VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Afspraak der Bacon- fabriekanten Minister Deckers beantwoordt vragen van Kamerlid Van der Weijden, De Minister van Landbouw en Visscherjj heeft geantwoord op vragen van den heer Van der Weijden betreffende een on derlinge afspraak, welke door baconfabri- kanten zou zijn gemaakt bij een inschrij ving voor de baconbereiding en het nemen van maatregelen tot opheffing van de ba- conregeling: Het was den minister bekend, dat 20 ba- confabrieken, n.l. 16 particuliere en 4 coö peratieve, vóór de nieuwe inschrijving, welke in Juli plaats vond, onderling over leg hebben gepleegd. Nadien is den Mi nister het resultaat van dit overleg geble ken. De Minister wil vooropstellen, dat hij sinds zijn optreden er naar gestreefd heeft eenerzijds de kosten, verbonden aan de baconbereiding, te verlagen, anderzijds een saneering van de industrie, waarin een belangrijke overcapaciteit bestaat, te be vorderen, omdat concentratie van de slach tingen in enkele fabrieken uiteindelijk tot een daling van den kostprijs per eenheid zal moeten leiden. Hij heeft daarom in het laatst van het vorig jaar het bestaande ba- concontract opgezegd en in plaats daarvan een gemeenschappelijke inschrijving ge houden onder alle fabrikanten. Bij de inschrijving in Juli zat de bedoe ling voor om de gemeenschappelijke in schrijving te vervangen door een indivi- dueele inschrijving, waarbij dezerzijds eenige bijzondere waarborgen werden ge troffen om: 1. te verhinderen, dat de verwerking plotseling in handen zou komen van en kele grootere fabrieken, hetgeen tot slui ting en kapitaalverlies voor de overblij vende kleinere fabrieken, met de daaraan verbonden werkloosheid, had moeten lei den, en 2. een uitzonderingspositie te scheppen voor de van landbouwkundig standpunt so ciaal belangrijke coöperatieve fabrieken. Het resultaat van deze inschrijving is geweest, dat de prijs weder verlaagd is, n.l. tot 2.60 per 100 K.G., en dat*" van de 16 bovengenoemde particuliere fabrieken 7 zijn gesloten. Aan de hand van de cijfers, die een uit voerig onderzoek van den crisis-accoun tantsdienst heeft opgeleverd, is gebleken, dat indien in den laatsten tijd geen zeer groote bezuinigingen zijn ingevoerd, deze prijs niet voldöende is om de productie kosten der gezamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken, zoodat de fabrieken een verlies lijden. Het is dus geenszins juist, dat de prijs ƒ0.60 per 100 K.G. hooger is dan wat redeijk kan wor den geacht. Omtrent deze 0.60 kan voorts nog wor den medegedeeld, dat de werkende fabrie ken een bedrag per eenheid beschikbaar stellen als vergoeding voor de fabrieken, welke haar bedrijf hebben stopgezet, als mede voor die fabrieken, waaraan minder varkens ter verwerking zyn toegewezen dan waarvoor was ingeschreven. Deze regeling heeft dit resultaat, dat over de te slachten varkens gemiddeld pl.m. 35 cent per 100 K.G. als schadevergoe ding betaald wordt aan ed stilligende fa brieken. Door het opvoeren van de pro ductie van de werkende fabrieken hebben deze een verlaging van de productiekos ten per eenheid kunnen bereiken. Deze kostenbesparing is hun kennelijk een fi nancieel offer waard geweest, waardoof zij aan de uitvallende fabrieken een scha devergoeding in uitzicht hebben gesteld. Naar het oordeel van den crisis-accoun tantsdienst benadert dit financieel voor deel ten gevolge van de ruimere bezetting het bedrag der uit te keeren