BINNENLAND KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN UIT DE OMGEVING DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 het eeuwfeest van jhr. hubertus van nispen tot sevenaer De St. Josephsgezellen herdenken hun eersten praeses en zijn baanbrekend werk Op 16 Augustus 1836 werd op het voor vaderlijk kasteel te Zevenaar geboren jhr. Hubertus C. J. M. van Nispen tot Seve- naer. Van jongsaf werd hij getrokken tot het priesterschap en op 15 Augustus 1863 ontving hij deze heilige wijding. Zijn priesterschap kenmerkte zich door wat men in die dagen noemde groote filan tropie, doch in feite was een groot sociaal gevoel, dat op gelukkige wijze in practijk werd gebracht. Bijna dertig jaar is jhr. van Nispen de energieke en doelbewuste lei der en stuwer geweest van de St. Josephs- gezellenvereeniginjg, die zich thans op maakt om het eeuwfeest van de geboorte van haar stichter te herdenken op een wijze, welke eenerzijds getuigt van dank baarheid jegens den pionier der ambachts lieden, anderzijds doet uitkomen, welke bloei de gezellenbeweging heeft bereikt, nadat jhr. van Nispen een stevigen grond slag had gelegd. De gezellenvereeniging begon als zoovele anderen: klein en onaanzienlijk. Op 4 Ja nuari 1868 kwamen op een bovenkamer in de Eerste Weteringdwarsstraat bij de Vij zelstraat te Amsterdam drie handwerksge zellen bijeen onder leiding van den advo caat mr. Jan van der Biesen en den archi tect J. H. Schmitz. Het aantal gezellen werd weldra grooter en mr. van der Biesen verzocht Deken van Luenen, die pastoor van de St. Catharina- kerk was, of deze zich met de geestelijke leiding wilde belasten. Dezen van Luenen, die zeer bezet was, benoemde kort daarna een van zijn kapelaans jhr. Hubertus van Nispen tot Sevenaer tot praeses van de Gezellenvereeniging. -Weldra sloot de vereeniging zich aan bij de Keulsche, welke door den stichter der Gezellenbeweging, Adolf Kolping, tot groo te ontwikkeling was gekomen en reeds het centrum der beweging was. Praeses van Nispen vond in de St. Josephsgezellen ver eeniging zijn levenswerk. Op sociaal ter rein was buiten de kerk nog weinig geor ganiseerd. De scherpe en werkzame geest van Van Nispen, die zijn tijd ver vooruit was, zag hier een enorme taak, welke hij, met groote gestrengheid voor zichzelf, met veel liefde voor anderen, heeft uitge voerd. Niet altijd werd hij met zijn nieuwe ideeën begrepen, maar wie hem wel ver stonden, dat waren de St. Josephsgezellen, met wie hij dag in, dag uit optrok, wier nooden en moeilijkheden hij al was hij dan van adel terdege kende. De bovenkamer in de Weteringdwars straat werd gauw te klein en na korten tijd in de Vondelstraat te hebben gezeten, verhuisde de jonge Gezellenvereeniging op 30 April 1868 naar een leeggekomen meu belmakerswerkplaats aan een gang tus- schen de perceelen 4 en 6 in de Graven straat. Hier kreeg Praeses van Nispen erken ning voor zijn pionierswerk door het be zoek van den Bisschop van Haarlem, Mgr. Wilmer in 1873. Ook deze behuizing was op den duur te nauw. Praeses van Nispen, die groote sommen aan het gezellenwerk gaf, dacht aan een eigen huis en de be gaafde priester ontwierp zelf de plannen. In de oude stad kon men geen terrein vinden, doch men slaagde aan de buiten zijde van de Singelgracht, waar de hoeve „Rust lust" te koop was. Hier kocht men een oppervlakte van 4000 vierkante me ter grond. In 1876 was aan de Stadhouderskade het vereeniglngsgebouw met eigen kapel zoover gereed, dat het betrokken kon wor den. Korten tijd daarvoor werd praeses Van Nispen van zijn parochiaal