DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke, later wellicht nog verder krimpende wind, half tot zwaar bewolkt, of betrokken. Aanvankelijk weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.: 768.9 te Akureyri. Laagste barometerst.: 734.2 te Helsingfors. De kern van hooge drukking, welke gis teren nog ten Zuid-Westen van Ierland was gelegen, heeft het veld moeten ruimen voor een Oceaandepressie, welke zich in Oostelijke richting schijnt te bewegen. Het hooge drukgebied bestaat nog uit een smalle rug van barometerstanden boven 765 m.m., met boven IJsland en Midden- Frankrijk gebieden waar de barometerstand wat hooger is. Boven het Oostzeegebied en rond de Botnische Golf bevindt zich nog steeds een uitgebreide depressie. De kern daarvan ligt over Zuid-Finland met lucht drukwaarden onder 735 m.m. Aan de ach terzijde van deze depressie, waar de baro meters slechts langzaam stijgen, waaien krachtige Noord-Westelijke tot Westelijke winden, welke over geheel Scandinavië, onze omgeving, Duitschland, Polen en Centraal Europa afkoeling brachten. Ook over de Britsche Eilanden en Noord- en Midden-Frankrijk werd het wat kouder bij betrekkelijk windstil weer, slechts over Zuid-Frankrijk zijn de temperaturen iets gestegen. Bij de beoordeeling van de toekomstige weersgesteldheid moet rekening worden gehouden met het naar onze omgeving doordringen van de depressie in het Wes ten. Krimpende wind, aanvankelijk opkla ring, doch later weer toenemende bewol king mogen worden verwacht. Aanvanke lijk zijn de regenkansen nog klein; of het morgen aan het einde van den dag nog tot neerslag zal komen, laat zich moeilijk be- oordeelen. Gemiddeld is niet veel tempe ratuurverandering te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 17.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 8.17 uur tot Woensdagmorgen 5.42 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op 2 September voorm. 3.40 en nam. 3.59 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 18.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19.5 gr. C. R. K. COMMISSIE VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Belangrijk nieuws. Er zijn enkele foutieve opvattingen ont staan, die we gaarne willen verbeteren. 1. Er is absoluut geen sprake van, dat voor het kamp te Egmond uit ons geheele Bisdom maar 100 deelnemers zijn. Zoo droevig is het niet, want er zijn honderden deelnemers. 2. Uit onze stad echter kan nog meer deelname zijn; want van de circa 200 katholieke jongeren, die voorzoover ons bekend, werkloos zijn en voor een werkkamp in aanmerking komen, hebben er zich 40 aangemeld. 3. Ook leden van de K. J. M. V. kunnen bij werkloosheid aan zulk een werkkamp deelnemen in Baarn of Egmond. Egmond. 4. Voor de nog komende kam pen kan men zich geregeld opgeven. Na tuurlijk moet dan wat geduld beoefend worden, totdat er weer een groep gevormd is, die geplaatst kan worden. 5. Geld speelt ook een rol. Daarom vra gen wij aan de katholieken van Leiden om dit werk te steunen. Daarvoor zijn in omloop zeer fraaie sluitzegels, die slechts 2.5 cent kosten. Koopt die! En stuur de verkoopsters niet weg! Dan is er nog deze methode: Onze voorzitter, rector L. Beune, neemt gaarne giften in ontvangst! 6. Voor de komende kampen melde men zich in het Gezellenhuis a. s. Woensdag- of Zaterdagavond tusschen 8.30 en 9.33 uur. Voor de sub-comm. v. d. werkkampen, STEPH. MENKEN, Secretaris. Aanbesteding. Door den Rijksgebouwendienst is aan de aannemersfirma Bik en Breedeveld al hier opgedragen het bouwen van een la boratorium op een terrein van het nieuwe Academisch Ziekenhuis alhier. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een pak boter, inhoudende twintig halve ponden, dat Donderdag 1.1. onbeheerd op de Heereneracht alhier is achtergelaten. