UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATEKUAG 1Z 5EFIEIT1DEK 13J0 1)E LEIDSCHE COURANT iWEEDE BLAD - PAG. 6 VERLOVING VAN DE PRINSES GEVIERD. Buitengewone raadszitting. Lampion optocht De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van den Burgemeester, den Edelachtb. heer dr S. F. A. G. M. Baron van Wijnbergen, Voor deze vergadering, welke een zeer bijzonder karakter droeg, waren als ge- Geestelijken, t.w. de pastoors Sentenie en noodigden aanwezig: de Z eer eerw. heeren van Zuylen; de Dominee's Ponstein, dr Ruys en Tichelaar; de Weleerw. heeren kapelaans van Ingen en Tabink; de Zeergel. heeren doktoren Haase, de Graaf en Duy- maer van Twist; de comité-leden van het voorloopig onranjecomité, vertegenwoor digd door de heeren Montagne en Strik, waarvan velen vergezeld waren van hun echtgenooten. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en een woord van welkom had gesproken tot de genoodigden sprak hij de navolgende rede uat: Vervuld heeft zich het verlangen van alle Nederlanders, die het hart dragen op de rechte plaats. H. K. H. Prinses Juliana heeft zich verloofd. Dinsdagochtend ging de blijde mare door de aether over Nederland, ging de blijde mare van telefoontoestel tot telefoontoestel, ging zij van mond tot mond. Zóó verheugend was de tijding en zóó onverwacht, dat velen het eerst nauwelijks geloovem durfden. Maar waér was het. En de vlaggen kwamen uit de vensters en van de baloons en de vlaggen werden gestoken van de torens onzer steden en onzer dorpen. De vreugde in de harten sloeg naar bui ten, men wenschte elkaar geluk, omdat men wist, wat dit bericht beteekende voor Nederland in Europa en overzee. Maar allereerst was er vreugde om onze Prinses. Als één menschenkind welkom geheeten is bij zijn geboorte, dan is het onze Prin ses geweest en ieder onzer draagt nog in zich de blijde herinnering aan dien onver- getelijken 30sten April 1909, toen aan den alouden Oranjestam een nieuwe loot ont sproot, die een heerlijke belofte inhield voor de toekomst van ons Volk. Prinses Juliana is opgegroeid van klein kind tot meisje, tot jonge volwassen vrouw en ieder jaar hechter werd de plaats, wel ke zij innam in het hart van ons Volk. Ons Volk houdt van de Prinses; dit bleek telkens en telkens, maar als het óóit geble ken is, dan wel het meest in déze dagen, nu Hare verloving alom in den lande geest driftig wordt gevierd. Met welk een verlangen hebben ellen, die daartoe maar eenigszins in de gelegen heid waren, zich Woensdag opgesteld om de radio om het heerlijke nieuws bevestigd te hooren uit den mond van H, M. de Ko ningin. De Koningin sprak en we hadden het gevoel, alsof zij sprak tot ons allen per soonlijk; het was een onvergetelijk oogen- blik van samen gebondenheid, van saam- hoorigheid van ons allen met ons Konink lijk Huis. Ook in Lisse is er vreugde in de harten can de vreugde van ons Koningshuis en ik heb het goed geacht u hier hectenavond eenige oogenblikken uit te noodigen om in uw midden ons aller vreugde officieel tot uitdrukking te brengen. God zegene het jonge paar; Zijn Goed heid make het gelukkig, zielsgelukkig met elkander. Op dagen als deze zijn we ons weer zoo sterk bewust van de groote waarde van ons Koningshuis voor ons gansche Volk, voor ons Volk in deze lage landen en voor ons Volk in Oost en West. Nog lang regeere over ons Hare Maje steit Koningin Wiühelmina. En in de schaduw van Haar troon leve gelukkig het jonge paar, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Hun leven zij lang en gelukkig en tot heil van ons Volk. Ik stel u thans voor het navolgende te legram te verzenden: Aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard zur Lippe, 's-Gravenhage. De