LEIDSCHE VOETBAL- EN flTHLETIEKVEREENIGINC U.V.S. Groote Sportmiddag WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Het intern, schaaktournooi te Nottingham. Euwe wint van Tartakower. Vidmar remise met Aljechin. Ook Botwinnik wint weer. De uitslagen van de gisteren in de acht ste ronde van het internationale schaak tournooi te Nottingham gespeelde partijen luidt: Vidmar remise met Aljechin. Reshevsky remise met Flohr. Thomas verliest van Capablanca. Botwinnik wint van Tylor. Euwe wint van Tartakower. Winter verliest van Bogoljubov. Alexander verliest van Fine. Lasker was vrij. Uit de zevende.ronde werden twee hang- partijen geëindigd. Aljechin verloor van Reshevsky en Flohr won van Thomas. In de tweede ronde werd de partij Capa hlancaAljechin op last van de British Chess Federation afgebroken, omdat Capa- tolanco zijn zet bij het afbreken der partij op het bord had gedaan en niet had afge geven. Heden zou de partij worden gespeeld, doch reeds gisteravond heeft Aljechin besloten zijn partij zonder verder te spelen op te geven. De stand van het tournooi is thans: 1. Euwe 6 pt. uit 7 partijen. 2. Botwinnik 6 pt. uit 8 partijen. 3. Fine 5 1/2 pt. uit 8 partijen. 4. Reshevsky 5 pt. uit 8 partijen. 5. Vidmar 4 1/2 pt. uit 7 partijen. 6. Flohr 4 pt. uit 7 partijen. 7. Capablanca 4 pt. uit 7 partijen. 8. 9 en 10 Aljechin, Lasker en Bogoljubov ieder 3 1/2 pt. uit 8 partijen. 11. Tartakower 3 pt. uit 8 partijen. 12. Tylor 2 1/2 pt. uit 7 partijen. 13. Thomas 2 pt. uit 8 partijen. 14. Winter 11/2 pt. uit 7 partijen. 15. Alexander 1 pt. uit 7 partijen. Heden is het rustdag. Morgen speelt Euwe tegen Aljechin. Onze landgenoot Landau, die in het major open tournooi uitkwam, speelde in de eer ste ronde remise met Jackson en was in de tweede ronde vrij. Een merkwaardigheid der gisteren ge speelde achtste ronde was, dat alle partijen vóór de pauze beëindigd waren. De twee leiders, Botwinnik en Euwe, zetten hun zegetocht voort. Beiden hebben thans zes punten, met. dit onderscheid, dat de wereld kampioen reeds zijn rustdag heeft gehad en zijn rivaal nog niet. Hierdoor- kan Euwe natuurlijk een punt uitloopen, waarbij ech ter moet worden in acht genomen, dat het programma dat hem wacht, zwaarder is dan dat van Botwinnik. Euwe moet nog spelen tegen drie ex-wereldkampioenen (Aljechin, Capablanca en Lasker) en een tweetal can- didaten voor het wereldkampioenschap: Flohr en Botwinnik. Tegen zijn oud-col lega's speelt hij met zwart, tegen de beide jongeren wit. EuweTartakower. De partij Euwe Tartakower was een dame-gambiet, dat Tartakower met de ongebruikelijke voort zetting Pb8c6 verdedigde. Euwe ontwik kelde het spel gunstig, zoodat al spoedig zijn tegenstander met minder terrein genoegen moest nemen. Deze hoopte met een op het oog aardige wending zich te bevrijden, maar had daarbij een misrekening gemaakt, zoo dat hij tegen Euwes uitstekend spel ge dwongen was een kwaliteit op te geven. Ook daarna was de partij nog aantrekkelijk om aan te zien, getuige het feit, dat een groot deel der omstanders trachtten haar te volgen. Tartakower wilde hun blijkbaar zoo lang mogelijk dit genoegen doen be houden. Hij speelde door tot juist voor den imatzet. WinterBogoljubov. In de partij Winter Bogoljubov speelde de laatste de Oost- Indische verdediging, g7g6 van het dame gambiet en liet het vooruitgaan van den witten d-pion in het centrum toe. Winter ondernam een aanval tegen den zwarten dame-vleugel, waarbij hij eenig voordeel verkreeg. Een tegenbetooging van Bogol jubov op den koningsvleugel wil^de Winter door het opspelen van den g-pion terug wijzen. Het gelukte den Duischen meester enkele zetten later deze oogenschijnlijke ge ringe verzwakking onder het brengen van een offer in een nieuwen beslissenden aan val om te zetten. Daar de koningin en de andere