NIEUWE NEDERLANDSCHE SUCCESSEN. Vreugde en leed bij de Hollandsche zwemsters en zwemmers. De Olympische zege van Daan Kagchelland in het zeiltournooi HET VOETBALTOURNOOI DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. De dag van gisteren was voor Nederland een nieuwe succesdag op de Olympische Speler., wijl twee gouden en één bronzen medaille werden behaald. Rie Mastenbroek won na emotievollen strijd met miss Campbell en frl. Ahrendt het num mer 100 M. vrije slag in den nieuwen Olym- pischen recordtijd van 1 min. 5.9 sec. Daan Kagchelland zorgde voor de andere gouden medaille door de eerste plaats in het eindklassement der 12 Voetsjollen te bezetten. Een verdiend succes voor den jeugdigen Rotterdammer, die o.m. op de Kaag' een graag gezien zeiler is. In het Waterpolo-tournooi komt Nederland in den halven eindstrijd tegen Engeland en Hongarije uit. niet op dat bankje staat, dat niet tot de prijswinnaars behoort: Willy den Ouden. Veel, heel veel zou hier over nog te schrij ven zijn. Want dat hier een groote verras sing was geschied, is ontegenzeggelijk waar. Willy den Ouden, die een tijd zwom van 1 min. 7.6 sec. in den eindstrijd.... het is niet te begrijpen. Iedereen had haar de zege gegund en als het dan niet de eerste prijs zou zijn ge weest, dan een tweede of derde. Een illusie is voor het vriendelijke aar dige meisje verloren gegaan, niemand weet, wat op dit moment in haar moet om gaan. Vier jaren lang heeft zij aan de spits van de dameszwemwereld gestaan, deze spelen zouden een bekroning van haar zwemloopbaan hebben kunnen worden. Allen hebben in stilte met haar medege leefd, Rie Mastenbroek niet het minst. Toen wij Willy een uur later met Lotsy gezellig zagen babbelen, wisten wij zeker, dat zij niet door deze nederlaag zal versa gen. In de eerste plaats heeft zij haar groote taak voor de estafette nog. En ook daarna zal het met Willy den Ouden nog niet „uit" zijn. Zij heeft haar nederlaag op de meest sportieve wijze gedragen. Zij heeft getoond, dat Holland ook in dat op zicht groot kan zijn. Een interview met Rie Mastenbroek. Een gelukkige Olympisch kampioene. BERLIJN, 10 Augustus. Nauwelijks uit het water na de spannende 100 Meter finale of tientallen fotografen en filmope rateurs snellen op Rie Mastenbroek toe. Maar het eerste wat Rie doet is naar me vrouw Braun gaan en in een hartelijke omhelzing vertelt de pupil aan haar train- ster hoe blij ze is met de overwinning. Maar ook, dat ze zoo dankbaar voor haar leiding is, Op weg naar de kleedkamer wordit er een waar vuur van fotografie toestellen op Rie geopend. Zij wordt voor de Duitsche radio gehaald en daar ver telt ze in het Nederlandsch dat ze zoo blij is, dat nu de vlag van het kleine landje in top zal gaan. En dan klinkt het nog zoo echt kinderlijk: „Ik ben zoo geluk kig, moeder". En moeder Mastenbroek zal in Rotterdam wel aan het toestel hebben gezeten. Rie is al heel vlug uit de kleedkamer te rug. En de eerste, die ze ontmoet is een flinke blonde Hollandsche jongen, Kees Kerdel, die door zijn toekomstige ver loofde enthousiast omhelsd wordt, zoo geestdriftig zelfs, dat hij er een beetje ver legen onder wordt. Maar de sympathieke bescheiden jongeman trekt zich terug, als de fotografen opnieuw komen opdagen. En of ze wil of niet, Rie moet geduldig blijven staan. Het