nederl. r.k. Volksbond ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 KRUKKEN EN STEUNPILAREN. Sommige menschen leeren hun beroep grondig. Doktoren, stuurlui, architecten, apothekers, etc., zij allen studeeren jaren lang en leeren van bevoegde, deskundige menschen. Hun kennis komt niet vanzelf, het kost opoffering, veel tijd en geld. Willen wij aan anderen iets leeren, wil len wij onze taak goed vervullen, dan is kennis van het vak en kennis van onze taak terdege noodzakelijk. Met een stort vloed van woorden zonder meer komt men tegenwoordig niet meer klaar. Er heerscht nog wel eens onder ons de opvatting, dat, als je maar jezelf het spreken een beetje aanleert, dan de rest wel van zelf komt. Een vriendelijke oude dame kocht eens en spel kaarten en vroeg toen aan den ver- kooper: „Wilt u mij misschien meteen even zeggen, hoe ik daar bridge mee moet spe len?" Zij dacht, dat dat wel in een paar minuten te leeren was. Het is hier al net mee als met de taak, die wij als propagandisten te vervullen hebben. Immers, wanneer we onze katho lieke arbeidersbeweging willen propagee- ren, dan moeten wij haar in haar ontwik keling, in haar taak en in haar werkwijze bestudeeren. Hoevelen spreken thans niet over en te gen de R.K. Arbeidersbeweging zonder haar te kennen? Kennen de criticasters hun eigen beweging wel voldoende? Er verschijnt het geheele jaar door zulk een veelheid van kostelijk propaganda-ma- teriaal in den vorm van een Jaarboek, een bochure, het Dagblad, de tijdschriften en zoo veel meer. Probeeren wij ons zelf met die schat van gegevens steeds meer te ver rijken, trachten we dieper door te dringen in het wezen der Katholieke Arbeidersbe weging zélf. Het is toch nog altijd zoo, dat wij meer aan anderen kunnen geven naar de mate wij zelf over meer geestelijke rijk dom de beschikking hebben. Laten we zijn géén krukken, maar hechte steunpi laren, die de beweging mee helpen schra gen en uitbouwen! HET MANIFEST VAN HET R.K. WERKLIEDENVERBOND. In een Manifest richt het RJC. Werklie denverbond zich tot het Nederlandsche volk, waarin o.a. wordt gezegd, dat valsche levensbeginselen tot afschuwelijke conse quenties hebben geleid; Gods wetten zijn verkracht en de rechten van den even- mensch met voeten zijn getreden. Wrange vruchten van materialistische cultuur open baren zich op elk gebied. Onverzadelijke zucht naar rijkdom en aardsch bezit bracht het kapitaldsme tot economische dictatuur. Heel het economisch leven is, op afschu welijke wijze, hardvochtig geworden, on- meedoogend en wreed. Volksgemeenschap pen zijn uiteengescheurd door de klassen strijd en bij het noodgeschrei der volken dreigen de Staten te bezwijken onder de niet te dragen last hunner verantwoorde-, lijkheid. Geheel de wereldorde is verstoord en in de chaos van onoplosbare politieke problemen verheft het oorlogsmonster op nieuw zijn kop. Bij de overvloedige rijk dommen der natuur en de meest verfijnde hulpmiddelen der techniek verkeert de gansche menschheid in nood en heeft niemand meer eenige zekerheid van be staan. In deze algemeene verwarring, nu valsche profeten naderen, moeten wij den wortel van het kwaad blijven zien. Geestelijke nood heeft de wereld in matelooze ellende van stoffelijke noo- den gestort, en de vijand meent nu zijn slag te kunnen slaan. Het gaat niet om den een of anderen vorm van sociale of staatkundige vernieuwing, neen het gaat om de beginselen van het leven zelf. Er driegt een principieele en radicale verloo chening van het Christendom, de bron van ons geluk! Maar wij staan niet machteloos. Wij hebben de waarheid, wij hebben de be loften van Christus zelf en wij hebben de zekerheid, dat het Christendom door alle eeuwen heen over ai zijn vijanden heeft gezegevierd. Front tegen front! Wij strij den voor Christus' Koningschap. Wij stellen