werk onthe ven, zoodat hij toen 'al zijn tijd en kracht kon geven aan het in opkomst zijnde groote sociale werk. In 1880 was het bouwplan-Van Nispen. voltooid. Door de latere wijziging van de rooilijn kwam het fraaie gebouw achteraf te liggen en werd het met een hek van de straat gescheiden. In 1890, toen de behoefte aan een nieuwe kapel zich deed gevoelen, werd het aldus vrij gekomen voorterrein daarvoor benut. De Gezellenvereeniging bleef niet be perkt tot Amsterdam. Geheel in denzelf den geest als Keulen, was ook in Bergen op Zoom de St. Josephsgezellenvereeniging tot stand gekomen, even voor Amsterdam, en in 1870 volgde Den Haag. In 1877 schaarde Rotterdam zich in het nationaal verband, in 1881 Nijmegen en in 1887 Leiden. Het werk groeide, zich tel kens aanpassend aan hetgeen nieuwe tij den vroegen. Thans telt het centraal verband 144 aan gesloten vereenigingen van St. Josephs gezellen. Op 5 December 1897, terwijl de plannen voor de eerste tentoonstelling in uitvoe ring waren en het zetsel voor het eerste nummer van een eigen orgaan ter zetterij gereed lag, zakte praeses Van Nispen voor de H. Mis ineen en overleed aan een hart verlamming. De gezellenvader was gestorven, maar zijn werk bleef. Nadat de gezellen waren georganiseerd, werd de aandacht en de zorg besteed aan de schoolvrije jeugd, de leerlingen. Ander zijds ontwikkelde zich op natuurlijke wijze een afdeeling gehuwden, terwijl vakcur sussen den gezellen de gelegenheid boden zich te ontwikkelen tot patroon, hetgeen het aanschijn aan de afdeeling bazen gaf. De herdenking van het eeuwfeest van praeses Van Nispen zal voor het district Amsterdam plaats hebben op Zondag 6 September. Om twaalf uur zal op het kerkhof „St. Barbara" de jaarlijksche Van Nispen-herdenking plaats vinden. Des mid dags om drie uur zal de Deken van Am sterdam, Mgr. G. C. van Noort, in het Ge- zellenhuis van Amsterdam I de historische tentoonstelling van Praeses van Nispen openen, welke om om vijf uur voor het publiek wordt opengesteld en van 7 tot en met 11 September van 7 tot 11 uur en op 12 en 13 September van 5 tot 11 uur zal geopend zijn om op duidelijke en smaakvolle wijze al datgene, dat aan Prae ses van Nispen en zijn tijd herinnert, te doen herleven. Het heele gezellenwerk wordt hier in 't kort voor oogen gesteld. Zaterdag 12 Sep tember wordt om vijf uur het Senioren congres geopend, waar de praeses van Rot terdam I, pater Oorsprong, en de senior van Amsterdam I, de heer J. Koot, het woord zullen voeren. Zondag 13 Septem ber wordt om half twaalf in de St. Willi- brorduskerk aan den Amsteldijk door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, een pontificale H. Mis opgedra gen. Om drie uur heeft in Carré de feest- bij eenkomst plaats. Er worden rythmisch-dynamische ta bleaux opgevoerd. Pastoor dr. Cassianus Hentzen O.F.M. zal de herdenkingsrede uitspreken en Mgr. Huibers zal de aanwezigen tenslotte toe spreken. Alle 144 afdeelingen zullen in deze bij eenkomst vertegenwoordigd zijn. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Memorie-post voor Bijzondere Nooden uitgetrokken. Ingediend is een suppletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1936, waar- .bij wordt aangevraagd een bedrag van 30.000 voor de uitvoering van de wet be treffende de beschermingvan de bevol king tegen luchtaanvallen, terwijl een me- moriepost is opgenomen ten behoeve van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo den. Ter voorziening in het belang van de be scherming der bevolking tegen luchtaanval len wordt, aldus de minister in de