zwemstadion is zoo vol, dat Rie niet zoo snel een plaatsje kan krgen. En teza men met Lotsy en mevrouw Braun gaat ze dan maar op een der trappen zitten, die naar de tribunes leidt. Én daar is het dat we haar te pakken krijgen. Als we haar een hand geven en geluk- wenschen kijkt ze ons dankbaar aan: ge lukkig eens een landgenoot, al die vreemde fotografen en persmenschen ook. Anders weet Rie direct wat ze zeggen wil, voor het eerst kost het wat moeite enkele woor den uit haar te krijgen. Ze kan het nog niet verwerken, Alles is ook in zoo'n kor te spanne tijds gebeurd. Maar dan staat de race haar in eens weer voor den geest: die laatste meters hè, vertelt ze, ik keek even en toen zag ik, dat ik gewonnen had. En in eens is Rie weer het jonge meisje, want ze brengt uit louter baldadigheid de weinige haren van Lotsy's hoofd in de war. Allen komen haar feliciteeren. Kellen- bach vertelt, dat het toch wel heel toeval lig was, dat hij juist haar baan als tijdop nemer had. De andere Hollandsche meis jes stormen toe. Het Wilhelmus klinkt. Plotseling kondigt de luidspre ker aan: Siegerehrung 100 Meter vrije slag dames. Rie Mastenbroek, Campbell en Gisela Arendt staan naast elkaar op het startbankje van Gaedecke, Rie in het midden. Zij krijgen haar krans op het hoofd. En als dan door het Stadion in doodsche stilte de officieele uitslag herhaald wordt, wordt spontaan, zonder mu ziek door enkele honderden Hol landers het Wilhelmus ingezet, het klinkt wat schor, wat onge lijk, maar de duizenden staan eer biedig op, luisteren ontroerd naar een volkslied, dat in volkomen spontaniteit is ingezet. Naast zooveel vreugde over Rie Masten broek gaan aller gedachten op dat moment toch ook uit naar een landgenootje, dat Wat mevrouw Braun vertelt. BERLIJN, 10 Augustus. „Fijn hè, och man, ik heb vannacht haast geen oog dicht gedaan", vertelt mevrouw Braun ons als wij in de drukte toch nog kans zien haar evön de hand te drukken, het kan mij nu eigenlijk niets meer schelen of Rie prij zen wint op de 100 meter rug of de 400 meter vrije slag. Natuurlijk, de estafette, die moeten wij winnen. „Maar hoe kwam het nou", vroegen wij, „dat Rie op de eer ste 50 meter weer achter was. „Och ja, zoo zwemt ze nu altijd", klonk het, „maar op die laatste 30 meter haalt ze er alles uit om te winnen. Die eindspurt van haar is zoo goed. Soms denk ik, het is net een man. Ze is physiek zoo buitengewoon sterk. En als we in denkomenden tijd vooral de juiste lichaamscultuur toepas sen, gelooi ik, dat Rie in staat is om 1 min. 2 3 sec. te zwemmen over de 100 Meter. Dat is geen opschepperij, dat zult u in de toekomst wel zien". Jan de Vries, voorzitter van den K. N. Z. B. mengt zich in het gesprek en zegt ons de mevrouw Braun al dit werk heeft ge daan louter uit liefde voor de zwemmerij en de eer van ons kleine landje. Ja, ze heeft zelfs haar clubbelangen totaal ver waarloosd om de zwemsters voor de Olym pische Spelen te trainen. Heeft mevrouw Braun niet van verschillende zijden, o.a. uit Zweden en Zuid-Afrika een prachtig aanbod gehad om daar als coach op te tre den? Maar zij heeft geweigerd, zij wil de Nederlandsche zwemsters en zwemmers vooruit brengen". En Brauntje, zoo is de betiteling van Jan de Vries, zit bij die loftuiting stil er bij. „En weet u nu wat mijn liefste wensch is? Ik wil