Iets over de Huwelijks wetgeving der Katholieke Kerk. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 irt. LEIDSCHE COURANT 0ERDE BLAD - PAG. 10 OVER HET WETTIGEN VAN ONGELDIG-GESLOTEN HUWELIJKEN. Nadat wij de vorige keer over „dispen saties" in 't algemeen hebben geschreven, zullen wij nu iets vertellen over het geidig- maken van huwelijken, die ongeldig ge sloten zijn, die dus geen echte huwelijken waren, m.a.w. over „het in orde-brengen van huwelijken" een taak, welke vooral de zielzorgers van een groote stad dikwijls hebben te vervullen. Verschillende gevallen zijn hier mogelijk. Het kan zijn, dat de partijen geheel te goeder trouw „voor de Kerk getrouwd" zijn en p a s 1 a t e r b 1 ij k t, dat hun huwelijks sluiting ongeldig was, wegens een on- geldigmakend huwelijksbeletsel. In dit ge val kan het weer zijn öf dat het ontdekte beletsel dispensatie toelaat, zoodat het hu welijk, na verkregen dispensatie opnieuw moet worden gesloten, óf ook, dat het be letsel géén dispensatie toelaat. Wanneer dit het geval is, zagen wij de vorige maal. Als een der partijen bijv. reeds geldig met een ander gehuwd is, die men overleden waan de, zooals m den oorlog nog al eens voor kwam, in welk laatste geval de partijen dus uiteen moeten gaan, öf voortaan als broeder en zuster zullen moeten samenleven (zeer zeldzaam wordt dit toegelaten; wel bij reeds hoogbejaarde menschen). Als het ongeldigmakend huwelijksbeletsel geen dis pensatie toelaat, kan de geestelijke, die het heeft ontdekt, terwijl de personen in kwes tie er onkundig van zijn, hen ook „te goeder trouw laten" d.w.z. het hun niet mededee- len. Hij zal dat alleen doen, wanneer dat kan zonder ergernis voor anderen dus als het beletsel geheim is en als te verwach ten is, dat die personen, na in kennis te zijn gesteld van de ongeldigheid van hun huwe lijk tóch niet zullen uiteengaan en dan der halve blijven voortleven in bewuste zonde; zeker, zulk een samenleving die geen hu welijk is is natuurlijk objectief ver keerd, maar als de partijen zich dat niet be wust zijn, zondigen ze niet; van twee kwa den is dan het minste gekozen. Kortom: tal van mogelijkheden zijn hier denkbaar; wij zullen ze niet alle onder de oogen zien, maar willen ons beperken tot een paar gevallen, die in onze stre ken, vooral in onze groote ste den, practisch nogal eens voorkomen. Veronderstel: een kapelaan komt op huis bezoek bij een gezin B. Gemengd „huwelijk" zonder dispensatie gesloten. Een jaar of tien „getrouwd". Twee oudste kinderen bezoe ken de Roomsche school. Alle kinderen zijn gedoopt. Vader is Protestant, is wel gedoopt in de Ned. Hervormde Kerk, maar hëeft mooit iets aan zijn geloof gedaan. Moeder heeft tot haar 18e jaar haar Katholieke plichten vervuld, maar heeft er sindsdien „niets meer aan gedaan". Ze had nog wel „voor de Kerk" willen trouwen, maar haar man voelde er toen niets voor en wilde in dertijd ook niet „teekenen", dat de kinde ren, die uit het huwelijk zouden geboren worden, Katholiek opgevoerd zouden wor den. Trouwens, dat Pastoor had toen al zoo veel pogingen gedaan, om haar verkeering met een niet-Katholiek tegen te gaan, dat ze het beu geworden was en zij maar zon der dispensatie „gehuwd" waren, alleen voor den Burgelijken Stand. Sinds een half jaar echter ging ze 's Zondags meestal weer naar de H. Mis: haar oudste jongen had zijn eerste Communie gedaan en toen vooral had ze het gemis aan Godsdienst in het ge zin gevoeld. Op dien dag was ook de kape laan komen feliciteeren en dat scheen ook op vader een goeden