STADS V NIEUWS Cm temt.. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 193b DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. ADRES VAN DE VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Inzake de wijziging in de steunregeling. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan den minister van so ciale zaken een uitvoerig adres gezonden over de wijziging in de steunregeling, in welk adres de vereeniging mededeeling doet van het resultaat van een bij een aan tal gemeenten van verschillende structuur ingesteld onderzoek naar de gevolgen van de voorgenomen wijzigingen in de rege lingen der steunverleening en werkver schaffing. Dit resultaat is neergelegd in een afzon derlijke, bij het adres gevoegde, nota. Daaruit blijkt, dat in verschillende dee- len van het land, met name in de platte landsgemeenten, wier werkloozen worden gesteund naar het tarief der 9e klasse, de maatregelen met erkentelijkheid zijn ont vangen. Daar toch werd reeds geruimen tijd de behoefte gevoeld, dat het tarief van steunverleening een verhooging zou on dergaan. Hiertegenover staat evenwel, dat in een aanzienlijke groep andere gemeenten groo- te moeilijkheden worden verwacht. Voor zoover uitkeeringen worden verlaagd, wordt n.l. gevreesd, dat verschillende groe pen van werkloozen, die met de tegen woordige steunuitkeering maar juist in hun behoeften kunnen voorzien, op andere wjjze zullen moeten worden geholpen, zooals door ruimere toepassing van de z.g. armslagcirculaire, invoering of verhoo ging van bijdragen voor ziekenfondsen en ziekenhuisfondsen, uitbreiding van ge neeskundige armenzorg. Een en ander zal in verschillende opzich ten een verzwaring van de uitgaven der burgerlijke armbesturen, welke uitgaven geheel ten laste van de gemeentekas ko men, tengevolge hebben. Overigens wordt evenzeer gevreesd, dat de handeldrijvende middenstand beteekenende nadoelen zal ondervinden van de omstandigheid, dat de werkloosheidsuitkeeringen omlaag zullen gaan. Voorts wordt opgemerkt, dat, al moge zijn beoogd om ten opzichte van de collec tiviteit der werkloozen en ook der gemeen ten geen wijziging te doen intreden, niette min de wijzigingen voor groepen van werk loozen en ook voor groepen van gemeenten ernstig nadeel kunnen brengep, welk na deel in de practijk geenszins verzacht wordt door het feit, dat andere groepen in een gunstiger positie komen. Overigens wordt, op grond van hier en daar ingestelde onderzoekingen betwijfeld, of de uitgesproken verwachting, dat de to taal-uitgaven door deze maatregelen niet omlaag zullen gaan, inderdaad juist zal zijn. De voorloopige onderzoekingen doen ver moeden, dat ook na de laatstelijk aange brachte wijzigingen de totale uitgaven om laag zullen gaan. Waar zulks niet de opzet is, rijst de vraag, of hierin niet een mo gelijkheid ligt om alsnog wijzigingen in de regelingen aan te brengen, waardoor deze minder scherpe gevolgen zullen heb ben. De Vereeniging komt daarna tot een na dere bespreking van de gevolgen, die wor den gevreesd. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat deze in hoofdzaak voort vloeien uit de invoering van de standaard- loonen en de afschaffing van den huurbij- slag. Resumeerende brengt adressante het vol gende onder de aandacht van dm minister. Ten aanzien van de invoering van het standaardloon le. dat gevreesd wordt, dat hiervan' in het bijzonder heeft doen gevoelen de wen- schelijkheid, dat voor een aantal gemeen ten een herziening der klasse-indeeling zal plaats hebben. 