Groote geestdrift in de Residentie. De komst van Prins Benno's moeder. Het verloofde paar naar de Cineac £7ste Jaargang DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 No. 8518 Ste- Cetd&eh^Soii/fca/fit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei weeki 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Prinses Armgard zelf achter het" stuur Polltiecordon op nieuw verbroken. Aan het gejubel kwamen geen einde. Nog veel grooter schare dan Dinsdag was gisterennamiddag voor het Paleis Noord einde samengestroomd om getuige te zijn van de aankomst van de Prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld, geboren gravin von Cramm, moeder van den toekomstigen Prins-Gemaal, en van haar tweeden zoon, Prins Aschwin. Het is voor het Paleis-Noordeinde we derom gekomen tot stormachtige geestdrift. Tot laat in den avond volgde ovatie op ovatie. Prins Benno ontmoet zijn moe der op „Raaphorst" in Wasse naar. Den geheelen namiddag heerschte giste ren reeds in de omgeving van het Konink lijk paleis een ongekende drukte. De poli tie, welke tijdig haar maatregelen voor het verkeer had genomen, zorgde voor hand having der orde, doch naarmate het meer naar 5 uur liep (het uur, waarop men gere kend had, dat het verloofde Vorstelijk Paar zou aankomen), groeide de massa aan. Men werd ondanks het opdringen van de achterste rijen, het wachten niet moede. In den loop van den middag ging het gerucht, dat het in de bedoeling lag van Prinses Juliana en Prins Bernhard om 's Prinsen moeder en zijn jongeren broer Aschwin, die omstreeks 5 uur per auto op het paleis Noordeinde zouden aankomen, een eind tegemoet te rijden. De ontmoeting zou zoo verzekerde men op een van de buitengoederen van de Koningin aan den Leidschestraatweg, in de nabijheid van café Den Deijl plaats vinden. Het gerucht bleek juist te zijn. Om half vijf verliet het vorstelijk paar in den open Fordcabriolet van den Prins, die achter het stuur zat, de Koninklijke stallen. Aanvan kelijk bestond het plan om van den hoofd ingang van het paleis Noordeinde weg te rijden, maar de geweldige menschenmenig- te noodzaakte het jonge paar een anderen weg te kiezen en het paleis via de Konink lijke stallen te verlaten. Voorafgegaan door een motor met zij span van de Haagsche politie, waarbij zich later nog een motor met zijspan van de Wassenaarsche politie voegde, kwamen Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor vijf bij het landgoed Ter Horst aan den Leidschenstraatweg aan. Dit land goed is het middelste van de drie, die daar liggen, van de Koningin. Komende uit de richting Den Haag heeft men eerst Eiken horst, dan Ter Horst en dan Raaphorst. De aanwezigheid van vele journalisten, die voor het hek van Ter Horst het paar opwachtten, deden bij de voorbijgaande automobilisten, fietsers en voetgangers het vermoeden ontstaan, dat er iets bijzonders aan de hand was. En zoo gebeurde het, dat toen het jonge Paar het hek binnenreed, een juichende schare de Prinses en den Prins begroette. Auto's bleven staan, er ontstond weldra eèn verkeersopstopping. Niemand, die voorbij kwam, wilde zich de gelegenheid laten ontgaan, het Vorstelijk Paar toe te juichen en van nabij te zien. Weldra ver dween de auto van den Prins in de prach tige bosschen. Dit was den toeschouwers natuurlijk geen aanleiding om weg te gaan. Men wist het nu: de moeder van den Prins en diens broer werden hier verwacht. Het nieuws werd doorgegeven en zoo groeide de be langstelling aan. Ook werd bekend, dat de Prinses zur Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin op het landgoed Raaphorst zou den geleid worden, waar Prins Bernhard en Prinses Juliana over het landgoed Ter Horst heen waren gereden. Dientengevolge begaf het publiek zich naar het hek van de Raaphorst. Twee man van de Wassen aarsche motor brigade vatten post op een 100 Meter voor den ingang van de Raaphorst, teneinde den auto van 's Prinsen moeder aan te houden en naar den ingang van dit buiten van de Koningin te leiden. Even voor half zes zagen wij den Prins en Prinses naderen. Prinses Juliana was ge kleed in een grijzen mantel en droeg een grijzen hoed met voile. De Prins had een grijs colbert aan en een witte anjer in het knoopsgat. Het publiek juicht en als iemand een „leve de Prinses" aanheft, verdubbe len de toejuichingen. Lachend wuift het jonge paar terug. De aanwezigen zullen het tafereel niet spoedig vergeten: het jonge paar, gezellig pratend en stevig gearmd, wandelend door de fraaie bosschen. Ook de leden van de Leidsche vrouwe lijke studentenvereeniging, die Woensdag middag in wel 10 auto's naar het paleis wa ren gereden, om de felicitatie-registers te teekenen, arriveeren en ontwikkelen een geluid, waarop him mannelijke studiege- nooten met recht jaloersch zouden kunnen