VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 No. 8502 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN In het kamp der Spaansche „rebellen" VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang £eid4eli£0oii/ta!/iit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 'n Belangrijk onderhoud met den leider der Nationalisten. ,Wij zijn militairen geen politieke leiders' Het volk zal later zelf over de nieuwe bestuursvorm mogen beslissen. (Van onzen Spaanschen Correspondent). SE VILLA, Augustus 1936. Het bericht van de inname van Badajoz heeft in Sevilla een buitengewoon enthou siasme veroorzaakt. Spontaan werd een op tocht gevormd, waaraan meer dan 10.000 personefi deelnamen. Deze sto'et van man nen en vrouwen trok luid zingend naar het paleis van den Markies van Yaduri, waar de Génerale Staf van de troepen van de gene raals Franco en Queipo de Llano zetelt en waar sinds 24 uur alleen nog de nieuwe Spaansche vlag wappert, het oude dundoek der historische Spaansche provincies. Ge neraal Franco heeft de luide en langduri ge toejuichingen van de betoogers beant woord met een toespraak vanaf het balkon van zijn hoofdkwatier. De commandant van het Nationale Leger verklaarde dat de na tionale inschrijving om het bij vrij dingsle- ger te steunen reeds een bedrag van meer dan. een half milliard had opgebracht. Specialen dank bracht de generaal aan het bestuur van de stad Salamanca dat op één dag een bedrag van 3 millioen peseta's had afgedragen. „Op het oogenblik, zoo vervolgde gene raal Franco is ons leger 120.000 man sterk: de bloem van het land, de meesten tusschen 21 en 24 jaar oud, strijdt in onze gelederen. Dank. zij het feit dat 80 procent van het of ficierenkorps onze zijde heeft gekozen, be hoeven we aan het succes van onze troepen niet te wanhopen: we zijn zoo sterk als welk ander leger ter wereld ook. Bovendien zijn wij heer en meester in de lucht. Morgen zal San Sebastian in ons bezit zijn en daarmeè zullen de Rood en van 'hun Frapsche vrienden zijn afgesne den! Madrid is omsingeld en de inname van de hoofdstad is slechts een kwestie van tijd. Aan het slot van zijn toespraak riep Ge neraal Franco met herheffing van stem uit: „Wij zijn een nieuwe kruistocht begonnen tegen het Bolsjewistisch barbarendom. Wij zullen gaarne vergeving schenken aan af- gedwaalden en aan zwakkelingen, maar de betaalde huurlingen van Moscou moeten op geen erbarming rekenen. Zij hebben Spanje willen overleveren aan de Sovjets. Zij zullen hun verraad moeten boeten met de dood!" Een Persconfenrentie bij Franco. Enkele uren na bovenvermelde betooging kreeg ik een uitnoodiging om op een pers conferentie bij Generaal Franco te verschij nen. We zorgden dat we op tijd present waren. Generaal Franco was in gezelschap van de legeraanvoerders Milan d'Astray en Arnendez. „Ik zou het zeer op prijs stellen indien u voor uw lezers de letterlijke tekst zou wil len geven van de categorische verklaringen welke ik thans voor U ga afleggen. De eigenlijke militaire veldtocht zal ongeveer nog een veertien dagen duren, hoogstens. Wij volvoeren de operaties absoluut volgens de regelen der moder ne strategie. Dat is dan ook de eenige verklaring, waarom wij in de laat ste weken zoo langzaam vooruit kwa men, iets wat voor het groote publiek onbegrijpelijk was. Ik moet U in alle oprechtheid bekennen dat wij tot nog toe veel hinder ondervonden hebben van de vloot en de luchtstrijdkrachten van de Rooden. Indien deze vliegmachines en oor logsbodems niet aan den strijd hadden deelgenomen zou heel onze operatie niets anders hebben geweest dan een militaire wandeling naar Madrid. Maar ook deze moeilijkheden en hinderpa len zijn thans overwonnen. Madrid zal vallen op het uur dat door de buiten gewone Raad van Burgos tevoren is vastgesteld. Op een vraag van een der aanwezige En- gelsche journalisten wat de Generaal dacht te doen wanneer Madrid eenmaal in de macht van de Nationalisten zou zijn ant woordde Franco: „Wanneer Madrid maar eenmaal is ingenomen zal het