schadever goeding. De opeenvolgende regelingen hebben dus naar het oordeel van den Minister, zoo wel tot een verlaging van den prijs als tot een concentratie van de productie ge leid. Intusschen volgt hij nauwgezet de geheele situatie, in verband met de ver dere maatregelen, die hij zal moeten ne men, wanneer de huidige overeenkomst op 31 October as. eindigt. Hy zal dan over wegen, in hoeverre het mogelyk is voort te gaan op den ingeslagen weg van ver dere verlaging van den prijs en concentra tie van het bedrijf. De Minister heeft den heer S. Zwanen berg, commercieel adviseur van het colle ge van regeeringscommissarissen, in zake de bacon nimmer geraadpleegd in verband met de bijzondere positie, welke deze in dat bedrijf inneemt. In het onderhavige geval heeft de Minister zulks dus ook niet gedaan. Aangenomen mag worden, dat de leiding van het bedryf, waarmede de heer Zwanenberg is verbonden, hem heeft me degedeeld, dat bij de fabrikanten onder ling het plan bestond een schadevergoe dingsregeling te treffen. Uiteraard is het gewenscht, dat het ver trouwen in de doeltreffendheid der crisis maatregelen zoo groot mogelijk is. De mi nister tracht dit zooveel mogelijk te be vorderen. Opheffing van iedere bemoeienis met den uitvoer van bacon kan niet in overweging worden genomen, omdat dit het in stand houden van den uitvoer van bacon in ge vaar zou brengen en het wegvallen van deze afzetmogelijkheid een groot nadeel voor den landbouw zou beteekenen. Een baconregeling, waarbij teeltregeling, kwa liteitscontrole, heffing en toeslagregeling worden behouden, brengt gelijksoortige moeilijkheden van uitvoering mede als de thans geldende regeling. BINNENLAND KONINGIN EN PRINSES TE ADELBODEN. Dinsdagnamiddag hebben H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana met gevolg in drie dichte auto's een bezoek gebracht aan Adelboden, waar zij in den tuin van Grand Hotel de thee gebruikten. Slechts weinig gasten waren in het hotel. Maar spoedig ontdekte men, welk gezelschap er waes. De Koningin en de prinses zagen er opgewekt uit. H. M. DE KONINGIN EN H. K. H. PRINSES JULIANA TE LUZERN. Op doorreis naar Nederland. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Julianai zyn vanmorgen te Luzern aange komen, op de terugreis van haar vacan- tieverblijf in Zwitserland. De vorstelijke personen hebben intrek genomen in het Carlton-hotel aldaar, waar zij den gehee- len middag zullen verblijven om van avond met den nachttrein de reis naar Nederland voprt te zetten. HOE MINISTER DECKERS WORDT VOORGELICHT. Een struikeling over de rundveeprijzen. Het „Alg. Hbld." wees dezer dagen met een frappant voorbeeld, op de totaal ver keerde wijze, waarop minister Deckers wordt voorgelicht door zijn volstrekt deskundigen adviseur. Dr. Deckers had al§ argument tegen de nadeelen der prijsverhoogende werking van de vetconventie op 16 Juli in de Eerste Ka mer verklaard „dat de huisvrouwen met slappe beurzen naar hartelust de prachtige, onbelaste bladreuzel kunnen koopen, zoo dat zij de verboden margarine-bereiding kunnen staken." De heer Van Zwanenberg, 's ministers op slachtgebied zoo hoogst deskundige advi seur (Regeeringscommissaris voor commer- cieele adviezen), had dr. Deckers dezen on zin niet mogen laten debiteeren, want de bladreuzel kostte medio Juli 70 k 80 centen per kilo rauw in den winkel en thans 80 85 cent, verhoogd met de verwarmingskos- ten en het gewichtsverlies bij het smelten, terwijl