kunstzinnige restaurateur, de 84-jarige glazenier ir. Jan Schouten te Delft, wiens naam zoo nauw aan het herstelwerk is verbonden, een zoodanig plan ontworpen, dat het venster harmonisch aansluit aan de an dere kunstwerken en in de machtige ruim te van de kerk de zoo noodige stemming brengt. Het gedenkraam bevat het wapen van Prins Hendrik als voorzitter van het eere comité, benevens de familiewapens van de leden van het uitvoerend-comité van het Fonds tot herstel van de Goudsche glazen, welk fonds in Augustus 1926 is op gericht. In de linker- en rechterhelft van het raam hebben de wapens van Zuid- Holland en Rijnland een plaats. Het geheel is bekroond met de wapens van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Als omlijsting zijn in het rond ter weers zijden aangebracht de wapens van Am sterdam, Delft, Dordrecht, Enschedé, 's-Gravenhage, Haarlem, Hengelo, Leiden, Rotterdam en Utrecht. Verder bevat het raam de symbolen van vereenigingen enz., die bijgedragen hebben tot het welslagen van de restauratie, als vereeniging „Rem brandt", vereeniging „Crabeth", Neder- landsche Pers en de Posterijen. Het wa pen van Gouda is aangebracht als teeken van hulde door de Goudsche burgerij aan het fonds. Onderin bevindt zich een op schriftplaat, waarop vermeld: „Ao. Di. 19261935. Dit glas is geplaatst in dank bare herinnering en als huldeblijk aan het Fonds tot herstel van de Goudsche Glazen voor zijn belangrijke medewer king, verleend aan de restauratiewerken van de glazen". Bij de onthulling van de gerestaureer de kerkglazen zal H. M. de Koningin zich doen vertegenwoordigen door Haar groot officier, den opperkamerheer mr. W. J. baron van Lynden. Een kantonrechter-plaatsvervanger niet herbenoemd. Naar „Het Volk" meedeelt is mr. De Rijke niet herbenoemd als kantonrechter plaatsvervanger te Haarlem. Het feit, dat mr. De Rijke, een der plaat selijke leiders van de N. S. B., te Amster dam betrokken is geweest bij de relletjes tijdens de première van „Heldenkermis" in het theater Tuschinski, zal aan dit niet herbenoemen niet vreemd zijn. Zooals men zich herinneren zal, werd mr. De Rijke bij deze gelegenheid met andere N.S.B.'ers gearresteerd en naar het bureau Halvemaansteeg overgebracht, waar hij zich volgens den dienstdoenden commissaris van politie, toen zeer onheb belijk zou hebben gedragen. Het wekte niet weinig verwondering toen daarna bleek, dat mr. De Rijke de functie vervul de van plaatsvervangend kantonrechter te Haarlem. Triomftocht in de duisternis! Precies op den afgesproken tijd, te half zes, heeft de Koninklijke Familie gister avond het stampvolle Stadion verlaten, toegezongen en toegejuicht door de velen, die er aanwezig waren, maar ook door hen, die nog niet in de gelegenheid waren geweest aan het défilé binnen de muren van het Stadion deel te nemen. Overal werd gezang aangeheven, men hoorde de vaderlandsche litderen, het „Wilhelmus" erboven uit. Op den terug weg naar het Paleis, trok vooral dè groep van de Graalmeisjes met haar veelkleuri ge kleeding de aandacht. Via den Stadionweg en de Bernard Zweerskade, waar nog steeds honderden personen stonden, die aan het défilé in het Stadion zouden hebben deelgenomen, en waarbij vooral de afdeeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren verbond door haar uiterlijk en voorkomen een voortref - felijken indruk maakte, werd gereden naar het Museumplein, waar de menschen weer in dichte drommen den stoet stonden af te wachten, en waar alom de volksliederen gehoord werden. Langs de Stadhouders kade en over de Spiegelgracht, Nieuwe Spiegelstraat werd gereden over de Hee rengracht, om daarna het Singel te berei ken. Hier was weer veel meer publiek aan wezig, dat in vele rijen stond tot het Ko ninklijk Paleis, dat bereikt werd via den N.Z. Voorburgwal en de Paleisstraat. Hier brak bij aankomst een daverend gejuich los, dat spoedig overging in een door allen uit volle borst meegezongen „Wilhelmus". De Koninklijke Familie trad het Paleis bin nen, om na een paar minuten op het balkon te verschijnen. Eerst toen bleek hoe het publiek „juichen" kan! Minutenlang duurden de toejuichingen, aanhoudend wuifden de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard de menigte toe. Totdat H. M. de Koningin zich in het Paleis terugtrok, gevolgd door de overige leden van het vorstelijk gezelschap. Geduldig bleef het publiek wachten, tot de vorstelijke bezoekers naar buiten zouden komen, om Amsterdam weder te verlaten. Onderwijl speelde de muziek va derlandsche liederen: ,,'t Is plicht, dat ied're jongen" klonk zoo nu en dan krach tig op, en het populaire „Lang zullen ze leven in de gloria!" naast „Piet Hein" blij ken niet meer te hoeven worden ingestu deerd. Omstreeks kwart voor zeven ver trokken Prinses Armgard en Prins Aschwin door den achteruitgang van het Koninklijk Paleis per auto naar 's Graveland. De kamerheer van Hare Majesteit, jhr. mr. W. F. Roëll, ge leidde de prinses en den prins naar de buitenplaats Balkesteijn. Van hier zul len de prinses van LippeBiesterfeld en prins Aschw'n Zaterdag naar Det- mold vertrekken. Voor de groote menigte voor het Paleis geschiedde dit vertrek ongemerkt, de aan den achterkant van het paleis verzamelden brachten de moeder en den broer van Prins Bernhard een hartelijke ovatie. Even vóór zeven uur kwam er beweging in de menigte: de eerste hofauto rijdt voor den ingang van het Paleis voor. Het publiek keurig op de steenlij n gehouden, door de voortreffelijke afzetting der marechaussées wachtNog enkele minuten, gejuich, het „Wilhelmus" wordt door de kapel in gezet, uit volle borst meegezongen door de duizenden aanwezigen. Dan zet de stoet zich in beweging; in de eerste hofauto II. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard, in den tweeden wagen H. M. de Koningin. Hoewel het reeds begint te schemeren, wordt met opengeslagen kap wegge reden. Niet zoodra heeft de stoet zich in beweging gesteld, of de duizenden barstten in luid gejuich uit, Prinses en Prins groeten vriendelijk en harte lijk terug. Ook H.M. de Koningin heeft luide toejuichingen in ontvangst te nemen. In vrij snelle vaart gaat het nu, weder om door hagen van menschen, echter niet zoo dik als 's ochtends bij de blijde inkom- ste, naar den Hoofdweg gereden. Waar de stoet passeert, gejuich. Het Amsterdam- sche publiek doet de Koninklijke Familie hartelijk uitgeleide. Aan de kruising Hoofd wegHaarlemmerweg neemt de burgee- meester dr. W. de Vlugt, officieel afscheid van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Snel reden de hofauto's door, spoedig waren zij in het halfduister uit het gezicht verdwenen. Amsterdam had zijn Konink lijke gasten uitgeleide gedaan. Het is een bezoek geweest, dat men zich nog lang zai herinneren; een kennisma king, die slechts de allerbeste en prettigste herinnering nalaat. GEESTDRIFT LANGS DEN GEHIELEN TERUGWEG. Via Haarlem, waar een ontzaglijke me nigte in toejuichingen uitbarstte, reed de Koninklijke Jamilie omstreeks half negen door de Bollenstreek, waa in ieder dorp de geheele bevolking langs den weg stond en de vorstelijke personen met geestdrift verwelkomde. De auto, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard waren gezeten, was inwendig verlicht, zoodat zelfs in de duisternis ieder de beide verloofden goed kon waarnemen. De kap van den auto was gedurende de geheele reis opengeslagen. TE SASSENHEIM. Voor het park „Rusthoff" te Sassenheim had zich de Harmonie „Crescendo" opge steld, die aankomst van de stoet het I „Wilhelmus" speelde. De auto's reden hier zeer langzaam. TE WASSENAAR. Het zag te Wassenaar zwart van de men schen langs den weg en eenige kilometers lang stonden de auto's langs den weg te wachten. Lang werd het geduld op den proef gesteld en eerst te ruim negen uur passeerde de Koninklijke Familie, luide door de aanwezigen toegejuicht. Het verkeer werd door vele agenten ver sterkt met marechaussées gedurende die drukte zoo goed mogelijk geregeld. TERUGKEER IN DE RESIDENTIE. Omstreeks acht uur was weder een tal rijke menigte in de omgeving van het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage op „de been. Het was immers bekend, dat de Koningin en het Prinselijk paar omstreeks dien tijd op het Paleis konden worden verwacht. Even vanzelf sprekend is het, dat het veel later is geworden. De rit van het paleis op den Dam tot het paleis Noordeinde duurde twee uur en een