DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 De toast van 't lijk. Op zekeren dag gevoelden al de heeren, die de school zonder God hadden uitgevon den, behoefte, om een feestmaal te houden, waarop ze hun definitieve overwinning op het obscurantisme zouden vieren. Men at veelen dronk nog meer. En op 't laatst begonnen de meest aan- geschotenen te toasten. Daar de champagne ter beschikking stond, ledigde men zijn glas op allen en alles, op het heden en de toekomst, op de komende geslachten, opgegroeid in den schaduw van de rechten van den mensch, de armen uit gestrekt, naar de groote, de zuivere, de ver hevene vrijheid!!! ....Weest gegroet, tegenwoordige ge slachten, die ons zoo goed begrepen hebt!. die van uw schouders geschud hebt het Nessuskleed, dat in de onderaardsche ge welven der sacristieën geweven werd! die de voorschriften van den onsterfelijken Lucrecius in beoefening brengt.die de belachelijke verschrikkingen van het hier namaals met voeten treedt!en die, de oogen gericht op het heden, op het precieze, het practische, het positieve, van het leven de voldoening, het geluk vraagt, dat het leven alleen kan geven! (Bravo!.... Hiep, hiep, hiep, hoera!.... driebubbel salvo van handgeklap). Kellner!Champagne! De spreker wischte zich de druppels van het voorhoofd, dronk van de champagne en ging daarna gesterkt voort: En ik drink op uw dageraad, geslach ten der toekomst, die bij den scormloop op de laatste clericale verschansingen betere posities te verdee'len zult hebben, dan die wij veroverd hebben; die, van het eerste oogenblik van uw bestaan af, zult gedoopt worden in de vrijheid, die, gepaard aan de broederschap, de gelijkheid zal voortbren gen! (Van alle kanten: Bravo!.... Hiep, hiep! En wij, leden van den Bond voor het leekenonderwijs, wij zullen voor ons de eer opeischen van deze betere positie! On derwijst! onderwijst!onderwijst! riep Victor Hugo. Bouwt scholen!.... Met iedere school, die gij bouwt, sluit gij een gevangenis!" En wij, wij hebben scholen gebouwd.... neen paleizen, en. De gevangenissen zijn te klein ge worden!! Toen ontstond er een groot geraas in de zaal. De president sprong verontwaardigd van zijn stoel op Wie was de oorzaak ijvan die wanklank in het feest? Welke idioot durfde het wagen, om En terwijl men nog zocht, bemerkte men, als in Macbeth, dat een gedaante, eerst on duidelijk, zich langzamerhand scherper af- teekenend, had post gevat naast den zetel van den president, die van schrik een be roerte nabij was. Het was een soort onthoofde, die onheil spellend somber verrees onder de schitte rende helderheid der electrische lampen. Hetjhoofd was op de schouders gezet en om den hals teekende zich bloedend de wonde af, de veroorzaakt was door de .valbijl. Overal bloed, op de schouders, op de lijkwade, op de handen. En te midden van de doodsche stilte, die plotseling invalt, te midden van de ge rokte heeren en gedecolletteerde dames spreekt de eertijds onthoofde met een holle grafstem deze waardige(?) leden van den bond voor leeken-onderwijs aldus toe: Gij hebt me niet uitgenoodigd, dames en heeren en toch ben ik één der uwen.. Mijn naam doet er weinig toe! En als al bloed kleeft op mijn naam en op mijn lichaam, zijt gij het, die het hebt doen vloeien en het zal u bespatten! Gij, Bond van het leeken-onderwijs, hebt mij geleerd, dat God een hypothese is. En