DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN In het hoofdkwartier der Nationalisten TELEFOONTJES 27ste Jaargang WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 No. 8494 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 J GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Negatieve en positieve bestrijding. Wat zoo dikwijls is voorgehouden bij de bestrijding van Socialisme en Communis me, moet ook helder vlammend! voor den geest staan bij de bestrijding van het Nationaal-Socialisme: Weest allereerst po sitief in de bestrijding! Positief bestrijdt Socialisme en Com munisme allereerst door positieve toepas sing der christelijke beginselen van recht vaardigheid en naastenliefde in het maat schappelijke leven. Een vlugschrift tegen het Socialisme kan niet zooveel invloed hebben, dat deze niet door het optreden van eenige hartelooze katholieke werk gevers weer teneenenmale wordt teniet ge daan. Een brochure tegen het Communis me zal langs veler harten heen praten, zonder ze te raken, als in de nabijheid eenige katholieke rijke vrekken hun stichtend leven -leiden. Weest allereerst positief in de bestrijding van Socialisme en Communisme óók in de bestrijding van het Nationaal-Socialisme. Het Nationaal-Socialisme berijdt enkele stokpaardjes. Zoo b.v. is er geen vergade ring, of het publiek wordt voorgehouden, dat zij en zij alleen de corruptie, die er in Nederland op grooten schaal zou heerschen, wil uitsnijden. Wij» kunnen daartegen aan voeren, dat, ook wat die corruptie betreft, men eerst moet kunnen bewijzen, alvorens tete beschuldigen. (Elders in dit nummer geven wij -een artikeltje uit de „Tijd", waarin weer met een feit wordt bewezen, dat „Volk en Vaderland" niet voor het verspreiden van een lasterlijk praatje bevreesd is)dat men onder een nationaal- socialistisch bewind moet zwijgen, als men gevallen van corruptie meent te kunnen signaleeren, indien zulks door de machthebbers wordt verlangd, enz. Men kan aldus de N.S.B. van dat stokpaardje afgooien, maarzij zal er wel weer on middellijk opgekropen zijn, alsof er niets gebeurd is. Een krachtiger en gevoeliger stoot zal haar worden gegeven, als van uit andere partijen, zoodra er ook maar eenigszins ernstig sprake is van corrup tie, een onbevooroordeeld onderzoek wordt ingesteld, zonder aanzien des persoons! Een dergelijke bestrijding, die po sitief is, heeft veel grooter waarde, veel beteekenender effect, dan een negatieve bestrijding. Daarom: Wij hebben met instemming zien aange kondigd, dat in de volgende „Opmarsch" der R. K. Staatspartij een artikel zal verschijnen naar aanleiding van het door ons reeds gesignaleerde vieze geïllustreer de brochuurtje der N.S.B. Natuurlijk heb ben wij daartegen geen bezwaar; integen deel. Maar liever nog hadden wij gezien de aankondiging van een artikel, waarin be toogd wordt, overtuigend, met kracht en kleigi, dat er zeker voldoend-ernstige ge ruchten zijn, om gewenscht en noodzake lijk te maken de instelling van een com missie, die zal onderzoeken alles wat er ge beurd is rondom de veel-besproken bacon- affaire, zoolang de regeerings-bemoeienis met de bacon bestaat. De positieve bestrijding van de N. S. B. als men het „bestrijding noemen wil sluit natuurlijk niet uit de negatieve. Beide kunnen samengaan. Maar de eerste is de beste, de doeltreffendste. VERLOTING COMITé VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS. Het comité voor de zomerpostzegels maakt bekend, dat de verloting, verbonden aan den verkoop der zomerpostzegels, zal plaats hebben Donderdag a.s. 13 Augustus, des namiddags te 2 uur ten overstaan van notaris F. W. Ludwig te Amsterdam, ten kantore van de Ned. Vereeniging „A.V.O.", Overtoom 187, Amsterdam-W. Prijswinnaars ontvangen binnen enkele dagen bericht. Wie binnen een week geen bericht heeft gehad, behoort dus niet tot de gelukkigen. ,Wij willen Spanje ontrukken lan Moskou's bloedige greep" WAAROM DE OPERATIES DER NATIONALEN ZOO LANG DUREN. (Van een bijzonderen correspondent). Met heel veel moeite en bedreigd door allerlei gevaren heeft de K.W.P. Correspondent de Spaan- sche hoofdstad -verlaten en zich naar