AAN ONZE ABONNE'S DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Oranjefeesten, De verjaardag van Hare Majesteit de Koningin is in deze gemeente, zij het dan ook op bescheiden wijze, herdacht door de jeugd. Alle schoolkinderen, getooid met oran jesjerpen en vlaggetjes, verzamelden zich op de schoolpleinen van de verschillende scholen, waarna de opstelling plaats had en men in optocht trok langs het gemeen tehuis, alwaar de muziekvereeniging „Trou moet Blijeken", eenige lustige nummertjes ten beste gaf, naar het ge meentelijk sportterrein. Op het sportterrein aangekomen werden de kinderen wederom opgesteld om te zin gen het lied „Wilt heden nu treden" en het eerste couplet van het „Wilhelmus". Vervolgens sprak de edelachtb. heer Bur gemeester de kinderen toe en legde er den nadruk op, dat het voor ons allen een feestdag was en zijn „Leve de Koningin" werd dan ook met een algemeen „Hoera" beantwoord. Vervolgens wees de Burge meester de kinderen er op, dat zij wel op de verschillende scholen waren, doch dat ze één waren als Hollandsche jongens en meisjes, nazaten van een beroemd voor geslacht. Dit ideaal van eenheid moeten wij hoog houden en steeds hoog blijven houden. Onze Koningin, aldus spreker, kent Lisse, ons dorp, waarop wij trots zijn, heel goed, zoo goed zelfs, dat zij korten tijd ge leden een van Lisse's mooiste plekjes is komen schilderen. Daarom stelt spreker Voor als bewijs van aller aanhankelijkheid een felicitatie-telegram te zenden aan H. M. de Koningin, hetgeen algemeene in stemming vond. Dit telegram luidt als volgt: Aan Heme Majesteit de Koningin Paleis „Het Loo". „Van alle schoolkinderen in Lisse, 1900 in getal, met mij samengekomen ter blijde viering van den verjaardag van Uwe Ma jesteit, moge ik Uwe Majesteit overbren gen de eerbiedige en hartelijke gelukwen- schen, terwijl ik eerbiedig mijne geluk- wenschen voor Uwe Majesteit daaraan moge toevoegen." De Burgemeester van Lisse, F - S. VAN WIJNBERGEN. Hierna werd door de kinderen gezon gen „Neerland's vlag", waarbij de kinde ren demonstratief hun vlaggen omhoog hielden. In het slotwoord, hetwelk de Burge meester thans nog sprak, liet hij uitkomen, dat God altijd een schild voor Nederland is geweest en ons Oranjehuis gebruikt heeft om Nederland veilig te behouden. Daarom stelt spreker voor om tot slot nog te zingen: „Mijn schild en de Betrouwen", wat uit volle borst werd gezongen. Nadat de kinderen wederom bij hun scholen waren aangekomen werden zij onthaald op de scholen op enkele lekker nijen, waarmede, dit oranjefeest was be sloten. Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging hield des avonds in de Ned. Herv. Kerk nog een feestelijke herdenking, waarbij Ds. Y. van der Zee sprak over „Zonder en met Oranje." De Harmonie „Trou moet Blijcken" gaf des avonds een goed geslaagd concert in de gemeentelijke muziektent aan de Veld- hortststraat waarbij de belangstelling groot was. Bedankt als raadslid. Bij den voor zitter van het Hoofdstembureau is bericht ingekomen, van den heer J. Pijnacker, gemeenteraadslid, dat hij als zoodanig be dankt wegens gezondheidsredenen. De eerstvolgende op de lijst van de R. K. Staatspartij is thans de heer J. Berbee Gzn., die reeds lid van den Raad is ge weest in de vorige periode. Voorts vernemen wij nog, dat de heer J. Pijnacker ook bedankt heeft als lid van den Raad van Beheer van de N. V. Elec- triciteitsbedrijf HillegomLisseSassen- heim.. TER AAR. Koperen pastoorsfeest. Zondag her dacht de Zeereerw. heer pastoor H. Bi- lars, den dag, dat hij vóór twaalf en een half jaar zijn eerste pastoorsbenoeming kreeg. Na acht jaar in Middelharnis gear beid te hebben werd hij in 1932 aangesteld als Herder van onze parochie. Om half elf droeg zijneerw. een plechtige H. Mis op van dankbaarheid, waaronder eerst dit koperen jubileum