3e. dat het wenschelijk is, dat de in de regeling genoemde termijn, van 26 weken gedurende een jaar, waarvoor in een be roep gewerkt moet zijn, om opnieuw tot dat beroep te kunnen worden gerekend, aan zienlijk wordt ingekort. Ten aanzien van dc afschaffing van den huurbijslag: le. dat daarbij rekening zal worden ge houden met plaatselijke omstandigheden, met name of inderdaad woningen met lage huurwaarde voor de werkloozen beschik baar zijn. 2e. Dat het rijk verdere medewerking verleent aan de verlaging der huren van de met overheidsgeld gebouwde woningen: a. door voor gemeenten die financieel niet bij machte zijn om verdere exploita tietekorten te haren laste te nemen, een ex tra bijdrage van het rijk te verleen en tot het volle bedrag van het tekort. b. Door ten behoeve van de woningwet woningen, waarvoor geen rijks voorschot loopende is, maatregelen te treffen, waar door deze woningen eveneens kunnen dee- len uit de baten van het huurverlagings- fonds en tevens voor deze woningen bij dragen en extra- bijdragen in de exploita tietekorten van rijkswege beschikbaar te stellen. c. door te bevorderen, dat spoedig uit voering wordt gegeven aan het bepaalde bij artikel 3 van par. 38 van de wet van 29 November 1935, s. 685, waardoor tot con versie van met rijksfondsen gesloten lee ningen tegen hooge rente kan worden over gegaan. d. Door voor de daarvoor in aanmerking komende woningcomplexen de aflossings termijnen der rijksvoorschotten te verlen gen tot 75 jaar. Tenslotte merkt de vereeniging op, dat zij er zich rekenschap van heeft gegeven, dat de verminderingen der steunuitkeerin- gen wegens de invoering van de stan- daardloonen en de intrekking der huurbij- slagen voorshands in maximum zijn be perkt tot ƒ1.Voordat tot een volledige toepassing der» maatregelen wordt overge gaan, zal het h.i. van belang zijn, dat na der wordt onderzocht, welke mogelijkhe den er zijn, om tot verzachting der maat regelen te komen. De Vereeniging is volgaarne bereid, haar medewerking aan den minister te verleen en bij het instellen van zoodanig onderzoek. LANDDAG R. K. STAATSPARTIJ. 23 September wordt door de R. K. Staatspartij een Twentsche Landdag ge organiseerd, in de markthallen te Hen gelo (O.). Als sprekers zullen optreden de heeren A. C. de Bruyn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, over: „De R. K. Staatspartij kan zich niet en nooit vereenigen met een aanpassingspolitiek, welke de sociale momenten verwaarloost". De heer H. Ruyter, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal spreekt over: „Het platteland en de R. K. Staatspartij". Pater Borromaeus dé Greeve O.F.M. spreekt over: „De beteekenis van Schaap man voor onzen tijd". HAARLEMS RAAD WIJKT NIET. Voorstel tot verhooging vermakelijkheids belasting voor bioscopen aangenomen. De gemeenteraad van Haarlem heeft Dinsdagmiddag het voorstel van B. en W., om de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen van 20 tot 25 pet. te verhoogen, met 31 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden mr. van Dam (V.D.), mevr. Scheltema Conradi (V.B.), de heer van Engelen (K.DP.) en de beide com munisten. De raad deelde vrijwel algemeen het standpunt van B. en W., dat de vermakelijk heidsbelasting een verteringsbelasting is, en dat door een zeer geringe verhooging der toegangsprijzen, het bezoek aan de biosco pen niet zou dalen De meeste leden keurde de houding van den Ned. Bioscoopbond af en waren het niet eens met de opvatting van den Bond, dat door de verhooging de exploitatie der theaters onrendabel zou worden. Zooals gemeld, heeft de Ned. Bioscoop bond verklaard, de bioscopen te zullen slui ten, als de voorgenomen belasting-verhoo ging doorgaat. Indertijd is te Leiden de zelfde bedreiging geuit; de Leidsche Raad is toen op voorstel van B. en W. voor het dreigement geweken. ZAANDAM KRIJGT ORANJE-COMITé. Te Zaandam is Woensdag een Algem. Oranje-Comité opgericht, waarin personen van allerlei politieke richting hebben zit ting genomen met de bedoeling, aan dit comité een blijvend karakter te geven. Door de bemoeiingen van dit comité zal hedenavond als hulde aan het verloofde paar een fakkeloptocht worden gehouden door de stad. „Tijd". DE NIEUWE WEG 's-GRAVENHAGE— UTRECHT. De A.N.W.B. meldt, dat den 29sten Sep tember a.s. zal worden aanbesteed de aanleg van de aardebaan met bijkomende werken van het gedeelte Bodegraven- Woerden van den rijksweg Bodegraven venhageUtrechtDriebergen ter lengte van ongeveer 10 K.M. De ontworpen normale breedte van de aardebaan bedraagt 24.50 meter, waarbij rekening is gehouden met een dwarspro fiel met twee gescheiden rijbanen. Het werk, dat als werkverruiming plaats heeft, zal ongeveer twee jaar na den da tum van aanvang voltooid moeten zijn. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Ned Zuivelcentrale, 13 tot en met 19 September 1936 consumptiemelk regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit; over- melk regeeringsminimumprijs 4,40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxémelk 2,50 cent. DE K.JJVLV. VOOR DE K.R.O.- MICROFOON. Zondag a.s. 13 Sept. zal voor de K.R.O.- microfoon een speciale K.J.M.V.-uitzending worden gegeven. Van 1 tot 1.20 uur zal Rector L. Beune, nationaal moderator der K.J.M.V., een toespraak houden, welke door een club van K.J.M.V.-leden op origineel© wijze zal worden opgeluisterd. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 8 dezer is aan mr T. J. H. Aquarius, op zijn verzoek, met in gang van 1 October eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Haelen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. hangt van üw remmen af! Hun leven en het uwe #evenzeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen I R.K. JONGE MIDDENSTANDSVER. 1 „ST. PETER KANIS". Het winterprogramma vastgesteld. x Gisteravond hield de K.J.M.V. „St. Peter Kanis" haar eerste vergadering van het winteresizoen in het „St. Antoniusclubhuis" aan de Hazewindsteeg. In verband met 'de „feestelijkheden" in de stad was de op komst maar matig. De voorz., de heer J. J. Coster, opent op de gebruikelijke wijze, waarna notulen en ingekomen stukken worden afgehandeld. Vervolgens kwam het winterprogramma in behandeling. De voorz. deelde mede, dat hiervoor het volgende schema gemaakt was. 11 Oct.: Openingsavond in den Burcht, spreker pater H. de Greeve over „De Bis schop roept de Jongeren". De tooneelclub zal opvoeren: „Het Dagblad van Chicago". 14 Oct.: Pastoor Houtman over: „Kardi naal Newman". 21 Oct.: Conferentie moderator. 28 Oct.: Pater Heymeyer S.J. over: „Hu welijk en de moderne mensch". 4 Nov.: Pater Heymeyer S.J. over: „Ver kiezing". 11 Nov.: De heer Starre over: „Vloeibare lucht". 18 Nov.: Conferentie moderator. 25 Nov.: Dr Emil Franke over: ..De Vrij metselarij". 2 Dec.: Prof. Cleophas over: „Hoe is de werknemende jonge middenstand gegroeid en ontstaan?" 7 Dec.: St. Nicolaas-viering met mede werking van de Tooneelclub. 9 Dec.: Pater Climacus Bayer over: „Het Katholieke Boek". 16 Dec. Conferentie Moderator. 27 Dec.: Kerstfeestviering. De heer Christiaanse en het S.L.F.-koortje. 3 Jan.: Alg. H. Communie en installatie nieuwe leden; hernieuwing K.J.M.V.-belof- ten van alle leden; gemeenschappelijk ontr bijt. 6 Jan. en 13 Jan.: De heer Tersteeg over boekhoudkundig onderwerp. 20 Jan.: Piet Kasteel over: „De jongeren en de politiek". 27 Jan.: Algemeene jaarvergadering. 31 Jan.: Tooneelavond. 3 Febr.: Rector Bots over: „Het groote gevaar". 7 Febr.: Dansavond in den Foyer der Stadsgehoorzaal. 10 Febr.: Drs Jansen over nader vast te stellen onderwerp. 24 Febr.: Conferentie Moderator. 3 Maart: Een spreker over: „Positie van den ambtenaar en andere jonge werkne mende middenstanders tegenover den za kenman". 10 Maart: Kijkje op het terrein van het charitatieve leven. 17 Maart: Frans Schneiders over: „Jour nalistiek". 24 Maart: Een spreker over „Het die nend karakter van den werknemenden Jongemiddenstander in maatschappij en staat". 7 April: Een spreker over: „De positie van ambtenaar en werknemende jongemid denstander in den corporatieven-, fascisti- schen- en nat.-soc. staat". 