Bolsjewis tisch systeem vanzelf ineenstorten. Wanneer er nog enkelingen zouden zijn, die de anar chie die er thans bestaat, zouden willen be stendigen dan zullen de militaire recht banken snel vonnis wijzen en de doodstraf uitspreken. Dat is de eenige mogelijkheid. Het volk zal zelf zijn eigen bestuurs vorm kunnen kiezen. Wij zijn slechts militairen en geen politieke leiders. Ieder moet bij zijn eigen vak blijven. Maar wij zullen niet toestaan dat en kele politieke leiders onze overwinning zullen saboteeren. Tenslotte moet ik U nog iets heel be langrijks verklaren. Onze beweging is een nationale bevrij dingsoorlog. Later als deze veldtocht ach ter den rug is zullen wij ons nog herinne ren wie met ons waren en wie zich aan de zijde van onze tegenstanders hadden ge schaard. Ik heb uit absoluut zekere bron vernomen, dat de heeren in Madrid belang rijke documenten hebben vervalscht, ten einde het bewijs te leveren dat er een ze kere samenwerking zou bestaan tusschen onze beweging en bepaalde buitenlandsche mogendheden. Moscou voelt dat zij het onderspit moet delven en om de algemeene aandacht van haar eigen nederlaag af te leiden, zouden de roode machthebbers van het Kremlin er zelfs niet voor terugdein zen om een wereldoorlog te ontketenen. Moge dit een waarschuwing zijn voor al de genen die zich door de Bolsjewistische ver leiding in den val laten lokken. De generaal met één oog en één arm. Na afloop van dit onderhoud, stelde ge neraal Franco de aanwezige journalisten voor aan generaal Milan d'Astraye, de op richter van het „Tercio", de man van wien koning Alfons XIII eenmaal gezegd heeft: „H^t Vreemdelingenlegioen, dat is uw werk." Generaal Milan d'Astraye is nog korte lings uit Argentinië teruggekeerd om zich aan het hoofd te stellen van de soldaten van het Vreemdelingenlegioen, die hem met enthousiasme hebben ontvangen. De gene raal die in den strijd tegen de Rifkabylen een oog en een arm verloren heeft, ver klaarde dat hij zich gelukkig achtte dat hij het bevel weer mocht opnemen van het Tercio om Spanje te bevrijden. Verder verklaarde de generaal dat uit de thans ontvangen rapporten is gebleken, dat in de gevechten rond Badajoz de legersoldaten den strijd tengunste der Nationalen hebben doen beslissen. Deze generaal wist ons nog een merkwaardige bijzonderheid te verha len welke sergeant Cimenez had meege maakt: Htt uniform van deze onderofficier was door 12 mitrailleurkogels getroffen zon der dat Cimenez zelf maar een schramme tje had opgeloopen. Bij het heengaan vertelde generaal Fran co mij dat drie jonge officieren er in ge slaagd waren om Malaga binnen te drin gen, waar zij de .echtgenoote van generaal Queipo de Llano, die door de Rooden reeds ter dood veroordeeld was, hadden weten te bevrijden en die zij veilig teruggebracht hadden binnen de Nationalistische linies! (Nadruk verboden), Vliegtuig te Hilversum neergestort. TWEE SERGEANT-VLIEGERS GEDOOD. Hedenmiddag heeft te Hilversum een vliegongeluk plaats gehad, waarbij twee sergeant-vlieger om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een motor storing is een militair vliegtuig uit Soes- terberg, genummerd 640, naar beneden ge stort en terecht gekomen op een aardappe lenveld, gelegen in de zgn. Egelshoek tus schen Loosdrecht en Hilversum doch nog op Hilversumsch gebied. Het vliegtuig, dat van groote hoogte naar beneden stortte, werd vrijwel geheel vernield. De beide in zittenden, twee sergeant-vliegers, genaamd Koeze en Lemstra, zijn op slag gedood. De lijken zijn momenteel nog niet gebor gen, daar deze uit de resten van het toestel moeten worden uitgezaagd. Ontploffing in de artillerie- werkplaatsen aan de Hembrug Granaat ontploft Een doode en vier ernstig gewonden Hedenmorgen te ruim negen uur is in <ie trothyl-werkplaats van de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een arbeider op slag werd gedood, terwijl vier anderen ern stig werden gewond en een dezer gewon den vermoedelijk in levensgevaar ver keert. De trothyl-werkplaats is gelegen in een der