bekend werd gemaakt. Bij de vele gelukwenschen die de pastoor dezer dagen heeft ontvangen voegen ook wij gaarne de onze, daarbij de hoop uitsprekende het veertigjarig pries terfeest van den pastoor in onze parochie te mogen beleven. Gemeenteraad. Woensdagavond om ze ven uur komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten gemeentehuize, ter be handeling van een agenda, luidende als volgt: Ingekomen stukken. Behandeling van belastingreclames. Aanbieding gemeen terekening en rekening van het electrici- teitsbedrijf over den dienst 1935. Begroo ting voor den Vleeschkeuringsdienst voor het jaar 1937. Voorstel van B. en W. in zake aanvrage om subsidie: a. van het be stuur der Chr. H. B. S. te Alphen aan den Rijn. b. van de „Vebo" te Leiden. Voor stel van B. en W. tot het onbewoonbaar verklaren van de woningen plaatselijk ge merkt D 14 en D 15. Voorstel tot wijzi ging van de begrooting dienst 1936. Een duur bad. Een verpleegster uit de Johannesstichting te Nieuwveen, ge raakte door het slippen in het losse grint, te water, even voorbij de sluis aan het Papeveer. Spoedig wisten de buurtbewo ners haar uit haar geenszins benijdens waardige positie te redden Toen zij een maal op het droge was, kwam zij tot over maat van ramp tot de minder prettige er varing, dat haar portemonnaie, inhouden de een bedrag van boven de tien gulden plus enkele sleutels, eveneens in het water waren terecht gekomen. Pogingen werden aangewend, om dit geval op te dreggen, doch door het stroomen van de sluis had dit geen resultaat. VOORSCHOTEN. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een vulpotlood, een étui, in houdende een bondstel, een armband. Verloren: Een damestasch met inhoud, een portemonnaie met inhoud, een leeren lange jas, een rijwielbelastrngmerk, een kinderchoentje, een badjas, een blauwe regenjas. Inlichtingen op alle werkdagen tusschen 9 en 10 uur bij de politie. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Oranjefeest. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, gaf het fanfare-corps „Kunst na Arbeid" onder begunstiging van mooi zomerweer des avonds in de muziek tent op het terrein voor het Gemeentehuis, een welgeslaagd openlucht concert. Bij deze gelegenheid was het Gemeentehuis versierd met een geillunineerde W en het terrein met een aantal lampions, hetgeen een fees- telijken indruk maakte. Begrijpelijk trok een en ander groote be langstelling. Des morgens waren de werkloozen door den Burgemeester in de Raadzaal toegespro ken en op een tractatie onthaald. Zoowel van de gemeente alsmede van ve le particuliere gebouwen, wapperde den driekleur. Twee broers plotseling overleden. In het begin dezer week zijn alhier overle den twee broers, de heeren G. en J. Kraan, die beiden aan een hartkwaal leden en juist zoover hersteld waren, dat zij Zon dag weer ter kerke konden gaan. Zondag middag echter werd de heer G. Kraan door een hartaanval getroffen en door zijn dochter dood in bed gevonden. Zijn broer, de heer J. Kraan heeft zich nog naar het sterfhuis begeven en twee dagen later Dinsdag trof hem tijdens den maaltijd Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aoocmé van „De Leidsche Couraart", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot<e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Ik bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné tóch tijdens het ongeval bezig hield znet een zelfde hartaanval, waaraan hij plot seling overleed. Resp. Donderdag en Za terdag zijn zij ter aarde besteld. De heer G. Kraan bereikte den leeftijd van 68, de heer J. Kraan van 70 jaar. Personalia. Onze plaatsgenoot Dr. J. v. Heinigen is benoemd tot scheikundige bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Am sterdam. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt in vergadering bijeen op Woensdag 2 Sep tember a.s. des voorm. 