1 -m ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 WARM. DE BILT SEINT: Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, helder tot halfbewolkt, droog weer, warm overdag. Hoogste barometerst.: 771.6 te München. Laagste barometerst.: 751.6 te Isafjord. De hoogedrukking heeft zich vooral over Frankrijk en Zuid-Duitschland uitgebreid, zoodat de hoogste drukking nu ten Zuiden van ons land wordt aangetroffen. De de pressie bij IJsland wordt langzaam die per. Secundairen trekken over Zuid-Scan- dinavië. Ierland en Engeland hebben nog fraai weer, in Schotland betrok de lucht en kan eenige regen worden verwacht. In Noorwegen is zware regen gevallen, Ona had 36 m.m. en de regen duurt daar voort- In Noord-Scandinavië waait 't nog storm achtig uit Noord-West. Zweden heeft tij delijk opklaring met vrij koel weer, in Noord-Duitschland is de bevolking toege nomen. Verder is op het vasteland het weer overal fraai en overdag warm tot zeer warm. Hier te lande zal de wind nog zwak blijven maar naar Zuid en West omloopen, waarbij vooral in het Noorden meer bewolking is te wachten, terwijl ove rigens het weer nog droog en warm blijft, met goede kans dat dit tot Maandag aan houdt. LUCHTTEMPERATUUR. 21.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 8.24 uur tot Zondagmorgen 5.38 uur; van Zondagna middag 8.23 uur tot Maandagmorgen 5.39 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zondag 30 Aug. voorm. 1.40 en nam. 2.03 uur; op Maandag 31 Aug.: voorm. 2.26 en nam. 2.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Y Organisatie van de jeugd. Men kan goed leven en het groote levens doel bereiken zonder bij een sociale orga nisatie te zijn aangesloten. Dat kan. Maar zeer velen, verreweg de meeste Katholieken verzaken toch practisch aan de volledige vervulling van de plichten, die zij als Katholiek in de samenleving moe ten vervullen, als zij niet mede-werken, voorzooverre door staat en stand daarvoor als geroepen, om door middel van de voor hen daartoe aangewezen sociale organisa ties óf zichzelf maatschappelijk te ontwik kelen. óf gezamenlijk invloed uit te oefe nen op den gang van zaken in de samen leving óf beide. Verreweg de meeste Katholieken moeten zich geroepen achten om lid te zijn van een sociale organisatie wij bedoelen nu „so ciale organisatie" in den meest uitgebrei- den zin. Maar wat voor het georganiseerd zijn voor Katholieke volwassenen geldt, is in nog sterkere mate van toepassing op de jeugd. De jongeren moeten zich in organisch verband ontwikkelen voor de moeilijke en veel-eischende taak, die zij in de naaste toekomst als Katholiek zullen moe ten vervullen! En daarom moet door allen, die daarvoor in aanmerking komen, worden verstaan en opgevolgd de „allerdringendste" oproep van het Hoogwaardig Episcopaat, gisteren gepubliceerd de oproep aan de Katho lieke jonge middenstanders, om zich te or- ganiseeren in de voor hen aangewezen or ganisatie. De jeugd-organisaties, die wij ook on der de „sociale organisaties" kunnen sa menvatten, zijn zoo NUTTIG en NOOD ZAKELIJK vooral in dezen tijd. In dezen tijd, waarin de Kerk zulk een geweldigen strijd moet voeren tegen het moderne heidendom men leze met gezet te en stille aandacht het hierboven afge drukt magistraal Schrijven van het Duit- sche Episcopaat! in dezen tijd moet de jeugd geschoold en gewapend worden op héél bijzondere wijze. Dat de ouders toch hun plicht mogen begrijpen.... De toekomst van Kerk en Iaatschappij heeft God hun in handen gelegd.... KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Aan de jaarlijksche lijst van onderschei dingen, ter gelegenheid van Koninginne- verjaardag, ontleenen we de volgende. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal en kanunnik van het aartsbisdom Utrecht, te Utrecht; tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau: mr. B. G. A. Smeets, directeur van de tuchtschool te Nijmegen; dr. J. M. M. Maas, kanunnik, deken en pastoor te Eindhoven; H. C. J. Sondaal, eerekanunnik, deken en pastoor te Haarlem; F. W. Swane, lid van de notarieele exa mencommissie, wonende te Utrecht; K. Lotsy, directeur van de N.V. Brand- verzekering-Maaitschappij „Holland" van 1859, te Dordrecht; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. J. M. van de Kamp, rector van het gymnasium van de Abdij van Berne, te Heeswij k; pater M. A. A. Hase (van de Orde der Minderbroeders), bestuurslid van het Roomsch-Katholieke Adviesbureau voor al coholisten, te Rotterdam; U. van der Zee, commissaris van politie te Delft; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Utrecht; H. J. L. Merckelbach, lid van Gedepu teerde Staten van Limburg, te Wittem; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: J. Gelderman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oldenzaal; mr. R. Pollema, lid van dè Eerste Kamer mer der Staten-Generaal, te Leeuwarden; mr. H. W. de Vink, lid van Gedeputeer de Staten van Utrecht, te Utrecht; mr. dr. J. W. Schneider, lid van Gedepu teerde Staten van Overijssel, te Hengelo; jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier der Staten van Zuid-Holland, te 's Gravenhage; Jac. Rustige, wethouder der gemeente Amsterdam, te Amsterdam; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: C. A. Smeets, commandant van de bur gerwacht, te Maastricht; mr. E. G. van Bisselick, referendaris bij den Pensioenraad, wonende te Voorburg; J. H. T. Pfaff, referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie, aangewezen als directeur van het post- en telegraaf kantoor te Haarlem; mr. A. J. N. M. Struycken, gewezen ad junct-secretaris van het Centraal Stem bureau; J. Meyer A.zn., oud-directeur van het Centraal Bureau voor verificatie en fi- nancieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, te 's Graven hage; mr. Th. A. Wesstra, secretaris der ge meente Haarlem; M. G. F. Langlois van den Bergh, afge treden voorzitter van het bestuur der Haagsche burgerwacht; tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: A. J. van Gerrevink, burgemeester der gemeente Oegstgeest; C. J. C. Venema, commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Boskoop; L. Vermeulen, lid van de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, secretaris van den Al- gemeenen Nederlandschen Christelijken Ambtenaarsbond, vertegenwoordiger van het Permanent Comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst; A. G. Biemond, bestuurslid van den Ne derlandschen Journalistenkring, hoofdre dacteur van de Zutphenschen Courant te Zutphen; C. J. J. Westerman, redacteur van het Algemeen Handelsblad, te Amsterdam; tot ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw; dr. W. van der Woude, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. J. van Ginneken, hoogleeraar aan de Roomsch-Katholieke universiteit te Nij megen; mr. R. Bijlsma, Algemeen Rijksachiva- ris, te 's Gravenhage; dr. C. J. Hoogewerff, directeur van het Nederlandsch instituut voor geschiedkun dig en kunsthistorisch onderzoek te Rome; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: dr. C. van Arendonk, conservator bij de universiteitsbibliotheek te Leiden; mejuffrouw J. H. Nolens (Soeur Xavier), directrice van de Roomsch-Katholieke hoogereburgerschool voor meisjes te Heer len; J. J. Beliën, oud-inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Eindhoven, te Eindhoven; C. J. Glaudemans (Frater M. Stanis laus, oud-directeur der Roomsch-Katholie ke kweekschool voor onderwijzers te Zeist en algemeen overste van de St. Gregorius- stichting te Utrecht; H. H. Hol, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Heerlen, te Heer len; H. Vreede, secretaris-penningmeester van den raad van bestuur der Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage, wo nende te Wassenaar; Dirk Coster, letterkundige, te Benne- broek; DE LEIDSCHE COURANT dr. P. H. van