daarmee is mij elke redelijke steun ontvallen. Alg de hemel leeg is, zijn deugd en on deugd, goed en kwaad' slechts woorden, die alleen nog de allerdomsten in be dwang houden.... Wij hebben uw toast van daar even al in toepassing gebracht.... We hebben in een onleschbare dorst getracht ons te la ven aan de bronnen der wetenschap, met dit gevolg, dat in het leger van jonge deugnieten, die rooven en moorden, het aantal gestudeerden niet meer te tellen is: afgestudeerden van Gym. en H.B.S., zelfs van de Universiteit. Dit ééne hebt wij vergeten, dat n.l. het onderwijs alleen nauwelijks iets anders doet, dan het dierlijke in den mensch te vervolmaken. Het legt geen redelijke grondslag. Het leert niet zich onderwer pen, lijden, verwachten, met de hoop in het hart, op den dag der opperste gerech tigheid, der eeuwige vergelding. Trou wens, w har om dient afwachten, daar gij getuigt, dat God niet bestaat!omdat gij laat wegnemen de zinnebeelden van Hem, die het recht verworven heeft, te zeggen: „Kom allen tot Mij, die belast en beladen zijt!"juist omdat Hijzelf de Man der smarten geweest is Wij hebben dus willen genieten, ter stond, zonder uitstel, want het leven is kort. Gij hebt zooeven gedronken op hen, die geslaagd zijn in 't leven, die nog zullen slagen! Gij hebt de mislukkingen verge ten, allen die, even als ik, in de toekomst nog in de gevangenis zullen terecht ko men, doordat' de omstandigheden tegen hen zijn en de politie hun te slim af is!. Ik drink dus op de jeugd, zonder God!.. die tot leuze heeft: kort en goed!Ik drink op alle jonge mannen, die zelfmoord plegen! Op alle jonge meisjes, opgevoed zonder religieuze, scrupulen!Ik drink op de roofmoordenaars van zestien tot ze ventien jaar!.... Ik drink op de school, zonder God, die ten verderve leidt!.... Op de gediplomeei'de jonge meisjes, die vruchteloos een betrekking als dienstbode zoeken!Op alle gevallenen!Op het leger van den misdaad!Op de jeugd, die in haar schoolboeken vruchte loos de woorden onsterfelijkheid, gods dienst, gebed gezocht heeft en aldus het leven moest ingaan zonder stut en zon der steun! .Ik drink op hem, die eertijds gezegd heeft aan den voet van het schavot: „Als men mij den godsdienst' onderwezen had, zou ik niet hier staan!"Ik drink op het communisme, het khgische gevolg van uw school zonder God, het communisme, waarmee gij u eertijds de weelde veroor loofd hebt te durven flirten, maar dat u eenmaal verbrijzelen zal, zooals ik nu dit glas voor uw voeten verbrijzel En een champagneglas van de tafel ne mend, wierp de verschijning het met een luguber gerinkel op het parket aan splin ters. en verdween daarna in den naoht. „Geld." Pierre l'Ermite. NED. OOST-INDIE Ds VAN DUYL OVER DE CHINEEZEN. Aneta meld uit Batavia: Naar aanleiding van de passage uit de re de van Ds. van Duyl te Soerabaja gehouden, welke passage gepubliceerd werd in het dagblad „Mataram" (Djokja) en luidde: „De Chineezen hebben hier niets te maken en de Nederlanders hebben rechten. Hun belan gen zijn primair, die van de Chineezen ko men pas in de honderdste graad. Ook dit onderwerp heeft de volle aandacht van de leiding", welke uitlatmg onder de Chineezen in Indië beroering heeft gewekt, heeft de heer Yo Heng Kam, lid van den Volksraad, de schriftelijke vraag ingediend, of het niet ten zeerste ongewenscht moet worden ge acht dat een dgl. meening die bovendien