DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DE ZEIL WEEK TE B URNHAM. „lederen dag wat anders in Burnham" is het slagwoord van de Nederlandsche zei lers. Gisteren teveel, vandaag te weinig en voortdurend draaiende wind. Het geluk speelde vandaag wel een groote rol. De Nederlanders waren tamelijk ontevreden. Zij vonden een wind, zooals die een dag tevoren stond, meer naar him hand. Baer- zelman had pech, hij scheurde gisteren een spier van den linkerarm en was hierdoor zwaar gehandicapt. De resultaten waren: 12 M2. sharpies: 1. Ann mc Kim" (En geland) 3 uur 44 min. 20 sec.; 2. „Dinges" (Borgerhor-Mulder) 3 uur 45 min. 50 sec.; 3. „Cutty sark" (Engeland) 3 uur 46 min. 4 sec.; 4. „Sirocco" (ten Sijthoff) 3 uur 46 min. 8 sec. 9. „Trinil" (Coops) 3 uur 54 min 4 sec. Idem teamwedstrijd: 1. „Dinges" (wa tersportver. Loosdrecht) 1 uur 26 min. 15 sec., 2. „Teaping" (Sharpie Association) 1 uur 28 min. 55 sec.; 3. „Cutty Sarp" (Royal Corinthian yachtclub) 1 uur 29 min. 30 sec.; 6. „Trinil" (watersportver.v Loos drecht) 1 uur 31 min. 43 sec.; 8. „Sirocco" (Dordrechtsche Zeilver.) 1 uur 38 min. 39 sec. Internationale startklasse: 1. „Paka" (En geland) 3 uur 46 min. 22 sec.; 2. „Mona" (Von Heutschler, Duitschland) 3 uur 58 min. 37 sec.; 3. „Pirate" (Baerzelman) 3 uur 58 min. 52 sec. Baerzelman zal een protest indienen te gen de „Mona", een afgekeurde starboot, welke niet geheel aan de internationale eischen voldoet. AUTOMOBILISME NIEUWE RECORDS. Te Salt Lake City heeft de coureur Jen kins een recordrit van ruim twaalf uur be ëindigd tengevolge van beschadiging der koppeling. Jenkins heeft daarbij o.a. de volgende acht nieuwe wereldrecords ge vestigd welke tot dusverre op naam ston den van den Engelschman Eyston. (Gemiddelde uursnelheden). 500 K.M.: 264,632 K.M. 500 mijl: 255.879 K.M. 1000 K.M.: 265.529 K.M. 1000 mijl: 251.701 K.M. 2000 K.M.: 252.827 K.M. Drie uur: 255.697 K.M. Zes uuur: 257.33 K.M. Twaalf u.: 245.905 K.M. Ook John Cobb verbetert records. Nauwelijks was Jenkins ermee uitge- scheden, of de Engelschen stapten in, ten einde te trachten nog grootere snelheden te bereiken. De beste prestaties leverde John Cobb in een Napier Railton. Over de 100 K.M. en de 100 Mijl noteerde hij nieuwe wereld records van resp. 269.755 en 271.713 K.M. Voorts verbeterde hij het wereldrecord over 200 K.M. door dit te brengen op een gemiddelde uursnelheid van 270.795 K.M. terwijl hij een nieuw wereldrecord vestig de over een uur, n.l. met 269.887 K.M. HERKULEYNS IN ENGELAND. Naar wij vernemen zal Hans Herku- leyns op 20 September a.s. deelnemen aan de auto-races welke te Donnington-Park in Engeland worden gehouden. Hij start met zijn 750 ccm. M.G. Daar er niet in verschillende klassen ge reden wordt, zal Herkuleyns dus waar schijnlijk een handicap krijgen ten aanzien van de zwaardere wagens. Herkuleyns zal hedenavond in het Sta dion te Amsterdam gehuldigd worden en daarbij een eere-ronde rijden in verband met zijn laatste fraaie prestaties in het bui tenland. