STADS NIEUWS rDONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 STUDIEDAGEN R. K. VOLKSBOND. Van 2226 Augustus worden op Oud- Hageveld te Voorhout Studiedagen gehou den van den Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. Zaterdagavond te half aoht vindt in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool een Lof plaats, waarna de openingsvergadering wordt gehouden. Na het openingswoord van den voorzitter wordt de eerste les gehouden. Inleider is de zeereerw. pater dr. B. Vroklage S.V.D. uit Teteringen. Zondagmorgen te 11 uur volgt de tweede les door den hooggel. heer Prof. P. J. Ver haar uit Warmond, terwijl in de middag bijeenkomst prof. G. Brom uit Nijmegen zal spreken. Op Maandag spreken de zeereerw. heer Henri de Greeve, Haarlem, prof. Alphons Steger, Heemstede, Anton van Duinkerken, Amsterdam, en Jan Beèrens, Amsterdam. Tenslotte treden op den laatsten dag als inleiders op de zeereerw. heeren pastoor L. Willenborg, Bloemendaal, pater Jacq. Schreurs M.S.C., Sittard en pastoor F. van Leeuwen uit Driel. BEGRAFENIS A. J. J. VERBRUGGE. Onder groote belangstelling heeft heden middag te 12 uur op de begraafplaats aan de Groenesteeg de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J. J. Ver brugge, oud hoofd eener school alhier en oud-di recteur van de Handelsavondschool „Ken nis is Macht". Onder degenen, die den overledene naar zijn laatste rustplaats begeleidden, merk ten we o. m. op den heer J. Baak Johzn., inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Leiden, den heer P. A. Hibma, oud-collega en als eere-voorzitter van de afd. Leiden der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, den heer F. H. N. Bloemink, voorz. van de afd. Leiden van laatstgenoemde vereeniging, den heer P. A. Wisse, namens den directeur van Kennis is Macht, mr. H. D. M. Knol, die buitenslands vertoeft en namens het hoofd bestuur van den Bond van Directeuren en Leeararen bij het Handelsavond-onderwijs, namens welken bond de heer D. Boschma mede aanwezig was. Verder merkten we nog op dr. H. Wisse, directeur eener Kweekschool te Utrecht en oud-leeraar van Kennis is Macht, leeraren en oud- leeraren, leerlingen en oud-leerlingen van de Handelsavondschool en ten slotte tal van collega's van den ontslapene, vrienden en bekenden. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was nedergelaten, voerde de heer J. Baak Johzn. het eerst het woord. Deze herinnerde eraan hoe de heer Ver- brugge slechts enkele jaren geleden, nog in de kracht van zijn leven, zijn werk had neergelegd. Bij zijn afscheid bleek van alle zijden hoe zijn arbeid bij het lager en vakonderwijs gewaardeerd werd. Allen hadden hem nog zoo gaarne eenige jaren van rust gegund, maar „Entre la vie et la mort il n'y a qu'un pas", aldus spr., Dat Verbrugge niet tevergeefs geleefd heeft en een ruime plaats heeft ingenomen bij velen, bewijst wel de aanwezigheid van zoo talrijke belangstellenden bij de groeve van hen, die reeds enkele jaren geleden van zijn werkkring afscheid nam. Spr. voelde zich verplicht zijn waardee ring te betuigen voor het werk, door den overledene verricht en hij wenschte de familie kracht met dit ernstig verlies. Voor zijn echtgenoote en zijn dochter blijft dV herinnering aan een man en vader, die gewerkt heeft zoolang hij kon. Namens oud-collega's en collega's hoof den van scholen, in wier kring