de clandestiene margarine op slechts 60 a 65 centen komt. Wij willen nóg een frappant voorbeeld geven vervolgt thans het blad van de voorlichting, die op den minister wordt „ge pleegd". De Ned. Bond van grossiers in levende en geslachte varkens had op 15 Juni jl. den minister wijziging in de uitvoe ring der varkens-crisismaatregelen ge vraagd. In zijn antwoord dxl. 1 Augustus ant woordde minister Deckers „dat hij geen prijsstijging der varkens verwachtte zonder overheidsingrijpen, gezien de nog steeds la ge rundveeprijzen." Ook deze passus spreekt weer boekdee- len over de wijze, waarop de minister door zijn deskundigen adviseur wordt voorge licht! Wij zullen ons bepalen tot een antwoord in cijfers: Prijs van runderen op de Rotterdamsche markt op Maandag 3 Augustus 1935 zeven en-veertig centen per kilo geslacht gewicht zonder en zes-en-vijf tig centen mèt accijns. Dezelfde prijs precies 'n jaar later, nl. op 3 Augustus jl. de brief was gedagteekend 1 Augustus) zestig centen zonder en twee- en-zeventig centen mèt accijns. En nog steeds houdt de sty ging aan. De prijs der slachtrunderen is dus thans precies acht-en-twintig procent hooger dan een jaar geleden! De „nog steeds lage rundveeprijzen" blij ken dus 28 pet. hooger te zijn dan vorig jaar, hetwelk aan het argument „in var- kensverband" dus alle kracht ontneemt. Immers: De varkensprijs bedroeg in Rotterdam op 5 Augustus 1935 per kilo levend met 4 kilo korting, twintig centen. Deze zelfde prijs bedroeg op 8 Augustus j.l. 18 cents, dus tien procent lager. Er blijft dus van het ministerieel® argu ment de voor de varkens ongunstige ver houding tusschen runder- en varkensprij - zen niets intact, want deze verhouding is, ten gunste der varkens, in de afgeloo- pen 12 maanden zeer aanmerkelijk gunsti ger geworden! (Uitgedrukt in bovenge noemde normen van 1:0.30 tot 1:4.47^). Zóó kan men - nl. op grond van kant noch wal rakende inlichtingen alles rechtpraten, wat in de kraam te pas komt. BOETE-PROCESSIE L. T. B. Een tweede processie wegens de massale deelname. Woensdag 2 September a.s. wordt de Boe te-processie van den L. T. B. gehouden in het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Om tien uur vangt de plechtige H. Mis aan. Zooals u bekend, is dit de tweede maal van het jaar; dat de L. T. B. deze Boete processie organiseert. De vorige jaren werd er jaarlijks slechts één Boete-processie ge houden, doch de deelname was zoo mas saal, dat de kapel de deelnemers niet kon bevatten. De deelname der geestelijke adviseurs wordt door den algemeen Bondsadviseur op hoogen prijs gesteld. De heeren geestelijken kunnen desge- wenscht bij de Zusters Juliaantjes iets ge bruiken, mits hiervan tevoren kennis wordt gegeven. De treinen van 9.47 uit Alkmaar en 9.25 uit Uitgeest (richting Alkmaar) zullen in de heenreis te HeilooRunxputte stoppen voor de deelnemers, die van deze reisge legenheid gebruik zullen maken. MUSSERT-INTERVIEW IN DE „GROENE AMSTERDAMMER". De heer Brouwer dient een strafklacht in. De heer A. M. Brouwer, hulpprediker te Heerenveen, die in de „Groene Am sterdammer" van den 18den Juli j.l. een veel besproken verslag deed van zyn be vindingen bij een gesprek, dat hij eenige maanden geleden in zijn qualiteit van secretaris der referendumcommissie van de „Groene" had met den heer Mussert, leider der N. S. B., heeft thans bij den of ficier van justitie te Utrecht zoowel tegen den heer Mussert als tegen de redacteu ren