het Hoofdkwartier der Na tionalisten begeven, vanwaar hij onze lezers geregeld, op de hoogte zal houden van de gewichtige ge beurtenissen die zich thans in Spanje afspelen en die beslissend zullen blijken te zijn voor het lot van Europa. S e v i 11 a, Augustus 1936 Het leven in Madrid was voor mij reeds dagen lang ondragelijk geworden. Voort durend werd ik achtervolgd door de vrees, dat ik herkend zou worden als Katholiek journalist want dat zou 'n zekere dood be- teek'enen. Immers alles wat niet rood is, wordt als fascist en 'n vijand van de hui dige regeering gebrandmerkt, d.w.z. dat men vogelvrij is en dat de eerste de beste gewapende Marxist U tegen de muur kan plaatsen om U straffeloos neer te schieten als een hond. Mdjn vorige brieven die ik per koerier naar Lissabon moest verzenden, 'n gevaar lijke en tevens kostbare liefhebberij, zullen U intusschen hopelijk wel bereikt hebben. Deze correspondentie post ik in Sevilla, vanwaar ik U voortaan geregeld hoop te schrijven. DE TOESTAND TE MADRID. Indien er in Madrid nog geen volslagen chaos heerscht, dan is dat slechts bij de gra tie van de grillen der extremistische ele menten. Zelfs de gematigde leden in de re geering zijn zelf het slachtoffer geworden van de bende woestelingen, die thans het lot van Spanje in handen hebben. Zoo wer den b.v. het partijsecretariaat en de daar- bijbehoorende gebouwen van de Radicale Partij het eerst in beslag genomen en gecon- fisceerd. Mr. Samper, de VToegere radicale minister, is zonder vorm van proces in de gevangenis gezet. Oud-Minister Martinez Barillo is overhaast naar Valencia gevlucht, waar hij volgens loopende geruchten in on derhandeling zou zijn getreden met de Na- tionalen. Dit zijn feiten die toch een waarschuwing moesten zijn voor de Fransche Radicalen en voor iedereen die droomt van een aanslui ting bij het Volksfront. Wat zich in Madrid heeft afgespeeld is werkelijk zelfs voor de gematigde socialisten en radicalen weer zinwekkend. Heel de Spaansche hoofdstad staat onder zuiver Communistische terreur. 'De afge vaardigden van Moscou hebben een lang durige ruzie gehad over het feit of de leger auto's moesten worden beschilderd met het Sovjetembleem, Sikkel en Hamer, ofwel dat de beginletters van de anarchistische vak- vereenigingen op deze wagens moesten prij ken. (F.A.I. Federatie van Anarchisten op 't Iberisch schiereiland). Over één punt be reikten zij echter een wonderbaarlijke een stemmigheid, en wel om de hotels te be zetten, de vermogens der bezittende klasse in beslag te nemen en om alle goederen van kerkelijke instellingen tot staatseigendom te verklaren. Alle bijzondere scholen zijn in beslagge nomen, de Zusters en Broeders zijn doodge schoten of gevlucht, maar de scholen blij ven voorloopig gesloten bij gebrek aan lee- k en onderwijzers. DE ZWARTE LAP MET DE DOODSKOP. Een rechtbank van de Roode Stormtroe pen heeft thans de plaats ingenomen van het Comité voor het Algemeen Welzijn. Ik had een oproeping gekregen om voor deze rechtbank te verschijnen, daar ik als reser ve-officier stond ingeschreven. De laatste dagen had ik steeds bij vrienden en ken nissen overnacht, en toen ik hoorde dat ik was opgeroepen, ben ik gaan vluchten, want, ofwel zou ik als Katholiek journalist worden gearresteerd, ofwel zou ik dienst moeten nemen bij de Roode Militie. Ik ben niet bang om mijn plicht te doen tegenover mijn vaderland, en ik wil gaarne de Repu- blikeinsohe vlag verdedigen, waaraan ik trouw gezowren heb, maar niet de zwarte *ap met de doodskop van de Anarchie. De zelfde avond nog nadat mij de oproep be reikte om voor de rechtbank der Storm troepen te verschijnen heb ik Madrid ver laten om mij naar Sevilla te begeven. Daar ik in de omgeving der stad heel goed be kend ben, kon ik er in slagen om in Zui delijke richting tusschen de posten der Roode Militie door te breken, juist op die plaats waar de bewaking niet zoo streng is. Twee dagen later was ik in Sévilla. Wat een verschil met Madrid! In de Spaansche hoofdstad heerscht wanorde, radeloosheid en terreur; in Sevilla orde, discipline en vastberadenheid. Men voelt hier het gezag van den