de opvatting is van de opperste leiding der N. S.B., in Ned. Indië wordt verkondigd. Zoo ja, of de Regeering dan niet van oordeel is, dat propagandisten als de heer vari Duyl onverwijld Indië dienen te verlaten, ter voorkoming van het verstoren of het in ge vaar brengen van de orde en rust onder de bevolkingsgroepen van verschillenden land aard, waaruit de Indische samenleving be staat. LAATSTE BERICHTEN LEIDEN. DR. E. C. WIERMA. Benoemd tot hoogleeraar te Delft. Bij Koninklijk Besluit van 25 Augustus 1936 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschap pen aan de technische hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde dr. E C. Wiers- ma te Leiden. De nieuwbenoemde hoogleeraar is thans conservator van het Kamerlingh Onnes- laboratorium hier ter stede. TUSSCHEN AUTO EN BRUGLEUNING» BEKNELD. Hedenmiddag omstreeks 2 uur stond de 20-jarige letterzetter H. de C. uit Voor schoten bij de werkzaamheden aan de Neksluisbrug te kijken, toen een vracht auto de brug kwam oprijden. De bestuur der gaf signalen, enkele personen verwij derden zich, maar de C. bleef staan en ge raakte' tusschen auto en brugleuning be kneld. Door den E. H. D. werd hij ter on derzoek meegenomen naar het Acad. Zie kenhuis. BINNENLAND. AANKOOPEN VAN BOTER. Een bedrag van 650.000 gld. In de Staatscourant van heden is opge nomen de „Crisis-aankoopbeschikking 1936 (boter)". Krachtens deze beschikking zal uit het Landbouw-crisisfonds tot steun aan de markt voor boter ter beschikking gesteld worden van de N.^derlandsche Zuivel- Centrale een bedrag van ten hoogste ƒ650.000 voor gedane aankoopen of nog in 1-936 te verrichten aankoopen van boter op de markten te Delft, Gulpen, Leiden, Middelburg en Purmerend, indien de bo- ternoteering op die markten daalt 3 cent of meer beneden de alsdan geldende com- missienoteering voor Nederlandsche boter, vermeerderd met de alsdan geldende bo- terheffing en de zuivelcentrale aankoop dier boter noodig oordeelt. JONGEMON IN ZWEMBAD VERDRONKEN. In het Zuiderparkzwembad te 's-Graven- hage heeft heden een droevig ongeval plaats gehad. De 24-jarige J. T., wonende in de Vierheemskinderenstraat, was aan het zwemmen in het diepe gedeelte. Hij kwam er voor het eerst, maar bleek een goed zwemmer te zijn. Op een gegeven oogen blik echter werd hij vermist en tezelfder tijd zag iemand, die op den duiktoren stond, hem liggen in de diepte. De jonge man werd onmiddellijk boven gehaald, waarna kunstmatige ademhaling werd toe gepast. Men slaagde.er echter niet in, de levensgeesten op te wekken. Waarschijnlijk is de man onder het duiken door een hart verlamming getroffen. Het lijk is ter onderzoek naar het zieken huis Zuidwal gebracht. DOODELIJK ONGEVAL. Bij het vervoeren van mest kwam de on geveer 40-jarige gehuwde landarbeider P. de Jonge, wonende te Hoek (Zeeuwsch- Vlaanderen) van den wagen te vallen, waarna een der wielen den man over het noofd ging. De dood trad vrijwel onmid- delijk in. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Hoek overgebracht, alwaar een gerech telijke lijkschouwing zal plaats vinden. DE OVERVAL OP EEN GELDAUTO TE AMSTERDAM. Politie gelooft daders in handen te hebben. Men meldt ons uit Amsterdam: Het onderzoek der recherche, onder lei ding van den commissaris van politie van het bureau Adelaarsweg, den heer Schreu- der, in verbapd met den in het begin van dit jaar gepleegden roofoverval op een' geldauto van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij, brengt steeds meer be wijzen aan het licht tegen de twee perso nen, die enkele dagen geleden gearresteerd zijn en ingesloten in het bureau Adelaars- weg. Beide mannen, F. de J. en P. N., af komstig uit Tuindorp-Oostzaan, blijven nog hardnekkig ontkennen, doch thans bestaat ten aanzien van hun schuld vrijwel geen twijfel meer. Morgen zullen zij geconfron teerd worden met den heer Brouwer van de Nederlandsche Scheepbouw Maatschappij, die het geldtransport begeleidde. Tevens zullen zij dien dag overgebracht worden naar het Huis van Bewaring. Hier zullen zij later geconfronteerd worden met den derden verdachte, n.l. N., die zich reeds sedert den overval plaats vond, daar be vindt. F. de J. en P. N. hebben reeds eenige straffen achter den rug, o.a. wegens een be langrijken diefstal. TANDEM VERDUISTERD. Ongeveer 14 dagen geleden huurde een jongmensch bij een rijwielhandelaar op de Kostverlorenkade te Amsterdam een tandem, die door hem niet meer terug ge bracht werd. Op 20 Aug. deed de rijwiel handelaar daarvan aangifte bij de politie van het bureau Marnixstraat, die tevergeefs poogde den huurder van het rijwiel op te sporen. Gistermiddag ontdekte echter een knechtje van, den rijwielhandelaar tijdens de viering van den Koninginnedag op den Dam tusschen de feestvierende menigte den huurder van de tandem en deed d&ar- van onmiddellijk aangifte bij eenige politie agenten, die den verdachte arresteerden. Op het bureau Raampoort bekende de verdachte, een 19-jarig werkloos teekenaar, dat hij de tandem had gehuurd en den volgenden dag weer had verkocht. Hij zal wegens verduistering ter beschikking van de justitie worden gesteld. JEUGDIGE VANDALEN DRINGEN SCHOOLGEBOUW BINNEN. Van den voor de viering van den Ko ninginnedag toegestanen vrijen dag heb ben gisteren jeugdige vandalen op de Eilanden te Amsterdam, misbruik gemaakt om een schoolgebouw binnen te dringen en daarop ergerlijke wijze huis te houden. Reeds eenige jaren geleden is in deze buurt iets dergelijks gebeurd, waarin men toen aanleiding vond de schuttingen van tuinen en speelplaatsen van verschillende schoolgebouwen zoodanig met prikkel draad te beschermen, dat het binnendrin gen er onmogelijk door zou worden ge maakt. Zulks was echter niet het geval met de openbare voorbereidende school in de eerste Leeghwaterstraat 9, welk schoolge bouw aan den achterkant grenst aan de spoorbaan, waarlangs de schutting van de speelplaats loopt. Jeugdige straatjongens, vermoedelijk tusschen de acht en tien jaar oud, zijn gisteren over deze schutting ge klommen en door het inslaan van een ruit het schoolgebouw binnengekomen. Op bal dadige wijze hebben zij daar huis gehou den, en in de benedenlokolen een ware ravage aangericht. Kasten werden leeg ge haald en de inhoud overhoop gesmeten. Papiermanden en vuurmakers werden in brand gestoken en vanmorgen vroeg, toen men de ontdekking deed, vond men aller- wege de sporen van uitgebrand papier. Het mag een wonder heeten, dat het vuur niet verder om zich heen heeft gegrepen en dat het geheele schoolgebouw niet is afge brand. De politie, die weet waar zij de jeugdige boefjes zoeken moet, stelt een onderzoek in en de zaak zal met strengheid behan deld worden om een einde te maken aan de baldadigheid van de waarschijnlijk