van „Volk en Vaderland" een straf klacht ingediend wegens smaad, resp. smaadschrift, zulks naar aanleiding van een door den heer Mussert aan een redac teur van het Utrechtsch Dagblad toege staan interview, waarin hij de door den heer Brouwer in de „Groene" gedane me- dedeelingen „volmaakt verzonnen", „ge logen", „volmaakt uit den duim gezogen" e.d. heeft genoemd, resp. van een in „Volk en Vaderland" van den 24sten Juli 1936 opgenomen artikeltje, waarin soortge lijke qualificaties voorkwamen, waardoor de heer Brouwer, die bij herhaling ver klaard heeft, voor de juistheid zijner me dedeel in gen onvoorwaardelijk in te staan, zich in zijn eer en goeden naam aange tast acht. DE DISTRIBUTIE VAN 6000 TON VET. Waarschijnlijk buiten den middenstand om Het Nederlandsch Weekblad voor Krui denierswaren meldt, dat de distributie van 6000 ton vet, door de regeering toe gezegd bij de verhooging van den olie- en vetaccijns, zeer waarschijnlijk buiten den middenstand om zal geschieden. BEZWAREN TEGEN VETCONVENTIE. Op instignatie van de Algemeene Vet- smelters Vereeniging vond gistermiddag in Den Haag een vergadering plaats van een aantal organisaties, welke alle reeds tegen het ontworpen vetplan en den ver hoogden vet- en olieaccijns hun bezwaren bij de regearing kenbaar gemaakt hadden. Aanwezig waren: de Nederlandsche Gros- siersbond, Amsterdam, de Koninklijke Ne derlandsche Middenstandsbond, Den Haag, „Neprova", Amsterdam, de Nederlandsche Bakkersbond, Amsterdam, de Nederland sche Bond van den Margarinehandel, Am sterdam en de Algemeene Vetsmeltersver- eeniging, Amsterdam. Enkele andere bonden hadden bericht van verhindering gezonden. Het doel van deze bijeenkomst was, zooals de voorzitter van de algemeene Vetsmeltersvereeniging, de heer Charles M. Nijveen, mededeelde, om te geraken tot een nauwe samenwerking tusschen alle belanghebbede organisaties. Zoowel door den voorzitter als door den juridischen raadsman mr. Nord Thomson te Leiden alsmede door anderen werden de crisismaatregelen en heffingen op oliën en vetten belicht en de funeste gevolgen er van voor den distribuant als voor den consument naar voren gebracht. In principe werd besloten om over te gaan tot de oprichting van een contact commissie, De niet aanwezige organisaties waaronder ook de boerenbonden, Kon. Landbouw Comité zullen alsnog aangezocht worden hun vertegenwoordiger in deze commissie aan te wyzen. Een program van actie zal de respectieve bonden spoedig voorgelegd worden. DE VOORTSCHRIJDENDE SPOORWEG- ELECTREFICATTE Groote werken. Zooals men weet is reeds een aanvang gemaakt met het plaatsen van de palen van den bovenbouw. Thans zal binnenkort overgegaan worden tot het maken van veertien onderstations, die moeten dienen om de draaistroom, die de stroomleveran- clers aanvoeren, te transformeeren in ge lijkstroom. Ontworpen zijn vijf types, ver schillend naar behoefte die, bovengronds zullen komen. Bovendien zullen eenentwin tig schakelstations worden gebouwd, klei ne gebouwtjes, dienende voor he paralel schakelen van den boven-leiding en scha kels vormende tusschen de ondersta tions. De onderstations komen te Amster dam, Nieuwersluis, Utrecht (Noord), Gel- tiermalsen, Orthen, Woensel, Den Haag, Moordrecht, Woerden, Utrecht (Zuid), Maarsbergen, Ede en Arnhem. De schakel stations komen te Weesperskarspel, Abcou- de-Baambrugge, Maarsen, Bunnik, Drie bergen, Amerongen, Ede, Renkum, Vleu ten, Papekop, Gouda, Nieuwer kerk, Rot