STADS NIEUWS ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONNIG WEER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, droog vrij warm weer behoudens kans op onweer. Hoogste barometerst.: 772.7 te Karlstadt. Laagste barometerst.: 750.3 te Vestmanoer. De hooge druk is sedert gisteren, in om vang en beteekenis toegenomen. Hij be slaat het grootste gedeelte van Scandina vië, Finland, de Randstaten, Polen, Duitsch- land en Centraal-Europa en beheerscht ook het weer ten onzent. De 770 kern bevindt zich nu ook over Polen en de Randstaten. Bijna overal in het gebied van hooge druk king is het rustig weer met veranderlijken wind en heldere lucht. Alleen in Polen is de bewolking nog betrekkelijk zwaar, Over Duitschland en Zuid-Scandinavië blij ven de temperaturen nog laag en vrij ver onder normaal. Over ons land en Noord en midden-Frankrijk is het sedert gisteren iets kouder geworden. De depressie over de Britsche Eilanden verplaatst haar in vloed van Ierland naar Schotland. Haar kern is ten Zuiden van IJsland gelegen. Zij bracht gisteren zwaren regen over Ierland en veroorzaakte ook thans nog somber en regenachtig weer over het grootste gedeelte van Groot-Brittannië. Een secundaire strekt zich naar het Ka naal en het Westen van Frankrijk uit, ter wijl nabij de Pyreneeën een kleine depres sie onweer bracht. Ten onzent mag nog wind uit Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke richting worden verwacht. De bewolking zal iets toenemen, de temperatuur overdag wellicht een weinig stijgen. De bovenge noemde secundaire ocer West-Frankrijk brengt echter eenige onweerskansen met zich mee. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 7.51 uur tot Zondagmorgen 6.00 uur. EINDE ZOMERTIJD 4 OCTOBER. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen de aandacht gevestigd op het ko ninklijk besluit van 2 Maart 1936, waarbij ojn. is bepaald, dat in 1936 de zomertijd zal eindigen den vierden October as., te drie uur in den voormiddag. De drie October-vierders boffen weer met het uurtje extra. De wereld in vogelvlucht Generaal Mola, die de stad San Se bastian geheel omsingeld heeft, heeft gis teren een ultimatum aan de stad doen toe komen, waarin haar 12 uur gegeven werd om te capituleeren. Hierop is geen ant woord ontvangen. De generaal heeft daar op strooibiljetten over de stad doen strooien waarin de burgerbevolking aangemaand wordt de stad vóór Zondag te verlaten, want dat daarna het vuur op de stad ge opend zal worden. Groote troepen vluch telingen trekken thans naar Bilbao, waar de toestand weldra geheel hopeloos zal worden, daar nu reeds een groot levens middelentekort dreigt. Voorts melden de nationalisten, dat zij Madrid van een van zijn belangrijke toegangswegen hebben be roofd, zoodat de hoofdstad ook weldra om singeld zal zijn. De verdedigers van het Alcazar te Tole do weigeren nog steeds zich over te ge ven en de vrouwen en kinderen té laten vertrekken. Gisteren hebben gij om een priester gevraagd zeggende, „dat het hen veroorloofd moest zijn christelijk te ster ven." Het verzoek werd toegestaan en na veel moeite vond men een geestelijke, die naar Toledo werd gebracht. De beschie ting werd een oogenblik onderbroken tot dat de geestelijke het Alcazar binnen was gegaan. De onderhandelingen, welke Avenol, de secretaris-generaal van den Volkenbond met Italië heeft gevoerd, om dat land te bewegen, weer aan de Volkenbondswerk zaamheden deel te nernen, zijn niet ge slaagd. Mussolini eischt, dat de Bond de verovering van Abessinië zal erkennen en heeft het tusschen-voorstel van Avenol, om de Abesijnsche gedelegeerden niet toe te laten, daar er feitelijk geen erkende Abessijnsche regeering is, niet aanvaard. Italië zal dus niet vertegenwoordigd zijn in de a.s. Volkenbondsvergadering. EERSTE KAMER De wijziging in de steun regeling. Motie aangenomen. Wat zal er nu gebeuren? Nadat nog eenig