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake bevoegdheid van amb tenaren van de accijnzen. Antwoord: De ambtenaren der ac cijnzen hebben toegang tot alle winkels, magazijnen, werkplaatsen en andere loca- liteiten of ruimten in gebruik bij personen aan wie een bedrijfsv er gunning is uitge reikt, alsmede tot de verder localen, waar van bekend is of redelijker wijze vermoed kan worden, dat er overtreding van eenige bepalingen der wet plaats vindt. Wordt hun de toegang geweigerd, dan verschaf fen zij zich dien desnoods met behulp van den sterken arm. Ook woningen kunnen, met inachtneming van bepaalde formali teiten betreden worden. Vraag mej. Th. K. inzake inhalen van te weinig geplakte zegels. Antwoord: U kunt de te weinig ge pakte zegels slechts inhalen over een tijd vak van 3 jaren. Eerst n a afloop van die 3 jaren hebt u recht op ouderdomsrente. Vraag inzake een groenten-, fruit- en aardapp elenhand el. Antwoord: Wend u tot een vel- lingbestuur. Vraag of circus Hagenbeek te Sche- veningen Zondag as. nog speelt. Antwoord: Ons onbekend. Vermoe delijk niet. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. UIT DE OMGEVING DE KWAKEL. Feestelijke optocht. In verband met de verloving van H. K. H Prinses Juliana met Prins Bernhard zal op Vrijdag 11 Sept. as. des avonds te 8.15 uur door den Bur gemeester op het Marktplein een toespraak worden gehouden met daarna een feestelijke optocht met lampions. De burgemeester ver zoekt den inwoners dien dag te vlaggen. HILLEGOM. Parkeerverbod in de Hoofdstraat. Bin nenkort is een wijziging te wachten opzich- tens het parkeerverbod in de Hoofdstraat. Het verbod is tijdelijk opgeheven. Dit be sluit zal vervangen worden door een ander besluit, waardoor langer parkeeren dan een half uur verboden zal zijn. Dit wil dus zeg gen, dat het parkeeren vrij is, mits er geen misbruik wordt gemaakt. Hopen we, dat de Hoofdstraatbewoners en de automobilisten alles zullen doen om te voorkomen, dat het parkeerverbod weer wordt ingevoerd. KATWIJK AAN ZEE. Personalia. Bij de gehouden examens van den algemeenen Nederlandschen Po litiebond verwierf het diploma de heer C. Schaap, te Katwijk aan Zee. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Vrijdag, den Hen September a.s., des avonds om half negen uur. Aan de orde komt een voorstel tot het zenden van een gelukwensch aan Prinses Juliana en Prinses Bernhard met hunne verloving. Rijkstuinbouwschool. Toegelaten tot de Rijkstuinbouwschool voor Bloembollen teelt te Lisse: M. van Aken, Lisse; C. Th. van den Bos, Heemstede; J. J. G. van Eeden, Noordwijk; J. Eggink, Voorschoten; C. J. M. Goemans, Hillegom; P. L. Kr ouwel, Sas- senheim; H. Liefferink, Noordwijk; B. F. L. M. de Meulder, Lisse; G. R. Tromp, Lisse; W. F. de Vink, Lisse; Th. G. J. J. van der Voort, Sassenheim; R. J. van Zonneveld, Sassenheim. Zangvereeniging „Zang verheft". De Zangvereenigiing „Zang Var heft onder- afdeeling van de Dames- en Meisjescon gregatie, vierde gisteren haar eerste lustrum. De dag werd begonnen met des morgens te uur een gezongen H. Mis, waaronder gemeenschappelijke H. Commu nie, ook van de congregatie. Behalve dezen woonden ook véle geloovigen de H. Mis bij, zoodat de St. Agathakerk goed was bezet. Onder deskundige leiding van den heer A. Martijn van Warmond, directeur van „Zang Verheft", voerde dit dameskoor uit de Mis ter eere van de H. Clara, van L. Refice, voor tweestemmig vrouwenkoor. Deszelfs uitvoering was magnifiek! Des avonds te 7 uur had in het Patro naatsgebouw een feestelijke vergadering plaats, waar, behalve alle leden van „Z.V.", mede tegenwoordig waren kapelaan Tabink als directeur der Damescongregatie, de zeereerw. heer Pastoor v. Zuylen, kape laan v. Ingen, de heer A. Martijn en echt- genoote, benevens het Congregatiebestuur. De avond werd doorgebracht met zang en voordrachten, polonaise, enz. Pastoor en kapelaan Tabink voerden het woord en pre zen den ijver der leden in het bezoeken der repetitie, terwijl Pastoor aanspoorde