10.15 uur. De agen da luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mede- deelingen en ingekomen stukken. 4. Jaar- weddenregeling Burgemeester, Wethou- ders, Secretaris en Ontvanger. 5. Aanbie ding begrooting grondbedrijf en gemeen te-begrooting 1937. 6. Benoeming Commis sie tot onderzoek dezer begrootingen. 7. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning en die van het grondbedrijf over 1935. 8. Sussidie aan het Wit-Gele Kruis. 9. Sub sidie aan de Chr. Oranjevereeniging voor hetkinderfeest. 11. Subsidie aan de Chr. H. B. S. te Leiden over 1933. 12. Verhoo ging Subsidie aan het Bergerlijk Armbe stuur. 13. Onderhandsche verhuring van het voetbalterrein. 14. Geldleening. 15. Vaststelling verordening op het beheer van het Grondbedrijf. 16. Voorstel tot wij ziging van de Algemeene Politie-verorde- ning. 17. Voorstel tot wijziging van de Precaire-verorddening. 18. Vaststelling van de verordening op de heffing en invorde ring van het schoolgeld. 19. Vaststelling van de verordening en invordering van besmettelijke ziektengelden. 20. Vaststel ling van de verordening op de heffing en invordering van los- en laadgeld en kade- geld. 21. Voorstel tot in het leven roepen van een Sportstichting van vaststelling der statuten. 22. Wijziging begrooting. 23. Rondvraag. 24. Sluiting. NIEUWKOOP. Tijdelijk onderwijzer. Wegens het ver vullen van herhalingsoefeningen door den heer de Vries is tot tijdelijk onderwijzer aan de christelijke school alhier benoemd de heer J. J. van Hilten te Nieuwer-AmsteL Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij. Verschenen is het jaarverslag van de Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij „Noorden Nieuwkoop" over 1935. Het aantal leden vermeerderde met 47 en bedraagt thans 717. Het aanwezige vermo gen bedroeg op het einde van het jaar 80.421.63. Aan brandschaden werd in 1935 uitbetaald 1656.07, terwijl van de reassu rantie werd terugontvangen 1067.84. De bruto opbrengst van de premiën bedroeg 9148.37. De reassurantie kostte 2854.09. Het verzekerd bedrag was per 31 December ƒ,5.541.578.— Uit een en ander blijkt, dat de coöperatie zich nog steeds in gunstige richting ontwik keld. WOERDEN. Een arm gebroken. De 13-jarige P. B., die uit Schiedam bij familie alhier over was, wilde in de Voorstraat met een bloemen mand in de hand op zijn fiets stappen, toen hij zijn evenwicht verloor en viel. Hij kwam zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. Na binnen gedragen te zijn bij v. R. werd hij later naar huis vervoerd. Tegen auto geloop en. De 18-jarige H. A. R., aan de Oudelandsche weg wonende, wilde op de Westdam oversteken. Zij sloeg echter alleen acht op het verkeer links. Van de rechterzijde naderde echter een auto, waar zij pardoes tegen op liep. Zij viel op de grond en bleef liggen. Dr. Griethuizen was spoedig aanwezig. Hoewel de dame over inwendige pijn klaagde, kon de geneesheer geen ernstige letselen constateeren. Singelwedstrijd. De Singelwedstrijd, die gisteravond gehouden werd, trok wederom een enorme belangstelling. C. Oskam (Fo rel) kwam als eerste aan de finish van deze 1600 M. baan in 24 min. en 40 sec. en legde voor de 2de maal beslag op de wisselbeker. Als tweede kwam aan H. Blonk (W.Z.C.) in 27 min. en 10. sec. en als derde J. Feit (Fo rel) in 27 min. 40 sec. de bei ei ding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van him be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen, Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverl, dat de dood HAZERSWOUDE. Ondertrouwd: K. P. A. Houdflk, 27 jaar en C. A. E. Timmermans, 23 jaar. Getrouwd: H. A. Koot, 32 jaar en J. E. Zuydwijk, 23 jaar. Overleden: Jac. van Beek, gehuwd met C. Bol, 72 jaar C. M. Marcelis, 2 jaar. ZOETERWOUDE. ORANJEFEESTEN. Herstel van de