VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 DERDE BLAD - PAG. 10 ZWEMMEN AMERIKAANSCHE ZWEMPLOEG NAAR AMSTERDAM. Kiefer, Highland, Catherina Rawls en waarschijnlijk Medica. Naar wij vernemen zullen op 20 Septem ber a.s. internationale zwemwedstrijden worden gehouden, waaraan een aantal zwemmers van de Amerikaansche Olympi sche zwemploeg zullen deelnemen .Hoewel de onderhandelingen met de Amerikanen nog niet geheel beëindigd zijn, staat het vrijwel vast, dat in Amsterdam zullen uit komen de wereldkampioen rugslagzwem- mer Adolf Kiefer, de bekende vrije slag zwemmer Highland, die zich in de 100 Meter vrije slag op de Olympische zwem wedstrijden had geplaatst, de bekende schoonspringer Greene en de niet minder bekende vrije slag zwemster en schoon- springster Catherine Rawls. Verder zijn de onderhandelingen nog gaande over het uitkomen van den wereldkampioen vrije slagzwemmen Jack Medica, de bekende zwemster mevr. Winsjard, beter bekend onder haar meisjesnaam Leonore Kight, en de 13-jarige Amerikaansche Olympische kampioen schoonspringeri Marjorie Gestring. HOCKEY DE NEDERLANDSCHE OLYMPISCHE PLOEG SLAAT DE JAPANSCHE MET 8—5. De Japanners onberekenbare tegenstanders. In een wedstrijd waarbij aan geen van beide zijden het volle kruinen werd ge demonstreerd, doch welke niettemin vele spannende momenten te zien gaf, won in het stadion te Amsterdam de Nederland- sche Olympische hockeyploeg van de Japansche met 85 nadat de rust met 3—1 voor Nederland was ingegaan. Hoewel Nederland bijna voortdurend in de meer derheid was en de Nederlandsche over winning geen oogenblik werd bedreigd, kwamen de Japanners soms zoo fel en on berekenbaar opzetten, dat men onwille keurig vreesde, dat de Nederlanders zich door deze aanvallen zouden laten over rompelen en de Japanners hierdoor de overwinning zouden behalen. Onze hoc keyploeg herstelde zich telkenmale echter volkomen, terwijl bij de Japanners zulk een aanval slechts van voorbij gaanden aard bleek te zijn, waarna zij weer in een middelmatig spelletje hockey vervielen. Het stadion was gisteravond zeer matig bezet, hetgeen wel zeer opviel na de over weldigende drukte, die men in Berlijn ge wend was. Het publiek toonde zich echter uiterst enthousiast en sportief. Reeds dadelijk is Nederland in den aan val en is het, alsof de Japanners geens zins tegen de onzen opgewassen zijn. Na nog geen vijf minuten maakt Schnitger het eerste doelpunt (10). Nog geen drie iminuten later brengt deze rechtsbinnen speler den stand op 2—0. Dan ontwaakt Japan. Het is alsof zij eerst een achter stand moeten hebben om op volle kracht te gaan spelen. Ook bij andere sporten valt deze eigenschap van de Japansche sportlui op. Opmerkelijk is het zeer korte, doch watervlugge spel tijdens de aanval len, die thans nog ongevaarlijk schijnen. Eenige corners voor het Nederlandsche doel leveren geen resultaat op. Doch er is een dreigement in die schijnbaar nog on handige aanvallen. En het resultaat blijft niet uit. Tanaka geeft een zeer juist ge plaatsten voorzet aan Yanagi, die vrij staat en keihard inschiet. (21). De Nederlan ders zien nu het Japansche gevaar en leg gen er een schepje bovenop. Even voor de rust vergroot v. d. Berg uit een voorzet van Schnitger den voorsprong van Neder land (31). Na de rust worden de Japanners nog fel ler en worden hun aanvallen gevaarlijker, vooral door hun onberekenbaarheid. Wat den Japanners aan techniek nog ontbreekt, wordt aangevuld door hun zeldzame snel heid. Yanagi en Kikuchi scoren snel ach tereen en wanneer de stand 33 is, vree zen we een Japansche overrompeling. Dan