Gemeenteraad van Lisse, in een uit sluitend tot dat doel belegde vergadering bijeen, biedt vol blijdschap, mede namens de bevolking dezer gemeente, Uwe Konink lijke Hoogheid en Uwe Hoogheid zijn eer biedige en oprechte gelukrwenschen met Uwe verloving aan. S. VAN WIJNBERGEN, Voorzitter. De heer Warmerdam, wethouder, hield een toespraak, waarin hij eveneens zijn groote vreugde uitte over de vorstelijke verloving. Vervolgens sprak de heer Segers een hartelijke toespraak, waarna de vergade ring werd gesloten. Na afloop van deze korte Raadsvergade ring werd een fakkel- en lampions-optocht georganiseerd. De opstelling hiervan had plaats op het parkeerterrein van de Hobaho aan de Schoolstraat. De deelname aan de- zenoptocht was in een woord geweldig! Voorop ging de R.K. Harmonie „Adolf Kol- ping"; hier direct achter de Burgemeester, gemeenteraadsleden, de leden van het Co mité en daarachter de honderden deelne mers met fakkels en lampions. Achter de Bijzondere Vrijwillige Landstorm de Har monie „Trouw moet blijken" en voorts de onoverzienbare stoet deelnemers. Vanaf het terrein ging het via de School straat, Kapelstraat, Kanaalstraat, Juliana- straat de Heer en weg langs naar het gras veld, waar de gemeentelijke muziektent staat aan de Veldhorststraat, 't Was wer kelijk verrassend hoe straatcomité's in een minimum van tijd hadden gezorgd voor straatversiering. Vooral den Grachtweg en Kanaalstraat blonken uit. Overbodig te zeg gen, dat van de meeste huizen de Neder- landsche vlag met Oranjewimpel den fees- telijken aanblik verhoogde. Aan weerszijde van den weg, waar de stoet passeerde stond een stoet van toeschouwers. Nadat men op het terrein van de Veldhorststraat was ge arriveerd en allen binnen de afzetting wa ren werd gezamelijk het „Wilhelmus" ge zongen. Allereerst kreeg hierna de heer Montagne het woord om namens het Co mité den Burgemeester te verzoeken aan ons geliefd Vorstenhuis de hulde en ver knochtheid van de Lisser inwoners over te brengen. Spreker wees er hierbij op, dat het drievoudig snoer door de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Benno thans weer is vernieuwd. Dit drievoudig snoer is nooit verbroken geweest, wij ho pen van harte, dat 't nimmer verbroken wordt! Door allien werd hierna het Wien Neer- landsch Bloed uit volle borst gezongen. Hierna verkreeg de Burgemeester het woord. Inwoners van Lisse, aldus begon deze zijn rede, als ik ooit in de zes jaren dat ik uw Burgemeester ben, blij ben ge weest, dan is 't wel op dezen avond. Blij en verheugd ben ik omdat gij allen deelt in het geluk van onze beminde Prinses en van den Prins, in het waarachtig geluk van hen beiden. Een driewerf hoera voor dit gelukkige paar. Op geestdriftige wijze werd hieraan ge volg gegeven. Zoolang als ik, zoo ging de Burgemeester verder, in Lisse ben, heb ik nog niet zoo'n avond beleefd. Op spontane wijze brengt gij allen, jong en oud, hulde aan ons Vorstenhuis. Gij hebt u voorzien van fakkels en lampions, doch deze zullen aanstonds zijn uitgebrand. Moge de fak kel van liefde voor ons oud Oranjehuis nimmer uitdooven of verflauwen. Neen, dat zal ze nimmer, wij blijven trouwe Oranje klanten! Wij hebben lief onze Koningin; wij hebben vooral lief onze jonge Prinses, doch wij nemen ook met evenveel liefde op de jonge Prins Benno ails nieuw lid van ons Oranjehuis! Uit liefde voor dit jonge paar en mede ook niet minder uit liefde voor de Moeder heffen wij nogmaals uit volle borst het oude Wilhelmus aan. Op spontane wijze werd hieraan voldaan. Inwo ners van Lisse, zoo besloot de Burgemees ter, nog een laatste woord: Lisse is Oranje, Lisse blijft Oranje, Oranje boven. Leve de Prinses! Een driewerf hoera brak na deze rede los, waarna