oude volksfeesten. Vandaag viert ons dorp de verjaardag van H. M. de Koningin, een viering, die door velerlei omstandigheden in de laat ste jaren in verval is geraakt, maar met een goed begin in oude eere is hersteld, als een waardige voorbereiding tot het groote jubileum van het veertig-jarig kro ningsfeest, waarvoor heel Nederland zich reeds met blijde vreugde voorbereid. Hiermede is ook het oude volksfeest met de landelijke gebruiken aan de ver getelheid ontrukt en het bewijs geleverd, dat het volk van te lande gehecht blijft aan tradities. Een eeuw en misschien nog langer ge leden, bestond de Zoeterwoudsche kermis, waarvan bekend is, dat in de slechtste tij den nog geld kon gevonden worden voor deze eenige ontspanning voor het land volk, zóó welverdiend na den zwaren ar beid op de boerderij. Eenmaal, toen een besmettelijke ziekte het dorp in rouw en leed bracht, besloot de Raad de kermis voor één jaar af te lasten, welk raadsbesluit veel oppositie en zelfs molestatie van schout en schepenen veroorzaakte. Dat was om het jaar 1870 en toen de crisis na de Fransch-Duitsche oorlog de landbouw teisterde, verviel de harddra verij en ringrijderij en werd de duur van de kermis die eerst de geheele eerste volle week van September in beslag nam, be paald „vanaf de eerste Woensdag van Sep tember tot den daaropvolgenden Vrijdag avond", hetgeen neerkwam op een einde aan melktijd van den Zaterdagmorgen. Toen was de Zoeterwoudsche kermis wel van eenige beteekenis voor den om trek, wat blijkt uit de feiten, dat het thea ter Boesnach en de circussen Blanus en Roberti hier herhaaldelijk hunne tenten opsloegen. In het jaar 1898 kwam eeri opleving met de Kroningsfeesten, waarvan de vie ring nog altijd met vreugde genoemd wordt. De tijden werden meer gunstig en met de grootere welvaart herstelde ook de hardraverij, die gedurende 19 jaar niet meer op het program prijkte. Het jaar 1913 was wel het grootste „feestjaar in de geschiedenis, want op de eerste Woensdag van September organi seerde de Hardraverijvereeniging de dra verijen, die tot een waar hippisch feest waren uitgegroeid en aan de kermis nog de oude fleur gaf en op het eind van de maand September werden wel een week lang de Onafhankelijkheids-eeuwfeesten van Nederland zóó uitbundig gevierd, dat de grootbladen de voor dien tijd nog zeld zame foto's opnamen van de versieringen, eerepoorten en de „vlag in den toren" van het dorp Zoeterwoude. In de eerste oorlogsjaren hield alles op, maar reeds in 1917 dus nog midden in de mobilisatie werd de feestviering volop hervat. Toch was de groote bloei van de feesten er niet meer; concurrentie van omliggende dorpen, die tot dusver geen feesten hadden gekend en ook mis schien andere omstandigheden waren oor zaak van een langzaam verval. Nog eenmaal in het jaar 1923 was er bijzondere viering als Jubileumfeest bij het 25ste jaar der Kroning van onze Landsvorstin, maar de kermis verviel al meer en meer. Ook het dorpscafé „Het Wapen van Zoe terwoude", waarom heen de kermis nog met enkele kramen werd gehandhaafd, werd opgeheven en de Raad besloot naar nieuwe inzichten de kermis af te schaffen. De harddraverij werd ten slotte een fi- nancieele mislukking en zóó was Zoeter woude zonder feest en ook de viering van de Koninginnedag was daarmede verval len. Meer dan tien jaren duurde het verval, totdat de heer A. van Remmen, comman dant van de Burgerwacht het Initiatief nam tot herstel van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. De opzet was zeer eenvoudig en zou zich bepalen tot een kinderfeest, maar al spoedig groeiden de plannen uit naar den ouden vorm en zóó kwam een volledig Koninginnefeest-program tot stand. In den vroegen morgen werd „reveille geblazen" vanaf den dorpstoren, huis aan huis werd de driekleur uitgestoken en om negen uur begon de