toelich ting, een som uitgetrokken, die misschien bij hen, die aanstonds een volledige voor ziening wenschen tot stand te brengen, eenige teleurstelling zal verwekken. Be dacht moet echter worden, zoo gaat de mi nister verder, dat de voorziening met ma teriaal van rijkswege eerst volledig nut kan afwerpen, wanneer een behoorlijke regeling van de luchtbescherming is tot stand geko men in de onderscheidene gemeenten. Dat werk moet eerst worden gedaan en dit kost naar verhouding minder dan de materiaal voorziening. Vandaar, dat het thans aangevraagde be drag niet moet worden gezien als maatstaf voor wat in de toekomst zal zijn, het is, zegt de minister, veeleer te zien als het be drag, dat noodig is om de organisatie te be vestigen en op gang te helpen. Bijzondere Nooden. De opheffing van het Nationaal Crisis comité heeft voorzieningen noodig gemaakt. De subsidieering van de B-steun zal voor 1936 rechtstreeks vanwege het departement van Sociale Zaken geschieden. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, aldus lezen wij in de memorie van toelichting, zal worden opgericht als een stichting. Hoewel in den aanvang een groo te toeloop van aanvragen naar het Natio naal Fonds te verwachten is, mag worden aangenomen, dat hierin spoedig orde zal worden gesticht,, doordien de plaatselijke Commissies van Samenwerking, welke elk geval individueel zullen moeten beoordee- len, slechts aanvullende steun van het Na tionaal Fonds zullen kunnen vragen en der halve allereerst zelf een bedrag zullen moe ten bijeenbrengen. Op dit voetspoor mede werkend, zal het centrale lichaam met be trekkelijk beperkte middelen kunnen ar beiden. Die middelen zullen zooveel mogelijk uit giften en geregelde bijdragen moeten wor den verkregen en slechts in uiterste nood zaak zal een beroep op rijkssteun mogen worden gedaan. In elk geval waren de bu reaukosten van het Nationaal Fonds, even als de reis- en verblijfkosten voor de le den van het bestuur voor rekening 'van het rijk te nemen. Mocht zich voorts het ge val voordoen, dat het fonds, na te hebben gedaan wat in zijn vermogen was, min der aan inkomsten van particulieren heeft ontvangen dan de uitgaven voor noodza kelijke steunverleening hebben bedragen, dan zou, naar de regeering meent, het rijk ook hierin kunnen helpen. Een eventueele rijksbijdrage in de kosten van steunver- leening zou zich echter niet verder mogen uitstrekken dan tot een bedrag, gelijkstaan de aan dat, wat van particuliere zijde ont vangen is, met dien verstande, dat het rijk slechts kan bijdragen wanneer het totaal bedrag aan inkomsten, door het Fonds over een jaar van derden verkregen, beneden 30.000 is gebleven en dat de rijksbijdra ge niet hooger kan gaan dan tot het be drag, waarmede de inkomsten van het Fonds beneden ƒ300.000 zijn gebleven. f 300.000 is n.L het bedrag, waarmede naar schatting het Fonds jaarlijks zal kun nen volstaan bij zijn aanvullende steun aan de plaatselijke Commissies. Ingeval de garantie, door het rijk aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden verleend, effectief mocht zijn, zal het te betalen bedrag, zoo mogelijk, worden ge compenseerd door verminderingen op an dere posten van de rijksbegrooting. Eveneens zal getracht worden compensa tie te vinden voor de thans aangevraagde venhooging van ƒ30.000 van de luchtbe scherming. Bijzonder poststempel Tijdens den 27sten Nederlandschen Phi- latelistendag op 5 September te Haarlem, zal de op de tentoonstelling ter post be zorgde correspondentie van een bijzonde ren stempelafdruk worden voorzien. GROOTE BIDDAG IN LIMBURG Laatste aansporing In verband met de Zaterdag in Limburg te houden N.S.B.