de stoet zich weer in be weging zette en via de Von Bonninghausen- laan, van Lyndenstraat, Veldhorststraat zich langs de Heerenweg weer naar het punt van uitgang te begeven, waar de stoet werd ontbonden. De Kilometer-lange stoet werd door niets verstoord en de po litie zorgde voor de goede verkeersregeling, 't Was een mooie huldebetooging. Gemeenteraadsvacature. Bij den voor zitter van het Centraal Stembureau is be richt ingekomen, dat de heer C. Schrama, die benoemd was tot lid van den Raad dezer gemeente, deze benoeming niet aan vaardt. Door den voorzitter van het Cen traal Stembureau is thans als lid van den Raad benoemd de heer J. W. A. Lefeber, Heereweg 331, alhier. Comité „Lisse Vooruit". Donderdag avond werd door het Comité „Lisse Voor uit" in het hotel café-restaurant „De Witte Zwaan" een vergadering gehouden met de leden der 3 plaatselijke Midden standsorganisaties. De voorzitter, de heer C. W, Barnhoorn, heette allen welkom en zette in zijn ope ningswoord uiteen, waartoe deze vergade ring is belegd geworden n.l. de bespre king van de bekende Mica-reclame, welke over het geheele land wordt georgani seerd. In korte woorden bepleitte de voorzitter het nut van een gezamenlijke reclame. De Mica-reclame, welke het vo rig jaar gehouden is, is goed geslaagd. Er bleken echter fouten aan te kleven, doch het hoofdcomité heeft alles in het werk gesteld om deze reclame te verbeteren. Dit jaar zal de Micareclame niet alleen landelijk zijn, doch tevens een plaatselijk karakter dragen, hetgeen zeer bevorder lijk is tot intensieve deelname. De voor zitter gaf voorts een duidelijke uiteenzet ting van het programma van de Mica reclame zooals het comité zich dit heeft voorgesteld. De vergadering verkreeg nu gelegenheid om over het voorgestelde van gedachten te wisselen. Voor zoover men niet aanwezig is geweest deelen wij mee, dat men zich kan opgeven tot Woensdag a.s. De aanwezigen gaven zich bijna allen spontaan tot deelname op. Nog werden enkele vragen gesteld en beantwoord door den voorzitter. Hierop sloot de voorzitter de vergade ring met de bekende zinspreuk „Lisse Vooruit". In de sloot gereden. Gistermiddag kwam vanaf de richting Leiden op den Heereweg een vrachtwagen aangereden, welke beladen was met fruit, groenten enz., ter hoogte van het buurtschap „De Engel" week de chauffeur van deze vrachtauto uit voor een uit de richting Haarlem komende bestelwagen van de Fa. Tissing. Op een onverklaarbare wijze is de vrachtwagen langs de daar liggende sloot terecht gekomen en de geheele la ding is vrijwel waardeloos geworden. De druiven, meloenen en ander fruit dreef weg. De chauffeur kwam er gelukkig zon der kleerscheuren af en haalde slechts al leen een nat pak. Per takelwagen is later de auto op het droge gebracht. De politie was terstond ter plaatse. NIEUWVEEN. Auto in vlammen. Vrijdagochtend te gen vieren geraakte voor de garage Kop- penol een vrij behoorlijke luxe Citroën in brand. De wagen bleek eigendom te zijn van de verhuurinrichting Gebrs. Sch. te Rijnsaterwoude, die haar verhuurd hadden aan een tweetal Alphenaren, H. v. L. en G. H. Beide personen waren uit Amster dam op weg naar huis, toen in Nieuw- veen de motor niet meer wilde. Om drie uur begon toen bij „Ons Belang" het mor relen, maar er was geen leven in te krij gen. Opduwen hielp evenmin en na een uur waren ze pas hij bovengenoemde ga rage aangeland. Bij den brugwachter W. vroegen ze een lucifer, en kwamen hier mee te dicht bij de carburateur, waardoor het heele vehikel spoedig in vlammen stond. De heer G. Koppenol werd gewekt, die met een slang op de waterleiding de vuurgloed doofde. De wagen bleek niet verzekerd. VOORHOUT. Feestviering. Gisteravond had er in