zoo gauw mo gelijk zien, dat ook het heeren materiaal op dat peil komt te staan als onze meisjes. Maar dan moeten we heel jong beginnen, met 10, 11 jaar al". Dit is een typische karaktertrek van mevrouw Braun. Altijd maar werken, trainen, voor de zwemzaak, die haar zoo na aan het hart ligt. Hoor eens, Brauntje, klinkt het dan weer uit den mond van den heer de Vries, de boog kan niet altijd zoo sterk gespan nen zijn. We gaan vanavond met zijn al len buiten de stad eten, op een rustig plekje, alle zwemmers en zwemsters bij elkaar. Zoo in alle gezelligheid de span ning van de laatste dagen vergeten. En dan vroeg naar bed om morgen weer geheel frisch aan de afwerking van de andere nummers te beginnen. We zijn er nog niet, laten wij dat ondanks dit eerste prachtig succes niet vergeten". DE MIDDAGWEDSTRIJDEN. Stam niet geplaatst. BERLIJN, 10 Aug. Omtrent het num mer 100 Meter vrije slag dames, dat op zoo'n schitterende wijze door Rie Masten broek is gewonnen kunnen wij nog nader mededeelen, dat Willy den Ouden in den eindspurt verloren heeft. In de moedige po ging van Rie om Campbell en Arendt voor bij te komen, versaagde Willy totaal. Hier kwam overduidelijk tot uiting, dat Willy den Ouden gebrek aan wedstrijdtempera ment heeft. Dat haar prachtige techniek, haar meer dan schitterend zwemmen in krampachtige nerveuze race haar volkomen in den steek laat. Dit is de reden van haar nederlaag. Maar hierin ligt ook de mo gelijkheid van verbetering. Aan het slot van den middag werden de series 400 Meter vrije slag gezwommen. In de vijfde serie heeft de Japanner Uto het Olympisch record met een tijd van 4 min. 45.5 sec. aanzienlijk verbeterd. H^t stond op naam van den Amerikaan Crabbe met een tijd van 4 min. 48.4 sec. dateerend uit Los Angeles. Stam kwam in de zesde serie uit, waar in o.a. ook Jack Medica, de wereldrecord houder startte. De eerste 100 Meter legde Medica af in 1 min. 6.4 sec. terwijl Stam met den Peruaan Ledgard op de tweede plaats lag met 1 min. 6.6 sec. De tijd van Medica over 200 Meter was 2 min. 21.2 sec., die van Ledgard 2 min. 28.1 sec, ter wijl Stam toen met gering verschil reeds derde lag. Medica noteerde voor 300 Me ter 3 min. 37.6 sec. Op de laatste 50 Meter trachtte Stam door een goeden eindspurt nog den Peruaan te passeeren, doch hoe wel het verschil betrekkelijk gering was, tikte Stam als derde aan met een tijd van 5 min. 7.8 sec. Daar slechts twee zwem mers naar de halve finale overgingen als mede de twee snelste derden uit alle se ries kon Stam met dezen tijd niet voor de finale in aanmerking komen. In de halve finale komen dus: Negami (Japan), Mavionis (Ver. Staten), Leivers (Engeland), Przywara (Duitschland), Ma- kina (Japan), Flanagan Ver. Staten), Grof (Hongarije), Freese (Duitschland), Uto (Japan), Taris (Frankrijk), Ledgard (Pe ru), Medica (Ver. Staten), Arendt (Duitsch land) en Pirie (Canada). DE ZWEMLOOPBAAN VAN RIE MASTENBROEK. Rie Mastenbroek traint eerst gedurende drie jaar serieus. Eigenlijk schrijven wij dit woord „serieus" wat aarzelend neer. Want serieus heeft Rie Mastenbroek ge oefend dank zij de onvermoeide leiding van mevrouw Braun en niet uit eigen be weging. Rie heeft het' karakter van een artiste, dank zij haar kracht. Dank zij haar sterk gestel, haar stijl is zij tot de aller beste prestaties in