om ook in de kerk onder de godsdienstoefeningen steeds luide mee te zingen. Na de gebruikelijke verloting, waarbij ieder een prijs had, sloot de presidente, Mej. Ali v. d. Lans, deze bestgeslaagde viering van het eerste lustrum. Rijwieldiefstallen. Bij de gemeente politie is in enkele dagen tijds aangifte ge daan van de ontvreemding van een tweetal heerenrijwielen. Het blijkt naar wij uit betrouwbare bron hebben vernomen weer onveilig te zijn voor onbeheerde rij wielen. Men wordt daarom aangeraden de rijwielen op een zoodanige plaats te zetten, dat de ontvreemding niet zoo gemakkelijk kan geschieden, temeer daar in de naaste omgeving ook reeds herhaalde malen rij wieldiefstallen plaats hebben. Men zij ge waarschuwd. NOORD WIJKERHOUT. Nieuwe straat. De nieuwe straat, wel ke thans in aanleg is en een verbinding vormt tusschen de Nieuwe Duinstraat en Julianaplein zal den naam krijgen van „Emmastraat". ZILK. Diefstal. Drie inwoners uit Katwijk hebben bij de gemeente-politie aangifte ge daan, dat zij, na het zoeken van bramen in de duinen alhier, bij den terugkeer naar hun rijwielen, die zij onbeheerd hadden achtergeladen, bemerkten, dat van een van hen het rijwiel, van den ander zijn lan taarn en van de derde het rijwielplaatje was ontvreemd. De politie zal trachten den da der op te sporen. SASSENHEIM. De verloving van Prinses Juliana. Gisteren had op initiatief van de Oranje- vereeniging een hulde-betoon plaats, ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Te kwart over acht werd van de beide uiteinden van de Hoofdstraat door beide muziekcorpsen af gemarcheerd tot aan het gemeentehuis, al waar zij werden opgewacht door het ge meentebestuur en het bestuur der Oranje- vereeniging. Het bordes was gesierd met de oranje W. en daarnaast de letters J. B. De Wilhelminalaan was geheel opgetooid met vlaggen en lampions. Te half negen waren honderden om het gemeentehuis verzameld. De voorzitter, de heer Bisschops verwelkomde alle oranje- menschen, welke alhier verzameld zijn en schetst het doel van deze hulde. Spr. stel de voor om een telegram van felicitatie te zenden naar het vorstelijk huis. Hiertoe werd onder algemeene bijval besloten. Hierna sprak de burgemeester namens het gemeentebestuur zijn dank uit aan het bestuur van de Oranjevereeniging voor het genomen initiatief. Uit deze hulde blijkt de aanhankelijkheid der bevolking aan het Vorstenhuis. De muziekkorpsen zetten daarna beurtelings in met vader- landsche liederen welke door allen werden meegezongen. Ook de R.-K. Zangvereeni ging „St. Ambrosius" was vertegenwoor digd. Het duurde geruimen tijd, voordat de menigte uiteenging. Blijkbaar was ieder in feeststemming. Aan het slot deelde de voorzitter mede, dat de Oranjevereeniging hoopt bij het huwelijksfeest een feestdag te organiseeren. VOORSCHOTEN. Viering van de vorstelijke verloving. Om kwart voor acht, gisteravond, begon de klok in den gemeentetoren te luiden, waarmede de viering van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bern hard werd ingezet. In den loop van den dag was op de Voorstraat een muziektent verschenen en had men de electrische illuminatie aange bracht, zoodat Voorschoten zich opmaakte de heugelijke gebeurtenis te herdenken. Van de meeste woningen had men de va- derlandsche driekleur uitgestoken en om streeks acht uur hadden vele ingezetenen en de jeugd in groote getale zich om de muziektent geschaard. Burgemeester M. F. Berkhout, die met zijn echtgenoote aanwezig was, betrok een bescheiden