DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 EENIGE AFKOELING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog behoudens geringe kans op onweer. Aanvankelijk iets koeler. Hoogste barometerst.: 768.8 te Santander. Laagste barometerst.: 742.0 te Vestmanoer. De depressie bij IJsland is veel dieper geworden, maar trekt hoofdzakelijk Noord en Oostwaarts. De secundaire, die gisteren over de Britsche Eilanden lag, trok naar onze omgeving en bracht afkoeling in de luchtlagen tusschen 1000 en 2000 meter, waardoooor de kans op onweer toenam, zoodat uit het Oosten van ons land reeds onweer werd gemeld. Het toenemen van de hoogedrukknig in het Zuid-Westen en in Frankrijk schijnt echter over het alge meen aanhouden van het fraaie zomerweer ete zullen brengen. Op IJsland viel zware, in Ierland en Noorwegen matige regen: op het vasteland is het overal nog droog gebleven. Schotland heeft plaatselijk re gen en zwaar bewolkte lucht. In Ierland en Engeland klaarde de lucht op. Frankrijk heeft grootendeel bedekte lucht; die ver moedelijk in den loop van den dag zal breken; in Duitschland is, behoudens lo cale onweersstoringen, het weer nog droog en warm; in Zwitserland en Oostenrijk duurt het fraaie weer voort. Scandinavië heeft bedekte lucht met regen in Noorwe gen. Ofschoon plaatselijk onweer niet is uitgesloten, kan voorloopig nog warm en gedeeltelijk zonnig weer worden verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 20è8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 8.48 uur tot Woensdagmorgen 5.17 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 19 Aug.: voorm. 4.48 uur en nam. 5.03 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 22 gr. C. KERKNIEUWS ZILVEREN PRIESTERFEESTEN. Pastoor C. F. J. Berkemeyer. In het landelijke dorpje Haarlemmer- liede met de tot de parochie behoorende dorpen Spaarnwoude en Spaarndam, vier de pastoor C. F. J. Berkemeyer (oud-kape laan van de „St. Petrus"' te Leiden) op 15 Augustus zijn zilveren priesterfeest. Zater dag was de eigenlijke dag, maar de paro chianen hebben er een uitgebreid feest van gemaakt, welk Vrijdagavond werd in gezet met een grandiosen intocht van den jubilaris te Spaarndam. De oudste kerk meester, de heer J. Vriezekoop, sprak het welkomstwoord. Daarna trok men naar de bijkerk te Spaarndam, welke geheel bezet was en waar kapelaan J. Berger een toe spraak hield met een kort Lof, gecelebreerd werd. Toen ging het verder langs de tot de parochie behoorende dorpen, waar tel kens voor een bloemenhulde werd stil ge houden, naar de parochiekerk te Haar- lemmerliede. Ook deze parochiekerk was prachtig versierd. Weer hield kapelaan Ber ger een toespraak en werd een kort Lof gehouden. Na afloop boden leden van het kerk- en armbestuur in de pastorie het pa rochie-geschenk aan, een enveloppe met inhoud. Zaterdag werd een plechtige H. Mis op gedragen door den jubilaris met assisten tie. Het versterkte zangkoor zong de „Missa Pontificalis" met medewerking van het knapenkoor uit Halfweg. De Schola Can torum uit Warmond zong de wisselende gezangen. Een Veni Creator. Te Deum en een feestcantate verhoogden het feest Des middags hield de jubilaris een zeer druk bezochte receptie in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw, waar tal van geschen ken werden aangeboden. Des avonds celebreerde de jubilaris in de parochiekerk een plechtig Lof, waaron der hij een treffend dankwoord sprak. Zondag was het feest in Spaarndam. In de bijkerk droeg de jubilaris met assisten tie een plechtige H. Mis op, bijgewoond door alle parochianen. Het zangkoor zong de driestemmige ..Missa Davidica" van Perosi, Veni Creator, Te Deum en het „Ave Maria" van J. H. Schraeken. Om 2 uur was er weer een drukbezochte receptie, thans in het Vereenigingsgebouw te Spaarndam, waar de pastoor weer met geschenken werd verrast. Daarna cele breerde pastoor Berkemeyer een plechtig Lof in de bijkerk, waaronder hij weer een dankwoord sprak. Des avonds werd in het Vereenigingsge bouw te Spaarnwoude een parochieele vond gehouden. Vanavond wordt deze avond herhaald. 