dus voorop het levensbegin sel van den godsdienst. En dan vragen wij in den nood van dezen tijd, tegen de indi vidualistische geest in de economie, tegen het verschrikkelijke euvel van den klas senstrijd en voor het herstel der maat schappelijke orde: arbeid, ordening, auto nomie en zelfbestuur voor het bedrijfsleven. Wij vragen arbeid! Wij vragen ordening! Wij vragen autonomie en zelfbestuur in het belang van Staat en Volkshuishouding, in het belang der sociale orde! Ziedaar het program! Wij breken niet, wij bouwen! Laten allen zich stellen tot taak: „Alles herstellen op den grondslag der Christelijke solidariteit!" Het werk is niet gemakkelijk en het is geen werk van korten tijd. Doch als allen de schouders hieronder zetten zul len wij overwinnen. Groot is de nood, hard is de strijd, maar wanhoop past een Chris ten niet, want wij hebben de blijde bood schap van het Evarigelie en daarmee on der Gods bescherming vooruit!!! KRINGVERGADERINGEN. Woensdag, 2 September as., wordt te Leiden in het Gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, Steenschuur 15, een Kringver gadering gehouden, toegankelijk voor de besturen van Volksbonden en Vakafdee- lingen uit: Leiden, Hoogmade, Oegstgeest, Roelofarendsveen, Voorschoten, Wassenaar, Warmond, Noord wijk, Zoeterwoude I en Zoeterwoude H. Voorzitter van deze verga dering is de heer Van 't Schip; inleider de heer Van Seggelen. Te Lisse heeft een Kringvergadering plaats op Zaterdag 5 September a.s. in het gebouw van den R.K. Volksbond daar ter plaatse. Daar worden verwacht de af dee lingen: Lisse, Hillegom, Noord wij kerhout, Sassenheim en Voorhout. Voorzitter van deze vergadering is de heer Salman; inlei der de heer Nijhof. Aan de resp. Secretarissen zijn de uitnoo- digingen voor de vergaderingen toegezon den. We vertrouwen, dat alle bestuursleden op de genoemde Kringvergaderingen aan wezig zullen zijn. DE AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN NEDERLANDSCHEN R.K. VOLKSBOND (AFDEELING LEIDEN). Aan de Besturen en leden der afdoelingen van den Ned. R.K. Volksbond. Het komt ons waarschijnlijk voor, dat er veel meer R.K. jongeren uit den omtrek van Leiden onze school kunnen bezoesen, en dat ook wel zouden doen, wanneer zij iets meer hieromtrent wisten. Wij roepen daarvoor uwe welwillende medewerking in, om, waar u dit kunt, de aandacht op onze school te vestigen. Onze avondteekenschool is een inrich ting voor lager Nijverheidsonderwijs, waar in een vier-jarig en cursus gedurende de maanden October tot en met Maart theore tisch en practisch onderricht wordt gege ven aan ambachtslieden en aanstaande ambachtslieden. In het schoolgebouw, van der Werffstraat 70, wordt door 9 leeraren, in het bezit van de door de Nijverheidsonderwijswet voor geschreven bevoegdheden, van Maandag tot en met Vrijdag, tusschen 6 en 10 uur 's avonds, aan timmerlieden, meubelmakers, houtbewerkers, metselaars, loodgieters, stu- cadoors, huis- en reclameschilders, electri- ciens, metaalbewerkers, vormers in gieterij- bedrijf, étaleurs, typografen, lithograf en, en aanverwante vakgenooten, les geven In handteekenen, rechtlijnig teekenen, vak- teekenen en materialenkennis, projectietee- kenen, projectieleer, meetkunde, werktuig kunde, electro techniek, boeseeren, rekenen, Nederlandsche etaal en hout- en marmer- schilderen. Aan leerlingen, die met vrucht den cur sus hebben gevolgd, wordt het door de Nijverheidsonderwijswet voorgeschreven diploma uitgereikt, waarna ze in voortge zette klassen gelegenheid hebben, de reeds eerder vergaarde kennis nog uit te brei den en te verrijken. Als leerlingen worden aangenomen jon gens en jongelieden van alle gezindten, die het lager onderwijs met vrucht hebben ge volgd, uit Leiden en uit de omliggende ge meenten. Het schoolgeld bedraagt voor den geheelen cursus 1 October81 Maart 3. 