Verbrugge een voorname plaats heeft ingenomen, sprak de heer P. A. Hibma. Deze herinnerde eraan hoe de thans ont slapene steeds gestreefd heeft naar hooger en dat hij door ijverige studie tenslotte vele zijner wenschen 'vervuld heeft ge zien. Hij heeftgewerkt en heeft succes gehad. In den kring van zijn collega's was hij ten zeerste gewaardeerd en van wie met hem hadden samengewerkt zag spreker hier zeer vele aanwezig. Voor de school heeft Verbrugge zeer veel gedaan, meer dan vaak aan het publiek be kend werd. Daarvoor uitte spr. zijn'dank en waardeering. De heer W. v. d. Laan, oud-collega en vriend, sprak vervolgens eenige woorden van afscheid, waarna de heer P. A. Wisse, namens den directeur van Kennis is Macht en natnens den Bond van Leeraren bij het Handelsonderwijs woorden van groote dankbaarheid uitte tot den overledene, die zoovele jaren zijn werkkracht aan dit onderwijs ten beste gaf. De plaats, die de heer Verbrugge als di recteur van Kennis is Macht verliet, is reeds eenige jaren weer ingenomen, doch de nagedachtenis aan dezen voortreffelijken onderwijsman en directeur zal in eerbie dige nagedachtenis blijven. Namens de familie dankte de heer v. d. Valk, uit Rotterdam, een zwager van den overledene, voor de gesproken woorden en de betoonde belangstelling. Hierna werd de groeve bedolven onder een schat van bloemen en verlieten allen diep bewogen den doodenakker. HOOGLEERAARSBENOEMING. v Dr. J. J. Lijnst Zwikker benoemd als opvolger van Prof. v. Itallie. Bij Kon. besluit van 15 Augustus 1'936 is benoemd tot gewoon hoogLeefraar .in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de artsenijbereidkundo met inbe grip van de pharmaceutische chemie als mede in de vergiftleer dr. J. J. Lijnst Zwikker, gemeente-apotheker te Rotter dam. i Dr. J. J. Lijnst Zwikker werd den lOen November 1890 te Amersfoort geboren. Na de lagere school doorLoopen te heb ben, kreeg hij zijn opleiding aan de H. B. S. te Haarlem en werd ingeschreven als student in de geneeskunde te Amsterdam. Daarna ging hij pharmacies studeeren aan Universiteit te Utrecht, alwaar hij het di ploma van apotheker behaalde in 1912. Vervolgens was hij eenige jiaren werkzaam aan de Universiteit te Groningen en ver volgens eenige jaren practlsch werkzaam in de pharmaceutische en chemische in dustrie in ons land. In 1918 liet hij zich opniemw inschrijven als student aan de Universiteit te Amster dam voor het bewerken van een disserta tie, getiteld „Inwerking van amylolitische enzymen op natuurlijke zetmeelkorrels en de coloydale structuur van het zetmeel. Met deze dissertatie behaalde de heer Lijnst Zwikker in 1919 den doctorsgraad cum laude. Hierna was hij opnieuw korten tijd werkzaam in de pharmacesutische en che mische industrie en verkreeg hij in 1920 een aanstelling bij den Ocfcrooiraad te Den Haag, alwaar hij belast werd met het on derzoek van uitvindingen op pharmaceu- tisch gebied. In 1926 werd hij benoemd tot gemeente apotheker te Rotterdam, terwijl hij vanaf dat jaar tevens privaat-docent was aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Di". Lijnst Zwikker is lid der Pharma- copische commissie, deskundige bij de apothekersexamens en lid van de Redactie van het Pharmaceutisch Weekblad. