STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 No. 8493 S)e £eid&efie6oti/fca/rit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEX. INT. ADMINISTRATE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De N.S.B. een politieke partij Wij merkten gisteren bij een verslag van een vergadering der N.S.B. terloops op, dat de N.S.B. een politieke partij is, ge lijk andere politieke partijen. Waarom niet? Waarom is de N.S.B. niet een politieke partij? „Omdat de N.S.B. in de plaats wil tre den van alle politieke partijen en zóó het volk tot een partij en-looze éénheid wil brengen". Ja dat zouden andere politieke par tijen óók wel willen! „Maar zij kunnen het niet". Waarom niet? „Voor de R.K. Staatspartij b.v. zou noo- dig zijn, dat eerst alle menschen Katho liek worden, voordat zij de ééne „bewe ging" voor héél het volk zou kunnen zijn. Ook antirev. en dhr. hist, partij zijn ge fundeerd op godsdienstige beginselen. De N.S.B. nu is voor héél het volk zonder on derscheid van godsdienst". Wij antwoorden op deze laatste opmer king, dat de S.D.A.P. hetzelfde beweert. De S.D.A.P. beweert, dat iedereen zich bij haar kan aansluiten, behalve hij, die de klas se n in het leven wil houden, welke zij wil doen verdwijnen (het „eohte" socia lisme), gelijk de N.S.B. beweert, dat ieder een zich bij haar kan aansluiten, behalve hij, die de partijen in stand wil hou den, welke zij wü doen verdwijnen. De N.S.B. is echter de eerste, die de handig heid heeft gehad, zich niet „party", maar „beweging" te noemen! Maar zij is een po litieke partij wij herhalen het gelijk andere politieke partijen. De N.S.B. verschilt van alle andere poli tieke partijen behalve de Communisti sche partij hierin, dat zij krachtens haar beginselen wil en moet dwingen tot haar toe te treden, het recht en de vrijheid, om anders te denken, dan fascistisch, ontkent en ontzegt. Wij weten, dat de N.S.B. tegen de poli tieke partijen strijdt, maar wij weten niet, op welken grond zij kaïn verlangen, zelf n i e t als een politieke partij te worden be schouwd. Dat zouden we wel 'ns duidelijk gemaakt willen zien!! De wereld in vogelvlucht De Spaansche burgeroorlog is gisteren zijn vierde week ingegaan. Het einde is nog niet in zicht, hoewel bij geruchte ver nomen wordt, dat de opstandelingen Za terdag een aanval op Madrid zullen wagen. Al hebben de rebellen tijdens het week end plaatselijk eenige klappen gekregen, over het algemeen genomen schijnen zij hun positie te verbeteren. Hardnekkig en taai zetten zij hun strategie van omsingeling der hoofdstad voort. Madrid wordt als in een tang genepen tusschen Noord- en Zuidfront. Het scharnier van dezen tang indien een tang een scharnier heeft! is de stad Badajoz nabij de Portugeesche grens. Om deze stad wordt een verwoede strijd geleverd, welke nog niet is beslist. Valt Bajadoz in handen der opstandelingen dan is het contact tusschen Noord- en Zuid-front gelegd. De opstandelingen hebben gisteren bo vendien een gelukkige dag gehad door de inname van Santander. Hun positie te Oviedo schijnt echter zwak te zijn. Uit Abessynië wordt gemeld, dat de Italianen het Zuid-Westen van het inge palmde gebied thans definitief in hun macht hebben. De bezetting van het land gaat niet zonder moeilijkheden. De „op standige" stam-hoofden verzamelen de resten van het leger van Ras Nasiboe om weerstand te bieden, daarbij begunstigd door de neerstroomende regen. De Italia nen zullen het einde van den regentijd af wachten, alvorens een groote actie tegen deze vaderlandslievende opstandelingen te ontketenen. GEMEENTERAAD De Gemeenteraad vergadert op Maandag 17 Augustus, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen'" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 18 Mei 1936 tot benoe ming van J. Ringeling, te Gouda, tot hoofd der o. 1. school aan het Schuttersveld. 