-vergadering richt de Bisschop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, nog de volgende aansporing tot zijn diocesanen: Aan ons dierbaar katholiek volk van Limburg. 5 September, de dag waarop de N.S.B. in het hart van Limburg vergadert, zal voor ons allen zijn een stille boete-dag. Geen enkele actie of demonstratie naar buiten, hoe goed ook bedoeld. Blijft 's avonds thuis, en bidt allen het Rozen hoedje ter eere van Maria, de Moeder en Koningin van ons Bisdom, voor het be houd van het geloof in Limburg en voor onze dwalende broeders. Zondag 6 September zal onze volksdag zijn, de groote biddag, de dag van de al- gemeene Heilige Communie, de dag waar op heel katholiek Limburg hulde en eer herstel brengt aan Christus Koning, de dag, die wederom besloten wordt met het Rozenhoedje tot dezelfde intentie. Wij rekenen op aller trouw en gehoor zaamheid. Daarom zegenen wij u. Limburg aan Christus door Maria! Uw aller herder en vader, t GULIELMUS, Bisschop van Roermond. Roermond, 1 Sept. 1936. GEWEIGERDE RADIO-LEZING OVER MUSSOLINI. De motiveering. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart hebben op de vragen van den heer Wester man betreffende de door de Radio-Omroep Controle commissie aan mr dr W. J. C. A. Nijgh geweigerde toestemming tot het hou den van een lezing voor de Phohi over de figuur van den Italiaanschen minister-pre sident Mussolini als volgt geantwoord: Het is den ministers bekend, dat de In- dlë Programmacommissie, welke in dezen een beslissing had te nemen, aan de Phohi heeft doen weten, dat zij, op grond van de wettelijke voorschriften, bezwaar had te gen uitzending van de lezing van mr dr W. J. C. A. Nijgh. Met de sprekers zelf treedt de commissie niet in verbinding. Alvorens over te gaan tot de beantwoor ding van de tweede vraag, luidende: „Zijn de ministers bereid, aan deze oom missie mede te deelen, dat zij het oordeel van de commissie, als zoude een lezing, waarin voor den huidigen Italiaanschen mi nister-president en het huidige Italiaan- eche regeeringsstelsel waardeering wordt uitgesproken, zonder meer verboden be hoort te worden, niet deelen ,te minder, nu van de zijde der Nederlandsche regeering door de zending van twee hoofdambtenaren naar Rome getracht wordt, de oude econo mische banden met Italië opnieuw aan te knoopen?" stellen de ministers het op prijs, erop te wijzen, dat, hetgeen voor radio-uitzending in Nederland naar de overzeesche gebieds- deelen wordt aangeboden, uitsluitend dient te worden beoordeeld naar de normen, welke in de desbetreffende bepalingen 2ijn gesteld met betrekking tot hetgeen voor de radio-omroep behoort te worden gewei gerd. Deze bepalingen luiden voor de onder- werpelijke uitzending aldus: „Uitgesloten zijn uitzendingen in strijd met de veilig heid van den staat, de openbare orde of de goede zeden, politieke uitzendingen of uit zendingen van propagandistischen aard op het gebied van den godsdienst, alsmede uit zendingen, die niet beantwoorden aan de wenschen en behoeften der samenleving in de overzeesche gebiedsdeelen des rijks buiten Europa". Het is derhalve onjuist, een verband te leggen, als in deze vraag is gedaan, waar bij zij opgemerkt, dat daarin de inhoud van de lezing, voor een beoordeeling, als hier ter sprake werd gebracht, onvolledig is weergegeven. In verband met een en ander beantwoor den de ministers de vraag zelf ontkennend. DE WEG UTRECHT—LEIDEN. De Staatscourant van gisteren bevat de aankondiging, dat