echter zakken de Japanners iets af terwijl de onzen, beducht voor nog meer dere Japansche aanvallen hun volle kracht geven. Het spel, dat wij in Berlijn van hen za gen, was het nog niet, doch de spanning tijdens de Olympische Spelen, zal hier wel niet vreemd aan zijn geweest. Als Gunning prachtig doorgeeft aan van den Berg, weet deze met een keihard schot den stand op 43 te brengen. Na een mislukten aanval op het Japansche doel, waarbij de keeper uitloopt en Ito nog reddend optreedt weet de Roos na een goed opgezetten aanval te scoren (53). Het is tenslotte Sparenberg, die opdrijvend tot vlak bij het doel kei hard inschiet (63). Yanagi maakt uit een corner 64. Doch dan zijn weer de Nederlandsche aanvallen niet van de lucht. Schnitger en van den Berg weten nog beiden eenmaal te scoren (84). In de laatste minuten breekt de watervlugge Wakizaka plotseling op on verklaarbare wijze door, staat geheel al leen met den bal voor het Nederlandsche doel, waar de Looper vergeefs tracht een keihard schot te houden. Met 85 voor Nederland komt het einde, van een wed strijd, die wel niet op het hoogste interna tionale peil stond, doch meermalen aller aardigste momenten vertoonde. Scheids rechters waren de heeren Quarles van Ufford en Molhuizen. Dit is de laatste wedstrijd, die de Japansche Olympische hockeyploeg in Europa heeft gespeeld. Wel gaat het gezelschap nog naar Parijs, Brussel en Londen, doch dit is slechts om de bezienswaardigheden van deze steden in oogenschouw te nemen. Er zullen daar geen wedstrijden worden gespeeld. HULDIGING OLYMPISCHE KAMPIOENEN. In het Kurhaus te Scheveningen. Op initiatief van een comité, bestaande uit vooraanstaande personen, is met vol ledige instemming en medewerking van het Nederlandsch Olympisch Comité be sloten tot een algemeene huldiging van alle landgenooten, die bij de Olympische Spelen een prijs hebben gewonnen, van zelfsprekend de kranige zwemsters, met Rie Mastenbroek aan het hoofd. Deze hul diging zal met welwillende medewerking van de Exploitatie Mij. Scheveningen plaats hebben in het Kurhaus te Scheve ningen, op Donderdag 27 Augustus, des middags 4 uur. Het ligt in de bedoeling den Olympi- schen prijswinnaars alsmede den heer K. J. J. Lotsy, mevrouw Braun e.a. een sou venir aan te bieden. Na afloop der huldiging biedt het co mité den Olympischen prijswinners een maaltijd aan in hotel Kurhaus, terwijl mede des avonds ter hunner eere een vuurwerk wordt ontstoken. Alleen de Olympische wielerkampioen van Vliet zal niet aanwezig kunnen zijn in verband met zijn deelname aan het wereldkampioenschap in Zurich. AUTOMOBILISME DE INTERN. ALPENRIT. Van Beeck Calkoen uitgeschakeld. De eerste etappe van den internationalen Alpenrit is ondanks het slechte weer in de vroege ochtenduren, niet al te zwaar ge weest. Van Luzern over Glarus, Linthal, Andermatt en de lastige Oberalp en Luk- manierpassen voerde de ruim 330 K.M. lange route naar het in een warme zon badende Lugano, waar vier tijdcontroles bleken te zijn opgesteld, doch slechts in totaal vier rijders liepen hier strafpunten op, waaronder onze landgenoot Cornelius, die er drie voor te vroeg binnenkomen op zijn lust kreeg. Voorts incasseerde de D. K.W.