2o. Benoeming van een hoofd der o. 1. school aan het Schuttersveld. 3o. Benoeming van een hoofd der open bare bewaarschool aan de Gortestraat. 4o. Benoeming van een onderwijzer aan de Centrale School voor het 7e en 8e leer jaar. 5o. Benoeming van een tweetal onder wijzeressen aan de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar. 6o. Voorstel om den onderwijzer aan de o. 1. school aan den Zuidsingel A, I. van Weerlee, over te plaatsen naar de Cen trale School voor het 7e en 8e leerjaar. 7o. Voorstel tot het verleenen van ont slag aan G. Bosscha, als onderwijzer aan de o. 1. school aan de Medusastraat B, we gens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd. 8o. Praeadvies op het verzoek van G. L. de Goederen, om ontslag uit zijn betrek king van chef der afdeeling Algemeene Zaken en Gebouwen bij de dienst van Ge- meentwerken. 9o. Voorstel tot overneming in eigendom bij de gemeente van verschillende voor straat bestemde strookjes grond. lOo. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom bij de gemeente van een strook voor straat bestemden grond, deel uitmakende van de de Sitterlaan en de van 't Hoffstraat, van de N.V. Gemeen schappelijk Eigendom, Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, te 's Gravenhage. llo. Voorstel inzake den verkoop en het om niet in eigendom overdragen van strookjes grond nabij de Paradijssteeg, aan het Hofje „'Joost Fransen van der Lin dens Poorte". 12o. Rekening, dienst 1935, van de Plaat selijke Schoolcommissie. 13o. Begrooting, dienst 1936, van de Plaatselijke Schoolcommissie. 14o. Voorstel tot het aangaan van een geldleening. l5o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs, te Leiden, tot de aanschaffing van leermidde len ten behoeve van zijn school voor g. 1. o. aan den Hooge Morschweg en tot vast stelling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. 16o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, betreffende de geneeskundige armenverzorging en den werkkring en de bezoldiging van de Stadsgeneesheeren. 17o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden. 18o. Praeadvies op het adres van bewo ners van de Hoogewoerd, inzake verbete ring van het wegdek van de Hoogewoerd, tusschen de Plantage en de Kraaierstraat, Benoeming hoofd eener lagere school Aangezien de heer J. Ringeling zijne be noeming tot hoofd van de o. 1. school aan het Schuttersveld niet heeft aanvaard, zal opnieuw moeten worden overgegaan tot benoeming van een hoofd van die school. Voorgedragen wordt de heer J. Entrop, hoofd eener o. 1. school te Silvolde. Hoofd van een bewaarschool Tengevolge van het aan mej. A. Wartena verleend ontslag zal met 16 Aug. a.s. aan de openbare bewaarschool aan de Gorte straat de vacature ontstaan van hoofd der school. In verband met de voorziening in die vacature werd een Commissie ingesteld, om E. en W. van advies te dienen met be trekking tot de bij den Raad in te dienen voordracht. Met verwijzing naar het advies van die Commissie geven B. en W. in overweging over te gaan tot de benoeming van een hoofd van de openbare bewaarschool aan de Gortestraat, waartoe zij den Raad de vclgende voordracht aanbieden: le. Mej. A. M. H. Camerling, hoofd eener neutrale kleuterschool, te Dordrecht; 2e. Mej. P. J. van Waadenoijen Kernekamp, hoofd eener neutrale bewaarschool, te Beverwijk; 3e. Mej. M. H. C. Pels, leidster van een parti culiere kleuterklasse, te Leiden. Benoeming onderwijzers Ter voorziening in de vacature van on derwijzer aan de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar, welke met 1 September