het parochiehuis alhier, een bijeenkomst plaats van eenige vooraanstaande per soonlijkheden te dezer plaatse. Deze bijeenkomst, uitgegaan op initiatief van onzen gemeente-secretaris, den heer M. R. A. Meissen, welke aan deze perso nen een oproep had gedaan, had ten doel, den dag van heden te maken tot een feestdag, ter eere en ter gelegenheid van de verloving van'Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana. Aanwezig waren o.a. de burgemeester en wethouders, de heer Meissen zelf, de eerw. heer kapelaan Kragtwijk, de hoofden der plaatselijke scholen, bestuursleden der muziek- en zangvereen. zoowel als meerdere bestuurs leden van plaatselijke vereenigingen. Een 20-tal personen waren bijeengekomen. Ten eerste opent de heer Meissen deze bijeenkomst niet, zooals hij direct op merkte, als voorzitter, maar als eerste or ganisator. Daar er te dezer plaatse wel een oranjevereeniging moest bestaan, maar deze geen teeken van bestaan heeft gegeven, heeft spr. gemeend tot deze daad over te moeten gaan, om ter gelegenheid van een zoo belangrijke gebeurtenis, toch de gemeentebevolking een soort festiviteit te bezorgen. Om kort te gaan legt spr. een zestal vragen aan de aanwezigen voor, welke aldus luidden: Ten eerste en ten tweede: Willen de muziek- en zangvereen. him medewerking verleen en; 3. Moet er nog wat gedaan worden voor de ouderen; de vierde vraag luidt: Wat moet er gebeu ren bij het a.s. huwelijk der Prinses; 5. Is een permanente organisatie noodig; 0.De financiën. Op de eerste twee vragen werd volle medewerking toegezegd. Vraag 3: Besloten werd een fakkeloptocht te organiseeren, terwijl over de overige vragen nog breed voerig werd gediscussieerd, met het slot, dat bij een soortgelijke gebeurtenis, de heer Meissen weer een oproep aan de zelfde personen zal doen toekomen en waaruit dan een officieele commissie be noemd zal worden tot het organiseeren van nader te bespreken festiviteiten. Ook werd aan de edelachtbare heer burgemeester Bulten verzocht een ope ningswoord te houden voor het gemeente huis, waarop deze antwoordde, dat bij der gelijke gebeurtenissen, evenals altijd, op zijn medewerking gerekend kan worden. Niet te vergeten werd aan den secretaris der gemeente, den heer Meissen, een ap plausje gebracht voor zijn goed in elkaar gezet plan. HAZERSWOUDE RIJNDIJK. Aanrijding. Donderdagavond 10 uur keerde de werklooze M. Z., die een bezoek had gebracht aan zijn ouders loopende huiswaarts. Nabij de woning van den land bouwer V. passeerden hem van beide kan ten twee auto's. Op onverklaarbare wijze werd den man die geheel rechts van den weg liep door een dezer wagens met het spotbard opzij geduwd, zoodat hij-met het hoofd op den straatweg terecht kwam. Met een hersenschudding opgenomen, werd hij bij den timmerman S. binnengedragen, waarna hij, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, later in den avond naar huis werd vervoerd. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. HAZERSWOUDE GROENENDIJK. Plechtige installatie van nieuwe Kruis vaarders. Zondagmiddag heeft alhier in de porichekerk van de H. Bernardus de plechtige installatie plaats der nieuwe Kruisvaarders. Deze voor de katholieke jeugd indruwekkende plechtigheid zal GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Donderdagavond 10 Sept. kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester mr. E. P. Verkerk. Alvorens to de agenda over te gaan sprak de voorz. een korte rede uit in ver band met de verloving van Hare Konin klijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, welke staande werd aanhoord. Na, aldus spr., de groote blijdschap waarmede de bekenmaking van de verlo ving van Haar Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana werd ontvangen, hoort toch ook hier in de raadzaal te worden uitge sproken, dat offcieel Boskoop zich zeer verblijd over deze koninklijke verbintenis en hierom gaarne haar huishoudelijke be slommeringen onderbreekt Hier was het dat wij opstonden toen de Koningin-Moeder en Prins Hendrik ons werden ontnomen en met Hare Majesteit eerbiedig het hoofd bogen. Hier moet ook de verbintenis van het Koninklijk Huis ontvangen worden met een blijschap welke in niets onderdoet voor de ontroering van toen. Het Koninklijk Huis leefde met Boskoop mede, als met geen andere gemeente. Hier werd ook het wel en het wee van het Huis aangevoeld met de warmte welke welke wederzij dsche liefde uitstraalt. God geve, dat de open ontvangst van het Koninklijk paar door het Ned. Volk, moge leiden tot een langdurig en gelukkig hu welijksleven. De heer Loef, als oudste raadslid, sloot zich met eenige welgekozen woorden na mens den Raad bij het gesprokene aan. Hierna ging men over tot de behande ling van punt 3 der agenda: aanbieding van de rekening van inkomsten en uitgaven, van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1935, welke in handen werd ge steld van de commissie van onderzoek van begrootingen en rekeningen. Verhooging subsidie Armbestuur. Vervolgens het voorstel tot verhooging van het gemeentelijke subsidie aan het Burgerlijk Armbestur. De heer Haring vindt een extra bedrag van ƒ2500 wel wat hoog en vraagt waar het heen moet, daar, als dit zoo door gaat, het bedrag volgend jaar wel. weer te klein kan zijn zoodat de begrooting dan wel ƒ30.000 zal gaan bedragen. De voorz. zegt, dat als deze crisis aan houdt, voor 1937 wel weer meer noodig zal zijn, hetgeen een gevolg is van de ver arming der bevolking. Na nog eenige discussie werd besloten ee<n extra subsidie van 2500 toe te staan. Het tentoonstellingsgebouw. Aan de orde kwam thans het voorstel tot het garandeeren van renten en aflos singen van een geldleeming aan te gaan door de tentoonstellingsvereeniging „Bos koop". De heer Loef vraagt, of de raming van 75.000, welke oorspronkelijk 85.000 was niet te laag is en hoe lang de vrijdom van vermakelijkheidsbelasitng is. De heer v. Kleef spreekt zijn waardee ring uit over het groote werk, dat B. en W. hebben verricht. De heer Boekraad kan zich slechts ten deele met dit voorstel vereenigen en stelt voor, dat de gemeente de garantie geeft, indien de tentoonstellingsvereeniging een garantie kan aanbieden van ƒ2500 over den tijd van 10 jaar. De heer Noest vraagt, of de loonen gel den in collectieve arbeidsovereenkomst en of het werk door Boskoopsche ingezetenen zal kunnen worden uitgevoerd. De voorz. antwoordt de verschillende sprekers, dat de terugbrenging van de be grooting komt door het uitschakelen van het werkfonds, hetgeen een besparing van 10.000 geeft. De vrijdom van vermake lij kheidsLelateing wordt toegestaan van tentoonstelling tot tentoonstelling. Wat be treft de uitvoering oor Boskoopsche inge zetenen kan spr. geen positief oordeel vellen. Er zal een publieke aanbesteding zijn, waaraan ook een combinatie van werkge vers en arbeiders kan mededingen. In tweede instantie voerden nog ver schillende heeren het woord. De heer Brand vraagt o.a. of als gemeen telijke vertegenwoordiger een accountant bedoeld wordt en of er in het gebouw cen trale verwarming en een koelinrichting wordt aangebracht. De heer Boekraad meent, dat het bedrag van 45000 waarvoor de gemeente garant blijft, toch nog te groot is. Na nog eenige discussie over de al dan niet uitvoering door Boskoopsche ingeze tenen, waarbij de voorz. zeide dat als er niet voor 100 pet. betaald wordt, hier ook niet voor 100 pet. zeggenschap in is, werd dit voorstel