DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. V POLITIEKE ONTAARDING. Over een schunnig schotschrift. In „De R.K. Staatspartij" schrijft K.t Er is in de laatste weken over Nederland een vloed van verontwaardiging gegaan over de verspreiding door de N.S.B. van een onguur pamflet, dat den huichelachtigen ti tel draagt: „Wordt ook Uw Kerk een paar denstal? Tijdens enkele weken verlof waren wij niet in de gelegenheid van den inhoud van deze brochure kennis te nemen, vóórdat wij de daarop verschenen reacties lazen. Wij hebben ons zelf daarom gemaand tot extra- onbevooroordeeldheid en objectiviteit bij de beoordeeling van een brochure, waarop het publieke geweten zoo heftig had gereageerd. Wanneer wij op deze plaats een enkel woord aan dit geschrift wijden, is daarbij onze bedoeling om een verschijnsel te signa- leeren, welks ontleding van beteekenis kan zijn voor een juisten kijk op de actueele politieke ontwikkeling in ons vaderland. Daarbij willen wij ons van wei-overwogen, dus niet door politiek strijdgewoel aange hitste termen, bedienen. De brochure „Wordt ook Uw Kerk een paardenstal?" is een quasi-politiek werk stukje van typisch ontaard gehalte, Zij is gemeen in den zin van gering, slecht, laag naar alle kanten. Zij is gemeen in haar samenstelling en opzet, zij is vooral gemeen in haar bedoeling en strekking. Zui ver politiek gesproken is zij door haar grof heid dom. Menschkundig en zielkundig ge sproken is zij in haar plompheid bijzonder tactloos en onhandig. Aan alle kanten ver raadt zij, dat haar samenstelling niet de ge ringste geestelijke inspanning heeft gekost. Zij is niet het product van geest of bescha ving, zij is niet de vrucht van een welover wogen gedachte of van een verzorgde rede neering, neen, zij is als de reflex van iemand, die zich het spuwen tot een ver keerde gewoonte heeft gemaakt. In de derde klasse van onze openbare middelen van ver voer is een herinnering aan het ongepaste van de hierbedoelde onbeschaafde gewoonte vrijwel overbodig geworden. Wij moeten vaststellen, dat hetzelfde ver trouwen in de innerlijke beschaving van on ze Nederlandsche Nationaal-Socialisten mis plaatst is. Doch laat ons niet ontijdig alge- meeniseeren. Wij willen het zelfs als eei voorrecht beschouwen verschillende „wel denkende" Nationaal-Socialisten in ons va derland tegen hun eigen beweging, in be scherming te nemen. Wij weten, dat de er gernis en verontwaardiging onder niet wei nigen van hen de onze evenaart, zoo niet overtreft. Wij weten, dat zij zich kortweg geneeren, dat deze bedorven lucht uit de door hen gesteunde beweging is losgekomen. Wij weten niet, of zij den zedelijken moed zullen vinden om zich zelf in dit opzicht te b 1 ij v e n respecteeren. Wij weten wèl, dat zij een verwijzing naar de, foto-technisch niet ongeslaagde, fotogra fie van den verantwoordelijken Algemeen en Leider, A. A. Mussert, met een schouder ophalen beantwoorden: „Die ijdele man is allang niet meer de onbetwiste leider". Ga la- en uniformkleedij wordt het eerst ge dragen door hout en was, geduldig materiaal om „een goed figuur" te.imiteeren. Deze brochure is niet van Mussert. Mis schien is het onderschrift onder de lef-foto van hem. Want ijdele menschen zien gaarne 'nog eens gedrukt, dat zij „cum laude" ge promoveerd zijn. Daarom zijn ijdele men schen zoo gauw belachelijk. Op deze foto is de algemeen leider wel in het oog vallend belachelijk! Er is geen enkel voorbehoud noodig voor de bewering, dat de redevoeringen van Mus sert textueel geleverd worden door kame raad van Vessem, N.S.B.