'oorts staat er voor Woensdag en Donder dag nog een uitgebreide kinderhulde op h£t programma. Deken P. J. Simons. Onder groote belangstelling heeft de zeereerw. heer P. J. Simons, Deken en pa stoor te Beverwijk oud-kapelaan van de Mon-Pere te Leiden, zijn zilveren priester jubileum herdacht, dat Zondag kerkelijk werd gevierd. Zaterdagavond deed de jubi- leerende priester zijn blijde intrede in zijn parochie. Hij werd aan de grens der gemeente op gewacht door de Katholieke organisaties. Burgemeester H. J. J. Scholtens sprak hier den jubilaris een welkomstwoord toe, waarna het in optocht met muziek voorop naar de feestelijk versierde kerk ging. Na een begroetingswoord van kapelaan A. van Rijn celebreerde pastoor Simons een plech tig Lof met assistentie. Zondagmorgen naderden nagenoeg alle parochianen ter H. Tafel. Om tien uur droeg deken Simons met assistentie een so- lemneele Hoogmis op. De feestpredicatie werd gehouden door den weleerw. heer Th. v. d. Peet S. J. C. uit Den Haag. Na afloop van de H. Mis werd een priestercantate gezongen. Zondagmiddag heeft de jubilaris in de pastorie receptie gehouden, waarbij kape laan A. van Rijn hem met een hartelijk woord van gelukwensch het geschenk der parochianen onder couvert overhandigde. Tallooze belangstellenden, waaronder vele autoriteien, hebben deken Simons ge complimenteerd. Ook vele oud-parochianen uit Koog aan de Zaan waren naar Bever wijk gekomen om hun vroegeren pastoor geluk te wenschen. Een plechtig Lof, waaronder deken Si mons een hartelijk dankwoord sprak, was het besluit van den feestdag. Des avonds bracht de St. Jozef Harmonie den jubilaris een serenade. Pastoor J. B. A. M. Filbry. Op een wijze, welke getuigt van groote aanhankelijkheid én waardeering, hebben de parochianen van de St. Liduina-parochie te Hillegersberg, Zondag het zilveren pries terfeest herdacht van hun pastoor, den Zeereerw. heer J. B. A. M. Filbry. De ju bilaris, die voor eenige dagen zijn parochie had verlaten, werd Zaterdagavond aan het station D.P. afgehaald door deputaties uit het kerk- en armbestuur en uit het comité, dat zich had gevormd. Toen de pastoor aan de kerk arriveerde, in gezelschap van zijn heerbroer den Hoogeerw. heer F. Filbry, Plebaan van de Kathedrale kerk te Haar lem en in de vereerende tegenwoordigheid van zijn 83-jarige moeder, stonden op het kerkplein opgesteld de onderscheidene pa rochieele corporaties met vlaggen en banie ren, waarbij zich hadden aangesloten een stoet van witte bruidjes, de misdienaars, de geestelijkheid en last not least pastoor Fil- bry's familieleden. Geassisteerd door zijn heerbroer, plebaan F. Filbry en rector C. Vis uit Alkmaar, ce lebreerde de priester jubilaris in de feeste lijk versierde kerk een plechtig Maria-Lof, nadat kapelaan H. Roelvink namens de pa rochianen een hartelijk woord van welkom had gesproken. Onmiddelijk na afloop van dezen kerke- lijken inzet had een huldiging plaats in de bovenzaal van het Vereenigingsgebouw na mens alle parochie-vereenigingen, voor welke organisaties als woordvoerder optrad het hoofd der school, de heer P. Ahsman, die den jubileerenden herder een jaloezie- kast aanbood. Verschillende andere spre kers kwamen daarop blijk geven van hun medeleven, mede onder aanbieding van fraaie geschenken, terwijl mevr. L. Nieu- wenhuisv. d. Lugt in haar speech speciaal de moeder van den pastoor herdacht. Pastoor Filbry dankte, zeer onder den indruk, voor de spontane en hartelijke wij ze, waarop men hem had ontvangen. Zondagmorgen, nadat in de vroege vroeg te, zeer vele parochianen tot intentie van den jubilaris tot de H. Tafel waren gena derd, heeft pastoor Filbry de plechtige Hoogmis opgedragen, daarbij geassisteerd door pastoor H. J. A. Haver van de St. Lam- bertusparochie als presbyter-assistens. Dia ken was plebaan Filbry, subdiaken was rector C. Vis uit Alkmaar, terwijl als ce- remoniarius fungeerde de kapelaan der pa rochie, de weleerw. heer H. Roelvink. Tij dens deze