stukken van wit op den anderen vleugel geconcentreerd werden, kon Win ter geen weerstand bieden en gaf op. ReshevskyFlohr. ReshevskyFlohr was een aangenomen dame-gambiet, waarin Flohr zijn pionnen op den dame-vleugel in de bekende opstelling a6, b5, c4 bracht. Op dien vleugel concentreerden beide spelers hun stukken, de posities bleven geheel in evenwicht en dat gaf hun aanleiding reeds .ua 23 zetten tot remise te besluiten, hoewel er nog tal van stukken op het bord waren en doorspelen natuurlijk zeer gemotiveerd was geweest. VidmarAljechin. Ook de partij Vid marAljechin duurde 23 zetten, maar hier was de remise wel degelijk gefundeerd. Het was wederom een Oost-Indische verdedi ging, die zich langs bekende en rustige ba nen bewoog. Een aantal stukken werden geruild, zoodat tenslotte in hoofdzaak de kleine figuren overbleven. De stand was volkomen gelijk en remise vrijwel onver mijdelijk. ThomasCapablanca. Capablanca beant woordde den Spanjaard van Thomas met de gesloten speelwijze d6d7. Thomas ruil de op c6, zijn tegenstander aldus in het be zit van twee raadsheeren latende. Spoe dig bracht Capablanca zijn pionnen in het centrum naar voren en verkreeg een goede stelling. Thomas maakte een foutzet, waar door de ex-wereldkampioen gelegenheid kreeg zijn tegenstander een dubbel-pion op den f-lijn te bezorgen. Zoo ontstond het voor den Engelschen speler gebruikelijke toren eindspel, maar ditmaal met zoo vele zwak ten, dat hij achtereenvolgens twee pionnen verloor en toen het hopelooze eindspel op gaf. AlexanderFine. De partij Alexander Fine was een Engelsche opening Toen na afloop de spelers haar naspeelden, bleek wel eerst duidelijk welk een groote theore tische kennis Fine moet hebben. Hij ver wees bij verschillende varianten naar met deze opening gespeelde partijen en gaf tel kenmale aan, wat deze of gene speler ge daan had. Geen wonder, dat Alexander in het na'deel is gekomen. Fine was er eerst alleen op bedacht zooveel mogelijk strate gische punten te bezetten enstuurd na zijn tegenstander een dubbel-pion op de c-lijn bezorgd te hebben, op een eindspel aan. Alexander, hoe rustig en weloverwogen ook spelend, spande zich tot het uiterste in, maar tegen de techniek van een Fine is hij niet opgewassen. Bij het afbreken schreef hij nog wel zijn zet op, besprak echter aan stonds de stelling met Fine, die hem vlug de winstvoortzetting aantoonde, wel een voorbeeld van de uitstekende verstand houding tusschen de spelers onderling. Alexander erkende de juistheden der uit eenzetting en gaf op. BotwinnikTylor. De partij Botwinnik Tylor was een Réti-opening, spoedig over gaande in een variant van het gewone dame-gambiet. De Rus ontwikkelde zijn raadsheeren op de flanken en bezette met pionnen het centrum. Tylor kwam toen zwak te staan, speelde onzeker en verloor op den dame-vleugel een pion. Daarmede was 'het feit beslecht. Botwinnik behandel de de stelling met zijn gewone zekerheid en trok rustig met zijn vrijen verdediging pion voorwaarts. Tylor gaf nog het beken de schaak en gaf toen meteen op Hangpartijen. 's Avonds werden de uit de zevende ronde verdaagde partijen Al jechinReshevsky en FlohrThomas her vat. Van de eerste stond al reeds dadelijk vast, dat Aljechin een nederlaag tegemoet ging. Hij verzette zich nog zoo lang moge lijk tegen de overmacht, maar tevergeefs en hij gaf gelaten op. Flohr had een gunstig toreneindspel, dat hij zeer nauwkeurig behandelde. Beiden kregen twee vrij-pionnen, Flohr op de d- en e-lijn, Thomas op de a- en h-lijn, maar de centrumpionnen waren voor Flohr gunsti ger opgesteld en suoedig bleek de positie voor Thomas niet meer te houden. LOTERIJ „EUWEALJECHIN-COMITé". Het „Euwe-Aljechin-comité", heeft in een dezer dagen gehouden vergadering het besluit genomen de openbare trekking van de voor den wedstrijd gehouden