leider, waaraan iedereen gehoor zaamt. De ruïnes in de arbeiderswijken wij zen er op, dat er een verbitterde strijd ge leverd is. Maar het leven heeft weer haar gewoon aanzien herkregen. De café's zijn stampvol en de kansen van den dag wor den druk'besproken. De Burgerwacht en Politietroepen patrouilleeren op vredelie vende wijze door de straten, waar het ver keer weer op normale wijze plaats heeft. EEN ONDERHOUD MET GENE RAAL QUEIPO DE LLANO. Als er niet zoo'n ongewone drukte heerschte voor het hotel waar Generaal Quiepo de Llano zetelt, zou men niet weten dat zich hier het hoofdkwartier der Na tionalisten bevond. Dank zij een uitstekende relatie werd ik in het hoofdkwartier-onmiddellijk toegela ten en ontvangen door mijn voormaligen principaal Kolonel Robez, van oudsher een vurig republikein, 'n persoonlijke vriend van Miguel de Unanumo, die onmiddellijk openlijk partij koos voor Generaal Franco. Nog den zelfden avond heeft kolonel Ro bez mij aan Generaal Queipo de Llano voor- gesteld, welke mij vriendelijk verzocht mijn werk als journalist voort te zetten. „Soldaten hebben wij genoeg", vertelde de generaal. „Maar zorg er voor dat gij uw taak in de internationale Katholieke pers zoo goed mogelijk vervult. Blijf de pleitbe zorger van Spanje in het buitenland. Want wij vertegenwoordigen Spanje, het waar achtige Spanje, dat trouw blijft aan haar roemruchtig en eervol verleden. Juist om dat wij ons land liefhebben kunnen wij niet dulden dat ons vaderland in handen ge speeld wordt van de handlangers van Mos cou. Wat daar in Madrid zetelt is geen re geering meer, dat is een bende moordenaars, gewapend rapalje dat onze haardsteden en onze gezinnen wil vervreemden; dat zijn brute materialisten die in ons ieder Gods geloof willen vernietigen. „Onder onze vlag hebben zich menschen geschaard van allen rang en stand, armen, rijken, soldaten, officieren, arbeiders, Guar- dia Civil, republikeinen, monarchisten, die allen met denzelfden wil bezield zijn: Span je te ontrukken aan de bloedige greep van Moskou. „Laat dit vooral goed uitkomen: wij heb ben een zeer vooruitstrevend sociaal pro gramma voor het volk en door het volk. En dat programma zullen wij ten uitvoer brengen volgens de begrippen van orde lijkheid, gerechtigheid en eerbied voor het menschelijk leven". Bij het einde van dit onderhoud kreeg ik van Kolonel Robez een verblijfvergunning in alle linies, terwijl mij de verzekering werd gegeven dat mijn artikelen zoo spoe dig mogelijk zouden worden verzonden. Ik heb dus goede hoop dat ik U eindelijk vrij moedig mijn bevindingen kan schrijven, zonder telkens te moeten vreezen dat ik mijn journalistieke arbeid eens met den dood zou moeten bekoopen. IN AFWACHTING VAN NIEUWE TROEPEN. Er liggen maar weinig soldaten in Sevilla. Maar men verwacht dat er morgen weer 4000 man nieuwe troepen uit Marokko zul len landen. Morgen verwacht men ook drie esquadrilles vliegtuigen uit Marokko. Een van deze esquadrilles bestaat uit zware Caproni-bommen werpers. Toen ik tegenover kolonel Robez mijn verwondering te kennen gaf, dat de krijgs verrichtingen s'leóhts zoo langzaam vorder den, zeide hij mij dat dit juist het bewijs was van de strenge discipline en van het menschelijk medelijden der generaals van de regeering te Burgos: „U moet niet ver geten dat bij ons werkelijke militairen het bevel voeren, die te werk gaan volgens de beste regels der krijgskunde: zoo weinig mo gelijk verliezen lijden en een zoo groot mogelijk resultaat bereiken. ^IIIIIIVIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Olympisch Nieuws 1 NEDERLAND IN DEN EINDSTRIJD 4X100 M. ESTAFETTE DAMES. E Van de gisteren gehouden roei- E wedstrijden valt als het voornaam- E E ste te vermelden de prachtige race E E van de Amsterdamsche studenten, E 5 de Nereus-vier, die in de vier met E E stuurman onbedreigd als eerste ein- S E digden. De andere Hollandsche E roeiploegen plaatsten zich niet. E E In het voetbaltournooi won Oos- E E tenrijk van Polen, zoodat nu Oos- E S tenrijk met Italië in de finale komt E E Hedenmorgen vestigde de Ameri- E E kaan Kiefer een nieuw Olympisch E E record op de 100 M. rugslag. E