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maandag 7 September des nam. te 2 uur, in het ge bouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. Te behandelen onderwerpen: Dg punten 1 tot en met 17 bevatten her benoemingen van leden in Raadscommis sies. 18. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het ljjnteekenen aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Benoeming van een tijdelijk leerares in de wis- en natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 21. Benoeming van een tijdelijk leerares in de natuurkunde, mechanica en cosmo- grafie aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. 22. Benoeming van een tijdelijk leerares in de Wiskunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. 23. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. 24. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. 25. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. 26. Benoeming van een onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager on derwijs. 27. Prae-advies op het verzoek van den heer J. A. van Hamel, om ontslag als amb tenaar van den Burgerlijken Stand, uit sluitend belast met het sluiten van huwe lijken. 28. Voorstel tot het aangaan van een tweetal geldleeningen. 29. Voorstel tot verkoop van een ge deelte van het fabrieksgebouw, met bijbe- hoorend terrein, aan de Zijlsingelgracht en van gedeelten water van de Binnen vestgracht, kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie A Nos. 1317 en 1319 en Sectie C No. 1605. alle gedeeltelijk, aan de firma A. H. J. Wijtenburg, te Leiden. 30. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening op de Winkelsluiting. (Betreft slechts een formeele wijziging in de re dactie). 31. Voorstel tot: a. het voeren van verweer tegen de door de Wed. J. W. van der Geer en door de Wed. H. P. van Rijr tegen de gemeente ingestelde eischen, terzake van een haar echtgenoot.cn overkómen ongeval; b. dagvaarding van den aannemer D. M. van Steenbergen te Almelo tet vrijwaring der gemeente in de beide processen. 32. Voorst/^; a. inzake opheffing van het Bouw- en Woningtoezicht als zelfstandigen dienst en het onde-b^-ngen van de werkzaamhe den van dien dienst bij een dienst der Gemeentewerken; b. tot het verieenen van eervol ontslag, wegens opheffing van hurra betrekkingen, aan Ir. J. Westra. als Hoofdinspecteur en aan F. J. Libot H. Brienen en J. Voor- bach, als Inspecteur bij den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht; c. tot benoeming van een Ingenieur bij Gemeentewerken; d. tot wijziging van de verordening, re gelende de samenstelling van de Bureax van Gemeentewerken, van den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht. (De strakking van dit voorstel is reeds vermeld. De ontslagenen wed^n herbe rg emd bij don dienst van Gemeentewer ken). 33. Verdeeling'van den Raad in Sectiën. AANGAAN GELDLEENINGEN. De gemeente ontving wederom aanbie dingen voor het aangaan van een vaste geldleening, n.l. van den heer W. J. van Kregten voor een geldleening bij de Na tionale Levensverzekering-Mank N.V. van 500.000 en van de Indische Pensioenfond sen voor een geldleening van 750.000 bij die insteling, heide tegen een rente van 4 1/4 pet. per jaar, parikoers en met een looptijd van 35 jaren. Aangezien het zoowel met het oog op de kaspositie, als in verband met de a.s. af lossing van de 5-jarige 5 pet. geldleening van 2.000.000 gewenscht is eveneens van deze aanbiedingen, die ook overigens aan nemelijk zijn, gebruik te maken, geven B. en W. den Raad in overweging bedoelde geldleeningen aan te gaan: VERKOOP GROND. Bij raadsbesluit van 13 Juli j.l. werd van de N.V. de Leidsche Katoen Maatschappij aangekocht het fabriekscomplex, gelegen tusschen Heerengracht en de Zijlsingel gracht. Reeds spoedig daarna kwam van de firma A. H. J. Wijtenburg, alhier, een verzoek in, om het tot dit cvomplex behoo- rende fabrieksgebouw aan de Zijlsingel gracht met het bijbehoorend