-sch lid der Eerste Kamer. Er is maar een gering voorbehoud noodig voor de bewering, dat deze ongure brochure komt uit den koker van kameraad van Geelkerken. De naam van dezen algemeen secretaris van de Beweging herinnert aan een tot voor kort onopgemerkte middelmatigheid ter Provinciale Griffie van Utrecht met den rang van commies. Hetgeen wij in beheerschte bewoordingen over de brochure gezegd hebben, maakt een nadere kennismaking met den auteur vrij wel overbodig. Wij hebbben het land aan den term ..bons". Gedefinieerd werd hij nog nimmer. Van Geelkerken's carrière geeft wellicht een aanwijzing voor een passende omschrijving: Wie het als griffieklerk altijd stilletjes heeft moeten doen en als „Bewe- gings"-secretaris voor „modes" niet in Utrecht terecht kan maar naar Den Haag komt, zoo iemand lijkt ons het begin van een échte bons. Wij hebben dit alles kort en concreet aan geduid ter nadere bepaling van hetgeen wij wilden signaleeren als een verwordingsver schijnsel in de politieke methoden in ons va derland. Wij hebben daarmede niet te veel gezegd, indien wij nog eens vaststellen: dat de verantwoordelijke samensteller van dit schunnige schotschriftje schuil gaat achter een onpersoonlijke, min of meer politieke beweging, altijd wederom aangenomen, dat de Algemeene Leider het te druk heeftmet zich zelf; dat dit schunnige schotschrifje aan hui chelachtigheid en leugenachtigheid te veel heeft, wat het aan geestelijken in houd en aan schijn van eenige oorspron kelijkheid opvallend te kort heeft; dat dit schunnige schotschriftje kennelijk komt uit den koker van een mediocriteit, wiens innerlijke beschaving en goede smaak in ontwikkeling zijn achtergeble ven bij de ontwikkeling der politieke carrière, omgerekend in het thans ver diende aantal guldens; dat het daarom best te verklaren is, dat de geest in dat ontwikkelingsstadium zich gemakkelijker laat leiden en aan spreken door plaatjes zelfs door schunnig plaatjes dan door gedachten en redeneeringen; dat derhalve in dit- schunnige schot schrifje dat in sómmige plaatsen des nachts werd verspreid een auteur aan BINNENLAND DE VOORGENOMEN INTREKKING VAN HUURTOESLAG. Adres van den nationalen woningTaad aan den minister van sociale zaken. Het bestuur van den nationalen woning raad, algemeene bond van woningbouw verenigingen te Amsterdam, heeft zich naar aanleiding van den voorgenomen in trekking van den huurtoeslag in een adres tot den minister van sociale zaken gewend, waarin verzocht wordt, tot terugname van het besluit tot intrekking van den huurtoe slag subsidiair, dat de beslissing in deze wordt aangehouden tot aan de hand van de te verzamelen gegevens een nauwkeuriger overzicht zal zijn verkregen van de directe gevolgen van de intrekking van den huur toeslag, dat afgescheiden van de kwestie van den huurtoeslag, de huurverlagiiig voor zonder rijkssteun ingevolge de woningwet gebouwde vereenigings- en gemeentewo ningen alsnog door bijdragsverleening van rijkswege wordt mogelijk gemaakt en dat de rente van door rijksfondsen verstrekte leeningen voor regeerings- en gemeente- bouw, ten spoedigste wordt verlaagd. Het adres wordt zeer uitvoerig toegelicht. R.K. WERKLOOZEN NAAR „DE BONTE TOCHT". De heer A. C. de Bruyn over de wijziging in de steunregeling. Zondag vond te Nijmegen een extra uit voering plaats van het openluchtspel „De Bonte Tocht", speciaal voor de werkloozen der Katholieke Arbeidersbeweging, van wie er 5000 uit 55 gemeenten naar de H. Land stichting waren opgekomen. Zij weiden vanwege het R.K. Werkliedenverbond be groet door den voorzitter, den heer. A. C. de Bruyn, die deze gelegenheid benutte om te spreken over de aangekondigde wijziging in do