zyn. Daar zijn ze! Eindelijk om tien minuten over half zes komt een groote groene wagen in het zicht. De wagen heeft groote vaart (een collega, die den auto van de Haag sche Schouw heeft gevolgd, heeft ruim 100 KM. gereden om hem bij te hou den) en wordt door de Wassenaarsche politie aangehouden. De ingang van de Raaphorst wordt gewezen en even later rijdt de auto voorbij. De moeder van den Prins, gekleed in grijzen tweed mantel, chauffeert zelf dezen buitengewoon snellen en zwaren sportwagen: een. Maybach- Zeppelin, Cabriolet 4 onder de kap, groen gelakt. Wij wisten het reeds, dat de Moeder van •den Prins zeer sportief was. Maar dat zij in staat was op zulk een voortreffelijke wijze een Maybach-Zeppelin te besturen, was ons niet bekend. Met een keurige bocht rijdt de Prinses naar binnen, storm achtig toegejuicht door de wachtende scha re. Prins Aschwin had naast zijn moeder plaats genomen. Op de achterbank zaten de kamenier en de chauffeur van de Prin ses. Even voorbij het tuinmanshuisje stopt de auto. De Prinses stapt uit, een slanke, elegante verschijning, evenals haar beide zoons. Dan verdwijnen zij uit onzen ge zichtskring om het jonge paar op te zoe ken. De chauffeur draait den auto en maakt de kap open. Ruim een kwartier later komt het gezel schap, bestaande uit de Prinses von Lippe- Biesterfeld, Prinses Juliana en de beide Prinsen aangewandeld. Een ovatie stijgt op uit de menigte. Prins Bernhard gaat nu achter het stuur van den auto van zijn Moeder zitten en naast hem neemt Prinses Juliana plaats. De Moeder van den toe komstigen gemaal van onze Kroonprinses en Prins Aschwin nemen op de achterbank plaats. Daar volgt de auto van den Prins, bestuurd door den ohauffeur van zijn Moe der en waarin ook de kamenier van de Prinses heeft plaats genomen. De stoet wordt geopend door de beide motoren met zijspan van de Wassenaarsche en Haagsche politie. Van de Raaphorst tot aan 't paleis is het een ware zege tocht geworden. Tal van auto's volgen den stoet en vele wagens staan langs den Leidenschenstraat- weg. Overal jubelt de menigte en wuift met hoeden en zakdoeken. Eenmaal bij het café het „Wachtje" gekomen, is er haast geen doorkomen aan. Rijen dik staan dui zenden en duizenden langs den weg. Heel langzaam rijden de auto's over Korte Voorhout, Vijverberg, Kneuterdijk en Heulstraat. De belangstelling was veel en veel grooter nog dan Dinsdag. Het enthousiasme was hiermede in evenredig heid, er kwam geen einde aan het ge juich. De politie had de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te houden. De menschen stonden tegen elkaar gedrukt, de achtersten steeds maar naar voren drin gende in de hoop een betere plaats te krij gen, om toch maat niets van deze „blijde incomste" te missen. Even voor half zeven rijdt de eerste auto voor het bordes van het paleis voor. H. M. de Koningin treedt naar buiten en begroet haar nieuwe gasten. De politie kan thans de menigte niet meer in bedwang houden. Het cordon wordt verbroken en 't publiek bestormt het voorplein. Ook onder de colonnades veroveren velen zich een plaats. Arm in arm dankt het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De Koningin en de Prinses von Lippe- Biesterfeld en haar jongste zoon kijken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trekt het hooge gezelschap zich in het paleis terug. Maar het publiek weet van geen wijken. Men wenscht het jonge paar op het balkon nog eens toe te juichen. En als dit even later, vergezeld van de Koningin en haar gasten op het balkon verschijnt, wordt er weer harder gezongen en gejubeld. Avondhulde. Ook 's avonds konden de Hagenaars niet thuis blijven en zijn zij in grooten getale naar de binnenstad getrokken, in het bij zonder naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, in welks omgeving het om streeks acht uur gisteravond reeds zwart zag van de menschen. Geen duizenden, maar tienduizenden waren hier samenge komen om Prinses Juliana en haar verloof de toe te juichen. Was het de politie tot dat tijdstip gelukt, den rijweg en het voorplein gedeeltelijk vrij te houden en daardoor een opstopping van het verkeer te voorkomen, een goed kwartier later bleek haar dat niet meer mogelijk. Gelijk een wervelwind stoven op een gegeven oogenblik de duizenden naar voren. Er was voor het betrekkelijk gering in aantal zijnde politie-personeel geen houden aan. Slechts met de grootste moeite en inten se inspanning gelukte het ten slotte, de enthousiaste massa, welke reeds tot de kleine steentjes van het Voorplein was ge komen ,tot staan te brengen. Men had in- tusschen reeds geruimen tijd gejuicht en door middel van hoera-geroep gepoogd, het jonge verloofde Vorstenpaar op het balcon te krijgen. De politie had inmiddels ver sterking gekregen van de motorbrigade. Er