Voorzieningen omtrent weerkorpsen. RADIOPROGRAMMA'S Üi DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 EERSTE KAMER Het wetsontwerp z.h.s aangenomen met alleen de heer van Vessem tegen Het verzoek van den heer de la B e 1- 1 a om vragen te richten aan den minister van Sociale Zaken, in verband met de aan gekondigde wijziging in de regeling be treffende de steunverleening en de werk verschaffing, wordt toegestaan. De interpellatie zal aan het eind van de agenda worden geplaatst met dien ver stande, dat de behandeling niet zal aan vangen.voor Donderdag 10 dezer, des voor middags te elf uur. Aan de orde is het wetsontwerp tot goed keuring van de onderhandsche overdracht, door ruiling van terreinen, gelegen te Utrecht. Na eenige discussie wordt het wetsont werp z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de ambtenarenwet 1929 wordt zonder debat z.h.s. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp hou dende voorzieningen omtrent weerkorpsen. De heer VanVessem (N.S.B.) wil al lereerst een woord van hartelijke verheu genis doen weerklinken over de verloving van Prinses Juliana. Wij verheugen ons er hartelijk over, aldus spreker, dat een jong vertegenwoordiger van een groot, krachtig en bemind volk als eerste zoon des lands hier te lande zijn intrede heeft gedaan. Wat het onderhavige wetsontwerp be treft, daarvoor kan spr. geen instemming hebben. De weerafdeeling der N. S. B^ waarte gen dit ontwerp blijkbaar is gericht, zijn door den algemeenen leider reeds opge heven. Zij waren in het leven geroepen om de nationaal-socialisten en andere be langstellenden in vergaderingen van de N. S. B. te beschermen tegen aanvallen van tegenstanders. In „Volk en Vaderland" van 5 Juni j.l. is een lijst van meer dan 134 gevallen van molest en mishandeling, waarvan N. S. B.'ers het slachtoffer waren geworden, opgenomen. De overheid heeft deze gevallen blijkbaar niot kunnen ver hinderen. De pers bevat herhaaldelijk uitingen van criminaliteit jegens de N. S. B. Te Amsterdam haeft de hoofdcommissa ris blijkbaar opdracht ontvangen, om scherp tegen de N. S. B.'ers op te treden. De heer De Vlugt (A.-R.): Volkomen onjuist. Spreker zegt ten slotte, dat de N. S B. ook zonder weerafdeeling zal voortgaan met de bestrijding van een uit den vreem de geïmporteerd verworden politiek stel sel,, zooals wij- dat hier te lande kennen. De heer Kol ff (C.-ïÜ.V acht het een ernsfig teeken des tijds, dat de regeering, die over meer gegevens beschikt dan de Kamer, dit wetsontwerp noodig heeft ge acht. Het is de plicht van de overheid, en van haar alleen, om te zorgen voor de veiligheid der burgerij. Particuliere weer korpsen zijn in een geordend land onduld baar. De geschiedenis der 18e eeuw leert tot welke excessen het optreden van ge wapende particuliere groepen kan leiden. Van harte zal sperker voor het wetsont werp stemmen.- De heer v. Lanschot (R.-K.) merkt op, dat dit wetsontwerp zich volstrekt niet alleen tegen de N. S. B. keert, maar ook tegen particuliere weerkorpsen bijv. van de communisten. De heer van Ves sem acht de regeering den mandataris van de volksvertegenwoordiging. Hij wil ech ter gaan zitten op den stoel van de over heid, wanneer hij een particulier weer korps voor de N. S. B. wenscht. Heeft de heer van Vessem ooit gehoord van een ka tholieke burgerwacht of van een katholie ken vrij willigen landstorm? De heer v. Vessem: Hebt u ooit ge hoord, dat Katholieken door N. S. B.'ers werden aangevallen? De heer v. Lanschot verwijt den ju