-rijder" twaalf strafpunten, omdat hij met zijn lichten wagen in de snelheidsproef op den Klausenpas meer dan tien procent boven den gemiddelden rijtijd der vijf snel ste deelnemers in de 1.1 liter klasse bleef. Jhr. Lintelo de Geer, in de 1.1 tot 2 1. cate gorie boekte hier twee en van Marken in de klasse boven drie liter negen verlies- punten. De Ford- en Lincoln-rijders behoorden tot de snelsten in deze groep en hielden dus een blanco strafregister. De snelheidsproef bezorgde strafpunten aan 23 van de 72 vanochtend gestarte deelnemers. Helaas bracht deze eerste dag een teleurstelling in het Nederlandsche kamp, omdat kort voor het eindpunt een der vooraanstaande en meest ervaren leden van ons „elftal" is uitgevallen. Ongeveer zestig K.M. vóór Lugano nabij Biasca slip te de Lincolnrijder van Beeck Calkoen in een bocht op los grind, toen hij bezig was tijd in te loopen. De wagen vloog tegen een telefoonpaal en de radiator werd zoodanig beschadigd, dat hij niet meer binnen rede lijken tijd was te repareeren. Ook had het ongeval een lekken band veroorzaakt. Mede- inzittende van den heer van Beeck Calkoen was de heer van der Spek. Bij de snelheidsproef op de Klausenpas sloeg de D.K.W.-rijdster mevr. Lotte Hue- ckel (Tsjecho-Slowakije) met haar wagen over den kop. Zij kwam er evenals haar begeleidster met lichte schaafwonden am het hoofd af. De auto werd ernstig bescha digd, zoodat van verdere deelneming moest worden afgezien. Voorts heeft de Hongaar- sche rijder Kozma met Fiat moeten opgeven wegens breuk van een der wielen. In het begin van den tocht viel de regen bij stroo men neer. De wegen stonden voor het mee- rendeel blank. De wolken hingen laag, zoo dat tot elf uur met licht op moest worden gereden. In Zuid-Zwitserland was het even wel prachtig weer. Er bestond te Lugano groote belangstelling voor de aankomst van de automobilisten, die geestdriftig door het publiek werden begroet. Heden wordt naar St. Moritz gereden, een afstand van 412 K.M. LUCHTVAART PER ZWEEFVLIEGTUIG OVER DE ALPEN. Binnen het kader van de proefnemingen, die het Duitsche instituut van onderzoek der zweefvliegsport in Darmstadt tezamen met de zweefvlieggroepen van technische hoogescholen op het oogenblik onderneemt ter bestudeering van de mogelijkheid met een zweeftoestel over de Alpen te vliegen, zijn gisteren eenige opmerkelijke vluchten geslaagd. Drie toestellen vlogen n.l. van Prien tot in het Zillerdal. DIEFSTAL VAN VLIEGTUIG MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Twee werklieden te Portsmouth wilden naar Spanje vliegen. Een wel zeer ongewoon vliegtuigongeluk, waarbij twee roekelooze, op winst beluste werklieden, ernstig gewond werden, heeft gisteren te Portsmouth plaats gehad. De twee mannen, dien in dienst waren van een luchtvaartmaatschappij, hadden gehoord, dat de oorlogvoerenden in Spanje wel 125 tot 150 pond sterling betaalden aan piloten, die vliegtuigen naar Spanje brach ten. Hoewel zij in het geheel niet konden vliegen, besloten zij toch te trachten die premie te verdienen. Zij klommen dus in een vliegtuig en tot zijn groote verwonde ring zag de commandant van het vliegveld even later de machine onbeholpen over het terrein hobbelen en in strijd met de ge woonte met den wind achter opstijgen. Het tochtje duurde maar kort, want de oner varen bestuurders slaagden er niet in het vliegtuig in de lucht te houden en te be sturen. Zij raakten een boom en stortten neer. Met ernstige verwondingen werden zij in het ziekenhuis opgenomen. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Berendina Gerredina, d. v. G. Pulleman en J. Schoenmaker. Petro- nella Antonia Christina, d. v. C. J. van der Meer aen A. M. Huigsloot. Anna Gerar- da, d. v. L. van Emmerik en M. A. Verdel. Jacoba Theodora, d. v. L. A. van der Meer en M. W. den Hollander. Johanna Geertruida, d. v. J. van der Wereld en M. W. van der Ploeg. Johannes Arnoldus, z. v. H. W. Versteegen en M. C. van Leeu wen. Overleden: Elisabeth Johanna van der Hoorn, 12 jr. Jacobus Woudenberg, 95 jr., wednr. Johann Heinrich Winkel- joan, 79 jr. Theodorus van der Meer, 79 jr., wednr. Cornelia van der Meer 89 jr, wed. Corneis Josephus Hoek, 48 jr, echt- gen. van C. Turk. Gerardus Maria Zoe- tendaal, 4 weken. Ondertrouwd: P. A. Mollers, 23 j. jm en C. J. van Haastrecht, 20 j. jd. N. P. van Bohemen, 24 j. jm en H. J. Opdam, 19 jt jd. C. W. van Dijk 27 j. jm en J. M. van Zoen, 25 j. jd. G e h u w d: J. C van Kins, 27 j. jm en A. M. Borst, 23 j. jd. H. F. Schoonens, 25 j. jm en A. J. Adema 23 j. jd. HILLEGOM. Jubileum. De heer S. v. d. Hulst, te Hillegom, die op 23 dezer den dag herdenkt, waar op vóór 50 jaar in dienst trad bij de fir ma v. <L Schoot, aldaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het liep tot en met vorige week met de verschillende producten, voor namelijk de hoofdproducten, bloemkool, bospeen, waspeen, voor de tuinders zoo goed'. Sinds langen tijd, twee k drie maan den, was er van doordraaien geen sprake, ja alles bleef als regel ver boven den mi nimumprijs. Zulks pleitte ook voor de kwaliteit der Katwijksche producten. Beste kwaliteit draait n.l. zeer zelden door. Voor de bloemkool is er deze week een onguns tige verandering ingetreden. Zoo zelfs dat thans geen loonende opbrengst verkregen wordt voor dit product. Woensdag was het al zeer slecht. Voor beste kwaliteit bloem kool kon niet hooger genoteerd worden dan 3.70 tot 5.10 per 100 en tweede soort ging voor 1.90 tot f 2.80 per 100. Geluk kig traden de zouters als koopers op. Hun voorraad ingezouten bloemkool was bijna geheel uitverkocht, zoodat iedereen aan vullen moest. De aanvoer varieerde dezer dagen van 40.000 tot 60.000 stuks per veiling. Eet dus nu bloemkool, beste kwaliteit tegen lage prijzen. Met de peen ging het ook in dalende lijn, doch het was nog niet slecht te noemen. Waspeen is nog goed gevraagd en brengt van 0.60 tot 0.95 per kist van 20 K.G. op, naar gelang van kwaliteit. Dit artikel ging gedurende het seizoen een be vredigende uitkomst. De gewassen ston den goed, het beschot was bevredigend. Ook voor bospeen was als steeds goede vraag en de prijs varieerde van 4.20 tot 6.20 per 100 bos. Ook niet te klagen. Voor pootuien, waarvan de aanvoer gelukkig niet over vloedig is, bleef de prijs hangen. De no teering varieerde tusschen 2.50 en 3.10 per 100 K.G. wat geen loonende prijs ge noemd kan worden. Van aardappelen is er zoo'n massa dat voorhands hiervoor wel geen veihetering zal intreden. Puike zand- eigenheimers kunnen geplaatst worden tegen 0.60 tot 0 75 per kist van 20 K.G., doch klei-eigenheimers brengen slechts van 0.30 tot 0.45,. een enkele maal 0.50 per kist op. Andere producten komen nog maar in matigen aanvoer. De gewassen van alle artikelen staan in het algemeen genomen, zeer goed. Het weer was voor al de produc ten van deze streek zeer goed en de nage- wassen belooven een schitterende op brengst te zullen geven. Doch de prijzen zullen het ten slotte moeten doen. Een .groote aanvoer tegen minimumprijzen heeft een tuinder niets aan. evenmin als de con sumenten iets zullen hebben aan ingeblik te tomaten, komkommers, sla, prei of ra dijs! LISSE. Geboren: Johanna Wilhelmina Petro- nella Maria, d. v. G. H. Kroon en P. M. E. Berkhout. Hester Maria, d. v. A. W. van Noort en J. M. A. Warmerdam. Ondertrouwd: Petrus van der Lans, 26 jaar, te Lisse met Theodora Maria War merdam, 24 jaar 'te Noord wij ker hout. Everhardus Krösschell, 29 jaar, te Lisse met Cornelia Kerkhof, 30 jaar, te Rotterdam. Cornelis van Dijk, 36. jaar, te Katwijk met Anna Maria Krösschell, 37 jaar, te Lisse. Getrouwd: A, M, Roelse met T. Rouw- kema beiden te Lisse. Gevestigd: Wed. J. de Jong en ge zin uit Groningen; G. C. van Hooidonk uit Heemstede; J. W. Westerink en gezin uit Haarlemmermeer; G. G. Kroon geb. van El- burg uit Ouder-Amstel. Vertrokken: M.H. Kuipers naar Haarlem; M. N. M. Blomert naar Franeker; D. A. Leendertse naar Haarlemmermeer; J. C. Daudeij naar Haarlemmermeer; J. M. van Iwaarden geb. Wassenaar naar Baarn; J. G. van der Meij naar Loosdrecht, OEGSTGEEST. Het a.s. Koninginnefeest. Alle tegenslagen en hinderpalen ten spijt is het bestuur der O.