14 April: Conferentie Moderator. Voorts zal de zeereerw. heer dr v. Rooyen O.S.C. nog een spreekbeurt houden. Dit winterprogramma werd zonder eeni- ge bespreking voorloopig aldus vastgesteld. Hierna kwam het „Eigen Huis"-vraagstuk ter sprake. De voorz. deelde mede, dat de verbinte nis met „Maison Bernsen" als clubhuis was geëindigd en dat binnen kort een eigen clubhuis zal worden betrokken in een per ceel op de Mare, dat hiervoor verbouwd zal worden. Dit clubhuis zal op 15 October ge reed moeten zijn en naar het zich laat aan zien zullen de leden zich hier best thuis gevoelen. Het bestuursvoorstel werd door de ver gadering goedgekeurd, waarna de voorz. te gelijkertijd ter tafel bracht het voorstel tot het aangaan van een 5 pet. leening van 200 voor den aankoop van meubilair en anderen inventaris voor het clubhuis. Ook dit voorstel werd door de verga dering goedgekeurd. De voorz. bracht vervolgens de propa ganda-actie ter sprake en herinnerde in de eerste plaats aan de radiouitzending Zon dag a.s. van 11.20 uur, waarbij door rec tor Beune het woord zal worden gevoerd. Ter ondersteuning van de actie voor de K.J.M.V. zijn voorts raambiljetten, vlug schriften en sluitzegels vervaardigd, ter wijl tenslotte door huisbezoek zal worden getracht het teruggeloopen ledental weer op peil te brengen. De moderator der vereeniging, de wel- eerw. heer P. J. Verhoofstad, hield vervol gens een krachtig pleidooi voor de vorming van actie-groepen in de K.J.M.V. Er moet, aldus betoogde spr., met kracht en hard gewerkt worden voor de Katholie ke zaak. Als men ziet hoe in landen, wel ke toch van huis uit katholiek zijn, de Kerk en haar aanhangers vervolgd worden, dan blijkt daaruit duidelijk, dat er gewerkt moet worden om dergelijke rampen te voorkomen. Het werk van den priester al leen is echter niet voldoende. Ook de leek moet medehelpen en het leekenapostolaat zoo goed mogelijk uitoefenen. Daarom is het noodig, dat de leeken het Katholièk geloof niet alleen kennen, maar ook beleven. Daarom zijn Katholieken van 100 percent noodig om datgene wat we hebben geleerd in practijk te brengen. Dan zal het goede voorbeeld uitstralen op an deren. Als voorbeeld voor 'n actiegroep hl de K.J.M.V. noemt spr. het volgende: lederen morgen kan de K.J.M.V. verte genwoordigd zijn in de H. Mis door b.v. twee leden. Om beurten kunnen daarvoor bepaalde personen worden aangewezen. De K.J.M.V.-ers kunnen verder helpen bij het leekenapostolaat in de parochie, en bij het werk der St. Vincentiusvereeniging, opdat zij later de opengevallen plaatsen zuilen weten in te nemen. Na een dankwoord van den voorzitter kwam de rondvraag aan de orde en weer was het de moderator, die het woord nam. Nu echter om erop te wijzen, dat het in deze dagen vijf jaar geleden is, dat de heer J. Coster in het bestuur kwam. Spr. schet ste de groote verdiensten van den voorzit ter, die door energie en krachtige leiding tal van dingen tot stand heeft weten te brengen. Daarom is de K.J.M.V. hem veel dank verschuldigd. Spr. dacht hierbij b.v. aan de oprichting der vakgroepen, aan den gehouden K.R.O.- avond, waardoor de K.J.M.V. haar schuld kon delgen, aan den uistekend geslaagden buitenmiddag enz. Met een hartelijken gelukwensch aan den heer Coster wenschte kap. Verhoofstad de K.J.M.V. toe, dat hij nog vele jaren haar voorzitter moge zijn en dat hem moge gelukken de K.J.M.V. tot bloei te bren gen. Daarvoor deed hen echter een beroep op de leden om het bestuur niet alleen te laten staan in het vele werk, dat gedaan moet worden, vooral nu de actie her nieuwd is. Als aandenken aan dit eerste lustrum bood spr. den heer Coster een beeltenis in steen aan van den patroon der vereeniging, St. Peter Kanis. De heer Coster dankte moderator Ver hoofstad hartelijk voor zijn woorden en het geschenk en zegde toe zijn krachten aan de K.J.M.V. te zullen blijven wijden. Vervolgens werd op voorstel van den heer Jansen nog besloten in elke vergade ring een gebed te storten voor de werk loozen. Hierna volgde sluiting der vergadering. NEDERLANDSCHE STUKADOORS PATROONSBOND. 