steunregeling. Spr. verzekerde, dat de Katholieke arbei dersbeweging geen middelen onbeproefd zal laten, om de verslechteringen, die de werkloozen bedreigen, te keeren. Daar naast echter waarschuwde spr. tegen na- maakcritici, opdat zijn toehoorders zich niet zouden laten losmaken van hun zelf geko zen leiders. EERHERSTEL VOOR SPANJE. Centraal-Praeses Drost spreekt op den Rotterdamschen Gezel lendag. Zondag hebben 1700 St. Josephsgezellen te Rotterdam een dag van eerherstel ge houden voor de huidige kerkvervolging in Spanje. Nadat des morgens in de verschillende parochiekerken, waar gezellen vereen igin- gen haar zetel hebben, een H. Mis met al gemeene H. Communie was opgedragen, kwam men des middags om half één bijeen in de groote zaal van het Gezellengebouw aan het Stationsplein. Allereerst werd de nieuwe Centraal- Praeses, de Z. E. heer H. A. J. Drost, plech tig ontvangen. De Centraal-Praeses dankte hartelijk voor deze ontvangst en hield daarop een rede over de vervolging, die de Kerk in Spanje moet verduren. Spr. zei- de o.m.: Wat in Spanje geschiedt, is alleen moge lijk door de verbreiding van de maatschap pij-verwoestende leer van het Communis me. Hoe echter was het mogelijk, dat die daar kon doordringen? Door de laksheid van het Christenvolk. Wanneer wij werke lijk eerherstel willen brengen, dan moet deze beantwoorden aan hetgeen er innerlijk in ons omgaat. Wat in Spanje mogelijk bleek, is ook hier mogelijk. Sociale gerechtigheid en sociale liefde het woord is, die, uitgerekend, elk gezag mist om met zijn viezen vinger zelfs maar naar den naam Aalberse te wijzen, laat staan om met een verknipte foto en met een gemeene in den zin van ge ring, laag. slecht insinuatie dezen, door vriend en tegenstander ge waardeer den leider der katholieken te beleedigen en in hem het katholieke volksdeel te grieven. Neen, wij zullen ons niet laten verleiden om bij het signaleeren van deze brochure als een verschijnsel van politieke verwor ding en ontaarding, den documentairen toon te verliezen, die zich bedient van wel-over wogen, dus niet door het politiek strijdge woel aangehitste termen. Dat is ook over bodig, zoolang wij den eigenlijken inhoud van het pamflet nog niet hebben besproken. En daaraan hebben wij eigenlijk het minste behoefte! Hierop komt de gedrukte plomp heid in het kort neer: Onze niet al te onfat soenlijke middelen om de katholieken met onze praatjes te bepraten, baten niet meer. De belegering der Katholieke Staatspartij bleek een hopelooze zaak. Hun sterke staat kundige positie wordt een dagelijksche her innering aan onze onmacht. Een laatste mid del rest ons nog. Wij moeten ze verdacht maken, ze compromitteeren in opgedrongen, valsche bedoelingen. Allicht blijft er aan den zelfkant wat hangen. Let op, burgers en buitenlui, jullie Aalberse maakt, vie Al- baxda, gemeene zaak met Lenin en Stalin! En wat daarvan terecht komt, leeren de ploertige plaatjes uit de Russische godde- looze litteratuur! Zoo bedient de machteloosheid zich van de grofheid. Zoo wordt de domheid frech. Zoo ontkleedt zich de geestelijke armoede. Zoo zet anno 1936 de Nationaal Socialisti sche Beweging in Nederland, Algemeen Lei der A. A. Mussert, den politieken strijd in! De Heeren zijn bedankt! De katholieke Nederlanders hebben het drommels goed begrepen. Over dat vieze ge wriemel kijken zij heen. Op dat niveau „be wegen" zij zich niet! zijn sterker dan Burgerwacht of B.V.L. Waarachtige beleving van het Christen dom zal verhinderen, dat men de gerechtig heid gaat zoeken buiten de Kerk en Chris tus en Zijn Kerk de schuld krijgen van de maatschappelijke misstanden. Zoo moeten wij allereerst den strijd voe ren tegen het Communisme, dat ons Euro-" pa dreigt met den ondergang. Katholieke actie en nog eens Katholieke actie, waar mede Z. H. de Paus de maatschappij wil hervormen. STAKING IN DE GOUDSCHE WASSCHERIJEN. In zeven Goudsche wasscherijen dreigt het a.s. Maandag tot een staking te komen. De Ned. Vereeniging van Fabrieksarbei- ders(sters), de Ned. R.