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 5645. Firma den Har- tog en Woudenberg, Sassenheim, Hoofd straat 367, bloembollenkweekerij en -han del. Het aantal commanditaire vennooten is d.d. 13 Mei 1935 uitgebreid met: één. 1764. Naamlooze Vennootschap Haber- mehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf, Nieuwveen Nr. 58. Uittr. Dir.: C. P. Ha- bermehl, Nieuwveen, d.d. 1 Mrt. 1936. Buitenlandsche Onderscheidingen. Prof. dr. J. Huizinga, hoogleeraar en prof. dr. Albert Venvey, oud-hoogleeraar aan de Universiteit hier ter stede, zijn benoemd tot buitenlandsch eerelid van de Koninklijke Vlaamsche Academie. Bij kon. besluit van 15 Augustus 1936 is benoemd en aangesteld tot majoor bij het 4de regiment infanterie de kapitein L. J. Moggenstorm, adjudant van het 16de regiment infanterie. De Koningin Astrid-boule- vard te Noordwijk Verplaatsing postagentschap. Het postagentschap (met telegraaf- en telefoonstation) LeidenMorschweg zal op Zaterdag 22 Augustus a.s. worden ver plaatst naar het perceel Morschweg No. 108. In verband met de verhuizing zal het agentschap op 22 Augustus tot 12 uur des middags gesloten zijn. Gisteren slaagden bij de examens, inge steld door E.N.SA.:I.D. te Den Haag de na volgende dames: mej. A. van Kampen voor coupeuse, mej. J. Iterson voor costumière en mej. A. Goddijn voor snel apparaten. Al le di-ie zijn leerlingen van mej. M. H. van Hartevelt, te Oegstgeest. Voor het examen Fransch L.O. is te Utrecht geslaagd de heer A. J. v. d. Pom- pe, alhier. Zondag 23 Augustus te 8 uur in de'St. Lodewijkskerk de H. Mis voor de ziele- rust van Simon Bredeveld; alle oud-retrai- tanten worden in deze H. Mis verwacht en verzocht tot zijn intentie te commuincee- ren. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Diefstallen. Bij v. d. G. aan den Haag- weg alhier is een fiets gestolen, terwijl op de plaats des misdrijfs een oud heerenrij wiel is achtergelaten. Namens de H. T. M. heeft de heer N. J. C., bureelbeambte alhier, bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een partij z.g. kleinijzerwerk, dat opgeslagen was langs de trambaan nabij de halte Ha agsche Schouw alhier en gereed lag voor vervoer naar den opkooper. WASSENAAR. Aanrijding Op den rijksstraatweg nabij den Deijl stak de 14-jarige J. G. v. O. uit Rotterdam per rijwiel den weg ever, waar bij hij werd aangereden door een auto van den heer K. uit Kampen. De jongen be kwam een linkerbeenbreuk en schaafwon den aan het hoofd en rechterbeen. Na eerste hulpverleening door dr. Jansen is de jon gen overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. SASSENHEIM. Aanrijding. Gisterenavond te onge veer 7 uur had ter hoogte van den War- monderdam een aanrijding plaats tusschen de alhier wonende ruim 40 jarige H. Gr., welke op een fiets,' met aardappelen bela den, den weg overstak, en door een voor bijgaande auto werd aangereden. De fiets van Gr. werd totaal vernield en de aard appelen lagen over den verspreid. Plechtige naamsverandering Hedenmiddag te half drie heeft op den hoek Zuid-BoulevardRembrandtweg de plechtigheid der officieele naamsverande ring van den Zuid-Boulevard in Koningin Astrid Boulevard plaats gehad. Deze plechtigheid werd bijgewoond door Z. Exc. den heer Wend el, gezant van Zweden, en baron Van de Bogaerde de Terbrugge, eerste secretaris van de Bel gische legatie, door den burgemeester van Noordwijk, de beide wethouders, de leden van den Raad, de gemeentesecretaris en vele autoriteiten. Een gedeelte van de boulevard was