terrein, als mede gedeelten water van de Binnenvest- gracht van de gemeente te mogen koopen, gezamenlijke oppervlakte 6200 M.2. Het is de bedoeling van adressante in het pand haar sigarenfabriek te vestigen. Aangezien ook met handhaving van dit fabrieksgebouw een behoorlijke saneering van deze stadsbuurt mogelijk blijft, en het voor de gemeente van belang is, het be houd van deze industrie binnen haar gren zen te verzekeren, waren B. en W. met de Commissies van Fabricage en van Finan ciën van oordeel, dat tegen verkoop geen bezwaar moest worden gemaakt. Voorts waren zij met die Commissies van mee ning, dat uit hoofde van dat belang genoe gen kon worden genomen met een koop som, gelijk aan het gedeelte van den aan koopprijs, dat geacht moest worden op dit fabrieksgebouw te drukken, zijnde rond 25.000.— Over dezen prijs werd met de firma, na vele onderhandelingen, overeenstemming bereikt, alsmede over de aan den verkoop te verbinden voorwaarden. Blijkens de stukken zal het te verkoopen gedeelte van de Binnenvestgracht op kos ten van de gemeente worden gedempt, ten einde het fabrieksgebouw een uitgang te verschaffen naar de Groenesteeg en naar de ten noorden van het pand geprojecteer de straat. Deze demping zal plaats vinden gelijktijdig met den aanleg van de gepro jecteerde straat met brug over den Zijlsin- gel. In afwachting van de totstandkoming van deze werken, zullen ingevolge de voor waarden eenige tijdelijke voorzieningen, ook ten aanzien van den toegang tot de fabriek, worden getroffen. H. B. S. voor Meisjes en H. B. S. met vijfjarigen cursus. B. en W. geven den Raad in overweging: a. aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te benoemen: I. voor den duur van den cursus 1936 1937, tot tijdelijk leerares in het lijnteeke- nen J. H. Wattez en tot tijdelijk leerares in het Duitsch mejuffrouw dr. A. Dijkster- huis; 2. tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot de Kerstvacantie 1936, tot tijdelijk leera res in de wis- en natuurkunde mejuffrouw dra. A. Hiemstra, tot tijdelijk leerares in de natuurkunde, mechanica en cosmografie mejuffrouw dra. A. P. Keesom en tot tij delijk leerares in de wiskunde mejuffrouw L. J. M. Tummers; b. aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te benoemen: 1. voor den duur van den cursus 1936 1937, tot tijdelijk leeraar in de wiskunde ir. A. A. Lagaay en tot tijdelijk leeraar in het Engelsch J. H. Zorn; 2. tot en met 31 December 1936 tot tij delijk leerares in het Duitsch mejuffrouw L. C. J. Wery. Benoeming onderwijzeres school voor buitengewoon lager onderwijs. Ter voorloopige voorziening in de vaca ture van onderwijzeres, welke ten gevolge van het aan mej. J. J. G. Bruintjës ver leend ontslag ontstond aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, werd door B. en W., mej. H. M. Kapteijn, met in gang van 1 December 1935, aan die school benoemd tot tijdelijk onderwijzeres voor een proeftijd, loopende tot en met 31 Aug. a.s., welke proeftijd nader is verlengd tot de in September a.s. te houden vergadering van den Raad. Het tijdelijk karakter van deze aanstelling hield verband met de omstandigheid, dat mej. Kapteijn niet in het bezit was van de akte voor handen arbeid. Aangezien bedoelde proeftijd weldra zal zijn verstreken en mej. Kaptijn inmiddels de hiervoren bedoelde akte heeft behaald, geven B. en W. den Raad in overweging mej. H. M. Kapteijn, met ingang van een nader door hen te bepalen datum, te be noemen tot onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. Verweer tegen ingestelde vorderingen. De weduwe A. H. van der GeerHoger- vorst en de weduwe C. van RijnVerbrug- gen hebben tegen de gemeente bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Gravenhage ieder afzonderlijk een vordering ingesteld tot betaling van 7.28, resp. 6,92 per week wegens het overlijden harer resp. echtge- nooten