grootere hoofdgebouwen en in dit lo kaal wordt o.a. de springstof in de projec tielen geperst. Er zijn in dit lokaal onge veer 20 man aan het werk en toen het on geval vanmorgen geschiedde, bevonden zich 17 menschen in het lokaal. Door tot nog toe onbekende oorzaak is bij het per sen van de springstof in een granaat, dit projectiel ofttploft. Een stuk muur van het lokaal werd weg geslingerd en even ontstond er een pa niek onder degenen, die geen of slechts lichte kwetsuren hadden opgeloopen. Zoo dra men een overzicht van den toestand kon krijgen bleek, dat het ongeval zeer ernstige gevolgen had gehad. De gehuw de te Zaandam wonende arbeider D. Huis man bleek op slag te zijn gedood. De ploeg baas K. Onrust, ongehuwd en wonende te Oostzaan, bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en levensgevaarlijke buikwonden te hebben opgeloopen. De gehuwde arbeider P. J. Meulenbeld uit Amsterdam, was eveneens ernstig gewond, doch verkeerde niet in levensgevaar, terwijl van den te Amsterdam wonenden gehuwden arbeider J. C. Molman, een enkel bleek te zijn ver brijzeld. De gehuwde arbeider G. de Vries, uit Zaandam had een vrij ernstige kaakver- wonding door de ontploffing opgeloopen. Onmiddellijk werden de verschillende hulpdiensten gealarmeerd; er werd medi sche hulp ontboden, zoodat ter plaatse de eerste hulp verleend kon worden. De ern stige gewonden werden ter verdere ver pleging naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd, terwijl ook eenigen der slechts licht gekwetste arbeiders, die ter plaatse verbonden konden worden, ter observatie in het ziekenhuis zijn opgenomen. De wereld in vog el vlucht Vandaag berichten de opstandelingen in Spanje successen, morgen zijn het weer de roode militie-troepen der regeering die overwinningen melden. De strijd deint nu al weken lang op en neer. De dag van gisteren schijnt niet on- voordeelig voor de regeering te zijn ge weest; althans wordt gewag gemaakt van verwoede gevechten in de buurt van San Sebastian, waar de roode militie probeert een wig te slaan in de gelederen der mili tairen. Ook in het Guadarrama-gebergte ten Noorden van Madrid worden regee- ringsuccessen gemeld, terwijl de regee- ringstroepen ook oprukken in de richting van Badajoz, met het doel deze stad weer op de opstandelingen te heroveren. De aandacht van de fronten op het vas teland wordt een oogenblik afgeleid naar hetgeen gebeuren kan op zee. Het inci dent met het Duitsche stoomschip „Ka- merun" dreigt n.l. ernstige vormen aan te nemen. De commandant der Duitsche zee- strijdkrachten welke zich momenteel in de Spaansche wateren bevinden, heeft n.l. zeer dreigende woorden geuit en geweld aangekondigd, wanneer dergelijke mole staties niet ophielden. Er zijn thans weer eenige Duitsche oorlogsbodems op weg naar Spanje, zoodat men nog van alles verwachten kan. De Spaansche regeering heeft voorts haar innerlijke verbondenheid met Mos kou weer getoond, door de woorden, wel ke de minister-president gesproken heeft tot den hoofdredacteur van de Moskou- sche ^Prawda", die zich in Madrid be vindt, en door het ontbinden van alle re ligieuze orden en congregaties. LOOD OM OUD IJZER SPAANSCH EN DUITSCH. Noch Beëlzebub, noch Belial! Over de schandelijke N.S.B.-brochure „wordt ook uw kerk een paardenstal" schrijft het orgaan der R. K. Staatspartij „De Opmaisch" het volgende: Duizenden Katholieken Nederlanders zijn onthaald op een brochure, waarin zij een verminkt portret aantreffen van professor Aalberse, een glorievolle beeltenis van diens oud-leerling, den ingenieur Mussert, en daartusschenin een reeks plaatjes met bij schriften. De titel van de brochure luidt: „Wordt ook uw kerk een paardenstal?" De bedoeling ervan is niet, te herinneren aan het feit, dat, mede tengevolge van de laksheid onzer voorouders, een kleine maar brutale minderheid er vierhonderd jaar ge leden in slaagde, in ons vaderland een groot deel van onze kerken te ontwijden, te ver minken en aan den eeredienst te onttrek ken. Neen, de heer Mussert is zoo