Moerkerken, hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam; tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: pater A. M. Daniëls, bisschoppelijk in specteur van het lager onderwijs te 's Gra venhage. mejuffrouw M. B. J. Ter windt (zuster Marie-Stanislaus), oud-algemeen overste van de congregatie van het Gezelschap 'Jezüs, Maria, Jozef te 's Hertogenbosch, wonende te Nijmegen; mevrouw J. OvervoordeGordon, oud voorzitster van de vereeniging „Vakschool voor meisjes voor Leiden en omstreken", wonende te Wassenaar; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: dr. F. H. Fentener van Vlissingen, te Utrecht, voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, voorzitter van den raad van beheer van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland; tot ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw: P. A. Arriëns, wonende te Hilversum, oudste directeur van de N.V. Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam; ir. A. Plate, voorzitter van de Scheep vaart Vereeniging Zuid te Rotterdamen voorzitter van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel; C. L. Stulemeijer, te Breda, groot-indus trieel, voorzitter van de R.K. Werkgevers- vereenigng in het bisdom Breda; mr. J. W. Dijokmeester, wonende te Wassenaar, ondervoorzitter van den Octrooiraad en plaatsvervangend directeur van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom te 's Gravenhage; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: J. F. G. M. Mutsaerts, voorzitter van de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikan ten van wollen stoffen, te Tilburg; C. Bruynzeel Sr., wonende te Voorburg, gedelegeerd commissaris van de Bruyn- zeel's Fabrieken te Zaandam; dr. ir. A. Wijnberg, te Aalsmeer; M. Krop veld, te Rijswijk (Z.H.), lid en ondervoorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's Gravenhage; mr. H. Waller, te Utrecht, directeur van het kantoor Utrecht, tevens districtsdirec teur van de N.V. Rotterdamsche Bank- vereeniging, voorzitter van de Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: W. G. Scheères, te 's Gravenhage, voor zitter van de Vereeniging van den Chris telijken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland; Albert Hein, te Amsterdam, oprichter van de N.V. Albert Heijn, gevestigd te Zaandam; C. Misset, directeur van de N.V. Uitge versmaatschappij C. Misset, te Doetin- cbem; Jhr. P. J. Six, secretaris van de Neder- landsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel, te Amsterdam; tot ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw: F. V. Valstar, te Naaldwijk, Regeerings- commissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt; J. L. Nijsingh, te de Wijk, voorzitter, van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: R. G. Wolf, te 's Gravenhage, referenda ris, hoofd der afdeeling Algemeen Secre tariaat van het Departement van Land bouw en Visscherij, tevens als zoodanig werkzaam bij de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Sociale Zaken; jhr. mr. W. C. Hooft Graafland, direc teur der Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank, te Utrecht; J. J. Wevers, wonende te Voorburg, re ferendaris bij het Departement van Land bouw en Visscherij^* tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. E. J. T. Verheggen, directeur van de Boeren- en Tuindersonderlinge, afdeeling Limburg, te Roermond: G. J. Wilms, te Oud-Schoonebeek, ge meente Schoonebeek, lid van het hoofdbe stuur van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederlad; Th. P. H. Rutten, voorzitter van de boe renleenbank te Horst; W. M. de Ruyter, districtsbouwkundige bij den Rijksgebouwendienst te Leiden; it*. A. A. Neeb, oud-Rijkslandbouwconsu- lent, te 's Gravenhage; tot ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw: dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-gene raal van den Arbeid, te 's