debat was gevoerd, is er gisteren in de Eerste Kamer gestemd over de moties die waren ingediend inzake de wijziging van de steunregeling. Aan het slot van het debat werd de eerste socialistische motie, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd de wijziging van de huurbijslagen voor de ondersteunde werk- loozen in nadere overweging te nemen, met 30 tegen 11 stemmen verworpen. De tweede soc. motie, inzake de stan- daardloonen, werd ingetrokken. De motie van den katholieken senator De Bruijn (afzien van standaardloonen en op schorting van de huurbijslagen-beschikking) werd aangenomen met 25 tegen16 stem men. Voor de eerste matie stemden S.D.A.P. en.... N.S.B. Voor de tweede motie S.D.A.P., R.K., Vrijz. Dem en N.SB. Wq ontleen en aan het Kamer-overzicht van de „Maasbode": „Weliswaar werd geen soc.-dem. motie aanvaard één ervan werd trouwens in getrokken maar alle aanwezige katho lieke en sociaal-democratische senatoren, versterkt door twee vrijzinnig-democraten, stemden vóór de motie-De Bruijn, die haar waardeering aan de voorgestelde regelin gen niet onthield, maar met name opschor ting van de intrekking van den huurbijslag vroeg tot door afdoende maatregelen de noodig geachte, algemeene huurverlaging zou zijn verkregen Is dit de nieuwe meerderheidsvorming, vroeg een der anti-revolutionaire senatoren ons lachend. Neen, dat is z\j niet. Maar wy gelooven, dat men toch waarlijk mannen als de heeren Van Lanschot, Van Sasse van Ysselt en Michiels van Kessenich niet zal kunnen verdenken, dat zy niet op goede gronden hier hun oordeel gaven. Wij zeggen dit niet om tusschen onze senatoren te differen tieeren, maar de buitenstaander zou on willekeurig geneigd zijn te denken, dat de heeren De Bruijn en Nivard de zaak mis schien eenzijder zien. De waarheid is, dat de tegenstanders var. den maatregel met indruk wekkendeg argumenten hun meening verdedigden en dat wellicht ook de andere rechtsche fracties anders zouden hebben ge stemd, zoo in him midden een afgevaardig de ware geweest, die de zaak door en door kende. Want óók in anti-revolutionairen kring is de maatregel inzake den huurby- slag gecritiseerd en „De Nederlander" van 24 Augustus j.l. keurde dien eveneens on omwonden af. Een meerderheid in de Kamer sprak nu haar meening uit, een meerderheid, waar van de katholieken met nadruk hun waar deering uitspraken voor het werkelijk vele goede in de nieuwe regeling. Misschien zet de minister zijn voornemens toch integraal door. Het gevolg kan dan zijn, dat de zaak opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde komt en daar veel scherper politieke be teekenis zou kunnen krijgen. Wij hopen, dat het kabinet, dat deze week met een extra-uitkeering van 2.50 voor alle werk- loozen komt als feestgave by de verloving van de Prinses, zijn houding nog eens erns tig wil overwegen. Zij, die als wy, de moei lijke taak van het kabinet volkomen inzien, zuiien zich niet kunnen onttrekken aan het feit, dat zóó ernstige bezwaren in den Se naat worden ontwikkeld, bezwaren, die leven in zoo breede groepen der bevolking en in niet geringe mate worden gedeeld zelfs door hen, die tenslotte niet stemden voor de wel lange maar onmiskenbaar con structieve motie, waarachter zich de ge- heele katholieke fractie schaarde". KERKNIEUWS KARMEL-EGMOND. 24 Sept.2 Oct. Noveen H. Kleine Theresia. Mét de datums wenschen we ditmaal ook doel en karakter dezer gebedsnoveen nog eens in herinnering te brengen. Menigmaal bleek ons dit gewenscht, ja noodzakelijk. Men weet dat aan de beschouwende kloos ters in de H. Kerk de taak van onafgebro ken lof- en smeekgebed is opgelegd. Scha kel zijn tusschen hemel en aarde, staan tusschen God en het menschdom: Ziedaar hun werkzaamheid. Vooral in streken, waar deze kloosters reeds langer bestaan, is het Christenvolk doordrongen van deze waarheid. Men klopt aan bij de kloosterlingen om hun gebed te