bezorgd voor onze Katholieke kerken met het oog op.Rusland en Spanje. Rusland en Spanje. Nu wonen er in Rusland helaas niet vele Katholieken; zij hebben er ook nooit in massa gewoond. Men had daar voor den oorlog den totalen Staat in optima forma. Die Staat vond zijn oppersten heer in den autocratisch regeerenden Czaar wiens oekazen zoowel burgerlijk als kerkelijk ge zag hadden. In Spanje wonen wel veel Katholieken, maar men kent er geen hecht georganiseer de Katholieke politieke partij. Ondanks de waarschuwingen van Paus Leo XIII bleven de Katholieken daar verdeeld op politiek terrein. Men heeft er van 1833 tot 1923 niet minder dan honderd en achttien Kabinet ten gehad. Op 13 September 1923 voerde Primo de Rivera met goedkeuring van den Koning de dictatuur in. Na zes jaar werd de dictatur afgeschaft: zij was mislukt. De Koning had het vertrouwen verloren, zelfs van het leger. Hoe goed wellicht zijn per soonlijke bedoelingen zijn geweest, geen soldaat verhief den degen ter verdediging van den vorst, die in April 1931 in balling schap ging. Hoe men zulke landen met Nederland kan vergelijken, is een raadsel. Hier is geen re volutie geweest, hier is geen dictatuur ge weest, hier is geen totale Staat geweest, hier is geen Koning vermoord of verban nen. Mussert's bedoeling. Maar de heer Mussert misbruikt zelfs het vreeselijk lijden, dat andere volkeren onder gaan als een ordinair strijdmiddel in de binnenlandsche politiek. Hij maakt boeten, burgers en buitenlui wijs, dat de Katholieke Staatspartij „'bezig is gemeene zaak te ma ken" met de socialisten, de „werkelijke bondgenoot(e)" van de communisten. Nu Dit nummer bestaat uit vier bladen. BUITENLAND. In verband met het incident met de „Kamerun" dreigt de commandant der Duit sche oorlogsschepen met geweld. De Spaan sche regeering ontbindt religieuze orden en congregaties. (2de blad). Nieuwe onlusten in Palestina. (2de blad). BINNENLAND. Bij een ontploffing in de artillerie-in richtingen aan de Hembrug werd één per soon gedood, vier zwaar gewond. (1ste blad). Verscheidene ernstige verkeersongeluk ken. (Gem. Ber., 4de blad). Vrouw te Klazienaveen gearresteerd wegens poging tot vergiftiging van haar man. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. In het tournooi te Nottingham werd de partij Eu weAljechin afgebroken in voor Euwe ongunstige positie. (3de blad). Het Ned. Hockey-elftal verslaat Japan met 85. (3de blad). Dr. J. J. LIJNST ZWIKKER, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. zijn de communisten, getrouw aan Marx* leer, de grootste vijanden van het Christen dom, zooals zij in Rusland en Spanje be wijzen endaarmee is de toei volbracht. En zijn de leiders der Katholieke Staatspar tij tot vijanden van den godsdienst ver klaard. Niet de Katholieke Staatspartij, maar de heer Mussert „zal de vijanden der Kerk in ons lar.d vernietigen en grondves ten den God-belijdentxen Staat". Mussert's middelen. Om de menschen daarbij af te schrikken, drukt de heer Mussert plaatjes af, waaruit blijkt, hoe de communisten den godsdienst haten. Veruit de meeste van die plaatjes zijn ontleend aanRussische godloozen- geschriften. Eén is er ontleend aan „De Tribune" en wel juist dat, wat mede aan leiding is geworden tot het tot stand komen van de wet van 4 November 1932 Staats blad 524. Deze wet voegde in artikel 147 van het Wetboek van Strafrecht een nieuwe alinea, waarin met gevangenisstraf van maximaal drie maanden of met een geld boete van maximaal 120.wordt be dreigd, „hü, die zich in het openbaar, mon deling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uit laat". Tegelijkertijd werd ingevoerd een artikel 147a, luidende: „Hij, die een geschrift of afbeelding, waarin uitlatingen voorkomen, die aLs sma lende Godslasteringen voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn, verspreidt, open lijk ten toon stelt of aanslaat, of, om ver spreid openlijk tentoongesteld of aangesla gen te worden, in voorraad heeft, wordt in-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1