indruk te hebben ge maakt. De kapelaan begint nu eens te praten over terugkeer naar de Katholieke Kerk. Met de noodige voorzichtigheid praat hij ook over „het trouwen voor de Kerk". Wanneer ze dan verlangen te trouwen voor de Kerk, laat de kapelaan ze eens aan de pastorie komen om de z.g. „w aarbor- gen" te teekenen. Want zooals wij in ons vorig artikel besproken hebben alvorens dispensatie kan worden aangevraagd, moet er zeker heid bestaan, dat in dit huwelijk voortaan door de Katholieke partij de Katholieke plichten vervuld zullen worden, en door beiden ook de plichten ten opzichte van de opvoeding der kinderen. De kapelaan bezit in dit geval al eenige zekerheid door het feit, dat de Katholieke partij al een half jaar weer de Zondags plicht vervult en de kinderen de Katholieke school bezoeken. Wat de niet-Katholieke partij aangaat, zal de kapelaan die zekerheid bijv. nog kun nen verkrijgen, wanneer deze zich bereid heeft verklaard om een beknopte onderrich ting in de Katholieke leer te volgen en dit feitelijk ook doet. Hierom laat de kapelaan beiden eenigen tijd regelmatig bij zich komen of gaat in dat gezin zelf eenigen tijd dat beknopte onderricht geven. Want het is begrijpelijk, dat dit onderricht ook voor de Katholieke partij die zoo lang niet meer „ergens aan deed" hoogst nut tig is. Dan laat hij de z.g. Cauties, de waarbor gen, teekenen. In ons vorig artikel hebben wij de inhoud dezer schriftelijke „waar borgen" geheel opgenomen, zoodat men zich zal herinneren, dat daarmede plechtig beloofd wordt door beide partijen, dat ze him kinderen Katholiek zullen opvoeden en kinderen, die eventueel nog geboren worden Katholiek zullen doen doopen, terwijl de Protestantsche partij nog extra beloofd dat hy vrouw en kinderen niet in het uitoefe nen van hun katholieke plichten zal"belem meren. Deze „waarborgen" gaan dan tegelijk met de dispensatie-aanvrage naar den Bisschop. In de dispensatie-aanvrage worden de redenen opgenoemd, waarom de dispensa tie wordt gevraagd. In ons geval kunnen al heel spoedig goede redenen worden aan gehaald, n.l. de wettiging der kin aeren (immers de uit een ongeoorloof de samenleving geboren kinderen worden door de Kerk natuurlijk beschouwd als onwettig) en het ophouden eener ongeoorloofde samenleving. Ook zet de kapelaan uiteen, op welke gronden hij zekerheid heeft, dat de ka tholieke verplichtingen zullen worden na gekomen. De Bisschop zendt den brief door naar Rome, tenzij hij zelf volmacht heeft om in deze te dispenseeren (zooals b.v. de Bis schop van Haarlem), of tenzij het huwelijk geen uitstel kan lijden. (Bij opzending naar Rome toch duurt de komst van het ant woord vaak lang en in dit geval beteekent elke dag een dag van ongeoorloofde sa menleving). Al heel spoedig ontvangt dan de kape laan een antwoord van den Bis schop, dat de dispensatie zal gegeven worden, als eerst nog aan enkele voor waarden is voldaan, n.l.: lo. een plechtige verklaring van beide partijen, dat zij door geen andere huwe lijksbeletselen zijn gebonden; 2o. de katholieke partij moet nog belo ven (in dit geval) gedurende eenigen tijd (een dag of een hal ven dag) geen omgang te zullen hebben met de andere partij; 3o. de katholieke partij zal de opgeleg de poenitentie (een gebruikelijke biecht- poenitentie) volbrengen. Als de voldoening aan die voorwaarden is geschied en de bevestiging daarvan naar den Bisschop is opgezonden, komt spoe dig de dispensatiebrief. De beide partijen komen dan op een af gesproken uur naar de pastorie. De katho lieke partij