terdam, Zevenhuizen, Zoetermeer, Houten, Culemborg, Zalt-Bommel, Hedel, Vugth en Best. Er is voor alle gebouwtjes een tijdstip bepaald, binnen hetwelk het gereed moet zyn. De grootste termijn is 13 Maanden. Het geheele werk geschiedt voor Rijksrekening. De kosten worden geraamd op '458000. De aanbesteding zal plaats hebben bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht op 15 Sept. DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM— WIERINGEN. Binnenkort zal voorloopig in gebruik worden gesteld het gedeelte van den nieu wen Rijksweg no. 7, Amsterdam-Wieringen vanaf Buiksloot tot het Slochter. De ont worpen breedte van de aardebaan bedraagt 27 M., waarby rekening is gehouden met een toekomstig dwarsprofiel met twee ge scheiden rybanen. Voorloopig is één rij baan aangelegd, bestemd voor beide rich tingen, bestraat met vlamovenklinkers. Na een gebruik van ongeveer drie maanden zal de rijbaan zoo'noodig herstraat en daar na voor het verkeer officieel worden open gesteld. D.oor de openstelling van dezen weg zal de bochtige en smalle weg van Am sterdam over den Buikslotermeerweg in de richting Purmerend en Hoorn door het verkeer kunnen worden vermeden. HERDENKING VAN JHR. VAN NISPEN. Viering eeuwfeest van den Gezellenvader op 6, 12 en 13 September te Amsterdam. De maand September staat voor Katho liek Nederland, en voor Amsterdam in het bijzonder in het teeken van de Van Nispenherdenking. Op 16 Augustus j.l. toch was het 100 jaar geleden, dat Jhr. Hubertus van Nispen tot Sevenaer, de eerste-Centraal-President en de groote pionier van het Gezellenwerk in Neder land, werd geboren. Het hoogtepunt van de viering is bepaald op Zondag 13 Sep tember, in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Wy laten hieronder het volledig pro gramma voor 6, 12 en 13 September vol gen. De viering op Zondag 6 September is meer speciaal voor het district Amster dam. Om 12 uur komt men by een, op het kerkhof St. Barbara voor de jaarlijksche van Nispen-herdenking. Alle leerlingen, gezellen, gehuwden en patroons van Am sterdam I en alle gezellen-leden der ove rige afdeelingen worden hier verwacht. Het moet een massale betooging worden van het District en een machtig défilé langs het graf van den eersten Centraal- President. 's Middags drie uur wordt de Histori sche tentoonstelling van Praeses van Nis pen In het gebouw Stadhouderskade 55 geopend. Van 7 uur af is er toegang voor ieder een, tevens bestaat er gelegenheid om de gerestaureerde zalen van het gebouw en het machtig groote werkobject, dat onze werkloozen van Amsterdam hebben "tot stand gebracht, te bezichtigen. Op de tentoonstelling ziet men photo- grafieën, teekeningen, statistieken, gra fieken, officieele stukken, jaar voor jaar van de grootsche ontwikkeling van het Gezellenwerk, te beginnen 1868, tentoon gesteld. Het middelpunt van de tentoon stelling vormt het Van Nispen-monument. Zaterdag 12 September wordt het Se nioren-Congres gehouden. Zondag 13 September is de groote her denkingsdag. Te acht uur H. Mis en Alg. H. Communie voor Senioren in de St. Hu bertus Kapel, waarna gemeenschappelijk ontbjjt. Te half twaalf Pontificale H. Mis in de St. Willibrorduskerk aan den Am- steldijk, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. Des middags drie uur massale feeste lijke bijeenkomst in Carré. Hiervan luidt bet programma: 1. Ver welkoming. 