rist Van Vessem dat hij zichzelf recht wil verschaffen met eigen weerkorpsen, naast de regeeringsorganen. De Voorzitter roept den heer Van Vessem tot de orde, als deze herhaaldelijk interrumpeert. De heer v. Lanschot zegt, dat de heer Van Vessem en zijn partijgenooten begin nen moeten met gehoorzamen aan de or ganen der regeering. Op actie volgt re actie: men zie naar Frankrijk, naar Spanje. De heer v. Vessem: Roode wachten zijn ook hier. De heer v. Lanschot zegt, dat als iemand meent, dat de orde niet goed ge handhaafd wordt, hij zich moet wenden tot de plaatselijke overheid en den minister van justitie. Spr. moet het betoog van den jurist Van Vessem begroeten met een ex ceptie van niet-ontvankelijk. De heer v. Rappard (Lib.) juicht het wetsontwerp eveneens toe. De N. S. B. is er naast, als ze het tegen haar gericht meent en als ze het voorstelt, dat haar weerkorpsen slechts tot eigen verdediging moesten dienen. Onjuist is het, dat de bijz. vrijw. landstorm orgaan zou zijn in hoofd zaak van Katholieken en anti-revolutionai ren. Spr. is er zoo zeker niet van, dat de weèrkorpsen der N. S. B. door haar leider werkelijk zijn ontbonden. De heer De Vlugt (A. R.) verklaart, dat de N. S. B. in Amsterdam geen prooi is van politie en burgemeester. Dezen ver langen alleen, dat ook de N. S. B. de alge- meene politie-voorschriften opvolgt. Dit is b.v. in Mei op den Dam niet gebeurd, toen de N. S. B.'ers spreekkoren vormden, roe pende. „Hou zee", waardoor de bestuurders der koninklijke rijtuigen de paarden nau welijks in bedwang konden houden en dus de Koningin op Haar rit door Amsterdam in gevaar werd gebracht, nog wel door per sonen, die zich Haar volgelingen noemen. Spr. beroept zich op meer feiten, welke het optreden van de politie noodig maak ten. Niemand heeft, het recht, te zeggen, dat de hoofdcommissaris buiten zijn boekje ging. De heer Men de Is (S. D.) constateert, dat de S. D. A. P. het eerst op deze ma terie de aandacht vestigde door het initia- tief-voorstel-Albarda. Spr. hoopt en ver trouwt, dat de rechterlijke macht eenig bestaand pessimisme omtrent de toepas sing van deze wet schitterend zal bescha men. Er kan vrijstelling worden verleend van het verbod van particuliere weerkorp sen. Spr. hoopt, dat dit echter niet zuiver- ambtelijk zal geschieden zonder hooger be roep. Welke andere partij dan de N. S. B. heeft in vergaderingen witte muizen los gelaten, met rotte eieren geworpen, actetas- schen van sprekers gestolen, bij bioscoop- voorstellingen met stinkbommen gegooid? Is dat opvoeding tot gezag? Of tot haar gezag, tot het gezag van witte muizen en rotte eieren? Den heer v. Lanschot wijst spr. er op, dat er in Spanje geen weerkorpsen wa ren en dat de volksmilitie, door de regee ring bewapend, 'geen plunderende bende is. Dé heer v. Lanschot zegt, alleen te hebben betoogd, dat op actie reactie volgt. De heer Mend^els brengt hulde aan hen, die met vrouwen en kinderen in Spanje voor de democratie vechten. Spr. noemt het camouflage, dat de weer korpsen der N. S. B. zouden zijn ontbon den. Een overval, door motorrijders der N. S. B. uit Amsterdam en Utrecht op een nacht onder Abcoude gepleegd op kalkers der S. D. A. P., bewijst, dat er nog een organisa tie bestaat. De minister aan het woord. De Minister van Justitie, de heer van S c h a i k, verklaart, dat het kabinet zich niet beschouwt als mandataris der volks vertegenwoordiging. Het moet echter wel rekening houden met de stroomingen daar in en kan niet bestaan uit personen, die