Gravenhage; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: dr. J. N. Voorhoeve, geneesheer-directeur van het homoeopathisch ziekenhuis te Oudenrijn; dr. P. A. de Wilde, te Amsterdam; J. P. van der Sloóten, oud-voorzitter van de Vereeniging van Directeuren van Ge meentelijke Slachthuizen in Nederland, di recteur van het gemeentelijk abattoir te Utrecht; Ch. F. L. Nord, tandarts, te 's Graven hage, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde; Th. van Lier, adviseur voor de arbeids bemiddeling bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, te 's Graveihage: tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: mgr. J. H. Goumans, apostolisch prefect van Bandoeng; J. J. Brouwer, aalmoezenier in Ned. Oost-Inddë;' tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: pastoor L. A. R. M. Sondaal, hulppries ter buiten bezwaar van den lande, met den toel van hoofdpastoor te Magelang; C. F. Zebregs, frater, hoofd van het St. Thomascollege op Curasao; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver, aan: zuster Margaretha (in de wereld Anna Maria Josepha Jollie) in het Begijnhof te Amsterdam; in brons, aan: L. van Zijp, kantoorknecht bij den dienst der posterijen en telefonie, te Leiden; M. Sikking, besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, te Warmond; in zilver, aan: A. J. Taf fijn, technicus, 2e klasse bij den Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit te Leiden; R. van 't Hoff, kapelmeester van het N. Z. H. Tram-muziekkorps te Haarlem; mejuffrouw K. E. Dabisch, huishoud ster bij mevrouw H. KröllerMüller, te Wassenaar; in brons, aan: M. van Dam, arbeider bij de N.V. Scheepsbouw- en Reperatiewerf „De Hoop" „De Hoop", voorheen Gebr. Boot, te Leiden; P. Hoppenbrouwer, arbeider bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" voorheen Gebr. Boot, te Leiden; N. Siljée, kleermaker bij de firma A. D. Hakkenberg en Zoon, te Leiden; J. C. Roelandse, metaaldraaier bij de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, te Leiden; mejuffrouw A. Scheer, dienstbode mij mejuffrouw de weduwe G. van der Linde, te W a ar d e r; LAND- EN TUINBOUW Officieele aankondiging van Amerikaan- sche sterilisatie voorschrift In de „Fl. Exchange" van 8 Augustus doet het hoofd van het Plantenquarantai- nebureau Lee A Strong de mededeeling, dat de inspectie zal voorschrijven, dat „alle geïmporteerde narcisbollen zullen moeten onderworpen worden aan de laat ste erkende behandelingen als een voor waarde voor invoer". Vereeniging „De Hyacinth" Door het vereischte aantal leden van de Hyacinth is een ledenvergadering aange vraagd ter behandeling van een voorstel om het daarheen te leiden dat de maten 13 en 14 cm. van hyacinthen in het sur plus worden opgenomen, met dien ver stande echter, dat de voorgeschreven re serveering niet behoeft te worden ver hoogd. Het bestuur heeft besloten, dat deze bui tengewone ledenvergadering zal plaate vinden op Dinsdag 8 Sept. a.s. te Lisse. SPORT WATERPOLO DE COMPETITIE. Voor de le klasse-competitie van den K. N. Z. B. is gisteravond gespeeld de wedstrijd HaarlemHet Y. De Amster dammers wonnen met 62. Voor de promotie-degradatie-competitie speelden S.V.H. en D.W.R. in Hillegers- berg. De nieuwe eerste klassers werden met 52 verslagen. PAARDENSPORT HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Nieuwe successen voor Nederland. Gisteren is het luit. Greter met Ernica gelukt, in het springconcours om den Rhein- goldprijs over 12 hindernissen (20 spron gen) den eersten prijs te behalen. Hij was met ritm. Momm (Duitschland) op Landrat 2 de eenige deelnemer zonder fouten. Beide ruiters zagen van verderen strijd af en deelden den eersten en tweeden prijs. Ritm. Momm schonk onzen landgenoot den eere- prijs. In het tijdspringen, een springconcours klasse M, waarin de fouten in tijden wer den omgerekend, won Carina onder luit. Greter den derden prijs. De Roemeensche luit. Apostol behaalde een