6-9.of 12.naar gelang de fi- nantieele gesteldheid van de ouders der leerlingen of van de leerlingen zelf; dit schoolgeld is vastgesteld door Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. In bijzondere gevallen, naar het oordeel van het bestuur, kunnen leer lingen kosteloos de lessen volgen. Uit het j aai*verslag van den afgeloopen cursus stippen we aan, dat de school be zocht werd door 257 leerlingen, waarvan er 123 tot de R.K. en 134 tot de Protestant- sche Godsdienst behoorden. 190 leerlingen waren in Leiden en 67 in de buitengemeen ten woonachtig. De inschrijving voor de nieu we cursus heeft plaats 1, 2 en 3 Septembera.s. 's avonds xan 7ys tot 9 uuur, in ons schoolgebouw van der Werffstraat 70, Lelden. Het Bestuur der school. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Het is de Diocesane Commissie voor Jeugdwerkloozen-zorg in ons Bisdom mo gen gelukken, een behoorlijk object te vin den voor de oprichting van een werkkamp voor jeugdige wdrkloozen, met den bouw waarvan over een week of acht een aan vang zal worden gemaakt. 100 deelnemers zullen geplaatst kunnen worden en den duur van het kamp zal zes weken zijn, waarna weer voor een volgend 100-tal er gelegenheid zal zijn zich door arbeid, door ontspanning en ontwikkeling, aan de sleur van hun donkere bestaan te ontworstelen. Zjj worden lichamelijk, geestelijk en gods dienstig daar weer gesterkt. In aanmerking komt elk R.K. jeugdig werklooze, mits niet jonger dan 16 en niet ouder dan 24 jaar. Men behoeft dus niet per se lid te zijn van een Stands- of Vak organisatie. Elk werkkamp duurt 6 weken, begint op Maandag en eindigt op Zaterdag. Deelname is geheel kosteloos; ook de reis kosten worden vergoed. De deelnemers ont vangen voor iedere volle kamp week een zakgeldvergoeding van 1.75, welk bedrag op de Zaterdagen wordt uitbetaald. Als we nu nog zeggen, dat het kamp wordit gevestigd te Egmond, en het werk- object is het terrein waarop eenmaal in nieuwe glorie zal herrijzen de oude Abdij van Egmond, betwijfelen we niet, of velen zullen deze gelegenheid, hen geboden, aan grijpen. Inlichtingen te bekomen aan het secretariaat: Verlengde Bloemistenlaan 45, Leiden. LIJNEN VOOR DEN UITBOUW VAN SAMENWERGING ONDER BEDRIJFS- GENOOTEN. Tot ordening van het economisch leven. De belangstelling voor de gedachte van samenwerking tusschen bedrijfsgenooten tot ordening van het sociaal-economische leven, een belangstelling, die in het be drijfsleven meer en meer tot den daad leidt, hééft uiteraard nimmer ontbroken bij de vier, in den Raad van Overleg vertegen woordigende centrale katholiek-sociale or ganisaties, n.l. de Algemeene R.K. Werk geversvereniging, het R.K. Werklieden verbond, de Nederlandsche R.K. Midden standsbond, de Kath. Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond. In hun Economisch Urgentieprogram van 1933 wezen zij op deze samenwerking als een gewichtig ele ment bij het streven naar behoud en uit breiding van werkgelegenheid voor de bevolking van ons land. De behoefte aan concretiseering van de gedachte heeft ge leid tot samenstelling van een rapport. Reeds in het ter aanvulling van het Ur gentie-program opgestelde „advies inzake samenwerking tusschen bedrijfsgenooten" werden eenige hoofdpunten vastgelegd. Ook de direct belanghebbenden zelf zoo heette het aldaar moeten medewerken aan zoodanige regeling en ordening van het bedrijfsleven, dat de aanpassing daarvan aan degewijzigde structuur verzekerd zij. „Tot dat doel behooren te worden gevormd maatschappelijke bedrijfsorganen, wier na tuurlijke taak het is, de aangelegenheden van het betrokken bedrijf zelfstandig en bindend te regelen en deze regelingen uit te voeren, een en ander met de steun en onder het waakzaam toezicht van de bur gelij ke overheid". Teneinde deze hoofdgedachte zoo ver