tegen de volksvertegenwoordiging ingaan. Algemeene instemming is betuigd met het wetsontwerp, slechts een spreker ver klaarde er zich tegen. Er zijn door de omstandigheden sterker wordende spanningen tusschen bevolkings groepen ontstaan. Het is de taak der re geering te voorkomen, dat geestelijke strijd ontaardt tot physieke strijd en broeder moord. Wat daartoe leidt, moet in de kiem gesmoord" worden. Tot die kiemen behoo- ren particuliere weerkorpsen. Dit wetsontwerp is preventief bedoeld en niet tegen een bepaalde groep gericht, doch tegen ieder, die een deel der taak van politie en weermacht wil overnemen. Wel zijn gebeurtenissen in de N. S. B. aanlei ding geweest tot dit wetsontwerp. Een ne ven-organisatie van den staat in den staat is onduldbaar. Het is spr. gebleken, dat de N. S. B. van het laatste bezoek der Koningin aan Am sterdam gebruik wilde maken voor een po litieke demonstratie. Op het optreden der politie is daar geen aanmerking te ma ken. Het optreden der N. S. B. is dikwyls prikkelend. De politie heeft er voor te zorgen, dat elke groep der bevolking beschermd wordt. Moet de taak van den staat door een ne ven-organisatie worden gedeeld? Van de rechterlijke macht is geen wil lekeurige toepassing der wet te verwacht ten. De bijz. vrijwillige landstorm kijkt niet naar politieke partijen, doch dient alleen voor steun der wettelijke regeering. Ieder een kan lid zijn van den B. V. L., die het wettig gezag steunt. De heer Van Vessem (N. S. B.): Ook leden van de N. S. B.? Minister van Schaik verklaart voorts, dat nog in onderzoek is, wat er by Ab coude zou zijn gebeurd. Voor een in te stellen hooger beroep in administratieve zaken voelt spr. niet veel, ook niet wat betreft toelating van weer korpsen. De heer Van Vessem (N. S. B.), re- pliceerend, noemt dit ontwerp een uitzon deringsmaatregel tegen de N. S. B. Reeds jaren geleden bestonden er roode wachten; daar is geen verbod tegen gemaakt, hoe zeer er op werd aangedrongen. Spr. acht I het bestaan van particuliere weerkorpsen niet gewenscht; trekt de minister de vrij stellingen van het verbod in, dan zal spr. vóór het ontwerp stemmen. Spr. betreurt het, als paarden van het koninklijk rijtuig onrustig werden door het enthousiasme van het „hou-zee"-ge- roep. Is echter het roepen van „hou-zee" een politieke demonstratie en het roepen van „hoezee" niet? De afweerdienst van de N. S. B. is een juridische afdeeling van het hoofdkwartier en dient tegen onrechtvaardige behande ling, b.v. als werklooze colporteurs met „Volk en Vaderland" geen steun meer krij gen. Het loslaten van witte muizen is juist in een N. S. B.-vergadering gebeurd. En wie is er leverancier van rotte eieren? De heer V or rink (S. D.) zet uiteen, dat de roode wachten, onderdeel der A. J. C., niet met de weerkorpsen zijn te ver gelijken. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aange nomen; tegen de heer Van Vessem. Aan de orde is het wetsotnwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur en wijzi ging der wet van 4 Maart 1935 en wijzi ging van de slotbepaling der wet van 4 GEMENGDE BERICHTEN KAPITALE BOERDERIJ OP TEXEL UITGEBRAND GROOTE GRAANVOORRADEN VERLOREN GEGAAN. Schade op 40.000 gulden geraamd. Uit De Cocksdorp wordt gemeld: Gister avond te kwart over tien is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de groo- te voorraadschuur van de boerenplaats „Katwijk", gelegen in den Prins Hendrik polder op Texel. Het vuur greep met groo- te snelheid om zich heen en verteerde de groote