2. Rhythmisch-Dynamische Tableaux; Godsdienstzin; Arbeidzaam heid; Eensgezindheid en Vroolijkheid; 3. Herdenkingsrede; 4. V. Nispen-huldiging als Rhythmisch-Dynamisch tableau; 5. Toespraak Mgr. J. P. Huibers. Om vijf uur is er gelegenheid tot mid dagmaal in het Coöperatief Restaurant aan het Molenpad, waarna van 5 tot 1 uur er gelegenheid is om de tentoonstelling te bezichtigen. HOE ZAL HET MET TARWEOOGST GAAN? Het „Alg. Hbld." bereikten eenige vragen over den tarwe-oogst en wat daaraan vast zit. Hoe is de oogst uitgevallen dit jaar? Uit den aard van de zaak kan hierover nog geen definitief oordeel worden gegeven, maar zeker is, dat de qualiteit vrij aanzien lijk minder is dan vorig jaar, benevens dat de boeren meer zorg en arbeid aan de tarwe, die in vele gevallen is gaan legeren, moes ten besteden. Deze extra-kosten drukken des te zwaarder, omdat de richtprijs is ver laagd op negen gulden per 100 kilo en, in de practijk zelfs nog daaronder zal blijven. Een ander vraagt, wat er met het maal- gebod zal moeten gebeuren, wanneer de tarwequaliteit eens onverhoopt slecht zou uitvallen en dus niet zou kunnen worden voldaan aan den eisch, dat 35% der verma len tarwe van Nederlandsche herkomst moet zyn. Indien wij goed zijn ingelicht, schrijft het „Hbld", zal de regeering in dat geval de regeling precies zoo blijven uitvoeren als thans, alleen met dit verschil, dat dan ook buitenlandsche tarwe als „Vita" (dus als inlandsche) en tegen den prijs daarvan voor de fabrieken beschikbaar zal worden gesteld in een naar omstandigheden te be palen deel der verplichte 35%. Op het oogenblik is de toestand als volgt: wanneer een meelfabrikant 100 kilo tarwe wil vermalen moet hij die als volgt verdoe len: 35 kilo Vita-(inlandsche) tarwe k f 15.75 per 100 kilo. 65 kilo vrije tarwe k marktprijs plus 2 heffing per 100 kilo, tezamen rond f 8. Wanneer er nu niet genoeg inlandsche tarwe beschikbaar zal zyn, zal de tarwe- centrale wie het meer om den prijs, dan om de tarwe is te doen in plaats van 35 kilo inlandsche, b.v. 20 inlandsche en 15 buitenlansche leveren, maar alles natuurlijk tegen 15.75 per 100 kilo. In hoeverre er nog eventueel voor de monopolistische Centrale aanvullende maatregelen noodig zullen zyn, om de inlandsche tarwe alsdan in grootere hoeveelheid als voedertarwe kwijt te raken, is natuurlijk nog niet te zeg gen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 2329 Augustus vastgesteld op 0.90 per K.G. Prijsovereenkomst voor speculaas? Naar het Nederlandsch weekblad voor Kruidenierswaren verneemt is een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de fabrikanten van speculaas, om dit artikel tot geen lageren grossiersprijs dan 47 EEN KATHOLIEK MAG GEEN N.S.B.'er ZIJN „Sancta Maria" het Kerkelijk weekblad voor het bisdom Breda schrijft: „Nadat de Bisschoppen van Nederland langen tyd gewaarschuwd hadden en de geloovigen slechts vermanend op hun plicht wezen de N. S. B. te vluchten, heb ben zij onlangs krachtens de volheid van hun gezag de N. S. B. veroordeeld en een besliste uitspraak gegeven, die allen in geweten bindt. Uit de uitspraak volgen: a. een gewetensplicht om met deze ver oordeeling in te stemmen; b. een plicht om zich te onthouden van alles wat krachtens de bisschoppelijke verklaring als ongeoorloofd moet worden beschouwd. Wat is dan ongeoorloofd? Uit het feit, dat de bisschoppen verkla ren, dat „zij, die aan deze partij in be langrijke mate steun verleenen, niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toe gelaten", volgt