on bezonnen straatjeugd, die op dezen leeftijd nog op het verkeerde van haar optreden kan worden gewezen, voordat zij het der gelijke methoden opgroeit. TELEGRAMMEN FRANCO'S TROEPEN 30 K.M. VAN TOLEDO. HENDAYE, 1 Sept. (A. N. P.). Bur gos meldt, dat de troepen van generaal Franco gisteren op 30 K.M. van Toledo heb ben kunnen oprukken. Te Toledo zelf ver dedigen nog steeds 100U man der opstande lingen het Alcazar, de residentie van Ka- rel V. Zij worden door vliegtuigen der op standelingen van het noodige voorzien. In het Zuiden zijn de troepen van Franco verder opgerukt in de omgeving van Jaen, waar zij verschillende plaatsen hebben be zet. OFFENSIEF TEGEN IRUN HERVAT. IRUN-FRONT, 1 Sept. (A. N. P.). Van morgen om half acht is het bombardement der stad Irun door de nationalisten be- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Willem Frederik z. van W. F. van Wijk en C. Klap Maria Sara d. van J. J. v. Klink en S. M. Kramers. Ondertrouwd: J. M. de Haas jm. 25 j. en M. Gorree jd. 25 j. G. H. Kre kelaar jm. 27 j. en A. v. Dam jd. 28 j. H. J. Gevelaar jm. 30 j. en W. Choufour jd. 30 j. F. D. T. Uphoff jm. 28 j. en T. C. Schouten jd. 29 j. J. Stouten jm. 27 j. en J. Mieremet jd. 24 j. D. A. v. 't Riet jm. 22 j. en H. Pot jd. 23 j. F. P. A. Breedeveld jm. 27 j. en S. J. v. d. Veer jd 25 j. A. Ouwerkerk jm. 24 j, en J. Nievaart jd. 19 j. A. Leemans jm. 28 j. en E. H. Taverne jd. 28 j. Gehuwd: G. Abrahamsen jm. en J. R. de Bink jd. J. J. Buis jm. en J. Dijt jd. J. A. E. Aalders jm. en E. M. A. v. Deene jd. Overleden: M. J. van der Meij dr. 2 w. B. J. Bakker dr. 7 j. G. Kuiper— Butterman vr. 64 j. C. J. Erades ongeh. vr. 73 j. H. Iding ongeh. vr. 89 j. gonnen. Zes vliegtuigen vliegen op een hoogte van ongeveer 2000 meter over de stad en laten met tusschenpoozen van 5 a 10 minuten middelzware en zware bommen vallen. Na de eerste verrassing kwam ook het geschut der Volksfront-troepen in actie en werd met machinegeweren het vuur op de vliegtuigen geopend, zonder dat dit ech ter tot dusver succes had. DE VLIEGTUIGEN IN DEN AANVAL. Vliegtuigbom treft dynamietdepot te Irun. HENDAYE, 1 Sept. (A. N. P.) Even voor het middaguur heeft een bombarde mentsvliegtuig een aanval gedaan op Irun en verscheidene bommen gelanceerd. Een hiervan trof een dynamietdepot, dat in de lucht vloog en aanzienlijke schade aan richtte. Niettegenstaande de artillerie der opstan delingen een spervuur heeft onderhouden, heeft in den loop van den morgen nog geen aanval van de infanterie plaats gehad. Dat de activiteit op de meeste fronten vrijwel onverminderd voortduurt, blijkt wel uit de berichten omrent behaalde suc cessen. Zoowel van de regeeringstroepen als van de opstandelingen. Voor de eerste maal is naar men zegt Burgos door een re- geeringsvliegtuig gebombardeerd, waarbij verscheidene slachtoffers zijn gevallen.' Uit de berichten, die overal uit Spanje binnenkomen omtrent luchtaanvallen, blijkt, dat vandaag 7 belangrijke steden gebombardeerd zijn, t.w. Madrid, Irun, Burgos, Sevilla, Granada, Condoba en VERMOEDIJK EEN REMBRANDT ONTDEKT. PRAAG, 1 Sept. (A. N. P.). Gisteren is in het dorp Kladno een schilderij ont dekt, welke vermoedelijk door den grooten Nederlandschen meester Rembrandt is ge schilderd. Het schilderstuk was geborgen op een zolder èn kwam voor den dag topn de re geering gelastte, dat voor de bescherming van aanvallen uit de lucht alle rommel van de zolders moest worden geruimd- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Aug. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 5070 cent, kroten 1 1.30, komkommers 1.002.50, bloem kool I 1.50—7.20, bloemkool II 1.50— 2.70, witte kool 3.10, roodekool 1.50 4.30, savoyekool f 3.00, groenekool 1.00 2.10, meloenen 321, pieterselie 30 cent, prei 8090 cent, radijs 0.501.10, krop salade 0.502.10, selderie 3070 cent, uien 6090 cent, wortelen 2.107.30, ra barber 20—50 cent, perziken 0.5010. per 100 kg.: kroten 1.001.90, snijboonen 314, stokboonen 313, pronkboonen 26, stamboonen 310, postelein 2 3, spinazie 26ë, tomaten A 34,-B. 3—4.40, C 3—3.40, CC 2—2.80, uien 1.302.90, wortelen 35, aardappelen 1.50—2.20. 1 Sept. Vette Varkens. Totaal aan voer 230 stuks, waarvan 216 zwaar 3839 cent en 14 licht 37 cent per kg. levend ge wicht, handel zeer kalm, enkelen tegen 40 cent. 'S HERTOGENBOSCH, 4 Sept. Boter. Aanvoer 16.875 kg. Hoogste prijs 1.47, laagste prijs 1.35 en middelprijs 1.45 per kg. ROTTERDAM, 1 Sept. Vee. Totaal aan voer: 161 paarden, 27 veulens, 1279 magere runderen, 628 vette runderen, 121 vette kalveren, 389 graskalveren, 571 nuchtere - kalveren, 406 schapen en lammeren, 17 varkens, 33 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 60. 56 en 4248 cent, vette ossen 54, 50 en 4248 cent, stieren 58, 50 en 46 cent, vette kalveren 85, 75 en 5055 cent, schapen 40, 37 en 28 cent, lam meren 39, 33 en 27 cent, graskalveren 50, 38 cent, nuchtere kalveren 44, 36 en 30 cent, slachtpaarden 44, 40 en 38 cent. Prij zen per stuk: schapen ,f 1611, lamme ren 1410, nuchtere slachtkalveren f 12 97, nuchtere fokkalveren 161412, slachtpaarden 18014095, werkpaar den 250—150—110, hitten 145—110—70, veulens 1158050, stieren f 280215 115, kalfkoeien f 225185125, melk koeien 235200140, varekoeien 155 135100, vaarzen 1359575, pinken 1107570. Overzicht: stieren aanvoer iets minder, handef tamelijk prijzen hoo- ger; vette kalveren aanvoer matig, han del redelijk, prijzen als gisteren, prima 95 cent, schapen en lammeren aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen als gisteren; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Gesloten. iets ruimer, handel matig prijzen als vori ge week, velens aanvoer minder, handel tamelijk, prijzen als vorige week; paarden aanvoer iets korter, handel redelijk, slacht paarden en werkpaarden gemakkelijk te handhaven prijzen, hitten hooger; kalf- en melkkoeien aanvoer iets korter, handel matig, prijzen staande, varekoeien aanvoer flink, handel kalm, prijzen iets hooger; vaarzen en pinken aanvoer tamelijk, han del stil, prijzen stabiel; graskalveren aan voer aanmerkelijk ruimer, handel goed, prijzen ruim prijshoudend; bokken of gei ten aanvoer onveranderd, handel vlug, prijzen als vorige week. ROTTERDAM, 31 Aug. Binnen!. Granen en Peulvruchten. Gerst Chevalier f 6.00 6.20, winter 5.906.10, Haver 5.756.50 Erwten kleine groene 7.009.10, schok kers 1012, alles per 100 kg. Fijne Zaden. Blauwmaanzaad f 18 19, karwijzaad 1819, karwijzaad f 18 19, lijnzaad voer 78, alles uer 100 kg. BODEGRAVEN, 1 Sept. Kaas. Aange voerd 355 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 15.975 stuks, wegen de 143.755 kg. Prijs met rijksmerk le soprt 2123, 2e soort 1820, zwaardere 25, Handel matig. BOSKOOP, 31 Aug. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 58 cent, Hadley 817 cent, Claudius Pernet 1016 cent, Columbia 612 cent, Butterfly 510 cent, Mac Keiler 58 cent, Mme Jules Bouché 612 cent, Rosalandia 611 cent, Florex 814 cent, Phoebe 10 15 cent, Wendland 915 cent, Kraus 10 19 cent, Edith Helen 713 cent, Aug. Noack 58 cent, Else Poulsen 1018 cent, Gloria Mudi 1019 cent, Paul Grampel 7 15 cent, Ingar Ohlson 1018 cent, Pech- told 816 cent, Briarcliff 612 cent, Chry santen, grootbloemig 3070 cent, idem tros 1530 cent, Dahlia's 46 cent, Gla diolen 2—5 cent, Physalis Franchetti 58 cent, Gerbera 612 cent, Clematis Durandi 1825 cent, Clematis Prins Hendrik 1.00, Clematis The President 3050 cent, Cle matis l'Azurstem 51 cent, Acerblad 16 cent Tritoma 58 cent. NOORDWIJKERHOUT, 31 Aug. Veiling „De Eendracht." Pronkboonen 30 cent, snijboonen f 0.301.10, stam z. dr. 0.40 1.15, rentegevers 1.35, stok' z. dr. 1.05, enk. m. dr. 5090 cent, dubb. z. dr. 3073 cent, alles per 10 kg. ROELOFARENDSVEEN, 31 Aug. Groen tenveiling. Druiven 1012 cent per pond, meloenen 314 cent per stuk, sla f 0.50 1.80 per 100 krop, tomaten A 4045 cent, tomaten B 4050 cent, tomaten C 38 cent per bak van 25 pond, snijboonen 3095 cent, witte pronkboonen 16 cent per 10 kg. Augurken: fijn 0.802.50, fijnbasterd 90 cent, basterd 33 cent, grof 25 cent, stippel 12.5 cent per 25 kg. TER AAR, 31 Aug. Centrale Veiling. Spinazie per bak 1015 cent, andijvie 10 20 cent, slavellen 10 cent, snijboonen 30 95 cent, kassnijboonen 0.901.20, spek- boonen 3555 cent, princesseboonen 0.50 1.05, dubb. stamboonen 65 cent, witte pronkers 1540 cent, postelein f 22.30, savoyekool 1.103.50, peen 36 cent, sla 0.501.60, meloenen 15 cent, bloem kool 1.56 cent, komkommers 1,004.90, tomaten 1—2, peulen f 0.801.50. VEUR, 31 Aug. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 1.001.80, 2e soort i.oo1.20, gele komkommers le soort 1.00—3.50, 2e soort 1.00—2.80, 3e soort 12, kropsla le soort f 0.501.10, peen 3.103.60, bloemkool le soort f 2.00 5.00, 2e soort f 1.50—2.10, tomaten midd. 1.501.90, gr. ronden 1.502.00, 2e soort 1.50—1.80, 3e soort 1.00—2.20. bonken 1.001.30, andijvie per 100 0.50 1.00, spinazie per 4 kg. 1025 cent, pos telein 2.003.20, snijboonen 511 cent, spercieboonen 4.0010,80, selderie 60 cent, pruimen 28 cent, meloenen 3—20 cent, druiven 1012.90. VINKE VEEN. 31 Aug. Groentenveiling. Spercieboonen 312. snijboonen 311, pronkboonen 1-504.00, spekboonen f 3, stamspercieboonen 38, tomaten A en B 3—4, C 3.00 per 100 kg., groene kom kommers 1.00lr50, gele komkommers 1.00—3.20, bloemkool f 1.50—7.00 per 100 stuks, kropsla 0.502.80 per krop, rabarber 3 per bos, spinazie 28 en postelein f 24 per kg., bleekselderie 24 oer struik, peen f 25 per bos, an- diivie f 0.501.80 per stronk. VOORSCHOTEN. 31 Aug. Vrije veiling, kippeneieren 3.604.20, eendeneieren f 2.803.10 uer 100 stuks, kippen 3060 cent, hanen 4070 cent, konijnen 0.30 1.10, duiven 1014 cent per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlijn 59.211/2 Londen 7.411/,t New York 1.471/4 Parijs 9.69t/o Brussel 24.86 Zwitserland 48.00 Madrid Oslo37.233/.1 Kopenhagen 33.083/4 Stockholm38.21 i/4 Milaan Praag 6.09 Weenen Boedapest BURGERZANOSCHOOL Dir. P. DE ROOK Hervatting der lessen Woensdag 2 Sept. op de gewone uren Pianolessen Donderdag 3 Sept. Adres: Koninginnelaan 70

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3