plechtige H. Mis van dankzegging hadden in het priesterkoor plaats genomen Mgr. P. Groenen, professor L. Wolf van het Philosophicum te Warmond, de parochie- zoon pater C. Dijkshoorn van de Witte Pa ters en nog enkele pastoors, vrienden van den jubilaris. De wereldlijke overheid was vertegenwoordigd door den persoon van den burgemeester, den heer F. A. van Kem pen, die met ambstketen in de voorste bank zat. Wethouder Daniëls had wegens uitste- digheid bericht van verhindering gezonden. Onder het H. Misoffer heeft plebaan Fil bry een toespraak gehouden, waarin hij heeft gewezen op de taak van den priester, vooral ten opzichte van de hem toever trouwde geloovigen. Na de schoone liturgische plechtigheid in het overvolle kerkgebouw is men in groo- ten getale tezamen gekomen op het Kruis vaartterrein. De harmonie blies een feest- marsch, waarna door een gemengd koor onder leiding van den heer J. Appel de 2de cantate van Van Sohaick werd gezongen. Kapelaan Roelvink heeft vervolgens den priester-jubilaris namens de parochianen toegesproken. Namens de parochie bood hij pastoor Filbry een cadeau onder couvert aan. Twee Tyroliennes vertolkten de gevoe lens van de scholen, waarna de afgevaar digden van het kerkbestuur, het armbe stuur en de jeugdorganisaties de gelegen heid kregen uiting te geven aan hun dank bare en warme gevoelens voor den jubilee renden herder der parochie. En toen een ieder het zijne had gezegd, kwam pastoor Filbry naar voren om har telijk dank te zeggen voor de wijze, waar op men zijn feest heeft willen vieren. Des namiddags recipieerde pastoor Fil bry met zijn familie in de pastorie, van wel ke receptie een groot gebruik is gemaakt. Ook de burgemeester van Hillegersberg, de heer F. A. van Kampen, in gezelschap van Wethouder A. Siezen en den gemeentese cretaris J. van Ballegooy kwam zijn op wachting maken. FRANCISCAANSCHE DERDE ORDE STUDIEDAGEN, VENRAY Van 1416 Augustus werden te Venray de jaarlijksche studiedagen gehouden van de Derde Orden, staande onder jurisdic tie der Franciscanen en Capucijnen. De be langstelling was buitengewoon groot. O.a. merkten we vertegenwoordigers op van de Vlaamsche, de Rijnlandsche en de Lotha- ringsche Commissariaten. Ook was de Centrale leiding van de Dominicaansche Derde Orde aanwezig. Er is in deze drie dagen een rijk program afgewerkt. De leidende gedachte was „Franciscaansch le ven' Op den openingsavond, 14 Augustus, hield P. Dr. Eulrem Sloots O.F.M., lector in de Kerkhistorie en de Patrologie aan het studieklooster te Venray een lezing over „Franciscus, de andere Christus", waarin hij op geschiedkundige gronden aantoon de, hoe in den persoon van den Seraf ij n- schen Vader, de persoon van den Christus als het ware wederom onder de menschen zichtbaar werd. Zaterdag, feestdag van Ma- ria-ten-hemelcpneming, werd in de mor genuren een vergadering belegd, waarin als sprekers optraden P. Paschasius O.M. C„ leider van de kernvorming in het Bis dom Breda, en P. Mamertus Staal, O.F.M., directeur der D. O. aan den Boschkant te Den Haag. De eerste sprak over de Pries ters „Bedienaars van Gods Geheimenis sen". De maatstaf voor het eerbetoon, dat iemand toekomt, is gelegen in de functie die hij in een gemeenschap bekleedt. In de groote gemeenschap der Kerk is de Pries ter ongetwijfeld de hoogste functionaris. Spr. toonde dit aan door den Priester in zijn II.H. Bedieningen te laten zien. Maar dan komt ook aan den Priester de hoogste eer toe in de Kerk. Franciscus geeft ons daar een heel bijzonder beeld in. P. Ma merlus zette uiteen, wat het zeggen wil dat de Kerk één Godsgezin is. Wij allen zijn de kinderen, en God de Vader. In dat gezin vormt de D. O. een aparte hoek, die krachtens zijn rceping het gebod der lief de. der gezinsliefde op zeer intense wijze zal beoefenen. In de middaguren heeft P. Engeloerlus O.M.C. in den breede gespro ken over „Levend Godsgeloof". Wanneer de Tertiaris doordrongen is van de ge dachte: God is mijn Vader, dan moet daar een grenzeloos vertrouwen het eerste ge volg van