Advertentiën llfxflr.theater Michaël Strogoff DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HOE WORDT HET WEER DROOG DE BILT SEINT: Meest matige Oostelijke tot Zuid-Oos telijke wind, licht tot half bewolkt, droog, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 781.2 te Sarna. Laagste .barometerst.: 754.7 te Janmayen. De hoogedruk over Scandinavië is nog verder toegenomen, thans is over het Zui den van het schiereiland een 780 kern ge legen. Het gebied met barometerstanden boven 775 m.m. breidde zich naar het Oos ten uit en beslaat thans ook de Randsta ten en Polen. Intusschen is de hoogedruk- king in het Zuid-Westen een weinig in be- teekenis afgenomen, terwijl ook over Zuid- Frankrijk de barometers wat daalden. De depressie nabij IJsland is Noord-Oost- waarts getrokken. Het waait nog krachtig over West-IJsland en langs de kust van Noord-Noorwegen waar ook zware regen viel. Overigens is het weer in het geheele gebied rustig. In het Zuiden van Zweden en Noorwegen, en over Duitschland is het meest helder. Over Midden-Frankrijk wordt nog al wat mist gemeld, in Zuid- Frankrijk is de bewolking nogal zwaar, evenals in de omgeving van Zwitserland. Over het Zuiden van de Britsche Eilanden is de bewolking eveneens vrij zwaar, over het Noorden heeft zij minder te beteeke- nen. In de weersomstandigheden ten on zent is nog geen verandering te wachten; het mooie herfstweer zal nog wel eenigen tijd blijven aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 17.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 7.40 uur tot Vrijdagmorgen 6.10 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 18 Sept. voorm. 4.48 en nam. 5.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 16 gr. C. dreven door de tinteling in het oog van uw juichend volk, en van het jubelend Amster dam, dat zich met groote opgewektheid scharen mag rondom den troon van Uwe Majesteit, één in blijdschap over het geluk van de vorstelijke verloofden. Gelukkig het land, waar dit mogelijk bleek groot het voorrecht, tot d a t volk te behooren. God zegene Nederland en Oranje. Leve de Koningin. Leve Prinses Juliana. Leve Prins Bernhard". Als burgemeester De Vlugt zijn rede heeft beëindigd, die met behulp van luid sprekers door iedereen duidelijk gevolgd kon worden, niet alleen in het Stadion maar ook daarbuiten, waar op het stadionplein achter de afzettingen duizenden stonden te luisteren, zet de muziek opnieuw in een wederom zingen alle aanwezigen gemeen schappelijk, ditmaal het derde couplet van het „Wien Neerlands Bloed": „Dring luid van uit ons feestgedruisch De bee Uw Hemel in: Blijv' met ons oud Oranjehuis Het volk steeds een gezin". En dan kan eindelijk het sein gegeven worden, dat het défilé kan beginnen, waar mee meer dan honderdduizend personen uit Amsterdam en uit de omstreken van de hoofdstad uiting willen geven aan hun trouw en verknochtheid aan het vorsten huis. HET DEFILé VANGT AAN. Ondanks den korten tijd van voorberei ding, hebben ongeveer zeshonderd organi saties en instellingen gehoor gegeven aan den oproep van het Centraal Comité van Oranje en nationale organisaties te Am sterdam. Schier elke mogelijke bevolkingsgroep was in het défilé vertegenwoordigd. Daar waren natuurlijk tallooze Oranjevereni gingen, buurtvereenigingen, muziek- en zangverenigingen, jeugdverenigingen, studentenorganisaties, allerlei sport- en gymnastiekverenigingen, waarvan vele in turnkleedij of sporttuniek, wat den stoet op tal van plaatsen kleurig opfleurde, daar waren vertegenwoordigers van allerlei or ganisaties op maatschappelijk en cultureel gebied, personeelen van grote onderne mingen, tot zelfs een groep van Oranje-ge zinde werkloozen. Al deze groepen en organisaties droegen hun vaandels en nationale vlaggen mee, ter wijl talloozen met kleine vlaggetjes liepen. Meer dan twintig muziekcorpsen waren over den stoet verdeeld en kwamen, als zij eenmaal in het défilé uit het stadion kwa men, weer' terug om nieuwe groepen, die niet over eigen muziek beschikten en nog moesten defileeren, te begeleiden met hun R. K. STAATSPARTIJ. Vanavond om 8.15 uur vergadert dé afd. Leiden der R. K. Staatspartij in de Burcht. Op deze bijeenkomst komt o.m. aaii de or de het samenstellen van een program van actie voor de R. K. Staatstpartij. Het bestuur doet daarvoor de volgende voorstellen. 