moest ruimte gemaakt worden, want het gedrang was zeer hevig en de gevolgen daarvan bleven niet uit. Vele vrouwen en meisjes vielen flauw. Aan het gedrang moest dus een einde komen, maar zoover men het plein, de aangrenzende Paleisstraat en aan weerszijden van het paleis zien kon, was het één groote, deinende zee van men schen. Doch het gelukte, zij het na vele vergeefsche pogingen. Het wachten in deze weinig aangename omstandigheden werd evenwel beloond. Om half tien verscheen op het balson Prinses Juliana, in het wit gekleed, met aan haar zijde haar toekomstigen Gemaal, Prins Bernhard, gekleed in smoking. Een oorverdoovend gejuich steeg op. Duizenden handen ging omhoog en zwaaiden en wuif den het jonge paar toe. En uit het gejuich weerklonk dan, eerst overstemd door het gejuich, doch dan machtig, ons volkslied. Doch in het Noordeinde bevonden zich ook velen, die geen kans zagen op het voor plein te komen en die toch ook graag de Prinses wilden zien. Ook zij werden niet teleur gesteld, en groot was hun vreugde, toen de Prinses en Prins Benno voor een geopend raam van den zijvleugel versche nen. Aan het gejuich scheen schier geen einde te komen. PRINS RN PRINSES DANKEN VOOR HULDEBETOON. Tegen half elf, toen het gejuich onver minderd voortduurde, kwamen de Prinses en Prins Bernhard opnieuw voor het ge opende venster van den linkerzijvleugel van het Paleis te Den Haag, om een ovatie van de menigte in ontvangst te nemen. Door een handbeweging maakte de Prinses duidelijk, dat zij iets wilde zeggen. Het wachtwoord: „Stilte' 'werd daar op uit de eerste rijen doorgegeven en toen kort daarop volkomen stilte heerschte, sprak de Prinses: „Ik ben zeer blij, dat u allen hier gekomen zijt. Ik dank u allen zeer", waarop het ge juich opnieuw minuten lang duurde. Even later gaf ook de Prins te kennen, dat hij iets wilde zeggen en onder een eerbiedige stilte zeide hij: „Ik ben heel gelukkig. Ik" dank u allen zeer." Deze woorden werden wederom met een stormachtige ovatie beantwoord. Steeds wuivende trokken de vorstelijke personen zich terug, waarna een groot ge deelte van de menigte zich verspreidde. DAAR WAREN TWEE VORSTEN-KIN DEREN DIE HADDEN MALKANDER ZOO LIEF.. ,s-Gravenhage, 10 September 1936. In verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld heeft het kabinet besloten dat a.s. Zaterdag de departe menten van algemeen bestuur en de andere rijksbu- reaux in het land gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een dag van nationaal ge denken, drukt de minister-president namens den raad van ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dank baarheid, die in het gansche volk tot uiting zijn ge komen. Prinses Armgard ging in het gedrang verloren Langs een achterdeurtje het paleis uit! Hedenochtend, geheel onverwachts, heb ben Prinses Juliana en Prins Bernhard, in gezelschap van Prinses Armgard en Prins Aschwin, het paleis door een zij-uitgang verlaten. Zij zijn het achterhek uitgegaan, om een wandeling te maken. Tegen half twaalf kwam het gezelschap bij de Cineac op het Buitenhof. Geheel on opgemerkt traden zij daar binnen, om de voorstelling bij te wonen. De directie van de Cineac was op de hoogte gesteld van het bezoek der vorste lijke familie en had maatregelen genomen, dat het bezoek zoo ongemerkt mogelijk kon geschieden en ontving daarom de hooge gasten ook niet op een officieele wijze. Op de achterste rij in de bioscoop. Slechts werd verzocht aan de bezoekers, die zich op de achterste rij in de zaal be vonden hun plaatsen in te ruimen, waarop het gezelschap op deze rij plaats nam. Juist werd een teekenfilm gedraaid en toen deze afgeloopen was, kwamen de op namen van de „blijde incomste" van het jong-verloofde paar in de Residentie. De directie van de Cineac had intusschen voor een welkomstwoord gezorgd, dat op het doek geprojecteerd werd en waarvan, de tekst als volgt luidde: „De directie van Cineac roept een harte lijk welkom toe aan de Kroonprinses, Prins Benno, Prinses Armgard en Prins Aschwin, die haar de eer aandoen, thans in haar mid den te vertoeven". De aanwezigen verhieven zich daarop? van hun plaatsen en zongen spontaan het Wilhelmus. Hierna werd het programma verder af gedraaid. De hooge bezoekers volgden dit met groote belangstelling en bleven ge durende een uur in de Cineac. Intusschen had het gerucht zich als een loopend vuurtje door de stad verspreid en duizenden hadden zich in een minimum van tijd voor het gebouw, in de hall en overal waar men eenig uitzicht had op het theater, verzameld, om de terugkomst van de Prinses en den Prins af te wachten. Bij het verlaten der zaal werd door den president-commissaris van de Cineac, ba ron van Till, aan de Prinses een bouquet anjers aangeboden

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1