in stemming gebracht en met één stem tegen aangenomen. Tegen stemde de heer Boekraad. Het voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting dienst 1936 werd zonder meer aangenomen. B. en W. deelde vervolgens nog mede, in verband met een aan de Sierteeltcen trale gedaan verzoek, betreffende voor schot op de vergoeding van afkoop, dat zij nog geen definitief antwoord hadden ont- vnagen. B. en W. stellen den Raad voor B. en W. te machtigen het voorschot gestand te doen mits er bericht komt van de Sier teeltcentrale dat dit onvoorwaardelijk te rugbetaald wordt. Na rondvraag, welke niets bijzonder op leverde sloot de voorz. de vergadering. plaats hebben te 4 uur onder het Lof. On der dit Lof zal door den eerw. directeur een toespraak worden gehouden, waarna de plechtige installatie, en vendelwijding zal plaats hebben. De jongens, die gein- stalleerd worden, zullen onder leiding van den Directeur van het zangkoor den heer J. Th. Wesselingh de verschillende gezan gen uitvoeren. Daarna, dat is ongeveer 6 uur, zal op het R.-K. Sportpark enkele spe len georganiseerd worden, o.a. Romeinsche wagenren, krokodillenrace, enz. In het ge heel belooft het dus voor onze roomsche jegd een pracht demonstratie te worden van echte Roomsche geest. Bij deze indruk wekkende plechtigheid zal ook tegenwoor dig zijn de Kruisvaart uit Meerburg, Zoe- terwoude (Dorp) en Hoogmade. Moge de belangstelling der parochianen zoowel in de kerk als op het terrein zeer groot zijn, opdat allen overtuigd zullen worden hoe de kruisvaarders zich amuseeren onder de bekwame leiding van den geestelijk direc teur en van de herauten. Deze ontspan ning op het terrein duurt tot ongeveer 8 uur. ZOETERWOUDE (DORP). Verlovingsfeest. Hedenavond zal in verband met de verloving van H. K. H. Prinses Juliana, door de St. Jansfanfare een muzikale rondgang door het dorp worden gehouden. Om acht uur precies zal afge marcheerd worden van het gemeente lijk speelterrein op het dorp, alwaar na afloop van de rondgang een taptoe zal worden gehouden. Voor hen, die aan dezen rondgang willen deelnemen om blijk van medeleven te geven met de vreugde van ons Koninklijk Huis, kunnen tegen kos- tenden prijs een lampion bekomen op ge noemd terrein. ZOETERWOUDE. Missi eten toonstelling. De Missieclub van den R.-K. Vrouwenbond organiseert in de volgende weken een tentoonstelling. Deze tentoonstelling begint met een expo sitie bij de eerw. Zusters op Zondag 13 Septemberwaarna op den volgenden Zon dag, Zondag 20 en Maandag 21 Sept., in het Patronaatsgebouw de groote feeste lijkheden zooals andere jaren zullen plaats hebben. Naar ons werd medegedeeld is in het ai- geloopen jaar weder veel gewerkt en wel voor verschillende noodlijdende parochies, voor de parochie van den zeer eerw. pater Berk onder de Polen van het Fransche mijngebied, voor de Missie van Nieuw- Guinea waar de missionaris Schuur werk zaam is. Er is als altijd groote offerzin voor de Missie, want de loten zijn byna uitver kocht, hetgeen nog een goede verwachting geeft tot het bezoek aan de tentoonstelling waar zulke groede gelegenheid tot steun aan de Missie wordt gegeven. Personalia Aan de R.-K. Jongens school Schenkelweg alhier is toegelaten als kweekelinge met acte mej. H. H. M. W. A. Geijer, te Lelden. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 215. Hij vloog hoog boven de hoofden der toeschouwers, die dachten dat het een of ander luchtverschijnsel was en sommigen werden er zelfs bang van. 216. Hij kwam op straat terecht vlak bij een man die een knuppel droeg welke bijzondere eigenschappen had, want niet zoodra had Toontje de knuppel in zijn handen genomen....

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6