1. Krachtige medewerking aan hand having en uitbreiding van maatregelen, tot verzekering van orde en rust onder de bevolking. 2. ïn de wijze van belastingheffing wor de de verdeelende rechtvaardigheid voor al ten opzichte van de groote gezinnen, zoodanig betracht dat op de eerste levens behoeften o. a. graan, zuivel, vetten, spijs oliën enz. geene of slechts geringe belas tingen worden geheven. 3. Krachtdadige bevordering van doel matige ordening van het bedrijfsleven. 4. De werkloosheid worde doelmatig be streden door zooveel mogelijk productief werk te laten verrichten en nieuwe of be staande industriëen, waar noodig, te steu nen. Een behoorlijke verzorging der werk loozen ook ten platteland®, worde in acht genomen. 5. De Staatspartij dringe aan op de tot standkoming van eene stabiele verhouding der munteenheid door internationale sa menwerking. 6. Met alle ten dienste staande middelen worde getracht handelstractaten af te slui ten, om het verloren afzetgebied voor land bouw en industrie te heroveren. 8. De buitenlandsche politiek worde ge ïnspireerd door de erkenning dat de in ternationale samenwerking door alle mid delen krachtig bevorderd diene te worden. Ook van uit de vergadering kunnen voorstellen worden gedaan. En ttu.is aan dit zoo vruchtbaar en werkzaam leven een einde gekomen, op betrekkelijk jeugdigen leeftijd. En volko- mên in zijn geest uit goede dagen is 't bij schrift der overlijdensadvertentie.... een gebroken en verslagen hart zult Gij, o God, niet verachten. R. I. P. J. C. Hedenmiddag had onder groote belang stelling op „Rhijnhof" de begrafenis plaats van wijlen den heer Karstens. Aanwezig waren de heeren W. Warnaar en H. van Zonneveld als bestuursleden van de Staten-Centrale; het bestuur van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je"; de heeren H. Lambooy en S. M. Stolp, bestuursleden van het Partijbureau; de predikanten ds. W. Bouwman, H. Thomas, H. A. Wiersinga en A. de Bondt uit 's-Gra- venhage West; de heer P. Boot, wethouder van Leiderdorp; de Leidsche raadsleden F. Eikerbout, D. Schoneveld en dr. C. Bee kenkamp; voorts dr. Emmens, mr. P. E. Briët en mr. E. Bolsius als bestuursleden van den Voogdijraad; verscheidene be stuursleden van kiesvereenigingen uit de omgeving en vele belangstellenden. Het woord werd gevoerd achtereenvol gens door ds. W. Bouwman, ds. H. Thomas, den heer H. Lambooy, den heer D. Parmen- tier als voorz. van de A. R. Kiesvereeni ging en dr. C. Beekenkamp als afgevaar digde van de Kamerkieskring der Staten- Centrale. De heer J. Karstens, de oudste zoon van den overledene, dankte voor de belang stelling. Ten slotte werd gezongen Ps. 68 vers 10. J. KARSTENS, t Voor ongeveer een jaar was de nu over leden heer Karstens een krachtig, zeer werkzaam man, die zich naast zijn drukke zaak en huisgezin op allerlei gebied be woog. Wij kunnen wel zeggen, dat er in de Christel, protestansche kringen niets ge beurde of Kartens was er bij. Helaas is er toen een sluier over zijn geest gevallen, waardoor aan die werkzaamheden plot seling een einde is gekomen. Men trachtte hem genezing te doen zoeken in de Vale rius kliniek te Amsterdam, doch ook van daar is hij, niet genezen teruggekomen en sedert ging ook zijn lichamelijke gezond heid hard achteruit, zoodat er nu een einde is gekomen aan dit bij uitstek werkzaam leven. Vader van een groot gezin was hij streng, maar een vriend der zijnen. In zijn zaken heeft hij zich met alle kracht naar boven weten te werken en hij ontzegde zich alle ontspanning om eerst voor gezin en zaken te zorgen. Daarnaast nam hij deel aan de werk zaamheden op maatschappelijk en charita tief gebied en was hij onder ander een zeer gezien lid van M. H. en van de Voogdij raad. Zijn adviezen werden daar op hoo- gen prijs gesteld. Bij bezoeken in de ge zinnen kon hij de juiste toon treffen en wie weet hoeveel goeds hij daardoor tot