vragen in allerlei omstandigheden, bij ziek te, zorgen, leed.Tot den Karmel wendt men zich bij voorkeur, waar het geldt guns ten te vragen door de voorspraak der H. KI. Theresia. De eigen orde-zuster6 der mach tige Heilige zullen 't bij Haar gemakke lijker klaarspelen, wordt verondersteld. Welnu, op deze feiten berust onze gebeds actie. Wat we eiken dag en ieder uur in 't verborgen doen, ten voordeele van en kelen, hebben we gemeend een paar maal 's jaars a.h.w. openlijk te mogen verrich ten, om aan meerderen, ja, aan ieder, die dit verlangt, gelegenheid te geven hun in tenties te komen aanbevelen. Overal waar geleden wordt, zouden we willen helpen, trachtend hierin, tenminste eenigszins de H. KI. Theresia na te volgen, die Haar on metelijke verlangens om goed te doen aan den naaste uit liefde tot God, hier op aarde zelfs niet heeft kunnen voldoen, en daar om, volgens Haar belofte, „Haar hemel wilde doorbrengen met weldoen op aarde". Dat Zij onze noveen-beweging goedkeurt, bewijzen telkens weer de gebedsverhoorin- gen, in die dagen verkregen. Dat is een aan- Een gondelvaart door Leiden's grachten Hedenavond om 8 uur. Gisteravond is in „de Turk" wederom de Contactcommissie met de besturen der ver- eenigingen op nationalen grondslag bijeen gekomen ter bespreking van de festivitei ten, welke heden op den dag van nationaal gedenken zouden moeten worden gehou den. Na langdurige besprekingen onder leiding van den heer Mr. Nord Thom son, voorzitter der Contactcommissie, werd besloten hedenavond een gondel vaart door Leiden's grachten te orga- niseeren. Aan deze gondelvaart kan ieder deelnemen, die in 't bezit is van een boot, kano, motorboot of andere, welke onder de bruggen kunnen door varen. De booten moeten geïllumineerd zijn of versierd en geïllumineerd, waar voor in beide groepen een drietal prij zen zullen worden toegekend. De Jury, die de booten zal keuren, zal met genoodigden plaats nemen op een boot in het Galgewater, welke eveneens zal wor den geïllumineerd. De afvaart zal plaats hebben om 8 uur vanaf Nieuwe Rijn-Karnemelks- brug, waar de deelnemers zich dus voor dien tijd met hun bootje moeten ver voegen. De vloot zal worden voorafgegaan door een havenrechercheur als vlootvoogd en de volgende route nemen: Nieuwe Rijn, Utrechtsche Veer, Zijlsingel, Haven, Oude Singel, Turfmarkt Galgewater, waar het eindpunt is en de Jury, waarin Mevrouw van de Sande Bakhuyzen zitting heeft, de booten zal beoordeel en. Ook een of meer muziekcorpsen zullen op booten meevaren De kosten van de feestelijkheden die Woensdag zijn en heden worden gehouden, worden gedragen door de bij de Contact commissie aangesloten vereenigingen. Voor vele dezer vereenigingen stuit dit echter op groote bezwaren zoodat ook andere ver eenigingen en particulieren worden ver zocht in de kosten bij te dragen door een klein of groot bedrag te storten op post rekening no. 165940 tenname van den heer J. Mulder, penningmeester van het Comité. Ter gelegenheid van de feestviering bij de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard zullen heden avond drie concerten gegeven worden. Het concert op de Steenstraat zal verzorgd worden door de L. Christelijke Harmonie Vereeniging, directeur de heer Boekhoven, het tweede concert op de Korenbeurs door het muziekgezelschap „Orpheus". direc teur de heer Chr. W. de Vries en het der de concert op het Rapenburg (Doelen- brug) door het Leidsch Harmoniegezel schap „de Post", directeur de heer M. Bolderdijk. De concerten zullen aanvangen 8 uur precies. Een extra-uitkeering aan door M.