mo gelijk uit te werken, werd door den Raad van Overleg een Studiecommissie ingesteld, bestaande uit de beeren: dr J. van Beurden, A. C. de Bruyn, mr H. van Haastert, H. G. J. Hermans, dr ir F. C. Huygen, dr L. G. Kortenhorst, C. Moors en drs H. L. Jansen. Deze commissie heeft het resultaat van haar werkzaamheid neergelegd in een aan tal „lijnen voor den uitbouw van samen werking onder bedrijfsgenooten tot orde ning van het economisch leven" en deze van een toelichting voorzien. De besturen van bovengenoemde organi saties hebben zich met het rapport en de toelichting vereenigd en zijn overgegaan tot publicatie daarvan in een Studie-uit gave in brochure-vorm. Het kan wellicht zijn nut hebben, dat wij een volgende maal op een en ander nader terugkomen; het on derwerp Is daarvoor urgent genoeg. DE STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. Onder de aangrijpende leuze van den heiligen Paus Pius X: „Mijn politiek Is het kruis", zijn deze week te Voorhout de so ciale studiedagen gehouden, welke in alle opzichten geslaagd mogen genoemd wor den. Zij hebben de deelnemers bijgebracht een dieper inzicht in het lijdensprobleem, dat tot een prangende werkelijkheid is ge worden in dezen modernen tijd met zijn werkloosheid en verarming voor honderd duizenden, met zijn bestaansonzekerheid voor millioenen en met zijn bedreiging van oorlog, terreur en barbaarschheid voor heel de menschheid. In de „Leidsche Courant' van deze week hebt ge kunnen vinden een kort resumé van het verhandelde op deze studiedagen, waarop we, ter gelegener tijd, dieper in zullen gaan. I JAARVERSLAG VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND. Zoo juist ontvingen we het zeer lijvige jaarverslag 1935 van het Centraal Bestuur, dat ons een duidelijk overzicht geeft van de gebeurtenissen in het jaar 1935, waarbij cijfermateriaal ons niet onthouden wordt. Bij nadere lezing, kan het niet ondienstig zijn, om ook onze lezers van een en ander op die hoogte te stellen waarmee zij hun nut kunnen doen. DE NIEUWSTE PROPAGANDA- BROCHURE. Dat mag wel genoemd worden de uitga ve, samengesteld door de Film- en Propa ganda-Centrale, de jongste instelling van onze Katholieke Arbeidersbeweging, in op dracht van „Concordia". Inderdaad mogen we dit propagandage schrift zeer geslaagd noemen. Overzichte lijk wordt daarin het verzekeringswezen beschreven, in groote verscheidenheid van vorm, waarbij met cijfers overduidelijk wordt aangetoond, wat „Concordia" in de loop der jaren reeds tot stand heeft ge bracht. De lezing van het geschrift met fraaie foto's verlucht, doet prettig aan, verwacht mag worden, dat deze brochure zijn weg (wel zal vinden. Zij die inzage willen nemen van deze brochure, kunnen deze aanvragen bij: „Corcordia", Drift 8, Utrecht. Ze wordt gaarne, zonder een enkele verplichting, op aanvraag toegezonden. CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK. Binnenkort, waarschijnlijk in de 7de af levering, zal in het „Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek", we derom een overzicht worden opgenomen van de arbeidsvoorwaarden van gemeente werklieden, in gemeenten met 20.000 of meer inwoners, alsmede in een aantal klei neer gemeenten met min of meer indus trieel karakter, ditmaal near den toestand op 1 Mei 1936. Dit overzicht bevat wederom gegevens betreffende de loonen volgens de loonsre- gelingen, de kortingen, welke op de loonen worden toegepast, den kindertoeslag, de periodieke verhoogingen, de betaling voor overwerk en de doorbetaling van loon bij ziekte en de vacantieregeling. Ter verge lijking zijn ook de gegevens van 1936 op genomen, mede worden de arbeidsvoor waarden der Rijkswerklieden daarin ver meld. Evenals vorige jaren, worden van dit overzicht afzonderlijke afdrukken verkrijg baar gesteld, tegen den prijs van 0.25 per