stand heeft gebracht. Streng rechtvaardig, ver dedigde hij evenwel met vuur, een door hem eenmaal ingenomen standpunt, voor al tegenover hen die een meer liberale le vensbeschouwing huldigde, en hij wist de zen menigmaal aan zijn zijde te krijgen. Toen hij later door zijn zaken nog meer armslag had gekregen, door hulp van zijn zoons, veroorloofde hij zich ook eenige dagen vacantie en was het een genot hem te hooren vertellen over het merkwaardigs wat hij in die reizen had ondervonden en opgemerkt. pittige marschmuziek. Padvinders verzorg den den ordedienst. Toen te ongeveer drie uur het teeken werd gegeven, dat de opmarsch kon begin nen, zette de kop van den stoet zich in be weging. Hij werd gevormd door ongeveer 1500 man van den bijzonderen vrij willigen landstorm, die kranig marcheerend onder den Marathonpoort door rechtsaf het sta dionterrein opzwenkte. In dagelijksch tenue met decoraties groot model volgden de le den van den bond van reserve-officieren, daarachter de leden van het mobilisatie- kruis. Nog steeds hielden de uniformen aan, want het was de Amsterdamsche burger wacht, die den volgenden groep in het de- filé vormde, terwijl daarachter weliswaar een groep verscheen in uniform, maar toch van een geheel ander karakter, lieftallig en fleurig, n.l. de verpleegsters van de Am sterdamsche ziekenhuizen. Op den Zuidelijken wandelweg hadden zich eerder in den middag tal van ruiters en amazones verzameld van de beide Am- sterdamsche maneges en van eenige lan delijke rijvereenigingen uit de omgeving van Amsterdam. In gesloten gelid sloten zij zich bij het défilé aan en reden zij in het voorste gedeelte van den stoet het sta dion binnen. En dan volgen in onafzienbare rijen de verdere deelnemers aan het défilé, dat eigenlijk nog pas goed moet beginnen als de kop het stadion reeds weer verlaten heeft, want als de eerste groepen het ge heele stadion zijn rondgeweest, marchee- ren zij, rèchtshoudend om ruimte te laten voor de binnenkomenden, door den Mara- thon.poort naar buiten om dan, rechts af zwenkend, om het geheele stadion heen te trekken en door den westelijken uitgang het stadionterrein te vei'laten, door welke omtrekkende manoeuvre de in- en utigaan- de stoeten eikaars weg niet kruisen. KOOKDEMONSTRATIE LICHT FABRIEKEN. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de kookdemonstraties in de toonkamer der Lichtfabrieken, die gedu rende de zomermaanden niet zijn gehou den, weldra weer zullen aanvangen. Zooals het woord reeds zegt, gaat het hier om demonstraties Er wordt dus niets verkocht, noch op koopen aangedrongen. De bedoeling is slechts aan de huisvrou wen te laten zien, hoe zij goed en vooral goedkoop op gas kunnen koken. Een vorm van voorlichting dus, die in dezen tijd van dalende inkomen wel bijzonder op zijn plaats mag worden geacht. Men kan zich opgeven bij de toonkamer der Lichtfabrieken, Hooigracht 14, tel. 18 of aan het kantoor, Langegracht 70, tel. 1220. Daarna ontvangt men t.z.t. een uit- noodiging. Omdat de belangstelling altijd nogal groot is, kan daar wel eenigen tijd over heen gaan. Maar wie zich nu opgeeft, kan er zeker van zyn in den loop van den a.s. winter aan de beurt te komen. LAATSTE BERICHTEN NED. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Aan het verslag van de afd. Leiden over het jaar 1935 is het volgende ontleend. In het Bestuur kwam in 1935 geen veran dering; het was op 31 December samen gesteld uit: Ds. Joh. W. Groot Enzerink, Voorzitter; Mevr Wed. Prof. Dr. J. VürtheimValk; Prof. Mr. J. M. van Bemmelen; Dr. A. Gans; Dr. J. R. F. Rassers; Mr. Dr. W. Verburgt; H. P. H. Würtz; Prof. Dr. J. de Zwaan; P. C. G. A. Wijkmans, Secretaris- Penningmeester, De Laat de Kanterstr. 