Dinsdag 29 September door of vanwege den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in het district Nieuwe Wegen, aan het gebouw van de directie van den waterstaat te 's-Gravenhage zal worden aanbesteed de aanleg van de aarde- baan van een gedeelte van den weg no. 12 's-GravenhageUtrechtDriebergen) on; der de gemeenten Zwammerdam, Bodegra ven, Waarder, Barwoutswaarder en Woer den, met bijkomende werken. GOUDVOORRAAD MET 10.5 MILLIOEN GESTEGEN. De op 1 dezer opgemaakte weekstaat der Nederlandsche Bank toont een verdere toe neming van den goudvoorraad, welke met 10.5 millioen tot 682 millioen is vermeer derd. Het betreft hier waarschijnlijk voor het leeuwendeel goud uit Parijs. Voorschotten in rekening-courant op on derpand geven vermoedelijk in verband met storting en aflossing op schatkistpa pier een stijging te zien met 8.5 millioen en binnenlandsche wissels een vermeerde ring van 0.8 millioen. In het credit trekt de circulatie de aan dacht, welke met ƒ31,2 millioen op ƒ781,2 millioen sprang. Hierdoor liep de dekking der direct opeischbare verplichtingen iets terug, deze beloopt thans 77,99 pet. tegen de vorige week 80,64 pet. „Tel." DE MARECHAUSSEE EN DE RIJKSVELDWACHT. Geen samenvoeging tot één rijkspolitie korps? Reorganisatie van de grensbewaking. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt zou van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. marechaussee en de rijks- veldwacht tot één op militaire leest ge schoeid rijkspolitiekorps, waarbij het wa pen der marechaussee zijn zuiver militaire karakter zou verliezen, niets komen. Het departement van defensie zou naar wordt medegedeeld van een ophef fing van het wapen der Kon, marechaussee in zijn tegenwoordigen vorm niets willen weten en zou prijs stellen op het behoud van een rijkspolitiekorps, met een zuiver militair karakter. In plaats van een op heffing, zijn er integendeel plannen tot een verhooging van de sterkte van het wapen der marechaussee. Zoo bestaan b.v. plannen, om in het dis trict Amsterdam een proef te nemen met de dislocatie van rijksveldwaoht en mare chaussee, in welk verband dit district met enkele brigades zou warden versterkt. Teneinde een meer efficient® werking van beide korpsen te verkrijgen, heeft de minister van justitie voorts een departe mentale oommissie ingesteld, om na te gaan in hoeverre, met uitbreiding van verschil lende brigades der Kon. marechaussee, toch uiteindelijk een bezuiniging is te verkrij gen, door de parketdiensten bij rechtban ken en gerechtshoven op te dragen aan de marechaussee, zooals thans o.a. te Zutphen reeds het geval is. Ten slotte wordt een reorganisatie van de grensbewaking overwogen, in verband waarmede aan het bureau van den majoor der K<xn. marechaussee, tevens administra teur der grensbewaking, een speciale afdee ling is ingesteld, welke alle in Nederland verblijvende vreemdelingen nauwkeurig zal registreeren. Burgemeestersbenoeming Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van de gemeente Jaarsveld en Willige Langerak, de heer L. Schuman. De heer Schuman is 32 jaar oud en ge boren te Koudekerke. Hij is hoofdcom mies ter gemeentesecretarie van Nieuwer Amstel. Demonstratief congres R.-K. bedienden. Wij vernemen, dat op 13 September a.s. te Nijmegen vanwege den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den een groot demonstratief congres zal worden gehouden. Als sprekers zullen optreden A. Boersma bondssecretaris, mr. dr. P. J. Witteman en rector J. F. A. Bots. Er bestaat voor dit congres, waarop de gebrekkige rechtspositieregeling der be dienden duidelijk zal worden belicht, aller- wege groote belangstelling. Congres van R.