H. K. H. Prinses Juliana in Zwitserland. Ook de Japansche spoorwegen houden op gezette tijden ver- koopingen van gevonden voorwerpen, die niet werden terugge haald. Een collectie stroohoeden komt onder den hamer H. K. H. Prinses Juliana in Zwitserland. De Prinses fotografeert haar gezelschap op het 3500 meter boven den zeespiegel gelegen Jungfraujoch- plateau. (Foto Schudel) De uitwerking van de beschieting van San Sebastian. De ruïne in de straten der stad Een groote menigte juichte te Madrid de troepen van generaal Mangada toe bij den terugkeer der soldaten van het front naar de Spaansche hoofdstad Een overzicht In de Bossche Veemarkthallen, waar Woensdag vanwege het Texelsch Schapenstamboek voor Noord Brabant de zevende schapenfokdag werd gehouden De belegering van San Sebastian. Vrachtauto's zijn in pantserwagens getransformeerd ter verdediging van de stad FEUILLETON ZIJN LAATSTE AVONTUUR Humoristische Roman van JOH. BRAND. (Nadruk verboden). S) Zal ik.... zal ik direct maar begin nen? Natuurlijk! Hier op kantoor zit je toch maar de lijn te trekken! Kestenberg liet uit principe geen gele genheid voorbijgaan zijn ondergeschikten te vernederen; daarmee toch voorkwam hij reeds bij voort)aat poging tot het verkrij gen van een salarisverhooging Onder andere omstandigheden zou Ne- bentau zich misschien gekrenkt hebben gevoeld. Nu deed hij alsof de hatelijke op merking van zijn patroon hem ontgaan was, want zijn gedachten waren de feiten reeds ver vooruit en hij waande zich reeds het middelpunt van een reeks avontuurlijke gebeurtenissen. Ik ga dus, zei hij en in zijn woorden lag dezelfde vastberadenheid als in die van Julius Caesar, toen deze in het beken de onderhoud de overschrijding van de Ru bicon aankondigde. Met opgeheven hoofd schreed hij naar de deur. Maar een plot seling opkomende gedaohte hield hem nog even terug. Wat ik nog zeggen wilde, ik mag toch wel op een tegemoetkoming in de onkosten rekenen, en recapituleerend in den geest van analoge episoden uit detec tive romans liet hij er ter verduidelijking op volgen, reizen, baarden, pruiken, steek penningen. Ben je gek? Geld? Dacht je soms, dat je je op mijn kosten kon gaan amuseeren? Nebentau voelde, dat hij voor een beslis sende wending in zijn verhouding tot Kes tenberg stond en dat hij het nu in zijn macht had zijn positie voor de toekomst te verzekeren. Hij mocht zich daarom vooral niet van zijn zwalke zijde laten zien Het spijt me, mijnheer Kestenberg, zei hij, gewichtig de schouders ophalend, maar u zult toch van twee kwaden het minste moeten kiezen: óf ik aanvaard de opdracht met de mogelijkheid haar ten uit voer te brengen, óf ik laat haar aan een ander over. Kestenberg snakte naar adem. Het liefst had hij dezen brutalen vlegel direct op straat gezet. Maar hij overlegde snel, dat hem dan niets anders over zou blijven dan zelf als een jachthond achter Rolf aan te loopen of zich tot een detective bureau te wenden, wat hem zeker nog heel wat méér zou kosten dan de gewoon lijk nogal bescheiden Nebentau. Met iets van verbeten woede greep hij. naar zijn portefeuille, zijn wraak tot een gunstiger tijdstip uitstellend. Hier heb je tien mark, maar denk er om, dat ik eiken dag een afrekening van je uitgaven wensch te ontvangen. Met dit geld moet je minstens een week toe komen. Nebentau triomfeerde. Voor zijn beschei den begrippen was het bedrag, waarover hij nu het beschikkingsrecht kreeg, enorm en hij waande zich plotseling met den nimbus van een belangwekkende figuur omgeven. U zult van mij hooren, zei hij pathe tisch. Daarna verliet hij het vertrek. Met gemengde gevolelens bleef Kesten berg achter. Nebentau was vastbesloten de zaken ernstig op te nemen. Duizenden plannen gingen door zijn hoofd, hij waagde zich aan de vermetelste combinaties. Met ware doodsverachting sprong hij op een juist vertrekkende autobus en begon daarmee de reis naar