stoet zich op te stel len voor het défilé, de groote parade die voor den vertegenwoordiger van de Ko ningin, voor onze Burgemeester zou plaats hebben. Deze opstelling had plaats op het feest terrein naast het postkantoor en te half- tien zette de stoet zich in beweging met de bereden politie voorop, waarachter de herauten te paard volgden. Dan volgde de Kruisvaart en daarna kwamen de groepen van schoolkinderen, die met mooie bloemversieringen, eere- boogjes en vlaggetjes kleur en fleur aan het geheel brachten. Ter afwisseling van de kinderen voegden zich de Chr. Zang- vereeniging en de Chr. Jeugdorganisaties in de rijen gevolgd door de St. Joseph Ge- zellenvereeniging, de R. K. Volksbond en de Graal in deputaties met vlaggen en vaandels. De Sint Jansfanfare hield het tempo er in met lustige marschen en de stoet werd aan het einde gesloten door de afdeeling van de Burgerwacht onder commando van den vaandrig Varhmeyer. De optocht ging langs Noordbuurt, Mie- ning en nam op de Vrouwenweg het keer punt. Aan het Raadhuis gekomen werd gede fileerd langs den edelachtbaren heer Bur gemeester, die vergezeld was van zijn echtgenoote mevr. WapVerwer, de wet houders Onderwater en De Graaf en den gemeentesecretaris, den heer H. J. J. A. Smeets. In een grooten kring opgesteld op het Raadhuisplein werden de vlaggen en vaandels voor het bordes opgesteld en klonk begeleid door de muziek het Wil helmus. Toen nam de heer J. van der Ruit, hoofd der O. L. School het woord om namens de burgerij de liefde en verknochtheid aan het Vorstenhuis uit te spreken. Spr. wees op de spontane, eenvoudige wijze, waarop deze hulde tot stand is gekomen en ver zocht den Burgemeester als vertegenwoor diger van het gezag deze uiting van trouw ep aanhankelijkheid aan het huis van Oranje in ontvangst te willen nemen en de burgerij een driewerf hoera aan te hef fen voor H. M. Koningin Wilhelmina, dat spontaan werd gevolgd door een driemaal leve Prinses Juliana. De Burgemeester dankte hartelijk voor deze hulde aan onze Koningin en het Vor stenhuis. Commando's „Geeft acht" klonken op voor de Burgerwacht en nog eenmaal werd het Volkslied gezongen, waarna de stoet zich in beweging zette naar het feest terrein, want het was inmiddels elf uur geworden en de vele programma-nummers' van de feestviering gingen een aanvang nemen. ZOETERWOUDE (Dorp). Jonge Mannen. Ondanks de woorden vanaf de preekstoel is het Congregatiebe- zoek, wat de Jonge Mannen betreft, nog lang niet wat het wezen moet. Minstens 100 jonge mannen van 1725 jaar hebben hun opdracht in de Maria-Congregatie gedaan, en 20 k 30 komen er slechts wekelijks in de Congregatie. Zijn de jonge mannen dan bij na allemaal woordbrekers? De hooibouw is allang voorbij; we verwachten Woens dagavond tal van jonge mannen, vooral nu er eenige nieuwe bestuursleden zullen ge kozen worden. St Josephs-Gezellen. Zondag 13 Sept. gaan we naar Amsterdam om deel te ne men aan het van Nispen Eeuwfeest. Prae- ses van Nispen was de grondlegger van het Kolpingswerk in Nederland. Iedere Gezel, die iets voelt voor het St. Joseph-Gezellen- wetrk hoort dien dag in Amsterdam te zijn. Men kan zich deze week opgeven bij den Senior. Kosten hoogstens 2.50 per per soon. rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht op uitkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vinden van een persoon- (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen. In het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene tritk<eerin| verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de(n) patiën ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene (n) die aangifte had (den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra da bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer baar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12