-K. Rabrieksarbei- ders(sters)bond en de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hebben een ultimatum gesteld en zich daarin het recht voorbehouden om met ingang van 7 September a.s. den arbeid bij de betreffen de firma's te onderbreken. De directie der wasscherij „De Drie No- tenboomen" (L. Jasiers en Zonen), Nieu we Rotterdamsche Si com Wasch-, Mangel en Strijkinrichting (.H. Schrave en Zoon), „Het Wapen van Amsterdam" (M. Pee- ters), N.V. Stoomwasscherij „De Blauwe Duof", N.V. Stoom Wasch- en Strijkinrich ting „De Nieuwe Haan" (v.h. H. A. Jas pers), Stoomwasscherij „De Hoop" (fa. A. GroosNichting) en de Stoom- en Che mische Wasscherij „De Groote Zwaan" (fa. H. H. van Straaten) hebben het contract met de werknemersorganisaties dat 1 Juli afliep, opgezegd, over het algemeen zon der nadere motiveering, doch sommige met de mededeeling, dat in de huidige om standigheden verlenging absoluut niet ge- wenscht wordt. De besturen der orgmisaties van de ar beiders hebben na ontvangst van deze kennisgeving een or.deihcud met de di recties der wassch rijen aangevraagd, waarop van den Bond van Waschindustriee- Icn in Nederland het antwoord werd ont vangen, dat de patroon:', de aangelegen heid ter afdoening in handen hadden ge steld van de nootdoestui en van den R.-K. Nat. Bond van Waschincustrieelen en van den Bond van Waschindustrieelen ir. Ne derland, in samenwerking met eer. com missie had hoe voor de wasscherijbedrij- ven te Gouda, Rotterr*cm, Den Haag en tusschengelegen plaatsen. Tusschen de besturen der samenwerken de arbeidersorganisaties en de besturen van de beide bonden van Waschindustriee- len vond een bespreking plaats en is een uitgebreide correspondentie gevoerd. Het standpunt der werkgeversverenigingen is, dat zij de voorkeur geven aan landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten boven partieele, tegenover welke laatste zij vol komen afwijzend staan, het uitzondering van die gevallen, waarin de afsluiting van dergelijke overeenkomsten ook van de zij de der werkgevers geheel vrijwillig ge schiedt. De zeven betrokken Goudsche werkge vers richten zich geheel naar de opvatting van de patroonsorganisaties, die elke ge dachte van onvrijwillige overeenkomst ver werpen en daarom de bestaande contracten niet wenschen te verlengen. De vereenigingen van arbeiders zijn evenwel van oordeel, dat juist met ener gie naar een zoo groot mogelijk aantal par ticuliere of plaatselijke contracten moet worden gestreefd, omdat door uitbreiding dezer overeenkomsten de grondslagen voor een landelijk collemtief contract wordt ge legd en de totstandkoming er van wordt bespoedigd. Om deze reden kunnen zij dan ook van het afsluiten van collectieve ar beidsovereenkomsten met de oudsche werk gevers niet afzien. Opnieuw stelden de werknemersvereni gingen voor besprekingen te openen over wederom af te sluiten colectieve contrac ten voor de Goudsche wasscherijen. In een circulaire, welke aan het perso neel werd uitgereikt, duidden de Goud sche wasscherij-patroons him standpunt vervolgens nader aan. Daaruit bleek, dat aan een nieuwe verbintenis voor één jaar slechts zou kunnen worden gedacht bij aanvaarding van een aanmerkelijk lagere loonbasis. Dit gold echter niet