gaat eerst nog het Sacrament der Biecht ontvangen (bij een biechtvader naar keuze). Nu kan het kerkelijk huwelijk worden gesloten. Het wordt gesloten in den kerkwettelij- ken vorm, d.w.z. (zooals wij vroeger za gen) voor den pastoor (of den gemachtig den kapelaan) en twee getuigen, maar niet (zooals wij ook vroeger reeds uiteen zetten) in den liturgischen vorm, dus zon der huwelijksmis en zonder bruidszegen, buiten de Kerk (in de Sacristie), want het is een gemengd huwelijk. Het wordt geno teerd in het „trouwboek". Op bovengenoemde wijze worden, vpor- al in de steden, vele gemengde huwelijken „in orde gemaakt". Helaas blijkt dan dik wijls, ook ar was er eerst nagenoeg zeker heid, dat aan de katholieke plichten zou worden voldaan, dat later de godsdienstige practijken weer beginnen te verslappen. Maar hier moeten wij het een en ander overlaten aan de goddelijke barmhartig heid. De Kerk, die van den eenen kant zeer streng de gemengde huwelijken en de ge mengde verkeeringen tegengaat, probeert op deze manier nog te gaan, zoover zij kan gaan en zóó te redden, wat er te red den is. Ook al komt zóó menig gemengd „huwelijk" nog in orde, het blijft steeds dringend noodig, des Zondags de drie Wees-gegroeten ter voorkoming van ge mengde huwelijken vurig te bidden! Nu nog in 't kort een ander geval, dat nogal eens voorkomt. Een Pastoor wordt geroepen bij een zondaar, die in stervensgevaar verkeert. Hij wil zich vóór zijn dood bekeeren, hij wil goed afsterven. Die zon daar leeft in onwettige verbintenis met een beletsel voor het huwelijk. Dan onderzoekt de priester, of een hu welijk nog mogelijk is. Is er een beletsel, waarin de Kerk niet kan dispenseeren, of is de andere partij niet bereid tot huwe lijkstoestemming, dan kan de sterven de toch geholpen worden, als hij verklaart, de bestaande onwettige verhouding te) verbreken; hij kan dan de Sacramenten der Stervenden ontvangen. Bemerkt de priester, dat een huwelijk met dispensatie mogelijk is, dan geeft het kerkelijk wetboek hem zoo hij niet meer tijdig den Bisschop kan bOTeiken de volmacht om te dispensee- ren in bijna alle huwelyksbe- letselen en zelfs te dispenseeren in den voorgeschreven vorm van huwelijksslui ting (dus dan zou 't desnoods zonder ge tuigen kunnen). De priester verleent dan dadelijk de dispensatie en dan blijft nog slechts over het afnemen van de weder zij dsche toestemming. Is de andere partij niet-katholiek, dan moeten ook in dit geval nog de „waarbor gen" voor ere vervulling der katholieke verplichtingen gegeven worden (ook voor het geval, dat de ziekte een keer zou ne men en de zieke zou genezen). Maar dan behoeft er geen schriftelijke akte te wor den gegeven: een mondelinge verklaring volstaat dan reeds. Wij zien, vooral uiit dit laatste geval, dat de Kerk een goede Moeder is voor haar kinderen. Zij, die zooveel voorwaar den aan het sluiten van een huwelijk heeft verbonden en met zoo uiterste nauwgezet heid waakt over de heiligheid en de waar digheid van dit Sacrament, gaat zoo ver als zij gaan kan ten opzichte van Haar kinderen, die misdeden voorzoover het algemeene heil er niet door wordt ge schaad en ergernis voor anderen kan ver meden worden. Nog een menigte van andere gevallen is denkbaar, waarin wettiging van een „hu welijk" mogelijk is. Wij zullen er verder geen noemen. Wel blijkt uit dit alles, welk een wijsheid en voorzichtigheid, maar óók welk een goedheid, de Kerk toont in Haar huwelijkswetgeving. Over eenige weken eenige beschouwin gen over „echtscheiding". Correspondentie-adres: Mr. A. Diepen- brock, Seminarie Hageveld, Heemstede. EEN NIEUWE CENTRAAL-PRAESES. Onze Bisschop heeft benoemd tot Cen- traal-Praeses van het Gezellenwerk, den weleerw. heer H. A. J. Drost, kapelaan te Rotterdam, die als redenaar alom bekend en gevierd is. De nieuwe C. P. is tevens rector van de Hubertus-kapel, zoodat hy zijn intrek zal nemen in het Gezellenhuis aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Wij wenschen den nieuwen leider veel succes in ons mooie werk! EERLIJKE SAMENWERKING. Men kan het nog zooveel keeren beklem- toonèn, dat samenwerking noodzakelijk is, als de basis daarvoor niet aanwezig is, blijft het een ondoenlijk iets, een fantasie zonder eenige beteekenis. De basis voor samenwerking is de eer lijkheid, die voortvloeit uit werkelijke naastenliefde. In .iedere vereeniging, ook in de onze, ontbreekt er wel eens wat aan. En we zien dan zulk een kromme verhou ding onderling, dat de leden zich aan hun bestuurders niet kunnen stichten of met elkaar over kleinigheden tot in het on eindige kankeren. Gelukkig is dit" slechts sporadisch voor komend, maar het is een vast bewijs van gebrek aan eerlijke omgang onderling. Ook in de onderlinge verhouding van de katholieke organisaties komt dit kwaad voor. En nu kan men zich er wel van af maken met den dooddoener: 't is overal wat, bij de neutrale» wordt net zoo hard gekibbeld; dat is absoluut geen bewijs, dat hert; aldus bij ons ook zóó moet zijn. Inutegendeel, bij ons moet juist heerschen een zin voor eerlijke samenwerking, die de heidenen (de z.g. neutralen) om ons heen tot de kennis brengt van de evange lische deugden. En daarom weere men het toespitsen van de, in wezen zeer kleinzielige, standsver schillen. Ook al weet iemand zich hooger dan een ander, dan nog is er geen reden aanwezig om dat aan een ander te laten voelen. En als in een andere organisatie iets ons niet zint, dan doen we beter met „gezwam" daarover achterwege te blijven en eerst eens bij den ander rond te zien. Dan is de conclusie zeker gezonder. Elkander waardeeren voert tot eerlijke samenwerking. S. M. EEN STUK ZIELZORG. De internationale ramp van de werk loosheid heeft vooral op de jeugd een fata le uitwerking. Het nietsdoen brengt een geestelijke ontwrichting, die zorgwekkend is. En nog altijd is de ellende zoo groot, dat meer dan 100.000 jonge kerels kunnen ver zuchten: Waar is het werk voor onze han den en het brood voor onze, tanden? De christelijke charitas heeft ook in deze de helpende hand uitgestoken. In talrijke plaatsen is gezorgd voor ontwikkeling en ontspanning, niet het minst door de werk en leerkampen. Al te veel echter wordt dit zoo noodza kelijke werk door nog te veel personen miskend, meestal door het te weinig me deleven met onze zoo zwaar getro£J«G jon geren. En men concludeert: zoo'n kamp is zonde van de centen, ze leeren er toch niets. Afgezien van wat ze er wèl leeren, wil len wy ditmaal eens op iets bijzonders wijzen in dat systeem, n.l. op de zielzorg. Het is een zegen voor onze jongeren om eens getrokken te worden uit het niets doen, dat vóór ales en zelfs ondanks alles, een der ergste gevaren is voor jongeman nen. Nietsdoen is des duivels oorkussen! Welnu, daar in „De Liebaard" en straks ook in Egmond, wordt de dag begonnen in de .kapel bij het H. Misoffer, en heel den dag door is een contact mogelijk met den priester, die in het gewone leven maar al te vaak genegeerd werd. De zorg voor de jongere werkloozen leert ons den geesel kennen van dezen ramp. Maar erger dan de weinige voe ding en