en wel van den dag van overlijden dezer echtgenooten op 30 November 1935 af, althans van den dag der dagvaarding (8 Augustus 1936) af. Naar de stellingen der gelijkluidende dagvaardingen zou het ongeval, waarbij haar echtgenooten om het leven zijn gekomen het omvallen van een muur bij het sloopen van het aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceel hoek Lange ParadijssteegOude Vest, alhier, door den aannemer D. M. van Steenbergen te Almelo het gevolg zijn geweest van verzuim en onderhoud of gebrek ?an inrichting van de omgevallen muur. Wij merken op, dat krachtens de Onge vallenwet de weduwe van der Geer en haar kind 13.31 per week en de weduwe van Rijn en haar kinderen 17.61 per week van de Rijksverzekeringsbank ont vangen. Ingevolge 9 van het bestek voor bo vengenoemde sloopingswerkz aamheden is de aannemer gehouden de gemeente te vrijwaren ook tegen vorderingen als de on derhavige. Onder verwijzing naar het advies van den rechtsgeleerden raadsman der ge meente deelen B. en W. den Raad mede, dat naar het hen voorkomt tegen de inge stelde eischen verweer behoort te worden gevoerd en dat bovengenoemde van Steen bergen in deze processen behoort te wor den 'gedagvaard tot vrijwaring der ge meente. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 6777. Firma Langkamp, Noord wijk, Molenstraat 20, handel in en reparatie van motoren andere rijwielen enz. J. Camphuis. W ij z i g i n g: 2130. Naamlooze Ven nootschap G. F. W. Herngren's Fijnhout handel, Alphen a. d. Rijn, Steekterweg 39. De statuten zijn gewijzigd. De wethouder van onderwijs mr. Tepe is morgen verhinderd spreekuur te hou den. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Augustus 1936) ingelegd 339.859.29 en terugbetaald 330.295,61. 113 nieuwe inleggers werden ingeschre ven en 115 boekjes werden geheel uitbe taald. Het te goed der 18.500 inleggers, inclu- sie» 144^. deelnemers aan den,afhaaldienst, bedroeg einde Augustus £3.1*3.703.27. STROO- EN HOOIBERGEN IN VLAMMEN. Lastige taak voor de brandweer. De Leidsche politie-brandweer is gister avond voor het eerst sedert haar optre den gealarmeerd voor een hardnekkigen brand, welke woedde aan den Zoeter- woudschen weg. Te. ruim kwart over zes bemerkte de melkboer P. van K., dat er op een stuk •land van v. d. G. en S. aan den Zoeter- woudschen Weg brand was uitgebroken in een strooberg. Hij alarmeerde de politie- brandweer, welke onder leiding van in specteur Couzy spoedig ter plaatse was. Het bleek, dat ook de achter den strootas staande hooiberg brandde. Met vier stralen op de autospuit werd de bestrijding van het vuur aangevangen. Den strooberg kon men evenwel niet meer behouden, terwijl het blusschen van het hooi den geheelen nacht in beslag nam. Op verschillende plaatsen was de hooi berg leelijk ingebrand, terwijl de rest door het overtollige bluschwater vrijwel onbruikbaar is geworden. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het spelen met vuur door kin deren. Twee meisjes van 5 en 9 jaar wil den tusschen beide brandbare bergen in een kaarsje voor een lampion aansteken, maar de lampion werd een groote vuurzee door dit gevaarlijk spel. Gelukig stonden er geen huizen in de onmiddellijke nabij heid. Hedenmorgen kon de brandweer inruk ken. De commissaris van politie was mede op het terrein aanwezig. Personen te Leiden gevestigd: N. Aaldijk, dienstbode, Hooge Rijndijk 27. G. v. d. Bersselaar, dienstbode, Hoogstr. 5. E. Egberts, smid, Leeuwedikstraat 12. B. C. v. Ewijk, forceur, steenstraat 34. N. J. J. Goddijn, Witte Singel 101a. E. Heijmans-Gravekamp, de Genestetstr. 