voor deze gelegenheid stemmig, doch in drukwekkend versierd. Boven een met bloemen versierd po dium wapperde in het midden de Neder- landsche driekleur, links en rechts ge flankeerd door Belgische- en Zweedsche vlaggen, terwijl ook de Noordwijksche vlag (lichtblauw met geel kruis) niet op f appèl ontbrak. Te half 3 precies arriveerde burgemees ter J. B. V. M. J. van de Mortel in gezel schap van zijn echtgenoote en zijn beide kinderen, alsmede van de beide vertegen woordigers van België en Zweden voor het podium. De burgemeester sprak hierna als volgt./ Het zij mij vergund op^ de allereerste plaats mijn erkentelijkheid' te betuigen aan de zaakgelastigden van België en Zweden, dat zij gevolg hébbén gegeven aan mijn uitnoodiging om wel tegenwoordig te wil len zijn bij deze plechtigheid. Ik weet, dat ik geheel handel in den geest van Z. M. den Koning, als deze ceremonie zoo eenvoudig mogelijk zal zijn. Nog 9 dagen scheiden ons van dien fatalen dag, waarop de géheele wereld het ontstel lende bericht vernam, dat Hare Majesteit de Koningin der Belgen het slachtoffer was geworden van een noodlottig ongeluk. Deze droeve tijding maakte overal een diepe indruk en niet het minst in ons land, waar een groote en innige sympathie voor ■het Belgisch Vorstenhuis leeft. Was het te verwonderen, dat in Noord- wijk, dat vorigen zomer iederen dag Hare Kinderen kon aanschouwen, dit tragisch verscheiden een bijzondere indruk maakte? De Raad der gemeente Noordwijk heeft thans de hoffelijke beslissing genomen en de kiesche attentie gehad om een der voor naamste straten te Noordwijk, den Zuid Boulevard, te herdoopen in Koningin Astrid Boulevard. Dit besluit is genomen om de nagedach tenis Harer zoo diep betreurde Majesteit de Koningin der Belgen voor immer in deze plaats te doen voortleven, zoowel bij in woner als bij vreemdeling. Daarna sprak baron Van den Boogaer- de. Spr. bracht op de eerste plaats dank voor de uitnoodiging om bij deze plech tigheid aanwezig te zijn. Spr. schetste in korte bewoordingen, hoe België de zeer vele sympathie-betuigingen van verleden jaar gewaardeerd heeft. Spr. was thans zeer getroffen door de hoffelijke beslis sing, die de Raad der gemeente Noord wijk genomen heeft. Op deze wijze geeft Nederland blijk van zijn medeleven met België. Voor deze voortdurende Neder- landSche belangstelling en sympathie en zoo hartelijke attentie zeide spr. namens zijn landgenooten ten zeerste dank. Vervolgens sprak de gezant van Zwe den, die eveneens gaarne had voldaan aan de uitnoodiging om hier tegenwoor dig te zijn. Het is moeilijk woorden te vinden zonder wederom een diep gevoel van weemoed op te wekken. Het ontstel lende bericht van verleden jaar ligt ons •allen nog versch in het geheugen, zoodat men moejte heeft, wanneer men aan het •tragisch ongeluk denkt, zijn aandoening meester te blijven. Ook in Zweden werd de geheele bevolking in rouw gedompeld. Wij hielden veel van onze jonge prinses en zullen Haar herinnering steeds in eere houden, wijl Zij als vorstin en moeder een voorbeeld was, wat het menschdom noo- dig heeft. Zij was het symbool van liefde en geluk. U, mijnheer de Burgemeester, bij wien Haar beide kinderen zulke ge lukkige maanden beleefd hebben, heeft door deze daad op ontroerende wijze blijk gegeven van uw medeleven. De gemeente Noordwijk heeft vandaag opnieuw getoond, dat Zij nog steeds in de