na tionale verloting te doen plaats hebben op Woensdag 26 Augustus, des avonds te 6 uur in het gebouw „De Brakkegrond", Nos 5355, te Amsterdam. DE SCHAAK-OLYMPIADE TE MUNCHEN. Onze landgenooten verliezen waarschijnlijk van Letland, winnen echter van IJsland. Gisteren werd de schaakolympiade te München voortgezet. De uitslagen luiden: Tweede ronde: HongarijeBrazilië 30 met 5 hangpar tijen. ItaliëEstland 25 met 1 hangpartij. RoemeniëNoorwegen 32 met 3 hang partijen. ZwitserlandZweden y24 y2 met 3 hangpartijen. PolenZuid-Slavië y21 y2 met 6 hang partijen. DuitschlandFrankrijk 5 y2y2 met 2 hangpartijen. LetlandN ederland 40 met 4 hangpartijen. IJslandOostenrijk 1 y21 y2 met 5 hangpartijen. LithauenDenemarken 1 y24 y2 met 2 hangpartijen. De gedetailleerde partijen van de Neder landers tegen Letland luidden: Petrof wint van Van Doesburgh. Prins verliest van Apschenek. Felderhof afgebroken teger Feigin. Scheltinga afgebroken tegen Kuimin (wordt waarschijnlijk remise). Hamming afgebroken tegen Meschgailis (Hamming slechter). Muuring verliest van Endzelius. De Groot verliest van Melngalis. Koomen afgebroken tegen Kalnind (Koo- men gunstiger). Derde ronde: OostenrijkLitauen 2 y21 y2 met 4 hangpartijen. Nederlan dIJsland 32 met 3 hangpartijen. FrankrijkLetland y2iy met 3 hang partijen. ZwedenPolen 13 met 4 hangpartijen. Zuid-SlaviëDuitschland 23 met 3 hang partijen. BulgarijeZwitserland 2 y2 5 y2 NoorwegenTsjecho-Slowakije 14 met 3 hangpartijen. EstlandRoemenië 32 met 3 hangpar tijen. BraziliëItalië 22 met 4 hangpartijen. FinlandHongarije 14 met 3 hangp. De gedetailleerde uitslagen der Neder landers waren: Van Doesburgh verliest van Gilfer. Prins wint van Asgeirsson. Felderhof afgebroken met Thorfandsen (Felderhof staat op winst). Scheltinga remise met Moeller. Muuring remise met Snaevarr. De Groot afgebroken tegen Gudmundsson (De Groot staat op winst). Cortlever afgebroken tegen Arnlaugsson (Cortlever staat slecht). Koomen wint van Jonson. op ZATERDAG 22 AUG. 1936 op het U. V.S.-terrein aan den Kanaalweg GROOTE OPTOCHT, WIELRENNEN, ATHLETIEK, DAMESGYMNASTIEK en VOETBALWEDSTRIJD. Aanvang optocht n.m. 4 uur op het Kaasmarktterrein. sis» Aanvang wedstrijden enz. op het terrein n.m. 5 uur. TOEGANGSPRIJZEN: Overdekte tribune 50 cent; overige rangen 25 cent; Werkloozen op vertoon van beurskaart 10 cent; Jongens 10 cent. Donateurs vrije toegang. Voor de overdekte tribune heb jen zij 50% reductie VOORVERKOOP PLAATSBEWIJZEN EN PROGRAMMA'S Oil H. LAMAN, HEERENGRACHT 40 KERKNIEUWS EEN U. V. S.-SPORTMIDDAG. Op Zaterdag 22 Augustus. De bestuurderen van U. V. S. hebben ge dacht: Men moet het ijzer smeden, als het heet is. De prachtige Nederlandcshe suc cessen bij de Olympische Spelen te Ber lijn hebben vele menschen warm gemaakt voor de sport, het is nu zaak te zorgen, dat zij warm blijven en niet opnieuw verkil len. Dat dit vooral in Leiden en meer in 't bijzonder ten opzichte van de voetbalsport geen overbodige weelde is, zal wel nie mand ontkennen. Zoo heeft de pas gepromoveerde 2e klas- ser U. V. S. een groote sportmiddag op touw gezet. En het is goed gezien om naast de voetbalsport ook aan verschillende andere takken van sport een belangrijke plaats in te ruimen, opdat ook vele andere dan voetbalsportliefhebbers met voetbal- en an dere sporten zullen kennismaken. Er is op dezen middag n.l. een plaats ingeruimd voor wielerwedstrijden en ath- 1 et/ ikwedstrijden, gymnastiek-demonstra ties en ten slotte een voetbalwedstrijd tus schen U. V. S. en Haarlem. Al deze wedstrijden zullen gehouden worden op Zaterdagmiddag a.s. te 5.15 uur nadat om 3.30 vanaf de Kaasmarkt een optocht door de stad is gehouden langs Hooigracht, Nieuwstraat, Burchtsteeg, Breestraat, Rapenburg, Doezastraat, Jan van Houtkade, Lammenschansweg, Zee manlaan, Thorbeckestraat, Zoeterwoudsche Singel, Hooge Rijndijk, Kanaalweg naar het U. V. S.