staat, doch op volkomen willekeurige momenten. Rie Mastenbroek is in alle slagen thuis, zoowel op de vrije als op de rugslag. Maar vooral op de rug slag heeft zij enkele records verbeterd. BERLIJN, 10 Aug. Naar wij verne men, zal binnenkort de verloving van onze Olympische kampioene Rie Mastenbroek met den heer Kees Kerdel tegemoet kun nen worden gezien. Rie Mastenbroek mag snel in het water zijn, Kees Kerdel is een niet onbekende skilooper, die reeds vele malen in het buitenland met succes in wedstrijden is uitgekomen. DE NEDERLANDSCHE ESTAFETTE PLOEG. BERLIJN, 10 Aug. Wij vernemen, dat de Nederlandsche ploeg voor de 4 maal 100 Meter estafette dames in deze volgorde aan den start zal verschijnen: Jopie Selbach, Tini Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. Er zal in de komende dagen nog eens speciade aandacht aan het starten worden besteed, opdat ons team, dat een zeer goede kans voor een gouden medaille maakt, niet door een of andere fout gedis kwalificeerd zou kunnen worden. Het Waterpolotournooi. Nederland tegen Engeland en Hongarije De resultaten van de verder gespeelde wedstrijden luiden: Zuid-SlaviëMalta 70 (50); Duitsch landJapan 131 (51); HongarijeEn geland 101 (30); FrankrijkTsjecho Slowakije 32 (11; OostenrijkIJsland 60 (30), ZwedenZwitserland 60 (4—0). In de finale hebben zich geplaatst: Uit groep 1: België en Nederland. Uit groep 2: Hongarije en Engeland. Uit groep 3: Duitschland en Frankrijk. Uit groep 4: Oostenrijk en Zweden. DE HALVE EINDSTRIJDEN BERLIJN, 10 Augustus. In de halye eindstrijden van het waterpolo-tournooi spelen in groep 1 Nederland, België, Hon garije en Engeland. In groep 2 Duitsch land, Oostenrijk, Frankrijk en Zweden. Het programma luidt als volgt: 11 Augustus: groep 1: BelgiëHongarije, NederlandEngeland. Groep 2: Duitsch landOostenrijk, FrankrijkZweden. 12 Augustus: groep 1: BelgiëEngeland, HongarijeNederland. Groep 2: Duitsch landZweden; FrankrijkOostenrijk. De landen, die elkaar reeds in de eerste groepsindeeling hebben ontmoet, spelen niet opnieuw tegen elkaar. De resultaten van die ontmoetingen blijven echter ook in de halve finale gelden. Zoo het gelijke spel tusschen België en Nederland. WAT BOB MAAS EN Mr. CARP PRESTEERDEN. KIEL, 10 Augustus. Met spanning werden de laatste zeilwed strijden in de vier Olympische klassen te gemoet gezien. Wat de Olympiajollen aan gaat, voelde men zich algemeen overtuigd van een Nederlandsche zege, al waagden de te Kiel aanwezige landgenooten van Kag chelland deze overtuiging nauwelijks uit te spreken. Voor de tweede plaats kwam zoo wel de Duitscher als de Engelschman in aanmerking, welke laatste, daar zijn protest van gisteren aangenomen werd, met 131 punten gelijk was gekomen met Krogmann. Kagchelland met zijn 141 kon vrij rustig zijn en had er vooral voor te zorgen zich niet in gevaarlijke situaties te begeven, want een protest tegen hem zou noodlottig zijn. Het was wederom prachtig zonnig weer en er stond een Oostenwind van vier tot zes meter per seconde. Kagchelland lag bij de afvaart dicht bij zijn Duitschen concurrent. De Engelschman ging een geheel anderen kant op en verwijderde zich over stuur boord verder en verder. Bij den eersten boei lag de Nederlander op de elfde plaats. De Duitscher was toen vijfde achter Hon garije, Chili, Vgr. Staten en