102a. P. B. Groenveld, slager, Haarlemmer straat 268. A. Grolleman, dienstbode, Wit te Singel 72. M. Chr. Hanrath, leerares Vaksch., Noordeende 50. K. H. Heeroma en Fam., Roodborststraat 21. A. J. A. Hooft van Huijsduijnen en Fam., Bakh. Ro- zeboomstraat 29. W. J. Huijbers, bediende cafétaria, Haven 16a. J. ,C. Jansen en Fam., slager, de Genestetstraat 10. W. K. v. Katwijk, schilderskn., Jan Vossensteeg 48. J. A. Lanz en Fam., Plantsoen 53. R. A. v. d. Liefde en Fam., directeur Minne huis, kaarsenmakerstraat 7. P. F. v. Loon en Fam., Seringenslraat 21a. W. A. Mac Wood en Fam., Oegstgeesterlaan 32. J. C. v. d. Meij, dienstbode, N. Rijn 59. E. J. C. Nieuwland, dienstbode, P. J. Blokstraat 47. Ch. A. v. Ophuijsen en Fam. Witte Rozenstraat 4a. M. Overvliet, St. Jacobs- gracht 22. J. P. A. M. Sjardijn-Peute, Langebrug 14. J. E. Phaff, Groenhoven- straat 2. E. Recknagel, dienstbode, Zoe ter w. Singel 21. N. J._ Rowaan en Fam., comm. redacteur gem. seer. Hugo de Groot straat 8. H. Rozie. buffetjuffrouw, Hee- rensteeg 21. A. G. d«e Ruiter en Fam. apoth.ass., Utr. Jaagpad 82. W. M. Schuil, Hooigracht 92. A F. Sibels, dienstbode, Plantsoen 53. B. Soppe, RK, priester, Haarl.str. 104/106. M. B. Tempelman, on derwijzeres, Pelikaanstraat 1. C. Versteeg en Fam. slager, Hooigracht 79. J. Visser, verpleegster, Hoogl. Kerkchoorsteeg 14. S. v d. Vliet, Stationsweg 29/ H. v. d. Voet, bloepiist. Haarlemmerstraat 15. E. A. E. Binnfndijk-Zühisdorff, R. Visscherstr. 55. G. v. Zuijlen; Vrouwensteeg 6. Uit Leiden vertrokken: M. S. Altena, Zuilen, Sw. v. Zuijlenw. 92 J. E. Amptmeijer, Haag, Zuidwal 83 J. Bal jet en Fam., Zaandam, Skagerak 28b F. A. Beest en Fam., Utrecht, Balijelaan 49 H. B. M. Bertelink, Hengelo (O.), Wilbertsstr. 47 M. Boone, Oegstgeest, Terweeweg 78 M. Brittijn, Delft, Ver- versdijk 122t N. Broertjes, Apeldoorn, N. Engweg 5 J. H. J. Bijster, Voorscho ten, Leidsche weg 210 C. Alt-Dee, Haag, Viaductweg 31 M. J. Dersjant, Haag, de Moucheronstr. 12 F. W. v. Deverter en Fam., Haag, Westeinde 331 J. C. Drabbe, Velsen, Kanaalstr. 69 M. Carree-Dreef, Haag, Lorentzpl. 82 G. J. Ebbink, Haag, Javastr. 64 C. J. W. Gimbrére, Amster dam, A. Boersstr. 31 J. Groenendijk, Wassenaar, Burchtstr. 2 G. J. v. d. Ham, Gorinchem, Groenmarkt 6 G. Höchter, Duisburg, Wasgaustr. 20 J. H. v. d. Hoek, Haarlem, v. Dortstr. 26 J. S. Bish-v. Ho- gezand, Haag, Heemskerkstr. 32 I. H. Houek, Deventer, Brinkpoortstx. 28 Ra den Koestomo en Fam., Batavia Swan Ik Koo, Oegstgeest, Juffermansstr. 31 P. v. d. Laarse, Oegstgeest, Emmalaan 3 A. J. H. Laurs, Keboeloesan C. N. J. Lem mers, Oegstgeest, Geversstr. 47a J. R. M. C. v. d. Linde, Haag, Ericalaan 3 J. M. v. d. Linden, Haag, Kritzingerstr. 144 N. Lofvers, Haarlem, Leidschevrt. 110 A. Maten en Fam., Gorssel, Kapper allee J. M. Mesker, Haag, Marconistr. 100 B. R. Meijer, Dordrecht, Oranjelaan 63 E. Molt, Amsterdam, Zomerdijkstr. 41 J. v. d. Plas, Schiedam, Stadh.laan 31 W. Roos, Woubrugge, Noordeinde B 167 M. J. v. d. Burg-Ros, Oegstgeest, Valkenb.weg 13 A. L. Schelling, Hillegersberg, Nach- tegaalln. 16 J. G. J. Wiethoff-Schepers, Amsterdam, Kinderdijkstr. 69 II W. H. C. Schukking, Utrecht, Mauritsstr. 90 J. C. H. Segaar, Voorschoten, Papelaan 94 J. J. Simons, Naarden, Amers.straatw. 52 A. Tobsmonova, Oegstgeest, Nassaulaan 17 H. M. Verkerk, Alphen a. d. Rijn, Gnep- hoek 43 M. E. Jonker-Westerveld, Haag, P. Gabriëlstr. 134 A. Wittebol, Zaandam, ♦Tagouwbrug W. H. Zaaijer, Amsterdam, Z. Amstellaan 104. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseerkigsvereeniging afd. Leiden. Zitting gebouw der St. Vine.