noodzakelijk: a. dat „in belangrijke mate steun ver leenen" onder doodzonde ongeoorloofd is: b. dat iedere steun aan de N. S. B. ver leend, het lidmaatschap dus, het stemmen op de N. S. B. en verder welke andere steun ook op zich ongeoorloofd en zon dig is: e. dat bijgevolg „het steunen" der N. S. B. een in haar soort zware zonde is. Wie verleenen nu in belangrijke mate steun? Zooals de zaken op het oogenblik staan nog niet noodzakelijk iedereen, die lid is van de N. S. B. Voor thans zou men twee groepen kun nen onderscheiden, aan wie de H. Sacra menten moeten worden geweigerd. a. zij die steun verleenen krachtens het ambt zelf, dat zij in de N. S. B. uitoefe nen of als haar vertegenwoordigers be-_^ kleeden (leden van kamers, staten of ge meenteraden, propagandisten, redacteurs en schrijvers, medewerkers en correspon denten wier arbeid van aanmerkelijke beteekenis iB, uitgevers en drukkers van N. S. B. lectuur, colporteurs voor zoover deze in het oog des volks werkelijk pro pagandisten zijn). b. zij, die zonder een dergelijk ambt te bekleeden, toch op welke wijze dan ook financieelen of moreelen steun verleenen, die hetzij reeds uit den aard der zaak, hetzij wegens de omstandigheden, be langrijk moet worden genoemd. Iemand b.v. die zich candidaat laat stellen; een financieele supporter; wie gelegenheid biedt tot het houden van bijeenkomsten, zeker op plaatsen waar anders geen ge schikte gelegenheid is. Een gewoon lid van de N. S. B., wiens lidmaatschap krachtens zijn maatschappelijke positie of zedelijk overwicht in het heele land, een bepaalde plaats of bepaalden kring van meer dan gewone beteekenis is. Verder ook iemand, die gewoon lid of aanhanger is, maar dat doet op brutale uitdagende wijze en een vurig aanhanger, die ijverig propaganda maakt". cent per K.G. netto in den handel te bren gen. Tot op dit oogenblik neemt nog één fabrikant een eenigszins afwijkend stand punt in, door zich slechts aan de conven tie te willen houden, voorzoover het nieu we relaties betreft. Het moet nog worden afgewacht, of de overigen met deze res trictie genoegen zullen nemen. In elk geval staat vast, dat iedere niet gesanctionneerde afwijking zal worden ge straft met een volledigen boycot door den Bond van Meelhandelaren, voor wat be treft de levering van Zeeuwsche bloem. De Nederlandsche Meelcentrale heeft bij het tot stand komen dezer overeenkomst haar bemiddeling verleend. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT arr. 20 Aug. van Ba- tavia te Amsterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, (uitr.) arr. 20 Aug. te Southampton. KON. NED. STOOMB. MIJ. BERENICE arr. 20 Aug. van Danzig te Kopenhagen. FAUNA arr. 20 Aug. van Vigo te Lissa bon. OBERON vertr. 20 Aug. van Beyrouth naar Kymassi. ORION arr. 20 Aug. van Rotterdam te Faro en vertrok naar Tanger. VESTA arr. 20 Aug. van Genua te Car- tellamara di Stabia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. NIEUW HOLLAND vertr 19 Aug. van Sydney naar Singapore. RANTAUP AND JONG vertr. 19 Aug. van Port Louis (Maur.) naar Vatomandry. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) pass. 19 Aug. Perim. STOOMVAART MIJ OCEAAN. MEMNON van Japan naar Rotterdam, vertr. 16 Aug. van Casablanca. HECTOR arr. 18 Aug. van Kobe te Rot terdam. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (HollandBritsch-Indië Lijn). HOOGKERK (uitr.) vertr. 18 Aug. van Madras.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7