9. Op 13 Juni van het verslagjaar was het 25 jaar geleden, dat laatstgenoemde in functie trad. Met ingang van het nieuwe vereenigings- jaar wordt, op verzoek van den thans fun- geerenden secretaris-penningm., diens functie gescheiden. De heer P. C. G. A. Wijkmans blijft se cretaris, terwijl de heer G. R. D. Cromme- lin, directeur der Twentsche Bank, Rijns- burgerweg 142 die inmiddels tot be stuurslid is benoemd het penningmees terschap zal aanvaarden. Het ledental verminderde met 4 en be droeg op 31 December 1935, 118 Aan contributies, subsidies enz. werd ont vangen 933.37. De uitgaven bedroegen 1038.04, zoodat het nadeelige saldo op 31 December 1935 bedroeg 104.67. Aan Gerechtshoven, rechtbanken, poli tierechters, reclasseeringsraden, het Cen traal College voor de Reclasseering en den Minister van Justitie werden intotaal uit gebracht 75 rapporten en wel over 4 gede tineerden, 39 verdachten uit Leiden, 1 uit Ter Aar, 3 uit Alphen a.d. Rijn, 1 uit Bode graven, 1 uit 's-Gravenhage, 6 uit Katwijk, 1 uit Leiderdorp, 2 uit Nieuwkoop, 1 uit Nieuwveen, 2 uit Noord wijk, 4 uit Oegst- geest, 5 uit Rijnsburg, 2 uit Sassenheim, 2 uit Voorhout en 1 uit Voorschoten. Aan den Officier van Justitie te 's-Gra- venhage werden, behalve 6 rapporten, aan advocaten uitgebracht, nog 62 rapporten op diens verzoek ingeleverd. In 1935 werden 20 voorw. veroordeelden en deels voorw., deels onvoorw. veroor deelden aan de Afdeeling toegewezen, d.w. z. aan de Afd. werd het toezicht op de na leving der bijzondere voorwaarden opge- dragendragen. In totaal staan 63 voorw. veroordeelden onder toezicht der afdeeling. Hulpverleening door de Afd. had in 1935 in 21 gevallen plaats. Waar dit noodig was, wist het bestuur andere instellingen be reid te vinden hulp te bieden. Daar even wel het Crisis-Comité in het voorjaar van 1936.liquideerde, en zijn hulp in het ver volg zal ontbreken, eindigt het jaarver slag met een opwekking om als lid tot de afdeeling toe te treden, teneinde het moge lijk te maken den gevallenen tot steun en den ongelukkigen tot redding te zijn. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 7. ERNSTIG GEVAL VAN GAS VERSTIKKING TE DELFT. TWEE DOODEN. In den afgeloopen nacht heeft zich te Delft een ernstig geval van gasverstikking voor gedaan, waarbij twee personen den dood hebben gevonden. Toen hedenmorgen de heer A. P. J. A. van Osselen niet op den gewonen tijd op zijn werk hij is in dienst op de wasscherij van zijn vader verscheen, begaf deze zich naar de, in de Coendertstraat gelegen wo ning van zijn zoon. Hier kreeg hjj even wel geen gehoor, waarop de man zich, daarbij geholpen door eenige familieleden, toegang tot de woning verschafte. Reeds dadelijk bemerkte men, dat in de woning een sterke gaslucht hing. De 37- jarige van Osselen en zijn 32-jarige echt- genoote lagen schijnbaar bedwelmd in bed. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter stelde pogingen in het werk om, met behulp van een zuurstof-apparaat, de levensgeesten op te wekken. Hij mocht hierin evenwel niet slagen en kon slechts den dood constatee- ren. Bij een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat vergeten was de hoofd kraan van een gaskachel te sluiten. Door den druk van het gas is de slang losgespron gen, waarna het gas vrij kon ontsnappen. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De griffier leest het Kon. Besl. voor, waarbij prof. mr. P. J. M. Aalberse we derom tot voorzitter is benoemd. Rede van den voorzitter. De voorzitter houdt hierop een rede, waarin hij er op wees, dat de Kamer stond aan den aanvang van een betrekkelijk korte zitting, waarin verschillende groote wetsontwerpen op behandeling wachten, terwijl nieuwe zijn aangekondigd, waar van het gewenscht zal zijn, dat ze, mits tijdig ingediend, nog in deze zitting in het Staatsblad worden gebracht. Bij al dezen arbeid komt nog de behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherziening. Spreker drong daarom op kortheid aan. Trouwens, zeide hij, de geleidelijk gewij zigde werkwijze der Kamer heeft het mo gelijk gemaakt, moeilijke en vaak inge wikkelde wetsontwerpen op zoowel dege lijker als vlugger wijze af te handelen. Óp dezen weg aldus spreker zullen wij naarstig moeten voortgaan. Spr. hoop te, dat de schrijver van onze parlemen taire historie van deze zittingsperiode zal kunnen getuigen, dat het parlement uit gemunt heeft bij zijn beraadslagingen door beknoptheid, helderheid en hoffelijkheid. Te meer moge ik hierop aandringen aldus