-K. Gemeenteraadsleden te Arnhem. Door de Federatie van Bonden en Cen trales van R.-K. Gemeenteraadsleden in Nederland zal op Zaterdag 3 October a.s. te Arnhem in café-restaurant „Nationaal" aan de Bakkerstraat het derde Congres worden gehouden, dat aanvangt des voor- middags te 10.30 uur. Op dit congres worden twee onderwer pen aan de orde gesteld: lo. „De gemeenten en de ordening in het middenstandsbedrijf", waarover een inleiding is geschreven door mr. F. Bach, directeur van het bureau van den Ned. R.-K. Middenstandsbond te 's-Gravenhage. 2o. „Werkloosheidsbestrijding door sub sidiestelsel voor particulier werk?" Dit onderwerp zal worden ingeleid door mr. M. de Kort, advocaat en procureur en lid van den gemeenteraad van Bussum. De inleidingen zijn verschenen in het Augustus- en in het Septembernummer van ,.De Gemeenteraad", officieel orgaan der Federatie, verkrijgbaar bij het Secre tariaat. Alle Raadsleden, leden., der R.-K. Staats partij zijn op dit congres welkom! Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Secretariaat der Federatie, Mauritskade 25, ês-Gravenhage. PRIESTERWIJDINGEN TE WITTEM Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens zal 23 September in de Kloosterkerk der Paters Redemptoristen te Wittem de wijding van het H. Priesterschap toedienen aan de Eerw. fraters C.s.s.R.; J. Hulsbergen, Rot terdam; C. Helling, Vinkeveen; J. v. d. Berg, Groningen; H. van Niekerk, Arn hem; B. Smitshuis, Nijmegen; B. van Schaick, Haarlem; G. Mathot, Amsterdam, Mauritskade 25, 's-Gravenhage. Uitgesproken: L. Tee uw Jr., koopman en bloembollen handelaar, H i 11 e g o m, Loosterweg II No. 76. Cur.: mr W- Veniet. r LISSE. Een tragisch geval. Gistermiddag werd door den schippersknecht A. alhier, in de z.g. Kerksloot binnen deze gemeente het lijk van een manspersoon gevonden. A. stelde onmiddellijk de gemeente-politie hiermede in kennis. Uit het daarop ingesteld onderzoek bleek het een bewoner van „Huize Pius" te zijn. Vermoedelijk ia de man, genaamd j. Bon, en reeds 80 jaar oud, door een ongeval te water geraakt en jam merlijk verdronken. Dokter Haase, kon dan ook slechts den dood constateeren, aange zien de man vermoedelijk reeds eenige uren in het water had gelegen. Het is wel tra gisch. KATWIJK AAN DEN RIJN 1234 -Jarig jubileum van het hoofd der St. Jozefschool Het was aan vele ingezetenen bekend, dat het gisteren de dag was van het 12)4- jarig jubileum van de R.K. Bijzondere school en dat tegelijk het hoofd dier school, de heer P. H. Castenmiller, hét koperen jubileum als hoofd der school vierde. Maar het is ook aan vrijwel allen be kend, dat de heer Castenmiller geen uiter lijk vertoon wenschte. Maar verschillenden dachten daar anders over en wilden van htm dankbaarheid tegenover den heer C. getuigen met als gevolg, dat met mede werking van het schoolpersoneel de ouders der schoolgaande kinderen en van oud-leerlingen in de gelegenheid gestéld werden bij te dragen aan een geschenk ter gelegenheid van dit jubileum. En daar, zooals we reeds zeiden, de heer Castenmil ler geenszins op hulde gesteld te, moest zulks op eenvoudige wijze geschieden. Het schoolbestuur met aan het hoofd de zeer- eerw. heer pastoor Buys, had reeds de noo- dige complimenten aangeboden en het schoolpersoneel, de kinderen en de ouders voor wie de zeereerw. pastoor optrad, zou den zulks dan doen gistermorgen. Hier voor was de tuin der pastorie gekozen, welke zich hiervoor bijzonder leent. Nadat de