-H. Ondersteunden. Op initiatief van het gemeentebestuur heeft de gemeentelijke commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon besloten naar aanleiding vein de heugelijke gebeurtenis der vorstelijke verloving zal de as. week aan de door haar gesteunde gezinnen een extra uitkeering te geven van ƒ2.50 en aan alleen-wonenden en kostgangers een extra uitkeering van f 1.25. Het college van B. en W. (waarvan we gens vacantie van wethouder v. Stralen de burgemeester den Socialen Dienst waar neemt) heeft met voortvarendheid dit sympathieke initiatief genomen waar voor wij hen gaarne onze waardeering be tuigen. moediging om voort te gaan. Het deelnemen aan deze noveen is volstrekt kosteloos. Men leze dit toch goed! Wie niets kan missen is even welkom. Al dwingt eigen behoef tigheid ons, de aalmoes van hen, die wat willen helpen de kosten te dragen, dank baar te aanvaarden, we vragen die niet! Wat we vragen if Uw geloof, Uw vertrou wen, Uw ijver om U aan te sluiten bij een volhardend gebed, dat God en Zijn lieve Heilige zal verheerlijken en verblijden, en U zelf tot geluk en voordeel strekken, zoo wel op tijdelijk als op geestelijk gebied. Al onze gebeden en godvruchtige oefe ningen vragen dit mét U in die dagen. Hoe gaarne zouden we 't aantal deelnemers nu eens onovertroffen groot zien! Om bovenomschreven gedachte omtrent bedoeling dezer novenen te verlevendigen en dieper ingang te doen vinden, hebben we getracht ze op bescheiden wijze in beeld te brengen. U vindt ze op de inschrijvings plaatjes, welke aan ieder deelnemer (mits tijdig aangevraagd) worden toegezonden. Moge het zijn, zooals 't gebedje onder de afbeelding 't vraagt: „Waar veler nood als één gebed tot U gestegen, Uw voorspraak vraagt, daar ruische mild Uw wondere rozenzegen". Zusters Karmelitessen Egmonda d. Hoef (N.H.). Gironummer 39730. NIEUWE R.K. SPORTBEWEGENG. Athletiek Gymnastiek Hockey. De opbouw van de gereorganiseerde sportbeoefening vordert. Deze week zal de oprichtingsvergadering plaats hebben voor de drie groepeeringen Athletiek, Gymnas tiek en Hockey, voor heeren en jongens. Allen, die in een van deze takken van sport zich willen laten inschrijven, noodi- gen wij dringend uit, de hem geëigende op richtingsvergadering te komen bijwonen. Deze bijeenkomsten worden belegd in de aula van de H.B.S. aan de Mariënpoel- straat en wel: voor de Athletiek as. Dinsdag 15 Sept. des avonds te half negen; voor de Gymnastiek as. Dinsdag 15 Sept. des avonds te half tien; voor de Hockey as. Woensdag 16 Sept. des avonds te half tien. Met moed vooruit! L. BEUNE, Pr. DE A.S. VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING. Groot ruiterfeest. Evenals vorig jaar, zal er ook dit jaar op 17 Sept. as. te Leiden een groote Vee- en Zuiveltentoonstelling worden gehou den. Als bijzondere attractie is hieraan een ruiterfeest verbonden, waaraan, naast een viertal bijzondere nummers op hippisch gebied, niet minder dan een dertigtal be kende springpaarden zullen deelnemen. De belangrijkheid van dit soort tentoon stellingen zal ieder inzien waar het de plaatsen zijn, waar de beste producten die ons land kan vootrbrengen, worden ten toongesteld, zoodat ieder in de gelegen heid is zich ruimschoots op de hoogte te stellen met den stand van zaken in de Nederlandsche landbouw- en veeteeltge- bieden en, voor deze tentoonstelling in het byzonder met de mogelijkheden die de veeteelt in den vruchtbaren schoot van de provincie Zuid-Holland biedt. Wij hebben ons in verbinding gesteld met het secretariaat van de vereeniging „Vebo", welke vereeniging de tentoonstel lingen hier te Leiden in nauwe samenwer king met het gementebestuur organiseert, om ons op de hoogte te stellen van wat het programma voor deze tentoonstelling inhoudt. Dat het voor een ieder, die belang stelt 'in de economische en cultureele belangen van Nederland, alleszins de moeite waard zal zijn om deze tentoonsteling te gaan bezichtigen, bleek ons reeds, toen wij het officieele programma verkregen. Ook zij, die slechts gaan zullen om de tentoon stelling zelve, zullen niet teleurgesteld kunnen worcjen, want, om eenige pro grammapunten te noemen, er zullen te zien zijn behalve de tentoonstelling van het beste