alle zeven werkgevers, daar enkele van hen volko men afwijzend staan tegenover het afslui ten van een nieuwe overeenkomst. Inmiddels ia tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers tot dusver in geen enkel opzicht eenig accoord bereikt. De fabrieksarbeidersbonden verklaren in het ultimatum-schrijven, dat de personee- len in een contractloozen toestand, die di rect en verder geleidelijk tot aanmerke lijke verslechteringen van de arbeidsvoor waarden moet leiden, niet te kunnen be rusten. Evenmin wenschen zij gevolg te ge ven aan den aandrang der werkgeversorga nisaties om nu voorstellen te doen, die, ten einde tot afsluiting van een contract bij slechts eenige werkgevers te komen, tot ingrijpende verlaging der loonen over de geheele linie zouden moeten leiden. Bij het peilen van de stemming der perso- nelen is den besturen gebleken, dat men in het algemeen op het standpunt staat, dat het beëindigde contract ongewijzigd dient te worden verlengd. Na de commissie der werkgevers op deze basis geen gedachten- wisseling wil voeren, zien de besturen der vakvereenigingen zich genoodzaakt om met ingang van 7 September a.s., indien intusschen geen bevredigende oplossing is verkregen, den arbeid in de zeven Goud sche wasscherijen te doen staken. Ten einde een ernstig en langdurig con flict te vermijden blijven zij evenwel steeds tot overleg bereid. De rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan par tijen, betrokken bij een dreigend conflict bij een aantal waschindustrieele bedrijven te Gouda. OVERZICHT VAN HET WEER IN DE MAAND AUGUSTUS 1936. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halve graad bo ven normaal. In de eerste decade was de temperatuur een graad beneden, in de tweede en derde een graad boven normaal, de grootste afwijkingen kwamen voor op den zesden en den achttienden, resp. twee en een halve graad beneden en drie gra den boven normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was een haive graad, het gemiddelde mi nimum een graad boven normaal. Het aantal dagen met een maximum temperatuur boven 25 graden bedroeg te De Bilt 5 tegen 4 normaal. De neerslag was in Groningen, Drente, Overijssel, Utrecht, Gelderland, Oost-Bra bant en Noord-Limburg 10 tot 30 procent, in het overige deel van het land 40 tot 65 procent beneoen normaal. Te de Bilt wercen 192 uren zonneschijn waargenomen, tegen 190 uren normaal. DE HEER P. J. SCHMIDT TREEDT AF ALS VOORZITTER DER R.S.A.P. Hij verklaart zich tegenstander van eiken vorm van dictatuur. De heer P. J. Schmidt, lid van den ge meenteraad van Amsterdam en van de prov. Staten van Noord-Holland heeft zijn functie van voorzitter van de Rev. Socia listische Arbeiderspartij neergelegd. De doodvonnissen en de terreur in Rus land waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partijbe stuur te zenden, waarin hij constateert o.m. dat openlijk dient te worden uitgesproken, dat er geen enkel wezenlijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier. De heer Schmidt wees er daarbij op, dat de verdediging ook zelfs van de gebrek kigste vormen van democratie een levens belang vcor het proletariaat is geworden, dat elke dictatuur-gedachte moet worden bestreden en dat dientengevolge de clau sules die betrekking hebben op de aan vaarding van de „dictatuur van het prole tariaat" uit de programma's van de R. S. A. P. dienon le worden geschrapt. Hij acht te deze afzwering en bestrijding van de dictatuur-gedachte tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest tegen de gruwelen in Rusland. Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding bestond, heeft hij zijn func tie al3 voorzitter van de partij en als re dactie-lid van „De nieuwe Fakel" neerge legd. Wij vernemen, naar aanleiding van bo venstaande mededeeling, dat binnenkort in het bestuur der R. S. A. P. ernstig zal worden overwogen of de heer P. J. Schmidt, die de programma's van die par tij niet meer onderschrijft, de R.S.A.P. in den gemeenteraad van Amsterdam en in de provinciale staten van Noord-Holland zal kunnen blijven vertegenwoordigen. „Handelsblad". GERARD, GERRITS, t Op de H. Landstichting bij Nijmegen is Maandag op 86-jarigen leeftend overleden een der laatste oud-zouaven, Gerard Ger- rits, vader van den bekenden schilder Piet Gerrits. LETTEREN EN KUNST Huldiging Rosa Spier. Rosa Spier, de bekende Nederlandsche artiste, die thans deel uitmaakt van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, is Maandagavond in het Kurhaus te Scheve- ningen, waar zij als soliste medewerkte aan een concert onder leiding van Karl Schu- richt, op hartelijke wijze gehuldigd. Het was toch juist 25 jaar geleden, dat zij als soliste in de Kurzaal optrad, terwijl zij ook haar dertigjarig jubileum als harpsoliste viert. Een uitgebreid eere-comité had zich ge vormd, benevens een uitvoerend comité, onder voorzitterschap van den Haagschen wethouder van onderwijs, prof. ir C. L. van der Bilt, om de jubilaresse te huldigen voor hetgeen zij voor de Nederlandsche muziek wereld, ook als paedagoge, gepresteerd heeft en voor hetgeen zij bijgedragen heeft, om de eervolle plaats, die Nederland in neemt op muziekgebied, in het buitenland hoog te houden. Bij het aanbreken van de pauze, toen het optreden van R.osa Spier geëindigd was, bracht de stampvolle zaal haar een langdu rige ovatie. Vervolgens trad het huldigingscomité naar voren, namens hetwelk prof. Van der Bilt wees op het gedenkwaardige van de zen dag, en op het feit, dat men de jubila resse oprecht hulde heeft willen brengen voor hetgeen zij in al die jaren voor het Nedèrlandsche muziekleven is geweest. Hij wees daarbij op het aangeboren talent, het groote doorzettingsvermogen en den zin voor studie van de jubilaresse, zonder wel ke hoedanigheden zij het nimmer gebracht zou hebben tot zulk een groote hoogte, een der grootste harpsolisten van onzen tijd. Behalve een groote lauwerkrans bood spr. als aandenken een geschenk in enveloppe aan. MeVrouw Spier heeft in een aardige speech bedankt voor de haar gebrachte hulde. RECHTZAKEN MOORDAANSLAG TE 's-GRAVENHAGE De Haagsche rechtbank heeft heden uit- _spraak gedaan in de zaak van den 36-ja rigen P. E. van G. uit Voorburg, die in April j.l. als gevolg van een ouden twist op J. C. van K. uit de Pieter Bothstraat te 's-Gravenhage eenige revolverschoten loste op den hoek van de Tulpenboom straat en de Hanenburglaan, waarna de dader de schietpartij herhaalde op den hoek van de Sportlaan en het Meezen- plein. De rechtbank heeft hem heden veroor deeld wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van 4 maanden voorarrest. OVERTREDING LOTERIJWET. Voor den Haagschen kantonrechter, mr. Ferguson waren heden gedagvaard C. A. A., assuradeur, en H. C. H. G., zonder be roep, beiden uit Den Haag, aan wie over treding van art. 2, sub 3 der Loterijwet was ten laste gelegd. Verdachten zouden de deelneming heb ben opengesteld in een premieleening: „Emprunt lots 1932 d'un milliard de francs du royaume de Belgique", in hun hoeda nigheid van beheerende vennooten van de commanditaire vennootschap Algemeen Ne* derlandsch Kantoor voor Administratie „Anka". Het publiek zou van een door verdach ten geformeerde club lid kunnen worden ad /1.75 'sjaars. De club (dus alle leden