34e Jaarvergadering. In de voortgezette vergadering is als plaats voor de 35ste algemeene vergade ring aangewezen Amsterdam, waar het 7e lustrum dus zal gevierd worden. De heer J. J. Donker uit Amsterdam, bracht namens de verificatiecommissie verslag uit, waarna de penningmeester is gedechargeerd voor zijn gehouden beheer. Tot leden der verificatiecommissie voor het volgend jaar zijn aangewezen de hee ren J. Verhoef uit Leiden en v. d. Linden uit Utrecht. Bij de gehouden bestuursverkiezing is de bondsvoorzitter J. A. de Moet herkozen; de commissaris J. de Vries uit Santpoort bij enkele candidaatstelling herkozen ver klaard en in plaats van den heer J. Mar- tinus, die zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer E. Cordes uit Groningen. De bondsvoorzitter bracht een woord van hulde aan den scheidenden commissa ris Martinus, die gedurende 12 jaar een voorbeeldig hoofdbestuurslid is geweest, waarna hem als aandenken een prismaky- ker is aangeboden door zijn medehoofd bestuursleden. Tot redacteur van het bondsorgaan is herbenoemd de heer D. N. Verdoes en tot leden van de redactiecommissie de hee ren L. Timmers uit Haarlem en Joh. H. W. Lutjeharms uit Alkmaar. Het jaarverslag van den bondsvertegen- woordiger liep over den internen gang avn zaken en de wijze waarop de belan gen van de leden worden behartigd. De financieele uitkomsten bleken niet rooskleurig. Het afgeloopen jaar bracht een verliespost en slechts met groote moei te is de begrooting voor het loopend jaar sluitend gemaakt kunnen worden, indien tot een contributieverhooging besloten zou worden. Het voorstel is echter verworpen, wat als gevolg zal hebben, dat op de aanstaan de voorjaarsvergadering andere voorstel len ter tafel zullen komen, omdat een mid del gevonden moet worden om de bonds- kas te versterken. Tot vaste leden der arbitragecommissie zijn gekozen de heeren de Moet, Weber, Donker en Perloo en tot plaatsvervangen de leden de heeren J. v. d. Bol, J. Arnol- dus, Rabius en A. Nijland. Na de gehouden rondvraag, waarbij de afdeelingszaken ter sprake zijn gekomen, is de vergadering gesloten met een op wekkend woord van den voorzitter; waar na de leden, velen met hun dames, zich aan een diner vereenigden. Voor vandaag staat een boottocht op de Brasemer en Kagermeren op het pro gramma. De eerste ploeg der lichting 1936 van het 6e regiment veldartillerie, bestemd voor den dienst van treinsoldaat bij de treinaf- deeling der Ie artilleriebrigade te 's-Gra- venhage en aldaar onder de wapenen, zal 28 November met groot verlof vertrekken. KAMERVERHUURSTERS OPGELICHT! De laatste weken is 'n oplichter er weer op uit kamerverhuursters beet te nemen. Er zijn n.L twee aangiften binnengeko men bij de politie van kam er verhuursters, dat zij 'n „heer" op kamer hebben gehad, die voorgaf bij een tekende firma hier ter HALLO GRAALLEDEN. Allemaal weer aan het werk? 'n Leuke vacantie gehad? Goed uitgewaaid? Fijn was het hè? Maar het is ook fijn, om nu weer hard te beginnen. Het nieuwe werk jaar dat voor ons ligt, moeten we met vuur en vaart inzetten. Dat kóst je mis schien wel 'ns wat moeite, maar de moei lijkheden zijn er om overwonnen te wor den. Vóóruit dus frisch, kwiek en stra lend treden we aan. De ouderen voorop. De jongeren stormen ons achterna en halen ons in. En voor de nieuwen wordt een plaats gemaakt. In de Graal is voor iedereen plaats. Nie mand behoeft toe te zien. Allen kunnen actief meewerken. Nu de eerste oproep!!! Zooals iedereen al bekend is houdt de Vrouwelijke Jeugdbewgeing voor Katho lieke Actie „De Graal" van 5 September tot 5 October haar eerste en groote tentoon stelling in de voormalige Catharinakerk, Singel 425hoek Koningsplein te Amster dam. Deze tentoonstelling is dagelijks ge opend van 2—5.30 uur en van 7—1030 uur. Wie op 't oogenblik door de Leidsche straat fietst, ziet al