dubbele over winning. Met Idila won hij den eersten en met Bucurie den tweeden prijs. /s een gevaarlijk Optimisf\ EERSTE BLAD - PAG. 2 GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de ge- mentelijke bureaux zoomede het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en het Badhuis aan de Van der Werffstraat, op Maandag 31 Augustus a.s. des middags te twaalf uur voor het publiek worden gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. OPHALENVAN HUISVUIL. De Directeur van den Gem. Reinlgmgs- en Ontsmettingsdienst brengt ter algemee ne kennis, dat, in verband met de verjaar dag van H. M. de Koningin, het hnuisvuil op Maandag 31 Augustus e.k. in het alge meen op een vroeger tijdstip zal worden opgehaald. Men wordt derhalve verzocht nauwkeu rig te willen letten op het bellen der opha lers en in de namiddaguren GEEN vuil nisemmers aan den openbaren weg te plaatsen. 5376 De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 29 Augustus 1936. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Kors, Lahr en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Au g. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. v. Drie- sum, Mare 110, telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. HEROPENING BANKETBAKKERIJ W. F. v. d. REIJDEN Jr. Het getuigt ongetwijfeld van energiek zakenleven als men in dezen tijd niet bij de pakken gaat neerzitten. Dit mogen we constateeren van den heer W. F. v. d. Rey- den Jr., diefde 53 jaar oude banketbak kerszaak Nieuwe Rijn 43 een geheel nieuw aanzien heeft doen geven door haar in een nieuw kleed te steken. De oude bekende zaak ls in de laatste weken omgetooverd in een naar de eischen des tijds gemoderniseerde winkel. Onder leiding van den aannemer Tithof uit Am sterdam werd hier uitstekend werk ver richt. Een blanke betimmering van de wanden geeft veel meer licht in den win kel, terwijl bovendien alle artikelen zoo hygiënisch mogelijk opgeborgen zijn. Daar bij zijn ze veelal toch niet voor het oog verborgen, want de toonbank-vitrines en enkele andere vitrines laten een keur van koekjes en gebak zien, wat als het ware tot koopen noopt. Dat is trouwens ook het ge val met de welverzorgde thans geheel stofvrije étalage. De fa; Langezaal en Inniger zorgde voor 'n moderne Neon-verlichting, de heer P. A. de Jong had het schilderwerk vot zijn rekening, de stoffeering werd verzorgd door dé firma D. M. van Ewijk, het stu- cadoorswerk door den heer Fred. A. Wempe Sr., het glas in lood werd gele verd door den Stichtschen Glashandel. Het geheel maakt een keurigen indruk en zal niet nalaten deze oude zaak een ruimer af zetgebied te bezorgen. En daar is het uit eindelijk toch om te doen! 'T IS NOG ZOMER. Wij verrijzen naar een advertentie !n dit nummer, waarin de fa. v. d. Schuyt aankondigt, dat de drie-meren-rondvaart tot 6 September is verlengd. Het is nog zomer: daarom profiteere men van de gelegenheid! UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt in vergadering bijeen op Dinsdag a.s., des voormiddags 10 uur (zo mertijd). De onderwerpen ter behandeling zijn: Ingekomen stukken. Rapport van de Com missie belast met het onderzoeken van de rekening van het Waterbedrijf en die van de gemeente, dienstjaar 1935. Voorloopige vaststelling van de rekening van het wa terbedrijf dienst 1935. Voorloopige vaststel ling van de rekening der gemeente, dienst 1935. Voorstel tot het aangaan van een geld leening tot dekking van de kosten der nieuwe begraafplaats en de uitkeering in eens aan enkele bijzondere scholen, ter ver vanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in het eerste lid van artikel 205 der lager Onderwijswet. Voorstel betref fende den aankoop van een brandspuit;. ZOETERWOUDE (H. R.) Diefstal. Tijdens de Wilhelminafees ten zijn enkele electrische lampen van het feestterrein gestolen. De politie is de daders op het spoor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2