exemplaar. Bestelling te richten aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage, terwijl het verschuldigde bedrag, bij vooruitbetaling, moet worden toegezonden aan de N.V. Drukkerij Albami, te 's-Gra- venhage. Het gironummer is 40100. Bij dezelfde Uitgeefster zal verschij- »n de publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek getield: „Prijzen en kos ten van Levensonderhoud", waarvan maan delijks een aflevering verschijnt, met een gemiddelde omvang van 32 bladzijden. In deze publicatie worden opgenomen groot- en kleinhandelprijzen, benevens een alge meen indexcijfer, alsmede de kosten van levensonderhoud te Amsterdam en 's-Gra- Venhage, ontleend aan de Statistische Bu reaux dier gemeenten. Tenslotte worden de prijzen van een aantal belangrijke arti kelen in den groothandel en de algemeene indexcijfers van de groothandelprijzen in verschillende landen gepubliceerd, geïllus treerd door eenige grafische voorstellingen. Wie voor deze statistiek interesse heeft, kan ze bestellen aan bovengenoemd Bu reau. De prijs bedraagt 4.15 (franco toe zending), per jaargang van 12 afleveringen. (Augustus t/m. Juli), welk bedrag u bij bestelling, gelieve over te maken op giro rekening No. 40100 van de Uitgeefster, de N.V. Drukkerij Albani, te 's-Gravenhage, onder aanteekening „voor Statistiek Prij zen en kosten van levensonderhoud". VAN DE REDACTIE. Alle correspondentie, deze Rubriek be treffende moet worden ingezonden aan het .Redactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende Rubriek verschijnt 19 September a.s., bijdragen daarvoor bestemd worden ingewacht uiterlijk Woensdag 16 Sept. H.H. Secretarissen van vakafdeelin- gen, die nog niet aan ons verzoek volde den om de resp. vakbladen toe te zenden, worden aan dit verzoek nogmaals herin nerd. IMTERPAROCHIEELE AAN POLITIEK DOEN. XXIV. De linksche elementen in verschillende staten ariënteeren zich hoe langer hoe meer naar Moskou en vereenigen zich onder de aandoenlijke titels van democratie-redders of volksfronters. Het gevaar, dat ze in de praktijk him naam oneer aandoen, wordt blijkbaar niet aangevoeld en vandaar, dat omwille van de democratie (o arm mishan deld woord) in Spanje een terreur is losge barsten van het communisme, waaraan Frankrijk (dat niet-inmenging van ande ren vraagt) zoo stiekum weg belangrijke steun verleent. Niet zonder reden mag ook in ons land de vraag gesteld worden, of de formatie van een volksfront mogelijk is. En heel wat menschen zijn van meening, dat daarvan geen sprake kan zijn. Want, zoo wordt ge redeneerd, die paar communisten kunnen niets klaar spelen. Maar o.i vergeet men dan iets zeer be langrijks en ziet men de S.D.A.P. over het hoofd. Ook die partij, ondanks een lichte koersverandering, blijft een groot gevaar voor ons volk. Zoo is b.v. de lichte sym pathie voor ons Vorstenhuis pas gekomen, toen het fascisme en het natsocialisme zieltjes wonnen en het is heelemaal niet te verwonderen, dat vele Nederlanders zich aan hun rood-wit-blauw-koorts ergeren. Want voor rood hebben ze nog steeds de meeste liefde en van werkelijke sympa thie voor onze Vorstinnen, een sympathie, die voortkomt uit beginsel, zal vooralsnog weinig te zien zijn. En daar komt nu nog iets heel ernstigs bij, hun houding inzake de botsingen in Spanje. In hun pers wordt nota bene geen woord gewijd aan de verwoesting van ker ken en kloosters en het afslachten van priesters en kloosterlingen, ja men durft het zelfs zoo voor te stellen, dat de priesters daar als massa-moordenaars optreden. Uit den stroom van berichten blijkt zonneklaar, dat waar het „volksfront" regeert geen kerk of klooster wordt gespaard, geen priester of kloosterling wordt ontzien en in een waanzinnige woede groote kunst schatten worden vernield. Aan een anar chistische en bandelooze bende zend dan