Nederlandsche vee en de uitgelezend- ste producten van den Hollandschen zuivel, ook nog de bereiding van kaas, hygiënische melkwinning enz. enz. Tevens zal er een wedstrijd georgani seerd worden in het vee-beoordeelen en een kaasdag worden gehouden. Dat er met liefde gewerkt wordt en met graagte deelgenomen aan deze tentoonstel ling en alles wat er bij behoort, blijkt wel uit de ruim 1000 inzendingen uit alle dee- len van de Rijnstreek en daarbuiten, en uit de groote belangstelling die er in hip pische sportkringen voor het ruiterfeest bestaat. Als bijzonderheid kunnen wij nog mee- deelen, dat er uit verschillende kringen een groot aantal prijzen (ruim 60) me dailles, bekers enz. beschikbaar zijn ge steld, o.a. een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin en een dito van H. K. H. Prinses Juliana- voor het mooiste vee, de beste zuivelproducten en voor de prijswinnaars. Om even nader op het ruiterfeest in te gaan, ook dit zal zooals boven gezegd, be staan uit een aantal verschillende nummers die elk op zichzelf een attractie zullen vor men. Wij zullen van het programma niets na ders vertellen, maar dat waarschijnlijk het Ruiterfeest alleen al een gang naar het ter rein van dit sportief evenement waard zal zyn, is te verwachten. Maar al met al blijft de „Vebo"-tentoon- stelling toch het voornaamste punt van 't programma en niet genoeg kunnen wij den nadruk leggen op het feit, dat een bezoek aan deze tentoonstelling den voor dit soort tentoonstellingen zeer lagen toe gangsprijs overwaard is, want hij, die zich als buitenstaander de moeite getroost van een gang naar de „Vebo" zal er met een behoorlijke dosis nieuw opgedane kennis vandaan komen en zijn belangstelling voor het zuivel- en veeteeltbedrijf zal zeer ze ker gewekt zijn. De insiders behoeven wy nauwelijks meer te wyzen op deze tentoonstelling. On getwijfeld zal er van de zijde der veehou ders, der zuivelbereiders en van hen, die hiermede in nauwe relatie staan, een enor me belangstelling bestaan, die het be stuur van de „Vebo" de aan deze tentoon stelling gespendeerde enorme moeite en kosten niet is nagelaten om alles maar zoo goed en zoo vlot mogelyk te doen verloopen ruimschoots zal vergoeden. CURSUSSEN WERKLOOZEN. De Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning van Werkloozen maakt bekend, dat de cursussen voor werkloozen in tim meren, schilderen, metaalbewerking, elec- trotechniek, huisvlijt en in eenige theore tische vakken zulen aanvangen op 21 Sep tember a.s. Aanmelding aan het Leidsche Volkshuis iederen morgen van 1012 uur, behalve des Zaterdags. DE K. R. O. ZENDT UIT. Zondag, middenstandsjongeren, enkele minuten opgelet. De K. R. O. zendt mor gen 13 Sept. van 1 uur tot 1.20 uit speciaal voor u. Wilt daarom een twintigtal minuten aan dachtig luisteren naar hetgeen de Ver- bonds-moderator Rector L. Beune, u wel bekend, u over de K. J. M. V. heeft te zeg gen; Gisteren zetten wy u reeds in korte trek ken uiteen hoe wij wérken, ook voor u, niettegenstaande gij nog buiten onze be weging staat. Schuif morgen uw stoel vlak bij den luid spreker en luister eens rustig en aandach tig toe. Enna geluisterd te hebben, stel een daad. Sluit u aan bij onze K. J. M. V. Zij is er ook voor U. Mogen ook de ouderen luisteren, opdat zij ons beter begrijpen en door hun woord medewerken aan den uitbouw van de K. J. M. V. Tentoonstelling gekweekte potplanten en huisvlijt. Door de vereeniging „Onze Tuin en Zuiderkwartier" wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden in den tuin en zaal van Oud-Hortuszicht, van ge kweekte potplanten en huisvlijt. Omstreeks half negen opende de voor zitter, de heer Noteboom met een harte lijk woord van welkom tot de aanwezi gen, van wien hij in het bijzonder noemde den heer Verwey, wethouder van finan ciën, de juryleden en de afgevaardigden der diverse vereenigingen. Spr. wees er op, dat dit de eerste