-V. erin geslaagd het programma van de feestviering op 31 dezer thans vast te stellen. De schoolkinderen verzamelen om 9 uur v.m. bij het Raadhuis. Na de gebruikelijke zang der hoogste klassen wordt een wande ling met muziek gemaakt, waarna op het A.S.C.-terrein de kindertractatie plaats vindt. Aangezien rolschaatswedstrijden niet op dit terrein kunnen worden gehouden, wor den deze nu georganiseerd vanaf 11 uur v.m. op een der lanen in het Emmapark t.w. de Boerhaavelaan. Om half 2 verzamelen de deelnemers aan de volksspelen zich op het schoolplein aan de Terweeweg, na de aankomst der Huis- sensche Vendelzwaaiers aldaar te hebben afgewacht, wordt met muziek voorop ge marcheerd naar het terrein en neemt het middagprogramma, i.e. de volksspelen een aanvang. In het bijzonder wordt nog de aandacht gevraagd voor de vliegerwedstrijd. Fraaie kunstvoorwerpen worden voor de prijswin naars beschikbaar gesteld. Overigens zijn de volgende spelen vast gesteld: Jongens 68 tonrollen, 812 touwtrek ken, 1215 vliegerwedstrijd, 1518 boeg- sprietloopen. Meisjes 68 balletje loopen, 812 zak- loopen, 1215 hardloopen met kinderwa gens, 1518 stoelendans p. fiets. Natuurlijk ontbreekt het tonknuppelen niet, evenmin als het ringrijden bij het Witte Huis. De volksspelen worden afgewisseld door vendelzwaaien van het St. Gangulphus en St. Laurentius Gilde uit Huissen. Een muzikale rondwandelinig van beide plaatselijke korpsen met de Vendelzwaai- ers kort den tijd tusschen middag- en avondprogramma, waarbij o.m. een bezoek gebracht wordt aan Buitenlust en het Oude Dorp. Dan, als de duisternis invalt, begint het avondprogramma. Na een kort openings woord vangt het eerste gedeelte van de ge luidsfilm aan. Bij de fantastische belichting van Ben- gaalsch vuur vertoonen de Huissensche Vendeliers hun wonderlijke evolutie's met de hel gekleurde vanen. Een fantastische aanblik. Vervolgens de klankfilm Oranje en Ne derland. Een documentair rijke film, beel den uit het verleden van de Oranje's, met als herinneringen uit den laatsten tijd de onthullingen van het Koningin Emma-Mo- nument, resp. te Oegstgeest en Den Haag. Terwijl tot slot de zangers en zangeres sen van Debora, Halleluja, R. K. Knapen koor, Zangkoor der Pauluskerk zich op stellen onder leiding van den dirigent, den heer H. Wel'boren en met begeleiding van de N.Z.H. Harmonie en Triumph enkele toepasselijke liederen te zingen. Leden van het Oegstgeester Jeugdgilde zullen met hun vlaggen en fakkels voor een passende omlijsting dezer groep zorgen. Tenslotte nog een welgemeende raad aan alle niet-leden der Oranje-Vereeniging. Alleen aan leden der O.-V. kan en ieder zal zulks blijken vrijen toegang worden gegeven. Zou het geen aanbeveling verdienen zich nog voor 31 Augustus op te geven? Het adres van den penningmees ter, den heer J. M. Pos, is Julianalaan 22. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het is reeds eenige dagen niets gedaan. Als er zooveel voor de zouterij gekocht wordt, is het met de prijzen niet in orde. Een groot kwantum bloemkool wordt ingezouten tegen prijzen van 1.70 tot 3.70. Hierbij is zelfs een flinke hoe- WARMOND. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. PATER AMBROSIUS MARTIJN. Zondag a.s. des morgens om 10 uur zal de weleerw. Pater Ambrosius Martijn, CP. in de kerk van St.' Matthias alhier zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Pater Martijn werd op 7 Juli van het vorige jaar te Rome priester gewijd en behoort tot de congregatie der Paters Passionisten. Pater Martijn zal Zondag van 1 tot 2 uur recipieeren ten huize Padoxlaan 17 alhier. veelheid eerste soort. Het neusje van de zalm kon niet meer opbrengen dan 4.50 per 100. Geen wonder dat de tuinders geen plezierig gezicht zetten. Ook met de late aardappelen wil het niet vlotten. Klei- eigenheimers kunnen niet meer opbrengen dan 1.30 tot1 1.70 per 100 K.G. Waspeen ging nog aardig weg tegen prijzen van 4.90 tot 5.60 per 100 K.G. Van andere koolsoorten komt nog weinig doch de prijs is laag. Pootuien noteeren van 2.30 tot 2.70 per 100 K.G. WARMOND. Oranjefeesten. De traditioneele oranje feesten zullen in deze gemeente worden ge houden op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Aug., terwijl op 27 Augustus a.s. de jaarlijksche harddraverij voor paarden zal plaats vin den. Verschillende attracties zullen ge plaatst worden op de baan, terwijl de eerste dag een optocht wordt gehouden met de schoolkinderen gevolgd door tractatie op de diverse scholen. Bouwvergunning. Aan den heer M. van der Velden is vergunning verleend voor den bouw en vernieuwing van de veestalling en een loods voor den heer H. Heykoop alhier. Kampeervergunningen. In het afge- loopen seizoen zijn in deze gemeente 300 'kampeervergunningen afgegeven, wel een bewijs, dat Warmond steeds als beste kam peergelegenheid bij velen staat aangeschre ven. Wij twijfèlen dan ook niet, of het vol gende jaar zal dit aantal wel aanmerkelijk worden overschreden. Zwemwedstrijden. Zaterdagmiddag 22 Augustus worden zwemwedstrijden ge houden in de Poel bij de zwemgelegenheid van de heer D. P. Ramp. Aanvang te 5 uur. Inwonners van Warmond, die een zwem abonnement hebben bij den heer Ramp, kunnen aan deze wedstrijden deelnemen. Voor elk nummer zijn 6 prijzen door een sportliefhebber beschikbaar gesteld. Deel name is kosteloos. Meisjes en jongens beneden 10 jaar mo gen zwemmen met een luchtband. Opgaaf bij den badmeester en mej. Ramp. Meisjes van 6 tot 10 jaar 25 M. vrije slag. Jongens, idem. Meisjes van 10 tot 14 jaar 50 M. vrije slag. Jongens, idem. Dames boven 14 jaar 150 M. vrije slag. Heeren boven 14 jaar idem. ZILK. Bedevaart naar Heiloo. Gisteren heeft de jaarlijksche bedevaart plaats gehad naar O. L. Vrouw ter Nood te Heilo. Met een viertal autobussen van Heemskerk, waaronder een bus met schoolkinderen, die onder de bekwame leiding van den heer Jac. Remmers waal de kerkelijke gezan gen keurig uitvoerden. Aan deze mooie uiting van geloof eh vertrouwen nemen jaarlijks meerdere parochianen deel. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 177. Een paar straten verder zag Toontje een paar mannen die druk een het vechten waren. Ze hadden staan zingen en de een zei, dat de ander valsch zong en daarop waren ze slaags geraakt met een meneer die juist zijn deur opendeed om te zeggen dat ze op moest houden. 178. Hij liep voorbij een open raam waarvoor een juf frouw zat te zingen. Toontje pakte de bladen muziek weg en liep er mee heen. Dat zag een agent die op Toontje toe snelde, maar juist kwam er een hondje voor den agent zijn voeten, die een leelijke tuimeling maakte.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10