De Nederlander Metman plaatste E E zich, door in zijn serie als derde E E aan te komen, in de kwartfinale E E 100 M. rugslag. E De Italiaan Riccardo Olympisch E E degenkampioen. E In de halve eindstrijden 4 x 100 E E M. estafette dames kwam Neder- E E land als eerste aan. Voor deze finale E E plaatste zich nog Duitse hl and, De- E nemarken, Ver. Staten, Engeland, E S Canada en Hongarije. E "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiminimiiiiiiiiiiiiir Wij zullen zoo weinig mogelijk bloed ver gieten: wij zijn. géén Moscovitische bèést- menschen, die de troepen beschouwen als een kudde die ter slachtbank wordt geleid. Wij willen Madrid veroveren volgens de regelen der strategie en niet met bruut ge weld". NAAR HET FRONT! Ik zal in Sevilla de aankomst der nieuwe troepen afwachten; deze zullen hier en kele dagen blijven om dan in nieuwe for maties, versterkt met artillerie en vlieg tuigen naar Madrid op te rukken. Generaal Queipo de Llano heeft me ver lof gegeven de troepen te volgen. Ik zal U zoo spoedig mogelijk nadere berichten zen den De wereld in vogelvlucht Generaal Franco heeft de wereld niet in het onzekere gelaten, welk bestuurs systeem in Spanje zal worden ingevoerd, wanneer de opstandelingen de macht in handen krijgen. Er zal komen een dicta toriale regeering. Een andere staatsvorm is trouwens in het woelige, heetgebakerde en ongeletterde Spanje niet wel mogelijk. Ieder volk krijgt de regeering, die het verdient. Het is in elk geval beter, dat de opstan delingen de baas worden, dan dat het ka tholieke Spanje wordt overgeleverd aan de Communisten. De burgeroorlog, is uit gegroeid tot een godsdienstoorlog. De bis schoppen van Vittoria en Pamplona heb ben een proclamatie gericht, waarin zij alle Katholieken van de Baskische pro vincie (die, hoewel niet-communistisch de opstandelingen bestrijden om voor hun (Kleine advertenties) Zaterdag 15 Augustus, feestdag van Maria ten Hemelopneming, zal „De Leidsche Courant" niet ver schijnen. „Telefoontjes" worden Vrijdag 14 Augustus geplaatst. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Spaansche opstandelingen hebben de stad Tolosa bezet; nieuwe troepen versche ping uit Marokko; de buitenlandsche mo gendheden verklaren neutraal te blijven. (lste blad). BINNENLAND. Benoemingen paters Franciscanen. (4de blad). Zwaar noodweer woedde gisteren weer boven ons land. Twee personen door den bliksem gedood. (3de blad). LEIDEN. Overleden is notaris M. G. Bon. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: De Ned. athle- ten hartelijk gehuldigd bij him terugkeer in het vaderland. Oostenrijk en Italië in de finale van het voetbaltournooi. (2de blad). De zwemnummers voortgezet en het ruitertournooi begonnen, (lste blad). SCHAKEN: Euwe wint zijn tweede partij te Nottingham. (3de blad). gewest zelf-bestuur te verkrijgen), onder oplegging van de zwaarste kerkelijke straf fen, sommeeren op te houden met het stéunen van de anti-christelijke macht. Volgens de telegrammen hebben de. opstandelingen wind in de zeilen. Zoowel uit het Westen als uit het Oosten worden successen van Franco's troepen gemeld. ToloSa in Noord-Spanje heeft zich overge geven, doch Badajoz is nog steeds niet bezet. Alle buitenlandsche mogendheden blij ken genegen wapen-uitvoer naar Spanje te verbieden; ook Nederland. Als het maar niet bij genegenheid blijft.De berichten uit Frankrijk, indien zij juist zijn, geven een vreemde kijk op de houding der Pa- rijsche regeering. Ietwat vermakelijk doet ook de houding der Duitsche regeering aan. Inziende, dat het bezoek van Duitsche officieren aan Franco niet goed overeen te brengen viel met de houding van strikte neutraliteit, heeft de Duitsche regeering thans het even wicht hersteld door een admiraal, verge zeld van den Duitschen consul een bezoek te laten afleggen aan Companys te Bar celona. LEIDEN. Deze film, de nieuw ste en misschien wel de best geslaagde van Shirley Temple, zal vanaf Vrijdag a.s. in het Lido-thea- ter worden vertoond. Shirley Temple f i Bill Robinson in de 20th Century-Fox film „De kl(4r.ste Rebel"

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1