van verre de geweldig groote Graalkelk, welke de geheele breedte van den gevel beslaat. Boven de kelk be vindt zich een 5.50 Meter hoog kruis, dat tot den top van den gevel reikt. De Graal kelk zoowel als het kruis zullen verlicht zijn en iederen avond opnieuw hoog boven de hoofden der voorbijgangers staan als een geestdriftige getuigenis van de idealen der hedendaagsche Katholieke Jeugdbewe ging. Op vele punten van Amsterdam en ook in de andere steden waar de Graal geves tigd is, ziet men de vlotte, fotografisch goed verzorgde affiche. Duizenden Sluitze gels naar het model van deze affiche zijn in omloop gebracht. De tentoonstelling is breed van opzet en beoogt op de eerste plaats het publiek te laten kennis maken met het wezen, den geest, het doel van de Beweging: in "het Kader van de Katholieke Actie, aangeslo ten bij de Section de Jeunesse van de Unie der Katholieke Vrouwenbonden, mee werken aan het groote wereldapostolaat; mee-opbouwen het Rijk van Christus. Aan de hand van fotomateriaal, teeke- ningen, landkaarten, statistieken enz. wordt een overzicht gegeven van de in richting en organisatie der Graalbeweging in Holland, Duitschland en Engeland en Australië. Daarnaast worden ook de resultaten der handenarbeidcursussen, der charitatieve- en missieclubs geëxposeerd Het middengedeelte van de tentoonstel lingszaal is omgetooverd in een gezellige tearoom, terwijl zich vóór In de zaal een smaakvol versierd podium bovindt, dat ruim gelegenheid biedt om met groote en kleine groepen opvoeringen te geven op gebied van tooneel, zang, sport en dans. Behalve de Grail zullen ook verschillende groepen van de Katholieke mannelijke jeugdorganisaties en eenige mannenkoren met een eigen programma uitkomen. Tijdens de tentoonstellingsmaand is de bovenzaal van die vroegere pastorie tot „filmzaal" ingericht Hier zullen o.a. eenige Graalfilms ge draaid worden, waarvan de opname en regie berusten bij de Graal zelf. Het pro gramma bestaat uit: „Graalactiviteiten", eenige frepen uit het leven der Vrouwen van Nazareth op de Tiltenberg, het Ro- rate-spel, (een klankfilm) het Kruiskoor, het Pinksterspel, het Lydwinaspel enz. Op Zondag 13 September zal Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem 'n bezoek bren gen aan de tentoonstelling. Nu onze oproep!!! Wie gaat er Zondag mee? Geef je gauw op. We gaan natuurlijk met 'n honderd!!! Reiskosten pl.m. ƒ1.20. Entrée voor Graal- leden 121/2 cent. Vertrek Zondag twaalf uur van het station. Doe het nu!!! VAN ONZE ADVERTEERDERS. STOOMWASCHINRICHTING B. SPRONK. Een foto in onze advertentierubriek laat den lezers vandaag een stoomketel zien, welke deze week in de stoomwasch-inrich- ting der fa. B. Spronk, Witte Singel 14, is geplaatst. Een bedrijf moet met zijn tijd meegaan en de moderniseering stelt steeds grootere eischen. Van welk 'n omvang deze stoomketel is toont de foto allerduide lijkst, doch voor wie van afmetingen houdt diene, dat deze ketel een lengte heeft van 11 Meter en een diameter van 2.60 M. Hij heeft een gewicht van niet minder dan 28000 K.G. Dat er heel wat kwam kijken voor het gevaarte op zijn plaats was, laat zich begrijpen. stede werkzaam te zijn. Na eenige dagen bleek de huurder spoorloos verdwenen. Zijn signalement luidt: 1.80 M. lang, blond achterovergekamd eenigszins krul lend haar, glad gezicht, lichte oogen, gezet postuur, beschaafde spraak, bril met don ker garnituur, gekleed in licht colbert cos- tuum. De inspecteur van politie W. A. Couzy is benoemd tot lid van de Permanente Com missie van de Kon. Ned. Brandweerver- eeniging, welke belast is met de keuring van brandbluschapparaten. Gistermiddag is een afsluitboom van den sporwegovergang Rijnsburger weg neerge komen op een vrachtauto van C. B. v. G., expediteur te Nieuw-Vennep. De afsluit boom werd geheel verbogen, de vracht auto werd eenigszins beschadigd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7