kwartier. De menigte in de omgeving van het paleis Noordeinde kortte het wachten met het zin gen van vaderlandsche liederen en popu laire wijsjes. Twee jeugdige padvinders deden om beurten als dirigenten dienst. En ook een meisje voelde zich geroepen het koor aan te vuren Het was, toen de pad vinders het opgaven, bij het standbeeld gaan staan, om haar dirigeer-talenten te toon en. De agenten, die er waren, kregen er pleizier in. Een hunner zwaaide met zijn armen op de maat van de muziek mee. Er heerschte een prettige, gemoedelijke stemming, die te tien minuten voor half tien, toen de Ko ninklijke auto's het plein voor 't Paleis op reden, overging in een gejubel, dat tot een ovatie uitgroeide, zooals in de Koninklijke Residentie nu al meer dan een week eiken dag een paar maal, valt waar te nemen. Tot aan"de kleine steentjes drongen de men schen naar voren om met langdurig gejuich de Koningin en het Prinselijk paar een wel- kom toe te roepen. De vorstelijke personen dankten op het bordes en verdwenen toen achter de glazen deuren. Wie vooraan stond, kan diudelijk zien, hoe zij afscheid namen van htm gevolg en toen de trap op gingen. Nadat een inspecteur van politie had medegedeeld, dat geen der vorstelijke per sonen zich nog zou vertoonen, verspreidde de menigte zich. VELE MENSCHEN FLAUWGEVALLEN. De Geneeskundige Dienst te Amsterdam en alle organisaties, die daarmee samen werkten, hebben gisteren zeer veel werk verzet en dank zij de voorbeeldige werk wijze overal snel kunnen ingrijpen, waar zulks noodzakelijk was. Zoo werden in den hulppost van het Paleis ruim honderd men schen geholpen, die door het enorme ge drang een flauwte hadden gekregen. Voorts werd hier nog aan twee kinderen medische hulp verleend, die door de paarden der marechaussee op hun voeten waren getrapt en daardoor kneuzingen hadden opgeloopen. Een jongen werd verbonden, die.... een bajonetsteek in den arm had gekregen van een schildwacht, die achter het Paleis liep. De jongen was op het schildwachthuisje gekropen om op deze wijze den Konink lijken stoet beter te kunnen zien. De schild wacht raakte hier blijkbaar zoo over opge wonden, dat hy zijn geweer nam en den jongen met de bajonet in den arm stak. Verder werden in den hulppost bij Peek en Cloppenburg 17 menschen geholpen, die waren flauwgevallen. In de tent bij het plantsoen 28, in den post van het Stadion 8, in den post bij de Apollolaan 2, in den post aan de Rozengracht 1. In de Pieter Lodewijk Takstraat zakte een vrouw bewusteloos ineen. Zij werd naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Op den Am- steldijk werd een heer door een auto om vergereden. Hij werd met een gebroken dij been naar het O. L. Vrouwe Gasthuis ge bracht. In het Vondelpark viel een ruiter van zijn paard. De man kreeg een hersenschudding en is in het Wilhelmina Gasthuis opgeno men. „Tel." KONINGIN, PRINSES EN PRINS ZULLEN OP HET LOO RUST VINDEN. De intendant van het Koninklijk Paleis en Domein Het Loo en opperhoutvester van H. M. de Koningin, jhr. A. J. B. v. Such- telen van de Haare. verzoekt opneming van het volgende: Het is te begrijpen, dat de dagen welke achter ons liggen, hoe vreugdevol en ge lukkig ze ook waren, voor de Koningin, de Prinses en den Prins, uitermate ver moeiend zijn geweest en dat het Vorstelijk gezin thans verlangt naar rust op Het Loo. Ten einde die rust te verzekeren, heb ik besloten om althans de eerste dagen van het Vorstelijk verblijf op Het Loo geen vrijen toegang op de Paleislaan en de an dere toegangswegen te verleenen. Degenen die op hec Paleis moeten zijn en zich niet voldoende kunnen legitimeeren, dienen een toegangsbewijs op het bureau der inten dance schriftelijk aan te vragen. Er kan in dat geval uitsluitend toegang worden verleend bij het Berghorstweeshuis. „Tel." PRINSES JULIANA GEEFT 28 SEPTEM BER EEN SOIREE. Naar de ,.Tel." verneemt, zal H. K. H. de Prinses op Maandagavond 28 September in Haar paleis aan den Kneuterdijk, in ver band met de Vorstelijke verloving, een soirée geven voor de voormalige leden van het Nationaal Crisis Comité, waarvan Prin ses Juliana destijds, zooals bekend, eere voorzitster was.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7