de slechte kleeding is de ontluis tering van de jongemannenziel. Daarom verdient dit werk aller steun, want het is in eerste instantie een stuk zielzorg. SENIOR. EXCURSIE VAN DE ONTWIKKELINGS CLUB. Begunstigd door het mooie weer werd om 2 uur gestart voor de reis naar Voorhout per fiets. Om even over half 3 kwamen wij aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool en werden ontvangen door den Eerw. Broe der Overste, die ons verwelkomde en ons Br. Modestus als leider gaf. Na eerste kenismaking met Br. Modestus bleek het, dat ons gezelschap nogal gemengd was, d.w.z. dat allen een of ander vak verte genwoordigden. Het eerste wat we zagen waren een paar luchtfoto's, om een goed idee te hebben van den plattegrond van het gebouw waarna we even de kapel bezochten. Daar na liet de Broeder ons diverse werkstuk ken zien, al of niet gemaakt door leer lingen der school, zeer mooie verzamelin gen van opgezette dieren, dierkoppen en slangenhuiden, een oudheidkundige ver- GEMENGDE BERICHTEN DRIE KINDEREN ONDER EEN VALLENDE VRACHTAUTO. Een ervan doodelijk gewond. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is op den rijksweg onder de gemeente Swalmen de zwaar beladen vrachtauto van den heer Rooyakkers uit Blerick bij het passeeren van een voor hem uitrijdende Duitsche vrachtauto met aanhangwagen omgekanteld. Ongelukkigerwijs kwamen juist op dat oogenblik de heer Coumans uit Belfeld met zijn echtgenoote en zijn drie kinderen per rijwiel voorbij. Een ongeveer 13-jarige jon gen en een 8-jarig meisje kwamen onder den wagen terecht. De jongen werd dermate gewond, dat hy in zorgwekkenden toestand naar het hos pitaal te Roermond moest worden overge bracht, alwaar hij nog denzelfden nacht is overleden. Het meisje liep ernstige hoofdwonden op, terwijl het derde kind met den schrik vrij kwam. Ook de ouders bleven ongedeerd. De officier van justitie te Roermond, mr. dr. P. Rieter, stelde onmiddellijk een on derzoek naar de toedracht van het onge val in. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. Op het Scheffersplein te Dordrecht had gistermiddag een ernstig ongeval plaats. De vijfjarige Thomas de Boer, wonende in de Augustijnenkamp, viel van een langzaam rijdenden sleperswagen en kreeg daarbij een achterwiel over de borstkas. Het kind kreeg zware inwendige 'kneuzingen en werd) in zorgwekkenden toestand naar het ge meenteziekenhuis vervoerd, waar het spoe dig na aankomst is. overleden. TEGEN AUTO OPGEREDEN. Dame ernstig gewond. Gistermiddag heeft in het Molenberg- park te Heerlen een ernstige aanrijding plaats gehad. Mej. L. is hier in volle vaart legen een vrachtauto, bestuurd door zekeren C. uit Geleen, gereden. De botsing was zoo hevig, dat mej. L. een ernstige gecompliceerde beenbreuk kreeg en in het St. Jozefs-ziekenhuis moest wor den opgenomen. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in en heeft daartoe de auto voorloopig in beslag genomen. BOTSING TUSSCHEN MOTER EN VRACHTAUTO. Duorijder slachtoffer. Gistermiddag heeft op de Westelijke viaduct van de Merwedebrug te Amster dam, een ernstig botsing plaats gehad tus- schen een motorrijder en een vrachtauto, waarbij de duorijder en een vrachtauto, waarbij de duo-rijder een zware hersen schudding bekomen heeft. Van de richting Amsterdam reed een vrachtauto, bestuurd door A. R., wonende in genoemde gemeente, die den zijweg naar den ouden Muiderstraatweg wilde in slaan. Terwijl de vrachtauto naar links draaide, naderde in kalme vaart de mo torrijder K. B., wonende Tromplaan te zameling, waarbij