-Vereeniging, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. Zondag, 6 Sept. Louis Davids' revue „Hoe maller hoe mooier", Stadsgehoor zaal, 8 uur. Maandag. Herhaling opvoering „Boefje", Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: C. B. Duyster N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE MAGERE CONCESSIES. De Volkskrant schrijft: „Het zijn wel zeer magere concessies, waartoe de minister van Sociale Zaken zich ten aanzien van de wijzigingen in de steunregeling heeft bereid verklaard. „Voorshands" zal voor de „grootere" ge meenten het standaardloon op een lager bedrag worden vastgesteld dan in de circu laire van 31 Juli is aangegeven. En wat de huurbïjslag betreft zal, indien en voor zoover de huiseigenaren niet be reid zouden zijn een redelijke huurverla- ging te geven, de minister de indiening van een wetsontwerp bevorderen, dat onredelij ke uitzetting zal verhinderen. Hiermee moeten, wat den minister aan gaat, de werkloozen het doen. Zeer vaag is hetgeen omtrent het stan daardloon in het vooruitzicht wordt gesteld. Welke zijn de „grootere" gemeenten? Alleen de zeven boven de honderddui zend zielen? Vermoedelijk niet; maar waar trekt de minister de grens? „Voorshands" houdt niet meer dan een tijdelijkheid in, doch hoe lang zal deze du ren en wanneer denkt de minister het Da- mocles-zwaard te laten vallen? De „N. R. Crt", onder de scherpmakers de scherpste, zou deze concessie „niet ge heel" willen veroordeelen indien de regee ring invloed zou willen uitoefenen om het loonpeil in particuliere bedrijven „herzien" te krijgen. Lukt dit, och dan heeft men automatisch een verlaging van de standaardloonen, of, zooails de „N. R. Crt." het meer academisch uitdrukt, kan de aangelegenheid der stan daardloonen „nader in ruimer economisch kader worden bezien". Voldaan is het liberale blad, dat de af schaffing van de huurbijslag blijft gehand haafd. Maar nu verlangt de minister, dat de huiseigenaren tot een „redelijke" verlaging der huren bereid zullen blijken, opdat niet alleen de steuntrekkenden de nadeelen van de wijziging van de huurbijslag zullen on dervinden. Bl'jft de „redelijke" verlaging achter wege, dam komt er een wetsontwerp dat „onredelijke" uitzetting zal verhinderen. Wat is redelijk en wat onredelijk? De „N. R. Crt." acht liet in jeder geval „duidelijk", dat verlagingen die het verval len /an de huurbijslag compenseerer. in geen geval als redelijk van de huiseigenaars kunnen worden gevorderd er. dat een wei gering om een zoodanige \erlaging toe te staan geen velsontwero tegen onredelijKe uitzetting kan motiveeren. Het liberale blad wil eeuvmdig, dat de steuntrekkenden naar „goidivoopere"' wo ningen zullen verhuizen, hetgeen het trou wens „het hieest doeltreffende middel" acht „om huurverlaging vam arbeiderswoningen over de geheele linie te bewerkstelligen". Er moet orde zijn, meent de „N. R. Crt." klaarblijkelijk: een steuntrekkende is feite lijk geen arbeider meer (de „Nederland- sche Werkgever" en tot op zekere hoogte ook de minister zijn mede van deze mee ning) en heeft derhalve geen aanspraak op een „arbeiderswoning", maar moet naar een mindere categorie. En zou het waar kimmen zijn, dat tenge volge van het vrijkomen van een aantal „arbeiderswoningen" de huurprijs daarvan neiging tot daling zou vertoonen, van den anderen kant is te duchten, dat de groote vraag naar woningen van minder allooi hier tot een huur verhooging zal leiden. Dan nog maar een graadje minder, zal allicht de „N. R. Crt." meenen, die verhui zingen met wat daaraan vastzit blijkbaar voor behoeftigen geen inconveniënt oor deelt. Wat de minister ook bedenkt en ijverige vrienden hem adviseeren, het blijft alles aanpassen in den slechtsten zin voor de genen, die niet verder aanpassen kunnen, omdat de uiterste grens al bereikt, zoo niet overschreden is. Men is niet voor z'n genoegen werklooze en steuntrekkende, en daarom is het dubbel hard, dat him schamelheid opnieuw een studie-object van den minister is gewor den om die nog te versmallen. Wat zal nu het Parlement zeggen en. WILT U IETS WETEN? Vraag: Th. M. inzake het plakken van zegels. Antwoord: U bent niet verplicht zelf zegels te plakken. Wilt U het toch doen (en als u het kunt is dat natuurlijk beter, daar de ouderdomsrente o. a. af hankelijk is van de waarde der geplakte zegels) dan kunt u de waarde der zegels zelf bepalen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2