gedachte der geftieentenaren is. Ook Zweden zal deze daad op hoogen prijs stellen. Hierna verwijderde de burgemeester het witte doek, dat het eenvoudige naam bordje bedekt hield. BURGERLUKE STAND SPORT DE SNEEK-WEEK. De traditioneele Woensdag van de Kon. Zeilver. Sneek werd begunstigd door meer wind, zoodat het talrijke publiek genoot van menigen mooien wedstrijd. Bij den start van de teams Holland en Friesland voor de Regenboogklasse gingen de Friezen Kuipers en Oppenhuizen en de Hollander Loopuit te vroeg over de start lijn, zoodat de boot van laatstgenoemde de „Breehorn" veel tijdverlies had. De Fries Hendriks lag met de „Hennie" op de eerste ronde mooi vooraan en op de tweede werd de strijd al spoedig ten voordeele der Friezen beslist, daar Op penhuizen er in slaagde met de „Winde kind" de leiding van het geheele veld te nemen, gevolgd door Hendriks. Zuider- baan, die aanvankelijk op de tweede plaats lag, kwam nu op de derde en ir. Loopuit slaagde er, ondanks zijn ongunstig begin, LEIDEN. Geboren: Lina d. van J. Stokkel en L. Smit Willem z. van H. J. Tuinhof de Moed en H. v. Strater Jacoba Jo hanna Maria d. van I. Taffijn en M. v. d. Pluijm Arie z. van A. v. d. Brink en N. de Mooij Jacobus z. van J. v. d. Berg en J. de Kok Maarten z. van J. Korbee en T. Rip Neeltje Wilhelmina d. van W. C. Derks en D. W. Hoogerdijn, Albert z. van A. Pol en E. J. Pijpers - Wolter Nicolaas z. van G. Snoek en H. Th. Rietveld Wijnsen z. van J. Dijkstr fc en J. C. Scheers. Ondertrouwd: J. P. v. d. Laake n jm. 45 j. en M. M. Muilwijk jd. 41 j. - D. M. Kuivenhoven jm. 26 j. en M. Sc r- lier jd. 24 j. Ge huwd: W. Befcooij jm. en J. Stc ju ten jd. W. P. Broers jm. en A. G. I fij- sen jd. J. DubbeLaar jm. en M. J. L an- gezaal jd. J. Ebbing jm. en M. Th. L uij- ben jd. F. Knaap jm. en P. Taffijnjd. H. Korver jm. en M. M. Arnoldus j jd. B. v. Meij gaarden jm. en C. M. lirk- zee jd. J. Prins jm. en C. M. Po ppen jd. D. v. Tongeren jm. en H. A. Sin- teur jd. Th. J. v. d. Voort jm. en C. W. Verbij jd. B. Vos jm. en G. Roos jd. Overleden: J. M. Pape dr. 29 j. H. C. Plasmeijer wedn. 70 j. nog in de „Breehorn" op de vierde; plaats te brengen. De stand na dezen eersten teamwedstrijd is als volgt: Friesland 29.1 pnt., n.l. nr. 1 Oj-ppenhui- zen met „Windekind" 1Ö.1 pnt.; 2e Hen driks met „Hennie" 9 pnt.; 5e Kuipers met „Waterrot" 6 pnt.; 8e Zjwart met „Wa terzonnetje" 3 pnt.; 10e Vrolijk met „Dol fijn" 1 pnt. Holland 26 punten, n.l.: 3e Zuidierbaan met „de Swan" 8 pnt.; 4e ir. Loopuit met „Breehorn" 7 pnt.; 6e van der Meij met „de Leede Hl" 3,5 pnt.; 7e Bos met „Hol land H" 4 pnt.; 9e Klingen met „Venne- meer" 2 pnt. In de teamwedstrijden dei* 12 voetsjol- len startten voor de Kaag van Vliét en 'van Ginkel. Voor Sneek Hoekstra en Schaap en voor „Nieuwe Meer" .Broer en Romunde. Hoekstra nam spoedij; de lei ding en stond deze niet meer af. Zijn teamgenoot moest de aanvankelijk ver overde derde plaats aan Broer afstaan,. Van Vliet had steeds de 2e, van Ginkel steeds de 5e plaats behouden, terwijl van Romunde op de 6e plaats bleef. Uitslag Sneek 9.1 pnt., n.L: Ie E. K. Hoekstra met „Rakkert" 6.1 puit.; 4e E. W. Schaap met „Ree" 3 pnt. De Kaag 7 punten, n.l.: 2e A. van Vliet met „Hans" 5 pnt.; 5e R. van Ginkel met „Tierelier" 2 pnt. Nieuwe Meer 5 punten, n.l.: 3e L. Broer met „Flits" 4 pnt.; 6e R. van Romunde met „Jimmy" 1 punt. LAATSTE BERICHTEN JONGEN MET FIETS TEGEN AUTO GEREDEN EN GEDOOD. Hedenmiddag is op den Laarderweg te Eemnes de U-jarige G. Toiler wonende te Eemnes tegen een auto gereden en gedood. De jongen, die met een flinke vaart uit een zijweg kwam aanfietsen, botste te gen de op den Laarderweg passeerende auto. Hij werd negen meter medegesleurd en deerlijk gewond. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP Gisteravond is aan boord van het a.s. „Albi" te Rotterdam, de 41-jarige haven arbeider W. Hanegraaf uit Schiedam ge troffen door een hijsch boomstammen. De man werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, Waar hij in den afgeloopen nacht is over leden. TRACTOR DOOR TRAM AANGEREDEN. Bestuurder zwaar gewond. Hedenmiddag is de heer H. Lolkema te Olderterp nabij Heerenveen, toen hij met een tractor met aanhangwagen uit een zij weg kwam, aangereden door de tram, die uit de richting Drachten kwam. De man werd levensgevaarlijk gewond en mocht niet vervoerd worden. Het personeel van de tram treft geen schuld.. DE BRANDKAST BOOD WEERSTAND. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een kantoor in de Anth. Heinsiusstraat te Amsterdam. Een poging om de brandkast door middel van de steekvlam van een soldeerlamp open te branden, is mislukt. Met medeneming van een gouden hor loge van geringe waarde hebben de inbre kers zich uit de voeten gemaakt.- VERZWARING VAN STRAF GEVORDERD. Tegen „Witte Nelis" en Knoop. Door het gerechtshof te Arnhem is he den behandeld de zaak tegen de beide Am- sterdamsche inbrekers C. N. de V., alias „Witte Nelis" en G. J. Knoop, die wegens inbraak te Nunspeet door de Zwolsche rechtbank veroordeeld werden tot vier en een half jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal eischte verzwa ring van de straf tot zes en een half jaar. f ALPHEN AAN DEN RIJN. 3OTTO IN HET AARKANAAL GEREDEN. De vier inzittenden konden gered worden. Gisteravond omstreeks 8 uur is langs den "Westkanaalweg, even voorbij de Galg machine, een luxe auto, bestuurd door P. C. B. uit Waddinxveen, door het springen van een voorband in het Aarkanaal gere den. In de auto waren vier personen geze ten, waaronder twee kinderen van plm. 7 en 9 jaar, die in groot levensgevaar verkeer den, doordat de auto bijna geheel onder de oppervlakte van het water was verdwenen. Een der inzittenden mocht het echter geluk ken een portier te openen, zoodat hij zich naar boven kon wrken om daarna de kap van de wagen te bereiken. Ook een tweede persoon wist zich op deze wijze te redden. Lastiger was de redding der twee jongen tjes, die zich krampachtig vasthielden, doch ten slotte eveneens uit de diepte werden gehaald. Inmiddels kwam men de drenke lingen met een roeiboot ter hulp en werden allen behouden aan wal gebracht. Ten huize van den landbouwer V. werden zij van droge kleeren voorzien. De auto werd door een kraanwagen van den heer Jac. Boot al hier gelicht. TELEGRAMMEN OPSTANDELINGEN MELDEN OVER WINNING OP REGEERINGSTROEPEN BIJ NAVALPERAL. LISSABON, 20 Augustus. (A. N. P.). De Spaansche opstandelingen hebben na een hevigen strijd in het gebied van Naval- peral aan het Guadarrama-front, de onder bevel van kolonel Mongadas staande re- geeringscolonnes verslagen, aldus meldt een bericht, dat de „Diario de Manha" van zijn plaataelijken correspondent heeft ont vangen. Een regeeringsvliegtuig, zoo wordt verder in