het N.V. nog 10.000, als bewijs no. zooveel, dat, als het tegen de Kerk gaat, ze ook hier gaarne meedoen. Dat doet dan een partij, die zich demo cratisch noemt en een vakverband, dat voor een paar jaar den katholieken arbeiders wijs wilde maken niets tegen den gods dienst te hebben. De vos verliest zijn stre ken niet! Naar onze meening zijn dit kenteekenen, die er op wijzen, dat we de mogelijk heid van een volksfront voor ons land niet mogen onderschatten. En dat met na me de S.D.A.P., evenals in 1918, ook nu weer tot veel in staat blijkt te zijn. Men is daar nu eenmaal, evenals bij de N.S.B. en bet communisme, niet kieskeurig met de middelen, omdat men niet gebonden is aan Gods geboden en, uit onwil of onkunde, het katholicisme met zijn enorme waarde voor een gezonde samenleving niet erkend. Nog altijd blijft het socialisme de poort tot het communisme. Het is absurd te be weren, dat een katholiek socialist kan zijn, daar het een verhouding zal blijven van water tot vuur. Den berg op is altijd nog wat moeilijker dan den berg af en daarom blijven onze Bisschoppen ieder jaar weer waarschuwen tegen de leer van Karl Marx. En wat de democratie betreft, daaraan wordt de doodsteek gegeven door een zoo domme democratie van het zingen der „In ternationale" mat gebalde vuisten, zooals in onze stad gebeurde „als antwoord aan Mussert". Dan staan wij toch maar veiliger onder de kromstaf van Petrus! SEVERUS. MEDEDEELINGEN. Verschenen is: „Praeses van Nispen, zijn persoon en zijn werk". Het boek is geschre ven door Fred. Thomas en kost slechts 25 cent. Een goed Gezel schaft het zich ze ker aan! Het is verkrijgbaar bij den huis meester. Een propaganda-avond zal gehouden war den op Zondag 20 Sept., met medewerking van onz eeigen omderafdeelingen. Het kegelspel wordt druk beoefend door oud en jong. Wij herinneren aan de af spraak: zuinig zijn op baan, ballen en ke gels. Zeer spoedig worden drie nieuwe spelen in de ontspanningszaal geplaatst n.l. een fama-, een myra- en een bobspel. Het is vooral bedoeld voor de jongeren en onder leiding gesteld van de commissarissen. NAAR DE VAN NISPEN-HERDENKING. Zondag 18 Sept. wordt een goede dag voor het Kolpingswerk in Nederland. Dan toch herdenken wij den lOOsten geboorte dag van den grondlegger der Gez.-Ver. in ons land. Het programma luidt: IK u. Pon tificale H. Mis in de Willibrordue-kerk3 u. Samenkomst in Carré, alwaar uitvoering van rythmisch-dynamische tableaux, feest rede door een bekend redenaar en toe spraak van Mgr. Huibers; 5 u. Bezoek aan de nationale tentoonstelling. Er bestaat gelegenheid voor koffiedrin ken (te 1 uur) en voor te dineeren (te 5 uur) in daarvoor aangewezen gelegenhe den. Geeft u spoedig op bij uw eigen com missariaat. Bij massale deelname zal alles des te beter slagen! LOTERIJ DER RETRAITCLUB. Vanaf Zondag zijn de loten verkrijgbaar bij den club-penningmeester. In elk kwan tum zijn ze te bekomen. Het bestuur vertrouwt ook nu weer op een vlotte medewerking van alle leden, omdat het doel van deze loterij uiterst sym pathiek is, n.l. de mogelijkheid te bieden aan onbemiddelde Gezellen om deel te ne men aan de retraite van 25 tot 28 Dec. De loterij van het vorig jaar was binnen één week uitverkocht. Doen we het zoo weer? Het kan wel! Er zijn 1000 loten a 10 cent. De hoofd prijs is deze keer een dames- of heeren horloge naar keuze; daarbij zijn nog talrij ke fraaie prijzen aan deze loterij verbon den. Clubleden, klaar voor de start en voor uit! WAT GEBEURT ER IN SEPTEMBER? 7 Sept. Bijeenkomst jong-G&sellen. 8 I, afd. Gosallsn, 11 Aspirantencursus. 13 Van Nispan-feesten in. A'da#a. 15 Bijeenkomst afd. GköriètfflL 17 Recollectie-oefen Kig. 20 Propaganda-arend. 22 Bijeenkomst afd. Gezeflso. 25 Aspirantencureus. LEEST DE ADVEEïHTaS ÏN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13