hoeveelheid rogge, tarwe, haver en erwten, welke in het gebouw tot den nok toe aanwezig waren. De vlammenzee was op het geheele eiland te zien en van alle kanten kwamen de menschen toestroomen. De brandweer, die met den motorspuit was verschenen, stond voor een vrijwel hopelooze taak. De groote schuur, 40 meter diep, van steen opgetrokken en met pannen gedekt, is grondig verwoest. Eenig vee kon nog juist bijtijds gered worden door een knecht. De landbouwer J. Waweke was af wezig, toen de brand begon. Zijn vrouw en kinderen, die allen te bed lagen, heb ben zich in veiligheid kunnen stellen en eenig huisraad kon worden meegenomen. Het duurde niet lang, of het vuur deelde zich ook mede aan het voor den schuur gelegen woonhuis, dat door een brand muur daarvan is gescheiden. Toch hoopte men vannacht nog een gedeelte van de woning te kunnen behouden Om twee uur vanacht was het blusschingswerk*nog in vollen gang. De burgemeester en vele andere autori teiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Behalve de inhoud van den schuur, zijn ook eenige graanlampen ver loren gegaan, terwijl de landbouwmachi nes en een automobiel werden vernield. De verwoeste boerderij was betrekkelijk nieuw. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt naar schatting ongeveer 40.000 gulden. EEN SCHIP GEZONKEN? Wrakhout bij Terschelling gevonden. Uit Hamburg wordt gemeld: Naar thans bekend wordt, heeft Maan dagavond in de hevige storm een onbekend schip nabij het vuurschip Terschelling nood signalen gegeven. Het bergingsschip „Max Behrend" is on- middelijk uitgevaren om hulp te bieden, doch kon niets van het schip ontdekken. Wel dreven planken en balken op het water. DE STRANDING VA?¥ DE SIRENES. Pogingen tot vlot brengen van het schip. Naar wij vernemen, is de sleepdienst van het bureau Wijsmuller belast met het af- sleepen van het gestrande Noorsche s.s. „Sirenes". Deskundigen, onder wie schip per J. van der Plas van de Egmonder red dingboot, beweren, dat de situatie van de Sirenes gunstiger is dan die van het in Oc tober te 'Egmond gestrande s.s. Kerkplein, aangezien de zee tusschen de strèkdam- men aan het strand te Calantsoog een groo te diepte heeft, zoodat de kiel van het schip goed in het water ligt. JUFFROUW DOOR ONVERLAAT AANGEVALLEN. Ernstig met mes verwond. Gisteravond om elf uur heeft te 's Her togenbosch een aanranding plaats gehad. De 19-jarige mejuffrouw A. de Goey, wo nende te Ammerzoden, keerde per fiets van Den Bosch naar huis terug, toen zij, even buiten Den Bosch, werd aangehou den door een onbekenden man. Onder den uitroep: „ik snjj je den nek af", ging deze haar met een mes te lijf en bracht haar een wonde onder den rechteroksel toe. Daar er voorbijgangers aankwamen en het meisje hevig gilde, sloeg de man op de vlucht. Voorbijgangers hebben daarop de politie en een dokter gewaarschuwd. Nadat het meisje door dr. de Ridder uit Hedel ter plaatse was verbonden, werd zij per auto naar haar woning vervoerd. De verwonding is van tamelijk ernstigen aard. Van den dader geen spoor. DE GASZINKER IN IJMUIDEN HERSTELD. Een mooi succes voor Van Wienens duiktoren. Na ongeveer 2 1/2 maand van moeizamen arbeid is men er thans in geslaagd, met be hulp van Van Wienens duiktoren, ook het tweede lek in den in het Noordzeekanaal gelegen gaszinker der gemeente Velsen te herstellen, nadat reeds eerder het eerste lek was gerepareerd. Gistermiddag is de leiding onder druk gebracht en toen bleek dat de spanning niet terugliep, was het bewijs geleverd, dat zich geen verdere breuken in de gasbuis bevinden. Het verdere werk, dat thans nog voor Van Wienens duiktoren overblijft, is het maken van een flexibel gedeelte in de in den zinker gelegen buis van de water leiding. Dit is noodig, omdat men spannin- VRIJDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum I, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de N. C. R. V. 8.15.9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Viool en piano en gram.pl. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gram.pl. 1.45 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Declamatie en gram.pl. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire lezing. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniglng. 9.00 Causerie: „Het Arabische vraagstuk" 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten A.N.P.) 10.3011,30 Gram.pl. Schriftlezing. Hilversum II 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en gram.pl. 12.00 Kovacs Lajos' orkest, en gram.pl. I.30 Gram.pl. 2.00 Omroeporkest. 3.15 Dansmuziek. 4.00 Gram.pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „Melody corcle". 6.00 Gram.pl. 6.15 De Flierefluiters, m.m.v. solist. 7.00 „De ontwikkeling van het moderne dagbladbedrijf. 7.20 Orgelspel. 7.50 Berichten A.N.P, 7.58 Berichten. 8.00 Cursus: „Wat dunkt u van de mensch. 8.30 Pianorecital. 9.00 Cursus: G«zin> cultuur en volk. 9.30 Gram.pl. 10.00 Causerie over Suriname. 10.30 Gram.pl. 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten A.N.P. 11.05 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.35—12.00 Gram.pl. R a d o-P a r i s, 1648 M. 11.20 Concert. 1.35 Zang. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Pianorecital. 9.05 Operette-uitzending. - ll,05r—1,05 Qrkestconcert. Keulen, 456 M. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroeporkest er solisten. 8.05 „Rijkspartijdag 1936". 10.5012.20 Omroeporkest, boerenkapel en -koor. Droitwich, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Harmonieconcert. 12.50 Dansmuziek. I.35 Tioconcert. 2.20 BBC-Northern-orkest m.m.v. solist. 3.20 Het Buxton Spa-orkets. 4.20 E. Colombo's orkest. 5.35' Kwintetconcert. 6.50 BBC-Mannenkoor m.m.v. solisten. 7.35 Dansmuziek. 8.20 BBC-Symphonie-orkest, m.m.v. so listen. 9.30 Concert uit Milaan. 10.50 BBC-Harmonie-orkest m.m.v. so list. II.3512.20 Dansmuziek. Brussel, 332 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl.. 12.50 Klein-orkesfc. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 en "5.20 Gram.pl. 6.50 en 7.20-Dito. 8.23 Symphonieconcert. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. I.30 Klein-orkest en zang. 2.002a20 Gram.pl. 5.20 Accordeonmuziek. 6.10 en 6.35 Gram.pl. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 10.3011.20 Dansmuziek. Deutschla n d sender, 1571 M. 8.20 Appèl der politieke leiders. 10.40 Cello en piano. II.2012.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.45 Diversen. 10.50 Deutsehl.s. 11.20 Parijs R. 13.05 Brussel (VI.). 13.30 Keulen. 14.20 Londen Reg. 16.20 Parijs R. 17.20 Brussel (Fr.). 17.50 Parijs R. 18.20 Brussel (VI.) 18.50 Brussel (Fr.). 19.20 Keulen. 20.00 Diversen. 21.50 Londen Reg. 22.40 Brussel (Fr.). 22.56 Berlijn. 