zijn. De H. Communie is het voornaamste middel om dit vertrouwen te versterken. De Heer Jan Koop, lid van de Derde Orde Raad te Woerden, gaf vervol gens een uiteenzetting over de goddelijke ordening zooals die ons kenbaar wordt uit het gezag in de Kerk, het gezin en het fa- brieks- en bedrijfs-leven. Ook op dit ter- ren heeft de Tertiaris een groote taak te vervullen. De avond van deze dag werd gevuld met een verdienstelijke opvoering van een klein mysterie-spel „Maria Bood schap" door de jeugdafdeeling Venray, als mede met eenige fraaie reidansen en de clamaties door de meisjes-Tertiarissen uit Amsterdam. Op Zondagmorgen werd een prachtige slotrede uitgesproken door P. Gilbertus Lobuis O.F.M.: „Het licht op de kandelaar", De D. O., aldus spr., is door de Katholieke, Actie niet overbodig gewor den. De D. O. lean aan die actie geven: in nerlijkheid, Jezus-navolging, en trouw aan de Kerk.. Met het zingen van het „Vaandellied" werd de bijeenkomst gesloten. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Uitvaart B. Kortmann. Hedenmorgen heeft de plechtige uit vaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer B. Kort mann. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door een neef van den over ledene, den weleerw. heer B. Dorbeck, ka pelaan aan de dekenale kerk te Leiden, met assistentie van de beide kapelaans der parochie Oegstgeest, de weleerw. hee- ren Martens en Sanders. De H. Mis werd bijgewoond door ver scheidene leden van den gemeenteraad, door het personeel van de N.V., waarvan de overledene directeur was, en door ver tegenwoordigers van de IJsclub en van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst te Leiden. De deelneming in de kerk en op het kerkhof was zeer groot. Gevestigd: M. J. Serdijn van Lei den J. H. M. Winters en echtg. van Leiden H. R. S. van Raalte en gezin, van Leiden C. J. de Leeuw van Val burg M. W. Oudshoorn van Voorburg Z. Arnoldus van Leiden Wed. J. C. E. StoelmanKruijsboom van den Haag C. Zwarenstein geb. Rappaport en ge zin van Bandoeng (N.O.I.) Wed. C. H. Zwarenstein geb. Zwarenstein van Strijen A. C. Hooigeveen van Koudekerk Z.-H. J. Knock van Utrecht M. Zwaan van Den Haag M. A. C. Brouwer geb. Schram de Jong van Doetinchem G. Jongkamp en gezin van Bussum K. L. Görbing en gezin van Leiden D. H. van Valburg van Rotterdam H. J. Hel- lendoorn en gezin van Eindhoven M. E. Blijven van Sassenheim J. F. Wan ders van den Haag M. G. Wanders geb. Bitter van Den Haag F. P. Wesselingh van Maarheeze. Vertrokken: H. Hoogendoorn naar Zwammerdam H. E. Teljeur naar Lei den J. H. van Overbeek naar Wasse naar H. E. van der Heide en gezin naar Heemstede M. E. Laman naar Heem stede Th. F. van den Bosch naar Hedel A. H. Witteman naar Sassenheim R. Kaijser naar New York A. M. de Groot geb. Leijsner naar Den Haag L. Lijklema naar Winschoten T.'C. Brou wer naar Utrecht M. J. van Amsom naar Leiden. Verhuizingen: A. W. Koudijs naar Juffermansstraat 35 A. M. Koudijs geb. Groenendijk naar idem Wed. N. Koud ijs geb. Qualm en gezin naar Endegeester- straatweg 14 J. Schoffelmeer en gezin naar Spaargarenstraat 14 H. Rooijak- ker èn gezin naar Nassaulaan 5 A. la Fleur en gezin naar Terweeweg 47. Geboren: Hendrik z. van H. Wam- steker en C. A. Zaaijer Norbert Jaques Fierman z. van H. J. Jesse en N. A. M. Schulte. Ondertrouwd: H. W. J. van Wet ten en M. M. Lelieveld H. van der Voet en J. W. van der Ven, te Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Te water. Het 5-jarig zoontje van den heer Jac. R. geraakte bij de Turfmarkt te water. Het kind was reeds zinkende toen F. M. gekleed te water sprong en het kind redde van een anders wisse dood. STOMPWIJK. Diefstal. Zondag, vermoedelijk in den namiddag, hebben onbevoegden zich toe gang verschaft tot de woning van den heer P. van E., Stompwijkscheweg 26 te Stomp- wijk. Een dochter van Van E., die om streeks 9 uur met haar verloofde thuis kwam, ontdekte het eerst, dat ingebroken was. Alles bleek te zijn overhoop gehaald doof de dieven, terwijl zij 30.hadden medegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. VOORSCHOTEN. Aangereden. Gisteravond te 10.45 werd de heer H. v. d. B., terwijl hij wandelde langs den Leidscheweg met zijn echtgenoo- te, aangereden door een tweewielig motor rijtuig bestuurd door T. S. uit Den Haag. De motorberijder bekwam eenige wonden aan de handen, terwijl de heer v. d. H. een gescheurde broek kreeg. Proces-ver baal is opgemaakt. Onder voorzitterschap van burgemeester van Gerrevir.k kwam de Raad dezer ge meente gisteravond in openbare vergade ring bijeen. Afwezig de heeren van Egmond San ders en Smit. Alvorens tot de behandeling van de agenda ever te gaan, herdacht de voorzit ter me eenige welgekozen woorden het zoo plotseling heengaan van den heer B. J. M. Kortmann, oud lid van den Raad. De heer Kortmann, aldus spr., heeft niet alleen als raadslid verdienstelijk werk ver richt, ook op maatschappelijk terrein heeft hij veel tot stand gebracht. Namens den Raad dankte de voorz. den heer Kortmann nogmaals voor zijn arbeid, in het belang van de gemeente Oegstgeest, verricht. Mo ge God, zoo eindigde spr., zijn kinderen in deze dagen van droefenis nabij zijn. Hierna ging men tot de behandeling der agenda-punten over, Onveranderd werden de notulen der vo rige vergadering goedgekeurd. Mededee- ling werd gedaan van verschillende inge komen stukken o.a. Verzoek van het bestuur vaun de af dee,- ling Oegstgeest van den R.K. Bond voor groote gezinnen, om bij het vaststellen van de nieuwe schoolgeldregeling voor de groo te gezinne een extra-reductie toe te pas sen. Voor prae-advies in handen gesteld van B. en W. B. en W. deelen mede, dat de Gedepu teerde Staten het door J. C. J. Siliakus in gestelde beroep tegen het raadsbesluit van 8 Mei 1936, tot het weigeren van vergoe ding voor reiskosten van zijn dochter, die een bijz. ulo. school te Leiden bezoekt, on gegrond hebben verklaard. B. en W. deelen mede, dat de Gedepu teerde Staten het raadsbesluit van 2 April 1936 tot wijziging van de begrooting 1935 (verhooging post kleeding en uitrusting van de veldwachters) niet hebben goedge keurd, daar de uitgave niet steunt op een koninklijk goedgekeurde verordening. B. en W. stellen voor het raadsbesluit in te trekken. B. en W. deelen mede, dat het gemeen tebestuur van Rijnsburg heeft bericht, dat de Raad van Rijnsburg besloten heeft in beroep te gaan bij de Kroon tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten tot niet- goedkeuring van het raadsbesluit tot op heffing van de openbare school aldaar. B. en W. stellen voor hen te machtgen de eventueel noodig geoordeelde maatregelen te nemen. Ingekomen was nog een verzoek van ver gunning- en verlofhouders in deze gemeen te om gedurende de zomermaanden hun café's des Zaterdags en Zondags tot 12 uur n.m geopend te mogen houden. Voor preaadvies gesteld in handen van B. en W. De gemeenterekening 1935, die sluit met een nadeelig saldo van 10.294.38, werd evenals de rekening van het grondbedrijf aangeboden. In de Commissie van onder zoek werden benoemd de heeren den Ouden, Kruizinga, mr. Spreij en dr. Simon Thomas. De cijfers van de gemeenterekening lui den: ontvangsten gew. dienst f 449.333.35, uitgaven gew. dienst f 420.315.98, batig slot 29.017.37. Ontvangsten kapitaaldienst ƒ191.281.90, uitgaven id. f 201.576.28, na deelig slot ƒ10.294.38. Op voorstel van B. en WK. werd be sloten tot verkoop van 400 M2. grond a 11, gelegen Rijnzichtweghoek Rijngees- terstraatweg, aan mej. Parmentier. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, „Et. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", te 8 y2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Verloren en gevonden. Op den over weg van de Spoorbaan aan de Papelaan alhier had een der overwegwachters het geluk een portemonnaie te vinden, die door een autobestuurder werd verloren tijdens het passeeren en waarin een belangrijk be drag aanwezig was. De bestuurder van een volgende auto had de portefeuille zien val len en haalde het slachtoffer in om hem te waarschuwen. Aan het station terugko mende was hij zoo gelukkig zijn eigendom terug te krijgen en werd de eerlijke vin der beloond. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DOOR EEN AUTO WEGGESLINGERD Slachtoffer spoedig overleden Gistermiddag omstreeks één uur is de 42-jarige timmerman A. Stigter, wonende aan den Steekterweg, toen hij per rijwiel van zgn werk kwam en bij zijn woning, zonder richting aan te geven plotseling den weg overstak, door een passeerende auto aangereden. S. werd in den sloot kant geslingerd en bleef ernstig ver wond liggen. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Hildernisse ingeroepen. Deze con stateerde bij den ongelukkige een rugge- mergfractuur, terwijl bovendien zijn arm was versplinterd. Het slachtoffer werd met een ziekenauto van de garage „Vreeswijk" naar het diaconessenhuis te Leiden over gebracht, waar hij reeds spoedig na aan komst overleed. S. laat een vrouw en vier kinderen achter. Een voorstel van B. en W. om een geld- leening aan te gaan ter aflossing van een andere leening, werd goedgekeurd. Met de stem van den heer Kruizinga te gen werd besloten tot opheffing van de commissie van toezicht op het L. O. De heer Kruizinga achtte een dergelijke maat regel niet verantwoord. Na toelichting door den voorzitter, gin gen eenige comptabiliteitsbesluiten zonder op of aanmerking ondei^de hamer door. Bij de rondvraag, vroeg de de heer Krui zinga of B. en W. niet bereid waren stap pen te ondernemen tot een algemeene huurverlaging van de woningen van de bouwvereenigng „Buitenlust", zulks met medewerking van het Rijk. De voorz. antwoordde hierop, dat hij het niet verantwoord achtte een dergelij ke stap te nemen. Spr. zeide echter tog de kwestie nader te zullen bestudeeren. Ver der informeerde de heer Kruizinga naar de bouwplannen. Hierop deelde de voorz. mede, dat deze op het oogenblik ter bestudeering bij den minister ztfn. Op de volgende vragen gesteld door het lid van den Raad, den heer K. Kruizinga, 1. Hebben B. en W. reeds officieel ken nis ekregen van de circulaire van het De partement van Sociale Zaken, afd. Werk verschaffing en steupnvereleening? 2. Zoo ja, hebben B. en W. dan reeds nagegaan welke financieele gevolgen dit zal hebben voor de werkloozen in Oegst geest, en war.neer de gevolken nadeelig zijn, hoeveel dit dan zal zijn? 3. Zijn B. en W. met steller dezer vra gen niet eens, dat van het steunbedrag niets meer af kan? 4. Hebben B. en W. van hun opvatting blijk gegeven aan de regeering, of zijn zij bereid dat te -doen? 5. Zijn B. en W. bereid mede te deelen, wat zij in dezen hebben gedaan, of voor nemens zijn te doen? hebben B. en W. het volgende geant woord. Vraag 1. Genoemde circulaire is ontvan gen. Vraag. 2. B. en W. hebben nagegaan wel ke gevolgen de nieuwe regeling voor de werkloozen in deze gemeente zal hebben. Daar hier geen huurtoeslag wordt gege ven zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat de regeling voor de steuntrekkenden geen nadeelige gevolgen zal hebben. Betreffende het vaststellen van een la ger maximum-uitkeering voor werkloozen, die in vier jaar geen 26 weken in hun be drijf gewerkt hebben, zijn nog geen ta bellen ontvangen, zoodat hierover nog geen oordeel geveld kan worden. In aansluiting hierop kan echter medegedeeld worden, dat hier slechts één persoon is, die reeds vier jaar stempelt en geen 26 weken ge werkt heeft. Daar in dit gezin steeds ge zinsinkomsten zijn, komt zijn maximum- uitkeering tovh boven het bedrag, dat door den minister zal worden vastgesteld voor gezinnen zonder gezinsinkomsten. Vraag 3. In verband met het vorenstaan de mehbeft deze vraag geen beantwoording. Vraag 4. Daar er practisch in de uitkee- ringen geen wijziging komt, achten B. en W. het niet noodig zich tot de regeering te wenden. Vraag 5. Zie antwoord op vraag 4. De openbare vergadering w*rd vervol gens gesloten en de Raad begaf zich in ge heime zitting. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEES t

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2