-terrein. De optocht en de wedstrijden zullen op geluisterd worden door muziek van „Werk- mans Wilskracht" en „De Post". Men zie overigens de advertentie in dit nummer. ZWEMMEN HULDIGING VAN DE OLYMPISCHE KAMPIOENE NIDA SNEFF. Serenade voor haar woning. Dat een Olympische kampioene nog niet veel rust gegund wordt, heeft Nida Senff, de Amsterdamsche zwemster, die te Berlijn op den rugslag de gouden medaille heeft verworven, gisteravond ondervonden. Nauwelijks bekomen van de vermoeie nissen van Berlijn, de treinreis en de harte lijke ontvangst in het vaderland, heeft zij gisteravond de eerste huldiging in ont vangst mogen nemen, nl. van speel- en b uurt ver eenigingen Voor haar woning te Amsterdam, welke nog geheel met groen en vlaggen versierd is, heeft zij naar een serenade kunnen luis teren, die haar gebracht werd door het muziekgezelschap Jong Excelsior. In de omgeving van haar huis en ook aan de overzijde hadden zich op den Overtoom duizenden belangstellenden opgesteld en toen zij op het balcon verscheen, steeg een oorverdoovend gejuich op en bejubelde men haar op de hartelijkste wijze. Nadat het muziekcorps eenige vroolijke wijsjes gespeeld had, kwam onze kam pioene naar buiten en nam zij met haar ouders op een podium plaats om vervol gens toegesproken te worden door den heer Idzinga, van de Speel tuinvereenigrng Wes terkwartier; den heer Meulenkamp, na mens de Vereeniging Overtoom en omge ving en door den heer Swart, namens de winkeliers uit de buurt. Zij allen maakten gewag van haar kranige prestaties, felici teerden haar hartelijk met het behaalde succes en lieten hun woorden vergezeld gaan van bloemen, kransen en cadeaux. Nadat de muziek tot slot het Wilhelmus gespeeld had ging onze kampioene weer naar binnen, doch de duizendkoppige me nigte ging niet eerder naar huis alvorens Nida Senff nog eenige malen op het balcon verschenen was en met een handgebaar be dankt had voor de haar gebrachte hulde. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Wassenaar). Zondag hield de postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht met jonge duiven vanuit Bergen. Af stand pl.m. 191 km. Met Zuid-Westenwind en heldere lucht werden daar de duiven in vrijheid gesteld te 7 ,uur 50 min. De le prijswinnende duif bereikte het hok te 10 uur 43 min. 27 sec. en had het traject gevlogen met een berekende ge middelde snelhe'd van 1089.1 meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel bereikte het hok te 10 uur 57 min 3Q sec. en had een gemiddelde snelheid gemaakt van 1017.4 meter per minuut. De uitslag was: 1, 5, 10, 18„ 24 en 29 K. I. Waasdorp. 2, 3 en 31 J. H. Groeneveld. 4 J. P. Brederode. 6, 7, 8, 9, 17 en 26 L. H. de Kleine. 11 A. l'Ami. 12 en 23 W. Florusse. 13. W. C. van Beekum. 14, 15, 21, 22 en 30 J. F. van der Lely. 16, 25, 28 en 32 R. van Troost. 19 Th. Oosterveer. 20 en 27 W. C. van Eek. Winnaar van de wisselbeker uit aange wezen vogels werd definitief A. l'Ami. „De Blauwband" (Alphen aan den Rijn). Wedvlucht vanaf Mons (190 K.M.). In concours 134 duiven, welke om 7 uur 50 min. in vrijheid gesteld werden en hun hok ken bereikten als volgt: G. Stapper 1, 20, 21. J. Rooda 2, 8, 11, 18, 42, 43, 45. R. K. W. Kuipers 3, 10, 16, 17, 22, 24. C. v. Ofwegen 4, 39. H. W. Martens 5, 7, 14, 30, 38. J. Vernes 6, 9, 25, 37. W. Kruis wijk 12, 13, 32. A. J. Lagerweij 15, 27, 31, 34, 35. W. v. Eijk 19, 23, 36. K. v. Keulen 26, 33. B. v. Egmond 28, 41 44. Jac. v. Leeuwen 29. Eerste duif 104923. Laatste duif 11 19—38. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake audiëntie bij den minis ter van Landbouw en Visscherij. Antwoord: U kunt schriftelijk een audiëntie aanvragen, met vermelding van het doel der audiëntie. U krijgt dan zoo spoedig audiëntie verleend wordt, bericht. Adresseer: aan Z.Exc. den Minister van Landbouw en Visscherij, Den Haag. BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom Utrecht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot secretaris van het Aarts bisdom den zeereerw. heer Th. W. van Leu nen, tot kapelaan te Utrecht (H. Willibror- dus) den weleerw. heer H. A. Schurink, tot kapelaan te Arnhem (H. Hart v. Jezus) den weleerw. heer W. Ch. M. Gerritsen, tot kapelaan te Geesteren den weleerw. heer S. Miedema (neom.); tot kapelaan te Utrecht (H. Gertrudis) den wèleerw. heer F. J. B. Koopmans, tot kapelaan te Wijk bij Duurstede den wel eerw. heer J. H. Swart, tot kapelaan te Compascuum den weleerw. heer R. A. de Hosson (neom.); tot kapelaan te Amersfoort (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer J. C. H. E. Nieberding, tot kapelaan te Huissen (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer D. Th. Smit, tot kapelaan te Nieuw-Dor- drecht den weleerw. heer F. A. Gilsing (neom.); tot kapelaan te Hilversum (H. Clemens M. Hofbauer)- den weleerw. heer W. H. Knuif, tot kapelaan te Harlingen den wel eerw. heer Th. W. Rilbberink, tot kapelaan te Pannerden den weleerw. heer J. G. Boe ker (neom.); tot kapelaan te Groessen den weleerw. heer G. A. H. Oude Hendrikman, tót kape laan te Achteveld den weleerw. heer A. J. van der Nap (neom.); tot kapelaan te Amersfoort (H. Ansfri- dus) den weleerw. heer W. J. M. Otterbeek, tot kapelaan te Oldenzaal (H. Plechelmus) den weleerw. heer B. A. Knippers, tot ka pelaan te Blaricum den weleerw. heer J. J. M. Schmand (neom.); tot kapelaan te Hengelo (O.) (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.) den weleerw. heer H. J. Weit- jnes, tot kapelaan te Rijsenburg den wel eerw. heer C. F. J. Sandkuijl (neom.); tot kapelaan te Huizum (Fr.) den wel eerw. heer A. J. W. Middelweerd, tot kape laan te Vasse en Mander den weleerw. heer M. Rondema (neom.); tot kapelaan te Soest (H.H. Petrus en Paulus) den weleerw. heer J. M. te Riele, tot kapelaan te Oud-Zevenaar den weleerw. heer A. E. F. G. Wolfs, tot kapelaan te Keij- enburg den weleerw. heer A. J. J. M. Lo- man (neom.); tot kapelaan te Groenloo den weleerw. heer B. A. Oosterwechel, tot kapelaan te Gaanderen den weleerw. heer R. H. F. Hegge (neom.); tot assistent te De Lutte den weleerw. heer A. M. Veldhuizen (neom.); tot kapelaan te Vianen den weleerw. heer B. H. Meijer (neom.), tot kapelaan te Hee- ten den weleerw. heer G. J. A. Willemsen (neom.), tot kapelaan te Duiven den wel eerw. heer A. A. Th. Benschop (neom.), tot kapelaan te Beek bij Didam den weleerw. heer J. P. Tondeur (neom.), tot kapelaan te Tubbergen den weleerw. heer G. B. San ders (neom.), tot kapelaan te Enter den weleerw. heer H. B. Doodkorte, (neom.), tot kapelaan te Gendringen den weleerw. heer A. G. de Meij (neom.), tot kapelaan te Borne (H. Teresia v. h. Kind Jezus) den weleerw. heer L. L. Lampe, (neom.), tot kapelaan te Bornerbroek den weleerw. heer W. J. A. Ruijters (neom.), tot kapelaan te Herveld den weleerw. heer G. P. Versteeg (neom.), terwijl de weleerw. heeren J. F. F. Backer, J. Th. M. Elfrink en H. M. M. Fortmann hun studiën zullen voortzetten aan de Universiteit te Nijmegen. De bij Haastrecht in aanleg zijnde weg voor het nieuwe weggedeelte Gouaa Utrecht is over een afstand van 150 meter ongeveer drie meter verzakt. Links het graven van slooten, om de huizen tegen het steeds in werking zijnde zand beschermen TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 173. Ergens anders stond een heer met zijn pet in de hand te dansen en te springen, waarbij hij het hoogste lied uit galmde. 174. Weer wat verder stonden drie jongens een prachtig lied te zingen, en zelfs hadden twee van de jongens een vel met muziek in de handen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8