tezamen) kocht dan een obligatje in boven genoemde leening, van welke obligatie al le leden tezamen met eigendom hadden. Elk lid kreeg van verdachten een bewijs van deelname in de obligatie, welk stuk, blijkens de tenlastelegging, als een certifi caat van een aandeel in een premie-lee ning is te beschouwen. Voor verdachte trad als gemachtigde op mr. J. W. M. Aarts, uit Den Haag. De ambtenaar van het O. M., mr. van der Kun, meende, dat de verdachten hier de feitelijke macht over de stukken uitoefen den. De eisch luidde 1000 boete. Gemachtigde was van oordeel, dat ver dachten niet de beschikking over de stuk ken hadden, maar de club. Zoodra een club gevormd was, ging de beschikking van verdachten over op de leden van de club. De kantonrechter zal over 14 dagen in deze zaak schriftelijk vonnis wijzen. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Wat beteekent „buiten noodzaak"? Voor den plaatsvervangend kantonrech ter te Den Haag, mr. Reyers stond op 18 Augustus jl. zekere P. van S., magnetiseur in Den Haag, terecht, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Aan verdachte waren vier feiten ten laste gelegd. Hij zou „buiten noodzaak" vier per sonen behandeld hebben. Het O. M., waargenomen door mr. van der Kun, had: tegen verdachte 1000 boete geëischt. In deze zaak heeft Mr. Reyers hedenmor gen uitspraak gedaan. Ten aanzien van twee feiten, overweegt de kantonrechter, dat deze niet bewezen zijn, zoodat verdachte hiervan wordt vrij gesproken. Wat de twee andere feiten betreft, behan delde de kantonrechter in zijn vonnis de vraag, of verdachte „buiten noodzaak" zijn beroep heeft uitgeoefend. Deze beide patiënten hebben verklaard, bij doktoren geen baat te hebben gevonden en één van hen heeft zich zelfs op medisch advies tot verdachte gewend. De kantonrechter overweegt nu in zijn vonnis: „Dat noodzaak, iutte zien naar iets anders er is, zoodar de dokter een patiënt opgeeft en den patiënt mitsdien blijkt, dat de dok ter hem ongeneeslijk acht; dat het toch niet in overeenstemming is met de goede zeden, wanneer men ten op zichte van zulk een patiënt niet zou aan nemen, de noodzaak, naar een ander uit te zien, vooral, nu hij weet, dat langs anderen weg dikwijls beterschap wordt verkregen; dat, indien iemand, zoodanige noodzaak voelend, zich wendt tot een magnetiseur, de ze, indien, hij kan helpen, de moreele plicht heeft en dan ook genoodzaakt is, te helpen." Hij acht bewezen, dat de feiten niet bui ten noodzaak door verdachte zijn gepleegd, weshalve mr. Reyers verdachte, wat deze fieten betreft, van alle rechtsvervolging ontslaat. Naar wij vernemen, zal het o.m. in deze zaak hooger beroep aanteekenen. HAARLEMSCCHE RECHTBANK. De Haarlemsche rechtbank heeft heden den 41-jarigen A. M. uit Haarlem, die in het begin van dit jaar tallooze pension houdsters in vrijwel alle deelen des lands heeft opgelicht, door zich uit te geven als ingenieur van den Rijkswaterstaat, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf De eisch was 2 1/2 jaar gevangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank deed voorts uitspraak in de zaok tegen den 40-jarigen machinist D. de R. uit IJmuiden, die op 7 Juni j.l. in de La Reystraat aldaar revol verschoten heeft gelost op zijn schoonzuster en op zijn buurman. De vrouw werd licht aan het hoofd ge wond. Toen de dader op zijn buurman, die de de vrouw beschermde, wilde schieten, ket ste het wapen. De rechtbank veroordeelde den machinist wegens poging tot doodslag tweemaal ge pleegd, tot vijf jaren gevangenisstraf. Het O.M. had 4 1/2 jaar geëischt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7