Zwitserland. Langzaamaan ^vist de Nederlander zijn pla4fts te verbteeren: bij den volgenden boei lag hy zesde voor Duitschland, dat ver volgens naar de negende plaats afzakte en iets later een ontmoeting had met den En gelschman, die hem over stuurboord aan voer, .waarbij Scott onmiddellijk uit den wedstrijd ging. Daan Kagchelland had zich intusschen tot de vierde plaats opgewerkt achter Chili, Oostenrijk en Frankrijk en zoo bleef de volgorde tot het einde. Met 163 punten behaalde dus Ne derland de gouden Olympische me daille. Duitschland kreeg met 150 punten de zilveren en Engeland met 131 de bronzen medaille. Deze laatste, door zijn aanvaring van heden, sterk achteruit gezet, nog juist voor Chili, dat 130 punten ver zamelde. In de Stars zagen wij een zeer vlotten start. Maas zat midden in het kluwen en moest dadelijk een paar maal overstag, wat hem natuurlijk veel tijd kostte. Al heel spoe dig lag de Duitsche boot voor en Bischoff vergrootte zijn voorsprong voortdurend om eindelijk met bijna vier min.,verschil op nr. 2, den Franschman Herbulot, de eindstreep te passeeren. Maas lag bij den eersten ton op de vijfde plaats, was na het tweede kruis- rak nr. 4 achter Duitschland, Frankrijk en Amerika en begon op het daarop volgende ruim bezeilde gedeelte der baan een loef- match met den Amerikaan, waarin Neder land zegevierd. Verder dan de derde plaats kon Bob Maas het echter niet brengen. Jammer was het, dat tenslotte Zweden vierde werd, want zoodoende eindigde Zweden in het totale puntenaantal met een punt voor Nederland. Het werd 80 voor Duitschland, 64 voor Zweden, 63 voor Ne derland, dat aldus de bronzen medaille be haalde. Carp deed het in de laatste dagen beter dan in het begin en wij hadden den indruk, dat hij zeer profiteerde van de oefening, die hij gedurende de Olympische wedstrij den opdeed en betreuren, dat hij niet voor dien tijd meer in internationale wedstrij den uitkwam. Hij-startte weer uitstekend met geheel vrijen wind. De Zweedsche boot werd teruggeroepen. De Noor zette zich al spoedig aan het hoofd en de Zwitser, die tot nu toe in puntenaantal de leiding had, kwam thans ver achteraan. De „de Ruyter" lag lang,op de derde plaats, maar moest die even voor de eind streep aan den Italiaan afstaan. Het merk waardige feit doet zich voor, dat in de zes- meterklasse thans Zwitserland, Engeland en Noorwegen in puntenaantal gelijk zijn, zoodat morgen deze drie nog om de drie Olympische medailles zullen moeten kam pen. In de Achtermeterklasse, heden door Zwe den gewonnen, moet een beslissingswed strijd gehouden worden. Zoo als de zaken nu staan zou Italië met 55 punten de gou den medaille hebben gewonnen. Daarop volgen Noorwegen en Duitschland, ieder met 53 punten, zoodat indien er geen ver andering komt in dit puntenaantal van de •beide laatste landen, een beslissingsrace tus schen hen noodzakelijk zal zijn. De stad Kiel was heden in een koorts achtige stemming. Rijkskanselier Hitier kwam de zeilwedstrijden aanschouwen en werd begroet met het kanongebulder van oorlogsschepen, die in de haven lagen. Alle jachten hadden gepavoiseerd en allerwege heerschte groote geestdrift. Op den Hindenburgoever verdrong zich een dichte menigte en bij uitzondering werd bijna niet geluisterd naar de vele luidspre kers, die aldaar berichten brengen over