het bericht medegedeeld, werd, na door de opstandelingen beschoten te zijn, nabij Navalperal gedwongen te da-i len, waarna de bemanning ter dood ge bracht werd. .Gisteravond werd een overwinning van generaal Mangada gemeld en daar het niet onmogelijk is, dat het hier een en denzelf den persoon betreft, zouden de berichten van de regeeringstroepen en die van de rebellen met betrekking tot Navalperal dus met elkaar in strijd zijn. MEDEDEELINGEN VAN RADIO- SEVILLA. RABAT, 20 Aug. (A. N. P.). Hedenmor gen heeft de radio-Sevilla o.a. medegedeeld dat een regeeringsvliegtuig te Guadelupe een klooster heeft gebombardeerd. Het fort Guadelupe is in handen der opstan delingen gevallen. Op Majorca zouden militiecolonnes uit Barcelona, na geland te zijn 2500 man verloren hebben van de 3500 man, die de expeditie sterk was. De opmarsch der nationalistische colon nes naar het front van Madrid, komende van Guadelupe, is opgehouden door regee- rings-milities, die op het terrein van den strijd 800 dooden en een groote hoeveel heid wapens en munitie moesten achterla ten. Uit Hendaye wordt gemeld, dat om streeks den middag aan het front van Irun volmaakte rust heerschte. COMMISSIE-NOTEERING VAN NEDERLANDSCHE BOTER. De commissie-noteering voor Nederland- sche boter is voor de week van 2429 Augustus vastgesteld op 0.63 per kg. HET PROCES TE MOSKOU. MOSKOU, 20 Aug. (A. N. P.). Het ver hoor van de beklaagden in het proces te gen Zinovjeff en Kameneff en hun mede plichtigen is gisteren tot diep in den nacht voortgezet. Beklaagde Reingold verklaarde, dat de terroristengroep gelden had ontvangen van sommige ambtenaren van de staatsbank, o. a. Argus, die inmiddels ook gearresteerd is. Voortgaande deelde Reingold mede, dat ingeval van mislukking van de plannen der „Trotzki-Zinovjeff-groep" een tweede groep in actie moest komen, waarvan o.a. deel moesten uitmaken Piatakov, die thans het ambt van waarnemend volkscommis saris voor de zware industrie vervult. So- kolmikov, Radek en Seredriakov, Vanaf 1932, aldus Reingold. waren Rykov, de volkscommissaris voor het postverkeer, en Soukharina, de hoofdredacteur van de „Izwestia" van de samenzwering op de hoogte. Vervolgens werden nog gehoord Ba- kaiev, die tot in bijzonderheden de pogin gen schilderde om Stalin om het leven te brengen, en Pikef waarna de zitting werd verdaagd, om vandaag te worden hervat. MARKTBERICHTEN GOUDA, 20 Aug. Vee. Aangevoerd in totaal 918 stuks, waarvan 47 slachtvarkens vette 1819 cent per pond levend met 2 pet. korting; 292 magere varkens 1826 cent, 509 biggen 912, Geldersche biggen 12—15, 4 runderen f 150190, 52 nuch- tre kalveren 510, 14 bokken of geiten 26 per stuk. Handel matig. Kaas. Aanvoer 483 parijen kaas, prij zen le kwal. 21—23, 2e kwal. 19—20, zware 24.50. Handel matig. Boter. Aanvoer 277 ponden. Goeboter 7580 cent, weiboter 7075 cent per pond. Handel vlug. DELFT, 19 Aue. Varkens. Aangevoerd: 23 vette varkens, Prijs 18.51919.5 cent per pond. LOOSDUINEN, 19 Aug. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 105 aanvoerders verkocht om in de week van 24 tot 31 Aug. dagelijks te le veren 21.000 liter melk. Prijs af boerderij 6.50, melk voor industrie 4.60 per 100 lieter. VOORSCHOTEN, 19 Aug Veiling V.P.V. Kippeneieren 3.404.00 per 100 stuks, kippen 3550 cent, konijnen 3580 cent, duiven 712 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3