ging spreker verder in dezen fel bewogen tijd, waarin sommigen hun land meenen te moeten dienen door een even grove als zakelijk vaak volstrekt onjuiste critiek op de volksvertegenwoordiging. Met gegronde critiek ons voordeel doende, onjuiste critiek terzijde leggende, en elke grofheid met verschuldigde minachting be jegenende, zullen wij voortgaan ons land Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nationalisten trekken hun troepen samen rond Madrid, dat reeds gebombar deerd is. (2de blad). De Oostenrijksche oud-bondskanselier Buresch overleden. (2de blad). Generaal Dill in Palestina aangekomen. (2de blad). BINNENLAND. Grootsche ontvangst van het Vorstelijk Verloofd Paar te Amsterdam. (1ste blad). De heer Van Zwanenberg heeft ontslag gevraagd als regeerings-commissaris. (2de blad). Twee personen zijn te Delft door gasver stikking overleden. (1ste blad). LEIDEN. De Vebo-tentoonstelling. (2de blad). 7' De wereld in vogelvlucht Het schijnt, dat de nationalisten in Span je niet wachten tot eiken tegenstand in het Noorden gebroken is, maar reeds thans bezig zijn hun aanval op Madrid voor te be reiden. Zij trekken hun troepen samen rond de hoofdstad en rukken langzaam op. Reeds zijn verscheidene bommen op regeerings- gebouwen geworpen. Ook in de streek van Saragossa is weer gevochten. Op Madrid en Valencia zijn verder bommen geworpen, in de eerste stad vormden eenige ministeries het doelwit, in de laatste werd schade toe gebracht aan de kazerne. Anderzijds heb ben vliegtuigen van de regeering het bom bardement van het Alcazar voortgezet. In Palestina schijnt de strijd met de Ara bieren thans in een nieuwe fase te komen. Generaal Dill is thans in Jerusalem aan gekomen en het schijnt, dat de generaal er de voorkeur aan geeft om niet langer vruch teloos te onderhandelen maar de kanon nen en de geweren te laten spreken. Intusschen vertrekken de diverse dele gaties bij den Volkenbond reeds naar Ge- nève. De verwachtingen omtrent het resul taat der besprekingen aldaar zijn niet be paald hoog gespannen. Niet alleen in Palestina maar ook elders is thans het woord aan het kanon. te dienen naar beste weten en kunnen, pal staande voor de handhaving van de in de historie gewortelde rechten en vrijheden van ons volk. Mr. Aalberse aanvaardde daarna het voorzitterschap. De Kamerleden hebben deze rede staan de aangehoord en met applaus beantwoord. g Den 6en Oct. a.s. hopen g onze geliefde Ouders g CORNELIS BAARS I "n B JOHANNA DE RIJK den dag hunner 40-jarige H Echtvereeniging te her- 8 denken. Dat God hun nog lang moge sparen is de S wensch van hun dankbare kinderen 8 en kleinkinderen. 8 Nieuw-Vennep, H 17 Sept. 1936. 5799 C. DE KEMP Botermarkt 12 Goudsmid TROUW- en VERLOVINGSRINGEN Bij aankoop zilv. thee- en suikerschep Cadeau Goedkoopste adres voor reparaties. Inkoop oud goud tegen de hoogste waarde. 5412 VLEESCHHOUVBIJ. Een prima kracht gevraagd voor worstmakerij. Moet ook goed kalf- en runderen kunnen slachten. Tevens een bekwaam Winkelbediende, die zoo noodig als Chef kan optreden. Zonder g.g.onnoodig zich aan te melden SIMON DE GROOT. Pr. Hendrik straat 136, Den Haag. 2443 HET GEZELLIGE EN INTIEME THEATER Vanaf Vrijdag 18 Sept" brengen wij de grootste sterkste film van het seizoen DE KOERIER v. d. TSAAR Een Hel den film vol geweldige sensaties, in de titelrol: Adolf WohlbrUck Bijgestaan door een keur van de allerbeste artisten. Een romantisch filmwerk vol grandioze heroïek, boeiend en meesleepend. Als 2e hoofdfilm i De levensleugen van Consul Bernick Een UFA film naar den roman van HENDRIK IBSEN. In ons voorprogramma de tot nu toe gemaakte film van de VORSTELIJKE VERLOVING De begroeting v. h. jonge paar. Aankomst Prinses Armgard en Prins Aschwin - Bezoek Roode Kruis - Wandeling door Den Haag endetuinen van het Paleis - Défilé Zaterdagmiddag voor het Paleis en de OPENING DER STATEN-GENERAAL - Toegang 18 jaar. ZONDAG van 2—7 uur Doorl. Voorstelling. Van 8—11 uur een avond voorstelling - Zaterd -, Woensd.- en Donderd.mldd. Matlnée met'tgeh. programma - Matlnéeprijzen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3