a.s. zal ontstaan tengevolge van de over plaatsing van den heer N. van den Heu vel naar de Jongensschool voor U.L.O., zal aan eerstgenoemde school een leerkracht moeten worden benoemd. In verband daarmede doen B. en W. de volgende voordracht: le. B. Kingma, on derwijzer aan een o. 1. school te Amster dam; 2e. H. J. Egbers, waarn. hoofd der o. 1. school te Abbekerfe; 3e. H. de Bruijn, onderwijzer aan een o. 1. school te Zierik- zee. Door de inwerkingtreding van het derde lid van artikel 1, van paragraaf 7 der wet van 22 Februari 1936, zal van 1 September a.s. af het getal verplichte leer krachten van de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar van zes op negen worden gebracht, zoodat benoeming van drie leer krachten in vasten dienst der Gemeente noodig is geworden. In de aldus te ontstane vactures zouden B. en W. wenschen te voorzien door her plaatsing van de dames G. L. Mouwen en J. J. van Doorn, die vóór hare op wacht geld stelling als onderwijzeres aan de ge noemde school werkzaam waren, alsmede door overplaatsing van den onderwijzer aan de o. 1. school aan de Zuidsingel A, I. van Weerlee, die vroeger aan de Centrale School werkzaam is geweest. Ontslag onderwijzer Gelijk bekend is, moet behoudens in enkele uitzonderingsgevallen ingevolge het Reglement op de voorloopige pension- neering van Onderwijzers (Wet van 22 Februari 1936, op straffe van verlies van Rijksvergoeding, ontslag worden verleend aan onderwijzers, die den leeftijd van zes tig jaren hebben bereikt. In verband daarmede geven B. en W. den Raad in overweging, met ingang van een nader door hun College te bepalen da tum, wegens het bereiken van den zestig jarigen leeftijd, eervol ontslag te verlee nen aan den heer G. Bosscha, onderwijzer aan de o. 1. school aan de Medusastraat B. Ontslag gemeente-ambtenaar De heer G. L. de Goederen verzoekt, in verband met het bereiken van den 65-ja- rigen leeftijd op 24 September a.s., hem met ingang van 1 Januari d.a.v. eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van Chef der Afdeeling Algemeene Zaken en Gebouwen bij de dienst van Gemeente werken. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. Leermiddelen lagere school Om praeadvies werd in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk On derwijs, alhier, om op grond van het be paalde bij artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 medewerking te verleenen tot de aanschaffing van leermiddelen (212 gld.) ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan den Hooge Morsch weg, zulks in verband met de toeneming van het aantal leerlingen. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verleenen. Overname stukjes grond #In verband met ver- en bebouwing die nen eenige strookjes grond -aan de ge meente te worden overgedragen. B. en W. stellen mitsdien voor te besluiten kosteloos in eigendom bij de gemeente over te ne men eenige door hen genoemde voor straat bestemde strookjes grond Overdracht stuk grond De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, te 's Gravènhage, heeft de meewerking van de gemeente ingeroepen om te geraken tot straataanleg op een strook grond, die deel uitmaakt van de de Sitterlaan en de van 't Hoffstraat. Verzoekster heeft zich bereid verklaard, om de voor straat bestemde strook grond Kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dragen en heeft bereids, ter na dere verrekening, in de gemeentekas ge stort een bedrag groot 16.350 wegens kos ten van straataanleg c.a. B. en W. stellen voor, aldus te besluiten. Nieuwe straat bij de Paradijssteeg Tusschen het Hofje „Joost Fransen van der Ljndens Poorte" en de ontworpen nieu we straat bij de Paradijssteeg ligt een ^IIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Olympisch Nieuws 1 E DE GELUKKIGE RIE MASTEN- E BROEK EN DE BESCHEIDEN E E DAAN KAGCHELLAND. Nieuw Olympisch Senff.. -cord van Nida 2 Over de mooie successen, door de S E twee Rotterdammers, Rie Masten- =j E broek en Daan Kagchelland, wordt in dit nummer meer verteld. E De dag van heden bracht nieuwe E zwemsuccessen, Nida Senff zwom de 2 le serie van de 100 M. rugslag he- 2 denmorgen in den nieuwen Olympi- 2 schen recordtijd van 1 min. 16.6 S sec. (oud record van Eleonore Holm S 2 1.18.3). Ook Rie Mastenbroek en 2 Dinie Kerkmeester plaatsten zich in 2 de halve eindstrijden, doch deden E het nogal kalmpjes aan om zich te 2 sparen. 2 E Italië won na verlenging met 21 E E van Noorwegen en plaatste zich in E de finale met den winnaar van Po- E 2 lenOostenrijk. Oostenrijk nl. werd 2 opnieuw geplaatst, wijl Peru weiger- 2 de de gewonnen match tegen de Oos- 2 tenrijkers over te spelen. E In het bokstournooi won de Neder- S lander Fock zijn eerste partij, doch E drie andere landgenooten werden 2 uitgeschakeld. E Daan Kagchelland won de gouden E E Olympische medaille met een voor- g E sprong van 13 punten op Duitsch- S E land. rïiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiE smalle driehoekvormige strook grond. Teneinde ter plaatse een regelmatige be grenzing en een bij den nieuwen toestand passende afscheiding te verkrijgen, zijn met Regenten van het Hofje onderhande lingen gevoerd over afstand door de ge meente van die smalle strook grond. Met Regenten is overeenstemming be reikt op dezen voet, dat een strook, groot plm. 8 M2., tegen den prijs van f 10 per M2. wordt verkocht en dat een straat, groot plm. 26 M2., kosteloos in eigendom wordt afgestaan. Het Hofje is voorts be reid een nieuwe afscheiding langs de aan te leggen straat aan te brengen, in de kos ten waarvan de gemeente de helft, tot ten hoogste 210, zal bijdragen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat tegen deze trans actie geen bezwaren bestaan. Geldleening Van de fima Heldrig en Pierson ontvin gen B. en W. aanbieding voor het sluiten van een vaste geldleening van 500.000 tegen een rente van 4% pet. per jaar, pari- koers, met een looptijd van 35 jaren, bij de N.V. Levensverzekering Mij. „Utrecht". Aangezien deze aanbieding aannemelijk is te achten en zoowel met het oog op de consolidatie van gesloten kasgeldleeningen als in verband met de aflossing aan het einde van het jaar van de 5-jarige 5 pet. geldleening van ƒ2.000.000, opneming van geld op langen termijn onder acceptabele voorwaarden gewenscht is, zijn B. en W. met de Commissie van Financiën van oor deel, dat er aanleiding bestaat de offerte te aanvaarden. S tadsgeneesheeren Ingevolge de verordening betreffende de geneeskundige armenverzorging en den werkkring en de bezoldiging van de Stadsgeneesheeren, te Leiden, worden de stadsgeneesheeren door den Raad telkens voor den tijd van twee jaren benoemd. Omtrent het tijdstip van aftreding bij voorziening in tusschentijds ontstane va catures, houdt de verordening geen bepa lingen in. De benoeming in die vacatures geschiedt dan ook eveneens voor den tijd van twee jaren. Tengevolge hiervan ein digt de ambtsvervulling van de stadsge neesheeren niet op hetzelfde tijdstip. Met de Commissie voor den Geneeskun digen Dienst zijn B. en W. van meening, dat het aanbeveling verdient in deze leem te te voorzien en zij geven den Raad mits dien in overweging vast te stellen, dat in artikel 10 van de bestaande verordening tusschen het tweede en derde lid een nieuw lid wordt ingevoegd, luidende, „Zij treden tegelijk af. Hij, die benoemd wordt ter vervulling van een tusschentijds openkomende plaats, treedt af op het tijd stip, waarop