Rolfs woning in een hem totaal onbekende omgeving. Bij het uitstappen, wees de conducteur hem zeer bereidwillig den verderen weg, he laas met weinig succes, want Nebentau ge raakte door de vele straatnamen geheel de kluts kwijt en begreep er niets meer van. De conducteur werd ongeduldig en gaf het sein tot vertrek. Anton Nebentau bleef alleen achter, een eenzame in het vijandelijke land. Maar hij was niet de man, die voor geringe moeilijkheden terugschrikte. Op den hoek van een zijstraat stond een politie-agent, die hem de gewenschte inlichtingen ver strekte. Voldaan vervolgde Nebentau zijn weg. Nu wist hij niet alleen, waar hij Rolf zou kunnen vinden, maar bovendien had hij iets gedaan, wat voor hem als de- tetive van buitengewoon belang was: con tact gezocht met de politie! Na lang zoeken zag hij eindelijk het huis, waar Rolf moest wonen. Dichtbij bleef hij staan en overlegde, wat hem te doen stond. Moest hij nu niet eerst een handig plan in elkaar zetten? Daarmee kwam hij ech ter niet verder. Ach Wat! Het beste was oogen en ooren goed open te zetten en op het juiste moment in te grijpen. De nood zakelijkheid van het oogenblik'zou de bes te raadgever zijn. Hij trad wat dichter op het huis toe en liep Rolf, die het juist wile verlaten, pardoen tegen het lijf. Hallo, Nebentau, wat brengt jou hier? De onverwachte ontmoeting had Neben tau geheel uit zijn evenwicht gebracht. Wat moest hij zeggen. Hij verschanste zich achter een verlegen lachje en zweeg. Rolf staarde hem wantrouwend aan. Wat wil Kestenberg van me? Nebentau schrok zichtbaar. Hij waande zijn plannen doorzien. Kestenberg? stamelde hij. Hoe komt u daarbij? Het kwam niet bij hem op, dat er niet veel combinatievermogen voor noodig was om dat te raden. Hij dacht er slechts aan, dat hij den ander tot eiken prijs op een verkeerd spoor moest brengen. Ik ik wil hier een kamer huren. Rolf ging er schijnbaar, op in. Dat is een pracht idee, zeg.'Een mooie omgeving hier en goedkoop. Maar of je slagen zal, meen ik te moeten betwijfelen. Het huis zit van boven tot beneden vol als een sardineblikje. Zoozoo, stotterde Nebentau. Da's jammer Hij was aan het eind van zijn latijn. Ten slotte ging alles toch niet zoo gemakkelijk, als hij aanvankelijk gedacht had. Tja, daar is niets aan te doen, meen- de Rolf. Enfin, troost je, er zijn in Berlijn nog méér huizen. Jazeker.natuurlijk. Nebentau staarde hem radeloos aan. Waarom gebeurde er dan niet plotseling iets, dat hem uit de moeilijkhéid hielp? Krampachtig zocht hij naar een uitweg. Nu, tot ziens dan.... Rolf stak hem de hand toe. Tot ziens! antwoordde Nebentu met een zucht van verlichting. De situatie scheen voorloopig gered. Maar Rolf maakte geen aanstalten om weg te gaan. Nebentau boog eenige malen snel achter een, alsof hij zich wilde verwijderen, maar ook hij bleek als aan den grond genageld. Het was bepaald een pijnlijk moment, waaraan Rolf ten slotte een einde maakte. Ik kan je helaas niet langer gezel schap houden. Veel succes bij het zoekén naar een kamer! Hij knikte hem toe en vertrok. Nebentau voelde zich meester van de situatie. Zijn volharding had den ander tot den aftocht gedwongen. Het begin was niet sleóht, maar nu begon pas zijn eigen lijke taak. Hij wachtte tot Rolf om den hoek verdwenen was, daarna ging hij hem achterna. Zoo had hij immers meer dan eens in romans gelezen. Gemakkelijk bleek het werk echter niet. Een paar straten lang ging alles goed, maar toen hij wéér een hoek om ging, was Rolf verdienen. Hij zocht links en rechts, draaide een paar meal in een kringetje rond, tevergeefs. Rolf was en blééf weg. Nebentau was geheel uit het veld gesla gen.- Maar nog was hij het niet met zich zelf eens geworden wat hem nu te doen stond, toen iemand hem van achteren op den schouder tikte. Verschrikt keerde zich om. Het was de jonge graaf Godau. .(Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5