we elk een oud munt stuk in handen kregen, wat we echter weer terug moesten geven (ze werden ge teld!), een verzameling van chemicaliën, waarbij we o.a. een geanalyseerde peer zagen en waarby bleek, dat een peer voor bijna 80 pet. uit water bestaat, een prach tige verzameling van natuurlijke gesteen te, o.a. een zeer mooie schijf agaatsteen enz. We bezochten de slaapzalen, recreatie zalen en werkplaatsen der school en de drukkerij „Foreholte". In de bankwerkers werkplaats werden nog krachtmetingen ge houden, maar geen van ons en zeker ook nooit iemand buiten ons kon of kan de gevraagde opgave ten uitvoer brengen. De Broeder vertelde ons zeer veel bijzonder heden omtrent alles wat we zagen op een prettige en aangename wijze, gekruid met moppen. Tot besluit maakten we een rondwande ling door de tuinen en het „boschje" van de Nijverheidsschool. Nadat de secr. der club den Broeder met een zeer kort woord bedankt had, speechen was hem reeds te voren verboden, werd om ongeveer half 6 de terugtocht aan vaard en kan de ontwikkelingsclub hier mede op een geslaagde excursie terugzien. MEDEDEELINGEN. Contributie-vermindering bij werkloosheid is mogelijk. Noodig is echter, dat het dan besproken wordt met den vice- Praeses. Overigens heeft niemand anders daar zeggingsmacht in. Denkt daar eens aan. De Retraiteclub hoopt zeer spoe dig met haar loiterij te. kunnen aanvan gen. Het zijn er maar duizend van tien cent. De baten zijn voor deelname van werkloozen aan onze retraite met Kerst mis. Het speldje met de beeldenaar van v. Nispen is, dank zij den ijver van één commissaris, zeer ingeburgerd en.... to taal uitverkocht. Bestellingen worden als nog door den huismeester aanvaard. TENTOONSTELLING '37. Onder deze benaming valt zoowel de bloemen-, als de huisvlijt- en vaktentoon stelling. Vanuit het district ver wachten wij tijdig antwoord op onze ver zonden circulaire, vooral daar een goede voorbereiding zoo iets als de eerste winst is! Voor onze plaatselijke Gezellen-Vereeni ging geldt de afspraak: de ingevulde strook wordt gehaald! Baarn, op diens duo de vader van den motorrijder, de 46-jarige heer L. B. geze ten was. Vermoedelijk heeft de 21-jarige motorrijder niet opgemerkt, dat de be stuurder van den vrachtwagen naar links zwenkte, zoodat hij zijn machine niet tot staan bracht. De motor met de beide be rijders schoof onder den vrachtwagen. Zoowel de motorrijder als' zijn vader kwamen met een zwaren slag op het weg dek terecht, waarbij eerstgenoemde een gapende sneewonde aan de kin opliep, ter wijl de heer L. B., onmiddellijk buiten kennis geraakte. Hij had een zware her senschudding bekomen. Beiden werden met een ziekenauto naar het Burger-Zieken huis te Amsterdam vervoerd. De bestuur der van den vrachtauto bleef ongedeerd. ERNSTIG MOTORONGELUK. Motorrijder zwaar gewond. Gisteravond is op don Schagerweg in den Wieringermeeroplder een ernstig motor ongeval voorgevallen. De ongeveer 30-jarige machinist J. Kooy uit 'Medemblik reed met zijn motor op den Schagerweg, welke wegens vernieuwing voor het verkeer is afgesloten, van Kolhorn naar Midden/meer. Hierbij is hij met zijn motorrijwiel in een van de langs den weg liggende zandhoopen geraakt. K. sloeg over den kop en kwam in den berm terecht, waar hy bewusteloos bleef liggen. Tien meter verder lag het geheel vernielde motorrij wiel. Om half elf werd het slachtoffer op den verlaten weg door een wielrijder- gevon den. Het slachtoffer had ernstige verwon- dinigen aan rug, hoofd en handen bekomen. Hij is per ziekenauto