hoekje op de tent en hield ter opening van de viering de navolgende rede: Dorpsgenooten, Het verheugende nieuws van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard is allerwege in ons land met groote blijdschap ontvangen. De radio toespraken van de vorstelijke personen van hedenmiddag hebben de luisteraars diep ontroerd. Met reden is er in het hart van ieder recht geaard Nederlander vreugde en dankbaarheid. Terwijl in de laatste jaren elders kronen rollen en vorstenhuizen wer den weggevaagd, wordt in ons dierbaar vaderland de band tusschen Vorstenhuis en Volk steeds hechter en inniger. Terwijl in andere landen burgeroorlog woedt en het vrije maatschappelijke en staatkundige leven wordt verstikt en verwoest, genieten we hier vrede en rust $n plukken de vruch ten van Nederlandsche staatsinrichting, waarbij een krachtig regeeringsgezag wordt geschraagd door een gezonde volks invloed. Volk van Nederland. Wel zijn de tijds omstandigheden voor velen uwer ongun stig; wel zijn de zorgen voor velen uwer zwaar, doch waardeer het groote voorrecht hetwelk God ons schonk in een samenle ving, zooals wij deze nog kennen. Dat we nog bezitten onze hoogste cultu re ele goederen, als gezin en kerk, school en vereeniging, gewetensvrijheid en vrijheid van meeningsuiting, dat alles danken we in den weg der middelen aan de Oranjes. Naar de eigèn woorden van een doorluchte nazaat uit dit Vorstenhuis, kan een Oranje nooit genoeg voor Nederland doen. En naar dat woord hebben ze geleefd, hebben ze gestreden en zelfs meermalen hun leven gegeven. Goed en bloed hebben de Oran jes geofferd ten bate van het welzijn van het Nederlandsche Volk. En onder Gods zegen plukken wij allen de vruchten van hun werk. Thans hebben we weer gelegenheid uiting te geven aan onze dankbaarheid, Het aan staande huwelijk van Prinses Juliana met Prins Benno opent weer wijde perspectie ven voor het voortbestaan van het Oranje huis. Deze jonge menschen, in den bloei van hun jaren, zullen, zoo God wil, versterken de eeuwenoude banden tusschen Vorsten huis en Volk, het drievoudig snoer God, Oranje en Nederland. Geen leeftijd of positie, rang noch stand, godsdienst noch politiek, zullen scheiding maken tusschen Oranje en Nederland. Eendrachtig scharen we ons om den Oranjetrooon. En uit ons aller hart stijgt de bede: „God zegene het jonge paar en onze Landsmoeder". Leve Prinses Juliana, Leve Prins Benno. Leve Koningin Wilhelmnia. Spontaan werden deze kreten door de aanwezigen overgenomen, waarop terstond door „Benvenuto" het Wilhelmus werd in gezet dat door allen werd meegezongen. Benvenuto speelde hierna vroolijke mu- ziék en toen gingen de beenen van de vloer. Omstreeks tien uur werd de licht- stoet geformeerd en toen was pas goed te zien welk een groote menigte getuige was van deze feestviering. Tusschen in een mu ziekkorps, St. Laurens Harmonie, en ver der verschillende vereenigingen en inge zetenen met lampions en flambouwen. Triduum van de meisjescongregatie. Nu de mooie dagen van het triduum voorbij zijn, kunnen we terugzien op de enthousias te, leerzame preken van den zeereerw. Pater J. Bonsel. Een ieder werd weer opnieuw aangespoord de Mariadevotie in zich te verdiepen en trouw de vergaderingen bij te wonen. Dinsdagavond tijden? de slotplechtigheid deden 16 leden haar plechtige opdracht. Na de sluiting werden de diploma's uit gereikt in het Graalhuis, waarna een ge zellig samenzijn volgde. Zeer velen had den aan de uitnoodiging gehoor gegeven zoodat de zaal vol