degene, in wiens plaats hij is benoemd, had moeten aftreden". Wijziging uitbreidingsplan In verband met den bouw van het nieu we Gymnasium aan de Fruinlaan is her ziening van het plan van uitbreiding der VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Spaansche opstandelingen hebben Santander veroverd; een verwoede strijd wordt gevoerd over het bezit van Badajoz. (2de blad). BINNENLAND. Vonnis over den moordaanslag op een Eltax-chauffeur te Alphen aan den Rijn. (4de blad). Ernstige fabrieksbrand te Schiedam. (3de blad). Jongen bij het baden verdronken. (3de blad). Steekpartij te O ss. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: Prachtige over winning van Rie Mastenbroek op de 100 M. vrije slag. Het voetbaltournooi. Italië in de finale. Het bokstournooi. (2de blad). Nida Senff vestigt nieuw wereld record op 100 M. rugslag. Ook Rie Mas tenbroek en Dinie Kerkmeester plaatsen zich. (1ste blad). SCHAKEN: Het tournooi te Nottingham. Eu we wint. (2de blad). AANKLACHT TEGEN DE N.S.B. Een R.K. ingezetene van Amsterdam heeft op grond van artikel 147a wetboek van strafrecht, dat betrekking heeft op het in voorraad hebben en verspreiden van godslasterlijke afbeeldingen bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat in den N.S.B.-sigarenwinkel „De Driehoek" te Amsterdam ten verkoop wordt aangeboden en in voorraad gehouden het geschrift „Wordt ook uw kerk een paardenstal?", waarin eenige godslasterlijke afbeeldingen staan afgedruktaldus een bericht van het A.N.P. Door den Centralen Propaganda-Dienst der R. K. Staatspartij is een vlugschrift ver spreid als protest tegen bovenbedoeld bro chure der N.S.B., waarin Godslasterlijke prenten uit Russische bladen overgenomen op groote schaal worden verspreid. Het vlugschift is verkrijgbaar tegen gi reering van 85 cent per duizend exempla ren op postrekening 692 te name van het Algemeen Secretariaat der R. K. Staats partij, Mauritskade 25, Den Haag. Men leze verder over deze nazi-methoden „De Opmansch" van 20 Augustus a.s. gemeente, voorzoover betreft de gronden gelegen ten Zuiden van de Fruinlaan en en ten Oosten van de Cobetstraat, noodig. De herziening zal moeten omvatten een wijziging van de bestemming van eenige terreinen. Eenige perceelen, thans bestemd voor straat, villabouw en beteren bouw (eengezinswoningen), dienen bestemd te worden voor „openbare gebouwen". In verband hiermede moet straat no. 62 zoodanig worden verlegd, dat deze een verbinding vormt tusschen de Cobetstraat en de door te trekken Burggravenlaan. Overigens behoeft de bestemming van de in het' gebied liggende gronden geen wij ziging. Het ontwerp tot deze herziening heeft gedurende den in de Woningwet voorge schreven termijn op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaren ingediend. Mitsdien kan de Raad thans tot de vaststelling van het plan tot herziening overgaan. Verbetering Hoogewoerd Naar aanleiding van een om praeadvies in handen van B. en W. gesteld aires van bewoners van de Hoogewo-iö, inzake ver betering van het wegde'c van het gedeelte Hoogewoerd, gelegen tusschen de Plantage en de Kraaierstraat. deelen B. en W. den Raad het volgende mede. Aangezien de toestand van genoemd straatgedeelte inderdaad dringend verbe tering behoeft, hebben zij bereids den di recteur der Gemeentewerken opgedragen, om de bestrating van dat gedeelte op de zelfde wijze te verbeteren als is geschied met de bestrating van het overige gedeelte van de Hoogewoerd. De verbetering is in het werkprogramma voor het loopende jaar opgenomen er zal derhalve bestreden worden uit de voor het gewoon stratenonderhoud op de loopende begrooting uitgetrokken gelden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1