maal is, dat een ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur aanwezig is, hetgeen op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Het is nu de derde maal, dat er een ten toonstelling van gekweekte potplanten plaats heeft. Nadat Z.K. het vorig jaar een proef heeft genomen met huisvlijt is dit nu ook in combinatie gedaan en met een groot succes. De volle 100 pet. van de inschrijvingen is ingestuurd, voor de pot planten is dit 75 pet., voorwaar ook een zeer goed percentage. Het gehalte der planten is beter dan vorig jaar, dank zij een 't voorjaar gehouden lezing voor de kinderen. Uit een en ander blijkt, dat men op den goeden weg is. Het bestuur hoopt zoo ook nog verder te kunnen gaan, op dat de liefde voor de planten grooter en daardoor de vernielzucht kleiner zal wor den. Hiermede verklaarde hij deze ten toonstelling geopend. Komende tot een rondgang bleek ons, dat er met ernst gekweekt en gewerkt is geworden. Een groote groep ingezonden potplanten mochten wij aanschouwen, waaronder zeer mooie exemplaren. Vak kundig aangekleed met in het midden een rotspartij, beschikbaar gesteld door den heer Oudshoorn te Oegstgeest, en een mooi gevulde hoek groen en snijbloemen, doet deze tentoonstelling weldadig aan. Komende bij de huisvlijt blijkt ons, dat de Juryleden het daar ook niet makkelijk ge had hebben, want ook hier is het ingezon den werk een gang naar deze tentoonstel ling ten volle waard. De uitslag potplanten (volle grond- kweek) is: 1ste prijzen: Petrus Boogaards, Antonia v. d. Meyden en Lenie Laven. 2de prijzen: Jan Spijker, Everdina v. d. Meyden, Johannes Dool en Jan Bink. 3de prijzen: Jannie Dool, Frans Voorzaat, Stien v. Haarlem, Riek Keereweer en Co- ba v. Haarlem. 4e prijzen: Marie Geuke, Jopie Mossel en Corrie Voorzaat. 5de prij zen: Johan Spijker, Gonda v. d. Meyden en Annie Geuke. Vensterk week: 1ste prijzen: Lena Pre- vo, Thotje v. d. Meyden, Hilda v. d. Mey den en Pieter Visser. 2e prijzen: Hannie v. d. Meyden, Jan Prevo, Koos Prevo en Jan Fraay. 3de prijzen: Ali Vitter en Jan Barneveld. 4de prs Lambert Vitter. Huisvlijt. Schilder-, teeken- en houtsnij werk: grooten: le prijs J. W. v. Baak, 2de pr. K. P. Bosman, 3e pr. M. v. d. Voort en 4e pr. J. Laven. Kinderen: le prijs Leni v. Weizen, 2e pr. Frans Piena, 3e pr. Chris Larrewijn, 4e pr. Hans v. d. Woerd en 5e pr. Nico v. Haarlem. Hand- en borduurwerk, grooten: le prijs mevr. C. Kooreman, 2e pr. J. de la Beye, 3e pr. mej. C. Slegtenhorst en 4e pr. mevr. Verboom. Kinderen: 1ste prijs Maartje Barendse, 2e pr. Willy v. d. Meyden, 3e pr. Beb v. Duuren en 4e pr. Geertruida Stikkelorum. Een paar „groenen". Gisteravond om ongeveer half acht lie pen door Leidens straten een paar als „groen" gekleede jongelui. Ze wandelden op het Rapenburg ter hoogte van huize Bruins, toen plotseling aan de overzijde van het Rapenburg een raam werd openge schoven, waaruit een paar schreeuwende jongens-koppen naar omstanders lachend opmerkten: oudere-jaars van het Leidsch Studentencorps. Ze schreeuwden, zooals dat gebruikelijk is, de „groenen", die in de verte net „echt" waren, toe: „Zag, waar gaan jullie heen. Petten af. Kom hier. De „groenen" gehoorzaamden onmiddellijk. Maar groot was de ontsteltenis van de jon gelingen, die eerst zoo manhaftig deden, toen ze de „groenen" om hen heen zagen staan. Spoedig groepten zich er lachende omstanders omheen. En de studenten wis ten niets beters te doen, om hun figuur te redden dan de „groenen" boven te halen. Wat er daar gebeurd is, weten we niet. Maar we veronderstelden, dat de schreeu wende jongelui nu hun mond niet meer durfden openen, toen zij de zware jongens vóór zich zagen, dat ze hen roet wat siga retten enz. tevreden hebben geteld, want heel gauw stonden de .groenen" weer op straat. De mop was goed geslaagd en zal nog wel 'ns gerepeteerd worden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2