8.00 10.35 11.20 18.20 18.50 20.20 21.35 22.50 4e Programma Brussel (VI.). Londen Reg. Droitwich. Diversen. Droitwich. Londen Reg. Gram.muz. G._ D. R. Londen Reg. Maart 1935 (voorziening gemeentelijke kosten werkloosheidszorg). Na eenige discussie wordt het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De vergadering wordt te 3.35 uur ver daagd tot Donderdag elf uur. gen in deze buis heeft geconstateerd, die oorzaak zouden kunnen zyn, dat ook deze buis niet zou breken. Deze spanningen zijn ontstaan doordat deze buis niet gelijkma tig in den zinker rust. Vermoedelijk zal dit laatste gedeelte van het werk de vol gende week gereed komen. Zoo is het werk in IJmuiden voor de vin ding van den heer Van Wienen een groot succes geworden. Het is gebleken, dat ook voor het zoeken naar breuken in een diep onder water en in den bodem liggende lei ding het merkwaardige instrument met succes gebruikt kan worden. VOETBAL u. V. S.—QUICK. Quick (Den Haag) komt a.s. Zondag op bezoek bij U. V. S. Op het N. B. L. O.-terrein worden de vol gende wedstrijden gespeeld. Van 13 uur UVS 2Quick 2; 35 uur UVS IQuick I. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De uitslagen van gisteren luiden: Eerste afdeeling ArsenalBrentford 11 BirminghamW. Bromwich 11 DerbySunderland 30 LeedsManchester City 11 LiverpoolPortsmouth 00 Manchester UnitedHuddersfield 31 MiddelsboroughWolverhampton 10 Tweede afdeeling. BradfordLeicester 12 BuryBarnsley 21 New CastleWestham 53 NorwichChesterfield 20 PlymouthBradford 44 GYMNASTIEK NIEUWE R. K. GYMNASTIEK-VEREEN. Ondergeteekende wil hiermede nog maals herinneren aan de op Dinsdag a.s. in de R.K. H.H.S. te houden oprichtings vergadering voor bovengenoemde vereeni- ging voor heeren en jongens. Bij deze herinnering wil ik daarbij ook een aansporing geven, en wel omdat Lei den gebrek heeft aan een vereeniging, waarin heeren en jongens de gymnastiek kunnen beoefenen in R. K. verband, naar welke gelegenheid zoovele heerèn en jon gens op het oogenblik uitzien, wijl zij overtuigd zijn, dat hieraan de navolgende onmisbare voordeelen verbonden zijn: le. de gymnastiek, in R. K. verband be oefend, is opvoedend; 2e. de gymnastiek is een der edelste sporten; 3e. de gymnastiek geeft U een gezond lichaam en spierenstelsel; 4e. de gymnastiek, goed beoefend, geeft U veelzijdige voordeelen; 5e. Leiden zal met wat goeden wil der R. K. turners binnen korten tijd zich kun nen beroepen op een sterke R. K. turn- ploegg. Dus allen de handen aan de ploeg en a.s. Dinsdagavond te half tien present in de R.K. H.B.S. tot oprichting van de ver eeniging, waarnaar R. K. sportlievend Lei den zoo verlangend uitziet. P. MEERSHOEK, Secretariaat Vliet 32, Leiden. SCHAKEN. NATIONALE SCHAAKSCHOOL OPGERICHT. Onder leiding van den kampioen van Nederland, S. Landau, is, naar wij verne men, te Amsterdam de „Nationale Schaak- school" opgericht. In de commissie van aanbeveling heb ben o.a. zitting genomen de directeur-ge neraal van het onderwijs, prof. van Poelje, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn en de wethouder van onderwijs te Amsterdam, de heer E. Boekman. Het ligt in de bedoeling twee cursussen te vormen, een voor beginnelingen en een voor reeds gevorderden. De cursussen zul len eenmaal per week op verschillende avonden te Amsterdam worden gehouden. Behalve de heer Landau hebben zich nog andere vooraanstaande Nederlandsche schakers bereid verklaard cursussen aan de Nationale Schaakschool te leiden. Dr. Max Euwe, wereldkampioen scha ken, heeft toegezegd zijn medewerking te verleenen. Fine, de Amerikaansche grootmeester zal tydens zijn verblijf in Nederland eveneens als leeraar aan de Nationale Schaakschool verbonden zijn. Als secretaris treedt de heer L. Th. Kee- sing op.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9