kinderen zich hadden opge steld, waren intusschen de heer en mevr. Castenmiller gearriveerd om plaats te ne men er gereserveerde plaatsen. Namens de hoogere klassen was het al lereerst Marie Warmenhoven, die een mooi gedicht opzegde, toepasselijk op den jubi laris en diens prachtig verricht werk. Ver volgens namens de kleineren Cieli Noor- dermeer, die in haar gedicht deed uitko men, dat misschien de grootere kinderen gemeend hadden alleen uiting te mogen geven van haar dankbaarheid, doch dat ze dan er naast waren, want ook zij, de kleinstjes, wenschten in hoogachtig en eerbied voor het hoofd der school voor de grooteren niet onder te doen. Wim Otto boodt de heer C. dan een geschenk aan, een briefopener, een stukje kunstig uitsnij- werk, en Cor Wijsman gaf een bouquet van dahlia's met een vaas. Dan nam de zeereerw. heer pastoor, me de namens de ouders der kinderen, het woord en wees er op hoe dankbaar de kin deren moesten zijn dat zij nu al 12)4 jaar in het gelukkig bezit dezer school waren. Pastoor Maas, onder wiens pastoraat de school is gebouwd, heeft hiervoor veel zorgen gehad. Toen de schol er ongeveer was, werd een oproeping geplaatst voor sollicitanten als hoofd der school. En uit zeer vele sollicitanten heeft pastoor Maas toen de beste gekozen en dat was de heer Castenmiller, dat is steeds gebleken. Hij heeft veel gedaan voor de kinderen en daarom is het de bedoeling, zoo zeide de pastoor tot de kinderen, dat we nu den heer S. uit naam van allen bedanken, en als bewijs van deze dankbaarheid aan den heer C. aanbieden een stoffelijk bewijs van die dankbaarheid, n.l. een bureau mi- nistre. Zijneerw. feliciteerde dan nog het overige schoolpersoneel, dat zich gelukkig mag achten met het hoofd der school. Zijn eerw. sprak den wensch uit, dat allen nog vele jaren mogen samenwerken op de wijze als dit tot heden geschiedde, tot heil van de parochie. Vervolgens verkreeg de heer Castenmil ler het woord. „Wat zal ik u zeggen", zei mijn eerste patroon hier in Katwijk .Wat zal ik u zeggen, zegt spr., zoo geheel on verwacht. Ik heb deze huldiging niet ge wild, doch heb me tenslotte hieraan on derworpen. De tijd is ook niet geschikt om te feesten, wat niet zeggen wil, dat ik, wat gedaan is, niet waardeer. Ik heb gedurende de 12X jaar niets bijzonders gedaan. Al leen mijn plicht. Ik had dus zulk een hul diging niet mogen verwachten. Spr. brengt dank aan het Schoolbestuur, dank aan het schoolpersoneel, waarmede spr. zoo aange naam samenwerkt. De verhouding van het personeel en het hoofd der school is mis schien nergens beter dan hier. Dat vooral waardeer ik ten zeerste. Dank brengt spr. aan de ouders, de pastoor, de kinderen en vraagt de kindere nzijn dank aan de res pectievelijke ouders te willen overbrengen Na de noodige tractaties aan de kinde ren was deze eenvoudige doch mooie hulde beëindigd. Gas-Electricteit. In den optocht, gis teren gehouden te Katwijk aan Zee: Kat- wijks leven en bedrijf' was o.m. een wa gen, verzorgd door de gemeentebedrijven te Katwijk. Een prachtwagen, die al zeer bijzonder de aandacht trok en die in den stoet een schitterend figuur maakte. De di recteur der bedrijven gaf toestemming dat deze wagen, bij gunstig weer, op Don derdagavond er nog eens op zal „uittrek ken" en wel naar Katwijk aan den Rijn. Vertrek te half 9 van de gasfabriek, dus te ongeveer kwart voor negen bij de R.K. kerk, langs Kerkstraat, v. Egmondstraat, Voorstraat, Molentuinweg, Achterweg, Voorstraat, v. Egmondstraat, Achterweg, Commandeurslaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7