was. Door enkele leden waren eenige vroolijke nummertjes inge studeerd, die dusadanig de lachspieren in werking stelden, dat het soms onmogelijk was verder te gaan. Tusschen de verschil lende stukjes door waren alle congreganis- ten voorzien van tractatie plus gratis bon voor een verloting Nadat de weleerw heer Kapelaan als plaatsvervanger van den zeereerw. heer Pastoor, een dankwoord had uitgesproken tot de Leider van het triduum, en deze op zijn beurt een dankwoord had geuit, werd de loterij gètrokken. De gelukkige prijs winnaars waren: 1ste prijs: Madonna op Corsol voor J. den Hollander; 2e prijs hand- tasch Maria v. Koppen; 3e prijs: schilderij tje A. v. Diemen; 4e prijs: photoalbum D. v. d. Klauw; 5de prijs: doos bonbons G. v. Bohemen; 6de prijs: zaketui I. v. d. Valk; 7de prijs: doosje bonbons J. Belt; 8e prijs: fleschje eau de cologne I. Warmenhoven Personalia. Bij de gehouden examens van den Algemeenen Nederlandschen Po litiebond verwierf het diploma de heer S. Schaap. ZOETERMEER. IJzeren bint op de voeten. Gistermid dag werd op den Schinkelweg door den heer R. een ijzeren bint getransporteerd naar zijn werkplaats. Bij het verrichten dia: werkzaamheden werd een gedeelte van den zijweg in beslag genomen. Een auto bestuurder, die uit de richting Den Hoorn kwam, sloeg op het transport geen acht en reed tegen den ijzeren bint. Door op zijde te springen voorkwam de heer R. en diens knecht, dat hij onder het gevaarte kwamen. Een zoontje van den heer R., die in de na bijheid was, kreeg de ijzeren bint op de voeten, die gelukkig met klompen bedekt waren. De klompen werden versplinterd en de voeten dusdanig verwond, dat dokter Palte de eerste hulp moest verleenen. De autobestuurder gaf zijn onoplettendheid toe, De politie was spoedig ter plaatse en stel de een, onderzoek in. Commissie Werkverschaffing. In de gehouden vergadering van de intercommu nale commissie voor Werkverschaffing en Werkverruiming voor Zoetermeer en om streken, omvattend 10 gemeenten, is tot voorzitter gekozen de heer L. R. Middel- berg, burgemeester dezer gemeente. Tot secretaris der commissie werd gekozen de heer C. P. Blaauwhof, gemeente-secretaris alhier. Verder werden tot leden van het dagelij ksch bestuur gekozen de heeren mr dr van der Helm en mr Griindemann, resp. burgemeester van Pijnacker en Berkel en Rodenrijs. Bloemententoonstelling. Door de ver eeniging „Floralia" alheir wordt op 16, 17 en 18 September as. een bloemententoon stelling gehouden in het Spaarbankgebouw alhire. Roode Kruis. De traditioneele Roode Kruis-collecte wordt in deze gemeente op Woensdag 16 September a.s. gehouden. Postduiven. De postduivenvereeni- ging „De Luchtbode", hield dezer dagen een wedvlucht van Vilvoorde (België). De luitslag is*als volgt: 1, 3, 11 M. J. Koevoets; 2, 4, 5, 8, 16 Breugelmans; 6, 9, 10, 14, 15 Brussé; 7 R ens ink; 12, 13 J. van der Sm an; 17, 18 Joh. Mets. Geboren: Gerrit Johan, z. van H. C. van Eijk en A. H. Blaazer Adriaan, z. van J. L. Overbeeke en S. J. Kloosterman. Gehuwd: H. B. Groenheijde 22 j. en H. S. Brandhorst 26 j. Overleden: P. J. Soeterbroek 73 j., weduwe van J. C. Moers. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Jongetje in kokend water gevallen. Een vier-jarig zoontje van den heer v. B. in de Prins Hendrikstraat is, in een on bewaakt oogenblik, in een ketel met ko kend water gevallen. Het knaapje liep zeer ernstige brandwonden op. Dr Hildernisse verleende hulp. Naar we vernemen is de toestand van het patiëntje nog zeer ernstig. Gezonken. In den Rijn nabij de wa tertoren in den Hoorn is gisteren een vaar tuig geladen met zand en grind gezonken. De berging is opgedragen aan de firma Pannevis alhier. Bloempjesdag. De gisteren gehouden bloempjesdag ten bate der vereeniging „Het Hooigeland" heeft 122.18% opge bracht. NOORDEN. „St. Deus Dedit". De voorzitter opent de vergadering, Er is al weer een gerui men tijd overheengegaan dat we bij elkaar zijn geweest, aldus spr., doch het bestuur heeft toch niet bij de pakken neergezeten. Men heeft een conferentie gehad met de heeren rietpatroons, van wie er 9 tegen woordig waren. Op deze conferentie is 't loon van 't rietsnijden besproken. Ook de patroons waren van meening, dat er van 't loon van de arbeiders niets meer af kan, zoodat deze besloten het oude loon te handhaven. De notulen werden gelezen en onver anderd vastgesteld. De agenda was wel niet groot, doch er stonden een paar voorname punten op, n.l. loonbespreking, rietsnijden en bondsraad vergadering. De loonregeling werd door alle leden krachtigd. Voor de Bondsraad-vacature-v. Tol is tij delijk candidaat gesteld J. van Kampen, uit Rijndijk. Mededeeling. Het is van den zomer voor gekomen dat een van de leden 5 weken ziek is geweest, waarvan 't bestuur niets wist, zoodat hij geen uitkeering meer kon krijgen uit de ziekenkas, welke toch aan den bond is verbonden. Mocht een van onze leden zich worden, dan melde men zich tijdig bij het bestuur. Hierna sluiting. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT vertr. 9 Sept. van Amsterdam naar Batavia. MOENA (thuisr.) vertr. 7 Sept. van Singapore. KON NED. STOOMB. MIJ. ARIADNE arr. 9 Sept. van Danzig te Kopenhagen. BACCHUS arr. 9 Sept. van Kopenha gen te Aarhus. FAUNA vertr. 9 Sept. van Palermo naar Trapani. HEBE vertr. 9 Sept. van Amsterdam n. Kopenhagen. THESEUS vertr. 9 Sept. van Amsterdam naar Hamburg. TRITON arr. 9 Sept. van Tanger te Piraeus. VAN RENSSELAER (thuisr.) 9 Sept. voorm. 11 uur v.v. Havre naar Amsterdam; alwaar 10 Sept. voorm. 10.30 uur verw. VULCANUS arr. 9 Sept. van Gibraltar te Tunis. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BARENTSZ vertr. 6 Sept. van Reunion naar Mauritius. BONTEKOE arr. 8 Sept. van Kohsi- chang te Beira. HOUTMAN arr. 7 Sept. van Hongkong te Kohsichang. LEMATANG arr. 8 Sept. van Port Na- tal te Singapore. NOORD HOLLAND arr. 8 Sept. van Adelaide te Singapore. ROGGEVEEN, vertr. 8 Sept. van Ma nilla naar Yokohama. SIPORA arr. 7 Sept. te Belawan. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. BINNENDIJK arr. 9 Sept. van Velsen te Rotterdam. LOCHMONAR, Rott. naar Vancouver, vertr. 7 Sept. van Swansea. ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA BAROE (uitr.) pass. 9 Sept te Gibraltar. KOTA NOPAN (uitr.) arr. 9 Sept. te Sabang. STOOMVAART MIJ OCEAAN. DIOMED vertr. 8 Sept. van Kobe naar Rotterdam. THESEUS, Rotterdam-Japan arr. 6 Sept. te Hongkong. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 211. Bij een boom stond een veldwachter die aan Toontje vroeg wat of hij deed en wie hij was, want de veldwachter moest dit aan iedereen vragen die naar het dorp kwam. Toen Toontje zei dat hij van Teuten heette en millionairs- zoontje was, maakte de veldwachter zich zoo kwaad dat hij zjjn sabel stuk brak. 212. Toen zag Toontje een meneer die hem vroeg, of hij een brief wilde lezen, want hij had zijn bril vergeten. Toen Toontje dit echter wilde doen stond er geen letter op het papier.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10