de wedstrijden in het Berlijnsche stadion. De Nederlandsche kolonie is heden aan een maaltijd bijeen gekomen om den jongen Kagchelland te hul digen, een huldiging, die hij met dezelfde kalmte heeft ontvangen als waarmede hij nu reeds driemaal des namiddags om zes uur stram stond bij de feestelijke huldiging van de winnaars van den dag. Drie maal zag hij te zijner eere de Ne derlandsche driekleur langzaam onder de tonen van het Wilhelmus omhoog gaan en over een paar dagen in Berlijn zal hem de hoog ste Olympische eer gebracht wor den. HET EINDRESULTAAT IN DE JOLLENKLASSE. KIEL, 10 Augustus. Het eindresultaat in de jollenklasse luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Neder land (Kagchelland) met de „Nuernberg" 163 punten; 2. Duitschland (Krogmann) 150 punten; 3. Engeland (Scott) 131 punten; 4. Chili 130; 5. Italië 115; 6. Frankrijk 109; 7. Hongarije 102; 8. Zwitserland 99; 9. Ver- eenigde Staten 97; 10. Finland 93; 11. Noor wegen 93; 12. Denemarken 92; 13. Zweden 92; 14. Uruguay 91; 15. Oostenrijk 86; 16. Canada 84; 17. Estland 78; 18. Polen 71; 19. Zuid-Slavië 63; 20. Turkije 63; 21. Por tugal 62; 22. Japan 55; 23. België 54; 24. Bra zilië 39; 25. Tsjecho Slowakije 31. EEN ONDERHOUD MET DE NEDERLANDSCHE ZEILERS. KIEL, 10 Augustus. De speciale A.N.P.- verslaggever had het genoegen de drie Ne derlandsche stuurlieden over hun bevindin gen tijdens de Olympische zeilwedstrijden te spreken. Hij vroeg, wat zij dachten van de Duitsche organisatie. Kagchelland ant woordde kortweg „honderd procent" en Carp was geheel van dezelfde opinie. Ook Maas was het daarmede eens en hij noem de als een bijzondere prestatie, dat op den dag waarop de wedstrijden wegens mist werden uitgesteld, een vliegtuig werd uit gezonden om na te gaan, tot hoever de nevel zich uitstrekte. Maar hij laakte het, dat men .zoo gebrekkig op de hoogte gehou den werd van de inrichting en de te wach ten gebeurtenissen. Wat de tegenstanders aangaat was Maas ervan overtuigd, dat Bischoff een klasse hooger stond dan hij en de anderen. Carp had buitengewoon veel waardeering voor Konow, den Noor. Salen, de Zweed, was hem ditmaal tegengevallen en Lubii^us, de Duitscher, had volgens hem zeker beneden zijn kunnen gewerkt. Kag chelland waardeerde de steeds weer aan den dag tredende groote sportiviteit der buiten- landsche zeilers. Hij was van meening, dat er iets scheen te ontbreken aan de lichame lijke training zijner tegenstanders. Hij zelf heeft maandenlang serieus getraind en is daardoor in staat ook de lichamelijke in spanning van deze wedstrijden het hoofd bieden. De heer Maas betreurde nog het groote onderscheid tusschen de verschillende Star- jachten, waarvan er waarschijnlijk vele niet geheel aan de voorschriften voldoen en laakte de blijkbare tegenzin van het wed strijdcomité om protesten in ontvangst te nemen. Verder waren alle drie onzer zei lers over het algemeen vol waardeering voor hetgeen zij dezer dagen hebben meege maakt. le ronde 2e ronde halve eindstrijd eindstrijd Italië 1 Ver. Staten. 0 Zweden Japan 2 Japa: Noorwegen4 Turkije 0 Duitschland 9 Duitschland 0 Luxem burg 0 Noorwegen. 1 Polen. 3 Hongarije 0 Engeland 2 China. 0 EngelaI1<1 4 Egypte Oostenrijk Peru Finland g j Oostenrijk Oostenrijk reglementair

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7