naar Enkhuizen ver voerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. DOOR AUTO GEGREPEN. Slachtoffer ernstig gewond. Op den Graafschen weg is de ambtenaar der registratie en domeinen, de heer Vis ser gistermiddag door de auto van den heer H. uit Nijmegen aangereden. De man maak- te':eenige leelijke buitelingen, waardoor hij ernstige verwondingen opliep. Zijn rugge- graat werd zwaar gekneusd. Hij is in het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen opge nomen. Tegen den autobestuurder is pro ces-verbaal opgemaakt. ENGELSCHE AUTO RIJDT TEGEN EEN MOTORFIETS. De Engelschman dacht, dat de hoofdweg voorrang had. Gistermiddag heeft op den Graafschen weg nabij de brug over het Maas-Waal-ka- naal te Nijmegen een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een Engelsche auto, bestuurd door den heer T. B. W. Spencer uit Londen en den motorrijder G. T. uit Hatert bij Nijmegen. De motorrijder kwam van een zijweg naar den hoofdweg en reed in matige vaart. Ook de Engelschman had een groote snel heid. Beiden reden naar schatting veer tig K.M. De motorrijder lag ten opzichte van de auto rechts, maar de Engelschman, die in zijn land gewend is, dat hoofdwegen voor rang hebben, lette niet op het verkeer uit den zijweg en reed gewoon door. Het ge volg was, dat de motorrijder tegen de auto botste. T. werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Dr. Woltering constateerde een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het St. Canisius zieken huis te Nijmegen overgebracht. Des avonds was zijn toestand levensgevaarlijk. De motor werd zwaar, de auto in mindere mate gehavend. Tegen den Engelschman is proces-verbaal opgemaakt. De auto is voorloopig in beslag genomen. MEISJE VERDRONKEN. Gistermiddag om een uur is het tienjarig meisje Marie Rijs uit Dirkshorn, dat bij haar tante te Oudkarspel logeerde, op den Oosterdijik bij het stoeien op de fiets in het water van de ringvaart van de Heer Hugo- waard gereden. Men slaagde er niet in het kind te red den, zoodat het jammerlijk verdronk. Eerst om vier uur had het dreggen resultaat en kon men/ het lijkje bergen. BOERDERIJ VERBRAND. In de buurtschap Holten onder Hasselt is gistermiddag door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer C. van den Berg. De boerderij met twee schuren en een hooiberg met ongeveer 75.000 pond hooi gingen in de vlammen op. De inboedel kon worden gered. Verzeke- rinig dekt gedeeltelijk de schade. VAN EEN GESTOLEN ZEILBOOT. Te Amsterdam te koop aangeboden. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft Woensdagavond een man gearresteerd, die dezer dagen een zeilboot in Aalsmeer had gestolen en deze in Amsterdam te koop had aangeboden. De man een 32-jarige inwoner van Amsterdam had de zeilboot kalmpjes nar de Nieuwe Meer geloodst en het vaar tuig daar in een stalling gemeerd. Per advertentie riep hij toen gegadigden op om het bootje te koopen en die kwamen ook. De nieuwe eigenaar vroeg tweehonderd gulden voor de boot, doch een der adspi- rantkoopers, die blijkbaar meer verstand had van zeil/booten dart de dief, vond dien prijs wel wat erg laag en begon achter docht te koesteren. Hij wandelde zelfs naar het politiebureau en informeerde daar eens. Het gevolg was, dat Woensdag avond, toen de kooper den „eigenaar" op de Marnixkade ontmoette, enkele recher cheurs het genoegelijk onderhoud wreed stoorden en den bootendief arresteerden. Clij was zóó onthutst, dat hij direct een bekentenis aflegde.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10